Het gaat om de zorg voor de aarde Al glibberend langs de dijken zie je de mooiste wieren 19 Stichting koopt grond voor biologisch boeren 'MM 21 22 22 weerwoord In juni is de natuur op haar mooist C- 21 Kazematten in Zeeland Hoog op een sjees naar het dorp Verhaal in Schouws dialect bijzonder blauw PZC dinsdag 28 mei 2002 De toekomst van de land bouw gaat niet alleen de boeren aan, maar ook de consumenten. Vanuit die ge dachte is zo'n tien jaar gele den de stichting Avalon op gericht. Om mee te helpen praktisch gestalte te geven aan economisch verant woord boeren én gezond om gaan met de natuur. Geen eenvoudige opgave, want boeren hebben weinig moge lijkheden vanuit een even wicht tussen economie en ecologie te werken. Avalon heeft een manier gevonden daar wat aan te doen. Boer en burger als partner zien en niet als anonieme producent en consument. Uitgangs punt: de grondlasten verla gen. Vice-voorzitter Sylvia Tuin der vertelt dat Avalon een vorm van grondbeheer heeft ontwikkeld, die het mogelijk maakt dat iedereen die een hart heeft voor de landbouw, kan bijdragen aan een gezonde be drijfsvoering. De stichting richt zich daarbij op grondbeheer voor biologische landbouw. Mensen en organisaties kunnen grondcertificaten kopen. Daar mee verwerft Avalon land bouwgrond, die in erfpacht wordt uitgegeven aan biologi sche boeren. Die hoeven zich niet meer druk te maken om de hoge grondlasten, maar kunnen zich voluit richten op een duur zame productie. Door de aankoop van grond kan Avalon er ook voor zorgen dat de biologisch bewerking ervan op langere termijn verzekerd blijft. Nu komt het nogal eens voor dat grond van een biologische boer bij beëindiging van het bedrijf weer terugvalt aan de gangbare landbouw. Dat schiet niet op. Tuinder:Biologische land bouw is in ieders belang. Het zorgt voor een schoon beheer van de grond, zo is er geen uit spoeling van bestrijdingsmid delen naar het water en er is sneller natuur in de omgeving. Op een biologisch bedrijf vin den meer dieren zoals vogels en egels een schuilplaats en zijn meer nuttige insecten te vinden dan op een gangbaar." De vijf bestuursleden van Avo- lon zien zichzelf niet als bevlo gen idealisten. Veel meer als mensen die proberen de consu menten en agrarische onderne mers dichter bij elkaar te bren gen. „We proberen een dialoog op gang te brengen en ervoor te zorgen dat de landbouw als een gemeenschappelijk belang ge zien wordt", zegt Tuinder. „Het gaat om de zorg voor de natuur, voor de aarde. Daar zijn we met z'n allen verantwoordelijk voor, ook voor de generaties die na ons komen." Ze onderstreept dat de invloed van de landbouw aanwezig is in de hele samenle ving; niet alleen door de grote oppervlakte cultuurland, ook in gebruiken, gewoonten en ritue len. Afgelopen tien jaar heeft i ,v\v ?I *£- - v-• v ''V. *- W/ i». Werknemers van het biologisch-dynamische fruitteeltbedrijf Ter Linde in Oostkapelle zijn bezig op het land van stichting Avalon. voldoende is uitgewerkt om in breder verband - voorshands al leen nog in Zeeland - te worden toegepast. Sylvia Tuinder onderstreept dat het kopen van grondcertificaten (schenken mag ook) Avalon ruimte biedt om leningen te sluiten voor grondaankoop. Een certificaat van 50 euro maakt ongeveer 25 vierkante meter grond vrij. De pachtprijs wordt afgeleid van de rente die voor de leningen betaald moet worden. Hoe meer certificaathouders, hoe lager de pachtsom voor de buiten treden. Onze aanpak van verantwoord grondbeheer gro ter maken", stelt Tuinder. „We kij ken onder meer of er een soort fonds gevormd kan worden. Dan heb je een buffer als zich in eens de aankoop van een grote oppervlakte grond aandient. Dat is moeilijk om in korte tijd met certificaten op te lossen." Ze maakt duidelijk dat een aan tal biologische boeren belang stelling heeft in te haken op de doelstelling van Avalon en wel grond wil verkopen aan de stichting (die het bezit vervol- Piet Korstanje, biologisch fruitteler en erfpachter van Avalon. Avalon voorzichtig een begin gemaakt met het verwezenlij ken van de doelstelling en het ontwikkelen van het idee van grondcertificaten Inmiddels zijn er zijn honderd bezitters van een of meerdere certificaten (die 50 euro per stuk kosten). De stichting heeft in Oostkapelle totaal 17 hectare grond aange kocht, die in pacht zijn uitgege ven aan het biologisch-dynami sche fruitteeltbedrijf Ter Linde Avalon is zover dat de aanpak boer (die zich ook niet druk meer hoeft te maken over ande re grondgebonden lasten). Als landbouwgrond via de certifi caat-methode wordt vrijge maakt van de marktwaarde, dan wordt weer bepalend wat de boer van deze grond kan oog sten. Het bedrijf krijgt ruimte voor ontwikkeling en de boer kan kwaliteit leveren. „We weten nu hoe het werkt en we willen dan ook meer naar gens weer in pacht uitgeeft). Méér certificaat-houders bij het werk betrekken, noemt Tuinder een belangrijk punt. „Mensen die niet alleen de voeding be langrijk vinden, maar ook de aanwezigheid van de landbouw in Zeeland. Mensen die zeggen: landbouw kan ik associëren met Zeeland en ik wil certificaat houder worden om dat beeld te handhaven en bijdragen aan een schonere landbouw." Ze Einde mei is staartje winter Weerwoorden zijn welkom bij de redactie PZC Buitenge bied, postbus 18, 4380 AA Vlissingen. fax 0118-470102. e-mail redactie@pzc.nl x. 1 "v - - *■*>-■ Y'S-V-W.; sf;.:y4.\Y 'f -„r -v V U A- .Ja, .J foto's Dirk-Jan Gjeltema wijst erop dat de biologische landbouw, anders dan velen nog denken, een professionele sec tor is, die prima producten le vert „En als je meer biologische landbouw stimuleert, bevorder je daar ook natuurontwikkeling mee. De boer is vaak een heel goede beheerder van het land schap." Symposium Vanwege het tienjarig bestaan en het uitslaan van de vleugels houdt Avalon (niet genoemd naar de gelijknamige song van Brian Ferry en Roxy Music) een symposium over grondgebruik, biologische landbouw en de consument, onder het motto 'Kijk op grond, kijk op voeding! Dat gebeurt 7 juni in de Zeeuw se Bibliotheek te Middelburg. Gedeputeerde A. Poppelaars, directeur duurzaamheid van de Rabo B. Krouwel en bio-ethicus H. Verhoog geven hun visie. Bio logisch fruitteler en erfpachter van de stichting, Piet Korstanje, vertelt zijn ervaringen Rinus Antonisse Symposium Kijk op grond, kijk op voeding! Tienjarig bestaan stichting Avalon: vrijdag 7 juni vanaf 13.00 uur in de Zeeuwse Bibliotheek te Middelburg. Na dere informatie: 0118-592115. Buitengebied is een wekelijkse bijlage over natuur en landschap, land- en tuinbouw, streektaal en streekcultuur, visserij, recreatie en vrije tijd. Vragen, opmerkingen en suggesties zijn welkom bij de redactie van de PZC, postbus 18, 4380 AA, Vlissingen, fax 0118-470102, e-mail redactie@pzc.nl De Zeeuwse dijken zien er bij laag water allemaal het zelfde uit. Eén gladde glibberi ge massa waarover je amper uit de voeten kunt. Je kan lelijk te rechtkomen als je je erop waagt. Maar wie het toch probeert, wordt al snel beloond. Er is van alles te zien! Het gros van de begroeiing langs de dijk bestaat uit grote bruin- wieren. Die zeewieren zitten juist daar omdat ze aangepast zijn aan de zoute situatie, deels boven en deels onder water, af hankelijk van het getij. De bruinwieren zijn heel stevig en ze kunnen goed tegen uitdro gen. In getijdegebieden zoals de Oosterschelde, de Westerschel- de en de Noordzee is er altijd binnen twaalf uur weer hoog water. Langs de Grevelingen en het Veerse Meer heb je die be groeiing niet omdat daar door de afsluiting geen getij meer is. Al glibberend over de wieren vind je in het intergetijdege- bied, de zone tussen hoog en laag water, een aantal heel ka rakteristieke soorten. Er zijn twee grote bruinwieren in Ne derland die nogal eens met el kaar worden verward. Dat zijn Knotswier en Blaaswier. Beide wieren hebben luchtblazen waarmee ze zichzelf in het wa ter overeind houden, zodat elk stukje wier voldoende zonlicht kan benutten. De meest algeme ne soort is Blaaswier. Dit is een stevig bruinwier van enkele de cimeters lang, met een duidelij ke middennerf. Een makkelijk kenmerk voor deze soort is dat Blaaswier altijd twee luchtbla zen bij elkaar heeft, middenin het blad, aan weerszijden van de middennerf. Het andere wier. De PZC heeft een stuk Oosterscheldenatuur geadopteerd. Het gaat om de Rumoirtschorren en de Slikken in de Krabben- fcreek, achterin de Oosterschelde. Ook het schorretje voor de Oesterput, langs de noordkust van Noord-Beveland behoort bij het geadopteerde gebied. De krant betaalt mee aan het be houd van dit bijzondere stukje Zeeland, door een sponsorbij drage aan Het Zeeuwse Landschap. In 'Bijzonder blauw' wordt het wel en wee van het reservaat belicht en bovendien komen er regelmatig vertegenwoordigers van de unieke flora en fauna ter sprake. Knotswier, heeft aparte losse luchtblazen, zowel middenin als aan het einde van het blad. Iets lager langs de dijk kom je vaak het bruinwier Gezaagde zee-eik tegen. Dit wier lijkt op Blaaswier. Het is ook een stevig wier met een middennerf, maar het heeft geen luchtblazen, en karakteristiek is de gekartelde rand van elk blad. Een wiertje dat een beetje op de andere ge noemde bruinwieren lijkt maar wat kleiner is, is het Groefwier. Dit wier groeit alleen op de hoogwaterlijn, een plek die niet de voorkeur heeft van alle ande re wieren omdat ze dan echt twaalf uur droogstaan, maar Groefwier heeft zich hierop ge specialiseerd. Het wordt hele maal bros door uitdroging, maar sterft niet af. Het is herkenbaar aan de gootvorm (groef) in de steel en het blad. De genoemde wieren komen van oudsher voor in Zeeland. Je kunt ze ook aantreffen in de ons omringende gematigde wateren van Bretagne, Ierland en Schot land. Voortplanting Een zeewier is een plant. Echter een plant zoals we die op het land kennen, neemt voedsel uit de bodem op door de wortels en transporteert de voedingsstof fen door naar de stengel en bla deren. Een zeewier heeft niet zoiets, ook al zit het ook vast op de bodem, net als een plant. Een zeewier gebruikt z'n gehele op Wierbegroeiing met Engels slijkgras in de Oosterschelde, ongeveer een meter beneden de hoogwater- lijn. pervlak voor voedselopname uit het omringende water. Zeewie ren benutten wel net als planten boven water het zonlicht voor fotosynthese, om daaruit ener gie te halen en tegelijk zuurstof, het voor de mens zo belangrijke element, te produceren. De voortplanting van de diverse wieren is niet zo spectaculair. Ze kunnen zich zowel geslachtelijk als ongeslachtelijk voortplan ten, dat wil zeggen dat ze niet per se een partner nodig hebben om nageslacht te maken. Ze doen niet zo moeilijk, als de om standigheden maar goed zijn. Aan de uiteinden van de wieren kan je, vooral in de zomer, spo- renkapsels zien, die later open breken en van waaruit de spo ren, de latere nieuwe wieren, zich weer op ander plekken kunnen vestigen. Het leuke van de bruinwieren is dat je ze op twee manieren kan bekijken. Je kan ze droog bekij ken met laag water, en je kan ze als snorkelaar of duiker nat zien bij hoog water. Dan liggen ze niet meer plat op de stenen maar staan rechtop en zijn heel fris. Wieren zijn mooi om te zien en als je een stukje wilt bewaren is dat geen probleem. Je kan ze prima drogen voor een herbari um. Daarvoor leg je een stuk wier op wit tekenpapier, met daarop wateropnemend papier zoals kranten of wc-papier. Om het water eruit te krijgen en het wier mooi plat te maken, leg je daarop een gewicht, zoals een zwaar boek.. Als je goed naar de wieren kijkt, zie je dat ze vaak niet direct op steen groeien maar bijvoorbeeld op een oester of mossel. Die schelpen vormen ook het juiste kalkhoudende substraat voor de wieren om zich aan vast te hechten. Tussen de bruinwieren leeft van alles. Als je het wier optilt, merk je dat het daaronder meestal nog heel nat is. Diverse dieren maken gebruik van die bescher mende omstandigheden. Bij voorbeeld de Stompe alikruik, een klein knalgeel schelpje met een slakje erin, kun je op die ma nier regelmatig vinden. Ook vind je regelmatig Strandkrab- betjes of andere slakjes zoals de Purperslak of de Gewone ali kruik. Duikers Duikers treffen onder de laag- waterlijn weer andere soorten zeewieren aan. Maar dat is na tuurlijk maar een kleine onder deeltje van het gevarieerde onderwaterleven. Wie geïnte resseerd is in datgene wat dui kers op hun onderwatertochten tegenkomen, kan zaterdag(1 ju ni) terecht op Neeltje Jans. Van af 14.00 uur laten duikers hun vondsten zien op de parkeer plaats van Waterland bij de vlaggen van Het Zeeuwse Land schap en Natuurmonumenten. Marion Bilius

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 19