Investeren brandweer noodzaak Topkoks bereiden Oosterscheldekreeft U Schouwse boerderijen in de kijker Omleiding verkeer naar Marconigebied Seniorenraad vreest tekort vrijwilligers Goes heeft meevaller van 1,7 miljoen euro Gemeente wil korps uitbreiden met zes extra beroepskrachten Fietser gewond bij aanrijding Vlake vraagt aanpak verkeer Bijna voor niets gaat de zon op! zeeuwse almanak Lukt niet AutoTrack.nl PZC waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND dinsdag 28 mei 2002 Hnor Marcel Modde Z1ERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland moet de komende jaren fors investeren in haar vrijwillig brandweer korps. Blijft een financiële injectie uit, dan belandt de taakuitoefening onder de (wet telijke) maat. Niet alleen wordt daarmee de veiligheid van brandweermensen en burgers op het spel gezet ook riskeert de gemeente verschillende zware sancties. In totaal moet er de komende vier jaar bijna vierhonderdui- zend euro bij om de eilandelijke brandweer en het aanverwante takenpakket aan te passen aan de huidige eisen. Een kleine zes tigduizend euro is éénmalig. Het overgrote merendeel van het to taalbedrag is structureel van aard en gaat met name zitten in de werving van zes extra be roepskrachten en een ambte naar rampenbestrijding, zo blijkt uit het beleidsplan van burgemeester J. Asselbergs en centraal commandant F. Pij- nenborgh. Van de zes nieuwe professionals gaan er drie in de functie van of ficier zich specifiek bezig hou den met preventie, preparatie en opleiding/oefening van het vrijwilligerskorps. Ze krijgen bijstand van twee onderofficie ren. Daarnaast moet er een plaatsvervangend commandant komen, zodat de continuïteit van het korps is gewaarborgd, mocht Pijnenborgh (vooralsnog de enige full-time brandweer man) uitvallen. De invulling van beroepsfuncties is boven dien vanuit een ander oogpunt noodzakelijk. Van juli dit jaar stopt de regionale brandweer Zeeland met haar lokale pre ventietaken om zich uitsluitend nog te richten op de wettelijk opgelegde, grensoverschrijden de inzet. Binnen die ontwikke ling dient de brandweer Schou wen-Duiveland (per 2004) minimaal vijf officieren te leve renvoor de regionale operatio nele leiding. Uitgangspunt in het beleidsplan zijn de taken op het gebied van 'Pro-actie, Pre ventie en Preparatie'. Landelijk wordt grote politieke druk uit geoefend op het op orde hebben van de drie P's. Die eerste priori teit in de zogenoemde veilig heidsketen staat voor het 'structureel voorkomen van on veiligheid'. Als voorbeeld wordt gewezen op de fouten die zijn gemaakt bij de rampen in En schede en Volendam. Eén van de achteraf vastgestelde tekortko mingen had betrekking op het buitensluiten van de brandweer bij het opstellen van plannen op het gebied van ruimtelijke orde ning en infrastructuur. Op pre ventief gebied bleek dat de vergunningverlening danig te wensen overliet. Er bestond nauwelijks coördinatie tussen de verschillende afdelingen (waaronder de brandweer). Ook was er geen sprake meer van controle nadat vergunningen eenmaal waren afgeven. Wat de preparatie betreft, gaat het om het afstemmen van het materi eel op het verzorgingsgebied van het brandweerkorps, als mede bet opstellen van bereik baarheidsplannen. Binnen die context past ook het volgen van een vast opleidingstraject en oe fenschema. Wegenaanleg Voorgesteld wordt daarom de brandweer Schouwen-Duive land in het vroegst mogelijke stadium te betrekken bij (nieuw )bouwplannen en wegenaanleg. Ook wordt op het gebied van Pro-actie en Preventie samen werking nagestreefd met de korpsen van Noord-Beveland en Veere. Om alle taken over zichtelijk te maken en het 'be heer op orde' te krijgen, is ook de automatisering van de gege vensbestanden noodzakelijk, aldus burgemeester en wethou ders.Het beleidsplan vloeit voort uit het doelmatigheidson derzoek dat de gemeente vorig jaar liet uitvoeren naar het functioneren van het vrijwilli gerskorps. Daaruit kwam naar voren dat de eilandelijke brand weer op een groot aantal onder delen niet voldeed. Met name een onvoldoende personele on dersteuning en het ontbreken van beheersystemen werd aan gewezen als belangrijkste oor zaak van die tekortkomingen. Het plan wordt 6 juni besproken in de commissie algemene en in terne zaken. Het college benadrukt in zijn raadsvoorstel dat rekening moet worden gehouden met het feit dat de vrijwillige brand weerlieden door allerlei opge legde wettelijke verplichtingen onder steeds zwaardere druk komen te staan. ZIERIKZEE - Een bromfietser en een fietser zijn gisteravond met elkaar in botsing gekomen op de Laan van Sint Hilaire in Zierikzee. Hierbij raakte de fietser gewond. De bromfietser verleende op de kruising met de Nieuwe Kooiweg geen voorrang aan de fietser. Beide kwamen door de botsing ten val. De fiet ser liep een gebroken sleutel been op en is naar het zieken huis in Goes gebracht. De brom- I fietser kwam met de schrik vrij, I zijn zoontje die achterop zat klaagde over pijn aan de knie. Advertentie Wij richten kantoren in HOEKMAN' Noordzandslraal 6 Ycrscke iel. «II1357 29 07 lax (0111) 57 58 75 door Inge Heuff RENESSE - Restaurant De Hoefslag uit Bosch en Duin heeft de beste combinatie bedacht van Ooster scheldekreeft met champagne Moët Chandon uit 1995. Het bedrijf - bezitter van één Michelinster - won daarmee de eerste landelijke kookwedstrijd met Oosterscheldekreeft georganiseerd door Academie Gatronomie en het champagnehuis Moët Chandon. De enige Zeeuwse deelnemer, restaurant De Vlucht- haven uit Bruinisse, eindigde op een vierde plaats. Twaalf deelnemers waagden zich gisteren aan de ver plichte combinatie van oosterscheldekreeft en cham pagne. Daarbij moesten de champagne (een Moët Chandon uit 1995) en het gerecht elkaar in evenwicht houden. In de keuken van Are Hotel Zeeland - waar de wed strijd werd gehouden - heerst opperste concentratie. Een strak schema geeft precies aan op welk moment een kok aan de slag kan gaan. Witte brigades met koelboxen, bewaardozen en andere benodigdheden lopen af en aan. „Als gastheer kan ik niet meedoen maar mijn handen jeuken eigenlijk wel", zegt Robert - Jan Bom van Arc Hotel Zeeland. Waar nodig springt hij bij, zelfs als een van de deelnemers de bouillon en enkele andere ingrediënten thuis heeft laten staan. De enige vertegenwoordiger van Zeeland is het team van D.Arkenbout van De Vluchthaven in Bruinisse. Kok Eric Goor en collega Roel de Hamer hebben ge kozen voor de rooksmaak van het grillen op de barbe cue. Het team maakt een op houtskool gegrilde kreef- tenstaart met een puree van jonge, verse knoflook en kikkererwten en enkele druppels chorizo/tomaten- olie. ,Dat past wel bij de smaak van de champagne", meent Eric Goor. Hij is wat nerveus nu hij werkt tussen de toch wel grote namen en Michelinsterren van sommi ge collega's. „Alleen al het hieraan meedoen is een aparte ervaring"meent hij Lastig De jury buigt zich inmiddels over de eerste gerechten. Topkok C. Helder van Restaurant Parkheuvel in Rot terdam, G. Crum publicist over wijnen en P. Klosse, eigenaar van Restaurant de Echoput in Hoog Soeren en oprichter van de Academie voor Gastronomie oor delen dat de geschonken jeugdige stevige champagne lastig is voor de subtiele smaak van de kreeft. Niet ie der gerecht kan de wijn weerstaan en andere inzen dingen verliezen zich in een veelheid aan ingrediën ten. Maar de jury betoonde haar respect voor de inzendingen en nodigde de deelnemers uit voor een herkansing volgend jaar. door Naomi Voet GOES - Automobilisten in Goes die vanaf de M. A. de Ruyterlaan naar het Marconigebied willen, moeten de komende weken tij delijk via het Hollandiaplein rijden. Daarvoor is een zogeheten by pass aangelegd, die loopt over het terrein waar vroeger garage Zwartepoorte was gevestigd en waar in de toekomst het nieuwe stadskantoor verrijst. Om de snelheid van het verkeer te temperen zijn er enkele provi sorische drempels aangelegd op het Hollandiaplein. Ook is er voor de veiligheid een vangrail aangebracht. In verband met de omleidingsroute zijn de in- en uitrit van het Hollandiaplein tijdelijk verwisseld. De complexe maatregelen zijn nodig in verband met de recon structie van de Van Hertumweg en de De Ruyterlaan, waaraan al enige tijd wordt gewerkt. Er worden onder meer vrijliggende fietspaden langs de Van Hert umweg aangelegd. Deze zijn on derdeel van de fietsroute tussen Goes-Zuid en de binnenstad. De situatie duurt tot 20 juni. Advertentie Op zoek naar de auto die bij je past? Je vindt hem zeker weten wel op door Famke van Loon RENESSE - Een fiets- en wan delroute, die bezoekers langs historische boerderijen in de Westhoek van Schouwen-Dui veland voert, komt steeds dich terbij. Nadat de provincie Zee land en de gemeente dit plan van de Boerderijenstichting Zeeland al steunden, heeft ook de Stichting Renesse de beurs getrokken. Met 1500 euro subsi die hoopt de stichting het be drijfsleven te stimuleren ook een steentje bij te dragen. Op Beveland worden de histori sche Zeeuwse boerderijen al in de schijnwerper gezet via het Waardevol Cultureel Land schap de Zak van Zuid-Beve land. In samenwerking met de Boerderijenstichting Zeeland zijn tien grote en kleine boerde rijen voorzien van informatie borden en samengebracht in een folder voor toeristen. De stich ting heeft als eerste doel de oude boerderijen en hun erven te be houden, maar wil daarnaast aandacht op de gebouwen vesti gen. Want de boederijen 'herin neren aan het roemruchte verle den' van de provincie en hun voormalige bewoners, die 'van een deltagebied een cultuur landschap hebben gemaakt'. De boerderijenstichting heeft nu zijn vizier gericht op de Westhoek van Schouwen-Dui- veland. Het gebied telt tal van oude, karakteristieke boeren- door Ali Pankow ZIERIKZEE - De Seniorenraad Schouwen-Duiveland voorziet een groot tekort aan vrijwilli gers ten behoeve van welzijn en zorg voor ouderen. Volgens voorzitter H. Klatter bestaat het gevaar dat goedbedoelde ont wikkelingen die nu in gang wor den gezet, daarop uiteindelijk zullen stuklopen. Hij zei dat gis terochtend tijdens een openbare vergadering van de Senioren raad. De zorg om het gebrek aan vrij willigers dat zich nu reeds bin nen diverse organisaties mani festeert, werd geuit als reactie op het minisymposium Wonen en Zorg, dat de Seniorenraad kort geleden heeft gehouden. Volgens de leden van de Senio renraad gaan zorgaanbieders, woningcoöperaties en gemeen tebestuurders veel te gemakke lijk uit van de blijvende be schikbaarheid van een breed netwerk aan vrijwilligers. Tijdens het minisyposium stel de regiocoördinator M. Ketting van de Vrijwillige Thuiszorg Schouwen-Duiveland dit pro bleem al aan de orde, maar de reacties die er toen van de offici ële instanties op kwamen, stel len de Seniorenraad niet gerust. Dat geldt trouwens voor veel antwoorden op de talrijke vra gen die tijdens deze bijeen komst naar voren kwamen. Ruim honderdtachtig mensen toonden interesse in de toelich tingen op de drastische veran deringen in huisvestiging en zorgverlening voor ouderen. „Aan het einde van de middag waren er nog meer vragen dan voor de toelichtingen", luidde gisterochtend de algehele Macht. Vooral de wijze waarop L. Wallenburg van het Zorgkan toor de vragen afdeed, kreeg veel kritiek te verduren. Vaktaal Verder betreurt de Senioren raad het dat sommige inspre kers zich van verheven vaktaal bedienden, waardoor hun ver haal in feite voorbijging aan de mensen voor wie het specifiek Boerderij Ruimzicht aan de Lage Zoom in Renesse. woonhuizen en erven, zoals Ruimzicht aan de Lage Zoom in Renesse. De stichting wil langs deze cultuurdragers een route voor fietsers en wandelaars ma ken. „Zo'n route heeft niet al leen regionaal uitstraling en ef fect in de Westhoek, het geeft ook aan alle bezoekers van Schouwen en de Westhoek een positief beeld van de historische boerderijenschat van de streek", zo betoogt de stichting. Voor het realiseren van de plan nen klopt de boerderijenstich ting aan bij verschillende instanties voor subsidie. Pro vincie en gemeente hebben ie der al 2257 euro toegezegd. Aan de Stichting Renesse was een zelfde bijdrage gevraagd om de begroting rond te krijgen. Het bestuur wil het initiatief zeker steunen, maar wil hiervoor 1500 was bedoeld. Voor de Senioren raad geeft dit alles aanleiding zich te blijven inspannen meer helderheid te krijgen op vragen die bij veel ouderen leven om trent wonen en zorg. Zo werd gisterochtend besloten in de na bije toekomst een themamiddag te wijden aan het belang van en de zorgen rond vrijwilligers werk en mantelzorg. Verder wil de Seniorenraad de ouderen voorlichting verstrekken via de informatierubriek van de ge meente. Vice-voorzitter J. Hendrikse pleitte er ook voor ouderen be ter te informeren over hun rech ten bij een zorgabonnement. „Mensen weten bijvoorbeeld vaak niet dat ze gewoon bij het Zorgkantoor kunnen aanMop- pen voor vervoer naar de specia list in Goes of Vlissingen. Ze doen dan maar een beroep op buren of kennissen", aldus Hen drikse. Het voornemen is oude^ ren daarover via de bejaar- densozen op de hoogte te stellen en bij de dorpshuizen het tele foonnummer van het Zorgkan toor duidelijk kenbaar te ma ken. VLAKE - Er moet snel wat ge beuren in Vlake, anders gebeu ren er ongelukken. Dat voor spelden enkele bewoners van het gehucht gisteren tijdens een bijeenkomst in het dorpshuis van Kruiningen. Aanleiding daarvoor vormden de vele klachten over te hard rijdend auto- en landbouwverkeer. De Machten van de bewoners zijn niet nieuw. Tien jaar gele den trokken ze ook al aan de bel De bewoners vragen.het water schap nu om de Reeweg te ver smallen door bijvoorbeeld het aanleggen van trottoirs en een verkeersremmende maatregel bij de entree van Vlake aan de kant van de Yerseke Moer. Het waterschap beMjken wat de mogelijkheden zijn. door Rolf Bosboom GOES - De gemeente Goes heeft vorig jaar haar financiële posi tie aanzienlijk versterkt. Dat is ook nodig om goed voor bereid te zijn op de grote inves teringen in de binnenstad en op de economisch mindere tijden die lijken te zijn aangebroken. Het eigen vermogen van de ge meente steeg vorig jaar van 14,3 naar 21,5 miljoen euro. De be langrijkste spaarpot, de alge mene reserve, groeide van 4,5 naar 7,4 miljoen euro. De jaarrekening, die gisteren verscheen, bevat een aangena me verrassing. Er blijkt een be drag van ruim 1,7 miljoen euro over te zijn. Dat komt niet door dat plannen zijn blijven liggen, maar vooral doordat er extra in komsten zijn. De belangrijkste is een onverwachte uitkering van de rijksoverheid van 680.000 euro, terwijl ook de on- roerende-zaakbelasting meer opleverde dan gedacht. De ge meente veiwacht nog meer mee vallers, zoals de opbrengst van de verkoop van afvalbedrijf OLAZ aan Delta Nutsbedrij ven, wat Goes zo'n 2,3 miljoen oplevert. Advertentie boek alleen vandaag of morgen met i=rj=»«-irrrn k Bordeaux 19 foto Pieter Honhoff euro uittrekken. „Dit zal het gat niet dekken maar met deze 1500 euro willen we ook het bedrijfs leven prikkelen", aldus admini strateur D. Kooman. Als voor waarde stelt de Stichting Renesse dat de plannen binnen drie jaar gerealiseerd zijn. G. Smallegange, voorzitter van de Boerderijenstichting, was gisteren niet bereikbaar voor commentaar I Lukt niet, hoorde het echt- paar hun zoontje plotseling roepen. Ze waren aan het verbouwen en even op bezoek in de Middelburgse bouw- j markt om nog wat materiaal in te slaan. Terwijl vader en moeder hun lijstje afwerkten gingen tweelingzoon en - l dochter op avontuur. Toen j het 'lukt niet' wat wanhopi ger klonk gingen ze toch i maar even kijken wat er nu precies aan de hand was. Ze troffen hem aan in het vol gende gangpad waar hij vruchteloos drukte op de spoelknop van een van de nieuwe wc-potten. Naast hem stond zijn zusje met haar broekje op haar enkels. 'Geen water', klonk het klagelijk uit zijn mond terwijl hij naar het bruine hoopje wees dat zijn zindelijke zusje in de pot had achtergelaten. foto Pieter Honhoff Het team van De Vluchthaven uit Bruinisse bezig met het grillen van de Oosterscheldekreeft. V De autosite voor heel Nederland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 27