vraagt om sportzaal Waarde Vlake wenst aanpak verkeer Schouwse boerderijen in de kijker Een miljoen voor stadsvernieuwing Personeel Ovet stelt ultimatum aan directie Diefstal rozen in Stavenisse Uitbreiding garage mag doorgaan Werk aan Sloebrug uitgesteld Bromfiets gestolen in Vlissingen Vernieling in loods Vlissingen BrassBand Zeeland promoveert Gewonde bij aanrijding Hartfalen Gymles moet uit dorpshuis Investeren in Schouwse brandweer noodzaak voor betere kwaliteit bij nader inzien agenda bil dinsdag 28 mei 2002 STAVENISSE - Dieven hebben tussen zaterdagavond negen uur en gisterochtend half zeven van een veld aan de Kerkweg in Stavenisse honderden pioenrozen weggenomen. De rozen hebben een verkoopwaarde van honderden euro's. Aan de ro zen die zijn gesnoeid, zal de eerste paar jaar niets meer kun nen groeien. De schade die de eigenaar van de pioenrozen hiervan ondervindt, is nog onbekend. MIDDELBURG - De gemeente Veere kan de bouw- en sloop vergunning voor uitbreiding van autobedrijf Roelse aan de Loodholseweg in Grijpskerke gewoon afgeven. Een verzoek van de buurman om de vergunning te schorsen, is door de rechtbank in Middelburg afgewezen. De motivatie wordt eind deze week duidelijk. De buurman zei vorige week voor de rechtbank dat uitbreiding niet past in het bestemmingsplan VLISSINGEN - De voorgenomen werkzaamheden aan de halfhoge Sloebrug in Vlissingen over het Kanaal door Wal cheren zijn tot na de zomer uitgesteld. Aanvankelijk zou er deze nacht aan gewerkt worden. De brug zou daarvoor vandaag vanaf acht uur tot woensdagochtend zijn afgesloten. VLISSINGEN - In de nacht van zondag op maandag is in de Van Dishoeckstraat in Vlissingen een afgesloten bromfiets gestolen. Het gaat om een blauwe Piaggio X25 Typhoon met een waarde van enkele duizenden euro's. VLISSINGEN - Op een bedrijfsterrein in de Van Dishoeck straat in Vlissingen is het afgelopen weekeinde ingebroken in een loods. De brandblussers die daar hingen werden leeggespoten en de inbrekers schreven teksten op het meubilair. Een gsm werd gestolen. Het schadebedrag is onbekend. MIDDELBURG - BrassBand Zeeland is gepromoveerd naai de vaandelafdeling. Tijdens het zaterdag gehouden Nationa le Federatieve KNFM-Concertconcours in Middelburg kende de jury de BBZ het hoogste aantal punten toe: 90,84. IJZENDIJKE - Een 71-jarige vrouw uit de gemeente Sluis- Aardenburg is zondagavond rond zeven gewond geraakt bij een aanrijding in IJzendijke. De vrouw reed op de Zevenhofstedenstraat, komend uit de richting van Waterlandkerkje. Op de kruising met de Wil- lemsweg verleende ze geen voorrang aan een van rechts ko mende 55-jarige automobilist uit de gemeente Oostburg. Beide voertuigen raakten zwaar beschadigd. De vrouw werd met een beenbreuk per ambulance overgebracht naar het zie kenhuis in Terneuzen. annen werd proces-verbaal opgemaakt. Landbouwverkeer van de Reewegweren is niet mogelijk, meldt het waterschap. foto Willem Mieras door Rob Paardekam VLAKE - Er moet snel wat ge beuren in Vlake, anders ge beuren er ongelukken. Dat voorspelden enkele bewoners van het gehucht gisteren tij dens een bijeenkomst in het dorpshuis van Kruiningen. Aanleiding daarvoor vormden de vele klachten over te hard rijdend auto- en landbouw verkeer. De klachten van de bewoners zijn niet nieuw. Tien jaar gele den was het onderwerp al aan de ordemaar er gebeurde wei nig. Nu er in korte tijd veel kin deren bij zijn gekomen, leven de bewoners van Vlake op nieuw met angst door de vele hardrijders die de Reeweg pas seren. Tijdens een oriënteren de bijeenkomst van het water schap konden de bewoners - er waren er tien - hun klachten nog eens op een rijtje zetten. De hoge snelheid waarmee allerlei voertuigen het dorp- je passeren, bleek het grootste bezwaar. Metingen van het waterschap bevestigen dat, want bijna zeventig procent rijdt harder dan de toegesta ne dertig kilometer per uur. Een aanzienlijk deel daarvan overtreedt die snelheid zelfs met meer dan twintig kilome ter. Lastig parket C. Slabbekoorn van het water schap gaf aan dat het schap in een lastig parket zit, omdat al tijd de afweging moet worden gemaakt tussen de belangen van de landbouwers en de vei ligheid van de bewoners. De Reeweg sluiten voor land bouwverkeer is geen optie en het doortrekken van bijvoor beeld de Vlakeweg richting de Kanaalweg - zodat Vlake kan worden gemeden - is veel te duur. Slabbekoorn gaf toe dat de situatie in Vlake in dat op zicht niet echt prioriteit heeft, omdat het waterschap met we gen zit waar meer ongelukken gebeuren. Feitelijk is er in Vla ke nog nooit iets heel ergs ge beurd. Het schap wil de pro blemen in Vlake daarom het liefst zo goedkoop mogelijk oplossen. De bewoners mochten met ideeën komen en aan het eind van de avond kwamen twee opties als meest serieuze alter natieven naar boven drijven: het versmallen van de weg door bijvoorbeeld het aanleg gen van trottoirs en een ver- keersremmen.de maatregel bij de entree van Vlake aan de kant van de Yerseke Moer, want het is vooral het verkeer van die kant dat het dorpje met hoge snelheid in komt rijden. Overigens is een pla teau daarbij geen optie, omdat dat te veel trillingen veroor zaakt. Het waterschap gaat op basis van wat het gisteren heeft ge hoord, bekijken wat de moge lijkheden zijn. Tijdens een tweede bijeenkomst komt het met concrete maatregelen waar de bewoners opnieuw hun zegje over kunnen doen. GOES - De stichting Ooster- scheldeziekenhuizen in Goes houdt donderdag 13 juni een voorlichtingsavond over hart falen, de oorzaken, de gevolgen en de behandeling ervan. De in formatie, gegeven door A. Hok- ke, A. Liem, M. Witkam en E.Salawanej, is bedoeld voor hartpatiënten en overige be langstellenden. De bijeenkomst inhet vergadercentrum van het hekenhuis duurt van 19.30 tot 21.30 uur. Ook over de communicatie met de gemeente is de adviescom missie niet te spreken. Vanuit het gemeentehuis zouden maar mondjesmaat mededelingen worden gedaan over de voort gang van diverse zaken. Tijdens de vorige vergadering van de adviescommissie vroeg een aan wezige zich af of het nog wel zin heeft te vergaderen, omdat de gemeente de verslagen toch niet leest en er geen reactie komt op vragen. De gemeente wil nu be tere afspraken maken over de communicatie met de commis sie. door Rob Paardekam WAARDE - Er moet een nieuw sportgebouw komen in Waarde. Dat vindt de plaatselijke afde ling van de Adviescommissie Dorpshuizen. Op die manier zouden de gymnastiekvereni ging en de scholen niet meer in het dorpshuis hoeven te sporten. Het dorpshuis aan de Maurits- straat is een multifunctioneel gebouw dat momenteel wordt gebruikt door allerlei vereni gingen, maar ook door onder meer de gymnastiekvereniging en de sportende scholieren. Vol gens de adviescommissie wordt deze combinatie door veel ge bruikers als onmogelijk erva ren. Er wordt dan ook een splitsing van de dorpshuis- en sportfunctie voorgesteld. Een geheel nieuw sportonderkomen zou de beste oplossing zijn, zo laat de commissie weten in een brief aan de gemeenteraad en het college. Maar daarmee is de kous niet af, want het dorpshuis zelf zou aan een grondige opknapbeurt toe zijn. Enkele zaken die de ad viescommissie in haar brief voorstelt: een goede foyer, een vast toneel voor de toneelgroep, deugdelijke verwarming, betere opslagruimten en een goede ge luidswering tussen de zalen. Verder is er een gebrek aan nieu we tafels. De zalen worden nu ingericht met vier verschillende soorten, waarvan er velen be schadigd zijn. Ook de gordijnen in de sportzaal zijn versleten. Investeren Volgens J. Jansen, secretaris van de adviescommissie, zou de ge meente dringend moeten inves teren in het dorpshuis van Waarde. De mensen in het dorp zien dat andere Reimerswaalse kernen - zoals Kruiningen, Ril land en Hansweert - prachtige opgeknapte of zelfs nieuwe dorpshuizen hebben of krijgen. Jansen: „Het verenigingsleven vraagt zich af waarom ze hier dan nog in zo'n oud gebouw zit ten." Overigens verwijt Jansen de beheerster van het dorpshuis helemaal niets, omdat die erg haar best doet. „Er valt gewoon niets van te maken." door Marcel Modde ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland moet de komende jaren fors investeren in haar vrijwillig brandweer korps. Blijft een financiële injectie uit, dan belandt de taakuitoefening onder de (wet telijke) maat. Niet alleen wordt daarmee de veiligheid van brandweermensen en burgers op het spel gezet, ook riskeert de gemeente verschillende zware sancties. In totaal moet er de komende vier jaar bijna vierhonderdui- zend euro bij om de eilandelijke brandweer en het aanverwante takenpakket aan te passen aan de huidige eisenEen kleine zes tigduizend euro is éénmalig. Het overgrote merendeel van het to taalbedrag is structureel van aard en gaat met name zitten in de wei-ving van zes extra be roepskrachten en een ambte naar rampenbestrijding, zo blijkt uit het beleidsplan van burgemeester J. Asselbergs en centraal commandant F. Pij— nenborgh. Van de zes nieuwe professionals gaan er drie in de functie van of ficier zich specifiek bezig hou den met preventie, preparatie en opleiding/oefening van het vrijwilligerskorps. Ze krijgen bijstand van twee onderofficie ren. Daarnaast moet er een plaatsvervangend commandant komen, zodat de continuïteit van het korps is gewaarborgd, mocht Pij nenborgh (vooralsnog de enige full-time brandweer man) uitvallen. De invulling van beroepsfuncties is boven dien vanuit een ander oogpunt noodzakelijk. Preventietaken Van juli dit jaar stopt de regio nale brandweer Zeeland met haar lokale preventietaken om zich uitsluitend nog te richten op de wettelijk opgelegde, grensoverschrijdende inzet. Binnen die ontwikkeling dient de brandweer Schouwen-Dui veland (per 2004) minimaal vijf officieren te leveren voor de re gionale operationele leiding. Uitgangspunt in het beleids plan zijn de taken op het gebied van 'Pro-actie, Preventie en Preparatie'. Landelijk wordt grote politieke druk uitgeoe fend op het op orde hebben van de drie P's. Voorgesteld wordt daarom de brandweer Schou wen-Duiveland in het vroegst mogelijke stadium te betrekken bij (nieuw-)bouwplannen en wegenaanleg. Ook wordt op het gebied van Pro-actie en Preven tie samenwerking nagestreefd met de korpsen van Noord-Be veland en Veere. Op orde Om alle taken overzichtelijk te maken en het 'beheer op orde' te krijgen, is ook de automatise ring van de gegevensbestanden noodzakelijk, aldus burgemees ter en wethouders.Het beleids plan vloeit voort uit het doelma tigheidsonderzoek dat de gemeente vorig jaar liet uitvoe ren naar het functioneren van het vrijwilligerskorps. Daaruit kwam naar voren dat de eilan delijke brandweer op een groot aantal onderdelen niet voldeed. Met name een onvoldoende per sonele ondersteuning en het ontbreken van beheersystemen werd aangewezen als belang rijkste oorzaak van die tekort komingen. REDACTIE BEVELANDEN/THOLEN Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Rob Paardekam Esme Soesman Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Boerderij Ruimzicht aan de Lage Zoom in Renesse. foto Pieter Honhoff door Famke van Loon RENESSE - Een fiets- en wandelroute, die bezoekers langs historische boerderijen in de Westhoek van Schouwen-Duiveland voert, komt steeds dichterbij. Nadat de pro vincie Zeeland en de gemeente dit plan van de Boerderijenstichting Zeeland al steun den, heeft ook de Stichting Renesse de beurs getrokken. Met 1500 euro subsidie hoopt de stichting het bedrijfsleven te stimuleren ook een steentje bij te dragen. Op Beveland worden de historische Zeeuw se boerderijen al in de schijnwerper gezet via het Waardevol Cultureel Landschap de Zak van Zuid-Beveland. In samenwerking met de Boerderijenstichting Zeeland zijn tien grote en kleine boerderijen voorzien van informatieborden en samengebracht in een folder voor toeristen. De stichting heeft als eerste doel de oude boerderijen en hun erven te behouden, maar wil daarnaast aan dacht op de gebouwen vestigen. Want de boederijen 'herinneren aan het roemruchte verleden' van de provincie en hun voormali ge bewoners, die 'van een deltagebied een cultuurlandschap hebben gemaakt'. Vizier De boerderijenstichting heeft nu zijn vizier gericht op de Westhoek van Schouwen-Dui veland. Het gebied telt tal van oude, karak teristieke boerenwoonhuizen en erven, zo als Ruimzicht aan de Lage Zoom in Renesse. De stichting wil langs deze cultuurdragers een route voor fietsers en wandelaars ma ken. „Zo'n route heeft niet alleen regionaal uitstraling en effect in de Westhoek, het geeft ook aan alle bezoekers van Schouwen en de Westhoek een positief beeld van de historische boerderijenschat van destreek", zo betoogt de stichting. Voor het realiseren van de plannen klopt de boerderijenstichting aan bij verschillende instanties voor subsidie. Provincie en ge meente hebben ieder al 2257 euro toege zegd. Aan de Stichting Renesse was eenzelf de bijdrage gevraagd om de begroting rond te krijgen. Het bestuur wil het initiatief ze ker steunen, maar wil hiervoor 1500 euro uittrekken. „Dit zal het gat niet dekken maar met deze 1500 euro willen we ook het bedrijfsleven prikkelen", aldus administra teur D Kooman. Als voorwaarde stelt de Stichting Renesse dat de plannen binnen drie jaar gerealiseerd zijn. G. Smallegange, voorzitter van de Boerde rijenstichting, was gisteren niet bereikbaar voor commentaar. door Ab van der Sluis MIDDELBURG - De gemeente Middelburg trekt dit jaar bijna één miljoen euro uit voor stads vernieuwingsprojecten. Het meeste geld gaat naar de re novatie van de panden Kromme Weele 2, 4 en 6. De BV Monu- mentenbeheer gaat de wonin gen nog dit jaar opknappen. In maart van dit jaar beschikte de gemeente Middelburg nog over een reserve Stadsvemieu- wing van ruim 2,5 miljoen euro. Daarvan kan een bedrag van bijna één miljoen euro vrij wor den besteed Dat geld was aan vankelijk bestemd voor diverse projecten, maar door uiteen lopende oorzaken zijn die ko men te vervallen. Sommige projecten gingen niet door of vielen goedkoper uit dan was gedacht. Het college heeft besloten om acht projecten te betalen uit het overschot. Voor herstel van het openbaar groen in park Molen water is 125.000 euro beschik baar. Tweehonderdduizend eu ro gaat naar de verbetering van schoolroutes. Een vergelijkbaar bedrag wil het college gebrui ken voor de restauratie van de panden Hofplein 22 en Wage- naarstraat 2 en 4. Voor de res tauratie van de hardstenen stoepen in de Bogardstraat komt 134.000 euro vrij. Daar naast trokken B en W 57.000 eu ro uit voor energiebesparende maatregelen in woningen door Harold de Puysseleijr TERNEUZEN - De honderd personeelsleden van kolenover- slagbedrijf Ovet - met vestigin gen in Terneuzen en Vlissingen - eisen uiterlijk donderdag 12.00 uur zwart op wit de garantie van de directie voor een salarisver hoging van vier procent met on middellijke ingang. Komt de directie niet met dat aanbod over de brug, dan is de kans aanwezig dat er acties bij Ovet volgen. Dat zegt bestuur der W. Waumans van FNV Bondgenoten, die de voorbije weken namens het personeel de onderhandelingen over de nieu we collectieve arbeidsovereen komst (cao) voerde. Geld „Er zijn drie gesprekken ge weest en die vlotten niet", zegt Waumans. „Er is een hele reeks onderhandelingspunten, waar van de salarisverhoging het be langrijkste is. Het zit voorna melijk vast op het geld. De werloiemers hebben van begin af aan gezegd: hoe je het ook draait of keert, er moet per 1 april dit jaar vier procent bij ons loon. De directie is het daar niet mee eens." Volgens de bestuurder van FNV Bondgenoten is het personeel het moeizame verloop van de onderhandelingen inmiddels zat en dreigt de sfeer zich te ver harden in de richting van acties. „Wij hebben de directie laten weten dat het personeel deze week schriftelijk een voorstel van de directie wil zien, voor we weer naar de onderhande lingstafel toe gaan", aldus Wau mans. Hoofd Financieel-economische zaken en Personeel en Orga- In het artikel over een uitbreiding van de ketenzorg rond hospices in de PZC van 11 mei staat dat het Clarahofje in Hansweert volgens directeur J Koningswoud-ten Have van Calando in Dirksland geen high care-voorziening is. Daaruit kan ten on rechte worden geconcludeerd dat er geen optimale palliatieve zorg wordt ge leverd. Het Clarahof|e is jarenlang een voorbeeld geweest voor de vier jaar ge leden geopende voorziening op Goeree- Overflakkee, voor wat betreft de organi satie van een hospice, stelt Konings woud. nisatie J. Kolijn van Ovet zegt dat de directie uiterlijk donder dag 12.00 uur met een reactie komt. „Daar beraden wij ons nu nog op", zegt hij. „We willen zo vlug mogelijk terug in over leg met de vakbonden gaan. Wij vinden dat we er aan de on derhandelingstafel uit moe ten komen. Dat is altijd al ge lukt." Kolijn zegt dat er een serieus verschil van mening is tussen de directie en de vakbonden over de geëiste loonsverhoging. „Wij kennen een systeem van auto matische prijscompensatie. Op het moment dat de prijzen twee procent omhoog gaan, vinden onze personeelsleden die twee procent twee maanden later bij hun salaris. De bonden vragen nu eenmalig direct vier procent loonsverhoging. Wij zijn bereid een initiële loonsverhoging van driekwart tot een procent toe te kennen, maar willen wel vast houden aan ons systeem van automatische prijscompensa tie." STREEKACTIVITEITEN BERGEN OP ZOOM Gertrudiskerk, 13.00-16.00 uur: Torenbeklimming; 13 00-16.30 uur: Bezichtiging monumen ten; GOES - Leger des Heils, Leliestraat 24. 09.00-12 00 uur en 13 00-15.00 uur: Ver koop Kleding en meubelen; Grote kerk, 13.30 uur: Carillonbespeling doorSjoerd Tamminga; Revalidatiecentrum De Lin- denhof. 16.45-17.45 uur: bewegen voor Astma en CODP-patiènten; KAPELLE - Computerpraktijklokaal van Jongerencentrum Trinnety. (bij sport centrum) 9 30-11.30 uur: Computerin loopochtend voor ouderen; De Vroone, 13.30 uur Biljarten en kaarten voor ou deren; 14 00 uur: Welfarewerk; CBS de Linge, 18.30-19.00 uur. Start avondvier daagse; KRABBENDIJKE - De Meiboom, 18.45 uur: Jongens en meisjesclub voor groep 6, 7,en 8; KRUININGEN Ons Dorpshuis, 13.00 17.00 uur: Biljartclub senioren; Gemeen tehuis, 19.30uur: Raadsvergadering; WEMELDINGE Dorpscentrum De We mei, 13.00-17.00 uur; Kaarten en biljar ten,-Hotel Smits, 20.00 uur: Klaverjassen; WILHELMINADORP Basisschool Stam perius, 15,30-17.00 uur: Pleintjesactivi- teiten; WOLPHAARTSDIJK - De Griffioen, 19 30-22.00 uur Line Dance door Coun try Club The Sounthern Riders; YERSEKE Achter havenmeesterkantoor Prinses Beatrixhaven, einde steiger, 13.30 uur. Vertrek rondvaart Ooster schelde; Schoolpein Oude Boogaert, 18.30 uur. Start avondvierdaagse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 25