Waarheid is een onmogelijk goed I PZC PZC Slechts voor droomhuis wordt nog diep in de beurs getast Formatiedebat VS moeten crisis tussen Pakistan en India bezweren Media zouden moeten ophouden met het doorgeven van andermans leugen in mW w mowm? mr i( êcHAmemm öiïm m 'N mmr «N5 Mm, 28 mei 1952 dinsdag 28 mei 2002 door Luuk Kortekaas Bij Pinokkio was het simpel. Als hij loog, dan schoot zijn neus meteen met centimeters naar voren. Bij mensen en de media is de leugen wat lastiger te achterhalen, want hun neu zen wijzen immers voorname lijk die kant op waarheen de wind waait. Maar één ding staat vast, zo meent de nieuwe hoog leraar media, religie en cultuur aan de Vrije Universiteit van Amsterdam, prol*, dr. Cees Ha melink: ,,We liegen allemaal dat we barsten, we liegen er werke lijk op los. En dat is maar goed ook, anders zou de maatschap pij niet kunnen draaien", zo meldt hij monter. Vrijdag aan vaardde hij zijn leerstoel Waar mensen volmondig toege ven dat 'leugentjes om bestwil' onontbeerlijk zijn om je door het leven te slaan, daar gaan de media heel wat krampachtiger om met de waarheid. „Artikel 1 in de internationale beroepsco de voor journalisten heeft het al direct over respect voor de waarheid. Misschien is het beter om daar eens mee op te houden, en gewoon toe te geven dat waarheid iets onmogelijks is." De waarheid is door de eeuwen heen, over het algemeen willens en wetens, al bijzonder eenzaam geweest. Tot op de dag van vandaag. „Als wij hier op dit moment elkaar de waarheid zouden zeggen, dan zou de we reldoorloguitbreken. Dat kun je gewoon niet doen. Neem de po liticus: hij ambieert regerings verantwoordelijkheid, maar hij doet net of dat niet zo is. Dan liegt hij om er beter van te wor den. Dus wat doet Zalm? Hij zegt de waarheid niet, om straks in een betere positie te zitten. 'Kijk er maar eens een willekeu- rigNOS-Journaal op na. Daarin kom je werkelijk nooit eens een type tegen van wie je een twee dehands auto zou kopen." Toch legt de journalistiek zich heel andere normen op. De be roepsgroep geeft hoog op van het eigen'streven naar waarheid en werkelijkheid, maar komt daar in feite maar bitter weinig aan toe. Niet dat er vaak echt ge logen wordt, maar dat is nog iets anders dan de waarheid spre ken. Hamelink: „De werkelijke leu gen, het heel opzettelijk, bewust verdraaien van de werkelijk heid, komt voor, maar is uitzon derlijk. Er zijn wel voorbeelden van. De Amerikaanse journalis te Janet Cooke schreef een schitterend verhaal over een achtjarige drugsverslaafde voor de Washington Post. Het ver haal maakte diepe indruk en won de Pulitzer Prize." Klein detail: het verhaal bleek van be gin tot eind uit Cookes dikke duim gezogen. Wat vaker voorkomt dan de op rechte leugen is dat wat 'dage lijkse routine' van de journalist geworden is. „En dat is het doorgeven van de leugens van anderen. Journalisten worden belaagd door grote groepen be taalde leugenaars: persvoor lichters, reclamemensen, dat slag. Neem een Jamie Shea, woordvoerder van de Navo. Hij komt de j ournalisten dan vertel len dat de piloot van dat vlieg tuig die bommen op die trein in Kosovo heeft laten vallen daar niets aan kon doen, omdat hij het te laat zag. Er volgt een vlot afgedraaid filmpje waarin te zien is dat die trein heel snel rijdt en dat het dus moeilijk ge weest kan zijn voor de piloot. Later blijkt dat filmpje gemani puleerd en blijkt dat de piloot best de trein had kunnen ver mijden en dat het dus opzet was. Maar in de kranten van die tijd stond iets anders, en op de tele visie werd iets anders gezegd." Het verwijt aan de media is daarom volgens Hamelink 'dat ze in crisissituaties altijd kri tiekloos de leugens van anderen doorgeven'. En dat is nog niet alles. „De leu gen ontstaat ver-der als je de waarheid op één bepaalde ma nier definieert. Je plaatst de werkelijkheid in een raam en beziet alles vanuit die positie. Je schrijft dat het ingrijpen in Kos ovo een humanitaire actie is en kijkt daar niet meer naast." Zo faalde het gros van de Neder landse journalistiek in Srebre- door Ans Bouwmans De Amerikaanse ondermi nister van Buitenlandse Zaken Richard Armitage reist binnen enkele dagen naar New Delhi en Islamabad in een po ging de oplopende spanningen tussen aartsvijanden India en Pakistan te bezweren. De buur landen verkeren weer op de rand van oorlog. De ogen zijn gericht op Washington, dat zijn aandacht probeert te verdelen over de oorlog tegen terrorisme, het voortgaande geweld in het Midden-Oosten en de explosie ve situatie in Zuid-Azië. Er is maar één ding waar India en Pakistan het over eens zijn, zo schreef oud-correspondent Steve Coll in de Washington Post: om een einde te maken aan de crisis, moet de regering-Bush meer doen dan alleen bezweren de geluiden maken. Er moet echt een eind komen aan de steun van Pakistan aan opstandelingen in het Indiase deel van Kashmir. Ook moet er een politieke oplossing komen voor deze provincie, waar mos limextremisten sinds eind jaren tachtig vechten voor onafhan kelijkheid. De VS zijn hier niet alleen be middelaar, maar ook belang hebbende, Het conflict in Kashmir ondermijnt de Ameri kaanse oorlog tegen het terro risme, Washington heeft de hulp van Pakistaanse soldaten en veiligheidsagenten nodig om Al Qaedastrijders op te sporen aan de grens met Afghanistan en in Pakistan. India en Pakistan hebben één miljoen soldaten verzameld in en rond Kashmir, als voorberei ding op een mogelijk gewapend conflict. De Verenigde Staten zien liever niet. dat de aandacht van Afghanistan wordt afge leid. Bovendien lopen de Ameri kaanse soldaten in de regio ge- vaar, als een oorlog tussen de twee kernmachten zich niet be perkt tot conventionele wapens. Onrust De oorlog tegen het terrorisme en de Bush-doctrine (het met oorlogsgeweld neerslaan van terrorisme) vergrootte ook de spanningen tussen India en Pa kistan. De gebeurtenissen op 11 september zorgden voor een wijziging van de machtsver houdingen in Zuid-Azië. India nica. „Niet iedereen, maar vrij wel allemaal. De Nederlandse journalistiek ging uit van de volgende werkelijkheid: de Ser viërs deugen niet, de moslims zijn slachtoffer. Andere manie ren van kijken naar de werke lijkheid bleven volstrekt buiten beeld." Is er wat aan te doen? Wel, aller eerst zouden journalisten eens af moeten van die geloofsbelij denis die gebiedt de waarheid en niets dan de waarheid te mel den. „Journalistiek is niets an ders dan waarneming, en dan krijg je altijd een vertekening van de werkelijkheid. Het zou al heel wat zijn als de beroeps groep dat eens toegaf. Want journalisten zijn gewoon men sen, al heb ik soms de indruk dat de beroepsgroep daar zelf an ders over denkt en zich hoger in schat dan het gewone volk. Het zou goed zijn als ze niet, zo als de afgelopen weken, elkaar alleen maar hadden nagepraat, maar nieuwsgieriger waren ge weest: wat wil die Fortuyn ei genlijk? Achter die vraag aan waren gegaan. Maar ja, op de Nederlandse televisie zijn de in terviews een vooraf afgespro ken vraag- en antwoordspel. Het probleem ligt niet eens bij de politicus, het ligt bij de NOS- verslaggever die aan Kok de vraag stelt na de oproep 'met het verstand' te gaan stemmen. 'O, dus u bedoelt niet op Fortuyn?' Het wordt tijd voor een nieuwe generatie interviewers, die kan luisteren en nog wel geïnteres seerd is in het antwoord." Verdiensten Natuurlijk hebben de media ook verdiensten. Hamelink: „Zonder de media zouden we niet op de hoogte zijn van veel schandalen en overtredingen van de mensenrechten. De Duit se journalist Günther Walraff werkte een tijdje bij de Duitse massakrant Bild en ontleedde dat medium. Stella Braam schreef onthullende artikelen over de schoonmaakbranche in Nederland. En er was natuurlijk Watergate." Maar uiteindelijk tonen juist deze plusjes op het journalistieke rapport de uit eindelijke triomf van de leugen aan: „Walraff en Bi'aam hebben beiden gezegd de waarheid al leen maar te hebben achter haald door leugen en bedrog te plegen. En wat is er niet afgelo- gen om de waarheid van Water gate boven tafel te krijgen!" GPD keek met leedwezen toe hoe Pa kistan veranderde van Taliban- sponsor in een Amerikaanse bondgenoot in de strijd tegen teiTorisme. President Mushar raf wist zijn slechte relatie met Washington op te vijzelen en dat zorgde voor onrust in het buur land. India meende op basis van de Bush-doctrine op Ameri kaanse steun te kunnen rekenen voor zijn bloedige strijd te gen de moslimextremisten in Kashmir. Het land vreesde tege lijkertijd dat Washington de ogen zou sluiten voor de Pakis taanse rol in die provincie. Begin dit jaar stonden India en Pakistan eveneens op voet van oorlog, maar de spanning ver minderde nadat Musharraf be loofde het moslimextremisme de kop in te drukken. Volgens critici liet Washington vervol gens de diplomatieke inspan ningen versloffen. De aandacht werd afgeleid door het Midden- Oosten. De toestand is terug bij af. In Pakistan denken velen dat India het niet zal aandurven een oor log te beginnen tegen een cruci ale bondgenoot van Amerika in de strijd tegen Al Qaeda en met het risico dat Amerikaanse le vens daarbij in gevaar komen. Onder het toeziend oog van Pa kistan zouden weer talloze gu errillakampen zijn opgezet. Volgens India is er van de be loften niets terecht gekomen. Extremisten voeren bloedige aanvallen uit op Indiase militai ren en burgers. India is ook ongelukkig met de moord op een gematigde leider van de onafhankelijkheidsstrijd in Kashmir. De Indiase premier Vajpayee spreekt oorlogstaal. Pakistan, dat over minder manschappen en oorlogstuig beschikt dan In dia, doet raketproeven. De in ternationale gemeenschap on derkent het gevaar en de risico's van een gewapend conflict, ook al is geen van beide kemphanen uit op een nucleaire oorlog. De VS moeten Pakistan ervan zien te overtuigen echt werk te ma ken van zijn beloftes. Mushar raf heeft volgens de Amerikaan se minister van Buitenlandse Zaken Colin Powell opnieuw verzekerd het grensoverschrij dend terrorisme in Kashmir te zullen beëindigen. India wil be wijs zien. En Amerika ook, zei Powell zondag. GPD pagina 5: passend antwoord India door Jeroen de Vreede De gekte op de huizenmarkt is voorbij. Voor het eerst sinds jaren daalt het aantal kopers. De zoektocht naar kwaliteit en woongenot mag best even duren. Economische onzekerheid en een eenzijdig aanbod maken kopers voor zichtig. Maar als de droomwo- ning eenmaal is gevonden gaat de beurs nog steeds diep open. „Ik heb drie kinderen en hun benen worden steeds langer". Joke Krebs wil verhuizen, weg uit het het rijtjeshuis waarin de Nootdorpse ruim twintig jaar woont. „Het liefste heb ik een ruim huis uit de jaren der tig met een grote tuin. Daar voor moet je uitwijken rich ting Delft of Voorburg, maar eigenlijk wil ik hier ook niet weg." De Nootdorpse twijfelt. Ze is een van de vele potentiële ko pers die langer wachten dan voorgaande jaren met een daadwerkelijke verhuizing. Onderzoek van de TU Delft legt de vinger op de zere plek: kopers zijn kritischer gewor den. De woonwensen zijn hoog en het gedroomde huis is moei lijk te vinden. Volgens het on derzoek denkt een half miljoen huishoudens er serieus over na om binnen twee jaar een huis te kopen. Dat zijn er ruim tweehonderdduizend minder dan een jaar eerder. Vooral jongeren en oudere ge zinnen, zoals dat van Krebs, wachten langer met het kopen van een huis omdat ze geen huis kunnen vinden dat vol doet aan alle wensen. Variatie De kopers bieden niet langer ongezien en liggen niet langer 's ochtends vroeg voor de deur bij het makelaarskantoor. Toch is er nog meer dan vol doende interesse. Op een informatie avond in Nootdorp kwam vo rige week voor 33 villa's het tienvoudige aan geïnteres seerden af. 'Wonen in Noot dorp, als een God in Frank rijk', is de wervende tekst van de bouwplannen langs de Veenweg. Het is de nieuwe trend: minder recht-toe- recht-aan rijtjeshuizen, meer variatie en meer 'unieke Geïnteresseerden worden kritischer bij de aankoop van een woning. foto Roland de Bruin/GPD woonbelevingen', belooft de kleurenfolder de bezoekers. Makelaarskantoor Belderbos uit Den Haag onderschrijft dat: meer kwaliteit, minder gekte. „Het gaat allemaal tra ger. Onze verkopers moeten beter hun best doen, maar bij een reële vraagprijs gaat het huis heus van de hand", meent Belderbos. Wat schaars is heeft een prijs, maar dat lijkt geen probleem. Als de droomwoning eenmaal toch is gevonden, is alle schroom voorbijVoor het ide ale huis tast men nog altijd diep in de buidel. Volgens het onderzoek van de TU Delft waren kopers vorig jaar bereid voor een woning achttien pro cent meer te betalen dan het jaarervoor. Geld is ook voor het echtpaar Vink absoluut geen belemme rende factor. Een gebrek aan hoogwaardig woningaanbod des te meer. Het stel bezit een ruime woonvilla in Italië en een pied-a-terre in Delft en wil iets anders: ruim en rustig. „Geen kinderen, vooral geen kinderen in de buurt", meldt Charlotte Vink. „Elke adver tentie eindigt met de tekst 'kindvriendelijke buurt'. Dat willen we niet, we willen rust". Het echtpaar woont in de Hoornse Hof in Delft, maar vindt het daar te klein. Het op trekje was bedoeld als uitval basis voor de dagen in Neder land. Nu wil het stel iets an ders. Haast hebben ze niet, ho ge eisen en het benodigde bud get wel. Maar het aanbod valt tegen. „Alles lijkt hier zo smal en klein, zeker als je net terug keert uit Italië." Massaal Neem daarbij de concurreren de potentiële kopers, 'allemaal in campingtenue, met vaalge- wassen t-shirts en korte broe ken', en het echtpaar Vink is allerminst blij. „We hadden gehoopt met een wij ntj e en een licht diner te kunnen spreken over de koop van een villa, maar het zijn massa-bijeen komsten. We zoeken rustig verder." Alle tijd om te zoeken, alle tijd voor een goed doordacht be sluit. Het leek een paar jaar ge leden onmogelijk op de over spannen markt. „De klant neemt de tijd om iets te zoeken Er staat genoeg moois te koop", meent makelaar Kam- berg uit Wassenaar. „Mensen worden selectiever, maar als het droomhuis is gevonden, is er wel degelijk geld voor." Zoekt de familie Vink een nieuwe villa om oud in te wor den, veel ouderen kiezen tac tisch voor een appartement: geen vervelende trappen meer en makkelijk aan te passen, mocht ooit een rolstoel nodig zijn. Bovendien kan het finan cieel aantrekkelijk zijn: de verkoop van de huidige eenge zinswoning levert genoeg geld op om een appartement te hu ren of te kopen én een leuk zakcentje voor de oude dag over te houden. Blijven zitten „Dat gaat langzaam aan wel meetellen", erkent Carla An thony uit Nootdorp. „Vroeger was het krijgen van een hypo theek geen probleem. Nu is dat wel anders. Ik werk bij KPN", zegt ze veelbetekend. Haar woonwensen zijn duidelijk, maar de economische situatie maakt haar aan het twijfelen. „Het liefste heb ik een ruim appartement met een terras of tuin en twee of drie slaapka mers. Als dat niet lukt? Dah blijf ik gewoon zitten waar ik nu zit. Ik hóef niet weg". GPD Jan Peter Balkenende kri j gt zij n nieuwtj e. De Twee- de Kamer kan zich binnenkort uitspreken over de grote lijnen van het kabinetsbeleid dat CDA, LPF en VVD nastreven. Tenminste, als het de Kamer be- I haagt. Dat is niet helemaal vanzelfsprekend. Want veel I Kamerleden zullen zich waarschijnlijk wel even achter de oren krabben over de vraag wat een eventuele in- i stemming met een 'strategisch kader' van drie beoogde I coalitiepartners eigenlijk betekent. Steun aan eenre- I gering die nog moet worden gevormd, is dat wat waard? En zo ja, hoe lang is zo'n mandaat dan geldig en wat mag een aspirant-regering er eigenlijk mee? Het is nog I te vroeg voor de innovatieprij s voor het idee van Balke nende. De voorkeur van de kiezers is flink verschoven. En het politieke klimaat veranderde van flets en voorspelbaar naar extreem en wispelturig. De roep om vernieuwing I is zeer groot, de verwarring over wat er nu precies moet veranderen en hóe eveneens. Het lijkt erop dat Balke nende in deze turbulentie een rustpunt zoekt. De keuze voor een vroegtijdige toetsing door de Kamer zou ech ter weieens nieuwe onrust kunnen opleveren. Want het is vaag wat de Kamerleden van oppositie met zo'n de bat moeten. Zij zullen er weinig voor voelen hun kruit te I verschieten vóór de nieuwe regering zelfs maar is aan- getreden. En als zij "al meedoen, en Balkenende hun aanbevelingen volgt, wordt het ook een beetje de rege ring van alle partijen. Dat is niet de bedoeling. Voor de Kamerleden van de beoogde coalitiepartners ligt de zaak ook niet makkelijk. Als ze het eens zijnmet het beleidskader dat de onderhandelaars vaststellen, mogen ze dat braaf bevestigen. Daarbij is geen winst te halen. Als ze bedenkingen hebben, kunnen ze moeilijk de nog ongeboren regering om zeep helpen. Dan zou de politieke chaos compleet zijn. Want het is moeilijk voor te stellen dat Dormer, Balkenende, Herben en Zalm na zware kritiek van de Kamer vrolijk her(in)formeren. De informateur en de onderhandelaars zijn een gevaar lijke weg. ingeslagen. (In)formeren is vooruitlopen op de verantwoordelijkheden van een nieuwe regering, tot nu toe los van de directe controle door het nieuwe parle ment. Dat lijkt zeker in de huidige politieke omstandig heden de beste garantie om coalitiepartners én beoogde bewindslieden warm te krijgen voor een bepaalde aan pak. Want de beleidskeuzen van minstens een van de drie partijen hebben zich nog niet of nauwelijks gezet- getuige de LPF-chicanes over het asielbeleid. Zonder de druk van een voortijdig kamerdebat zal het al moei lijk genoeg zijn de kikkers in de emmer te houden. Een minimum aan onenigheid en wat overmaat aan profile ringsdrift verandert het politieke nieuwtje zo in een klucht. VLUCHTTUNNELS - Ameri kaanse luchtlandingstroepen zijn dinsdag begonnen met het opsporen van communistische vluchttunnels in het krijgsge vangenenkamp op het eiland Koje. Op het kamp heerst een on heilspellende stilte. Militairen wachten op bevelen om in te grijpen. RIJWIELPAD - Het rijwielpad langs de rijksweg van Sluis naar Draaibrug is thans geheel voltooid. De eens zo slechte weg van hobbelige kinder hoofdjes is herschapen in een uitstekende route, geheel aan gepast aan het moderne snel verkeer. PROJECTOR - De raad van de gemeente Wolphaartsdijk be sloot gisteren in de openbare vergadering tot aanschaf van een filmprojector voor de scholen. Eén raadslid stemde tegen. Ook werd 8575 gulden uitgetrokken voor de verbou wing van het badhuis. Dat zal zes douchecellen en een bad kuip bevatten. BESPROEIING - In Water landkerkje werd weer een besproeiing van gewassen uit gevoerd bij de heer M. Ver- brugge. Deze besproeiing ge schiedt tegenwoordig op meer boerderijen en heeft algemeen de belangstelling van de land bouwers. Hoofdredactie: A. L Oosthoek D Bosscher (adjunct) A L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: OostsouburgseweglO Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 E-mail. redactie@pzc.nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax. (0118) 470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)273000 Fax. (0113)273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115) 645769 Fax. (0115) 645741 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114) 372776 Fax. (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111) 454647 Fax. (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee, Goes en Hulst. 8.30-17.00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10 30 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 13.30 uur. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag tijdens kantooruren zondag van 16.00 tot 18 00 uur Tel. (0118) 484000. Fax (0118) 470100 Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van ?,--) per maand: 19,25 per kwartaal: 52,- - per jaar 198,-- Voor toezending per post geldt een toeslag E-mail: abo@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode Losse nummers per stuk maandag t/m vrijdag: 1.- zaterdag€ 1,50 Alle bedragen zijn inclusief 6% BV/J Bankrelaties ABN AMRO 47 70 65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen. Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd bij de advertentieorderafdeling Tel. 0118-484321 m onderdeel van hel Wegener-concern De door u aan ons verslrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor onze (abonnementen)administratie en om u Ie (laten) Informeren over voor u relevante diensten en pro duclen van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselecteerde derden. Als u op deze inlormatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij: PZC. atdelmc lezersservice, Postbus 18,4380 AA Vlissingen Behoort tot LUSQSflGf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 4