De ultieme examenpil Opleiding fruitteelt trekt aan Meer huizen voor urgente gevallen Misplaatste grappen PSD zijn incidenten R Biologisch Museum door gebrek aan geld in bestaan bedreigd 13 ywo-examen legt leerlingen reclametekst voor Joeri gaat naar de bijbelschool Nicoline zoekt het tussen de sterren Bonden wijzen CAO-bod Total af Postdief op heterdaad betrapt Vlissingers richten Caruso-expo in Vlissingse scholiere wint reis Website Reimerswaal stijgt flink rs PiT'iTtë ,^oORe% Muziekgroep viert jubileum Skeelerronde dinsdag 28 mei 2002 I Hnnr Henk Postma Examenvrees? Daar is een probaat mid del tegen. Een tablet die 25 belangrijke j mineralen bevat. Mocht je het paniekerige I gevoel hebben dat je hoofd in de war ge raakt van alle kennis en feiten die je op het examen helder geordend paraat moet heb ben. dan brengt zo'n tabletje je weer bij de les. Examenresultaat: een 10 met een grif fel! Dat beloofde de reclamefolder van een fabrikant van gezondheidsproducten die oisteren figureerde in het vwo-examen ma nagement organisatie. „Hadden we dat maar eerder geweten", grinnikte menig scholier na afloop. Een geestverhelderende tablet. Voor Peter Kwekkeboom (18) uit Kapelle zou het over bodige luxe zijn geweest. Hij sloeg zich er zo wel door heenDe vwo'er van het Sint Willi- brord College in Goes kon gisteren glimla chend een punt achter de examens zetten. Hij is er mee klaar. De 'geestelij ke rust en in nerlijke harmonie' die de reclamefolder be- op. Het vbo/mavo examen economie was volgens Mieke de Jager (16) uit Lewedorp eigenlijk best leuk. Maar dat kwam vooral omdat ze economie nu eenmaal een lekker vak vindt. Jammer alleen dat de opgave over ziekenfondsen zoveel open vragen be vatte. Daar had ze niet zo op gerekend. Het havo-examen Frans omvatte maar liefst vijftien teksten en tekstjes. „Niet su- pergemakkelijk, maar goed te doen", vond Corinne de Feyter (17) uit Axel. Logisch, ze stond voor Frans al 7,5. Dus die taal ligt haar wel. Tekst tien ging over een 'politiek onderwerp': de Arabische Liga valt de Bar biepop aan. Want die blonde blanke speel goedmadam zou alle moslimmeiden opza delen met een minderwaardigheidsgevoel. Dus riep de Arabische Liga de speelgoedfa brikanten in de islamitische landen op, nu eens een Arabisch ogend schoonheidsideaal te ontwerpen. Een leuk onderwerp? „Och", wuifde Corinne die vraag weg, „de inhoud van al die verhaaltjes interesseert me niet zo. Je leest er oppervlakkig doorheen. Want het gaat maar om één ding: zo snel mogelijk het goede antwoord vinden loofde, put hij nu uit de wetenschap dat hij de klus met succes heeft geklaard. Maar wat voor tactiek paste de fabrikant van die tablet nu eigenlijk toe om z'n won dermiddel aan de man te brengen? Op die vraag had Peter dus even geen antwoord. Het was ook een hele mond vol. De fabri- kant had de folder in heel Nederland huis- aan-huis verspreid. In jargon heet dat een 'ongedifferentieerde marketingstrategie Behoor je dus te weten wanneer je manage ment organisatie doet. 't Zal Peter verder een zorg zijn. Veel van de rekensommetjes die managers en organisatoren blijkens de examenopgaven behoren te kunnen maken, had hij wel goed. Ook al mocht daar op het examen niet die handige grafische reken machine voor worden gebruikt. Er moest worden gewerkt met een ouderwets reken- apparaat. Lekker vak i Op de examenprogramma's stonden giste- I ren ook Frans, economie, wiskunde B en I scheikunde. Gemakkelijk was het allemaal I niet, maar veel klachten leverde het ook niet Tekst in het havo-examen Frans: De Arabische landen vinden dat de westerse Barbiepop een slechte invloed heeft op islamitische meiden. Vandaar de behoefte aan een oosters alter natief, zoals enkele jaren terug in Iran: een 'islamitische' poppententoonstelling. foto EPA Wat hij wil worden? Dat weet Joeri Ephraim (16) uit Terneuzen zo gauw nog niet. Maar dat wil niet zeggen dat de havist van het Zeldenrust/- Steeland College een twijfelaar is. Hij gelooft rotsvast in de Here Jezus. En om dat straks goed te kunnen onderbouwen en uit te dragen, vertrekt Joeri voor een jaartje naar de Verenigde Sta ten, waar hij de Bijbelschool gaat doen. Goed ook voor de ka raktervorming. Joeri weet dat uit de eerste hand. Z'n broer is hem dit jaar al voorgegaan. Wat Joeri inmiddels ook zeker weet, is dat hij slaagt voor het havo-diploma. Vandaag (dins dag) moet hij nog natuurkunde doen, en morgen nog Engels. „Maar voor die vakken sta ik al goed." Tot dusver leverden de examens geen problemen op. Joeri scoorde voor alles 'goede voldoendes'. Wiskunde B was gisteren misschien wat minder. Veel opgaven, en best moei lijk." Hij schat uit te komen op een cijfer tussen de vijf- en zes- enhalf. „Mocht het slecht uit vallen, dan is dat geen pro- Examen doen spannend?Niet voor Nicoline van de Ven (17) uit Zierikzee. Voor mij was het meer een vakantiegevoel. Je gaat af en toe eens naar school om een examentje te maken, en voor de rest van de tijd ben je vrij." Een leuke tijd dus. Jam mer dat het alweer voorbij is. Want ja, voor de vwo-scholier van de Pontus-vestiging Pieter Zeeman zit het er al op. Haar laatste klusje, gistermiddag, was scheikunde, 't Leek niet ge makkelijk, maar achteraf kon ze ook dat vak met een tevreden gevoel afsluiten. Voor Nicoline kan de vlag dus al uit. „Ik denk dat ik slaag met al lemaal zevens." Dus kan ze zich nu zo langzamerhand opmaken voor de verhuizing naar Delft. Daar gaat ze naar de Technische Universiteit voor een niet alle daagse studie: luchtvaart en ruimtevaarttechniek. Blijkens een beroepentest is die oplei ding haar op het lijf geschreven. Zelf dacht ze aanvankelijk meer bleem. Want dan is dat m'n enige onvoldoende." Op de havo koos Joeri voor het profiel natuur en techniek. Sa men met een klasgenoot bestu deerde hij de kou, ofwel het absolute nulpunt: min 273,5 graden Celcius. „Dan beweegt er geen molecuul meer, dan staat alles stil." Hoeveel bijbel kennis Joeri straks in Amerika ook zal opdoen, hij zal beslist niet terugkomen als een dorre schriftgeleerde. Daarvoor is hij te muzikaal. Hij speelt piano, zingt en is nu zelfs een cd aan het opnemen. Ja natuurlijk, met gospel en andere christelijke muziek. in de richting van sterrenkunde. „Maar toen wist ik nog niet dat je ook gewoon ruimtevaarttech niek kan gaan studeren. Stel je voor datje bij de Nasa zou kun nen qaan werken. Helemaal te gek!" Vooralsnog blijft Nicoline nog even vakken vullen bij de plaat selijke Albert Heijn. Wat geld verdienen kan geen kwaad. Stu deren kost nu eenmaal geld. Je hoeft aan Nicoline niet te vragen wat haar favoriete films zijn: Apollo 13 bijvoorbeeld, en Ar mageddon, over de strijd tegen een meteroriet die de aarde be dreigt. „Ja, dat was nou eens echt genieten." VLISSINGEN - Het eindbod van de Total-directie voor eep nieuwe CAO wordt door de vakbonden afgewezen. Ze vinden het bod 'mager' en spreken van een 'kale kip'. De directie heeft gisteren een loonsverhoging geboden van 3,4 procent per 1 april 2002 en 0,3 procent per 1 oktober. Verder biedt ze het personeel een bonus aan van 250 euro. Het gaat om een éénjaj- rige overeenkomst. De bonden eisen een loonsverhoging van 3,75 en een bonus van 350 euro. De bonden wijzen het eindbod af, omdat er volgens hen niet met de directie valt te praten over secundaire arbeidsvoor waarden zoals scholing, overwerk (uitbreiden van ploeger», zodat personeel minder overuren hoeft te maken), arbeid eh zorg en loopbaanadvies. De bonden leggen het eindbod van de Total-directie donder dag met een negatief advies voor aan de leden. GOES - Een 21 -j arige inwoner van de gemeente Borsele heeft zondag een PTT-brievenbus aan de Westwal in Goes openge broken. Bij die actie werd hij betrapt door de politie. De man stond met post in zijn handen, maar toen de agenten hem aantroffen liet hij die vallen om het op een lopen te zetten. Even later kon hij worden aangehouden. VLISSINGEN - De Vlissingers Rien en Tilly Hoogesteger ven- trekken donderdag voor drie maanden naar het Italiaanse Piedimonte Matese. In deze stad werden de ouders en groot ouders van de beroemde Italiaanse tenor Enrico Caruso gebo ren. Rien Hoogesteger verzamelt alles van de operazanger Deze week kreeg hij een brief uit Ital ië om samen met de direc teur van het Enrico Caruso Museum in New York en Carusq- kenner Humberto Rucci een tentoonstelling te verzorgen. Iq- der jaar gaan de Hoogestegers naar Italië om op 2 augustus de sterfdag van Enrico Caruso te herdenken. VLISSINGEN - Tessel Peperkamp uit Vlissingen heeft een reis van drie weken gewonnen naar het Duitse Regensburg De vwo-5 leerlinge van scholengemeenschap Nehalennia nam onlangs deel aan een talen wedstrijd Duits voor vwo- leerlingen. De wedstrijd was een initiatief van de Duitse ambassade en het Europees Platform. Tessel schreef een solli citatiebrief in het Duits. Vervolgens werd ze samen met vijf endertig andere vwo-5 leerlingen geselecteerd voor een mon delinge presentatie. Twintig leerlingen bleven over. Vijftien mogen naar Regensburg. De vijf besten gaan naar Berlijn, München en Bonn. KRUININGEN - De website van de gemeente Reimerswaal behoort weer tot de top van Nederland. Nadat de nieuwe sJJe twee weken geleden werd geïntroduceerd, steeg de Zeeuwse gemeente zo'n tweehonderd plaatsen om op 23 uit te komen op de continu bijgewerkte ranglijst van adviesbureau advies.overheid.nl. Vooral op het gebied van bestuurlijke informatie en dienst verlening scoort de website goed. Reimerswaal is nu weer de beste Zeeuwse gemeente. Kapelle is tweede met een zestigste plaats. I door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - De twee mis plaatste grappen van PSD-me- dewerkers zijn losse incidenten. Ze duiden niet op een andere werkhouding van het personeel omdat het bedrijf volgend jaar ophoudt te bestaan. Dat verzekerde directeur H. Thomaes de Statencommissie Verkeer en Vervoer gistermid dag in antwoord op vragen van PvdA-Statenlid S. de Paauw. De sociaal-democraat zei de voorvallen in het geheel niet grappig te vinden. Hij vroeg zich af of de joligheid te maken heeft met het verloop van perso neel of met het feit dat het einde van het bedrijf in zicht is. Dingdong Onlangs zette een medewerker de tekst 'I love Pim' op de licht krant op het veerplein in Perk- polder. En vorige week verzocht een ander tijdens een overtocht van Breskens naar Vlissingen passagiers aan stuurboord te gaan staan omdat de veerboot verkeerd zou zijn geladen. PSD- directeur Thomaes was gisteren daarover glashelder. „De licht krant en de dingdong zijn mis bruikt." De medewerker die reizigers verzocht aan stuurboord te gaan staan, wist niets af van het andere voorval, zei Thomaes. „Het ging om iemand in oplei ding, begeleid door een andere Advertentie Ge/.ond zitten: - kantoorinrichting irinto WWW.R2.nl PSD-medewerker. Het schip lag wat scheef en de medewerker vertelde de leerling dat in zo'n geval vroeger werd opgeroepen om aan een bepaalde kant te gaan staan." Even daarvoor was volgens Thomaes de microfoon gebruikt voor het omroepen van de mede deling dat een vrachtwagen niet op de handrem stond. „De per soon in opleiding dacht dat de microfoon uit stond en riep te gen de begeleider bij wijze van grap dat passagiers naar stuur boord moesten. Daarmee is de dingdong onjuist gebruikt." Verder sprak Statenlid De Paauw zijn zorgen uit over de kwaliteit van de catering en de hygiëne van de toiletten aan boord van de dienst Kruinin- gen-Perkpolder. „Van passa giers heb ik gehoord dat die, en dan zeg ik het heel netjes, ver ontreinigd zijn. En de broodjes die worden geserveerd, zouden oud zijn." Hoofdlijnen Nederland maakt zich op voor een ka binet van CDA, Lijst Pim Fortuyn en WD. De PZC laat in deze serie Zeeu wen aan het woord met wensen voor de nieuwe regering. Vandaag voorzit ter A. Wierda van de Huurdersvereni ging Middelburg. redactie: Emile Calon Thomaes zei dat de schoon maak van de toiletten een voortdurende bron van zorg is. De opmerking over de cate ring leverde honende reacties op van de andere Statenfrac ties. Groenlinks-Statenlid J. Smit: „Laten we het in de Sta tencommissie over hoofdlijnen hebben en niet een discussie gaan over de smaak van de kro ketten." KOEWACHT - Muziekvereni ging Eendracht Maakt Macht (EMM) viert komend weekeinde het honderdjarig bestaan. In de feesttent op het parkeer terrein aan de Berlaersstraat begint vrijdag om 19.30 uur een jubileumbijeenkomst. Aanslui tend volgt een kort concert door de jubilerende harmonie. Zaterdag staat de eeuwviering in het teken van een open podi um. Jong Zeeuws-Vlaams ta lent van dertien tot twintig jaar treedt vanaf 20.00 uur voor het voetlicht. Het programma vari eert van toneel, cabaret en mu sical tot (pop) muziek. Zondag verzorgt EMM om 10.00 uur een koffieconcert, 's Mid dags volgt een groot muziekfes tival in en om de feesttent. Vanaf 14.30 uur musiceert een tiental muziekkorpsen uit de regio. De Huurdersvereniging Middelburg heeft heel wat wensen voor de informateur. Om te beginnen moet er in het nieuwe regeerak koord worden geregeld dat woningverhuur ders een paar promille van hun bestand vrij houden voor extra urgente gevallen. Om bijvoorbeeld gescheiden vrouwen snel op te vangen. Nu is deze groep vooral aangewe zen op hulp van familie en vriendinnen om dat in de regel de man in de oude woning blij ft. De Huurdersvereniging vindt dat zul ke vrouwen niet afhankelijk horen te zijn van liefdadigheid. Daarnaast moeten er in het Zeeuwse veel meer betaalbare woningen voor jongeren worden gebouwd. Deze groep starters op de woningmarkt is nu vooral overgeleverd aan huisjesmelkers, aldus voorzitter A. Wierda van de Huurdersvereniging Middelburg. Alleen als jongeren over een zeer dik gevul de portemonnee beschikken kunnen ze een woning vinden. In alle andere gevallen sto ten ze hun neus en moeten ze genoegen ne men met een (te) dure kamer, veelal in een Een van de zaken die het nieuwe kabinet moet regelen, is dat er in Zeeland meer betaalbare woonruimte komt voor jongeren, vindt voorzitter A. Wierda van de Huurdersvereniging Middelburg. foto Lex de Meester 'brandgevaarlijke woning'. Woningen moe ten absoluut levensloopbestendig gebouw worden, vervolgt Wierda. Hij vindt dat de overheid alle bouwpartijen dwingend moet opleggen dat ze in het vervolg woningen zo bouwen zodat de bewoners daar hun hele le ven kunnen blijven. Niet-Zeeuwen moeten geen voorrang krij gen bij de toewijzing van een woning, vindt de voorzitter verder. Hij merkt op dat vooral ouderen uit de Randstad, 'de zogenaamde pensionado's', voor een verdringingseffect zorgen waardoor Zeeuwse ouderen maar moeilijk een plekje in een seniorencomplex in de eigen regio vinden. Ook moet er direct gestopt worden met de verkoop van huurwoningen. Vooral pensi oenfondsen en andere institutionele beleg gers verkopen momenteel volop hun be stand, zodat corporaties steeds meer de enige verhuurders worden. Dat is volgens hem een zeer slechte ontwikkeling Tot slot moet de overheid meer steun geven aan inbreidingsplannen zodat het minder moeilijk wordt om in de Zeeuwse dorpen te bouwen. door Naomi Voet GOES - Voor de fruitteeltoplei ding op het Groen College in Goes hebben zich voor het ko mende schooljaar in vergelij king met vorig jaar onverwacht veel nieuwe studenten aange meld. Terwijl vorig jaar slechts drie studenten geïnteresseerd waren in een opleiding tot fruitteelt houder, zijn er tot nu toe al acht aanmeldingen. Voor het Groen College komt dit aantal aanmeldingen als een verrassing. Voor zowel de dag opleiding als de vakopleiding valt het dit jaar mee, al is het aantal nog steeds niet enorm hoog. De drie leerlingen die vo rig jaar de fruitteeltopleiding volgden, zijn doorgeschoven naar het tweede leerjaar. De acht die zich dit jaar hebben aangemeld, kunnen in het eerste jaar beginnen en een eigen klas vormen. Volgens A. Andela, coördinator van de vakrichting Fruitteelt, is er een grote terugslag te zien in de interesse van jongeren voor de fruitteelt. Andela: „Je moet er goed over nadenken voordat je kiest voor een vak waarin je hard moet werken voor weinig geld Er liggen nog wel moge lijkheden bij zoons of dochters die het fruitteeltbedrijf van hun ouders overnemen. Hoe het volgend jaar zal gaan met de opleiding is nog niet te zeggen. Ook weet Andela niet hoeveel aanmeldingen er nog bij zulle.n komen dit jaar. Volgens hem komen er op het laatste mo ment nog aanmeldingen binnen voor de vakopleiding, maar veel meer zullen het er niet worden. Het fruitteeltbedrijfen dus ook door Ernst Jan Rozendaal OOSTKAPELLE - Het voortbe staan van Zeeuws Biologisch Museum (ZBM) staat op het spel. Vorig jaar is een tekort ge boekt van 68.000 euro. De pro vincie is bereid dat nog vóór de zomer bij te spijkeren, maar wil meteen na de vakantie gaan praten over de toekomst van het museum in Oostkapelle. Dat gebeurt aan de hand van drie scenario's die het Haagse bureau Arba-Minch op een rij tje heeft gezet: vorming van een nieuw museum voor natuur en landschap samen met stichting Het Zeeuws Landschap, ver sterking van de huidige positie, of afbouw tot een bezoekerscen trum voor de Mantelinge. Gedeputeerde G. de Kok (PvdA, cultuur) heeft de Statencom missie welzijn gisteren op de hoogte gesteld van de proble men bij het ZBM. Het tekort heeft structurele en incidentele oorzaken. De rechtspositie van het personeel is veranderd, waardoor de salariskosten zijn gestegen. Daarnaast is het be zoek aan het museum vorig jaar gekelderd. Directeur H. Zuider vaart wijt dat aan een landelijke trend, minder succesvolle expo sities, en 'een parkeerproblema- tiek die er niet om liegt'. Vorig jaar had het ZBM al een nieuwe parkeerplaats moeten hebben, maar bezwaarschriften tegen een bijbehorende rotonde heb ben de aanleg vertraagd. Volgens Zuidervaart is een fi nanciële oplossing dringend ge boden. „Zo'n tekort als dat van vorig jaar is bedrijfseconomisch onverantwoord. Dat gaat niet. Dan moet je de tent sluiten." De Kok heeft in de commissie wel de opleiding hiervoor, zit mo menteel in een dip. Er zijn maar twee opleidingen in heel Neder land, in Tiel en op het Groen College in Goes. Zeeland is het tweede produc tiegebied van de toch al kleine bedrijfstak. Andela: „Gelukkig hebben we voor komend jaar genoeg leer lingen. We zijn druk bezig om het organisatorisch mogelijk te maken om de acht leerlingen een eigen leerjaar te geven. Als zelfs hier de opleiding ver dwijnt, zal het neerwaarts gaan met het fruitteeltbedrijf." KRABBENDIJKE - De IJs- Skeelervereniginguit Krabben- dijke houdt op woensdag 12 juni haarjaarlijk.se skeelerronde. Vanaf 18.30 uur kan er in de Dorpsstraat worden gestart op drie afstanden: twee, acht en vijftien kilometer. Inschrijven kan via de website www.ijs-skeelervereniging.nl. Tevens zal vanaf 20.15 uur een wedstrijd om de Benelux Skee ler Cup worden verreden. zijn gisteren aangegeven dat hij de financiële problemen voorMe zomer wil aanpakken, via een extra budget dat in de Voor jaarsconferentie beschikbaar kan worden gesteld. Of voor de zomer ook een tijdelijk parkeer terrein kan worden aangelegd, betwijfelt Zuidervaart. „De be zoekersaantallen voor dit jaar zijn veelbelovend, maar als er geen parkeerplaatsen zijn wor den de cijfers van de beste maanden - juni, juli en augustus - afgetopt, gewoon omdat de mensen hier niet kunnen ko men." Samenwerking Als de financiële problemen zijn afgewikkeld, kan het ZBM met een 'schone lei' gaan praten met toekomstige samenwerkings partners. aldus De Kok. Het bu reau Arba-Minch heeft drie toe komstscenario's geschetst. Zuidervaarts voorkeur - even als die van Arba-Minch - gaat uit naar een samenwerking met Het Zeeuws Landschap voor de vorming van een nieuw Zeeuws museum voor natuur en land schap. „De cultuurhistorie in Middelburg, de zee in Vlissin gen en de groene component bij ons. Zo'n krachtige museale driehoek op Walcheren is na strevenswaardig voor de pro vincie." Het zou voor de hand liggen het kasteel Westhove, waarin nu een jeugdherberg is gevestigd, bij een dergelijke op zet te betrekken. Optie twee is handhaving van het huidige ZBM, maar dan is flink wat geld nodig om de bewaaromstandigheden van de collectie te verbeteren. „Die situatie is desastreus", zegt Zuidervaart „Als daaraan niets wordt gedaan, is die binnen vijf jaar verdwenen. Er is met voorrang een reddingsplan no- dig." De derde optie - het ZBM om vormen tot een bezoekerscen trum voor de Mantelinge - beti telt Zuidervaart als een 'vangnetconstructie'. „Dat be tekent uitkleding van het huidi ge product. De museumfunctie weg, de educatie weg en de tuin onderhoudsarm maken." Voor deze optie zou Staatsbosbeheer, als eigenaar van de Mantelinge, een logische samenwerkings partnerzijn Zuidervaart wil niet aangeven hoeveel geld voor de verschil lende opties nodig is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 13