Iedere dag iets groens Op de ra' s wordt hard gewerkt Nieuwe raadkaart In een vrij korte tijd werden honderden kazematten gebouwd Zeeland Natuurland Zeeland nadrukkelijker in beeld brengen aïs na- tuurland. Dat is de opdracht die het Convenant Natuur en Recreatie zichzelf gesteld heeft. Duidelijk maken dat de provincie het hele jaar rond veel te bieden heeft aan natuur, die ook nog met de jaargetijden mee wisselt. Zeeland Natuurland is een verbreding van de in 1996 in gevoerde Natuurmaand. Die blijft in de maand juni overi gens bestaan. Dan is de na tuur in Zeeland ook op haar mooist. In die periode neemt het aantal natuurgerichte activiteiten gestaag toe. Zo wel voor de inwoners zelf, als voor de (vroege) toeristen is er vrijwel elke dag wel wat te beleven. Peter Brouwer, die namens het Bureau voor Toerisme in Zeeland de activiteiten van het Convenant Natuur en Recreatie coördineert, is blij met de de rui mere aanpak van Zeeland als natuurland. ,,De provincie heeft altijd iets te bieden op natuur gebied. Dat willen we breder uitdragen. Juni blijft als specia le natuurmaand, maar ook voor en na die maand is Zeeland aan trekkelijk. Daarom ook Zeeland Natuurland. Dat heeft een bre der kader en je bent minder ge bonden aan een bepaalde tijd." Hij herinnert eraan dat zo'n zes jaar geleden het convenant tot stand kwam. Een samenwer kingsverband tussen de Zeeuw se natuurbescherming en de toeristisch-recreatieve organi saties. Doelstelling is een duur zame ontwikkeling van de recreatie in de provincie te be vorderen. Vernieuwing en ver hoging van de dynamiek van het 'toeristisch product Zeeland', die ook moeten leiden tot ver sterking van de natuur en het landschap. Beide sectoren kun nen daar profijt van trekken. Eén van de eerste activiteiten van het samenwerkingsverband was het opzetten van de Na tuurmaand in juni. Bedoeld als verlenging van het zomersei zoen, net als de Cultuurmaand aan de andere kant van de zo mer. Brouwer: „Er werd gerede neerd: we doen wat evenemen ten en de mensen komen wel naar Zeeland. Daar geloof ik eerlijk gezegd niet zo in. De mensen komen niet speciaal voor de evenementen. Ik denk dat ze kiezen voor juni, omdat ze weten dat het dan nog rustig is en de activiteiten zijn dan een leuke bijkomstigheid. Zo werkt het mijns inziens wel." De verbreding tot Zeeland Na tuurland betekent onder meer dat ook buiten de maand juni aandacht voor natuurgerichte recreatie gevraagd wordt. Zoals voor de Week van de Zee, een van oorsprong Zeeuws initiatief dat dit jaar voor het eerst op lan delijke schaal werd gehouden. Brouwer wil met die Week van de Zee volgend jaar nog nadruk- kelijker aan de slag, samen met het IVN-consulentschap en de gemeente Vlissingen, 'die zich zo duidelijk profileert met de zee'. De website www.zeeland- natuurland.nl neemt een be- Bij bunkers gaan de eerste ge dachten uit naar de verdedi gingswerken die de Duitse bezetter in de Tweede Wereld oorlog over Nederland ver spreidde. Her en der zijn de overblijfselen van de soms om vangrijke bouwsels nog in het landschap te vinden. Minder bekend is dat voor het uitbreken van de oorlog Nederland zélf honderden kazematten bouw de. Ze werden overal op strate gische plaatsen neergezet. In Zeeland ging het om de Bathstelling in de Hals van Zuid-Beveland, de Zanddijk stelling bij het kanaal door Zuid-Beveland en een klein aantal bouwsels bij Vlissingen. Vlak tegen de provinciegrens liep de Linie van de Eendracht. Vergeleken met bijvoorbeeld de Maas- en de IJssellinies en de Grebbelinie weinig imposante en korte weerstandslijnen. Ze waren in de meidagen van 1940 niet van invloed op het krijgs verloop. In het boek Kazematten in het Interbellum gaanH. R. Visser en J. S. van Wieringen uitvoerig in op de betonnen verdedigings werken die tussen Eerste en Tweede Wereldoorlog gebouwd werden. Een naar verhouding goedkoop beschermingsmiddel, dat op eenvoudige wijze en daardoor op grote schaal toege past kon worden. Ze waren doorgaans klein van afmetin gen en dienden als gevechtsop stelling voor mitrailleurs, een pantserafweerkanon of voor beide. Ook werden betonnen ge bouwtjes geplaatst, die bestemd waren als schuilplaats voor de soldaten. De bouw kwam overi gens pas in de jaren dertig van de 20e eeuw goed op gang, toen Duitsland onder Hitier zich ont wikkelde tot een bedreigende natie. Aan de vooravond van de Duitse inval van 10 mei 1940 beschikte Nederland over een linie achter de IJssel, door de Overbetuwe, achter het Maas-Waalkanaal en de Maas. In Groningen en Dren the lagen 63 kazematten in twee lijnen en in Zuid-Limburg 76 in drie lijnen, met het Julianaka- naal als derde lijn. Op de Af sluitdijk bij Kornwerderzand en Den Oever waren zware be tonnen werken aangelegd. Meer landinwaarts beschikte het Veldleger over de Grebbelinie en lagen er verder de Betuwes- telling in de Neder-Betuwe, 31 kazematten in het Land van Maas en Waal en de Peel-Raam- stelling met ongeveer 340 bouwwerken. Rond de Vesting Holland was het Oost- en Zuid- front gesitueerd. Dat Zuidfront lag langs Hol- landsch Diep en Haringvliet en was bedoeld om een aanval van uit de Delta te weren. In Zeeland zelf dus de Bath- en Zanddijk stellingen, met totaal 17 kleine kazematten en bovendien 15 kazematten langs de Zeeuwse kust (onder meer bij Vlissingen, Breskens, Oostkapelle en Vee- re). De auteurs noemen het een opmerkelijke prestatie dat in een betrekkelijk korte periode, nog onderbroken door een lange en strenge vorstperiode, enkele duizenden kazematten en schuilplaatsen zijn gebouwd. In het boek veel aandacht voor de bouwtechnische ontwikke lingen. Aan een goede camou flage ontbrak het nogal eens. Om de neutraliteit van Neder land te onderstrepen, werd in het zuiden een aantal kazemat ten gepland met het front zowel naar het oosten als naar het zui den. De Bathstelling werd vier kilometer lang en had een aan eengesloten vuurfront. Hier werden ook vier kazematten van een afwijkend type, name lijk met een gietstalen koepel, gebouwd. De auteurs stellen vast, terug kijkend op de oorlogsdagen in mei 1940, dat de betonnen kaze matten uit de jaren 30 voldeden aan de verwachtingen. In een volledige stelling, met infante rie en artillerie zoals de Grebbe linie, verhoogden ze de verdedi gingskracht. Waar artillerie vrijwel ontbrak, konden de Duitsers de kazematten vrij snel uitschakelen door ze van dicht bij met pantseraf weergeschut te bestoken. Moreel De gevechten om kazematten hebben nergens, met als uitzon dering de Afsluitdijk, de Duit sers gedwongen hun plannen bi] te stellen. De kazematten bij Bath en Zanddijk speelden nau welijks een rol. De stellingen werden op 14 en 15 mei na een kort bombardement ontruimd. Het meeste nog hebben de kaze matten, constateren de schrij vers, een positieve bijdrage ge leverd aan het moreel van de verdedigers. Zeker op plaatsen waar de betonnen constructies eerder gemaakte veldverster- kingen vervingen. Het boek bevat een overzicht van de plaatsen waar nu nog ou de kazematten te vinden zijn. Bij Bath ligt een kazemat die ja renlang met grond was bedekt en inmiddels is uitgegraven. In de voormalige Zanddijkstelling staan bij de kruising met de spoorlijn twee kazematten voor zware mitrailleurs. Door aan passing van de spoorbaan staan ze niet meer op hun oorspronke lijke plek. Op de oostelijke zee dijk bij de Buitenhaven van Vlissingen liggen twee koepel kazematten met een 10 centime ter dikke koepel. Rinus Antonisse Kazematten in het Interbellum. Door H. R. Visser en J. S. van Wieringen. Redactie T. de KruijfMet uitgebreide over zichtskaart. Serie vesting bouwkundige bijdragen. Uitga ve Buijten en Schipperheijn, Amsterdam en de Stichting Menno van Coehoorn, Utrecht. Prijs 22,50. Inlaag uit 1887 bij Ellewoutsdijk. zon, zee en strand. Zeeland heeft veel meer te bieden." Hij is zich ervan bewust dat voor het tussen de oren krijgen van de natuurwaarden enig geduld vereist is. „Met de natuur kun je nu eenmaal niet één groots op gezet evenement organiseren. Dat zou de natuur teveel belas ten. Je moet het dus spreiden." Voor het eerst is er een Zeeland Natuurland-krant verschenen, in een oplage van 125.000 exem plaren. „Daarmee mikken we niet zozeer op de echte natuur vorsers. Die hebben toch wel hun eigen bronnen. De krant is meer voor mensen die de natuur als decor gebruiken en het leuk vinden ergens aan mee te doen", stelt Brouwer. Het activiteiten programma voor juni is er van dag tot dag in opgenomen. Er zijn die maand maar drie dagen blanco, voor het overige is er een ruime keus, variërend van uit waaien op Neeltje Jans, varen naar de Haringvreter, vogels kij ken bij de Inlaag 18 8 7tot een natte laarzentocht en een avondwandeling met spookver halen. En dan zijn evenementen als de Zeeuwse Dijkendagen en de Week van het Platteland, die ook in juni plaats grijpen, ernog niet eens in opgenomen. Brou wer heeft geprobeerd zoveel mogelijk alle informatie te ver garen en allerlei organisaties aangemoedigd die ook aan te le veren. „Er slipt nog wel eens wat doorheen. Jammer, want we langrijke plaats in. Daarop zijn het jaar rond alle natuurgerich te activiteiten op te vinden. Er is voor gezorgd dat de site steeds de actueelste informatie ver meldt. De organisaties op het gebied van natuur- en milieu-educatie kunnen er hun informatie op kwijt. De vernieuwde site draait nog geen half jaar. Het aantal bezoekers ervan bedraagt in middels zo'n 2500 per maand. Brouwer vindt dat nog niet su per, maar wel een leuk begin. „Ik hoop echt dat de mensen er in de toekomst veel op kijken. Zo van: we willen even naar Zeeland en even nagaan wat er te doen is aan activiteiten met een groene omlijsting. Met die site kun je ook actueel blijven, dat is veel makkelijker dan op papier." Peter Brouwer wijst erop dat met Zeeland Natuurland niet alleen gemikt wordt op de be zoekers van de provincie. „Het is ook voor de eigen bevolking. De Zeeuwen zelf overtuigen van het feit dat ze in een prachtige provincie wonen. Als ze dat be seffen, zullen ze het ook wel ver der vertellen. Het gaat om een ander beeld dan alleen maar dinsdag 28 mei 2002 j* »r> foto's Dirk-Jan Gjeltema Open tuin in Kats. willen graag zo compleet moge lijk zijn. Maar daarvoor kan de website juist goede diensten be wijzen." De speciale krant be vat ook informatie over onder meer 'groen uitgerust', een acti viteit van 24 campings en over de open dag op de recreatiebe- drij ven (15 juni). Verder wordt de aandacht gevestigd op de Zeeuwse tuinen en het daarover pas verschenen gidsje, op de be zoekerscentra voor natuur- en milieu-educatie en op het wan delevenement Helden van de Oosterschelde. Peter Brouwer noemt het opvallend dat de groene activiteiten, zeker ver geleken met de culturele sector, erg prijsvriendelijk zijn. „De prijzen zijn echt schattig. Zo'n natte laarzentocht bijvoorbeeld kost maar 1,35 euro. Daarvoor ben je wel twee uur op pad in een prachtige omgeving en is er een gids die zich er helemaal voor inzet." Rinus .Antonisse het hartje van Middelburg. En wel in de kaai van de Dambrug (verbinding van de Dwarskaai met de Rotterdamsekaai) tot de Dam. Het was het eerste opzet tingsdroogdok in Nederland, naar een ontwerp van Rijkswa- terstaat-ingenieur J. Dirks. In zijn boek Scheepswerven in Zeeland geeft A. F. Franken een uitvoerig overzicht van de geschiedenis van het dok, waar voor het initiatief werd geno men door scheepswerf Van Zeij- len Decker, die elders in Middelburg al actief waren. De werf had hoge verwachtingen van de ontwikkeling van de scheepvaart door het pas aange legde Kanaal door Walcheren en wilde investeren in de aanleg van een droogdok, waarin sta len schepen na elke reis schoon gemaakt konden worden. De gemeente trok er 50.000 gulden subsidie voor uit. Het dok bestond uit twee delen. In het achterste stuk het eigen lijk dok, voorzien van een (nog altijd onder water aanwezige) houten vloer. Het voorste, die pere stuk werd afgesloten door een sluisdeur van de toegangs haven en door middel van een valdeur van het droogdok. Voor aandrijving van de pompen werd een stoommachine ge plaatst in een gebouwtje ter hoogte van de latere Beatrix- brug. In 1876 werd het dok fees telijk geopend, met het fregat schip Minister Fransen van de Putte in de hoofdrol. Franken verhaalt dat enkele da gen later al een overstroming optrad; herstel vergde tijd en pas één jaar later kon het dok echt gaan draaien. In 1893 werd de exploitatie van het dok over gedragen aan de Koninklijke Maatschappij De Schelde. Het laatste schip werd in 1927 in het dok behandeld. De exploitatie eindigde officieel in 1930 en ne genjaar later werd de schipbrug vervangen door de Beatrixbrug. In de dokmuur aan de achterzij de van het parkje waarin een standbeeld van koningin Emma staat, bevindt zich een tegel met de namen van de mensen die in 1876 de eerste steen legden. Verschillende inzenders melden dat in het dok na het verdwijnen van de schepen, boomstammen werden opgeslagen. Kinderen speelden graag (gevaarlijke) spelletjes op de houtvlotten. De bomen waren bestemd voor de houtzagerij Albers, die geves tigd was aan Achter de Houttui nen. „De jeugd van Middelburg maakte er een sport van om van de ene kant naar de andere kant van het droogdok te komen over de houten palen. Menigeen heeft een nat pak gehaald; an deren waren er zeer behendig in", schrijft J. M. Hangoor uit Oost-Souburg. J. W. P. Cornelissen uit Yerseke geeft aan dat de fotograaf des tijds met zijn rug naar de Korte Delft heeft gestaan. Volgens hem wordt op de bovenste ra's van het schip hard gewerkt om de zeilen te bergen „Naar links zien we de Dam. Het plantsoen voor het dok is nog altijd aan wezig. Boven de huizen van de Dam (noordzijde) is de lantaarn te zien, die de koepel van de Oostkerk bekroont." Cornelis sen noemt het een nostalgisch plaatje, „maar tegelijk voor Middelburg een monument van vergane glorie: scheepvaart, handel en scheepsbouw." Van de stad vorige week naar een klem dorp nu. Een dorp zoals er vele in Zeeland zijn, met in het midden een kerk en rondom huizen en vaak ook een school. In het bewuste dorp zijn kerk en school inmiddels afgebroken. De vraag is uiter aard: hoe luidt de naam van het dorp? Nadere in formatie is, als altijd, welkom. Oplossingen kunnen tot en met uiterlijk zaterdag 1 juni worden gezonden aan: redactie PZC Buitengebied, postbus 18,4380 AA Vlissingen, fax 0118-470102, e-mailredactie@pzc.nl. Voor de inzenders van goede oplossingen zijn drie waardebonnen beschikbaar. C. Hendriks uit Oost-Souburg vertelt dat op de hoek Dam/Korte Delft de bakkerij van Van der Meijlen gevestigd was en iets verderop het siga renwinkeltje van De Ruyter. „Daarnaast de Graanbeurs en in de Lange Giststraat het poli tiebureau. In die straat ook het zaaltje van De Boer, waar je bij de bond je vakantiezegels kon verzilveren." De kaart is in 1910 door de militair J. de Bel (2e compag nie/26 bataljon/3e regiment in fanterie) verzonden aan mej. C. J. Kramer te Goes. Enkele lezers werden op het ver keerde been gezet. Ze noemden als plaatsen Zierikzee, Terneu- zen en Vlissingen. De winnaars van de waarde bonnen zijn: P J. Simpelaar, Middelburg, H. Willemse, Arne- muiden en P. P. J. den Boer, Middelburg. Rinus Antonisse Een flink aantal inzendingen op de raadkaart van vorige week, waarop het ijzeren fre gatschip Cromartyshire uit Glasgow in volle glorie prijkt. Dit zogenaamde driemastvol- schip, met aan alle masten vier kante zeilen, ligt in het Prins Hendrik-dok (genoemd naar de broer van koning Willem III) in

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 21