IJzendijke behoudt agentschap De schoppen moeten de grond in Axel zorgt voor veilige oversteek voor blinden Veel wandelaars beginnen aan vierdaagse zll Postservicepunt te beperkt Praten over Zeeuwse erven Aanhoudingen in Terneuzen Uitbreiding garage mag doorgaan Werk aan Sloebrug uitgesteld Vernieling in loods Vlissingen BrassBand Zeeland promoveert Vaste voorganger in Terneuzen Schietingen Kindertheater agenda J dinsdag 28 mei 2002 Het merendeel van de deelnemers koos voor de vijf kilometer. foto Peter Nicolai door Raymond de Frel TERNEUZEN - Gelaten kijkt een twee ling vanuit een buggy naar alle hectiek rondom de start van de 27e avondvier daagse in Terneuzen. Moe zullen de dreu mesen niet worden, mama duwt hen im mers wel. Maar zoveel mensen bij elkaar voor sporthal 't Zwaantje, dat maakt toch best wel indruk. De twee peuters zijn niet de enigen die zich laten voortduwen. Talloze buggy's, bolderkarren en ander rijdend materieel worden door ouders ingezet om ook de al lerkleinsten van het gezin deel uit te laten maken van het bonte gezelschap. Deze sportievelingen kiezen hoofdzakelijk voor de tocht van vijf kilometer. De echte kilometervreters laten zich tien kilometer lang door middel van pijlen door Terneu zen en omstreken leiden. Bij het inschrijvingsbureau in sporthal 't Zwaantje heerst vlak na de start louter tevredenheid. De teller staat immers al op zo'n 2300 inschrijvingen en de toestroom van wandelaars die nog aan het karwei moeten beginnen, is nog niet eens voorbij. Met name oudere mensen blijken liever niet in de grote stoet te willen slenteren. Zij prefereren een wandeltocht waarbij flink moet worden doorgestapt. Om 21.00 uur moeten immers alle deelnemers bin nen zijn. .Vorig jaar hadden we 2115 deelnemers, al weet je nooit helemaal zeker hoeveel mensen er daadwerkelijk hebben meege daan", vertelt Ineke Bijl van de avond vierdaagsevereniging Bram de Meijer. ,,Er zijn altijd mensen die zich niet in schrijven. Om dat te voorkomen, hebben wij dit jaar veel ruchtbaarheid gegeven aan de nadelen van het 'zwartlopen'. Het spandoek voor de sporthal met daarop de tekst 'Al ingeschreven?? Of loopt u zwart?' is daar een voorbeeld van. Je ziet aan het scorebord dat het heeft geholpen, we zijn het totale aantal deelnemers van 2001 nu allang voorbij." Onderweg worden de wandelaars enkele attenties en versnaperingen aangeboden. Bovendien is er dit jaar tijdens het uitstip pelen van de routes in het bijzonder rekening gehouden met minder mobiele mensen. De avondvierdaagse wordt donderdag af gesloten. Dan zullen zes muziekkorpsen de wandelaars tijdens hun laatste meters met de nodige vrolijke deuntjes naar de eindstreep loodsen. Hnnr René van Stee IJZENDIJKE - Het postagent schap in IJzendijke blijft nog zeker tot 16 september 2003 open. Hiermee is voorlopig de sluiting van het agentschap in september van dit jaar en de omzetting naar een postservice- punt afgewend. Die zou een gro- le stap terug in de dienstverle ning hebben betekend, omdat deposthandelingen in een post- servicepunt beperkt zijn. Geld transacties zijn er niet of be perkt mogelijk en ook kan er geen geld worden gestort. Kantoorhoudster J. de Boevere ziet de verlenging van het con tract met Postkantoren BV als resultaat van de protestactie die inwoners, ondernemers en di verse belangenverenigingen in IJzendijke en de wijde omge ving tegen de voorgenomen sluiting hielden. Het protest le verde ruim 1300 handtekenin gen en enkele tientallen boze brieven aan het adres van de di rectie van Postkantoren BV op. ,Wat er na 16 september 2003 GOES - De Stichting Land schapsbeheer Zeeland organi seert een aantal bijeenkomsten over streekeigen erven. Ze zijn bedoeld voor iedereen die eigenaar is van een erf of mensen die geïnteresseerd zijn in de historie van erven in Zee land. De bijeenkomsten worden gehouden in het MiC-MEC Wal cheren aan de Korenbloemlaan teVlissingen op 4,11 en 28 juni vanal 19.00 uur. gaat gebeuren, is nog onbekend, maar bij de komende onderhan delingen zullen we inzetten op het uiteindelijke behoud van de huidige voorziening. In een straal van vijf kilometer zijn er zevenduizend mensen die bij ons terecht kunnen. Als we dicht gaan, moeten ze vijftien tot twintig kilometer reizen naar het dichtstbijzijnde post kantoor. Dat valt niet te verko pen", aldus De Boevere. Zij hoopt dat haar onderhande lingspartners voor dergelijke argumenten gevoelig zullen blijken. Ook wijst De Boevere erop dat er in de buurt van IJ zendijke alleen nog postservice- punten zijn in Schoondijke en Biervliet, terwijl in Waterland kerkje helemaal geen voorzie ning meer is. De kans is volgens haar overigens groot dat er na 16 september 2003 in IJ zend ij ke alsnog een servicepunt wordt ingericht. „Maar dan wel een waar de belangrijkste transac ties als geldopnames via de giro maat en apparatuur die geld stortingen mogelijk maakt behouden blijven." Het behoud van het postagent schap heeft ook de warme be langstelling van het college van Oostburg. Wethouder L. Wille is op woensdag 5 juni aanwezig bij de ondertekening van het con tract. Hij zal erbij Postkantoren BV dan stevig op hameren dat in alle Oostburgse kernen toch een postvoorziening komt of blijft. Ook in Sluis-Aardenburg wordt volop geijverd voor het behoud van het post-servicepunt in Eede. De gemeente wil de voor ziening desnoods samen met Postkantoren BV openhouden. Burgemeester B. Straatsma hoopt hierover snel uitsluitsel te krijgen. TERNEUZEN - De Evangelische Gemeente Terneuzen neemt per 1 juni André Hofer in vaste dienst als voorganger en pas tor. Voor deze kerkelijke gemeente, die in 1984 van start is ge gaan, is dit een mijlpaal. Het kerkgenootschap telt ongeveer 160 leden en per zondag ongeveer 250 bezoekers. Men verwacht door deze aanstelling een betere pastorale zorg voor de leden te kunnen bewerkstel ligen en het Bijbelse Evangelie beter te kunnen uitdragen. De Evangelische Gemeente Terneuzen heeft de overtuiging dat ieder mens deze boodschap moet horen. Op zaterdag 1 juni is er een samenkomst en een receptie voor genodigden Op zondagochtend 2 juni doet Hofer officieel zijn intrede en wordt hij ingezegend. Deze dienst is vrij toe gankelijk en vindt plaats in het samenkomstgebouw de Kan delaar aan de Cantfortstraat 36 in Terneuzen. TERNEUZEN - In de nacht van zaterdag op zondag rond 2.30 uur zijn drie mannen uit Terneuzen aan de Noordstraat in hun woonplaats aangehouden. Een 42-jarige man uit Terneuzen probeerde met geweld een horecagelegenheid aan de Noordstraat binnen te komen na dat hem de toegang was ontzegd. Ook op vordering van de po litie om weg te gaan, bleef hij proberen binnen te komen. Hierop werd hij aangehouden. Twee 35-jarige mannen uit Terneuzen werden ook aangehou den omdat zij de agenten belemmerden bij de aanhouding van de 42-jarige man. Tegen alle drie de mannen werd proces-verbaal opgemaakt. MIDDELBURG - De gemeente Veere kan de bouw- en sloop vergunning voor uitbreiding van autobedrijf Roelse aan de Loodholseweg in Grijpskerke gewoon afgeven. Een verzoek van de buurman om de vergunning te schorsen, is door de rechtbank in Middelburg afgewezen. De motivatie wordt eind deze week duidelijk. De buurman zei vorige week voor de rechtbank dat uitbrei ding niet past in het bestemmingsplan. VLISSINGEN - De voorgenomen werkzaamheden aan de halfhoge Sloebrug in Vlissingen over het Kanaal door Wal cheren zijn tot na de zomer uitgesteld. Aanvankelijk zou er deze nacht aan gewerkt worden. De brug zou daarvoor vandaag vanaf acht uur tot woensdagochtend zijn afgesloten. VLISSINGEN - Op een bedrijfsterrein in de Van Dishoeck- straat in Vlissingen is het afgelopen weekeinde ingebroken in een loods. De brandblussers die daar hingen werden leegge- spoten en de inbrekers schreven teksten op het meubilair. Een gsm werd gestolen. Het schadebedrag is onbekend. MIDDELBURG - BrassBand Zeeland is gepromoveerd naai de vaandelafdeling. Tijdens het zaterdag gehouden Nationa le Federatieve KNFM-Concertconcours in Middelburg kende de jury de BBZ het hoogste aantal punten toe: 90,84 SINT JANSTEEN - De schut tersvereniging Sint Jan houdt de komende maanden een aan tal oefenschietingen op de staande wip. Belangstellenden kunnen dan kennis maken met deze sporttak. De vereniging zorgt voor pijl en boog. Donderdag 30 mei staat de eer ste schieting op het terrein van St. Jan aan de Tragel op het pro gramma. Verdere data zijn don derdag 13 en 27 juni, 11 en 18 ju li en 1, 15 en 29 augustus. De boog wordt vanaf 20.0 uur ge spannen. HULST - In het gemeenschaps centrum Den Dullaert wordt woensdag 29 mei een kinder middag gehouden. Het poppen theater Porlandosi verzorgt de voorstelling Het betoverende bos. Dit verhaal wordt met muziek en klankinstrumenten omlijst. De uitvoering voor kinderen van4tot 12 jaar begint om 13.30 uur. Na afloop van de voorstel ling maken de kinderen onder begeleiding van kunstenares Kaza Poorter op papier met verf krijt en stiften een uitbeelding van wat ze gezien hebben. REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: (0115) 645769 Fax:(0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Pascalle Cappetti René van Stee René Hoonhorst Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114) 372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail; redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl STREEKACTIVITEITEN AXEL - Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Kaarten jokeren en biljarten; 14.00 uur: Party-dansen; De Halle, 14.00 uur; Kaarten en biljarten; 14.45 uur: Koersbal; 't Trefpunt, 13.00 uur: Kaarten, biljarten en sjoelen; CLINGE - Café De Gouden Kroon, 14.00 uur: Kaarten; Malpertuus, 13.30 uur: Volksdansen, zin gen en biljarten; GRAAUW - Gemeenschapshuis, 13.15 uur; Jokeren; HENGSTDIJK - Recreatiecentrum de Vo gel, 18.00-19.00 uur: Vertrek fietsvier daagse gemeente Hontenisse; HOEK - De Lovenhoek, 13.30 uur. Hand werken, kaarten en biljarten; Dorpshuis, 18.30 uur: Avondvierdaagse, HULST - De Lieve, 9.30 uur: Volksdansen, 13.00 uur Biljarten; 13.30 uur: Jokeren, 19.30 uur: Dansen. Den Dullaert, 13.30 uur: Bridge; KOEWACHT De Vlaschaard, 13.00 uur: Biljarten; KLOOSTERZANDE Café De Reizende Man, 18.30 uur: Wandel- en fietsvier daagse gemeente Hontenisse; 19.00 uur: Bridge club Kloosterzande; NIEUW-NAMEN - De Kauter; 14.00 uur. Handwerken; Café Sint Cecilia, 20.00 uur: Kaarten; OOSTBURG - Den Hoekzak, 15.15 uur: Dansen en ontspanning voor ouderen, Zwin College, 18.30 uur: Avondvierdaag se; SAS VAN GENT - De Speye, 14.00 uur Creatieve handvaardigheden, koersbal, kaarten en sjoelen; De Roselaer, 15 30 uur: Handwerken groep 6 tot en met 8; 18.30 uur. Quilts en kleding maken; Sint Albert, 14.00 uur: Koersbal; SLUISKIL - Het Meulengat. 13 30 uun Bil jarten, kaarten en canasta; SINT JANSTEEN De Warande, 13.30 uur: Biljarten. TERNEUZEN De Veste, 10.30 uur: Gym nastiek; 13.30 uur Handwerken, soos en biljarten, 19 00 uur: Stijldansen en line- dance; De Hoeve, 9 30 uur: Yoga, 13.30 uur: Bil jarten; 't Zwaantje, 18 00 uur; Wandel vierdaagse; WESTDORPE Concordia, 13.30 uur: Koersbal; ZAAMSLAG - Dorpshuis, 9.30 uur: Gym nastiek; 10.30 uur: Zangkoor; 13.00 uur: Kaarten en biljarten; 14.00 uur: Sjoelen; ZUIDDORPE - 't Kaaike, 13.30 uur Gym nastiek en biljarten. door Eugène Verstraeten AXEL - De gemeente Axel gaat een aantal oversteekplaatsen in de kern Axel veiliger maken voor blinden en slechtzienden. Er komen daar voelbare marke ringen in de vorm van zoge naamde gidstegels. Deze tegels fungeren als attentie- en oriën tatiepunten, waardoor visueel gehandicapten de oversteek plaatsen kunnen herkennen. Met het aanbrengen van de voorzieningen komen burge meester en wethouders tege moet aan de vraag van inwoon ster N. Meeusen, die als gevolg van een oogziekte volledig blind is geworden. Ze verzekert het college dat het lopen met een blindenstok 'gewoon erg moei lijk' is. „En dat wordt voor een deel veroorzaakt door de obsta kels die je op je weg tegenkomt. In Axel bestaan die hindernis sen uit smalle stoepen die bo vendien erg ongelijk liggen, los liggende stoeptegels, overhangende takken, honden poep waar je met je voeten of met je taststok in terecht komt. Om nog maar niet te spreken van reclameborden, kunstwer ken, fietsen en auto's en ander ongerief op de trottoirs." Ze zegt zich ervan bewust te zijn dat de gemeente aan de meeste van de opgesomde zaken niet. veel kan veranderen, maar vol gens haar is er aan sommige din gen wel wat te doen. Bijvoor beeld aan de oversteekplaatsen Met name noemt ze de huidige onbereikbaarheid voor visueel gehandicapten van het wandel gebied Smitschorre. „De over steekplaatsen op de Zuidsingel, zowel bij het tankstation als bij de Kinderdijk, zijn voor een blinde of slechtziende vrijwel niet te nemen als die persoon niet levensmoe is", schrijft me vrouw Meeusen. „Ik spreek hier niet alleen voor mijzelf, vast en zeker ben ik niet de enige visueel gehandicapte in Axel." Wandeling Ze zegt best bereid zijn een en ander toe te lichten tijdens een wandeling met het college om haar verzoek om beveiligingen kracht bij te zetten. „Waarbij ik u kan voorzien van een zwarte bril en een blindenstok, om mijn werkelijkheid zo dicht mogelijk te benaderen." B en W zijn ech ter zonder wandeling al over tuigd. Over de rotonde aan de Buthdijk bij het tankstation moet de gemeente nog overleg voeren met de provincie Die heeft namelijk de rotonde in be heer en onderhoud. De gemeen te wil de gidstegels op de over steekplaatsen in overleg met mevrouw Meeusen op de juiste plaatsen aanbrengen. De toeristische sector in Zeeuws-Vlaanderen moet de komende jaren fors in vesteren. Gebeurt dit niet, dan zullen de verblijfstoe- risten en dagjesmensen, meer nog dan nu, wegblij ven. Voor het gebied West- Zeeuws-Vlaanderen staat een reeks ambitieuze plannen op stapel (herin richting van het kustge bied en de kernen Cad- zand-Bad en Breskens, Sluis aan Zee), maar de sector doet er goed aan om niet te wachten tot deze projecten verwezenlijkt worden. Ook dient er ge dacht te worden aan in vesteringen in een goed marketing-en promotie orgaan. De VVV Zeeuws- Vlaanderen mag dan zijn opgericht, van een goede start is geen sprake. door Conny van Gremberghe BRESKENS - De Zeeuws- Vlaamse Recronvoorman Arno Boomert luidde gisteren heftig de noodklok. „Bedrijven in onze sector moeten de komende tijd kwaliteitsinvesteringen doen; ruimere standplaatsen, betere voorzieningen. Laten ze dat na, dan is de kans groot dat er straks nog wel recreatiebedrijven zijn, maar geen toeristen", voorspel de Boomert. De Breskense campinghouder houdt er van om zo nu en dan krachtige uitspraken te doen, een beetje te chargeren, maar ongelijk heeft hij niet De West- Zeeuws-Vlaamse recreatie-on dernemers hebben, dat blijkt ook uit de vorige maand ver schenen nota Gekleurde Kust, de voorbije jaren nagelaten om te investeren in de eigen bedrij ven. Stak de sector op Schou wen Duiveland in 1999 ruim 22,7 miljoen euro in de bedrij ven, in Zeeuws-Vlaanderen bleef de sector steken op 4,5 mil joen euro. Boomert: „Probleem i n Zeeuws-Vlaanderen is dat di verse ondernemers gewacht hebben tot de overheden hun plannen, hun visies gepresen teerd hadden. Ze hebben de kat uit de boom gekeken, maar dat wil niet zeggen dat individuele ondernemers in onze sector Als Zeeuws-Vlaanderen nu niet investeert in de recreatiesector, hoeft het straks niet meer, vreest Recron-voorzitter Boomert. De regio blijft nu ver achter bij de rest van Zeeland, met name bij Schou wen-Duiveland. Dat komt volgens Boomert omdat Zeeuws-Vlaamse onder nemers te afwachtend zijn. foto Peter Nicolai geen plannen hadden. Die zijn er wel degelijk. Sterker nog, ze liggen nu al tijden bij de ge meenten. Hoe het ook zij, de schoppen moeten nu de grond in, het nestelen moet nu begin nen. Langer uitstellen kan fu neste gevolgen hebben", bena drukt Boomert Impuls Het verblijfstoerisme is aan een impuls toe. In 2000 liep het aan tal toeristische overnachtingen in de regio met 13 procent terug. Cijfers over 2001 zijn nog niet voorhanden bij de regionale VW, maar op grond van de da ling van de toeristenbelasting in Oostburg (ruim 3 procent) mag worden verondersteld dat ook vorig jaar weer minder gasten aan de Zeeuws-Vlaamse kust neerstreken. Voeg daaraan toe dat ook het dagtoerisme een neergang kent, met name in de wat minder grote plaatsen als Sas van Gent, Axel en Oostburg, dan is het niet vreemd dat ook VW-voorzitter Willem van Loon en VW-directeur Nynke van der Ploeg (toeristisch) on dernemend Zeeuws-Vlaande ren wakker willen schudden. De Zeeuws-Vlaamse VW werd vorig jaar gevormd uit een con glomeraat van lokale verenigin gen voor het vreemdelingenver keer. Doel van de nieuwe instelling was Zeeuws-Vlaan deren toeristisch weer op de kaart te zetten. De ambities van de nieuwe club waren groot, maar gaandeweg het eerste jaar bleek dat de prille instelling ge confronteerd werd met onver wachte, financiële tegenvallers Veel oude leden, met name de kamerverhuurders aan de West- Zeeuws-Vlaamse kust, zo'n 300 in getal, bleken niet genegen zijn om van de nieuwe regionale VVV producten af te nemen. analyse Ook bleken veel oud-leden uit het midden-en kleinbedrijf in de koopplaatsjes te zijn afge haakt. Gelukkig voor de VW hebben de gemeenten zich garant ge steld voor de oplossing van de financiële problemen, maar wel onder voorwaarde dat de instel ling tracht om het ledental terug op het oude peil te brengen. De instelling steekt daarom de laatste tijd veel tijd en energie in de ledenwerving, terwijl het be stuur en de medewerkers liever hadden gehad dat zij nu hun tijd zouden kunnen steken in de promotie van de regio, marke ting en het optuigen - lees pro fessionaliseren - van de eigen organisatie. Van Loon en Van der Ploeg delen Boomerts mening dat de sector de afwachtende houding moet laten varen. Ook van de ge meenten verwachten zij een ac tievere houding. De toenstisch- recreatieve sector is dringend aan een revival toeBI i jf t die uit, dan wacht de regio zwaar weer en zal het aantal banen in de sector stevig onder druk komen te staan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 35