Verleden moet zichtbaar blijven LPF rukt op in Zeeland V PZC Open brief aan informateur Donner 'V II- i! ffi* Boogerd lijsttrekker D66 in Terneuzen Steunpunt voor Molukse ouders Betonkanoteam ROC gaat tot de bodem Milieufederatie wil karakteristiek van Zeeuws eilandenrijk herstellen Inbraak bij arts r m .^oOR% Taakstraf voor Sluiskillenaar Shell denkt aan windmolenpark Veel deelnemers Reynaertfietstocht Plunderend paar veroordeeld Kinderen uit voorzorg van jacht gehaald maandag 27 mei 2002 Miriam van den Broek LOON OP ZAND - Het team van het ROC Zeeland dat zon- i in Loon op Zand voor het I eerst mee deed aan de vijfen- I twintigste internationale be- 'tonkanorace heeft een onuit- wisbare indruk gemaakt. Maar niet door een prijs in de wacht te slepen. De eerste race verliep voor de studenten redelijk voorspoedig. Ze eindigden die wedstrijd op de vierde plaats. Maar bij de lange-afstandsrace ging het fa liekant mis. De boot zonk. De wedstrijd werd voor een half uur stilge legd, zodat de studenten van het ROC de boot boven water kon den halen. „Verder ging het eigenlijk alle maal perfect", zei docent en be geleider Sidney Mangroe. „We willen volgend jaar wel weer aan de wedstrijd meedoen. Dan proberen we alleen de boot een stuk lichter te maken. We had den nu de op één na zwaarste kano. De Vlissingers zijn gevraagd te overwegen of zij volgend jaar de wedstrijd willen organiseren in Zeeland. Daarover moet het ROC nog nadenken. jnorRinus Antonisse GOES - De Zeeuwse Milieu Fe- I deratie pleit voor terugkeer van bet vroegere Zeeuwse eilanden- I rjjk. Het gaat om het zichtbaar I houden en maken van de ont staansgeschiedenis van het Zeeuwse landschap. Dat kan volgens de ZMF zonder al te grote (kostbare) ingrepen. Met name bij de uitvoering van herinrichtingsplannen, zoals die worden gemaakt voor het Veeree Meer en West-Zeeuws- Vlaanderen, is het heel goed mo gelijk rekening te houden met de historische opbouw. In het bijzonder de eilandenstructuur die aan het huidige Zeeland ten grondslag ligt. De milieufederatie heeft haar ideeën het thema Zeeland Ei landrijk gegeven. „Het probeert de vinger te leggen op de essen tievan het Zeeuwse landschap. Zee, land, een rijk van eilanden en rijk aan eilanden. Heden en verleden lopen daarbij in elkaar over", zegt Gijs van Zonneveld, hoofd Groene Ruimte van de ZMF. „In dit beeld passen veel verschillende doelen en maatre gelen. Zeeland Eilandrijk is een verzameltitel." Lappendeken Hij herinnert er aan dat de oud ste delen van de (voormalige) Zeeuwse archipel gevormd worden door de zogeheten oud landgebieden, doorsneden door kreken. „Tussen deze gebieden liepen ooit getijdegeulen. Door inpoldering is deze structuur langzaam aaneengeregen tot een lappendeken van polders, dijken en water. Veel van de ont staansgeschiedenis is nog terug te zien in het landschap en be paalt in belangrijke mate de landschappelijke waarde van OOST-SOUBURG - In de nacht van zaterdag op zondag is inge broken in een huisartsenprak tijk in Oost-Souburg. Vermist worden waardepapieren en honderden euro's. Zeeland." Met het thema Zee land Eilandenrijk wil de ZMF aansluiten bij dat beeld. Door elementen als kreken, geulen, stroomruggen en dijkpatronen te behouden, te versterken of te herstellen ontstaat een afwisse ling van hoog en laag, droog en nat, zoet en zout, die hoort bij Zeeland. Van Zonneveld: „De eilandstructuur wordt er verder door benadrukt. Een eiland hoeft dus niet alleen via water zichtbaar gemaakt te worden. Via dijkpatronen of andere structuren in het land kan dat ook heel goed." In het Streekplan Zeeland wordt ook uitgegaan van be houd en ontwikkeling van de karakteristieke Zeeuwse land schapspatronen, stelt de ZMF- er. „Natuur en landschap heb ben inmiddels als zelfstandige waarden weer hun plek gekre gen binnen het cultuurland schap. De ruimtelijke ontwik kelingen moeten aansluiten bij de bestaande kwaliteiten." In het streekplan is de koppeling met de eilandstructuur duide lijk aanwezig, stelt Van Zonne veld. Hij noemt als voorbeeld het Schenge-gebied bij het Veerse Meer, dat is aangegeven als geschikt gebied om de her kenbaarheid van het landschap te vergroten. Ander voorbeeld is West- Zeeuws-Vlaanderen. In de plannen voor herinrichting van deze regio wordt het Eiland van Cadzand weer boven water ge haald. Dat moet onder meer gebeuren door de dijken te be planten en ook door 'verdwe nen' dijken terug te brengen. De vroege middeleeuwse polders kunnen daardoor beter zicht baar worden. De driehoek Re- tranchement/ Cadzand-Bad/ Cadzand-Dorp krijgt hierbij voorrang. Gijs van Zonneveld wijst erop dat ook het natuurbeleid na drukkelijk aanstuurt op herstel van de historische lijnen in het landschap. In dit verband is de zogenaamde Ecologische Hoofdstructuur (EHS) van be lang: een netwerk van natuur gebieden met verbindingen daartussen. De eilandenstruc tuur sluit daar naadloos op aan, vindt het hoofd Groene Ruimte. Zowel via het water (bijvoor beeld Wester- en Oosterschen- ge) als via de inrichting van het land (oeverzones, bosontwikke ling) wordt invulling gegeven aan het netwerk. Ook in de landschapsvisie die stichting Het Zeeuwse Landschap en de ZMF vorig jaar presenteerden wordt het belang van een land schappelijk netwerk onder streept. Tegen de achtergrond van het thema Zeeland Eilandrijk is het niet verwonderlijk dat de ZMF groot voorstander is van herstel van de oude Schengeloop en het verzilten van het nu zoet-brak- ke water. Hoewel het herstel van de Schenge voor de verbetering van de waterkwaliteit in het Veerse Meer op zich niet nodig is, betekent verzilting wel dat er waardevolle en zeldzamere zou te natuur terug kan keren. .,V- 'T Het ZMF over het Schenge-gebied: oude getijdestroom weer herstellen en verzilten. foto Dirk-Jan Gjeltema door Sheila van Doorsselaer ZAAMSLAG - Johanna Boo- gerd-Quaak is verkozen tot lijsttrekker voor D66 voor de komende gemeenteraadsver kiezingen in Terneuzen. Het oud-D66-Statenlid en oud-Eu ropees Parlementariër uit Zaamslag maakt hiermee haar rentree in de politiek. Een aantal weken geleden twij felde Boogerd nog of ze zichzelf wel kandidaat moest stellen, maar nadat ze voor zichzelf al les eens goed op een rijtje had gezet, hakte ze de knoop door. Ze maakt haar comeback. ,,D66 is de erfgenaam van vernieu wing en dat is de laatste tijd in het slop aan het raken. Er moet REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: (0115) 645769 Fax:(0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Pascalle Cappetti René van Stee René Hoonhorst Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114) 372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl wat gebeuren." In eerste instan tie vond Boogerd zichzelf niet de aangewezen persoon om de ideeën van D66 te verwoorden, maar ze kreeg 17 van de 20 stem men van de leden en dat draag vlak ziet ze als een goede basis. Boogerd was van 1978 tot 1990 Statenlid en zat van 1994 tot 1999 in het Europees Parle ment. „Ik ben gepokt en gema zeld, mag ik toch wel zeggen, maar de gemeentepolitiek is re latief nieuw voor mij. Ik ben er van overtuigd dat mijn kennis van pas zal komen en heb als voordeel dat ik wat de gemeen tepolitiek betreft, geen belas tend verleden heb. Daarmee be doel ik dat ik niet in het netwerk zit, nooit in opspraak ben ge weest. Ik begin 'fris'." Boogerd wil een vernieuwings slag bewerkstelligen. „Niet al leen naar buiten toe, maar ook naar binnen. D66 heeft aan aan trekkingskracht voor de kiezer ingeleverd. Dat werd maar weer eens duidelijk bij de Tweede Kamer-verkiezingen. Daarbij merken we zelf dat we veel te weinig jonge aanwas hebben. Ik wil het tij keren, maar weet nog niet precies hoe." Helderheid Boogerd hoopt in Terneuzen helderheid in de politiek te brengen. „Burgers worden er gek van steeds van het kastje naar de muur te worden ge stuurd." Volgens Boogerd moet er een stringente toetsing ko men van financiële middelen. „De gemeente moet heldere doelen stellen voor organisaties, ik noem bijvoorbeeld de inbur geringscontracten. Levert dit niet het gewenste resultaat op, dan moeten organisaties hierop worden afgerekend. Ook moe ten er nieuwe bestemmings plannen komen en moet de bestuurlijke verantwoordelijk heid op een hoger peil komen." D66 is in de Kanaalzone nu nog het buitenbeentje. In Terneuzen zit nu Van Nieuwenhuyzen als eenmansfractie. In Sas van Gent bekleedt E. Spuesens na mens D66 een wethouderspost en in Axel is D66 niet in de raad vertegenwoordigd door Miriam van den Broek OOST-SOUBURG - Een groep Molukse vrouwen heeft in Oost-Souburg het Ouderin formatiepunt voor Molukse ouders opgericht. Het informatiepunt wil een brug slaan tussen school en ouders omdat dit in het belang is van de Molukse gemeen schap en in het bijzonder voor de schooljeugd. De groep is opgelicht nadat uit onderzoek bleek dat de derde generatie Molukkers het veel minder goed doet in het onder wijs dan de tweede generatie. Velen verlaten de school zon der diploma of volgen onder wijs op een lager niveau dan zij aan kunnen. Het informatiepunt biedt ou ders of verzorgers steun, zodat zij het schoolsucces van hun kinderen kunnen beïnvloeden. Daarnaast kunnen ouders bij het punt informatie krijgen over onderwijs en opvoeding en kunnen ze onderling infor matie uitwisselen. Tevens is het mogelijk er korte cursussen te volgen zodat ou ders hun kinderen beter kun nen helpen, bijvoorbeeld in het gebruik van de computer. De nieuwe organisatie presen teert zich op 8 juni in het wijk- gebouw van Mae-Uku aan de Prins Hendrikstraat in Oost- Souburg tussen vier uur en ze ven uur. J. Veenman geeft om streeks kwart over vier een uit eenzetting met de titel 'Moluk se jongeren op achterstand in het onderwijs?' en B. Tahitu geeft om vijf uur een toelich ting op Het Onderwijsplan van het landelijk steunpunt. Nederland maakt zich op voor een ka binet van CDA, Lijst Pim Fortuyn en WD. De PZC laat in deze serie Zeeu wen aan het woord met wensen voor de nieuwe regering. Te beginnen met keel-, neus- en oorarts H. J. ter Stege uit Terneuzen, voorzitter specialis tenstaf ziekenhuisgroep Zeeuws- Vlaanderen. door Harmen van der Werf De wachtlijsten in de gezondheidszorg kunnen als sneeuw voor de zon ver dwijnen. Een nieuw kabinet kan dat berei ken door radicaal te breken met het finan cieringssysteem dat als een donkere wolk boven de zorg hangt. Wij als specialisten in de ziekenhuizen en ook de ziekenhuizen zijn zeven jaar lang in ons werk belemmerd door een financieel keurslijf. Jaarlijks krijgen wij een budget opgelegd. Als wij meer werken dan het budget toelaat, moeten wij dat geld terugstorten in de grote pot. In Zeeuws-Vlaanderen werken wij door, al is het budget eind november of begin de- Volgens keel-, neus- en oorarts H. J. ter Stege uit Terneuzen zijn de lange wachtlijsten in de zorg de schuld van het financiële korset waar minister Zalm verantwoordelijk voor is. foto Charles Strijd cember op. Anders gaan patiënten naar Bel gië. Maar in Holland stoppen ze. In de wereld is dit een uniek systeem. Wachtlijsten zijn a la minute verdwenen, als dat knellende corset wordt losgelaten. En de tarieven voor medische handelingen moeten aangepast worden aan de overal ge stegen prijzen Een voorbeeldje: voor het verwijderen van amandelen krijg ik net zo veel als in 1975. Niet minister Borst van Volksgezondheid is de oorzaak van al deze problemen, die ligt bij het zeer strakke begrotingsbeleid van minister Zalm van Financiën. Hij had de touwtjes in handen, waardoor Nederland wat betreft gezondheidszorg het goedkoop ste land in Europa is geworden én waardoor de zorg op een enorme achterstand is gezet. Mensen zullen meer moeten gaan betalen, maar zeker ziekenfondsverzekerden beta len momenteel veel te weinig. Als financieel de teugels worden gevierd, hoeft er geen personeelstekort meer te zijn. Want alles wat je extra doet, wordt dan ook betaald. Nu ontbreekt die prikkel. En wat betreft het gebrek aan kinderartsen op Walcheren. In Zeeuws-Vlaanderen werken wij met Belgi sche kinderartsen. Als de Westerschelde- tunnel klaar is gaan we hulp bieden in Mid den-Zeeland. Dan kan dat tekort daar ook verdwijnen." TERNEUZEN - De Terneuzense politierechter G. van Unnik heeft vrijdag een 24-jarige inwoner van Sluiskil voor brutale diefstallen conform de eis veroordeeld tot tachtig uur werk straf en twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf. Het demonteren van vier velgen met banden van een auto uit een garagebedrijf in Terneuzen (december vorig jaar) was volgens officier van justitie H. den Hartog al brutaal, maar de diefstal van een mountainbike en drie bromfietsen uit een berging va n het politiebureau in Schoondijke (vorig jaar zomer) was zo niet nog brutaler. „Dat ging zo gemakkeli j k"vond verdachte bij wie de drang naar spanning en avontuur overheerst. Daar naast stal hij nog een autoradio. De braakschade aan de auto, 136 euro moet de man betalen aan de eigenaar. De Sluiskille naar moet onder reclasseringstoezicht blijven. BRUSSEL - Shell wil voor de kust van België een windmolen park bouwen. De divisie Shell WindEnergy heeft namens een groep bedrijven, waarin onder meer de Belgische elektrici teitsproducent SPE zit, bij de overheid een aanvraag inge diend voor het park, aldus een woordvoerder van de oliemaat schappij Volgens de Belgische krant De Financieel Economi sche Tijd vergt het windmolenpark een investering van 600 miljoen euro, maar de woordvoerder wilde dat niet bevesti gen. De molens moeten komen te staan op de Thorntonbank. 27 kilometer uit de kust. Het project zit nog in de studiefase Een definitief besluit is nog niet gevallen. RTR/ANP HULST - Ruim 1500 mensen hebben zaterdag meegedaan aan de zesde Reynaertfietstocht van de Rotary Hulst Honte- nisse. De tocht leverde zo'n 10.000 euro op voor sociale en humanitaire projecten van de Rotaryclub. De deelnemers konden een keuze maken uit een traj eet van 3 05 0 en 10 0 kil o- meter. De meeste deelnemers kozen de tocht van vijftig kilo meter. In zes als vossenholen aangeduide start- en rustpunten zorgden verenigingen voor het vermaak en de animatie. De vrouwelijke Rotary club Innerwheel droeg eveneens haar steentje bijOp minicamping Tuinenburg in Zaamslag richtte ze met schminken en fiets versieren de aandacht op deelne mende kinderen. Een deel van de opbrengst van de tocht gaal naar het restauratiefonds van de kerk in Nieuw Namen. De rest van het geld is bestemd voor een kinderziekenhuis in Bra - zilië. Het hospitaal wordt mede geleid door een verpleegkun dige uit Oost-Zeeuws -Vlaanderen. TERNEUZEN - Een Sluiskils echtpaar maakt er al jaren dc gewoonte van om uit geldgebrek winkels te plunderen. Als ze geen geld hebben dan ziet het duo maar één oplossing: stelen om te overleven. De problemen spelen al langer, zo bleek vrij dag op de zitting van de Terneuzense politierechter. De 43-ja- rige vrouw oogde apathisch en zat er ongemakkelijk bij. „Ik heb vanmorgen mijn methadon geslikt", trachtte ze haar zor gen te camoufleren. Drank- en drugsproblemen hebben haar al heel lang in de greep. Het strafblad is nog steeds groeiende. Zo werd.de Sluiskilse voor twee winkeldiefstallendronken rijden en het plegen van verzet veroordeeld tot tachtig uur werkstraf, zes maanden rijontzegging en 400 euro boete, waarvan de helft voorwaardelijk. Haar 51-jarige partner werd voor een winkeldiefstal en het rijden onder invloed veroordeeld tot 42 uur onbetaalde arbeid en een boete van 265 euro. door Maurits Sep VLISSINGEN - De Lijst Pim Fortuyn (LPF) schiet wortel in Zeeland. De oprichting van lo kale afdelingen en op termijn een regionaal bestuur is in gang gezet. De partij wil onder haar eigen naam meedoen aan de ge meenteraadsverkiezingen in Zeeuws-Vlaanderen in novem ber en aan de Statenverkiezin gen in maart volgend jaar. In Goes, Middelburg en Vlïssin- gen wordt gewerkt aan de op richting van lokale afdelingen. In Zeeuws-Vlaanderen worden in Hulst en in Terneuzen voor bereidingen getroffen. Zierik- zee moet volgen, maar daar is nog niemand gevonden om die taak te vervullen. Volgende week komen de regio nale coördinatoren van de LPF bijeen om te vergaderen over de nieuwe partijstructuur, vertelt Zeeuws coördinator R. de Nooijer uit Vlissingen. De partij zal uniforme statuten en regle menten opstellen, waaraan alle afdelingen moeten voldoen. Volgens De Nooijer, wier poli tieke wortels bij de PvdA liggen, wordt de LPF geschoeid op de zelfde leest als bestaande partij en. „Vergelijk het maar met de WD of de PvdA: lokale afdelin gen, een kamercentrale en een landelijk bestuur." Het streven is in november mee te doen aan de gemeenteraads verkiezingen in Zeeuws-Vlaan deren. De Nooijer heeft goede hoop dat dat in het midden en oosten zal lukken. Zij heeft ech ter nog geen zicht op een afde ling in Oostburg. „Daar hebben we nog niemand." Deelname aan de Provinciale Statenverkiezingen in maart 2003 is al zeker. De LPF zal on der haar eigen naam meedoen. Samenwerking met de Partij voor Zeeland, zoals PvZ-voor- man R. Stoffels onlangs voor stelde, is niet aan de orde. Dat ontkende ze toen al en nu weer. „Dat is niet opportuun Al thans: „De Partij voor Zeeland kan zich bij ons aansluiten", zegt ze strijdvaardig. Niet officieel Fortuynlijk Zeeland wil zich aansluiten bij de LPF, zegt voorzitter L. Sturm uit Middel burg. Het bestuur zal hierover in gesprek treden met het LPF-be- stuur in Rotterdam. „Fortuyn lijk Zeeland is opgericht als de provinciale afdeling van de LPF, maar dat was niet offici eel. We willen dat nu formalise ren." De Tweede-Kamerverkie zingen hebben aangetoond dat er een duidelijke behoefte be staat aan een partij als de LPF merkt De Nooijer op. Mensen die voorheen geen belangstel ling hadden voorpolitiek, stem den nu wel: op Fortuyn. Bovendien trok de partij teleur gestelde leden van andere poli tieke groeperingen aan. „Bij ons zitten vogels van diverse plui mage", bekent ze. „De LPF be vat herkenningspunten voor een ieder." Het landelijk bestuur toetst de verkiezingsprogramma's die lo kaal en provinciaal worden ge maakt. Volgens De Nooijer is dat nodig om te voorkomen dat er standpunten in komen die landelijk niet worden gedragen. „Uiteraard zal die toetsing niet gaan over onderwerpen die al leen in bepaalde gemeenten of in de provincie spelen." HOOFDPLAAT - Vier kinderen zijn zaterdag middag uit voorzorg van een zeiljacht gehaald, na dat de boot was vastgelo pen op de Westerschelde. De beide vaders, met wie ze een dagje zeilen waren, bleven aan boord, 's Nachts bij hoog water kwam het jacht weer los. De Triplo, afkomstig uit Antwerpen, liep zaterdag rond vier uur 's middags aan de grond in de Sprin gergeul, nabij Hoofd plaat. De opvarenden meldden het incident aan de kustwacht. De situatie bleek echter niet alarme rend. Omdat het jacht nogal scheef lag en het nog tot twee uur 's nachts zou duren voordat het hoog water was, haalde ber gingsbedrijf Multraship de kinderen van boord. Nadat de Triplo 's nachts was losgekomen, voer het op eigen kracht naar Ter neuzen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 33