Openbaar vervoer schiet tekort Verdubbeling pluim veebedrijf lijkt dichtbij Unieke fotocollectie breed toegankelijk De Ark in Renesse wordt beter beveiligd Omwonenden vragen aanpak gevaarlijk kruispunt Zierikzee sll Tijdelijke VVV in Brouwershaven Uitbreiding garage mag doorgaan Werk aan Sloebrug uitgesteld Bromfiets gestolen in Vlissingen Vernieling in loods Vlissingen BrassBand Zeeland promoveert Fractie wil aanpak stankoverlast Seniorenraad bereidt advies aan gemeente voor over knelpunten Zierikzee Paardenshow Wandelingen door de duinen agenda bij nader inzien door Jan van Ommen ZIERIKZEE - De kans is groot dat pluimveehouderij maat schap Brooshooft-Bolijn aan de Gouweveerseweg in Zierik zee een vergunning krijgt voor verdubbeling van het aantal slachtkuikens. Tijdens een rechtszaak bij de Raad van State leek staats raad J. Boll weinig aan te kun nen met de bezwaren van omwonende A. Bolijn. Broos- hooft-Bolijn heeft nu een stal met 38.000 kuikens en wil een tweede stal voor nog eens 38.000 dieren bouwen. De gemeente Schouwen-Dui- veland verleende daarvoor een milieuvergunning, die door Bolijn wordt aangevochten. Bolijn vindt dat de gemeente een grondig onderzoek had moeten doen naar de gevolgen van de grotere ammoniakuit- stoot op de omgeving. In de buurt van het bedrijf, na bij Ouwerkerk, ligt een na tuurgebied dat door verzuring van de toegenomen ammoniak kan worden aangetast. Bewijzen voor die vrees heeft Bolijn echter niet overlegd. De gemeente Schouwen-Duive- land meent dat het natuurge bied geen enkel risico loopt. Staatsraad Boll beloofde in ie der geval de komende weken de zaak te zullen bestuderen alvorens met een oordeel te ko men. Overigens moet de pluimvee houderij ook nog een bouw vergunning voor de nieuwe stal aanvragen. De raadsman van Bolijn wist nog niet of ook daartegen bezwaar zal worden gemaakt. Uitspraak volgt. dinsdag 28 mei 2002 BROUWERSHAVEN - De Stichting VW-Info Schouwen- Duiveland kan tijdens het hoogseizoen een zomerkantoor in het voormalig stadhuis van Brouwershaven openen. De Stichting Renesse, die vorige week het monumentale complex officieel heeft overgenomen van de gemeente Schouwen-Dui- veland, wil een deel van het pand in juli en augustus verhuren aan de toeristische organisatie. Naast Brouwershaven wil het VW-bestuur ook een zomerkantoor in Bruinisse vestigen Voorzitter R. Geluk verwacht dat dat binnenkort het geval is MIDDELBURG - De gemeente Veere kan de bouw- en sloop vergunning voor uitbreiding van autobedrijf Roelse aan de Loodholseweg in Grijpskerke gewoon afgeven. Een verzoek van de buurman om de vergunning te schorsen, is door de rechtbank in Middelburg afgewezen. De motivatie wordt eind deze week duidelijk. De buurman zei vorige week voor de rechtbank dat uitbreiding niet past in het bestemmingsplan. VLISSINGEN - De voorgenomen werkzaamheden aan de halfhoge Sloebrug in Vlissingen over het Kanaal door Wal cheren zijn tot na de zomer uitgesteld. Aanvankelijk zou er deze nacht aan gewerkt worden. De brug zou daarvoor van daag vanaf acht uur tot woensdagochtend zijn afgesloten. VLISSINGEN - In de nacht van zondag op maandag is in de Van Dishoeckstraat in Vlissingen een afgesloten bromfiets gestolen. Het gaat om een blauwe Piaggio X25 Typhoon met een waarde van enkele duizenden euro's. VLISSINGEN - Op een bedrijfsterrein in de Van Dishoeck straat in Vlissingen is het afgelopen weekeinde ingebroken in een loods. De brandblussers die daar hingen werden leegge- spoten en de inbrekers schreven teksten op het meubilair. Een gsm werd gestolen. Het schadebedrag is onbekend. MIDDELBURG - BrassBand Zeeland is gepromoveerd naar de vaandelafdeling. Tijdens het zaterdag gehouden Nationa le Federatieve KNFM-Concertconcours in Middelburg kende de jury de BBZ het hoogste aantal punten toe: 90,84 KRABBENDIJKE - De fractie van Bewoners Belangen Reimerswaal (BBR) wil een structurele oplossing voor de stankoverlast bij het strandje Roelshoek bij Krabbendijke De fractie heeft schriftelijke vragen gesteld aan burgemees ter en wethouders. Die besloten onlangs dat er een kraantje komt dat het wier - de veroorzaker van de stank - gedurende de zomermaanden zal verwijderen. Het verleggen van de strekdam zou wellicht meer soelaas bieden, maar dat vindt de gemeente met 22.000 euro te duur. BBR-fractievoorzitter J. Kramer stelt dat de stank meteen moet worden aangepakt. Het verleggen van de strekdam hoeft volgens Kramer niet zo duur te zijn als B en W denken. HnorAli Pankow ZIERIKZEE - Zierikzee breidt aan alle kanten uit, maar het openbaar vervoer is de afgelo pen jaren niet of nauwelijks aangepast. De Seniorenraad signaleert dat bewoners in de wijken Poortambacht 10 en in Noorderpolder nu al met tekort komingen worden geconfron teerd. Met de uitbreiding van Poortambacht 11 zal de behoef te aan openbaar vervoer nog verder toenemen. De Seniorenraad bereidt een advies aan het gemeentebestuur voor waarin de problemen in kaart worden gebracht en op lossingen worden aangedragen. In een eerste notitie worden bouwstenen aangedragen voor dit advies. Het openbaar vervoersnet is volgens de Seniorenraad te grofmazig. Vele delen van de stad worden niet of nauwelijks bediend. De buurtbus tracht op sommige tijdstippen enigszins te voorzien in dat gemis. De loopafstanden naar de vaste halteplaatsen blijken vrij groot. Bewoners die goed ter been zijn, blijken vanuit de nieuwbouw wijken vaak al tien minuten no dig te hebben om een halte te be reiken. Het materieel dat vervoers maatschappij Connexxion voor het openbaar vervoer in Zierik zee inzet, wordt als te zwaar en te log aangemerkt om dienst te kunnen doen in een fijnmaziger netwerk. Verder blijkt het mate rieel slecht toegankelijk voor ouderen in het algemeen en voor gehandicapten in het bijzonder. N. Luijben-de Boer en L. van der Mark hebben als opstellers van deze eerste notitie ook geke- HEINKENSZAND - Rijvereni- ging Allround houdt een show op zondag 2 juni in Stal Vermue aan de Plattendijk in Heinkens- zand. Vanaf 16.00 uur geven ruiters en amazones verkleed met hun paard een show op muziek. ken naar mogelijke oplossin gen. Ze dragen voorbeelden aan van enkele gemeenten en regio's waar kleine bussen worden in gezet die als zogeheten 'shuttle' dienst doen voor de 'grote' bus- of tramlijnen. Volgens hen zou dit ook voor Zierikzee een op lossing kunnen bieden. Met klein materieel kunnen veel wij ken bediend worden en met een aangepast parkeerbeleid zou den in hun optiek ook veel toe risten als klant begroet kunnen worden. De opstellers van de notitie den ken aan een stichting waarin het materieel wordt ondergebracht. De concessiehouder voor het openbaar vervoer, de gemeente, de cliëntenraad en geïnteres seerde taxibedrijven zouden als deelnemers kunnen gelden. De financiering moet nog apart be keken worden, evenals de rela tie met overige vervoersvormen. In de verdere uitwerking van het advies zal bezien worden hoe een en ander in de praktijk zou kunnen werken. Overwogen wordt te adviseren de halte aan de Grachtweg op te heffen ten behoeve van tijdwinst en alles te concentreren aan de Trambaan. Dit zou het aansluitpunt kun nen worden van het lokale bus- net op het interlokale net. De bussen van het interlokale net zouden buitenom over de rijks weg kunnen rijden, zodat ook de wijk Malta wordt ontlast van zwaar materieel. Ringlijnen De lokale lijnen zouden moeten bestaan uit twee ringlijnen die de binnenstad en Poortambacht bestrijken. Voor wat betreft Noorderpolder zou in eerste instantie de huidige buslijn mo gelijk nog voldoen. Voor de ringlijnen wordt gedacht aan het uitzetten van trajecten waarmee alle woonclusters in Zierikzee bereikt worden even als het centrum. Het aansluit punt van de ringlijnen zou mo gelijk dienst kunnen doen als transferium ten behoeve van toeristen. Voorwaarde is daarbij uiteraard dat er een goede par keergelegenheid wordt gereali seerd. Het openbaar vervoersnet in Zierikzee is grofmazig, grote delen van de stad worden niet of nauwelijks bediend, foto Marijke Folkertsma Wethouder J. van Felius (links) en schenker R. Ochtman bekijken een van de albums die de collectie negatieven voor het gemeentear chief heeft opgeleverd. foto Pieter Honhoff door Ali Pankow ZIERIKZEE - Met de schen king van ruim 3200 negatieven door Rein Ochtman aan het gemeentearchief van Schou- wen-Duiveland is een unieke fotocollectie van de periode 1900 tot 1970 voor het publiek toegankelijk geworden. De opnamen die driekwart van de vorige eeuw in beeld brengen, werden gemaakt door zijn grootvader Pieter Ochtman en zijn vader Johan Ochtman. Zij waren beiden boekhande laar in Zierikzee, maar daar naast actief als fotograaf. Tot hun collectie behoren foto's van alle belangrijke monu menten op Schouwen-Duive- land, dorpsgezichten en bij zondere gebeurtenissen Een deel van verzameling is ge bruikt voor het vervaardigen van ansichtkaarten. Een be langrijk gedeelte bestaat ver der uit opnamen van de wa tersnoodramp. Ze bieden indrukwekkende beelden van zowel de ontreddering als van het reddingswerk en de weder opbouw. Rein Ochtman overhandigde de collectie, waaronder nog 650 glasplaatnegatieven, gis termiddag op symbolische wijze aan wethouder J. van Fe lius. Als portefeuillehouder van archiefzaken toonde de wethouder zich zeer erkente lijk voor deze bijzondere schenking die resulteert in 25 albums die de bevolking in het archief kan komen inzien. Bo vendien kunnen daar in op dracht van elke gewenste foto reproducties worden gemaakt Voorwaarde van de schenker is dat bij gebruik altijd de naam van de maker vermeld wordt. Zowel gemeentearchivaris H. Uil als fotograaf L. Koper be nadrukken de grote waarde van deze negatieven. Uil laat weten dat het gemeentearchief de gehele collectie heeft laten afdrukken, grofmazig gesor teerd en in zuurvrije materia len heeft opgeborgen. Het is de bedoeling de verzameling als geheel bij elkaar te houden en een nadere uitsplitsing te ma ken zodat de toegankelijkheid nog verder wordt vergroot. Bovendien zal er in later stadi um een publicatie gewijd wor den aan het fotowerk van va der en zoon Ochtman. Mooie plaatjes Koper zegt bijzondere herin neringen te bewaren aan de in ventarisatie van deze unieke collectie. Hij memoreert dat het doornemen van driekwart eeuw beeldmateriaal afwisse lend hilarische en indrukwek kende momenten opleverde. Verder concludeert hij dat het Pieter Ochtman destijds voor al ging om het maken van mooie plaatjes, terwijl Johan Ochtman meer met journalis tieke blik zijn opnamen maak te. De expositie van nostal gisch fotowerk van Pieter Ochtman die Koper vorig jaar als gastcurator in het Stad huismuseum samenstelde, werkte in feite als katalysator voor het overdragen van de volledige collectie. „Al die an dere negatieven zaten toen nog in sigarendozen. Ik was al lang van plan ze aan het archief over te dragen. Nu is het er dan uiteindelijk van gekomen", zegt Rein Ochtman. door Famke van Loon RENESSE - Van Garderen en Dekker Projectontwikkeling BV wil veiligheidsmaatregelen nemen op het terrein van de voormalige toeristenkerk De Ark in Renesse. De projectont wikkelaar zal het glas in en rond de bouwval verwijderen en het pand volledig dichttimmeren, opdat de kans op ongelukken wordt verkleind. Sloop van het kerkje, waar de gemeente uit veiligheidsover wegingen om gevraagd had, is voorlopig nog niet aan de orde. Directeur J. van Garderen wil pas de sloophamer hanteren wanneer de gemeente zijn voor stel voor De Ark en het Stoof- wekken definitief heeft goedge keurd. Volgens wethouder L. Geluk- Poortvliet (ruimtelijke orde ning) is er op korte termijn geen ruimte om deze 'nieuwe initia tieven' op te pakken. De voormalige toeristenkerk De Ark aan de Hoogenboomlaan in Renesse is door zes jaar leeg stand verworden tot een bouw val. Tot groot ongenoegen van omwonenden en raadsleden, die de onooglijke ruïne levensge vaarlijk vinden met spelende kinderen in de buurt. Recent nog vroegen verschillende frac ties zich af of het college voortij dige sloop van de bouwval kon afdwingen. Temeer omdat toch zo goed als zeker is dat het kerk je op termijn plaats zal maken voor nieuwe woningen. De ge meente heeft de eigenaar, het Goese Van Garderen en Dekker Projectontwikkeling BV, ge vraagd de boel snel tegen de vlakte te gooien. Garanties Maar directeur Van Garderen ziet snelle sloop van De Ark niet zitten zonder dat daar garanties tegenover staan. Eerder al gaf hij aan pas tot verwijdering van de bouwval over te willen gaan wanneer de gemeente zijn voor stel - de bouw van vier wonin gen op de plek van het kerkje en nog eens veertien tot zestien wo ningen aan het Stoofwekken in Renesse - definitief heeft goed gekeurd. Gezien de grote achterstanden op de afdeling ruimtelijke ordening hoeft de projectontwikkelaar volgens wethouder Geluk niet spoedig op groen licht te rekenen. „Er is nu geen ruimte voor nieuwe ini tiatieven. Zeker niet voor zaken waarvoor we bestemmings plannen moeten wijzigen. We gaan eerst orde op zaken stellen en daarna verder met andere dingen." Dat sloop van De Ark er voor alsnog niet inzit, betekent niet dat de projectontwikkelaar zijn ogen sluit voor de onveilige situ- atie aan de Hoogenboomlaan. Met de gemeente is afgesproken dat Van Garderen veiligheids maatregelen op het terrein zal nemen. „De hele locatie wordt glasvrij gemaakt, we zullen het hekwerk nog eens controleren en we gaan het gebouw goed dichttimeren", aldus de directeur. Mochten kinderen over de hek ken klimmen, dan is de kans op ongelukken op deze manier aanzienlijk verkleind, zo is de gedachte. Al gaat de bouwval niet tegen de vlakte, toch is wet houder Geluk tevreden met de maatregelen. „Sloop kunnen we niet dwingend opleggen. Wan neer ze het binnen afzienbare tijd afdekken ziet het er ook weer iets fatsoenlijker uit. Want dit is nu gewoon een aanflui ting." REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door Famke van Loon ZIERIKZEE - Het kruispunt van de Grevelingenstraat en Haringvlietstraat in Zierikzee is niet veilig. Zevenhonderd handtekeningen, die gisteren door M. van Mourik en school kinderen aan het college van burgemeester en wethouders zijn overhandigd, pleiten daar om voor aanpak van de krui sing. Wethouder L. Geluk- Poortvliet wil op korte termijn bekijken of en op welke manier de gemeente de verkeersveilig heid op het Zierikzeese kruis punt kan verbeteren. De onveiligheid op het kruis punt Grevelingenstraat/Ha- ringvlietstraat wordt volgens de bewoners veroorzaakt door twee dingen. De beplanting langs de rand van de weg is te hoog gegroeid, zodat met name (jonge) fietsers nog wel eens over het hoofd gezien worden door automobilisten. Ten twee de houden de automobilisten zich met altijd aan de maximum snelheid Daarbij opgeteld de toegenomen drukte naar de winkels op het bedrijventerrein aan de Boerenweg ontstaat op het kruispunt geregeld een ware verkeerschaos. Dat de verkeersveiligheid op het Zierikzeese kruispunt ver beterd moet worden is bij de ge meente Schouwen-Duiveland bekend: de kruising staat in het Intergraal Verkeer en Vervoer Plan (IWP) aangemerkt als knelpunt. Maar om de gemeente nogmaals de ernst van de situa tie op het hart te drukken, heeft Van Mourik handtekeningen verzameld onder buurtbewo ners. Met ruim zevenhonderd steunbetuigingen toog zij giste ren samen met een aantal schoolkinderen naar het ge meentehuis om ze aan wethou der Geluk (verkeer en vervoer) te overhandigen. Probleem De wethouder wil het aange kaarte probleem snel bekijken en ter plaatse poolshoogte ne men. „Er is een duidelijk signaal gegeven van een zeer gevaarlij ke situatie. We kunnen dit niet zomaar op zijn beloop laten." Of het kruispunt spoedig op de schop gaat, durft Geluk niet te zeggen Het groen kan ,om de kruising voor het verkeer over zichtelijker te maken, snel en gemakkelijk korter gemaakt worden. Maar drastischer in grepen als de aanleg van ver keersremmers als drempels of wegversmallingen vragen meer tijd. Geluk. ,,Ik wil eerst met de afdeling bekijken wat kan en wat de gemeente eraan kan doen." KOUDEKERKE - De Stichting Duinbehoud houdt op 1 juni twee wandelingen door de dui nen van Walcheren. De wande ling begint in Dishoek. Onder leiding van een natuur- consulent wordt in de richting van Vlissingen gelopen. De wandeling is vijf kilometer lang. De wandelingen beginnen om 10.00 en 14.00 uur. De Stich ting Duinbehoud bestaat dit jaar 25 jaar. Daarom worden verschillende activiteiten ge houden. Er is een tentoonstel ling over duurzaam waterbe heer in bibliotheken en er wordt een fotowedstrijd voor jongeren gehouden. Voor meer informa tie: www.duinbehoud.nl. STREEKACTIVITEITEN BURGH-HAAMSTEDE - Pompstation Adriaan van der Weydeweg. 19.00 uur Excursie naar broedkolonie in Meeu wenduinen. SCHARENDIJKE - Dorpshuis De Put meet, 20.00 uur: Dorpsraadsvergade ring; SIRJANSLAND - Knotwilgendreef Weg door Dijkwater. 13.30 uur: Start excursie langs wilde orchideeën, ZIERIKZEE - Nieuwe Haven, 9.30 uur: Af vaart (bij goed weer) scholierentocht met de Slavenkas. In het artikel over een uitbreiding van de ketenzorg rond hospices in de PZC van 11 mei, staat dat het Clarahofje in Hans weert volgens directeur J. Konings woud-ten Have van Calando in Dirksland geen high care-voorziening is. Daaruit kan ten onrechte worden geconcludeerd dat er geen optimale palliatieve zorg wordt geleverd. Het Clarahofje is jaren lang een voorbeeld geweest voor de vier jaar geleden geopende voorziening op Goeree-Overflakkee, voor wat betreft de organisatie van een hospice, stelt Ko ningswoud.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 29