Rampvliegtuig viel uit elkaar Bush vreest vooral terrorisme Polanski wint Gouden Palm met The Pianist Rakettesten Pakistan verhogen spanningen Geboortereizen naar VS populair onder vrouwen Zuid-Korea Stroomtekort legt dagelijks leven in Ambon vrijwel plat 5 Urging lichamen toestel Taiwan bemoeilijkt door ruwe zee lervische politie pakt verdachte oorlogsmisdaden Nabestaanden boycotten proces tegen Dutroux Jaar in, jaar uit 'n mooie opbrengst. Kind laat stiefouders vermoorden Buspassagiers geëlektrocuteerd Gevangenisopstand in Brazilië Deutsche Telekom schrapt banen Letland wint Eurovisie Songfestival SNJ tanh oj Aan Beleggen In S NS I Bel grain telejomnu m Hf( pmpectui I lAn/ving van dens, I bi/ de Autoritei! h SNS ban maandag 27 mei 2002 I an onze redactie buitenland '[_\,VNES - De Frans-Poolse re- «seur Roman Polanski heeft jsteren op het internationaal jjlmfestival van Cannes de Gou- .vn Palm gewonnen voor zijn jjim The Pianist. Het verhaal «at over het overleven van een „an tijdens de Tweede Wereld oorlog in het getto van War- éau. Polanski noemt de rolprent de persoonlijkste film die hij ooit heeft gemaakt. Zelf overleefde hij tijdens de Tweede Wereld oorlog als kind het getto in de zuid-Poolse stad Krakau. In The Pianist komen Polanski's belevenissen duidelijk weer tot leven, zonder dat de regisseur'te veel over zichzelf vertelt'. Kati Outinen uit Finland werd onderscheiden in de categorie beste actrice voor haar rol in de film The man without a Past over een officier in het Leger des Heils die verliefd wordt op een man die zijn geheugen heeft ver loren. Deze film van regisseur Aki Kaurismaki werd tevens bekroond met de zogeheten Grote Prijs. Er was ook een groot Belgische succes in Cannes. De Belg Oliver Gourmet sleepte de prijs voor beste acteur in de wacht. Hij werd bekroond voor zijn acteer prestatie in Les Fils. Hij speelt hierin een timmerman die een vreemde relatie krijgt met een minderjarige die zijn zoon heeft vermoord. De prijs voor de beste regisseur wordt dit jaar gedeeld. De Zuid- Koreaan lm Kwon-Taek krijgt de onderscheiding voor Chihwaseon, samen met de Amerikaan Paul Thoimas An derson, die Punch-Drunk Love regiseerde. Het beste scenario is dat van de Brit Paul Laverty (Sweet Sixteen). De speciale juryprijs ging naar de Palestijn Elia Suleiman voor de film Ya- don Olaheyya. APF/RTR lanonze redactie buitenland IIAIPEI - Hoge golven in de zee (bij het Taiwanese eiland Peng- hun hebben gisteren de berging jmoeilijkt van de slachtoffers inde Taiwanese Boeing die za terdag met 225 inzittenden neerstortte. Reddingswerkers nebben inmiddels tachtig lijken Ueborgen. I Iranese functionarissen zei- i gisteren dat er aanwijzin- zijn dat het toestel, dat op reg was van Taipei naar Hong kong, in de lucht uiteen is geval len in vier grote stukken. „We zijn er heel zeker van dat het toestel op 9100 meter hoogte uiteenviel", aldus de directeur van de Veiligheidsraad voor de luchtvaart. Over de oorzaak is nog niets be kend. Volgens sommige berich ten heeft zich aan boord een grote explosie voorgedaan. Duikteams hebben inmiddels signalen opgevangen van de doos met vluchtgegevens en van de voicedatarecorder. De twee recorders zijn van belang, om dat er vanuit het 22 jaar oude toestel geen enkele indicatie was gekomen dat er moeilijkhe den waren. Luchtvaartfunctionarissen meldden zaterdagochtend dat de Boeing 747-200 kort na het opstijgen van het radarscherm was verdwenen. China Airlines heeft verklaard dat het 'waar schijnlijk niet om een mecha nisch probleem' gaat. Als dit wel het geval zou zijn geweest, dan had de piloot van het toestel tijd gehad een SOS-bericht uit te zenden. Hij heeft dit niet ge daan. „Over de oorzaak van het ongeluk kunnen wij niet specu leren", aldus de directeur van China Airlines. Een plaatselijke televisiezender meldde dat boeren in het westen van Taiwan vlak na de ramp stukken van het toestel op hun akkers hebben gevonden. Dit zou er ook op kunnen wijzen dat het vliegtuig in de lucht is ont ploft. China Airlines was sinds 1970 betrokken bij in totaal negen ongevallen en vier sinds 1994. In 1998 vielen er 202 doden bij een ongeval in Taiwan. De Taiwane se kranten pakten gisteren hard uit. „Weer een luchtramp. Weer China Airlines", aldus een grote krant op het eiland. De Engels talige China Times vroeg zich af 'hoeveel onschuldige levens er nog verloren moeten gaan voor dat we een echte verbetering van de luchtvaartveiligheid in Taiwan krijgen'. AFP/RTR/DPA BELGRADO - De Servische po- litieheeft een Bosnische Serviër opgepakt die door het Joegosla- viè-lVibunaal wordt gezocht. Dat heeft een rechtbank in Bel gradogisteren tegen het persbu reau Tan jug bevestigd. Het VN-hof in Den Haag ver denkt de opgepakte Ranko Cesic van het plegen van oor logsmisdaden en misdaden te gen de menselijkheid in Brcko tijdens de oorlog in Bosnië. Hij werd met Goran Jelisic al in 1995 aangeklaagd. De 37-jarige Cesic werkte in 1992 als bewaker bij Luka. Hier zaten honderden moslim- en itische Bosniërs onder on- mselijke omstandigheden 1st. De Serviërs vermoordden gevangenen. Volgens het ibunaal doodde Cesic zes ge- itineerde moslims. AFP/ANP I BRUSSEL - De ouders van twee I slachtoffertjes van Mare j Dutroux, Julie en Melissa, wil- len niets meer te maken hebben met het proces tegen hem. Zij vinden dat het onderzoek slecht J is gevoerd en het dossier verre van volledig. Volgens de Belgische openbare ||omroepen RTBF en VRT hebben l|inelk geval Gino en Carine Rus- If so, ouders van Melissabesloten lizich terug te trekken en ook niet ICffide rechtszaal te verschijnen. De ouders van Julie, Louisa en Jean-Denis Lejeune, hebben za- 'terdag gezegd dat zij nog geen g hebben genomen, maar dat voor 90 procent vast staat dat zij het voorbeeld van (ieRusso's zullen volgen. Dutroux, die sinds augustus 1997 vastzit, moet nog dit jaar of anders in 2003 terechtstaan voor de ontvoering, verkrach ting en moord op een zestal meisjes. ANP/Belga Een nabestaande van één van de passagiers aan boord van het ramptoestel zwaait met kledingen een foto van zijn geliefde naar de zee. Dit is een traditionele ceremonie op het eiland Penghun om de geest van een overledene op te roepen. foto Kenny Wu/RTR door Henk Glimmerveen PARIJS - De Amerikaanse pre sident Bush is weliswaar zeer bezorgd over de Pakistaanse nucleaire proeven, maar hij maakt zich grotere kopzorgen over de infiltratie van Pakis taanse terroristen in Kashmir. Bush verklaarde dit in Parijs na zijn eerste ronde van gesprek ken met de Franse president Chirac. „Het stoppen van terro risme is momenteel belangrij ker dan het testen van een atoomraket", aldus Bush. Het eerste overleg met Chirac op het Elysée-paleis werd over heerst door het thema terroris me. Chirac liet weten dat er 'geen enkel verschil' bestaat tussen de Fransen en Amerika nen wat de noodzaak betreft het Advertentie SIMS bank Wilt u over een lange periode rendement uit uw vermogen halen? Dan is het SNS ParticipatieCertificaat een aantrekkelijke investering met een beperkt risico waarmee u tien jaar lang hetzelfde hoge rendement kunt behalen. De rente die SNS bank vaststelt ligt zo'n i,5% hoger dan van staatsleningen, dus veel hoger dan die van een gewone spaarrekening! Kies voor een mooie opbrengst jaar in, jaar uit Stap in vóór 27 juni. Bel gratis 0800-18 80, ga naar uw financieel adviseur, of kijk op snsbank.nl Het SNS ParticipatieCertificaat is ook verkrijgbaar via CVB Bank en Hooge Huys terrorisme in de wereld 'uit te roeien'. Bush op zijn beurt putte zich uit in loftuitingen aan het adres van de Franse regering die, zei hij, op uitmuntende wij ze heeft deelgenomen aan het bestrijden van het terrorisme. Alle egards ten spijt konden bei de staatshoofden niet verbloe men dat er gisteren harde noten zijn gekraakt op het Elysée Het bezoek van Bush aan Frankrijk is politiek gezien de ingewik keldste etappe voor de Ameri kaanse president tijdens zijn Europese rondreis. Van links tot rechts is er in Frankrijk kritiek op de Amerikaanse politiek ten aanzien van het conflict in het Midden-Oosten. Ook de Ameri kaanse houding jegens Irak, de weigering het Internationaal Strafhof in Den Haag te erken nen en het niet-nakomen door Washington van de milieuak koorden van Kyoto worden in Frankrijk fel bekritiseerd. Tij dens de eerste gespreksronde op het Elysée zijn gisteren ook enkele economische geschil punten aan de orde gekomen. Chirac noemde zelf de Ameri kaanse importtarieven op Europees staal en de nieuwe subsidies die Washington de Amerikaanse boeren heeft be loofd. Scherpschutter Het bezoek van de Ameri kaanse president is ook in Frankrijk omgeven met extreem scherpe veiligheidsmaatregelen. Scherpschutters, eskadrons van de oproerpolitie CRS en agen ten van de Franse inlichtingen dienst DSRG zijn toegevoegd aan het leger van zeshonderd agenten van de Secret Service die belast zijn met de bewaking van de Amerikaanse president. Daarnaast zijn tussen de drie- en vierduizend politieagenten ingezet om ervoor te zorgen dat het bezoek van Bush zonder in cidenten verloopt. In Parijs werd gistermiddag door enkele duizenden mensen betoogd tegen het bezoek van Bush en het 'Amerikaanse hege- monisme' in de wereld. Aan de betoging werd deelgenomen door een bonte stoet demon stranten, onder wie Palestij nen, milieuactivisten, tegenstanders van de doodstraf en Castro- aanhangers. Voor vandaag staat een beto ging in Caen op het programma Bush bezoekt vandaag, Memo rial Day voor de Amerikanen, het Amerikaanse kerkhof in Colleville-sur-Mer waar enkele duizenden VS-militairen be graven liggen, die hebben deel genomen aan de geallieerde invasie in juni 1944. Memorial Day is de dag waarop de VS alle Amerikanen herdenken die sinds de Onafhankelijkheid zijn gesneuveld. GPD van onze redactie buitenland ISLAMABAD - Pakistan heeft in het weekeinde twee rakettes ten uitgevoerd. De spanningen met buurland India zijn daar door verder opgelopen. De In diase premier Vajpayee sprak gisteren opnieuw harde taal en verklaarde dat het geduld van zijn land begint op te raken. Waarnemers houden al enige tijd rekening met een nieuw ge wapend conflict tussen beide kernmachten, die al drie keer met elkaar in oorlog zijn ge weest. De spanningen liepen op na een aanslag vorig jaar de cember op het Indiase parle ment, waarbij dertien mensen om het leven kwamen. Volgens India waren moslimre bellen uit de grensregio Kashmir verantwoordelijk voor de aanslag. Vrijdag riepen de Verenigde Staten beide landen nog op de rust te bewaren. Pakistan rea geerde dit weekeinde met twee rakettesten Zaterdag schoot het land een Ghauri-raket af, een middellange-afstandsraket met een bereik van ongeveer 1500 kilometer die met gemak Indiase steden kan treffen. Gis teren voerde het land een test uit met een korte-afstandsraket, de Ghaznavi. Die kan een afstand van 290 kilometer overbruggen. De Ghaznavi kan een kernkop vervoeren. De Indiase premier Vajpayee riep gisteren zijn land op zich te verenigen in de strijd tegen het terrorisme. Hij zei dat iedereen schouder aan schouder moet staan om de 'uitdaging' aan te gaan. „Hoe kunnen we terroris tische activiteiten in ons land nog accepteren en voor hoe lang?", vroeg Vajpayee zich af. Pakistan zelf sprak gisteren vol trots over de raketproeven. De test met de Ghaznavi is volgens president Musharraf het resul taat van jaren hardwerken, des kundigheid en toewijding. De geslaagde test was volgens hem een felicitatie waard aan ieder een die aan de ontwikkeling van de raket heeft meegewerkt. Poetin De Russische president Poetin heeft zich opgeworpen als be middelaar. Hij heeft de beide landen uitgenodigd voor een ontmoeting in de Kazachstaan- se stad Al may tijdens een inter nationale conferentie begin ju ni. Pakistan zei bereid te zijn tot een dialoog, maar India acht een ontmoeting tussen Vajpayee en Musharraf onwaarschijnlijk. Een Indiase woordvoerster liet in het midden of India aan de conferentie zal deelnemen. ANP VOLGOGRAD - In Rusland is geschokt gereageerd na de moord op een echtpaar en hun 21 - jarige dochter in Volgograd. Een 12-jarige geadopteerde neef van de slachtoffers had op dracht gegeven voor de moord. De jongen deed dat, omdat hij geen zin had om zijn tanden te poetsen en zijn huiswerk te ma ken. De jongen had twee tieners van 18 en 19 jaar in de arm geno men om de klus te klaren. Hij had hen een deel van het spaar geld van zijn oom en tante beloofd, waarvan hij wist dat het in huis moest liggen. Hij liet de twee jongens het huis binnen toen iedereen nog lag te slapen. De tieners schoten de stiefou ders in hun bed dood. Ook schoten zij hun dochter neer. De neef ging daarop naar de politie en zei dat de moordenaars hem hadden gespaardDe jongen sloeg bij verhoor door en gaf de namen van de schutters. ANP NEW DELHI - Zeker 65 mensen zijn zaterdagavond omgeko men bij een busongeluk in de Indiase deelstaat Uttar Pradesh De ongeveer tachtig inzittenden, bruidsgasten op weg naar de woning van de bruid, werden geëlektrocuteerd toen fietsen die op het dak van de bus waren gestapeld verward raakten in een hoogspanningskabel. Anderen zeiden dat de kabels een metalen kist op de dak van de bus raakten. De bruid en de bruidegom leven nog. Zij zaten in een auto die voor de bus uit reed RTR/AFP MANAUS - In een streng beveiligde gevangenis in Manaus in Brazilië is zaterdag een opstand uitgebroken. Twaalf gevan genen en een bewaker kwamen om het leven, voordat de op stand kon worden onderdrukt. Volgens functionarissen van de inrichting kwamen zo'n 400 gevangenen in opstand, geleid door een bende uit Sao Paulo en Rio de Janeiro. Naar verluidt werd de bewaker vermoord uit wraak voor de dood van een gevangene eerder. De autoriteiten vonden na het neerslaan van de opstand in de cellen wapens, drugs en drank. AFP BERLIJN - Deutsche Telekom schrapt tot 2004 internatio naal zo'n 22.000 banen. Dat is liefst 8 procent van het perso neelsbestand. Dat zegt bestuursvoozitter R. Sommer in Welt am Sonntag. Volgens de topman zal de vermindering van het aantal werknemers vooral door vrijwillig vertrek bewerk stelligd kunnen worden. Bij Deutsche Telekom werken 265.000 mensen. De onderne ming verwacht dit jaar 5,5 miljard euro verlies te boeken. Tot 2005 denkt het bedrijf geen zwarte cijfers te kunnen schrij ven. AFP/ANP TALINN - Zangeres Marie N uit Letland heeft zaterdagavond het Eurovisie Songfestival gewonnen in de Estlandse hoofd stad Talinn. Met het nummer 'I Wanna' verwierf ze in totaal 176 punten. De kleurrijke show werd in Talinn in de zaal door 6400 mensen bijgewoond. De stemming was een nek-aan-ne- krace tussen Malta (164) en Letland. Nederland mocht dit jaar niet meedoen. Zangeres Michelle haalde vorig jaar een teleurstellende gedeelde achttiende plaats. Haar zestien punten waren niet genoeg voor een plaats dit jaar bij het liedjesfestival. ANP van onze redactie buitenland LOS ANGELES - Zo n vijfdui zend zwangere Zuid-Koreaanse vrouwen laten jaarlijks hun kinderen ter wereld komen in de Verenigde Staten. Het kroost verwerft dan automatisch het Amerikaanse staatsburger schap. De vrouwen, overwe gend rijk, willen voorkomen dat hun nakomelingen in Zuid-Ko- rea naar school moeten of dat hun zonen 26 maanden ver plicht moeten dienen in het Zuid-Koreaanse leger. De Zuid-Koreaanse vrouwen kunnen in de VS gebruikmaken van een kleine industrie die in tussen rond de 'geboortereizen' is ontstaan. Er zijn al speciale reisagentschappen, gespeciali seerde advocaten, klinieken en zelfs oppasdiensten. De vrou wen verblijven vooral in Los Angeles, waar een groot groep Koreanen woont. Maar ook New York en Hawaii zijn popu lair. De Zuid-Koreanen hebben allen een toeristenvisum voor zes maanden. De VS geven als een van de wei nige landen nog direct het staatsburgerschap aan een ie der die op Amerikaanse grond wordt geboren. Australië en Groot-Britannië hebben een soortgelijke regeling in de jaren tachtig gewijzigd. De Ameri kaanse immigratiedienst zegt dat de 'geboortereizen' niet ille gaal zijn, zolang de vrouwen maar de medische kosten kun nen ophoesten. Naar schatting 1 procent van al le Zuid-Koreaanse vrouwen die jaarlijks bevallen, doet dat in de VS. Velen willen vooral dat hun kin deren een goede opleiding op Amerikaanse scholen krijgen. De prestatiedruk op Zuid-Ko reaanse scholen is hoog en veel kinderen vallen snel uit de boot. Dat kan grote gevolgen hebben voor hun loopbaan. Zuid-Koreaanse kinderen krij gen al Engelse les als ze twee of drie jaar oud zi jnAls ze zeven of acht zijn, dan vertrekken nu al veel kinderen naar de VS voor een verdere opleiding, aldus een woordvoerster van een Kore- aans centrum in Los Angeles. De VS geven steeds minder snel studentenvisa uit, waardoor het steeds aantrekkelijker wordt de kinderen in de VS geboren te la ten worden. ANP door Theo Haerkens JAKARTA - Het openbare leven in Ambon ligt nagenoeg plat omdat de hoofdstad van de Mo- lukken al een week vrijwel zon der stroom zit. Ook de toch al geteisterde economie in de oos telijke provincie van Indonesië lijdt ernstig onder het gebrek aan elektriciteit. Alleen bedrij ven die zich een generator en dure olie kunnen veroorloven, draaien enigszins door. Slecht onderhoud als gevolg van de burgeroorlog, die al ruim drie jaar woedt, is er de oorzaak van dat de elektriciteitscentrale van Ambon nog slechts op onge veer een kwart van zijn normale capaciteit draait. In de loop van de afgelopen jaren viel de ene na de andere generator uit. De Mo lukse hoofdstad, die de centrale deelt met dorpen in de omge ving, krijgt nu niet meer dan cir ca zes uur per dag energie. Dat gebeurt op ongeregelde tijdstip pen, zodat de bevolking er geen rekening mee kan houden. „Het stroomgebruik is daardoor lager dan normaal en als gevolg daarvan hebben we soms zelfs ineens een paar uur extra licht", aldus de Nederlandse pater Kees Bohm, die al jaren in de stad woont en werkt. „Compu ters kun je maar zes uur per et maal gebruiken. Je weet nooit precies wanneer", schetst hij. Ook ijskasten draaien in de tro pische hitte maar enkele uren per dag. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5