Financieel risico theater te groot Een miljoen voor stadsvernieuwing Veel kandidaten voor nieuwe seniorenraad Ook deelpensioen voor grensarbeiders Raad Middelburg wil meer geld voor sociaal beleid Werknemers O vet eisen loonsverhoging Vil Besluit over nieuwe schouwburg volgende maand Onderzoeksrapport noemt nieuwbouwplan niet zorgvuldig voorbereid Zakkenroller AutoTrack.nl Bijna voor niets gaat de zon op! www.EB5*|winkefcni zeeuwse almanak Lukt niet PZC WALCHEREN dinsdag 28 mei 2002 HnnrNadia Berkelder MIDDELBURG - De beslissing I over het nieuwe theater in Mid- delburg wordt volgende maand genomen. Tijdens de raadsvergadering Gisteravond probeerden een aantal fracties de locatie Zuid singel aan de orde te stellen. Be sloten werd om een maand te wachten met het debat, tot dui delijk is of het theater op de plaats van de Generaal Berg- huijskazerne binnen het budget kan worden gebouwd. De SP diende een voorstel in om het theater te verplaatsen naar het stationsgebied. D66 deed een oproep vooral te luisteren naar de belangenvereniging van de bewoners, die een onderzoek naar de financiële haalbaarheid heeft laten doen. „De conclusies zijn redelijk vernietigend", zei R. van Eijkelenburg. Ook Leef baar Middelburg kwam met een voorstel. Die partij wil een nieuw theater op de plaats waar nu de oude schouwburg staat. De SP deed haar voorstel om fi nanciële ruimte te scheppen voor andere zaken, zoals de aan passing van de locatie Kruisweg van scholengemeenschap Ne- halennia, speelprojecten in de wijken, een consultatiebureau voor ouderen en transferia. W. Steketee legde uit dat het sta tionsgebied bovendien een be tere plek is voor een theater met een regionale functie. „De loca tie van het nieuwe theater moet goed bereikbaar zijn met het openbaar vervoer." De overige fracties wilden niet op de zaken vooruitlopen. „In juni komt het college met een voorstel", zei J. Goetheer (GroenLinks). Het gemeentebe stuur heeft de kosten voor het theater laten doorrekenen. Als blijkt dat de kosten meer dan vijf procent hoger uitvallen dan het bedrag dat de raad vorig jaar beschikbaar stelde, ruim 32 miljoen euro, moet worden ge zocht naar een andere oplos sing. Dan kan ook de locatie van het theater opnieuw ter discus sie komen te staan. Volgens wethouder P. Bruinoo- ge (CDA) is er in juni, als er be slissingen worden genomen die financiële consequenties heb ben, nog voldoende tijd om wij zigingen aan te brengen in de begroting van 2003. Zowel Leefbaar Middelburg als de SP trokken hun voorstellen vervol gens in. door Ab van der Sluis MIDDELBURG - De bouw van een nieuw A-theater op de plek van de oude Berghuijska- zerne in Middelburg is met te veel financiële risico's omge- Dat blijkt uit een rapport van het Bureau voor Bestuurskun dige Adviezen Kerver, opge steld in opdracht van omwo nenden. verenigd in Belan genvereniging van A tot Z. Het bureau concludeert dat de kans op 'grote financiële tegenvallers reëel is'. De gemeenteraad stelde vorig jaar juni ruim 32 miljoen euro beschikbaar voor een theater en een parkeergarage aan de Zuidsingel. Op dit moment la ten B en W de kosten doorreke nen. Als de kosten met meer dan vijf procent stijgen, moet er op een andere plaats gebouwd worden. De uitkomsten van het onderzoek worden eind deze maand verwacht. De Belangenvereniging heeft het adviesbureau het vooront werp-bestemmingsplan laten doorlichten. Het bureau noemt het in exploitatie splitsen van de parkeergarage en het A-theater 'gekunsteld'. „Op kortere en langere termijn maakt het ver sluieren van investeringen, kos ten en opbrengsten mogelijk." Duidelijk is wel dat de bouw van de garage een noodzakelijke voorwaarde is. Het bureau zet ook vraagtekens bij de exploitatie-afspraken die MIDDELBURG - Een 68-jarige vrouw uit de gemeente Veere is gisterochtend tussen vijf voor half en tien over half twaalf in de Aldi aan de Oosterschelde- straat in Middelburg bestolen van haar portemonnee. De vrouw had haar tas in haar winkelwagen gelegd. Bij de kas sa aangekomen bemerkte ze dat haar portemonnee met daarin onder meer een sleutel en enkele tientallen euro's uit haar tas was weggenomen. worden gemaakt tussen de ge meente en de exploitant van het theater. De stichting die de schouwburg moet exploiteren, beschikt niet over grote financi ële reserves. De enige inkom stenbron is de exploitatie van het theater. Bezuinigen kan al leen op de programmering, wat weer gevolgen heeft voor de in komsten. Een minder aantrekkelijke pro grammering leidt tot minder bezoekers, lagere recettes, lage re horecaopbrengsten en min der parkeergeld. Als de ramin gen voor de parkeergarage niet gehaald worden, draait de ge meente Middelburg op voor de tekorten. Diep gegaan Om het A-theater te kunnen be talen, heeft de gemeente Mid delburg geld uit allerlei posten bijeengesprokkeld. „Op zich is daar niks mis mee. Het geeft wel aan dat de gemeente diep moet gaan om de zaak financieel rond te krijgen. De ruimte voor te genvallers is logischerwijs dan nogal beperkt." Het bureau wijst er ook op dat een rapport van huisaccountant Deloitte Touche over de exploitatie van de parkeergarage en het A-the ater pas verscheen in augustus vorig jaar, na de raadsvergade ring van juni waarin de gemeen teraad besloot een nieuwe schouwburg te bouwen. Het adviesbureau noemt het vreemd dat de locaties Blau- wedijk en Hof van Tange zijn af gevallen als plek voor een nieuw theater. In het eerste geval wordt de nabijheid van het NS- station niet meer belangrijk ge vonden. Het vlakbij gelegen busstation is evenmin van be lang. „Gelet op de regionale functie van het A-theater en al gemene mobiliteitsopvattingen is dit opvallend", aldus het bu reau. Hof van Tange viel af, om dat die locatie niet snel beschik baar zou zijn. Het bureau noemt dat tijdsargument gezocht, om dat ook de locatie Berghuijska- zerne nog niet in kannen en kruiken is. Er bestaat nog onze kerheid over de bodemsanering, de mogelijk erg diepe aanleg van de parkeergarage, archeo logische kwesties en tegenstand van omwonenden. De Belangenvereniging van A tot Z heeft de gemeenteraad in een brief opgeroepen definitief af te zien van de bouw van een nieuwe schouwburg op de Zuidsingel. „Uit alles blijkt dat het plan voor de nieuwbouw niet naar behoren noch zorgvul dig is voorbereid." De gemeente Middelburg kondigt al met borden aan, waar het nieuwe theater moet komen. foto Lex de Meester I doorNadia Berkelder MIDDELBURG - Bij de verkie- I zingen voor de seniorenraad in Middelburg valt echt iets te kie zen. Er hebben zich achttien kandidaten aangemeld voor ze ven plaatsen. De verkiezingen vinden vanaf 12 juni plaats. Alle Middelburgers van 55 jaar en ouder kunnen schriftelijk hun stem uitbrengen. De seniorenraad wordt een platform dat de gemeenteraad en B en W adviseert. De raad kan ook andere organisaties, zo als woningcorporaties, van ad vies dienen. De raad wordt be gin september geïnstalleerd, een exacte datum is nog niet be kend. De tussenliggende perio de wordt gebruikt om statuten te maken en de bevoegdheden van de raad vast te leggen. Ver der krijgen de leden in de zomer de kans een cursus te volgen. In eerste instantie hadden zich 27 mensen aangemeld voor een zetel in de raad. Een aantal heeft alsnog afgezien van kan didaatstelling omdat het werk anders was dan ze hadden ver wacht. De kandidaten worden op de website van de gemeente Middelburg aan de kiezer voor gesteld. Mensen die geen be schikking hebben over internet kunnen de informatie op 12 juni in huis-aan-huisblad de Faam lezen. Verder is de lijst met kan didaten en hun achtergronden bij bibliotheken en wijkonder- steuningspunten af te halen. Iedereen die op 1 juni 55 jaar of ouder is, krijgt voor 12 juni een stemformulier. Dat moet twee weken later teruggestuurd zijn aan de gemeente. De zeven kan didaten met de meeste stemmen nemen zitting in de raad. Als één van de leden er tussentijds mee ophoudt, neemt de eerstvolgen de kandidaat de plaats in. De kandidaten hebben zeer ver schillende achtergronden. Van arts tot kleuterleidster, van ondernemer tot touringcar- chauffeur. Een aantal heeft be stuurlijke ervaring, ook in de Middelburgse gemeenteraad. De jongste kandidaat is 55, de oudste 77. Er zijn drie vrouwe lijke kandidaten. van onze regioredactie BREDA - Nederlandse grens arbeiders hebben recht op een Belgische werkloosheidsuit kering als ze kiezen voor een halftijds brugpensioen, een soort vut-regeling waarbij ie mand gedeeltelijk met pensi oen gaat. De Belgische overheid gaf Ne derlandse werknemers in Bel gië tot nu toe niet dezelfde rechten als hun Belgische col lega's. Dat moet wel, meent de Europese commissie. De com missie zal de Belgische rege ring spoedig uitleg vragen over het feit dat grensarbei ders die kiezen voor halftijds- pensioen geen vergoeding krijgen in geval van werkloos heid voor het deel dat ze nog wel werken. Dat heeft EU- commissaris Diamantopoulou van Sociale Zaken gezegd. Advertentie Op zoek naar de auto die bij je past? Je vindt hem zeker weten wel op De autosite voor heel Nederland door Ab van der Sluis MIDDELBURG - De gemeente Middelburg trekt dit jaar bijna één miljoen euro uit voor verbe tering van stadsvernieuwings projecten. Het meeste geld gaat naar de renovatie van de panden Kromme Weele 2, 4 en 6. De BV Monumentenbeheer gaat de woningen nog dit jaar opknap pen. In maart van dit jaar beschikte de gemeente Middelburg nog over een reserve Stadsvernieu wing van ruim 2,5 miljoen euro. Daarvan kan een bedrag van bijna één miljoen euro vrij wor den besteed. Dat geld was aan vankelijk bestemd voor diverse projecten, maar door uiteenlo pende oorzaken zijn die komen te vervallen. Sommige projec ten gingen niet door of vielen goedkoper uit dan was gedacht. Het college heeft besloten om acht projecten te betalen uit het overschot. Voor herstel van het openbaar groen in park Molen water is 125.000 euro beschik baar. Tweehonderdduizend eu ro gaat naar de verbetering van schoolroutes. Een vergelijkbaar bedrag wil het college gebrui ken voor de restauratie van de panden Hofplein 22 en Wage- naarstraat 2 en 4. Voor de res tauratie van de hardstenen stoepen in de Bogardstraat komt 134.000 euro vrij. Daar naast trokken B en W 57.000 eu ro uit voor energiebesparende maatregelen in woningen. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Het Middel burgse college van B en W moet op zoek naar geld. De gemeente raad vindt dat er de komende ja ren te weinig beschikbaar is voor sociaal beleid en de huis vesting van scholen. Dat bleek gisteravond tijdens de gemeen teraadsvergadering. De partij en waren tevreden met het be leidsprogramma, waarin het sociale aspect ruim aandacht krijgt. Ze konden zich niet vin den in het voorstel van het colle ge om die plannen voorlopig niet uit te voeren. In de kadernota, een discussie stuk om tot een begroting voor 2003 te komen, heeft het college een groot aantal wensen in de wacht gezet. Daar is voorlopig geen geld voor. Het gaat onder meer om de invulling van de nog lege kavel in de Maisbaai, inte grale veiligheid en cameratoe zicht, de ouderenadviseur, het dorpsplan Arnemuiden, de her inrichting van het Sas-terrein, het plan om de bolwerken op te knappen en extra personeel voor de kredietbank. Verder wordt een aantal investeringen in gebouwen van scholen voor lopig in de ijskast gezet. Het gaat om de basisscholen 't Ba ken, de Beverburch, de Ceder hof en de basisscholen in Kla- renbeek en de VMBO-afdeling van Nehalennia aan de Kruis weg. De fracties deden zelf voorstel len om het geld toch bij elkaar te sprokkelen. GroenLinks stelde voor om in de zomer een extra duur parkeertarief te hanteren. Het CDA zocht het vooral in be zuinigingen en een efficiëntere manier van werken van het ge- (Advertentie) meentelijk apparaat. De PvdA vond dat het geld gevonden moet worden door de lopende projecten versoberd uit te voe ren en door reserves in te zetten. De SGP stelde voor de vrije dag voor ambtenaren op derde pink sterdag af te schaffen. Leefbaar Middelburg en de SP gaven aan geld te willen besparen door het nieuwe theater op een andere plaats te bouwen. De raad hoeft nu nog niet te wanhopen, legde wethouder P. Bruinooge uit. In 1997 was ook niet voor alle plannen geld, en in de afgelopen periode heeft het college daar ook dekking voor gevonden. „Het was de wens van de raad om in een vroeg sta dium van gedachten te wisselen over de begroting", zei hij. „Nu valt de kadernota samen met de discussie over het beleidspro gramma en lijkt het of het colle ge er niet in is geslaagd het be leidsprogramma in één keer in de kadernota te krijgen." De raad gaf aan niet te begrij pen dat het college terug komt op gemaakte afspraken met Ne halennia. De verbouwing van de locatie Kruisweg was opgeno men in een meerjarenplan voor huisvesting van scholen. „In de vorige raadsperiode is besloten deze locatie aan te passen", zei C. Boersma (PvdA). „Het colle ge heeft daarbij verzuimd de raad te verzoeken de daarbij be horende middelen ter beschik king te stellen. Dat is op zijn minst heel onzorgvuldig ge weest." Volgens Bruinooge klopt de lezing van Boersma met. „Toen is afgesproken dat we per jaar zouden kijken of er geld vrijgemaakt kon worden." Bruinooge zegde toe de sugges ties van de raad 'mee te nemen' bij het opstellen van de begro ting. De raad nam een motie aan waarin het college wordt opge dragen tijdens de begrotingsbe handeling met een aangepast plan te komen voor de huisves ting van scholen. Wij richten kantoren in C-J HOEKMAN"""' Noord/;indsira;il ft Ycrsckc lel (011.157 29 07 fax (0113) 57 38 73 door Harold de Puysseleijr VLISSINGEN - De honderd personeelsleden van kolenover- slagbedrijf Ovet - met vestigin gen in Terneuzen en Vlissingen - eisen uiterlijk donderdag 12.00 uur de garantie van de directie voor een salarisverhoging van vier procent. Komt de directie niet met dat bod over de brug, dan is de kans aanwezig dat er acties volgen. Dat zegt bestuurder W. Wau- mans van FNV Bondgenoten. „Er zijn drie gesprekken ge weest en die vlotten niet", zegt Waumans. „Er is een hele reeks onderhandelingspunten, waar van de salarisverhoging het be langrijkste is. Het zit voorna melijk vast op het geld. De werknemers hebben van begin af aan gezegd: hoe je het ook draait of keert, er moet per 1 april dit jaar vier procent bij ons loon. De directie is het daar niet mee eens." Hoofd Financieel-economische zaken en Personeel en Organi satie J. Kolijn van Ovet zegt dat de directie uiterlijk donderdag 12.00 uur met een reactie komt. Advertentie boek alleen vandaag of morgen met i Bordeaux 19 Marseille €19 Malaga €29 ALLE VLIEGTICKETS OP ÉÉN SITE >p 28 en 29 mei 2002. Reuen van 1 jun. t/m 30 seplemOe» 2002. xijjen ?>jn etclusief toeslagen enobv enkele reis Het parkje bij Molenwater in Middelburg wordt opgeknapt. foto Lex de Meester Lukt niet, hoorde het echt paar hun zoontje plotseling roepen. Ze waren aan het verbouwen en even op bezoek in de Middelburgse bouw markt om nog wat materiaal in te slaan. Terwijl vader en moeder hun lijstje afwerkten gingen tweelingzoon en - dochter op avontuur. Toen het 'lukt niet' wat wanhopi ger klonk gingen ze toch maar even kijken wat er nu precies aan de hand was. Ze troffen hem aan in het vol gende gangpad waar hij vruchteloos drukte op de spoelknop van een van de nieuwe wc-potten. Naast hem stond zijn zusje met haar broekje op haar enkels. 'Geen water,' klonk het klagelijk uil zijn mond terwijl hij naar het bruine hoopje wees dat zijn zindelijke zusje in de pot had achtergelaten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 9