iPolitie weigert inbraakaangiften Havenman van het jaar opgepakt PZC Merzaan www.merzaan.nl Aids-slachtoffers wereldwijd herdacht weekaanbieding PvdA voor referendum nieuw politiek leider Slachtoffers uit Rotterdamse deelgemeenten krijgen slechts brief I Melkert heeft jontiegelijk veel [meegemaakt [wart miljoen mensen onder litoom in Dordt Dreigbrieven krijgen vaak geen publiciteit 3 Kritiek op Spong en Hammerstein Louis d'Or voor Edwin de Vries Actie Amnesty valt verkeerd Verdachte schiet in eigen hand Marine doet grote drugsvangst 27 mei 1952 Advertentie Bezoek onze showrooms of kijk op door Ap van den Berg DEN HAAG - PvdA-voorzit- ter Ruud Koole wil dat de 60.000 betalende leden van zijn partij in een referendum de nieuwe politiek leider aanwijzen. De eerste reacties zijn positief. De ledenraad pleging voor de opvolger van Ad Melkert zou in het najaar of volgend voorjaar kunnen plaatsvinden. Interim fractievoorzitter Jel- tje van Nieuwenhoven, num mer twee op de kandidaten lijst, wil niet de politiek leider zijn. Als de PvdA straks definitief tot de oppo sitiebankjes wordt veroor deeld, dan wordt de nieuwe leider tevens fractievoorzit ter. Gewoonlijk kiest de frac tie die uit haar midden Stapje opzij In het kader van de veel geui te vernieuwing moet de frac tie evenwel een stapje opzij doen. Fractiesecretaris Sha ron Dijksma vindt dat geen probleem. „Ik ben erg voor het plan van Koole Laat de kandidaten maar opstaan. Dan ontstaat er strijd, die de spanning in de politiek te rugbrengt. Dan willen de mensen toch?" Ook Paul Kalma, directeur van de Wiardi Beck- manstichting (het weten schappelijk instituut van de PvdA), hoopt dat partijvoor zitter Koole ruim baan krijgt voor zijn ledenraadpleging. „Gooi de strijd maar open. Dan kan er in alle vrijheid worden gekozen", aldus Kal ma. Hij zegt te hopen dat het par tijbestuur snel een beslissing neemt over de precieze pro cedure en het tijdsbestek waarin de verkiezing kan plaatsvinden. Tussenpaus Dijksma wil dat Van Nieu wenhoven met haar fractie de tijd krijgt om de verkie zingsnederlaag te verwer ken, nieuwe agendapunten op de stellen en richting te geven aan de oppositierol. Kort na het vertrek van Mel kert werden in kringen van de PvdA de namen genoemd van Wouter Bos (staatssecre taris van Financiën), Dick Benschop (staatssecretaris van Buitenlandse Zaken) en Willem Vermeend (minister van Sociale Zaken). Klaas de Vries (minister van Binnenlandse Zaken) zou al leen geschikt zijn als tussen paus. GPD maandag 27 mei 2002 jDEN HAAG - Het doorgeladen pistool tussen de post van Ad i .Melkert is in het campagneteam 1 nan de Partij van de Arbeid i 'tuoit gemeld. Mogelijk om vei- 1 ligheidsredenen. Melkert laaakte in de laatste weken van iie campagne wel een zwaar liangeslagen indruk. Naar werd Termoed door een bijna onmen selijke optelsom: de politieke I moord op Fortuyn, persoonlijke bedreigingen, spreekkoren Melkert, moordenaar' en door ie uitspraak 'de kogel kwam van links' die bij de Lijst Pim Fortuyn werd gebezigd. Fractiesecretaris Sharon Dijks ma van de PvdA had tot zater- iag evenmin weet van een pak- ietjemet een pistool op scherp: De man heeft ontiegelijk veel meegemaakt. Meer dan wij kun- oen vermoeden. Maar hij is een vechter, een doorzetter. Ad hoort bij ons." GPD fronze redactie binnenland OTTERDAM - Hoe actueel het leidooi van de Politie Vakorga- ;ia|ie Rijnmond voor het op- ifuw invoeren van de oude in- [jkenronde onlangs was, jjkt uit de brieven die de poli- sinds kort stuurt naar slacht ers van wie de aangifte geen m-olg krijgt. Het gaat om in- faken en bedreigingen die in Rotterdamse deelgemeenten (jjenoord en IJsselmonde en iiirgemeente Ridderkerk niet illijd meer in behandeling wor- jdi genomen. DORDRECHT - Het tweejaar lijkse evenement Dordt in sloom heeft dit jaar naar schat- van de organisatie 250.000 «zoekers getrokken. Dordt in sloom begon vrijdagavond met vlootschouw. Gisteren aan xteind van de middag werd het ilgesloten met een oorverdo- «fld gefluit toen alle stoom- loer- en vaartuigen en -machi- ifsdestoom afbliezen. „Ongelofelijk veel mensen zijn «■geweest", aldus E. Zindel, de secretaris van Dordt in Stoom. .We hebben op een gegeven mo ment de Groothoofdse Poort noeten afsluiten omdat het aar te druk werd." Ook moest cal in de loop van de zaterdag sn extra ponton voor de kade -.orden gelegd om de rijen weg werken voor de rondvaarten. Dordt in Stoom is het enige iloomevenement waar alle soorten machines en voer- en vaartuigen zijn die op stoom draaien. Behalve ongeveer ion tig schepen, waaronder de rrootste van Europa, zijn dat (en trein, maar ook tientallen ialsen, brandspuiten en een airoussel. Heel populair bij enderen was ook een klein jioomtreintje dat heen en weer le Merwekade reed. De hnderen konden op de wagon- itttjes meerijden. ANP Volgens het schrijven werkt negentig procent van de be schikbare politiemensen aan onderzoeken met de hoogste prioriteit: moorden en zaken waarbij de arrestanten op he terdaad zijn betrapt. De reste rende tijd gaat vooral "naar ge weldsmisdrijven en door jeugd gepleegde delicten. Daardoor blijft voor het onderzoeken van overige strafbare feiten weinig of geen tijd over. Politie en justitie bepalen in overleg welke zaken prioriteit hebben en welke aangifte zij niet behandelen. Het Openbaar Ministerie wijst erop dat het niet nieuw is dat er 'een afwe ging moet plaatsvinden'. Wel nieuw is dat het slachtoffer per brief op de hoogte wordt gehou den van zijn zaak en dat past in het nieuwe beleid van het OM. Datzelfde zegt ook de politie. „Het is duidelijk dat er keuzes gemaakt moeten worden. Dat is geen nieuw verhaal. Maar dat het voor een slachtoffer geen prettig nieuws is, moge duide lijk zijn", meldt een woordvoer der. Onlangs diende een 45-jarige Rotterdammer die op straat zwaar was mishandeld een klacht in tegen de politie, die hem vervolgens per brief had meegedeeld dat zij zijn aangifte van mishandeling wegens capa citeitsredenen niet in behande ling had genomen. De man had rechercheurs verteld in welke woning hij zijn belagers had zien vluchten. Met hulp van een advocaat probeert hij de daders nu alsnog achter tralies te krij gen. De Raad van Hoofdcommissa rissen noemt de situatie in Rot terdam niet uniek. „We hebben een miljoen van dit soort zaken, waar geen opsporingsindicatie aanzit in Nederland. Dat zijn inbraken, en ook fietsendiefstal en auto-inbraak komen veel voor. Deze zaken hebben geen prioriteit, maar het betekent met dat er nooit inbrekers of fietsendieven worden aange houden", zegt een woordvoer der. Uit de nota criminaliteitsbe heersing van de ministeries van Justitie en Binnenlandse Zaken bleek vorig jaar al dat in heel Nederland 80.000 zaken zijn waar de recherche geen tijd voor heeft. In Rotterdam-Rijnmond liggen ongeveer 12.000 zaken op de plank; vijftien procent van het landelijke aantal. Op basis van die cijfers bepleitte hoofdcom missaris A. Meijboom van Rot terdam-Rijnmond vorige maand al 450 extra recher cheurs voor zijn korps. De Raad van Hoofdcommissa rissen erkent de problematiek. GPD om het lossen te stoppen, op te volgen. De inspectie greep in omdat het schip behalve de te lossen lading ook veel vuurwerk aan boord had en daarom niet mocht aan meren. De derde opgepakte per soon was volgens de inspectie verantwoordelijk voor het los sen van de scheepslading. Gis teravond zijn volgens een woordvoerder van de inspectie alle drie weer vrijgelaten. De kapitein heeft een boete gekre gen. De zaak is overgedragen aan de officier van Justitie. „De lading van het schip bestaat voor een gedeelte uit 175 ton zwaar vuurwerk en dat willen we niet in dergelijke hoeveelhe den in Nederland hebben. Ook niet alleen als lading die voor een ander land is bestemd. Daarom is gesommeerd te stop pen met lossen, maar vergeefs. De drie zijn vervolgens meege nomen voor verhoor", aldus de woordvoerder. Het 250 meter lange container schip heeft tot de kapitein weer vrij kwam aan de ketting gele gen. Daarna moest het zo snel mogelijk rechtsomkeert maken De bestemming van het onder Cypriotische vlag varende schip is volgens Koninklijke Scheepsagentuur Dirkzwager niet bekend. Wel staat vast dat de Northern Dignity uit Ant werpen kwam. De Inspectie Verkeer en Water staat bestaat sinds vorig jaar en is een samenvoeging van opspo ringsinspecties als bijvoorbeeld de Dienst Luchtvaart en de Rijksverkeersinspectie. Zij con troleert onder meer op veilig heid. Bij de actie zaterdag in de Waalhaven assisteerde de ri vierpolitie. Vervat klaagde eerder dit jaar Nan onze redactie binnenland jDEN HAAG - Bedreigingen als liet opsturen van dreigbrieven, I kogels of zelfs een doorgeladen pistool zoals oud-PvdA-lijst- 'rekker Melkert is overkomen, worden doorgaans niet in de pu- bliciteit gebracht. „Je brengt mensen op een idee. Er moet een I speciale reden zijn het wel open- j Daar te maken." Volgens Elly Florax, hoofd I voorlichting van het politie- I korps Amsterdam-Amstelland, ■s publiciteit alleen verstandig het onderzoek erbij gebaat is .,En dan nog blijft het altijd I beslissing waar het slacht- I °ffer ook bij betrokken is. Sa- met de politie en de officier van justitie wordt bekeken wat I net beste is en dat is doorgaans stilte. Om de dader ook vooral wet het gevoel te geven dat -ie iets heeft bereikt Na de moord op politicus Pim Fortuyn kregen de laatste we ken niet alleen de omroep RTV Oost en Melkert kogels opge stuurd, al dan met met pistool. Ook Frank Rijkaard, trainer van de gisteren gedegradeerde erediviesclub Sparta, kreeg vo- jage week een dreigbrief met een kogel erin. Vorig jaar nog kreeg burgemeester in Noord- Holland zo'n brief met een kogel en werd er op een andere burge meester geschoten, waarna zich in de hele provincie meerdere gevallen voordeden. Volgens Florax moet ook nu re kening worden gehouden met meerdere gevallen van opge stuurde kogels. „Ten tijde van de miltvuurbrieven in Amerika werden in Nederland ook veel brieven met poeder bezorgd. Dat effect krijg je. Ik hoop het niet, maar de mensen kunnen op een idee gebracht worden." Een overheidsfunctionaris die ooit werd bedreigd middels een opgestuurde kogel, herinnert zich het moment waarop hij de post opende als de dag van gis teren De man wil met met zijn naam in de krant, omdat de be dreigingen tot op de dag van vandaag aanhouden. „Op het moment dat je die brief open maakt is je gewone leven voor bij. Je krijgt bescherming die op een gegeven moment weer op houdt, maar de angst niet." Boodschappen doen, sportwed strijden bezoeken; alles wordt een risico. „Voor de politie is het heel moeilijk zo'n dader te vin den. Die is ook niet gek en laat geen vingerafdruk achter. Al leen de postbodes stonden er op. En zolang die dader niet is ge vonden, slaap je slecht en ben je altijd op je hoede. Leven met angst is afgrijselijk Zeker voor mijn vrouw, die is een inzinking nabij geweest." GPD Mr.F.J. Haarmanweg 61 Terneuzen - Arnesteinseweg 61 Middelburg 0115-63 00 67 0118-63 61 51 AMSTERDAM - Voor de zeventiende keer is zaterdag Aids Memorial Day gehouden. Wereldwijd zijn manifestaties georganiseerd om de slachtoffers van aids te herden ken. In de Beurs van Berlage in Amsterdam herdachten zaterdagmiddag een paar honderd mensen hun vrienden en familieleden die zijn overleden aan de gevolgen van aids. Namen van de overledenen werden voorgelezen en kaarsen werden aangesto ken. foto Evert Elzinga/ANP van onze redactie binnenland ROTTERDAM - De Inspectie Verkeer en Waterstaat heeft Uniport-eigenaar Hans Vervat, Havenman van het jaar, zater dagavond aangehouden in de Rotterdamse Waalhaven. Zij hield behalve Vervat ook twee andere mannen aan, onder wie de kapitein van het container schip Northern Dignity, dat een partij vuurwerk aan boord heeft. De mannen weigerden een sommatie van de inspectie over de strenge Nederlandse re gels voor vuurwerk, ook in de havens. „Er komt hier bijna geen vuurwerk meer, omdat het zo snel weer weg moet zijn, en dat lukt bijna nooit binnen een paar dagen. Nu gaat het alle maal naar Antwerpen." Vuur werk is goed betaalde lading, waarmee vaak goedkope lading meekomt. „Het is nog oncollegi aal ook. Van de Nederlandse overheid mogen ze in Antwer pen kennelijk wel risico's lopen. Dat zijn toch ook collega-Euro peanen?" Havenjournalisten kozen Ver vat in januari tot Havenman van het Jaar omdat hij als een van de weinigen de afgelopen jaren, ook toen het economisch minder ging, fors investeerde in de haven. In zijn containerover slagbedrijf Uniport groeide de overslag het afgelopen jaar met 15 procent, terwijl in de gehele containersector sprake was van een lichte teruggang. ANP -scanner en -copier in één voor de meest prijzen: HP OFFICEJET D135 Een krachtige AMSTERDAM - Vijf advocaten hebben de Amsterdamse Or de van Advocaten gevraagd te onderzoeken of er een tucht- zaak kan worden begonnen tegen de advocaten Spong en Hammerstein, wegens hun aangifte tegen politici en journa listen. Spong en Hammerstein hebben medio mei aangifte gedaan tegen onder anderen WD-voorzitter Eenhoorn en D66-leider De Graaf, omdat zij zouden hebben aangezet tot haat tegen Pim Fortuyn. Door hun uitlatingen over de politicus, die 6 mei werd doodgeschoten, zouden politici een klimaat hebben ge schapen waarin de aanslag kon gebeuren, redeneren de vijf. Ze achten de aangifte echter bij voorbaat kansloos. Volgens hen kunnen Spong en Hammerstein dat wetenDoor hun aan gifte door te zetten en de publiciteit te zoeken zouden de twee zich schuldig maken aan smaad. ANP AMSTERDAM - Acteur Edwin de Vries krijgt dit jaar de Louis d'Or voor de beste mannelijke hoofdrol. Hij krijgt de belangrijkste toneelprijs van het jaar voor mannen voor zijn rol van George in 'Wie is er bang voor Virgina Woolf'. Dat acteur De Vries de prijs krijgt, werd gisteren al bekend bij het openbaarmaken van denominaties. Hij is namelijk de eni ge genomineerde in zijn categorie. ANP AMSTERDAM - Amnesty International in Amsterdam heeft ruim tweehonderd boze telefoontjes gekregen over een 'arres tatiebevel'. Voor een ledenwerfactie had de mensenrechten organisatie afgelopen week naar 40.000 adressen in Nederland een bruine envelop gestuurd. Daarop stond 'arres tatiebevel' en 'dienst opsporing' Amnesty staat op de envelop niet als afzender vermeld. Veel ontvangers schrokken van de tekst. Amnesty geeft toe een in schattingsfout te hebben gemaakt en stuurt alle boze bellers een persoonlijke excuusbrief. Volgens Amnesty was de tekst bedoeld om mensen te laten ervaren hoe mensenrechten schendingen kunnen uitpakken. ANP DEN HAAG - De politie heeft gisterochtend een 20-jarige Hagenaar aangehouden nadat deze zichzelf in de hand had geschoten. Agenten hadden de man in zijn auto niet-hands- free zien bellen. Toen zij hem een stopteken gaven, ging hij er vandoor, aldus de politie. Verderop stapte de verdachte uit zijn auto en schoot met een vuurwapen in de lucht. Hij ontkwam, maar even later hoor den agenten twee schoten uit de Fahrenheitstraat komen. De politie kon de man aanhouden. Toen bleek ook dat de Hage naar in zijn eigen hand had geschoten. ANP WILLEMSTAD - De Koninklijke Marine heeft dit weekeinde bij Colombia een boot met 900 kilo cocaïne onderschept. Een Orion-patrouillevliegtuig ontdekte zaterdagochtend Op ongeveer 100 mijl ten noorden van de stad Santa Martha dp verdachte speedboot. Die was met hoge snelheid onderweg naar Jamaica. De fregatten Hr.Ms. Abraham van der Hulst én Hr.Ms. Bloys van Treslong zetten de achtervolging in en kon den de speedboot tot stoppen te dwingen. Een team van de Amerikaanse kustwacht heeft de vijf opvarenden van de snel le boot gearresteerd. ANP BOTERBLOEM - De boter bloem, nu nog massaal te vin den op de Zeeuwse weiden, zal daar binnenkort grotendeels verdwijnen. De boeren schat ten dat weiden zonder boter bloemen tien procent meer gras opleveren, dus worden de bloemen vanaf dit jaar bestre- den met landbouwgif. BERLIJN - Duizenden Oost- Berlijners hebben langs de grens tussen Oost- en West- Berlijn gedemonstreerd tegen de ondertekening van de con ventie waarmee West-Duits- land zijn zelfstandigheid te rugkrijgt. De politie van het westelijke stadsdeel voerde zelfs versterkingen aan, om een eventuele inval van Oost-. Berlijners te kunnen weer staan. Het hoofd van de Oost- Duitse veiligheidsdienst Eis- ler heeft verklaard dat de soe vereiniteit West-Duitsland ge vaarlijker maakt VOGELPEST - De pseudo-vo- gelpest breidt zich uit in Zeeuws-Vlaanderen. Nadat eerst in het westelijke deel van de regio al diverse boeren wa ren getroffen, is de ziekte nu ook aangetroffen op drie pluimveehouderijen in Bier vliet. Al het pluimvee is afge maakt en in de omgeving moe ten honden en katten voorlo pig binnenshuis worden ge houden. Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail web@pzc nl Hoofdredactie: A L. Oosthoek D Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail redactie@pzc nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel (0118)484000 Fax (0118)470102 E-mail redwalch@pzc.nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel (0113)273000 Fax (0113)273030 E-mail redgoes@pzc nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115) 645769 Fax (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114) 372776 Fax (0114)372771 E-mail redhulst@pzc nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vri|dag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee, Goes en Hulst 8 30-17 00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10 30 uur Auteursrechten voor benouden Uitgeverii Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concem De door u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen tn een bestand dat wordt gebruikt voor onze (abonnementen(administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en pro ducten van de titels en de werkmaatschappiien van Wegener ol door ons zorgvuldig geselecteerde derden Ais u op deze mtormatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij PZC, aldeling lezersservice. Postbus 18.4380 AA Vlissingen Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vri|dag gedurende de openingstijden, zaterdags tot 13.30 uur Overlijdensadvertenties: maandag l/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag van 16 00 tot 18.00 uur Tel. (0118) 484000. Fax(0118)470100 Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van /.--) per maand 19,25 per kwartaal 52.- - per jaar 198.-- Voor toezending per post geldt een toeslag E-mail. abo@pzc nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk. maandag t/m vrijdag zaterdag 1.50 Alle bedragen zi/n inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65 597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen. Tarieven kunnen tiidens kantooruren worden opgevraagd bij de advertentieorderafdeling. Tel 0118-484321 Behoort tot LUGQGfTGr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 3