PZC Schalken kan niet zonder hulp Topspelers missen WK-start Jan Raas is weer even ploegleider Belgische coach ontloopt media Dopingtesten al begonnen Vice-voorzitter beweert dat de Fifa failliet is Erik Dekker maakt rentree in kopgroep 17 Limburgse tennisser is het stadium van twijfel niet voorbij Japan weigert Britse hooligans op luchthaven Vermoeide Ono kan toch spelen HHHhu! Tweede test Garzelli negatief Pete Sampras al naar huis Leekens hengelt naar PSV Jones snel bij opening seizoen Braziliaan tekent bij Leverkusen Ook Sergi weg bij Barcelona dinsdag 28 mei 2002 yan onze sportredactie S HEERENHOEK - Jan Raas j;eert vanaf donderdag voor tven terug in de ploegleiders- ffagen van Rabobank. De team manager begeleidt zijn renners 1,1 de Ronde van Luxemburg en maakt daarmee na zeven jaar een tijdelijke rentree in het profpeloton. In 1995 zat Raas bij Novell voor het laatst in de wagen. Sinds het begin van Rabobank zijn Adri van Houwelingen en Theo de Rooij de ploegleiders. Joop Zoetemelk valt af en toe in. „Theo en Joop zitten momen teel in de Giro, Adri had elders wat te doen", legt Raas zijn terugkeer achter het peloton uit. Raas verving Maassen wel een keer als ploegleider in de Junio- rendriedaagse (waar hij door de wedstrijdleiding uit koers werd gezet) en reed ook een keer als invaller achter de amateurs van Verhoeven. „Maar dat is echt jaren gele den", aldus Raas, die de laatste jaren slechts af en toe als gast meerijdt. ANP rinorGertjan van Geen PARIJS - Wat een regen buitje en ten praatje met een bevriende coach niet allemaal vermag. Sjeng Schalken kreeg in de eer ste ronde op Roland Garros maar geen vat op zichzelf en ene Ivan Miranda. Na de onderbre king was hij ineens de oude en kreeg de onbekende Peruaan al le hoeken van de baan te zien: 7- G(2), 6-0, 6-1. Niettemin over heerste na afloop de twijfel. Voor Sjeng Schalken is de laat ste maanden niets meer vanzelf sprekend. Zelfs het winnen van een eerste ronde op een Grand- Slamtoernooi tegen de nummer 208 van de wereld niet. Iemand over wie zelfs de Zuid-Ameri kaanse collega's van Schalken niets aan inlichtingen konden verschaffen. Iets anders zal het tijn met zijn volgende tegen stander, Sebastien de Chaunac, u-eer een nobody. De 24-jarige Fransman, 's werelds nummer 173, verraste met een wildcard oud-kampioen Michael Chang (4-6,4-6,6-4,6-2,6-4). Schalken kan het best vinden met de Fransen. Die zullen hem wel informatie verschaffen over het toch niet al te grote talent, dat de volgende hobbel is op weg naar een ontmoeting in de derde ronde met Lleyton He witt. Onprettig Hij zal het nodig hebben. Schal ken dacht het begin dit jaar zon der coach allemaal wel af te kunnen. Hij brak met Alex Reijnders, zijn coach sinds men senheugenis, maar die keuze legt hem vooralsnog alleen maar windeieren. Het jaar 2002 is een rampjaar in zijn ogen. „Dit is het onprettigste jaar uit mijn carrière", schamperde hij gisteren. „Ik probeer het alleen te doen, maar het is duidelijk dat het moeilijk is." Hoe moeilijk, dat bleek gisteren op baan 5 in Parijs. Schalken, nog altijd de mondiale nummer 33, kwam in het eerste gedeelte van de partij nimmer in zijn rit me. De bepaalde niet fabuleus spelende Miranda, een counter- puncher volgens de zuiverste Latijnse traditie, kreeg tot twee keer toe de kans om terug te bre ken. Op 6-5 verkreeg de Peru aan zelfs een setpunt. Dat werd hem nog ontnomen, maar Schalken dankte de goden dat bij 0-2 in de tiebreak de regen flink doorzette. „Ik had al een paar keer aan de umpire gevraagd of we niet naar binnen konden. Ik zat in een verkeerde versnelling. Mijn te genstander speelde kort en langzaam, zodat ik elke bal kon aanpakken, maar dat was pre cies in zijn straatje. Ik ging daardoor twijfelen. Ligt het aan mij of aan hem?" De twijfel is typerend voor zijn huidige mentale staat. „Dat krijg je als je een paar maanden geen overwinningen behaalt", aldus Schalken. De erelijst over 2002 ziet er inderdaad niet im posant uit. Tegenover acht zeges staan zestien nederlagen. De Limburger kwam dit jaar niet verder dan een kwartfinale, be gin april in Estoril. De Davis Cup speelde daarbij een nega tieve rol. Na het uitduel in Frankrijk be gin februari sloeg Schalken nauwelijks een fatsoenlijke bal. Hij bleef het liefst in bed liggen van de vermoeienissen, maar zijn voorbereiding op Rotter dam (verlies in de eerste ronde tegen de Engelsman Martin Lee) noopte hem tot uren maken. Doorvliegen naar Dubai bleek door Pascal Kerkhove KUMAMOTO - De Belgische bondscoach Robert Waseige had gisteren even geen zin in een onderhoud met de pers. Het was zijn assistent, Vince Briganti, die het mocht komen uitleggen. Of er nu een probleem was met Sven Vermant, die zijn onvrede had geventileerd over zijn posi tie op rechts in het elftal? „Sven was vooral ontgoocheld. De bondscoach heeft met hem ge sproken en er is niets aan de hand", aldus Briganti. Perschef Nicolas Cornu had goed nieuws, zo meldde hij gis teren bij de middaglunch. In al zijn goedheid had Robert Was eige beslist om pers en publiek geen vijftien maar 25 minuten toe te laten op de training. En zo geschiedde. Plots weerklonk een Japanse boodschap door het Atletic Pare van Kumamoto. Niemand die er iets van be greep, maar het vertrek van de Weinige toeschouwers én de kordate vraag van enkele body guards om het stadion te verla ten, heten aan duidelijkheid iuets te wensen over. Het was tijd om op te krassen. Toch: „Ik en Robert begrepen hiet waarom jullie zo vroeg ver- TOKIO - De Japanse douane heeft gisteren voor het eerst En gelse hooligans de toegang tot het land ontzegd. Op de lucht haven in Narita mochten twee Britse staatsburgers het land wiet in, omdat hun naam op de lijst met hooligans stond. Op verzoek van Japan hebben Britse autoriteiten deze lijst sa mengesteld. Er staan ongeveer tweehonderd namen op van supporters die zich in het verle den hebben misdragen. De twee Britten worden zo snel mogelijk haar hun land teruggevlogen. Op het vliegveld in Narita zijn ook dertig buitenlandse 'hooli gan spotters' aangekomen. De- zo veiligheidsmensen zijn gespecialiseerd in het identifi ceren van gewelddadige voet- foalaanhangers Zij zullen bij de stadions en in het centrum van de speelsteden aan de slag gaan. DPA ook geen onverdeeld succes en tijdens de grote toernooien van Indian Wells en Miami stond een lusteloze parodie op een topder- tigspeler op de baan. Luis Hor na, een andere tennisser uit Pe ru, klopte hem op dat laatste toernooi. „Ik dacht dat ik het allemaal vanzelf wel weer op kon pak ken. In de week voor de Davis Cup speelde ik goed in Milaan en ook in Frankrijk haalde ik een hoog niveau, Maar het heeft allemaal te veel kracht gekost. Ik moet gewoon af en toe rust nemen. Zo blijf je leren. Na ze venjaar op de ATP-tour maak je nog fouten." Wijze woorden Zeven jaar in het immer reizen de circus hebben hem ook ge leerd, dat hij het in zijn eentje niet redt. Schalken kon tegen Miranda niet van tactiek veran deren. Hij had er in de regen pauze de wijze woorden van Tjerk Bogtstra voor nodig. Die wees hem op de verkeerde stra tegie. Schalken moest meer zijn rust bewaren, zijn kansen af wachten en niet bij elke bal het initiatief nemen. Het werkte wonderwel. Schal ken begon met zeven punten op rij, die hem winst in de tiebreak (7-2) opleverden. De tweede en derde set waren een formaliteit. Na tien games op rij kon hij zich een missertje permitteren, want de murw gespeelde Miranda had niets meer in te brengen. Daardoor eindigde de eerste ronde voor Schalken, die op zondag nog met extra vitamines en paracetamol een griepje moest onderdrukken, normaal, al wilde hij dat zelf niet zo zeg gen. „Voor elke zege geef ik me zelf een pluim. Ook tegen deze jongen." GPD trokken", verraste Vince Bri ganti nadien. Het leek wel een staaltje van die typische Wasei- ge-humor, maar zo was het niet bedoeld. Daarover ondervraagd door radio en tv schoof Briganti de kwestie uiteindelijk door naar zijn baas. „Alleen Robert kan iets veran deren." Die bondscoach gaat volgens Briganti helemaal niet gebukt onder de gespannen sfeer van de laatste dagen. „Ik vind hem juist erg rustig. Hij reageert erg sereen op alle heisa rond zijn persoon. De beschul digingen hebben hem wel pijn gedaan. Robert wil nog ïpeer zijn best doen dan ooit tevoren. Hij is zeer gedreven." Roy Keane heeft begrip voor de actie van de Ierse bondscoach Mick McCarthy. De trainer stuurde de speler van Manches ter United vorige week weg uit het trainingskamp na zware kritiek van Keane. ,,Ik heb geen spijt van de dingen die ik heb gezegd, maar McCar thy heeft gelijk dat hij me heeft weggestuurd", aldus Keane in een interview met de Britse krant Daily Mail. „Een speler kan zich niet op deze manier uit laten tegen zijn trainer als hij met hem wil blijven werken. Ik ben schuldig." GPD SEOUL - Shinji Ono is klaar voor het WK. De Japanse Feye- noorder bezocht zondag het zie kenhuis wegens hevige maag krampen. De artsen die hem onderzochten, verklaarden gis teren dat er medisch gezien geen grond is om Ono niet te laten spelen. Ono klaagde eerder over ver moeidheid na een zwaar seizoen met Feyenoord. De middenvel der hieid het zaterdag in het oe fenduel slechts 56 minuten vol. Het onderzoek in het ziekenhuis wees niets ernstigs uit. „Hij is wellicht wat vermoeid", schrijven de artsen in hun con clusie. Ono krijgt daarom een dag extra rust en hoeft zich pas woensdag in het Japanse trai ningskamp te melden. De 22-jarige Ono hoeft pas op 4 juni voor het eerst weer aan de slag in een wedstrijd, als België de eerste tegenstander op het WK is. RTR door Jaap van Essen SEOUL - Het WK voetbal van 2002 is nu al het kampioenschap van de grote afwezigen. Ne derland is er natuurlijk niet bij, dat is al vervelend genoeg, maar opvallend is dat juist de grote voetballanden die zich wel wisten te plaatsen in de aanloop kampen met een schrikbarend aantal gebles seerde spelers. De oogst van afgelopen da gen was ook al weer impone rend. Zinedine Zidane die de opening van het toernooi mist en Filippo Inzaghi die een kwetsuur opliep. Het zijn maar een paar extra patiënten in de overvolle mondiale zieken boeg. TJ Het ongeluk zit altijd in een klein hoekje. De Spaanse doel man Canizaies, die wat al te woest met zijn aftershave fles tekeer ging en het ding zo pijn lijk hard op zijn voet kreeg dat hij het WK misliep, is nu al een echte klassieker. Maar er is meer aan de hand, het overvolle programma eist zijn tol bij heren topvoetballers. Even een klein lijstje om het ge heugen op te frissen. Emile Mpenza, Bob Peeters, Josep Guardiola. Sergi. Igor Tudor, Tomoslav Sokota, Chris tian Worns, Jens Nowotny, Mehmet Scholl, Jörg Heinnch. Gianluca Pessoto. Demetrio Albertini, Christian Karembeu, Finidi George, Nelson Vivas en Hakan Mild: zomaar even een rij namen van spelers die er door blessures niet bij zijn in Japan en Korea. Moeiteloos kan de lijst overigens twee of drie keer langer worden ge maakt. Het ergst is de situatie wel bij de Engelsen. Bondscoach Eriksson had een half jaartje terug al een soort ideaal elftal in zijn hoofd, maar werd de voorbije maanden geconfronteerd met de meest waanzinnige tegenslag die een coach maar kan hebben. Op een enkeling na raakten alle spelers uit zijn gedroomde basisteam De Fransman Zinedine Zidane verlaat de training met een blessure en is tenminste voor de openingswedstrijd van het WK uitgescha keld. foto Charles Platiau/RTR dit seizoen voor langere tijd ge blesseerd Gary Neville. Sol Campbell, Rio Ferdinand, Ash ley Cole, Michael Owen. Emile Heskey, Paul Scholes, Gerrard en natuurlijk Beckham. Velen van hen waren maanden aan het sukkelen, een fiks aantal voert momenteel nog een race tegen de klok om misschien nog aan van onze sportredactie SEOUL - De dopingeontroleurs zijn hun werk hij de eindronde van het wereldkampioenschap voetbal in Zuid-Korea en Japan al begonnen. Italië en Kroatië kregen maandag onaangekon digd bezoek in het trainings kamp. Vier bij loting aangewezen spe lers van elke ploeg moesten een plas inleveren. In het verleden controleerde de Fifa alleen na afloop van wedstrijden op het gebruik van verboden presta- tiebevorderende middelen. Bij het WK 2002 gebeurt dat voor het eerst ook bij de training. „Het is voortaan de bedoeling dat elk team ten minste één keer tussen de kwalificatie en de MONTEGROTTO TERME - De Italiaanse wielrenner Stefa- no Garzelli heeft bij zijn tweede etappezege in de Ronde van Italië geen hulp gekregen van verboden prestatiebevorderen- de middelen. De dopingcontrole op 17 mei in Limone Piemon- te viel negatief uit. Vier dagen eerder werd Garzelli nog betrapt op het gebruik van de plaspil probenecide. De Mapei-prof moest de Giro dinsdag verlaten, toen ook de contra-experise positief bleek. Garzelli, die op een Zwitserse licentie rijdt, moet zich op 3 ju ni in Lugano verantwoorden voor deze dopingaffaire. AFP Het eerste optreden van Sjeng Schalken op Roland Garros verliep met horten en stoten. foto Toussaint Kluiters/ANP PARIJS - Pete Sampras is gisteren in de eerste ronde van Ro land Garros uitgeschakeld. De Italiaan Andrea Gaudenzi versloeg de Amerikaan die in Parijs als twaalfde was ge plaatst in vier sets. Gaudenzi, nummer 69 van de wereld, won met 3-6 6-4 6-2 7-6. Roland Garros is het enige grandslam dat Sampras nog nooit won. Ook Seda Noorlander haalde bij de vrouwen de tweede ronde niet. De Haagse speelster werd uitgeschakeld door de Russi sche Tatjana Panova: 1-6 6-4 2-6. ANP EINDHOVEN - Georges Leekens wil trainer worden van PSV. De Belg nam via zijn zaakwaarnemer Kees van Vossen zelf contact op met de club. De vorige werkgever van Leekens was Roda JC. Uit onvrede stapte hij op bij de Limburgse club. Leekens houdt op dit moment vakantie. „Maar ik heb mijn zaakwaarnemer een volledige volmacht gegeven om namens mij te onderhandelen." Hoe serieus PSV de kandidatuur van Leekens neemt, is niet bekend. De club weigert elk commentaar. Een enquête onder de supporters wees uit dat 53 procent Guus Hiddink het liefst ziet terugkeren naar Eindhoven. ANP EUGENE - Marion Jones heeft bij de opening van het atle- tiekseizoen meteen van zich doen spreken. De Amerikaanse, die eerst een valse start kreeg toegewezen, liep bij de Grand Prix-wedstrijd in Eugene de 100 meter in 10,90 en bleef als eerste vrouw dit jaar onder de elf seconden. Jones zal op 12 juni in Ostrava voor het eerst dit seizoen haar opwachting in Europa maken. DPA LEVERKUSEN - De Duitse club Bayer Leverkusen heeft zich versterkt met de jonge Brazilaanse voetballer Juan. De verlie zend finalist van de Champions League heeft naar schatting 3 miljoen euro betaald voor de 23-jarige verdediger, die komt van Flamengo uit Rio de Janeiro. Juan kwam al vijftien keer uit voor het Braziliaanse elftal. DPA BARCELONA - De verdediger Sergi vertrekt bij Barcelona. In navolging van zijn collega Abelardo kondigde hij gisteren aan het na negen seizoenen voor gezien te houden. De 30-jari- ge international zei dat hij niet meer paste in de plannen van de nieuwe trainer, Louis van Gaal. De Nederlandse coach had vrijdag dezelfde boodschap gege ven aan de 32-jarige Abelardo. AFP het spelen te komen. Als Enge land met zijn eigen veldhospi taal tenminste verder kan ko men. Zinedine Zidane heeft meer vertrouwen in zijn lichaam dan de voorzitter van de Franse voetbalbond. De sterspeler van het Franse elftal sprak gisteren de pessimistische opmerkingen van zijn voorzitter Claude Si- monet aangaande zijn spier blessure tegen. „Het is een kleinigheid, ik hoop er tegen Uruguay, in onze tweede wed strijd, weer bij te zijn. „Ik heb slecht nieuws", had Si- monet eerder op de dag gemeld. „Ik heb net de uitslag van de scan gehoord en Zidane kan twee wedstrijden niet spelen." Zo ver is het nog niet, meldde de middenvelder van Real Madrid later op de dag zelf. „Ik ver trouw erop dat ik snel herstel. Ik moet nu drie of vier dagen rus ten en de natuur haar werk laten doen." Zidane liep de spierblessure in het linkerdijbeen zondag op in een oefenwedstrijd tegen Zuid- Korea. Frankrijk opent het we reldkampioenschap vrijdag te gen Senegal. De tweede wed- strijdis op 6 juni tegen Uruguay. Op 11 juni moeten de Fransen het opnemen tegen Denemar ken. Filippo Inzaghi mist de ope ningswedstrijd van Italië tegen Ecuador. De speler van AC Mi lan kampt met een blessure aan de knie, die hij een oefenduel heeft opgelopen. Uit ondèrzoek bleek dat erin het gewricht niets is beschadigd, maar hij moet wel tien dagen rust houden. „Het is heel erg dat hij tegen Ecuador niet kan spelen, maar ik hoop dat hij er in het tweede duel wel bi j kan zi j n zei bonds coach Trapattoni Ook Inzaghi was opgelucht na het onderzoek. „Er is niets ge raakt de grootste schri k is voor bij." DPA/GPD/RTR van onze sportredactie DEN HAAG - De wereld voetbalbond Fifa is failliet. Dat heeft de Schot David Will, één van de vice-voor- zitters van de bond, giste ren gezegd. Hij is voorzitter van de juridische commis sie van de voetbalorganisatie en lid van het dagelijks be stuur. De Schot is tevens voorzitter van een speciale onderzoeks commissie die de financiële situatie bij de Fifa moest on derzoeken. Dat speurwerk werd echter door Fifa-voor- zitter Blatter stopgezet om dat er gelekt zou zijn. Achterban In Seoul komt de achterban van in totaal 199 landen van daag bijeen om over de geld zaken te praten. De Fifa heeft de afgelopen vier jaar een verlies geleden van ruim 322 miljoen euro. De organi satie moet als gevolg van de penibele financiële situatie misschien haar steun aan de nationale voetbalbonden in trekken. In een brief aan de voetbal bonden stelt Will dat de Fifa volgens de Zwitserse wetge ving (de Fifa zetelt in Zürich) feitelijk failliet is. Hij heeft de bonden opgeroepen de be groting voor de komende vier jaar af te keuren en ook geen goedkeuring te geven aan de afrekening over 2001. Volgens Will tracht Blatter de financiële problemen te maskeren door geld dat in 2006 bij het WK voetbal ver diend moet worden nu al als inkomsten te boeken en te besteden. Blatter, die mor gen herkozen wil worden als Fifa-baas, ontkent alle be schuldigingen aan zijn adres. Inmiddels zijn er ook weer nieuwe bescheiden in om loop die Blatter van omko ping beschuldigen Hij zou Roger Mila. voetbalster uit Kameroen, bijna 16.000 dol lar hebben betaald voor een benefietwedstrijd. In ruil daarvoor zou Blatter mogen laten weten dat Mila zijn her verkiezing steunde. GPD eindronde in wordt gecontro leerd op doping", zei woord voerder Keith Cooper. In het Italiaanse kamp hadden aanvaller Filippo Inzaghi, doel man Francesco Toldo, verdedi ger Fabio Cannavaro en mid denvelder Angelo di Livio de primeur. Bij de Kroaten onder gingen onder meer Alan Boksic en Goran Vlaovic de test. RTR van onze sportredactie STROMBEEK - Erik Dekker is gisteren bij zijn rentree in het wielerpeloton na een dijbeen breuk als twaalfde geëindigd in een kermiskoers in het Belgi sche Strombeek. De renner van Rabobank was te spreken over dat resultaat, maar besefte me teen dat de weg naar topvorm nog lang is. „Ik ben nu dermate vermoeid dat ik niet echt blij kan zijn." Dekker maakte in Strombeek deel uit van een kopgroep van zo'n twintig renners, van wie er uiteindelijk twaalf overbleven. „Ik moest aan het einde lossen. De laatste ronde heb ik solo af gelegd. Ik had ook kunnen stop pen, maar toen ik de bel hoorde dacht ik: ik ga hier uitrijden. En het levert nog wat zakgeld op ook." De koers werd gewonnen door de Nieuw-Zeelander Gor don McCauley. Dekkers ploeg genoot Bobbie Traksel werd vijfde. ANP Vooraf was Dekker niet opti mistisch over zijn eerste optre den, ruim twee maanden na de val in Milaan-Sanremo. „Ik had eigenlijk niet verwacht dat ik de finish zou halen. Over die twaalfde plaats ben ik superte- vreden." Wonderen op de fiets moeten van Dekker, die vanaf donderdag in de Ronde van Luxemburg rijdt, niet worden verwacht. ,,Ik denk dat ik de eerste twee maanden niet veel meer kan dan meerijden. In de Tour hoop ik me te verbeteren om daarna een goed najaar te kunnen rijden." ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 17