PZC Goes versterkt financiële positie Samenwerking in regio mag niet vrijblijvend zijn CtJI SGP tegen opknappen trainingsveld complex De Bent in Tholen Complexe omleiding naar Marconistraat Gesprek over toekomst dorpshuizen BBR wil structurele aanpak stankoverlast AutoTrack.nl jaarrekening vermeldt extraatje van 1,7 miljoen euro Bijna voor niets gaat de zon op! winkel.nl Auto-inbraken zeeuwse almanak Lukt niet BEVELANDEN/THOLEN dinsdag 28 mei 2002 Hnor Rolf Bosboom GOES - De gemeente Goes heeft lorig jaar haar financiële posi tie aanzienlijk versterkt. Dat is ook nodig om goed voorbereid te zjjn op de grote investeringen in de binnenstad en op de econo misch mindere tijden die lijken te zijn aangebroken. N'og maar enkele jaren geleden was de Goese spaarpot karig ge vuld. Inmiddels heeft de ge meente aardig wat geld achter de hand. Het eigen vermogen steeg vorig jaar van 14,3 naar 21,5 miljoen euro. De belang rijkste spaarpot, de algemene reserve, groeide van 4,5 naar 7,4 miljoen euro en ligt daarmee in middels ruim boven het streef bedragvan 3,2 miljoen euro. De jaarrekening, die gisteren verscheen, bevat een aangena me verrassing. Er blijkt een be drag van ruim 1,7 miljoen euro over te zijn. Dat komt niet door dat plannen zijn blijven liggen, maar vooral doordat er extra in komsten zijn. De belangrijkste is een onverwachte uitkering van de rijksoverheid van 680.000 euro, terwijl ook de on- merende-zaakbelasting meer opleverde dan gedacht. De ge meente verwacht nog meer mee vallers, zoals de opbrengst van verkoop van afvalbedrijf 0LAZ aan Delta Nutsbedrij ven, wat Goes zo'n 2,3 miljoen oplevert. Uit de Voorjaarsnota, die in middels ook gereed is, blijkt dat de gemeente de komende jaren wel wat weerstandsvermogen nodig heeft. Dit en komend jaar is er nog wel wat geld te verge- Advertentie Wij richten kantoren in HOEKMAN'""" Noord/andstraat 6 Ycrsckc tl (011 3) 57 2V 07 lax (0113) 57 38 73 ven, maar vanaf 2004 is de fi nanciële ruimte voor onver wachte zaken minimaal. Dat komt vooral door de grote be dragen die vanaf dat jaar in de vernieuwing van de binnenstad worden gestoken. Het onlangs aangetreden colle ge van burgemeester en wet houders heeft daar in de nota al volop rekening mee gehouden, evenals met andere onderdelen van het onlangs opgestelde col legeprogramma voor de komen de jaren. Er is daarom geld gere serveerd voor de verbeterde ontsluiting van Goes-Zuid, meer onderhoud van sportvel den, extra aandacht voor de zwakke weggebruiker, de in richting van een permanent transferium, een aanzet voor een Masterplan voor Goes-Oost of -West, overdekte fietsenstal lingen in of bij de binnenstad, brede scholen, de 'vermaat schappelijking' van de zorg, jongerencentrum Colours, de bestrijding van schoolspijbelen, nieuwe initiatieven op het plat teland en jeugdbeleid. Daarnaast wil het gemeentebe stuur geld vrijmaken voor nog meer nieuw beleid. De nota biedt daarom financiële moge lijkheden voor onder meer de samenwerking met de brand weer van Borsele, de recon structie van de Marconistraat, het opstellen van een gemeente- lijk verkeers- en vervoerplan, extra investeringen in de breed tesport, een hogere bijdrage aan het museum, de ophoging van het strandje Katseveer en extra onderhoud van de peuterspeel zalen. Daarmee is de financiële ruimte voor 2004 en 2005 zo goed als verbruikt. Voor dit en komend jaar is er voorlopig nog een een malig bedrag over van in totaal 885.000 euro. Een bestemming daarvoor heeft het college nog niet definitief bepaald, maar het denkt vooralsnog aan bij dragen aan de vernieuwing van de ijsbaan in Goes-Zuid en de herinrichting van de biblio theek. door Jeanne de Nijs SINT-MAARTENSDIJK - De SGP in de Thoolse gemeente raad is tegen een opknapbeurt van het trainingsveld op sport complex De Bent in Tholen. De fractie zei gisteren tijdens de be handeling van het raadsvoor stel tegen te zijn omdat slechts één offerte voor het werk was aangevraagd. Dat schoot bij verschillende andere fracties in het verkeerde keelgat. „Ik zit me te verbijten over dat argument", reageerde L. Blom van de PvdA fel. ,,In de commis sie middelen heeft de SGP niets over dat standpunt gezegd, al leen een voorbehoud gemaakt omdat het over sport in zijn al gemeenheid gaat. Het argument dat de fractie nu gebruikt is niet legitiem." CDA, D66 en WD sloten zich bij de reactie van Blom aan. Volgens H. van Een- ennaam van de SGP heeft zijn fractie in de commissie welzijn en onderwijs wel degelijk een voorbehoud gemaakt in ver band met de offerte. Het veld van Tholense Boys op De Bent krijgt voor 55.000 euro een nieuwe type trainingsveld. Er is maar één bedrijf dat het bepaalde type trainingsveld verkoopt. Een mogelijkheid voor meer offertes was er dus Advertentie boek alleen vandaag of morgen met EZ2HE3BI3 I Bordeaux 19 Barcelona 29 Madrid €29 Malaga €29 f Marseille 19 WWW. B« ALLE VLIEGTICKETS OP ÉÉN SITE SK door Naomi Voet GOES - Automobilisten in Goes die vanaf de M.A. de Ruyterlaan naar het Marconige- bied willen, moeten de komende weken tij delijk via het Hollandiaplein rijden. Daar voor is een zogeheten bypass aangelegd, die loopt over het terrein waar vroeger garage Zwartepoorte was gevestigd en waar in de toekomst het nieuwe stadskantoor verrijst. Om de snelheid van het verkeer te temperen zijn er enkele provisorische drempels aan gelegd op het Hollandiaplein. Ook is ervoor de veiligheid een vangrail aangebracht. In verband met de omleidingsroute zijn de in- en uitrit van het Hollandiaplein tijdelijk verwisseld. De complexe maatregelen zijn nodig in ver band met de reconstructie van de Van Hert- umweg en de De Ruyterlaan, waaraan al enige tijd wordt gewerkt. Er worden onder meer vrij liggende fietspaden langs de Van Hertumweg aangelegd. Deze zijn onderdeel van de fietsroute tussen Goes-Zuid en de binnenstad. In de huidige situatie kunnen auto's vanuit de binnenstad niet over de Van Hertumweg rijden. Als zij naar Goes-Zuid willen, zijn ze aangewezen op de Buys Ballotstraat of de Deltaweg. Het verkeer in tegenovergestelde richting kan wel van de Van Hertumweg ge bruik maken. De bypass is nodig om het Marconigebied met zijn winkels vanuit bei de richtingen bereikbaar te houden. De situatie duurt tot ongeveer 20 juni, waarna de volgende fase van het project be gint. Het totale werk moet half oktober klaar zijn. foto Willem Mieras niet, legde wethouder Van Doorn uit. Wel werken verschil lende bedrijven inmiddels aan de ontwikkeling van een soort gelijk product. Voor verschil lende fracties, waaronder de SGP, was dat reden er bij Van Doorn op aan te dringen een eventuele volgende keer meer dere offertes te vragen. De wet houder had geen enkele moeite met die toezegging, waarmee al le fracties tevreden waren. Al leen de SGP bleef tegen het voorstel. „Uw argument is toch ontkracht?", verwoordde J. van den Donker (D66) zijn onbegrip. „Ik snap niet dat u nog tegen kunt zijn", vond ook J. Bout (CDA). Verschillende fracties vonden ook dat de zaak veel te laat aan de gemeenteraad is voorgelegd. Wethouder Van Doorn verzekerde de raad even wel dat de opknapbeurt van daag kan beginnen. De raad vergaderde gisteravond voor het eerst in de nieuwe sa menstelling na de verkiezingen in maart. Volgens het nieuwe duale stelsel zijn de vier wet houders (W. van Kempen, K. Heijboer, M. Velthuis en L. van Doorn) geen lid meer van de gemeenteraad. Voor hen in de plaats kwamen C. van der Horst (Algemeen Belang Tholen), R. Ligtendag (CDA), H. Geluk (SGP) en E. van der Wal (PvdA). De Stove in Stavenisse is een van de dorpshuizen waarvoor een rendabeler beheervorm moet worden gezocht, foto Willem Mieras door Mieke van der Jagt SINT-MAARTENSDIJK - De commissie Welzijn en Onder wijs van de gemeente Tholen bespreekt donderdag 6 juni het nieuwe beleid voor de dorpshuizen. Dat is nodig om dat de dorpshuizen in Tholen steeds minder worden ge bruikt en de exploitatiekosten daardoor de pan uitrijzen. Vertrekpunt voor de discussie is de overtuiging dat elk dorp een behoorlijk dorpshuis moet hebben, al hoeft dat niet altijd precies volgens de exploitatie methoden zoals die nu gebrui kelijk zijn. Vorig jaar onderzocht het bu reau FLC voor de gemeente Tholen het gebruik van en de knelpunten in de dorpshuizen. Belangrijkste conclusie was dat er zeker iets moet gebeu ren. Het idee dat het hele ver enigingsleven zich in de dorpshuizen afspeelt, is ver bezijden de waarheid. In aller lei andere accommodaties speelt zich een groot deel van het dorpsleven af, terwijl dorpshuizen leeg staan en toch geld kosten. Dat zou allemaal anders en veel rendabeler kunnen. Als het hele verenigingsleven plus andere min of meer openbare voorzieningen op een dorp ge bruik maken van een goed ge outilleerd dorpshuis, kost dat het minste gemeenschapsgeld. En dan hoeft dat helemaal niet allemaal onder de gemeente lijke paraplu. Een goed voor beeld is De Wimpel in Sint Phi- lipsland, dat wordt beheerd door een stichting waarin de gebruikers zijn vertegenwoor digd. De gemeente is gewoon een van de gebruikers. Alleen in de Wimpel loopt alles zo ge smeerd dat daar niets hoeft te veranderen. Bovenlokaal De behoefte aan en het gebrui k van het dorpshuis verschilt van dorp tot dorp. De Meul- vliet in Tholen en de Wellevae- te in Sint Annaland hebben gedeeltelijk een bovenlokale functie en bieden, samen met de Haestinge in Sint Maar tensdijk, ook ruimte aan parti culiere bijeenkomsten. Voor zulke voorzieningen is het niet zo moeilijk een ondernemer te vinden, zodat ze in geprivati seerde vorm kunnen worden voortgezet. Voor 't Ouwe Rae- duus in Poortvliet, De Stove in Stavenisse, het Holland Huis in Scherpenisse, de Vossekuil in Oud-Vossemeer en Ons Dorpshuis in Anna Jacobapol- der zal dat aanzienlijk moeilij ker zijn. Daarom wil de ge meente de functies het liefst integreren en de dorpshuizen van de toekomst laten gebrui ken en beheren door meer ge bruikers dan alleen de vereni gingen. Te denken valt aan scholen, zorg- en welzijnsin- stellingen. In het discussiestuk dat in de commissie aan de orde komt, worden de kosten per dorps huis op anderhalf miljoen euro geschat. Voor de Meulvliet in Tholen is de schatting twee miljoen euro en voor de Haes tinge is bekend dat het ver in de drie miljoen gaat lopen. De gemeentelijke bijdrage voor de Haestinge is al terugge bracht naar 2,5 miljoen. Ook voor de Wellevaete in Sint An- neland is al een bedrag be kend waarvoor de functi es ge- integreerd kunnen worden: driekwart miljoen euro. Voor dat bedrag oefent de muziek vereniging in het dorpshuis en komen er een tafeltenniszaal en een jeugdhonk. Beschikbaar Ook Anna Jacobapolder kan niet wachten tot de gemeente Tholen een nieuw beleid en een financieel plan voor de dorps huizen heeft uitgevogeld. De 50.000 euro die in 2003 zou worden uitgegeven voor de re novatie, blijft gewoon be schikbaar. Ook bij de andere dorpshuizen kunnen investe ringen in het groot onderhoud niet betekenen dat de plannen voor de langere termijn min der mogen kosten. De openbare commissieverga dering wordt gehouden in het gemeentehuis in Sint Maar tensdijk vanaf 19.30 uur. door Rolf Bosboom GOES - Als de Bevelandse ge meenten meer willen samen werken, moeten daar ook harde afspraken over worden ge maakt. Het Goese PvdA-raads- lid H. Hoogerland stelde gister avond in de raadscommissie grondgebied voor, dan een con venant af te sluiten. „Dan zet iedereen zijn handtekening er onder en is het niet langer vrij blijvend." Hij zei dat bij de bespreking van het rapport over de toekomst van de Bevelanden, dat begin februari werd gepresenteerd. Het is opgesteld i n opdracht van het Bestuurlijk Platform dat de vijf gemeenten in de regio vor men. De adviesgroep die het rapport heeft gemaakt, ziet vele kansen voor verdere krachten bundeling. Op termijn zou zelfs de vorming van één gemeente op de Bevelanden onvermijdelijk zijn. Die conclusie heeft, ook in an dere gemeenten, nogal wat wre vel gewekt. Iedereen is welis waar voorstander van nauwere samenwerking op de Bevelan den, maar vrijwel niemand is op dit moment te porren voor een herindeling. A. van der Reest (SGP/ChristenUnie) zei gister avond zich ook gestoord te heb ben aan de conclusie, zeker om dat de adviesgroep daarmee verder is gegaan dan de op dracht van het Bestuurlij k Plat form. Diverse commissieleden memo reerden dat pogingen tot inten sieve samenwerking in de regio in het verleden weinig resultaat hebben gehad. Van der Reest weet dat aan 'bestuurlijk onver mogen'. Juist vanwege de mis lukkingen van destijds pleitte Hoogerland ervoor afspraken nadrukkelijk vast te leggen, zo dat die ook worden nagekomen. WD'er S. Heijning zei er voor stander van te zijn dat de ge meenten met een beperkt aantal aanbevelingen uit het rapport- aan de slag gaan, zoals het on derzoeken van de kansen van- gezamenlijke exploitatie van bedrijventerreinen, het cen-r traal volgen van de ontwikke lingen op de woningmarkt en het uitbouwen van het Bestuur lijk Platform. Op termijn kan, bij gebleken succes, de samen werking verder groeien, aldus Heijning. Ook andere fracties gaven bur gemeester en wethouders de op dracht aan de slag te gaan met het rapport. Het was met name' commissievoorzitter S. de Put> ter (ChristenUnie) die erop hamerde dat de eenmaal uitge werkte plannen tot samenwer king wel eerst politieke goed«- keuring moeten krijgen. A. van Oosten (GroenLinks) zei het jammer te vinden dat in het. rapport geen keuze wordt afge wogen over hoe de Bevelanden zich zouden moeten profileren: als gebied dat zich kenmerkt door rust en ruimte of als gebied met vooral economische moge lijkheden. „Het rapport hinkt naar mijn idee te veel op twee gedachten." HEINKENSZAND - Tussen zondagavond 23.30 uur en maandagochtend 7.20 uur is er ingebroken in een auto die ge parkeerd stond aan de Zwane- straat in Heinkenszand. Uit de auto werden waardepa pieren en geluidsapparatuur met een waarde van enkele tien tallen euro's weggenomen. De hoogte van de braakschade is nog onbekend. Ongeveer rond dezelfde tijd werd er ingebroken in een auto die geparkeerd stond aan de Ha- ringvlietstraat in Middelburg. Uit de auto werd en de hoeden- plank en geluidsapparatuur ter waarde van honderden euro's weggenomen. door Rob Paardekam KRABBENDIJKE - De fractie van Bewoners Belangen Reimerswaal (BBR) wil een structurele oplossing voor de stankoverlast bij het strandje Roelshoek bij Krabbendijke. Het verplaatsen van de strek dam hoeft volgens de partij niet overdreven veel geld te kosten. De BBR-fractie heeft schrifte lijke vragen gesteld aan het col lege van burgemeester en wet houders. Die besloten onlangs dat er een kraantje komt dat het wier - de veroorzaker van de stank - gedurende de zomer maanden zal verwijderen. Verleggen Overigens geeft het gemeente bestuurtoe dat het niet de meest ideale oplossing is. Het verleg gen van de strekdam zou wel licht meer soelaas bieden, omdat het kommetje dan kan worden volgereden met zand, zodat het wier zich in die hoek niet meer ophoopt. De gemeente vindt de investering die het ver plaatsen van de strekdam vergt (22.000 euro) echter te groot en wacht liever tot het waterschap op termijn een dijkverzwaring uitvoert. Het kan dan wellicht gelijk wor den meegenomen. Dat zal niet vóór 2010 zijn. BBR-fractievoorzitter J. Kra mer stelt dat de stankoverlast een structureel probleem is dat meteen moet worden aange pakt. Het verleggen van de strekdam is volgens BBR daar om een betere optie dan het elke zomer opnieuw opruimen van wier. De partij vraagt zich af hoe het college aan een bedrag van 22.000 euro komt. Volgens Kra mer kan de strekdam voor min der dan de helft daarvan verlegd worden. Advertentie Op zoek naar de auto die bij je past? Je vindt hem zeker weten wel op S De autosite voor heel Nederland Lukt niet, hoorde het echt paar hun zoontje plotseling roepenZe waren aan het verbouwen en even op bezoek in de Middelburgse bouw markt om nog wat materiaal in te slaan. Terwijl vader en moeder hun lijstje afwerkten gingen tweelingzoon en - dochter op avontuur. Toen het 'lukt niet' wat wanhopi ger klonk gingen ze toch maar even kijken wat er nu precies aan de hand was. Ze troffen hem aan in het vol gende gangpad waar hij vruchteloos drukte op de spoelknop van een van de nieuwe wc-potten. Naast hem stond zijn zusje met haar broekje op haar enkels. 'Geen water,' klonk het klagelijk uit zijn mond terwijl hij naar het bruine hoopje wees dat zijn zindelijke zusje in de pot had achtergelaten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 23