Ouderen benutten extra bijstand °p afstand Een John Travolta op vier poten 7 van overheid Oostkapelle viert D-Day met vlieg en vlootshows Kinderen leren alles over water Grafische bond FNV huldigt trouwe leden [eermensen maken gebruik van inkomensondersteuning BllijS wil ZOFg tngens beboet oor openbare ronkenschap Icht gewonden ij aanrijding in )ud-Vossemeer lijverbod voor ersekenaar Lijnbus rijdt fietsster aan zeeuwse almanak Marathonman >zc BEVELANDEN/THOLEN maandag 27 mei 2002 ■Rnlf Bosboom £S - Steeds meer mensen en !ten smalle beurs maken ge il van de diverse vormen n- inkomensondersteuning 'jegemeente Goes biedt. De j;j ^jng sociale zaken noemt if- in haar jaarverslag over ik vooral verheugend dat ou- or ïnin toenemende mate de re- ■'-.fflgen benutten. ra ianks de welvaartsgroei is er ra altijd een aanzienlijke 5- ipmensen in de samenleving de van een gering bedrag moe- ik rondkomen. Aangezien het jomen (salaris of uitkering) li niet voldoende is, springt gemeente op diverse fronten Vorig jaar gaf Goes daar in al bijna 650.000 euro aan jclaratiefonds afgelopen jaren bleek het oral lastig te zij n de mensen te iciken die geen cliënt van de aaledienst zijn, maar wel een oerkt inkomen hebben. Zij tien lang niet altijd gebruik ideregelingen waar zij recht lebben. Dat gold in het bij voor ouderen. lukt de gemeente steeds be ter ook die groep te bereiken, zo blijkt uit de cijfers over 2001. Een van de belangrijkste voor zieningen is het declaratie fonds, waaruit vergoedingen worden gegeven voor bijvoor beeld cursussen, contributies voor verenigingen of abonne menten op de bibliotheek. Het aantal deelnemende gezinnen steeg vorig jaar van 931 naar 1024. Uit het fonds werd vorig jaar 182.000 euro uitgekeerd, vooral om schoolkosten te dekken. An dere populaire bestemmingen waren theaterabonnementen, uitstapjes en zwembadkaarten. Uit de aard van de ingediende verzoeken maakt de gemeente op dat er een 'aanzienlijke toe name' is van het aantal deelne mende ouderen.Kennelijk zijn we erin geslaagd door regelma tige publicaties en de wijze van presenteren om ook deze groep te bereiken." Het beroep op de zogeheten ca tegoriale bijstand, waarmee mi nima duurzame goederen zoals een koelkast of wasmachine kunnen afschaffen, steeg vorig jaar ingrijpend. Dat komt door dat een gezin daar één keer per drie jaar gebruik van kan ma ken. Computer Toen de regeling in 1998 werd ingevoerd, werd die massaal be nut. Veel gezinnen konden er dus pas in 2001 opnieuw aan spraak op maken en hebben dat ook in grote mate gedaan. Er werd vorig jaar 89.000 euro uitgekeerd. Het geld werd voor al gebruikt om nieuw meubilair te kopen. Aangezien de compu ter sinds enige tijd ook onder de regeling valt, is opvallend veel gekozen voor de categorie elek tronische apparatuur. Uit on derzoek van de Cliëntenraad blijkt overigens dat slechts on geveer tien procent van de cliën ten van de sociale dienst over een goede computer beschikt, terwijl zeventig procent die wel nodig zegt te hebben. Het aantal cliënten van de Goe- se sociale dienst daalde vorig jaar licht: van 766 tot 752. Het aandeel mensen dat geen uit zicht heeft op werk wordt steeds groter. Inmiddels wordt 74 pro cent van de cliënten (557 men sen) om verschillende redenen als niet 'bemiddelbaar' be schouwd. Met behulp van socia le activering wordt een deel van hen geholpen om weer deel te nemen aan de samenleving. Die werkwijze beschouwt de ge meente tot nu toe als 'zeer suc cesvol'. )ES-Vier jongens van zestien zeventien jaar uit Arnemui- kregen vrijdagnacht een «Ie omdat ze met een fles ank in de Schuttershof in «sliepen. Zij moesten 45 euro tpersoon betalen, oreen van hen kwam er 180 bovenop omdat hij een it beledigde. 17-jarige jongen uit Goes id gisternacht aangehouden de Oude Vismarkt in Goes «ensvechten in het openbaar, jkreeg een bekeuring van ze dig euro. I0LEN - Door een aanrijding denacht van zaterdag op zon- gin Oud-Vossemeer zijn acht rsonen gewond geraakt. Een hen is naar een ziekenhuis Rotterdam vervoerd. De ove- ?e slachtoffers zijn opgeno- pn in ziekenhuizen in de om ring. het ongeval waren drie au- betrokken. Een daarvan ai vanaf de Broekseweg de abbekreekweg op, en kwam ar frontaal in aanrijding met aander. Alle personen in bei auto's raakten gewond. De rste auto werd bestuurd door 22-jarige vrouw uit de ge ënte Tholen. Bij haar zaten 17-jarige jongen en een 18- ag meisje uit de gemeente den n een 16-jarige jongen iDeHeen. rahet stuur van de tweede au- zateen 48-jarige vrouw uit de meente Tholen. Haar passa- erswaren een 47-jarige vrouw een49-jarige man uit Rotter- raeneen man uit de gemeente »len, waarvan de politie zon avond de leeftijd nog niet c noemen. De brandweer sfteen van de bestuursters uit ar auto moeten bevrijden, ide auto's raakten geheel ver bid. oordeaanrijding botste de au- van de jongeren tegen een ïde voertuig. De twee inzit ten van die auto kwamen ride schrik vrij. Er zijn na het geluk zes ambulances inge- ANP IBSEKE - Een 19-jarige man 1 Yerseke is in de nacht van rijdag op zaterdag betrapt op !iden onder invloed. gebeurde op de Tweede holseindeweg in zijn woon- 'rats.Deman blies anderhalve wde toegestane hoeveelheid icohol. Behalve een proces- rabaal kreeg hij een rijverbod ra drie uur. Kinderen doen een proefje met water in Scaldis Naturalis in Sint-Maartensdijk door Rolf Bosboom SINT-MAARTENSDIJK - Het sap van rode kool als zuurverklikker: wordt het water rood dan is het zuur. De proef is even eenvoudig als leerzaam. Inge spannen proberen de kinderen het glas met zure inhoud te onderscheiden. De andere glazen kleuren, na toevoeging van wat sap, blauw (neutraal) of groen (basisch, het tegendeel van zuur). In en rondom multifunctioneel cen trum Scaldis Naturalis in Sint-Maar tensdijk konden Thoolse kinderen za terdag van alles leren over water. De datum van deze 'Watermanifestatie' was niet toevallig gekozen, want zater dag werden overal in de provincie de re gentonnen opgehaald die waren be steld in het kader van de actie 'Een ton voor water'. De opbrengst daarvan gaat naar drinkwaterprojecten in Bangla desh. Bij de opening van de manifestatie, wees voorzitter G. de Leeuw van het Platform Leefbaar Platteland Tholen, één van de organiserende partijen, de kinderen erop dat de beschikbaarheid van water niet vanzelfsprekend. Hij gaf uitleg over de kringloop van het water, die zaterdag ook in de praktijk werd ge demonstreerd door kortstondige slag regens. Aftrap Wethouder W. van Kempen gaf de af trap voor de excursie door waterland. Hij ging met een grondboor op zoek naar het grondwater. Op precies 1,22 meter diepte stuitte hij daarop. Vervol gens gingen de kinderen zelf aan de slag. In het centrum konden zij bijvoor beeld voorzichtig het verschil tussen zoet, zout en brak water proeven. Ver der kregen zij uitleg hoe zij slechts met wat stenen en zand hun eigen waterzui- verinkje konden bouwen. Buiten waren ook diverse opdrachten te doen. Zo gingen de kinderen op zoek naar de weg die het regenwater op het terrein volgt. Daarnaast onderzocht de jeugd de flora en fauna in de vijver bij het aangelegde moerasje. De kinderen die goed hun best hadden gedaan op de opdrachten, kregen na afloop een pre sentje. door Rolf Bosboom WILHELMINADORP - Gyp leeft zich helemaal uit. De bor der collie voegt zich met soepele bewegingen naar de maat van Saturday Night Fever, als een John Travolta op vier poten. Ba zin Hetty van Hasselt uit Zeist, gekleed in discoglittertrui, leidt de dans maar het is Gyp die de show steelt. Het terrein van de Kynologen- club (KC) Zeeland bij Wilhelmi- nadorp is zondagmiddag het to neel van wedstrijden doggydance, de eerste die de club organiseert. En niet zo maar een wedstrijd, maar een heuse internationale competi tie, want ook deelnemers uit België en Duitsland hebben zich gemeld. Doggydance is een van de jong ste takken van de hondensport. De bedoeling is dat hond én baas (de 'handier') oefeningen uitvoeren op het ritme van de zelfgekozen muziek. Wollie Schipper heeft het onderdeel vorig jaar maart geïntroduceerd bij de KC Zeeland, wat diverse enthousiastelingen heeft opge leverd, die inmiddels aan wed strijden meedoen. Er wordt gestreden in drie cate gorieën: beginners, novice en advanced. In totaal zijn er 45 deelnemers op het evenement afgekomen, plus twee duo's die v/eer in een aparte afdeling uit komen. Wollie Schipper, die de ze dag als speaker fungeert, is dik tevreden over de deelname. „Dit is echt boven verwachting. We hadden gehoopt op 25, 30 deelnemers." Pirouettes Vooral bij de advanced, de hoogste categorie, zijn er fraaie optredens te zien. Sibeau draait wild blaffend en met veel ritme gevoel lenige pirouettes en vormt een treintje met bazin Saskia van de Walle. De pas ne genjarige Charisse Uyterhoe- ven uit België blijkt met haar Xonny een veelbelovend duo en Jules O'Dwyer verzorgt, gehuld in revuekostuum, een bijzonde re pas de deux met haar border collie. Tussen de categorieën door is er bingo, met lootjes in de vorm van hondenbotten. De nummers corresponderen met die op ten nisballen in dering. De apporte rende honden verzorgen de trekking en bezorgen de geluk kige winnaars onder meer een voederbak of hondenriem. De twee besten in elke categorie mogen aan het eind van de mid dag deelnemen aan het finale- spel, waar ze moeten improvise ren op - naar keuze - Trojan horse van Luv of YMCA van Vil lage People. Ineke Happée uit Nieuwdorp, ook lid van de orga nisatie, houdt met haar herder Kesmo in de finale de Zeeuwse eer hoog, maar het zijn Hetty van Hasselt en Gyp die de hoofdprijs mee naar huis mogen nemen. !2QrRolf Bosboom 'OES - De afdeling Zeeland ra de grafische vakbond FNV pro heeft zaterdag vijftien ju- Iraarissen gehuldigd. Bijzonde- paandacht was er voor H. Cre pt uit Goes, die inmiddels rTentig jaar lid van de bond is. p jubilaris, 88 jaar oud, is Nttaam geweest als letterzet-,; F Nu de grafische school in' Utrecht ging hij in 1932 werken in Leiden. In 1940 kwam hij echter op straat te staan. „Ik was toen pas getrouwd en moest ervoor zorgen dat ik snel weer werk kreeg. In het vakblad zag ik toen een advertentie waarin drukkerij De Lange in Goes een letterzetter vroeg." Cremer kon er terecht en verhuisde daarom naar Goes. „Ik was er eerst veer tien dagen op proef, maar ben er uiteindelijk veertig jaar geble ven." Zijn betrokkenheid bij de FNV is altijd vanzelfsprekend ge weest. „In het grafisch bedrijf moest je lid van de bond zijn." Cremer vervulde ook 25 jaar lang de functie van penningmeester van de Goese afdeling. J. Joosse, voorzitter van de Zeeuwse FNV-afdeling en lid van het hoofdbestuur, zette Cremer zaterdag in het zonne tje. Verder reikte hij aan G. den Toonder uit Kloetinge de gou den speld uit wegens vijftig jaar trouw aan de bond. Degenen die veertig jaar lid van de bond zijn, kregen een week vakantie aangeboden. Het zijn: mevrouw Bergsma-van Hame ien uit 's-Gravenpolder, J; Horseling uit Sommelsdijk, C. door Rolf Bosboom GOES - Niet het gebrek aan geld, maar de overmatige be moeienis van de overheid is het grote probleem voor de gezond heidszorg. „We moeten de zorg teruggeven aan de mensen", zei het Goese CDA-Kamerlid S. Buijs gistermiddag in zijn woonplaats tijdens een debat van het Humanistisch Verbond. Buijs, genoemd als kandidaat minister in het nieuwe kabinet, hekelde vooral de overvloed aan wet- en regelgeving in de ge zondheidszorg. „Het budget stond de afgelopen jaren cen traal en niet meer de patiënt. De centrale overheid heeft er op die manier een puinhoop van ge maakt. Geld is niet het pro bleem. Dat is echt de grootste flauwekul." Volgens Buijs dient de sector 'ontketend' te worden, losgemaakt van de directe be moeienis van de overheid. „De zorgmoet een maatschappelijke organisatie worden." De over heid zou alleen de voorwaarden daarvoor moeten scheppen en slechts op de achtergrond aan wezig zijn, als 'vangnet'. Het Zeeuwse Kamerlid keerde zich tegen de opvattingen van PvdA-gedeputeerde G. de Kok, die juist wees op de kwalijke ge volgen van een terugtredende overheid. Met name in een pro vincie als Zeeland met haar be perkte schaal leidt het overlaten aan de markt ertoe dat allerlei basisvoorzieningen verdwijnen of in elk geval onder druk ko men te staan. „Vooral in de zorg pakt dat heel slecht uit." „De overheid heef t zichzelf bui tenspel geplaatst", vond De Kok. „Zeker de rijksoverheid is onvoldoende zichtbaar. Zo ken nen we in Zeeland nauwelijks rijksdiensten meer. Daardoor heeft de landelijke politiek hier ook geen voelhoorns, geen an tennes meer. Ze hebben zich al lemaal teruggetrokken in hun bastion in Den Haag." Het debat draaide rond de vraag of met de toegenomen rol van de vrije markt tegelijk de 'bescha ving' overboord wordt of al is gegooid. De stichting Stop de Uitverkoop van de Beschaving trekt sinds een jaar ten strijde tegen de economisering van de maatschappij. „We hadden een gevoel van onbehagen over de enorme nadruk die wordt ge legd op markt en geld, terwijl er ook iets moet zijn wat dat over stijgt", zei hoogleraar A. Kla- mer, tevens bestuurslid van de stichting. „Een jaar geleden was het nog heel gek om dat gevoel van een enorm gemis in de sa menleving te benoemen, maar de afgelopen tijd is het juist op grote schaal naar buiten geko men." Wakende rol Stedenbouwkundige H. Droogh vond dat de overheid vooral een wakende rol moet spelen. „Zij moet ontwikkelingen goed ana lyseren, het goede verankeren en wat verkeerd is gegaan uit bannen. Als zij een stap terug doet, is ze niet meer in staat het waardevolle te behouden. De afgelopen tijd is de overheid te veel afwezig geweest op mo menten dat normen, waarden en andere verworvenheden in het gedrang kwamen." MIDDELBURG - Een fietsende vrouw uit Middelburg is zater dagochtend in Middelburg aan gereden door een lijnbus. Ze werd met schaafwonden door een ambulance naar het ziekenhuis gebracht. De aanrij ding gebeurde op de kruising van de Seissingel met de Olmen laan. Een 59-jarige Middel burgse busschauffeur reed over de Olmenlaan. Bij het oprijden van de voorrangskruising zag hij de vrouw niet. door Miriam van den Broek OOSTKAPELLE - De kust van Oostkapelle staat zaterdag 8 ju ni in het teken van vrijheid. De Oranjevereniging Oostkapelle viert dan met een Air- en Sea- show haar vijfentwintigjarig bestaan. Tegelijk herdenkt ze de dag waarop de vrijheid zo zwaar bevochten werd: D-Day op 6 ju ni 1944. De herdenkingsdag begint om half tien met een bevrijdingsin tocht door het dorp. Daarin rij den legervoertuigen mee van 'Keep them Rolling', de Ko ninklijke Landmacht en de Ko ninklijke Marechaussee. Ook de doedelzakkenband Interscaldis Pipes and Drums loopt mee. Net als twee jaar geleden bij de eer ste grote vliegshow in Oostka pelle, zijn Schotse oud-strijders van de partijDe tocht begint bij het parkeerterrein aan de Dom- burgseweg en voert langs de Halve Maan, Domburgseweg, Dorpstraat en de Lantsheer- straat of Duinweg. De tocht ein digt op het parkeerterrein De Vier Hoogten aan de Duinweg. Omstreeks half elf worden bij de Duinweg informatiestands op gebouwd van de landmacht, marine en de marechaussee. Ook gaan alle legervoertuigen daar heen. Er staat een BO-105 helikopter van de luchtmacht, de Lynx-helikopter van de ma rine, een Leopard-tank en een klimwand. Op het strand bij de Duinweg vinden over een lengte van twee kilometer reddingsoperaties, een vlootshow en de vliegshow plaats. Om elf uur begint de lan ding van parachutisten van het Korps Mariniers vanuit de Lynx-helikopter. Omstreeks half twaalf begint voor hotel Bos en Duin een muzikale show- van Interscaldis Pipes and Drums en van de brassband Thalita uit Vlaardingen. De Seashow gaat om half één van start onder leiding van de Koninklijke Nederlandse Red ding Maatschappij en de Dom- burgse Reddingsbrigade. Ook de douane, Rijkswaterstaat, de kustwacht en de waterpolitie doen er aan mee. De zeeshow wordt afgesloten met een vloot- schouw en een demonstratie door de marine. Stuntvliegers De Airshow onder leiding van het Dutch Aviation Promotion Team begint om twee uur. Daar aan doen vijftig oude en nieuwe toestellen uit binnen - en bui tenland mee, waaronder de Spitfire, de Mustang, de Mit chell en diverse stuntvliegers. De herdenkingsdag wordt afge sloten met een feestavond vanaf acht uur 's avonds in een tent aan de Duinweg. Toegangskaarten zijn al ver krijgbaar bij de VW-kantoren op Walcheren en Noord-Beve land en bij de boekhandels De Drukkerij in Middelburg en De Koperen Tuin in Goes. Kaarten kosten vier euro per persoon en 2,50 euro voorkinderen van vier tot twaalf jaar. Een hondje vertoont zijn kunsten tijdens de wedstrijden doggy dance. foto Willem Mieras Oostdijk uit Zierikzee, A. Reijn- goudt uit Yerseke, F. Rijk-Bek kers uit Kloosterzande, R. Saat uit Heinkenszand. J. van der Velde uit Vlissingen, H van Wanrooij uit Goes en M. Willem- se uit Vlissingen. Wegens 25 jaar lid maatschap ontvingen J. Janse uit Kapelle, J. Verhulst uit Wemeldinge, L. den Boer uit Hulst en W. van der Post uit Zierikzee de zilveren speld. Halverwege zijn jaren dertig liep onze Middelburger ooit eens een halve marathon. Om daarna zijn trainingsschoe nen aan de wilgen te hangen. Al dat gedraaf zonder echt doel, het kwam hem ineens zo zinloos voor. Vijf jaar en - minstens - even zovele kilo's later heeft hij zijn oude hobby weer opgepakt. Met een trai ningsschemaatje van eigen hand - om te beginnen één minuutje hardlopen, twee minuten wandelen - liep hij zaterdag zijn eerste rondje. Na een kwartier kwam hij j puffend als een stoomloco- j motief en zwetend als een i paard thuis. Vermoeid, maar trots op het feit dat zijn door- zettingsvermogen in de loop der jaren ongebroken was ge bleven. Vrouw en kinders konden fier zijn op echtge noot en vader. Dacht hij. Want wat zei zijn oudste dochter: ,,Nu al terug, pap?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 21