Deense viking slaat vleugels uit 20 r Supertalent is nu taxichauffeur PZC (oj® verueinigirtg Klucht rond drachtig springpaard Ratina Z Dennis Martens en Ruud Rentmeester halen Zottegem Heuvels in Vlaanderen zorgen voor veldslag in Driedaagse Rondemis(s) Fraude Vliegreisjes Held op sokken Supporter maandag 27 mei 2002 door Frits Bakker ZOTTEGEM - Het waren tafe relen zoals ooit op de Koppen berg, met gladde steentjes, een valse klim en een peloton dat zich slingerend een weg baande naar boven. De Juniorendrie- daagse van Axel eindigde giste ren op Vlaams grondgebied in een ware veldslag. De Deen Matti Breschel omzeil de alle valkuilen op weg naar de finish van de laatste etappe in Zottegem. Hij werd eindwin naar van het gevecht dat zijn ontknoping kreeg in de ultieme kilometers. ,,Ik ben nog nooit zo diep gegaan om te winnen", hijgde de blonde viking na af loop met de modder van de kas seien nog tussen de tanden. Het was ook nog nooit zo slo pend geweest in de Axelse drie daagse, die over een vernieuwd parkoers gingen de vervaarlijk- ste beklimming uit de omgeving aandeed. Wat de Koppenberg ooit was voor de gelouterde profrenners in de Ronde van Vlaanderen, was de Molenberg tijdens de slotetappe voor het uitgedunde peloton van junio ren. Verraderlijk „Hij is zo verraderlijk, zo steil, en hij doemt ineens voor je op", zei Matti Breschel, die vertelde dat hij nog nooit eerder een berg met 'cabblestones' was opgere den. Die onbekendheid werd hem nog bijna fataal, door een onverwachte aanval van de Pool Michal Golas. De slotetappe werd gewonnen door Norman Meerkerk uit de Rabo-selectie. Een andere Rabo-renner, Tho mas Dekker, won zaterdag de tijdrit. Dat was niet genoeg om de machtsgreep van de achttienja rige Matti Breschel, afkomstig uit een klein plaatsje aan de zuidkant van Kopenhagen, te verhinderen. De Deen reed een degelijke tijdrit op zaterdag (negende), pleegde in de avon detappe in Axel een coupe met zijn Poolse bondgenoot Michal Golas en counterde gisteren een pittige aanval op zijn positie. Matti Breschel leidt de dans bij de beklimming van de Molenberg. De Pool, die tweede stond in het klassement met 1.12 achter stand, opende met twee mede vluchters de koers op de Molen berg en had tien kilometer voor het einde nog een voorsprong van twee minuten op de gele trui. Matti Breschel bekende la ter: „Ik gaf niets meer voor mijn winstkansen, want mijn ploeg was gesloopt en ik moest alles alleen doen." Met de hulp van een paar be reidwillige Belgen, die voor ei gen publiek reden, werd de kloof toch nog gedicht. De Deen was er dolgelukkig mee en be dankte aan de streep iedereen die hem had geholpen. De eind zege in Zottegem was de eerste in een wedstrijd voor de wereld beker. In de Heuvelland twee daagse droeg Breschel twee dagen de leiderstrui, maar ver foto Peter Nicolai speelde hij de zege op de slot- dag. Matti Breschel komt uit een se lectie die doorgaans onder lei ding staat van Jesper Skibby. De vroegere TVM-renner moest in de Axelse koers verstek laten gaan, omdat hij andere ver plichtingen voor de Deense bond had. „Ik heb wel al veel aan hem te danken", zei Bre schel, die blijk gaf van zijn veel zijdige klasse. Frans Maassen zei na afloop: „Ik had de Deen hoog ingeschat, maar niet verwacht dat hij sterk genoeg was om Jukka Vastaran- ta te verslaan. Die was voor mij de torenhoge favoriet om hier te winnen." Maar ook Maassen had zich verkeken op de kwets baarheid van de kleine Fin, die alleen in de korte tijdrit de top tien haalde, maar in alle andere etappes faalde. Outsider Toch dook er op zaterdag plot seling nog een andere outsider op in het peloton. De Belg Mario Ickx, uit de vermaarde wieier- school van Rik van Looij in He rentals, kwam na twee etappes aan kop van het klassement, toen hij in de tijdrit als derde was geëindigd achter Thomas Dekker en de Tsjech Ondryas. Zaterdagavond werd Ickx al onttroond. Matti Breschel, Mi chal Golas, de Amerikaan Sti- ler-Cote, twee ijzersterke Rus sen en de Nederlanders Joost van Leijen en Sebastiaan Lan- geveld zetten een vluchtpoging op die het klassement overhoop haalde. Joost van Leijen spurtte in Axel onbedreigd naar de overwin ning, maar veel belangrijker was de tijdwinst die Breschel boekte. Op slag was heel de Ra bo-selectie kansloos voor de eindzege, werd de Belg Ickx op een gevoelige achterstand gere den en werd definitief afgere kend met de ontredderde Vasta- ranta. De jonge Belg voorspelde nog een klinkende revanche. „Op mijn terrein, de Vlaamse heu vels, ga ik erin vliegen", zei hij strijdvaardig. Het bleek groot spraak, want Mario Ickx kwam op de Molenberg, de Vlamme, de Berendnes en de Leberg zelden in beeld. Het heroïsche gevecht werd gedicteerd door de Poolse vechtjas Golas, die al zijn klasse in de strijd gooide, maar door de laatste jump van Breschel werd afgebluft. door Marco Hamelink AXEL - „Het was zwaar, héél zwaar", was de reactie van de meeste Zeeuwse renners, tij dens en na afloop van de Junio- rendriedaagse van Axel. Alleen Ruud Rentmeester uit Goes en Dennis Martens uit Koewacht slaagden erin de finish in Zotte gem te bereiken. Maar gemak kelijk was het voor geen van beiden. „De Molenberg was zwaar, met die natte kasseien, maar de Berendries vond ik nog veel las tiger", meende Ruud Rentmees ter. De junior van wielervereni ging Theo Middelkamp kon met een 26e plaats in de laatste etap pe en een 37e plaats in het eind klassement toch tevreden te rugkijken. Dennis Martens deed het met zijn 32e plaats in de eindstand, op ruim acht minu ten van de Deense winnaar, nog iets beter. Lek Het verlies in het klassement leed de Goesenaar al in de eerste etappe. In de polders rond Phi lippine reed Rentmeester op een ongelukkig moment lek. „Het duurde even voordat ik een nieuw wiel had. Het gat was al te groot en toen kon ik niet meer terugkomen. Dennis Martens finishte giste ren in de zware etappe in Zotte gem en omgeving als 42e. De Koewachtenaar had ook veel te genslag gekend. De renner uit het team Nijdam/Bloks, dat overigens binnenkort zijn juni oren wil afstoten (de wv Zeeuws Vlaanderen is een kandidaat voor overname) kwam zaterdag tijdens de eerste rit in Axel hard ten val. Op karakter kon hij de wed strijd toch uitrijden en hij wist zich zelfs als één van de weinige Zeeuwen in het eerste peloton te handhaven. Met een dik pak ijs op zijn hand zat hij na de finish bij de EHBO. „Het was bij het buurtschap Luntershoek", vertelde de zes tienjarige Koewachtenaar. „Voor me viel een Rus en ik kon geen kant meer op. Ik sloeg met fiets en al over de kop." Ru een minuut zat hij in de berm Lr snakkend naar adem. „Ik vnelon1 mijn ribbenkast en kreeg bijna F geen lucht meer." Aan opgeven had hij geen moment gedacht] k Na een achtervolging van an-' derhalve ronde wist hij het' j, voortrazende peloton weer bij r te halen. „Maar ik heb echt af! gezien. Bij die val kneusde ij ook mijn linkerhand, waardoor- ik maar één rem kon gebnn- ken." Tijdens de etappe in Zottege®] h had Martens nog steeds last van i die hand. Met name op de kas- seien in Haaghoek speelde de' blessure hem parten. „Maar it ben wel wat pijn gewend en ben heel dat ik de wedstrijd heb uit- y gereden. Als je zag hoeveel goede prestatie", meende Mar tens. Van de 165 renners die vrij dag van start gingen, haaldeni 62 de finish. Ralph Schaalje kon de ve wachtingen niet waarmab De Axelaar stapte in de derde! etappe in zijn woonplaats voor-, tijdig af nadat hij een keren had moeten Schaalje. die in kleine Belgisch koersen regelmatig ereplaatse haalt, kon zich in het internat» nale deelnemersveld niet staan de houden. Tibor Springs (Theo Middelkamp) kwam gis teren op de Molenberg in de pro blemen. Door diverse valpartij en, waardoor het pelota verbrokkelde, raakte de Goese naar op achterstand. Spnngt kon niet meer terugkomen"e gaf na dertig kilometer op. Uit de wedstrijd Arjen Mosselmanleek langetiji de wedstrijd uit te kunnen rij den, maar werd in één vandi laatste omlopen in Stnjpen m de wedstrijd genomen Tod was de eerstejaars junior ut Kruiningen niet ontevreda „Als je ziet hoe de nationale* lecties presteren, doen wijiel helemaal niet zo slecht. Diejon gens zijn zogenaamd de besten van hun land en kunnen ooknie altijd mee." De blonde Deense winnaar met bloemen overladen, een dikke kus voor al die winnaars van de klassementen? Ze waren er heel bedreven in, de rondemissen van de Juniorendriedaagse. Maar soms moet een rondemiss ook nog wat anders doen dan kussen uitdelen en dan kan het wel eens goed mis(s) gaan. Pierre Eijsackers, de voortreffelijke spea ker van de Driedaagse, moest gisteren in het Belgische wielermekka Zottegem niet alleen de huldiging van commentaar voor zien, maar ook de plaatselijke notabelen ontvangen en wegwijs maken. Toen hij de schepen (wethouder) van sport zaken van Zottegem aan het publiek intro duceerde, kon hij het niet nalaten om aan één van de rondemissen te vragen: „Deze man is schepen, weet jij wat dat is?" „Uhhh, ik denk het wel", antwoordde ze met enige schroom. „Hij is de bestuurder van een schip..." Bij de communicatie-afdeling van de Fifa is lichte onrust uitgebroken omdat een onbekende man ten onrechte een pers kaart heeft gekregen. Hij heeft daarmee toegang tot alle mediacentra in Japan en Zuid-Korea waar vrijdag het wereldkam pioenschap voetbal begint. De man kreeg de pas in Seoel Hij gaf zich daar uit voor reporter van de Sunday Mir ror. De zaak kwam aan het licht toen de echte journalist van de Engelse krant zich meldde. De inmiddels gealarmeerde Zuid-Kore- aanse politie heeft de fraudeur nog niet ge vonden. DPA Trevor Sinclair vloog 30.000 kilometer in elf dagen. Van Londen naar Dubai, van Dubai naar Seoel, van Seoel naar Lon den en van Londen naar Osaka. Hij behoorde tot de selectie van het Engelse elftal, moest plaats maken voor de herstel de Kieron Dyer en werd alsnog opgeroepen voor de geblesseerde Danny Murphy. Sinclair verliet woensdag de Engelse se lectie. De 29-jarige middenvelder van West Ham United moest plaats maken voor Dy er van Newcastle United wiens blessure nog wel niet hersteld was, maar die op ter mijn inzetbaar was. Bondscoach Eriksson drong er bij Sinclair op aan een paar dagen langer te blijven, maar de speler koos voor de terugreis omdat zijn vrouw vijf maan den zwanger is. Twee dagen later riep de bondscoach Sin clair weer op. Danny Murphy van Liver pool brak tijdens de training zijn linker voet en Sinclair was de aangewezen vervanger. Dus stapte hij vrijdag in het vliegtuig voor de lange uur durende reis naar Osaka om zich weer bij de Engelse selectie te voegen. RTR door Frits Bakker Kijk maar eens goed naar die jongen, zei de bondscoach, die dat jaar in Axel was met zijn junioren. „Die kan alles met de fiets." Johan Bruinsma was de naam en alle kenners voorspelden hem een prachti ge toekomst als renner. Hij was net zeven tien, toen hij in 1993 alles aan flarden reed en met grote overmacht winnaar werd van de Juniorendriedaagse van Axel. De klasse straalde er vanaf bij de jonge, vrolijke Drent. Hij won alles wat er maarte winnen viel bij de junioren, werd amateur en op zijn 22e jaar prof bij de Rabobank. En toen was het ineens over. De benen wilden niet meer, overal werd Bruinsma gelost en na een jaar werd hij simpel aan de kant ge schoven. De bondscoach nog eens gebeld in die tijd. „Weet je wat het is met Johan", zei hij som ber. „Hij leeft niet voor zijn sport, hij ge draagt zich als een flierefluiter. Als we in het buitenland zijn, is het altijd wat met hem. Je denkt dat hij om tien uur naar z'n hotelkamer is gegaan, dat hij vroeg op bed ligt, maar hij springt door het raam en gaat achter de meiden aan." Johan Bruinsma (25 nu) is inmiddels ge stopt met fietsen. Vorig jaar in juni is hij voorgoed afgestapt, sinds die dag heeft hij geen fiets meer aangeraakt. Vrijdag was hij terug in Axel, op bekend terrein. „Ik ben ploegleider geworden bij De Jonge Renner, dan hoor ik er toch nog een beetje bij." En hoe vul je nu de dagen Bruinsma: ..Ik ben taxichauffeur gewor den, in Geertruidenberg, waar ik als wiel renner al was gaan wonen." Helemaal afgeknapt op het fietsen? „Ja, eigenlijk wel, want toen ik stopte, was het alsof er een blok beton van mijn rug af viel." Het gezeur over dat eeuivige talent beu? „Ze zeuren altij dnu nog steeds. Ik hoor het elke dag nog, ook nu ik hier in Axel ben. Hoe komt het toch datje niet meer... Maar overal lopen zeuren rond. Wat denk je van die ouwe wijven, die je met een taxi moet ophalen, als je vijf minuten te laat bent." Mogen wij het nog één keer vragen? „Ja, mag wel, want het is natuurlijk op merkelijk dat ik nu op mijn 25e jaar als ploegleider in een auto zit." Vooruit dan maar: waarom ben je mislukt? „Ik was geen flierefluiter, i k heb er echt wel voor geleefd, maar kennelijk was ik niet goed genoeg. Ik won als amateur nog Dwars door Vlaanderen, voor de wereldbe ker, reed best goed in de buitenlandse wed strijden, maar het werd steeds minder." Problemen met de gezondh eid, hoorde je altijd. „Het was altijd wat, ik hobbelde van het ene probleem in het andere. Het is me enorm tegengevallen, vooral de overgang naar de profs, die absoluut geen respect to nen voor een jonge renner." En zo gleed het verder af. „Je raakt steeds dieper in de ellende. Als ik weer een wedstrijd mocht rijden van Theo de Rooy, dan moest ik zo diep gaan, dat ik drie dagen later weer ziek werd. Zo ging dat maar door. Het niveau bij de profs lag te hoog voor me." Hoe was het om terug in Axel te zijn? „Ik besef nu pas hoeveel indruk dat heeft gemaakt, toen ik hier won. En dat is wel leuk. Maar ik heb mijn leven weer lekker op orde. dat is nog belangrijker." En met die jonge renners opstap? „Het is mooi om af en toe nog op de koers te komen en dit werk doe ik graag. Ik zie er iets van mezelf in terug van toen ik zelf nog wielrenner was. Maar je waarschuwt ze wel, dat het nog een lange weg is. „Het beste voorbeeld ben ikzelf, dus ik kan ze wel wat bijbrengen." SUWON - Koude benen zal Thierry Henry niet hebben gehad tijdens de interland van wereldkampioen Frankrijk tegen Zuid-Korea (3-2). De veelscorende Franse spits van Arsenal had zoals gewoonlijk zijn kousen weerzo hoog mogelijk opgetrokken. Zijn beenspieren waren op temperatuur, maar niet op schot. Henry scoorde niet. foto Lionel Cironneau/AP Johan Bruinsma foto Peter Nicolai door Alexandervan Eenennaam HAMM - De Duitse springruiter Ludger Beerbaum weigert de opdracht van de rechtbank in Münster op te volgen om zijn paard Ratina Z over te dragen aan Leon Melchior. Ratina Z is drachtig en moet over drie weken bevallen. Berijder Beerbaum wil dat dat in zijn stallen in Riesenbeck ge beurt, eigenaar Melchior vindt zijn onder komen in Lanaken een betere plaats. De rechtbank in Münster droeg Beerbaum vrijdag op binnen 24 uur het paard over te dragen aan de eigenaar, op straffe van een dwangsom van 125.000 euro. Daarbij zou bij weigering de politie ingeschakeld wor den. Beerbaum verweerde zich zaterdag via zijn advocaat door te stellen dat de twintigjarige merrie zo kort voor de ge boorte van het veulen niet meer mag wor den vervoerd. Volgens de advocaat van Melchior, Burkhard Oexmann, is dat on zin. Toen Beerbaum weigerde aan de uitspraak van de rechter te voldoen, is direct een team naar Riesenbeck gestuurd om Ratina Z op te halen. De dierenarts en de meegereisde paardenverzorgers troffen Ratina Z vol gens Oexmann niet aan. „Beerbaum was er al lang vandoor met het paard." Oexmann zal namens Melchior Beerbaum nu bij de rechtbank in Münster opnieuw aanklagen. Ratina Z veroverde in haar sportieve loop baan ruim 900.000 euro aan prijzengeld. Bij de Olympische Spelen van Barcelona in 1992 was ze onder de hoede van Piet Ray- makers, die destijds zilver won. Beerbaum bereed de merrie een jaar later met veel succes; de Duitser won de wereldbeker. DPA De Schotse coureur Johnny Herbert wil volgend jaar in de nieuwe raceklasse Premier Grand Prix voor de Engelse voet balclub Chelsea gaan rijden. Herbert nam onlangs afscheid van de Formule I „Ikben mijn hele leven al supporter van Chelsea Premier Grand Prix wil volgend jaar maart beginnen met de nieuwe raceklasse. Top clubs uit het betaalde voetbal hebben de24 wagens in het kampioenschap geadop teerd. Ook Feyenoord doet mee. Welke coureurs de bolides van 750 pk voor de Rot terdamse club gaan bestuiten, is nog niet bekend. Rond de raceklasse bestaat nog veel ondui delijkheid. Officieel hebben alleen Feye noord, Leeds United, Anderlecht en Benfi- ca zich contractueel verplicht om mee te doen De organisatie verwacht dat vijftien clubs deelnemen uit Spanje, Italië. Frank rijk, Engeland en Duitsland; de vijf grote competities van Europa De overige plek ken zijn bestemd voor Nederland. België' Portugal en Zuid-Amerika. Anders dan in Formule I krijgen de teams gelijke midde len. AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 20