fileer bescherming voor herten H Van levens redden tot toilet poetsen Buijs wil zorg op afstand van overheid Halt op toernee langs jeugdsozen 7 Oostkapelle viert D-Day met vlieg en vlootshows Waatsbosbeheer controleert intensief op aanlijnen honden Grafische bond FNV huldigt trouwe leden Vergadering dorpsraad Zonnemaire Diefstal uit winkel Jongens beboet voor openbare dronkenschap Diefstal uit caravan zeeuwse almanak Marathonman waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND maandag 27 mei 2002 van Pankow [T5GH-HAAMSTEDE jalsbosbeheer gaat de ko- aie tijd in de Boswachterij Ktenschouwen en in andere liUurgebieden op Schouwen- liveland streng controleren ihet aan de lijn houden van «den. Wie zich niet aan deze «el houdt, loopt nu eerder as op een bekeuring. Het in- Bsievere toezicht geldt als *cherming voor jonge reeën, rten, hazen, konijnen en vo ls. eigens boswachter Dirk Fluijt liet in deze tij d dat er veel die- ia worden geboren van extra ajot belang dat honden aan de e worden gehouden in de na- Kiigebieden. „Vooral reeën en jten zijn bang voor honden en aan op de vlucht als zij opge krikt worden. Het komt regel- atigvoor dat zij vluchtend de hod vinden in het verkeer. De isgeboren kalfjes blijven dan a de natuur achter en sterven shongerdood", aldus Fluijt. Jgens de boswachter gelden rfhalen als 'de hond doet niets' •Tuj luistert goed' de komende -d zeker niet als excuus om de inden toch maar los te laten ien. Hij benadrukt dat bijna e dieren die in de natuur norkomen, bang zijn voor hon- Vluchten is voor hen de eni- ;manier om zich aan het nade- adegevaar te onttrekken. achtinstinct oorhet jachtinstinct dat bij ie- frehond aanwezig is, reageren jBimige honden met een ach- ivolging. Fluijt weet uit erva- ng dat vooral herten en reeën in nog meer in paniek raken, achten en een groot risico lo rn om te komen in het verkeer. Uatsbosbeheer wil dit soort xirvallen voorkomen door er pngop toe te zien dat honden iderdaad aan de lijn worden wouden. fterigens wil Staatsbosbeheer 1? natuurliefhebbers en hun ::nden wel enigszins tegemoet komen. Daarom zijn er speciale 'honden-losloop-g^bieden aangewezen. Daar mogen hon den naar hartelust rennen en dollen. Al geldt ook in deze ge bieden wel dat de honden onder appèl moeten staan en niet ach ter het wild mogen aangaan. Staatsbosbeheer heeft onder de titel 'Van Westenschouwen tot Bruinisse' een boekje uitgege ven waarin alle natuurgebieden en de 'honden-losloop-gebie den' staan aangegeven. Het boekje is verkrijgbaar bij de boekhandel en de VW-kanto- ren. Volgens de boswachter is de re creatiedruk op de natuur de laatste jaren fors toegenomen. Heel veel mensen recreëren in de natuur en genieten daarvan. Menigéén vindt het leuk wild te bekijken. „Wij moeten dan wel zorgen dat het wild ook kan overleven in die natuur", zegt Fluijt. Hij raadt weggebruikers aan vooral in het voorjaar en de vroege zomer niet harder dan met 60 kilometer per uur langs of door natuurgebieden te rij den. Op deze wijze kunnen vluchtende dieren vaak nog worden ontweken. Ook is het van belang bij het ontdekken van een dood gereden of gewond dier altijd de boswachter of fau nabeheer te waarschuwen. Ver der adviseert Staatsbosbeheer mensen die een weiland gaan maaien zogeheten wildredders zijwaarts aan de maaimachine te bevestigen. Het wild wordt daardoor opgeschrikt en kan zich tijdig uit de voeten maken. door Ali Pankow OUWERKERK - De open dag zaterdag op het strandje bij Ou- werkerk bood de Reddingsbri gade Zierikzee-Duiveland een mooie gelegenheid eens uit te dragen waar de organisatie voor staat. Dat varieert van het red den van levens tot het schoon houden van het toilet zo blijkt uit de enthousiaste verhalen van de instructeurs Taco Meeles en Wilco Nuijens. „Gaat het wel door, die open dag, nu het zo winderig is?", in formeert een belangstellende telefonisch. Het gaat door. Mis schien geen uitgelezen strand weer, maar de schuimkoppen en opbollende luchten bieden de presentaties van het reddings werk toch een schitterend decor. Een schuilende groep toerfiet- serstoont weinig interesse voor de reddingsbrigade, maar een kleine donatie in de spaarpot voor het vaartuig kan er wel af. Die nieuwe reddingsboot 59-19 is van belang, laat Taco Meeles weten. Het huidige vaartuig is na tien jaar aan vervanging toe. Intensief gebruik en vooral de verwoestende werking van het zoute water zijn daar debet aan. „Door goed onderhoud en het steeds afspoelen met zoet water is het ons gelukt tien jaar met deze boot te doen. Dat is best een hele tijd", vindt Meeles. De Reddingsbrigade wil graag een vergelijkbaar nieuw vaar tuig van hetzelfde formaat met :»r Rolf Bosboom iOES - De afdeling Zeeland in de grafische vakbond FNV iiera heeft zaterdag vijftien ju- ilarissen gehuldigd. Bijzonde- itaandacht was er voor H. Cre- aer uit Goes, die inmiddels aventig jaar lid van de bond is. )e jubilaris, 88 jaar oud, is rerkzaam geweest als letterzet- •i Na de grafische school in trecht ging hij in 1932 werken Leiden. In 1940 kwam hij ïchter op straat te staan. „Ik as toen pas getrouwd en moest ivoor zorgen dat ik snel weer ■erk kreeg. In het vakblad zag i toen een advertentie waarin nikkerij De Lange in Goes een itterzetter vroeg." Cremer kon terecht en verhuisde daarom uarGoes. „Ik was er eerst veer den dagen op proef, maar ben er uiteindelijk veertig jaar geble- ten." Zijn betrokkenheid bij de FNV altijd vanzelfsprekend ge- «fest. „In het grafisch bedrijf "-oest je lid van de bond zijn." Zremer vervulde ook 25 jaar mg de functie van penning- neester van de Goese afdeling. I Joosse, voorzitter van de Zeeuwse FNV-afdeling en lid ZONNEMAIRE - De Dorpsraad Zonnemaire houdt woensdagavond 12 juni een openbare verga dering in het plaatselijke dorpshuis. Hoofd verhuur L. Tange van woningbouwcorpo ratie Zeeuwland vertelt tijdens deze bijeenkomst over de gang van zaken bij woningtoewijzing. Verder komt de toekomst visie voor het dorpshuis in Zonnemaire aan de orde. In het kader van het Lo kaal Sociaal Beleid geldt als belangrijke aanbeve ling dat elke kern een pu blieke ontmoetingsplek zou moeten hebben. De dorpsraad stelt voor het dorpshuis te laten uit groeien tot een multifunc tioneel centrum waarin een aantal basisvoorzie- ningen gerealiseerd wor den. Aanvang 20.00 uur. wat meer vermogen. „Onze ta ken zijn flink uitgebreid. Tegen woordig zit het voorseizoen bij na helemaal vol met bewaking bij evenementen, zoals zeilwed strijden, zwem- en prestatie tochten en andere manifesta ties." Op de informatiefolder staat becijferd dat het nieuwe red dingsvaartuig 30.000 euro kost. Dat is niet op te brengen uit de reguliere inkomsten aan contri buties, subsidie, donaties en sponsorgelden. Er moet dus ac tie voor gevoerd worden. Dat gebeurt met de spaarpotten tij dens deze open dag, maar ook deze zomer tijdens de Havendag Zierikzee, waar de Reddings brigade zich nadrukkelijk zal manifesteren. subsidieverzoek „Er is bij de gemeente ook een extra subsidieverzoek inge diend. Daar moet nog een be sluit over worden genomen, maar ik zal het in elk geval posi tief beoordelen", zegt wethou der G. van der Velde-de Wilde, die blijk geeft van haar belang stelling op deze open dag. Zij weet dat de provincie inmiddels 2000 euro heeft toegezegd met als voorwaarde dat de gemeente voor minstens eenzelfde bedrag over de brug komt. De reguliere bijdrage van de ge meente beperkt zich tot een jeugdsportsubsidie voor de op leidingen tot zwemmend redden en circa 680 euro voor de bewa king van het strandje bij Ou- werkerk. Vrijwilligers van de Reddingsbrigade houden daar van Hemelvaartsdag tot eind augustus met regelmaat toe zicht. De dagrapporten tonen dat per seizoen ruim honderd EHBO- handelingen worden verricht, dat gemiddeld tien a twaalf keer duikers uit de problemen wor den gehaald en dat vooral veel preventief werk wordt gedaan om te voorkomen dat zwemmers in moelijkheden komen. Wilco Nuijens benadrukt dat el ke deskundigheid zijn waarde heeft. „Iedereen moet duidelijk aangegeven wat hij wel en niet aandurft. Wie bijvoorbeeld lie ver niet snel en ver het water op wil, kan vaak aan wal heel goed werk doen door mensen te ver zorgen of gerust te stellen als ze in paniek zijn geraakt." van het hoofdbestuur, zette Cremer zaterdag in het zonne tje. Verder reikte hij aan G. den Toonder uit Kloetinge de gou den speld uit wegens vijftig jaar trouw aan de bond. Degenen die veertig jaar lid van de bond zijn, kregen een week vakantie aangeboden. Het zijn: mevrouw Bergsma-van Hame ien uit 's-Gra venpolder, J. Horseling uit Sommelsdijk, C. Oostdijk uit Zierikzee, A. Reijn- goudt uit Yerseke, F. Rijk-Bek kers uit Kloosterzande, R. Saat uit Heinkenszand. J. van der Velde uit Vlissingen, H. van Wanrooij uit Goes en M. Willem- se uit Vlissingen. Wegens 25 jaar lid maatschap ontvingen J. Janse uit Kapelle, J. Verhulst uit Wemeldinge, L. den Boer uit Hulst en W. van der Post uit Zierikzee de zilveren speld. ZIERIKZEE - Uit een winkel aan het Havenpark in Zierikzee werden tussen vrijdagavond 17.30 uur en zaterdagochtend 9.30 uur geld en kleren gestolen. Uit de kas werd een geldbedrag van ruim honderd euro ont vreemd en uit het assortiment van de winkel werden diverse kledingstukken meegenomen. De dieven verschaften zich toe gang door de deur te forceren. GOES - Vier jongens van zestien en zeventien jaar uit Arnemui- den kregen vrijdagnacht een boete omdat ze met een fles drank in de Schuttershof in Goes liepen. Zij moesten 45 euro per persoon betalen. Voor een van hen kwam er 180 euro bovenop omdat hij een agent beledigde. RENESSE - Uit een stacaravan op een camping in Renesse wer den zaterdagochtend diverse goederen weggenomen. De 71- jarige eigenaresse uit Rotter dam mist een fototoestel, porte monnee met enkele honderden euro's, twee tassen, parfum en een gsm. De toegang tot de sta caravan werd geforceerd. door Ali Pankow BRUINISSE - „Ik vind het best dat jullie hier zijn, als ik maar geen last van jullie heb." Dit soort reacties kent Nynke Zijda van het Haltbureau en het past ook in de aanpak van het pre ventieve werk dat deze organi satie voorstaat. Zijda was zater dag in het kader van de actie 'Expoze, Stappen Lachun?' in jeugdsoos De Pul in Bruinisse. Naast bezoekers die niks willen horen over de effecten van alco hol- en drugsgebruik, waren hier ook veel jongeren in de leef tijd tussen dertien en achttien jaar waar ze een leuke dialoog mee kon opzetten over het stap- gedrag en de beslissingen die jongeren daarin nemen. De er varingen in De Pul maakten de teleurstelling van de avond te voren in jeugdsoos Big S in Burgh-Haamstede weer een beetje goed. „Daar kwam geen enkele bezoeker opdagen dus hebben we rond half tien de boel maar opgedoekt", zegt Zijda. Bureau Halt doet tot eind juni tal van jeugdsozen aan binnen de Oosterschelderegio. In over leg met de gemeenten worden de adressen bepaald. Vervolgens is het aan het bestuur van de sozen om te beslissen al of niet mede werking te verlenen. „Wij willen dit wel doen, als de normale soosavond er maar niet door in het gedrang komt. Daar om laten we gewoon onze eigen dj's vanavond optreden en dan mag Halt gerust iets extra's doen", zegt bestuurslid Marijn van den Hoek van De Pul. Hij signaleert twee stromen in de bezoekers van de Bruse soos. „Vanaf een uur of acht komen vooral de jongeren vanaf der tien jaar en wat later vanaf een uur of tien komen de wat oude ren." Het is Zij da vooral begonnen om de jongeren die eigenlijk nog aan de vooravond staan van het echte stappen. Halt wil hen door vragenspelletjes op de compu ter laten nadenken over het ge bruik van alcohol en drugs en hen laten nadenken over de be slissingen die ze zelf daarin kunnen nemen. „Wat voor stap per ben jij eigenlijk?" Het ant woord op die vraag moet eruit rollen als een soosbezoekers alle 24 vragen over stapgedrag op de labtop heeft ingevuld. Zijda er kent dat het effect van dit soort preventieve acties moeilijk te peilen is. „Als we bij het Haltbu reau geen klanten meer zouden krijgen voor alternatieve straf fen, zouden we ons werk goed hebben gedaan, maar zo is de praktijk natuurlijk niet. De an dere kant is dat je helemaal niks doet. Bij preventie moet je blij zijn als je als een enkeling tot nadenken weet te stemmen op zo'n avond", zegt Zijda. Over de avond in De Pul is ze zeer te sprekenVooral in het be gin van de avond ziet zij veel be langstelling voor de vragen spelletjes. Bij kapster Liesbeth duurt het even voor de eerste klant zich aanmeldt, maar daarna wordt het heel druk met jongeren die hun kapsel weieens willen opsieren om leuk te gaan stappen. De Bruse wijkagent John van de Moordt is ook van de partij in het kader van deze actie. Hij toont onder meer hoe blaasapparatuur werkt. De vol gende soos die het Haltbureau aandoet is 'Jong Vossemeer' in Oud-Vossemeer op 31 mei. door Rolf Bosboom GOES - Niet het gebrek aan geld, maar de overmatige be moeienis van de overheid is het grote probleem voor de gezondheidszorg. „We moe ten de zorg teruggeven aan de mensen", zei het Goese CDA- Kamerlid S. Buijs gistermid dag in zijn woonplaats tij dens een debat van het Hu manistisch Verbond. Buijs, genoemd als kandi daat-minister in het nieuwe kabinet, hekelde vooral de overvloed aan wet- en regel geving in de gezondheids zorg. „Het budget stond de afgelopen jaren centraal en niet meer de patiënt. De cen trale overheid heeft er op die manier een puinhoop van ge maakt. Geld is niet het pro bleem. Dat is echt de grootste flauwekul." Volgens Buijs dient de sector 'ontketend' te worden, losge maakt van de directe be moeienis van de overheid. „De zorg moet een maat schappelijke organisatie worden." De overheid zou al leen de voorwaarden daar voor moeten scheppen en slechts op de achtergrond aanwezig zijn, als 'vangnet'. Terugtredend Het Zeeuwse Kamerlid keer de zich tegen de opvattingen van PvdA-gedeputeerde G. de Kok, die juist wees op de kwalijke gevolgen van een terugtredende overheid. Met name in een provincie als Zeeland met haar beperkte schaal leidt het overlaten aan de markt ertoe dat allerlei basisvoorzieningen verdwij nen of in elk geval onder druk komen te staan. „Vooral in de zorg pakt dat heel slecht uit. „De overheid heeft zichzelf buitenspel geplaatst", vond De Kok. „Zekerde rijksover heid is onvoldoende zicht baar. Zo kennen we in bij voorbeeld Zeeland nauwe lijks rijksdiensten meer. Daardoor heeft de landelijke politiek hier ook geen voel hoorns, geen antennes meer. Ze hebben zich allemaal te ruggetrokken in hun bastion in Den Haag." Het debat draaide rond de vraag of met de toegenomen rol van de vrije markt tege lijk de 'beschaving' over boord wordt of al is gegooid. Economisering De stichting Stop de Uitver koop van de Beschaving trekt sinds een jaar ten strij de tegen de huidige economi sering van de maatschappij „We hadden een gevoel van onbehagen over de enorme nadruk die wordt gelegd op markt en geld, terwijl er ook iets moet zijn wat dat over stijgt", zei hoogleraar A. Klamer, tevens bestuurslid van de stichting. „Een jaar geleden was het nog heel gek om dat gevoel van een enorm gemis in de sa menleving te benoemen, maar de afgelopen tijd is het juist op grote schaal naar buiten gekomen." Stedenbouwkundige H. Droogh vond dat de overheid vooral een wakende rol moet spelen. Analyseren „Zij moet ontwikkelingen goed analyseren, het goede verankeren en wat verkeerd is gegaan uitbannen. Als zij een stap terug doet, is ze niet meer in staat het waardevol le te behouden. De afgelopen tijd is de overheid te veel af wezig geweest op momenten dat normen, waarden en an dere verworvenheden in het gedrang kwamen." Tijdens de open dag wordt bij Ouwerkerk een duiker door leden van de reddingsbrigade zogenaamd uit het water gered foto Pieter Honhoff door Miriam van den Broek OOSTKAPELLE - De kust van Oostkapelle staat zaterdag 8 ju ni in het teken van vrijheid. De Oranjevereniging Oostkapelle viert dan met een Air- en Sea- show haar vijfentwintigjarig bestaan. Tegelijk herdenkt ze de dag waarop de vrijheid zo zwaar bevochten werd: D-Day op 6 ju ni 1944. De herdenkingsdag begint om half tien met een bevrijdingsin tocht door het dorp. Daarin rij den legervoertuigen mee van 'Keep them Rolling', de Ko ninklijke Landmacht en de Ko ninklijke Marechaussee. Ook de doedelzakkenband Interscaldis Pipes and Drums loopt mee. Net als twee jaar geleden bij de eer ste grote vliegshow in Oostka pelle, zijn Schotse oud-strijders van de partijDe tocht begint bij het parkeerterrein aan de Dom- burgseweg en voert langs de Halve Maan, Domburgseweg, Dorpstraat en de Lantsheer- straat of Duinweg. De tocht ein digt op het parkeerterrein De Vier Hoogten aan de Duinweg. Stands Omstreeks half elf worden bij de Duinweg informatiestands op gebouwd van de landmacht, marine en de marechaussee. Ook gaan alle legervoertuigen daar heen Er staat een BO-105 helikopter van de luchtmacht, de Lynx-helikopter van de ma rine, een Leopard-tank en een klimwand. Op het strand bij de Duinweg vinden over een lengte van twee kilometer reddingsoperaties, een vlootshow en de vliegshow plaats. Om elf uur begint de lan ding van parachutisten van het Korps Mariniers vanuit de Lynx-helikopter. Omstreeks half twaalf begint voor hotel Bos en Duin een muzikale show van Interscaldis Pipes and Drums en van de brassband Thalita uit Vlaardingen. De Seashow gaat om half één van start onder leiding van de Koninklijke Nederlandse Red ding Maatschappij en de Dom- burgse Reddingsbrigade. Ook de douane, Rijkswaterstaat, de kustwacht en de waterpolitie doen er aan mee. De zeeshow wordt afgesloten met een vloot- schouw en een demonstratie door de marine. De Airshow onder leiding van het Dutch Aviation Promotion Team begint om twee uur. Daar aan doen vijftig oude en nieuwe toestellen uit binnen - en bui tenland mee, waaronder de Spitfire, de Mustang, de Mit chell en diverse stuntvliegers. De herdenkingsdag wordt afge sloten met een feestavond vanaf acht uur 's avonds in een tent aan de Duinweg. Toegangskaarten zijn al ver krijgbaar bij de VW-kantoren op Walcheren en Noord-Beve land en bij de boekhandels De Drukkerij in Middelburg en De Koperen Tuin in Goes. Kaarten kosten vier euro per persoon en 2,50 euro voor kinderen van vier tot twaalf jaar. Jeugdsoos De Pul, een van de plaatsen die door Halt werd bezocht. foto Pieter Honhoff Halverwege zijn jaren dertig liep onze Middelburger ooit eens een halve marathon. Om daarna zijn trainingsschoe nen aan de wilgen te hangen. Al dat gedraaf zonder echt doel, het kwam hem ineens zo zinloos voor. Vijf jaar en - minstens - even zovele kilo's later heeft hij zijn oude hobby weer opgepakt. Met een trai- ningsschemaatje van eigen hand - om te beginnen één minuutje hardlopen, twee minuten wandelen - liep hij zaterdag zijn eerste rondje. Na een kwartier kwam hij puffend als een stoomloco motief en zwetend als een paard thuis. Vermoeid, maar trots op het feit dat zijn door zettingsvermogen in de loop der jaren ongebroken ivas ge bleven. Vrouw en kinders konden fier zijn op echtge noot en vader. Dacht hij. Want wat zei zijn oudste dochter: „Nu al terug, pap?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 25