Rondweg Oostkapelle lichterbij Buijs wil zorg op afstand van overheid Nostalgie in Westkapelle 7 Alternatieve straatspeeldag in Middelburg Koudekerke winnaar kampioenschap in eerste klas ringrijden Oostkapelle viert D-Day met vlieg en vlootshows Ifspraak over grondaankoop WÊÊmmÊÊmmÊÊÊmÊm lijnbus rijdt fietsster aan Rijverbod voor Vlissinger Grafische bond FNV huldigt jubilarissen zeeuwse almanak Marathonman ?zc WALCHEREN maandag 27 mei 2002 arMiriam van den Broek S^WkAPELLE - De aanleg een nieuwe weg naar het 'Pnl and in Oostkapelle komt een ,1 np dichterbij. Het Veerse col- tink kismet twee part'cui>eren 'n )pe- iiten 'srincipe overeengekomen dat irivoor ongeveer 935.000 euro langronden koopt. Omdat nog ael zeker is of de weg er komt, ülhet college voor ruim 76.000 siroeen optie nemen tot 1 janu- iri2004. 3enieuwe weg moet de drukke Duinweg waarlangs al het toe- jstische verkeer rij dt ontlasten Hel strand en de vakantiepar- sen zijn in de toekomst - als het anB en W ligt - via de nieuwe Btsluitingsweg te bereiken. )eze weg is gepland tussen de Hoordweg en de Duinweg ten wsten van het Oosterpark. Het de komst van de weg ont- aaat ruimte voor woningbouw tissen de huizen aan de oost- iant van de Duinweg en de laeuwe rondweg. De woning- iouw maakt de aanleg van de •ondweg financieel makkelij - ier Bovendien ontstaat ruimte mor het aantal te bouwen wo rgen dat het woningbouw- programma voorschrijft, ito het plan te kunnen uitvoe- zijn gronden nodig. Met iïeeparticuüere eigenaren isde principe-overeenkomst geslo- sn.Een derde persoon heeft een en ivereenkomst gesloten met een e|l projectontwikkelaar. Er zit wel een adder onder het )as pas. De vijfde Nota Ruimtelij- l0. !i? Ontwikkeling van minister le .Pronk kan roet in het eten gooi- (alndie nota staan zogenoem- likrode contouren, waarbuiten niets gebouwd mag worden. De ze contouren gelden sinds no vember 2001. Uitsluitend ver plichtingen die vóór die datum hard zijn aangegaan, worden nog meegenomen. Zo'n harde verplichting heeft Veere niet ge maakt. Er werd al wel onder handeld over de komst van de weg, maar er lag nog niets vast. „Het risico bestaat dat een be stemmingsplan voor uitbrei ding van Oostkapelle, inclusief rondweg, struikelt over die rode contour", zegt het college. „Overigens is het nog onduide lijk wat er van de vijfde Nota overblijft na de verkiezingen." Als er geen woningen mogen ko men, komt de financiering van de weg in de knel. Risico B en W vinden het door de onze kerheid onverstandig nu een zware financiële verplichting aan te gaan. Toch willen ze niet wachten met de aankoop van de grond tot het bestemmingsplan is goedgekeurd. Het risico be staat dan dat er een projectont wikkelaar tussen springt of dat de prijs stijgt. Om ervoor te zorgen dat per di rect over de gronden beschikt kan worden als het bestem mingsplan doorgaat, wil het college tegen betaling een optie nemen. „Het is naar onze me ning het risico waard, eventueel voor niets betaald te hebben als daar tegenover staat dat de grond anders misschien al ver kocht is of dat de onderhande lingspositie erg zwak is gewor den", zeggen B en W. De Veerse gemeenteraad neemt donderdag 30 mei een beslissing over de aankoop. 'door Rolf Bosboom IgOES - Niet het gebrek aan jeld, maar de overmatige be- poeienis van de overheid is het ,pote probleem voor de gezond heidszorg. „We moeten de zorg Iteruggeven aan de mensen", zei kei Goese CD A-Kamerlid S. I Buijs gistermiddag in zijn i wonplaats tijdens een debat I wn het Humanistisch Verbond. Buijs, genoemd als kandidaat- sinister in het nieuwe kabinet, aekelde vooral de overvloed aan *et- en regelgeving in de ge zondheidszorg. „Het budget stond de afgelopen jaren cen traalen niet meer de patiënt. De sntrale overheid heeft er op die aanier een puinhoop van ge naakt. Geld is niet het pro bleem. Dat is echt de grootste flauwekul." Volgens Buijs dient de sector ontketend' te worden, losge- MIDDELBURG - Een fietsende stouw uit Middelburg is zater- I dagochtend in Middelburg aan- I gereden door een lijnbus. |Ze werd met schaafwonden door een ambulance naar het I ziekenhuis gebracht. De aanrij- ding gebeurde op de kruising jan de Seissingel met de Olmen- jaan. Een 59-jarige Middel- j Ourgse busschauffeur reed over oo Olmenlaan. Bij het oprijden san de voorrangskruising zag nij de vrouw niet. Hij reed haar aan met een geringe snelheid. JTISSINGEN - Een 43-jarige Vlissinger is in de nacht van vrijdag op zaterdag in de Bloe- I oenlaan in zijn woonplaats door de marechaussee aange houden voor rijden onder in- j vloed. Lit de ademanalyse bleek dat I hij drie keer te veel gedronken had. Hij kreeg een rijverbod van zeven uur en zijn rijbewijs werd I 'ngevorderd. De man kreeg ook I een dagvaarding. Hij moet zich ^°or de rechter verantwoorden,^ maakt van de directe bemoeie nis van de overheid. „De zorg moet een maatschappelijke or ganisatie worden." De overheid zou alleen de voorwaarden daarvoor moeten scheppen en slechts op de achtergrond aan wezig zijn, als 'vangnet'. Het Zeeuwse Kamerlid keerde zich tegen de opvattingen van PvdA-gedeputeerde G. de Kok, die j ui st wees op de kwalij ke ge volgen van een terugtredende overheid. Met name in een pro vincie als Zeeland met haar be perkte schaal leidt het overlaten aan de markt ertoe dat allerlei basisvoorzieningen verdwijnen of in elk geval onder druk ko men te staan. „Vooral in de zorg pakt dat heel slecht uit." Buitenspel „De overheid heeft zichzelf bui tenspel geplaatst", vond De Kok. „Zeker de rijksoverheid is onvoldoende zichtbaar. Zo ken nen we in Zeeland nauwelijks rijksdiensten meer. Daardoor heeft de landelijke politiek hier ook geen voelhoorns, geen an tennes meer." Het debat draaide rond de vraag of met de toegenomen rol van de vrije markt tegelijk de 'bescha ving' overboord wordt of al is gegooid. De stichting Stop de Uitver koop van de Beschaving trekt sinds een jaar ten strijde tegen de economisering van de maat schappij. „We hadden een ge voel van onbehagen over de enorme nadruk die wordt ge legd op markt en geld, terwijl er ook iets moet zijn wat dat over stijgt", zei hoogleraar A. Kla- mer, tevens bestuurslid van de stichting. „Een jaar geleden was het nog gek om dat gevoel van een enorm gemis in de samenle ving te benoemen, maar de afge lopen tijd is het juist op grote schaal naar buiten gekomen." Stedenbouwkundige H. Droogh vond dat de overheid vooral een wakende rol moet spelen. „Zij moet ontwikkelingen goed ana lyseren, het goede verankeren en wat verkeerd is gegaan uit bannen. Als zij een stap terug doet, is ze niet meer in staat het waardevolle te behouden. De afgelopen tijd is de overheid te veel afwezig geweest op mo menten dat normen, waarden en andere verworvenheden in het gedrang kwamen." Straatspeeldag De Omloop in Middelburg hield zaterdag een straatfeest omdat veel ouders woensdag, op de Nationale Straatspeeldag, moeten werken. foto Lex de Meester door Miriam van den Broek MIDDELBURG - Komende woensdag is de Nationale Straatspeeldag, maar veel vol wassenen moeten dan werken. Bewoners van de Omloop in Middelburg hielden daarom za terdag al een straatfeest. Kinde ren uit de Omloop en de straten er omheen vonden het prima. „Voor een straatfeest of straatspeeldag zijn meerdere wij williger s nodig die het eve nement organiseren", legde een van de organisatoren, Sandra van Keulen, uit. „Als we het woensdag houden, hebben we al die vrijwilligers niet. Toch von den we dat er een straatfeest moest komen. Daarom hebben we hem vandaag al gehouden." Het is voor de Omloop de eerste keer dat er een straatfeest voor de kinderen is. „Vorig jaar werd zoiets in een straat hierachter gehouden", zei Sandra. „Dat wilden wij ook. Het is voor de kinderen fijn dat ze een keer de hele straat voor zichzelf hebben om te spelen. Volgend jaar doen we het weer." De kinderen konden onder meer ringwerpen, eendjes vangen en stokvangen. Ook lieten ze zich schminken tot piraat, een poesje of een vis. Er werd ook een echte mini-playbackshow gehouden maar het hoogtepunt van de dag was een heus springkussen in hun eigen straat. Regenbui Dat het feest af en toe onderbro ken werd voor een harde maar korte regenbui, vonden de kin deren niet erg. „Ik ben snel naar het springkussen gegaan. Daar stond ik droog", zegt de elfjarige Stevie Blommers. „De andere keer heb ik een zak snoep ge haald." Wat Stevie betreft mag het feest elk jaar wel gehouden worden. „Er zijn kleine kinde ren en kinderen van een jaar of dertien. Voor iedereen is het leuk." De cursus 'Hoe kleed ik me op mijn boers' heeft gezien het aantal mensen dat in klederdracht op de Wa- schappelsche dag in Westkapelle verscheen, zijn vruchten afgeworpen. foto Lex de Meester door Miriam van den Broek WESTKAPELLE - Het is nog maar voor de derde keer, maar al een heuse traditie. De Wasschappel- se Dag in het Polderhuis in Westkapelle trok za terdag een groot aantal inwoners. „En vrijwilli gers". zegt voorzitter Jan van Beekhuizen van Stichting Polderhuis. „Er hebben 135 mensen meegeholpen." Adri de Bruijn, burgemeester van de gemeente Veere, opende de feestdag om 10.00 uur officieel door een reuzenkoor te dirigeren. Het koor was samengesteld uit leden van Exaudi, Looft den Heere en het Westkappels Dameskoor. „Ik weet dat de mensen in Westkapelle kunnen zingen zon der dirigent. Het komt dus vast wel goed", zei ze voor ze de armen in de lucht stak. Stichting Polderhuis had bezoekers opgeroepen in klederdracht te komen. Tientallen mensen ga ven daar gehoor aan. Zo ook de dames die enkele maanden geleden - met de Wasschappelse Dag in het vooruitzicht - de cursus 'Hoe kleed ik me op mijn boers' volgden. Twee cursisten hadden zich op de vroege zaterdagochtend zelf aangekleed. De rest zocht nog een keer steun bij elkaa r..Dus heeft de cursus toch nog wat opgeleverd", zei Ada van Hoof van de Stichting Polderhuis tevreden. De Wasschappelse Dag had als thema 'Verande rend Westkapelle'. Maar de traditie voerde de boventoon. Zo was er een ouderwets winkeltje in gericht met de naam 'D'n ööge tóög waar kauw- gomballen verkrijgbaar waren. Ook werden er potten Boerenjongens en Polderblokjes, een soort babbelaar, verkocht. En de ansichtkaarten met daarop foto's van de vorige Wasschappelse Dagen gingen als warme broodjes over de toonbank. Op de zolder van het Polderhuis was een expositie ingericht met foto's van het dorp door de jaren heen. Onder de oude foto's hingen nieuwe die van af hetzelfde punt genomen waren. Eén van de straten waaraan de geschiedenis zichtbaar voor bij trok, was de Rookstraat. Begin 1900 was het een straatje met enkele huizen. Op een foto kort voor de oorlog genomenis te zien dat er woningen zijn bijgebouwd. Daarna is een totaal verwoeste Rookstraat te zien. De woningen die op de vorige foto nieuw waren bijgebouwd, stonden nog over eind maar de rest vormde één grote chaos van bal ken en bakstenen. Op twee volgende foto's zijn de wrakstukken opgeruimd en staan er nieuwe wo ningen. Toren „Dat we die toren nog hebben hè", zegt een be zoekster vol ongeloof wijzend naar de vuurtoren bezien vanuit de Zuidstraat. Maar er zijn ook fo to's die vrolijkere gedachten oproepen zoals de Molenwal met het slachthuis. „Dat weet ik nog goed", zeggen twee vrouwen tegen elkaar. „Als de school uit ging, en er werd een varken geslacht, renden we er allemaal snel naar toe om te kijken." GOES - De afdeling Zee land van de grafische vak bond FNV Kiem heeft zaterdag vijftien jubila rissen gehuldigd. Bijzon dere aandacht was er voor H. Cremer uit Goes, die in middels zeventig jaar lid van de bond is. De jubilaris, 88 jaar oud, is werkzaam geweest als letterzetter. Na de grafi sche school in Utrecht ging hij in 1932 werken in Leiden. In 1940 kwam hij echter op straat te staan. „Ik was toen pas ge trouwd en moest ervoor zorgen dat ik snel weer werk kreeg. In het vak blad zag ik toen een ad vertentie waarin drukke rij De Lange in Goes een letterzetter vroeg." Cre mer kon er terecht en ver huisde daarom naar Goes. „Ik was er eerst veertien dagen op proef, maar ben er uiteindelijk veertig jaar gebleven." Zijn betrokkenheid bij de FNV is altijd vanzelfspre kend geweest. „In het gra fisch bedrijf moest je lid van de bond zijn." Cremer vervulde ook 25 jaar lang de functie van penning meester van de Goese af deling J. Joosse, voorzit ter van de Zeeuwse FNV- afdeling en lid van het hoofdbestuur, zette Cre mer zaterdag in het zon netje. Verder reikte hij aan G. den Toonder uit Kloe- tinge de gouden speld uit wegens vijftig jaar trouw aan de bond. Degenen die veertig jaar lid van de bond zijn, kre gen een week vakantie aangeboden. Het zijn: me vrouw Bergsma-van Ha- melen uit 's-Gravenpol- der. J Horseling uit Som- melsdijk, C. Oostdijk uit Zierikzee, A. Reijngoudt uit Yerseke, F. Rijk-Bek kers uit Kloosterzande, R. Saat uit Heinkenszand. J. van der Velde uit Vlissin- gen, H. van Wanrooij uit Goes en M. Willemse uit Vlissingen. Wegens 25 jaar lid maat schap ontvingen J. Janse uit Kapelle, J Verhulst uit Wemeldinge, L. den Boer uit Hulst en W. van der Post uit Zierikzee de zil veren speld. door Sandra van de Vreugde KOUDEKERKE - Na de ereklas in Koudekerke werd zaterdag in Veere voor het eerste-klaskam- pioenschap gestreden. Dertien drietallen probeerden proberen te promoveren naar het hoogste niveau en in ieder geval degra datie te voorkomen. In eerste instantie mocht een drietal van de organiserende vereniging Gapinge de groene sjerp omhangen. In de elfde beurt werd deze overgenomen door het drietal van Oostkapel le, vertegenwoordigd door Mi- chiel Joziasse, Janette de Witte en Carin Francke. Dit drietal presteerde zeer sterk en gaf de groene sjerp een hele dag niet meer af. Maar dat is nog niet al tijd een garantie voor het kam pioenschap, bleek na dertig beurten. Zij werden op de hielen gezeten door het drietal van Koudeker ke en het eerder genoemde drietal van Gapinge. Tot in de allerlaatste beurt bleef het spannend, omdat alledrie de drietallen wel eens een steekje lieten vallen. En toen Oostka pelle in de dertigste beurt slechts twee van de drie te ste ken ringen meenam kwam het drietal van Koudekerke op ge lijke hoogte. David van de Voorde met 26 rin gen, Peter de Pagter met 27 rin gen en Arjen Bosgra met 25 rin gen hadden een hele dag niet in de groene sjerp gereden en mochten nu toch gaan kampen voor het kampioenschap en pro motie naar de ereklas. Toen Koudekerke in de eerste kampbeurt maar één van de drie ringen stak leek het kampioen schap alsnog naar Oostkapelle te gaan, maar de druk was groot en ook zij staken er maar één. Uiteindelijk werd Koudekerke verrassend kampioen doordat alledrie de deelnemers in de derde kampbeurt de 26 mm ring staken en moest Oostkapelle ge noegen nemen met een tweede plaats, die overigens ook nog recht geeft op promotie. Michiel Joziasse van Oostkapelle sleep te nog wel de persoonlijke titel in de wacht door als enige deel nemer 2 9 van de 3 0 ringen te ste ken. De strijd om de persoonlijke re- servetitel ging tussen vier deel nemers met 28 ringen. Conno Francke uit Gapinge, Ronald Geertse uit Gnjpskerke, Andre van Maldegem eveneens uit Ga pinge en Carin Francke uit het drietal van Oostkapelle gingen hiervoor de strijd aan. Uiteinde lijk was het Ronald Geertse die als laatste Andre van Maldegem wist af te schudden. Hij moest hiervoor wel de 14 mm-ring ste ken en kreeg het dus zeker niet cadeau. Zo waren de hoofdprij zen op deze dag weer mooi ver deeld. Spannend De strijd tegen degradatie was ook weer zeer spannend. Na vijf beurten had het drietal van Rit- them slechts vier van de vijftien te steken ringen gestoken. Daardoor liepen zij de rest van de dag achter de feiten aan en moesten na een goede eind sprint toch genoegen nemen met een dertiende en laatste plaats met 66 ringen, gestoken door Linda Zijl (23), Jannis de Visser (23) en Pascal Sinke (20). De an dere twee degradatiekandida ten waren Souburg 2 en Zoute- lande 1. Ook deze strijd bleef spannend tot op het laatste mo ment. Het drietal van Zoutelan- de moest geplaagd door blessu res deze dag met twee invallers rijden Zelfs de laatste twee beurten moest er nog een reserve invallen, maar hij stak één van de twee ringen, wat het totaal van dit drietal op 68 bracht, net genoeg om degradatie te voor komen. Zo eindigde Souburg 2 op een teleurstellende twaalfde plaats met 67 ringen en degra deerde naar de tweede klas. Agenda ZRV 1 juni: Tweedeklas-kampioen schap op de Markt in Westka pelle van 8.00 tot 17.30 uur. door Miriam van den Broek OOSTKAPELLE - De kust van Oostkapelle staat zaterdag 8 ju ni in het teken van vrijheid. Dé Oranjevereniging Oostkapelle viert dan met een Air- en Sea- show haar vijfentwintigjarig bestaan. Tegelijk herdenkt ze de dag waarop de vrijheid zo zwaar bevochten werd: D-Day op 6 ju ni 1944. De herdenkingsdag begint om half tien met een bevrijdingsin tocht door het dorp. Daarin rij den legervoertuigen mee van 'Keep them Rolling', de Ko ninklijke Landmacht en de Ko ninklijke Marechaussee. Ook de doedelzakkenband Interscaldis Pipes and Drums loopt mee. Net als twee jaar geleden bij de eer ste grote vliegshow in Oostka pelle, zijn Schotse oud-strijders van de partijDe tocht begint bij het parkeerterrein aan de Dom- burgseweg en voert langs de Halve Maan, Domburgseweg, Dorpstraat en de Lantsheer- straat of Duinweg. De tocht ein digt op het parkeerterrein De Vier Hoogten aan de Duinweg. Omstreeks half elf worden bij de Duinweg informatiestands op gebouwd van de landmacht, marine en de marechaussee. Ook gaan alle legervoertuigen daar heen. Er staat een BO-105 helikopter van de luchtmacht, de Lynx-helikopter van de ma rine, een Leopard-tank en een klimwand. Op het strand bij de Duinweg vinden over een lengte van twee kilometer reddingsoperaties, een vlootshow en de vliegshow plaats. Om elf uur begint de lan ding van parachutisten van het Korps. Mariniers vanuit de Lynx-helikopter. Omstreeks halL twaalf begint voor hotel Bos en Duin een muzikale show vanInterscaldis Pipes and Drums en van de brassband Thalita uit Vlaardingen. De Seashow gaat om half één van start onder leiding van de Koninklijke Nederlandse Red ding Maatschappij en de Dom- burgse Reddingsbrigade. Ook de douane, Rijkswaterstaat, de kustwacht en de waterpolitie doen er aan mee. De zeeshow wordt afgesloten met een vloot- schouw en een demonstratie door de marine. Toestellen De Airshow onder leiding van het Dutch Aviation Promotion Team begint om twee uur. Daar aan doen vijftig oude en nieuwe toestellen uit binnen - en bui tenland mee, waaronder de Spitfire, de Mustang, de Mit chell en diverse stuntvliegers. De herdenkingsdag wordt afge sloten met een feestavond vanaf acht uur 's avonds in een tent aan de Duinweg. Toegangskaarten zijn al ver krijgbaar bij de VW-kantoren op Walcheren en Noord-Beve land en bij de boekhandels De Drukkerij in Middelburg en De Koperen Tuin in Goes. Kaarten kosten vier euro per persoon en 2,50 euro voor kinderen van vier tot twaalf jaar. Halverwege zijn jaren dertig liep onze Middelburger ooit eens een halve marathon. Om daarna zijn trainingsschoe nen aan de wilgen te hangen. Al dat gedraaf zonder echt doel, het kwam hem ineens zo zinloos voor. Vijf jaar en - minstens - even zovele kilo's later heeft hij zijn oude hobby weer opgepakt Meteen trai- ningsschemaatje van eigen hand - om te beginnen één minuutje hardlopen, twee minuten wandelen - liep hij zaterdag zijn eerste rondje. Na een kwartier kwam hij puffend als een stoomloco motief en zwetend als een paard thuis. Vermoeid, maar trots op het feit dat zijn door zettingsvermogen in de loop der jaren ongebroken was ge bleven. Vrouw en kinders konden fier zijn op echtge noot en vader. Dacht hij. Want wat zei zijn oudste dochter: ,,Nu al terug, pap?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 7