Duitse liberalen onder vuur PZC Mensenrechten wereldwijd in verdrukking na aanslagen VS Drie doden door zelfmoordaanslag Tel Aviv Getuige K5 maakt vage indruk tijdens Milosevic-proces Colombia kiest met Uribe voor de totale oorlog tegen rebellen Pakistan dreigt met passend antwoord op Indiase aanval Moordproces Belgische veearts bereikt climax FDP-leiding zou antisemitische uitspraken hebben gedaan Kruiend ijs kraakt schepen Bloedige wraak na opstand Congo Hongaarse 'Zwarte Engel' bekent Feestmaal Oekraïne bekomt slecht Weer winter in Zwitserland Antisemitisch bord is booby-trap Boos over uitblijven lening IMF Nieuwe regering Madagaskar neemt woning ex-premier in dinsdag 28 mei 2002 HnorWierd Puk BERLIJN - De Duitse liberale FDP. een mogelijke coalitie partner in een nieuwe Duitse re gering, ligt onder vuur wegens vermeend antisemitische uitla tingen van haar leiding. De FDP wil volgens critici meeliften op het succes van rechts-populisti- sche bewegingen elders in Euro pa. In september hebben de Bonds dagverkiezingen plaats. De FDP. die in 1998 uitkwam op 6,2 procent van de stemmen, wil de ze herfst 18 procent van de kie zers binnenhalen. De afgelopen week kwam het tot een openlijke ruzie tussen vi- ce-voorzitter Jürgen Mölleman van de FDP en de leiding van de Centrale Joodse Raad. Mölle man is een fel criticus van het Is raëlische militaire optreden in de Palestijnse gebieden. „Wat zouden wij doen als Duitsland was bezet?", vroeg Mölleman onlangs retorisch. „Ik zou me verzetten, desnoods met geweld en in het land van de bezetter. Volgens Mölleman zijn joodse woordvoerders zelf verant woordelijk voor het oplevende antisemitisme in Europa. Hij hekelde de 'agressief-arrogan- te' houding van Michel Fried- MOSKOU - Op de rivier de Jana in het hoge noorden van Rus land zijn 28 vrachtschepen door enorme ijsschotsen van hun an kers getrokken, heeft het minis terie van Noodsituaties gemeld. Volgens een woordvoerder wor den de schepen in de republiek Sacha door de rivier voortge stuwd naar de Arctische wate ren. Een helikopter heeft vier man van een schip gered. Een van de schepen sloeg door het kruiende ijs lek, maar de be manning wist het schip drijven de te houden door het water weg te pompen. Onder de vastzitten de schepen is een olietanker. AP man, de gesoigneerde en media- bewuste plaatsvervangend voorzitter van de Centrale Joodse Raad. Ook bekritiseerde hij het politiek-correcte denken in Duitsland, waarbinnen geen plaats zou zijn voor kritiek aan Israël. „Wij moeten maar eens zaken uitspreken, die door an dere politici worden getaboeï- seerd", aldus Mölleman. De kritiek op Möllemans uitla tingen is niet mals. Volgens de Centrale Joodse Raad gaat het om de 'grootste belediging sinds de holocaust'. Bondskanselier Gerhard Schro der (SPD), wiens partij in de opiniepeilingen in navolging van de PvdA aan een vrije val bezig is, zegt de FDP niet langer als een potentiële regerings partner te beschouwen. De christen-democraten van Schröders rivaal Edmund Stoi- ber (CSU) weigeren Mölleman als minister in een nieuw kabi net te accepteren. En volgens de postcommunistische PDS wil de omstreden FDP'er de 'Duitse Haider' worden. Overloper Ook in de eigen partij groeit de weerstand. Zo achten oudge dienden als Hans-Dietrich Gen- scher, voormalig minister van Buitenlandse Zaken, en erelid graaf Otto Lambsdorff het zeer onverstandig van Mölleman dat hij de regionale politicus Jamal Karsli, een overloper van De Groenen, in bescherming nam. Karsli, een moslim afkomstig uit Syrië en fan van Saddam Hoessein, werd weliswaar ge weerd als FDP-lid omdat hij de Israëlische premier Sharon van 'nazi-methoden' betichtte, maar hij werkt nog altijd nauw samen met Möllemans FDP- fractie in het parlement van de deelstaat Noordrijn-Wëstfalen. De eigenlijke FDP-leider voor zitter Guido Westerwelle onder neemt weinig om Möllemans polariserende optreden af te zwakken. Westerwelle, die mi nister van Buitenlandse Zaken wil worden, is op het moment in Israël waar emotioneel is gerea geerd op het antisemitismede- bat in Duitsland.GPD van onze redactie buitenland JERUZALEM - Door een zelf moordaanslag in een winkel centrum in de stad Petah Tivka, in de buurt van Tel Aviv, zijn gisteren drie doden gevallen. Het gaat om twee kinderen en de aanslagpleger, zo heeft een poli tiewoordvoerder op de plaatse lijke televisie gemeld. Door de aanslag vielen verder 27 gewonden. Het lichaam van de aanslagpleger werd bui ten het winkelcentrum gevon den. De aanslag is opgeëist door de terroristische Al Aqsa-briga- des. Zij deden dit met een tele foontje naar het televisiestation van de Hezbollah-beweging in Libanon. De Al Aqsa-brigades zijn voortgekomen uit de Fatah- beweging van de Palestijnse lei der Arafat. Een anonieme hoge Israëlische functionaris liet vlak na de aan slag weten dat Arafat 'direct verantwoordelijk is voor de laksheid van zijn veiligheids dienst. Hij praat over hervor mingen, maar doet niets.' De functionaris voegde er aan toe, dat als Arafat 'niet in staat is om de terroristische aanslagen te voorkomen, hij dan plaats moet maken voor andere, meer daad krachtige Palestij nen'. De Israëlische strijdkrachten hebben gisteren in Bethlehem de plaatselijke leider van de Al Aqsa-brigade gearresteerd. De arrestant is volgens ooggetui gen de 28-jarige Ahmed Moghrabi. Hij is opgepakt in een woning in het vluchtelin genkamp Dheisheh, vlakbij Bethlehem. Moghrabi stond hoog op de lijst van door Israël gezochte personen. Behalve Moghrabi zijn in het vluchtelin genkamp nog ongeveer twintig personen aangehouden, zo deel den de Palestijnse veiligheids diensten mee. AFP/RTR KISANGANI - Congolese rebellen en hun Rwandese bondge noten hebben na een neergeslagen opstand in het oosten van Congo veel mensen gedood. Dat zeggen medewerkers van het Internationale Rode Kruis, die meer dan 150 verminkte lijken haalden uit de rivieren Tshopo en Congo. Elders werden honderd lijken aangetrof fen. De rebellen, die het oosten van Congo beheersen, melden 89 slachtoffers, onder wie 24 burgers die in het kruisvuur te rechtkwamen of meevochten met de opstandige militairen en politiemensen. De Belgische priester Guy Verhaegen zegt dat de meeste moorden zijn gepleegd nadat de muiterij van 14 mei in Ki sangani was neergeslagen. VN-medewerkers zeiden daags na de opstand getuige te zijn geweest van de moord op zestig mensen, vooral militairen en agenten, bij het vliegveld. AP BOEDAPEST - Op de eerste dag van haar berechting heeft de 25-jarige Hongaarse verpleegkundige Timea Faludi bekend meer dan dertig patiënten te hebben gedood in een periode van negen maanden. De vrouw zei zich tussen de dertig en 35 gevallen te kunnen herinneren waarbij ze in het ziekenhuis Gyula Nyiro een do delijke dosis medicijnen toediende aan ernstig zieke ouderen Faludi zei dat ze haar slachtoffers uit hun lijden wilde verlos sen. Zij deed vaak alleen nachtdienst en werd door collega's de Zwarte Engel genoemd, omdat vaak patiënten stierven als zij dienst had. Bovendien droeg zij altijd zwarte kleding. Maar omdat de patiënten toch al infusen met verdovende middelen kregen en zij in het gaatje van de infuusnaald prik te, viel met te bewijzen dat er iets mis was. AP KIEV - Een feestmaal ter ere van de orthodoxe heilige Mykola in de St. Mykola-kerk in Primporski, in het zuidoosten van Oekraïne, is de deelnemers slecht bekomen. Maarliefst 93 van de 100 gasten kwamen in het ziekenhuis terecht, waarschijn lijk omdat de vis die werd geserveerd bedorven was. Volgens de Oekraïense autoriteiten was niemand er ernstig aan toe. AP ZÜRICH - De winter is teruggekeerd in de Zwitserse Alpen Volgens de berichten van het nationale weerstation in Zwit serland is de sneeuwgrens gedaald naar 2000 meter. Bij Da vos ligt de grens nu zelfs op 1000 meter. Door de sneeuwval zijn enkele Alpenpassen gesloten. Andere zijn alleen te berijden met sneeuwkettingen. DPA MOSKOU - Een Russische vrouw is gisteren zwaar gewond geraakt bij een explosie die zich voordeed toen zij langs de Moskouse ringweg een bordje met daarop „Dood aan joden" uit de grond probeerde te trekken. De vrouw is in kritieke toestand opgenomen in een zieken huis. Dat heeft de Moskouse politie gisteren gemeld. In het algemeen kent Rusland niet veel racistisch geweld, maar de afgelopen weken hebben skinheads in Moskou met een 'oorlog tegen buitenlanders' gedreigd. Enkele zwarten zijn aangevallen. AP doorSimone van Priel DEN HAAG - Een getuige die zich niet meer herinnert of hij met brandende sigaretten is be werkt, niet bij benadering weet wanneer de moorden waarvan hij getuige was werden gepleegd en die diefstal geen diefstal wil noemen als de opdracht van ho gerhand komt. Na het kruisverhoor door Slob odan Milosevic en door 'vriend van het hof' Michail Wladimi- roff bleef gisteren rond de be schermde getuige 'K5' een waas van vaagheid hangen. Pas in het vonnis zal blijken hoeveel ge loof de rechters niettemin hech ten aan zijn zeer gedetailleerde verklaringen over moorden op Albanezen in Kosovo. K5 was sinds begin jaren nen- gentig informant van de Servi sche politie en heeft naar eigen zeggen in 1998 en 1999 Alba nezen geïdentificeerd die lid waren van het Kosovo Bevrij- door Frans Lindenkamp SAO PAULO - De haat die Co lombia's nieuwe president Al- varo Uribe (49) koestert tegen de marxistische guerrillabewe ging Fare, valt niet alleen terug te voeren op de vijftien aansla gen die het verzet naar zijn zeg gen in de aanloop naar het presi dentschap op hem gepleegd heeft. In 1983 overvielen 15 Farc-strij- ders het landgoed van zijn vader en schoten de schatrijke groot grondbezitter dood toen deze zich verzette tegen zijn ontvoe ring. De jonge Uribe bevond zich op dat moment in het naburige Me- dellin waar drugsbaron in op komst Pablo Escobar - de later gedode leider van het beruchte Medellin Kartel - een parallel carrière maakte als regionaal parlementslid. Hij begaf zich onmiddellijk naar het ouderlijk dingsleger UCK of ermee sym pathiseerden. Hij zegt zelf nooit de trekker te hebben overge haald; dat was het werk van een andere informant, een lid van de beruchte Servische militie 'Ar- kan Tijgers', of van Servische politieagenten. K5 'vergezelde' hen slechts op liquidatiemis sies. „Mijn handen waren nooit bedekt met bloed." Milosevic vroeg de getuige in het kruisverhoor naar een hele reeks veroordelingen en aan klachten voor roofovervallen, mishandelingen en diefstallen. Vaag bleef rol van K5 bij de ver koop van gestolen spullen uit platgebrande winkels van Al banezen. Ook wist hij van geen van de liquidaties de datum te melden. De vraag of hij wel of niet met brandende sigaretten is bewerkt, zoals in zijn verkla ring staat, bracht hem in ver warring. Eerst ontkende hij, toen bevestigde hij, waarna hij het zich 'niet meer herinnerde.' GPD door Frans van den Houdt DEN HAAG - Sinds de aansla gen van 11 september in de VS zijn de mensenrechten wereld wij d zwaar onder druk komen te staan. Autoritaire regimes heb ben de strijd tegen het terroris me aangegrepen om de eigen bevolking nog meer te onder drukken. Erkende democratieën zoals de VS en Groot-Brittannië hebben de rechten en vrijheden van burgers uit veiligheidsoverwe gingen ingeperkt. Met name buitenlanders moeten het in veel landen steeds vaker ontgel den. Dat schrij ft Amnesty Inter nationaal in zijn vandaag ver schenen Jaarboek 2002. Regeringen hebben na 11 sep tember snel wetten gemaakt waarin nieuwe misdaden wor den omschreven en organisaties krijgen het predikaat 'terroris tisch' opgeplakt, zodat ze ver boden kunnen worden en hun financiën bevroren. „Helaas wordt in nogal wat van deze wetten het begrip terrorisme ge vaarlijk breed en vaag omschre ven", aldus secretaris-generaal van Amnesty, Irene Khan. Khan neemt het regeringen vooral kwalijk dat ze met die wetten en de oorlog tegen terro risme racisme, xenofobie, into lerantie en geweld tegen mi granten hebben aangewakkerd. „Buitenlanders, met name vluchtelingen en asielzoekers, worden tegenwoordig snel als terroristen omschreven." Amnesty wijst op nieuwe nood wetgeving in het Verenigd Ko ninkrijk, waardoor buitenlan ders zonder aanklacht of proces gevangen gezet kunnen worden. Volgens de mensenrechtenorga nisatie wordt hierdoor een 'schaduw-rechtspraak' gescha pen, zonder de belangrijke waarborgen van het gangbare systeem. Mishandeld Ook in de VS zijn soortgelijke wetten aangenomen. Meer dan 1200 mensen, vooral illegalen, werden in plaats van het land uitgezet onder duistere omstan digheden vastgehouden en mis handeld. En de president kreeg de mogelijkheid speciale mili taire tribunalen op te zetten om vermeende buitenlandse terro risten te berechten. Amnesty constateert bovendien een gevaarlijk precedent dat Washington heeft geschapen door de onmenselijke behande ling van Afghaanse gevangenen in Guantanamo op Cuba: ook huis in een helikopter, die - naar later bleek - eigendom was van Escobar. Het verklaart waarom er nu beschuldigingen klinken van connecties met drugshan delaren en figuren daaromheen. De kersverse president ontkent met klem dat hij banden heeft gehad met Escobar, maar feit is dat hij goed bevriend was met Fabio Ocha. Die bekleedde een hoge post binnen het Medellin Kartel en zit nu vast in de VS. Vizier Uribe heeft zijn vizier op de Fare gericht en ELN, het kleine re broertje. Hij biedt hun één kans, zo liet hij zondagavond in zijn eerste boodschap aan de na tie weten. Direct na zijn aantre den in augustus wil hij onder in ternationale auspiciën vredes besprekingen aanknopen. Maar accepteert het verzet zijn voor waarden niet, dan rekent hij met de oorlog af door nog meer geweld te ontketenen.GPD BUENOS AIRES - Een vrouw verbrandt een Coca Colafles tegen de deur van een Amerikaanse bank in Buenos Aires. President Eduardo Duhalde zei gisteren dat de financiële instellingen in zijn land nog maar een week de tijd hebben om te voldoen aan de voorwaarden die het Internatio- neel Monetair Fonds. Het fonds, waarin de VS een dominante stem hebben, wil Argentinië op voorwaarden tegemoet komen met een nieuwe lening. „De tijd begint te dringen," zei Duhalde in Santa Rosa, waar hij een vergadering van de Peronistische partij opende. foto Ali Burafi/EPA andere regeringen vinden nu dat een dergelijke behandeling acceptabel is. In Egypte, India, China en Zimbabwe grepen lei ders deze ontwikkelingen aan om hun politieke tegenstanders verder te onderdrukken. In In dia kregen regeringsfunctiona rissen, militairen en leden van de paramilitaire politie te ho ren, dat ze gevrijwaard zijn van vervolging als zij 'in goed ver trouwen' de strijd zijn aange gaan met 'het terrorisme'. In het Jaarboek 2002 meldt Am nesty dat van de ruim 3000 ge rapporteerde executies in 2001, 90 procent plaatsvond in China (2468), Iran (139), Saoedi-Ara- bië'(79) en de VS (66). In de meeste gevallen ligt het werke lijke aantal 'veel hoger', ver moedt de organisatie. Eerlijk proces Ook nogal wat Europese landen doen het slecht op het gebied van de mensenrechten. Onder het mom van de verbetering van de nationale veiligheid, gaan re geringen zich op grote schaal te buiten aan het onheus bejege nen en martelen van burgers, het ontnemen van hun vrijhe den (van meningsuiting en ver gadering) en hun recht op een eerlijk proces. De situatie is vooral ernstig in Spanje. Roe menië, Turkije, Albanië, Geor gië en Litouwen. GPD ANTANANARIVO - Troepen van de omstreden president Marc Ravalomanana van Ma dagaskar hebben gisteren de ambtswoning van de premier veroverd na een vuurgevecht met medestanders van oud-pre sident Didier Ratsiraka. Twee maanden geleden ver overden aanhangers van Ra valomanana de hoofdstad. Ratsiraka, die de zege van Ra valomanana in de presidents verkiezingen van december be twist, verplaatste vervolgens zijn regering naar de havenstad Toamasina. Alleen de premier van de regering van Ratsiraka, Tantely Andrianarivo, bleef vergezeld van zijn lijfwachten de ambtswoning AP van onze redactie buitenland ISLAMABAD - De Pakistaanse president Musharraf heeft gis teren gezegd dat de spanningen tussen zijn land en India een hoogtepunt hebben bereikt. Maar als het tot een oorlog komt, dan zal Pakistan niet het eerste schot lossen, zo zei hij. In ternationaal neemt de bezorgd heid over het conflict tussen In dia en Pakistan toe. Musharraf hield gisteren een toespraak die live op televisie was te zien. Hij verklaarde dat het gevaar bestaat dat Pakistan en 'vijand' India daadwerkelijk naar de wapens zullen grijpen, maar Pakistan zal dat niet als eerste doen. Een Indiase actie kan wel op een passend ant woord rekenen, zo zei hij. Hij noemde de situatie ernstig en beschuldigde de Indiase leiders van onverantwoord gedrag. De spanningen tussen beide landen namen eind vorig jaar toe na een aanslag op het India se parlement, die dertien men senlevens eiste. Eerder deze maand volgde een aanval op een Indiase kazerne in Kashmir, waarbij dertig doden vielen. De aanslagen waren vermoedelijk het werk van islamitische rebel len, die vanuit het Pakistaanse deel van Kashmir opereren en volgens India door Pakistan worden gesteund. Pakistan zelf zegt de rebellen alleen morele, politieke en diplomatieke steun te geven. Sinds de aanslag in de cember is er in Kashmir sprake van een enorme troepenop bouw. Beide landen hebben er bij elkaar een miljoen militairen samengebracht. India heeft nog niet officieel ge reageerd op de toespraak van Musharraf. Dat gebeurt van daag, maar de geluiden die gis teren uit New Delhi kwamen waren hard van toon. Volgens minister van Binnenlandse Za ken Ad van wordt het zo lang zamerhand tijd om uit een ander vaatje te tappen. Hij vindt dat Pakistan voldoende tijd heeft gehad om terroristen over te dragen, zoals India wil. In feite is er al twee drie weken een oorlog aan de gang en de situatie van dit moment ziet er 'uitda gend' uit, aldus de bewindsman in de Hindustan Times. Pogingen van de internationale gemeenschap om de gemoede ren wat te bedaren hebben tot nu toe niet veel uitgehaald. ANP door Pascale Thewissen ANTWERPEN - Voor de wedu we en de twee kinderen van de vermoorde Belgische veearts Karei van Noppen staat vast dat vleesbaron Alex Vercaute- ren opdracht gaf voor de liqui datie. De veehandelaar uit Destelber- gen zelf ontkent halsstarrig dat hij achter de moord zat. De jury doet vrijdag uitspraak. Karei van Noppen, die een ver beten strijd voerde tegen mala fide veehandelaren die hun run deren inspuiten met verboden groeihormonen, werd op 20 fe bruari 1995 bij zijn huis in het Belgische Wechelderzande doodgeschoten. Vier mannen staan terecht: huurmoordenaar Albert Barrez. wapenleveran cier Carl de Schutter, veehan delaar Germain Daenen - die als tussenpersoon zou zijn opgetre den - en Vercauteren Over de betrokkenheid van Ver cauteren is de afgelopen weken ontzettend veel geschreven in de Belgische pers. Er worden openlijk vraagtekens geplaatst bij zijn schuld. Tijdens de rechtszaak zijn tweehonderd getuigen gehoord. Harde bewij zen tegen de veehandelaar kwa men niet boven tafel. Integendeel: zijn advocaten hebben er alles aan gedaan om nog meer rookgordijnen op te trekken. Zo zou wapenhande laar De Schutter, die Vercaute ren aan de galg praatte, een leu genaar zijn en zou justitie van meet af uit zijn geweest op de veroordeling van de vleesbaron De mogelijkheid dat een andere veehandelaar achter de moord zit, werd volgens de advocaten van Vercauteren nooit onder zocht. Hulpverleners onderzoeken de locatie in Tel Aviv waar een Palestijnse zelfmoordenaar zichzelf opblies en daarbij twee kinderen ver moordde. fotoSven Nackstrand/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5