I |LPF schept onrust over illegalen Menselijke fout veroorzaakt drama op spoor Mozambique PZ Grote ijsvlakten op Mars ontdekt Colombianen kiezen voor opvoeren strijd leider Herben fluit vice-fractievoorzitter Hoogendijk terug Bressiaander verdrinkt in Handelshaven Vrachtschip ramt brug in Oklahoma £tos 3 halen, 2 betalen! Leger Israël voert actie tegen extremisten op 1 JUNI u I 7 2002 ERA 0 0 0 Bart de Graaff overleden Lossere teugels in de zorg Excelsior promoveert Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 15,- Slabbekoorn beleeft week van zijn leven Onweer Éerst enkele opklaringen, in de middag I óuien met onweer. Matige zuidenwind 18 graden. 245e jaargang no. 123 naandag 27 mei 2002 lisnummer 1,00 iLorAp van den Berg IdENHAAG - De Lijst Pim njFortuyn heeft grote ver- 'tfarringgesticht over haar jiiandpunt over het legali seren van illegalen in Ne- e derland. Vice-fractie- jvoorzitter Hoogendijk zei 1 gistermiddag in het tv- programma Buitenhof dat alle, naar schatting ruim 100.0 00, illegalen in ons land een verblijfsvergun ning moeten krijgen. Fractievoorzitter Herben iprak dat gisteravond te gen. Volgens hem zouden alleen de il legalen en uitgeprocedeerde snelzoekers die langer dan vijf jaarin Nederland zijn en zijn in geburgerd, daarvoor in aanmer king moeten komen. Dat is het slandpunt zoals Pim Fortuyn dat vlak voor zijn dood venti leerde, aldus Herben. Hoogendijk wilde de 100.000 il legalen 'transparant maken'. Hoogendijk: ,,En dan kunnen we opnieuw beginnen. Maar dan moet de strenge Vreemde lingenwet stringent worden uit gevoerd. Alleen voor politieke vluchtelingen is wat ons betreft altijd plaats in Nederland", al- dosHoogendijk. Wat er in prak tijk uiteindelijk van het plan overblijft, zei hij niet te kunnen inschatten. „We brengen het als ieneus plan in en dan zien we gedurende de onderhandelin gen wel wat er van terecht- BRESKENS - In de Handelsha ven in Breskens is in de vroege zaterdagavond het levenloze li chaam uit het water gehaald van een 46-jarige Bressiaander. De man lag in het water, vlakbij zijn sportvisbootje dat tussen de Breskens 14 en Breskens 57 lag aangemeerd in de Handelsha ven. De precieze toedracht is nog onduidelijk. Volgens de politie was het slachtoffer bezig met het over laden van spullen in zijn bootje naar een van de grotere vissers schuiten. Hij is door nog ondui delijke oorzaak te water ge raakt en verdronken. Drie brandweerwagens, twee ambu lances en vier politiewagens kwamen af op de melding. komt", aldus Hoogendijk. Hoogendijk wekte veel verba zing met zijn opmerking dat alle illegalen in Nederland moeten worden gelegaliseerd. Hij zou dat vandaag aan informateur Donner voorleggen. Met name CDA en WD reageerden ver bijsterd. De WD wees het plan onmid dellijk af. De liberalen zijn bang dat het een aanzuigende wer king heeft op illegalen uit de ons omringende landen. WD-Ka- merlid Kamp verwacht dat het zelfs om 200.000 illegalen gaat. „Die toestroom kan de Immi gratie- en Naturalisatiedienst natuurlijk niet aan." Ook het CDA ziet er niks in. Donner praat vandaag ook ver der met Zalm (WD) en Balke nende (CDA). Zaterdagochtend praatte Donner op Huis ten Bosch koningin Beatrix bij over de informatie. Hoogendijk zei 'onpasselijk' te worden van mensen die bellen om te hengelen naar een minis terspost. „Laatst had ik nog ie mand die zei dat hij een vlieg brevet heeft en wel minister van Verkeer en Waterstaat kan wor den. Dat is dan nog een leuk voorval." Hoogendijk zei zich niet te kunnen voorstellen dat prominenten uit Paars straks zitting gaan nemen in het cen trum-rechtse kabinet. „Dijk stal? Daar gaat de WD over, Colombianen worden op wapens gecontroleerd voordat zij mogen stemmen in Bogota van onze redactie buitenland BOGOTA - Omgeven door strenge veiligheidsmaatre gelen zijn de Colombianen gisteren naar de stembus gegaan om een nieuwe president te kiezen. Veel kie zers hebben genoeg van de al 38 jaar durende oorlog met de linkse guerrillabeweging, maar de meesten lij ken tijdelijk meer strijd voor lief te willen nemen om er een einde aan te maken. Alvaro Uribe, een partijlo ze kandidaat die de strijdkrachten wil verdubbelen en meer militaire steun wil van de Verenigde Staten om voor eens en voor al met de rebellen af te rekenen, fotoTomas Munita/AP maakt een goede kans om al in de eerste ronde met meer dan de helft van de stemmen gekozen te worden. Als dat niet lukt, dan wordt 16 juni een tweede stem ronde gehouden, waarin waarschijnlijk voormalig minister van Binnenlandse Zaken Horacio Serpa van de Liberale Partij het tegen Uribe zal opnemen. AP WASHINGTON - In de Amerikaanse staat Oklahoma is gisteren ten vrachtschip tegen een brug over de rivier Arkansas gebotst. De brug is over een lengte van honderd meter ingestort en er zijn negen personenauto's en zeven vrachtwagens in het water gestort. Zeker twee mensen kwamen om het leven. Mogelijk zitten er nog automoblisten in hun wagen opgesloten. Plaatselijke media meldden dat het om zo'n twintig mensen moet gaan. Reddingswerkers waren gisteravond nog op zoek naar moge lijke overlevenden. Er wordt ook rekening mee gehouden dat men sen zichzelf uit hun auto hebben bevrijd. Zij zijn stroomafwaarts gedreven, maar hebben zich nog niet gemeld. De burgemeester van de nabijgelegen stad Webbers Falls, Jewell Horn, verklaarde dat het om een ongeval zou gaan. Verwacht wordt dat het aantal slachtoffers verder zal oplopen. Er zijn zeker vier ge wonden. Het ongeluk gebeurde tijdens slecht weer. ANP/DPA Advertentie onditioner en styling per stuk normaal vanaf 2.'° door Eelco van der Linden MAPUTO - Een menselijke blunder van formaat heeft za terdag de grootste treinramp uit de geschiedenis van Mozambi que veroorzaakt. Doordat stenen werden gebruikt om af gekoppelde treinstellen te blok keren op een sterk hellend vlak, kwamen 196 passagiers om en raakten 400 gewond. De trein was op weg van Ressa- no Garcia, een plaatsje op de grens met Zuid-Afrika, naar de hoofdstad Maputo, toen de ma chinist besloot de locomotief en de goederenwagons los te kop pelen van de vier treinstellen met passagiers. Hij deed dat na een defect geconstateerd te heb ben aan de goederenwagons, waardoor het geheel voor de lo comotief te zwaar was gewor den om verder te trekken. Alvorens los te koppelen, legde de machinist vier grote stenen voor de wielen van de treinstel len met passagiers. Met de goe derenwagons, die voor een be langrijk deel waren geladen met cementpoeder, reed de machi nist verder naar een lager gele gen station. Het idee was om la ter de passagierstrein aan te koppelen en de reis te hervatten. Kort daarna voltrok zich de ramp: de stenen begaven het en de treinstellen vlogen ook rich ting station, waar ze bovenop de goederenwagons knalden. Tientallen passagiers werden levend begraven onder meters dik cementpoeder. Anderen stierven doordat zeker twee treinstellen werden geredu ceerd tot verschrompeld ijzer. Onthoofd Een politiecommissaris zag overal 'gehalveerde en onthoof de lichamen' en 'losse ledema ten'. De reddingsoperatie, die langzaam op gang kwam, be stond vooral uit het transporte ren van zwaar gewonden met particuliere auto's naar het 60 kilometer verderop gelegen Ma puto. Minister van Transport Tomas Salomao bevestigde gisteren 'op het eerste gezicht' de toe dracht van het ongeluk. Een on derzoek moet definitief uitsluit- Advertentie P E N _H_ Z N MAKELAAR R U T _E www.era.nl 2 2 van onze redactie buitenland JERUZALEM - Het Israëlische leger zal deze week zijn acties tegen extremisten in de Pales tijnse gebieden opvoeren. Dat heeft minister Ben Eliezer van Defensie gisteren gezegd, nadat het leger dit weekeinde enkele invallen had gedaan in diverse Palestijnse steden. De Amerikaanse president Bush maakte gisteren in Parijs bekend dat deze week zijn ge zant weer naar het Midden- Oosten reist in een poging het vredesproces op gang te bren gen. Ook zullen Amerikaanse functionarissen mee gaan hel pen de Palestijnse veiligheids diensten te hei-vormen, aldus de maar persoonlijk zie ik dat niet voor me. Paars heeft toch een bepaald stempel gekregen", al dus Hoogendijk. Zelf claimt de LPF de ministeries van Justitie. Onderwijs en Volksgezondheid Hoogendijk is geen kandidaat voor het kabinet. „Ik ben geko zen tot volksvertegenwoordiger en dat wil ik zo houden." GPD Televisiepresentator Bart de Graaff is zaterdag op 35-jarige leeftijd overle den. Collega's en vrienden uit de mediawereld rea geerden geschokt On danks dat bekend was dat de oprichter van BNN niet oud zou worden, kwam zijn dood toch onver wacht. De overheid moet de financiële teugels in de zorg laten vieren De wachtlijsten zijn het gevolg van het systeem waarmee de zorg in ons land betaald wordt. Dat stelt de Terneu- zense specialist H. J. ter Stege, die het spits afbijt in de serie 'Zeeuwse wensen voor een nieuw kabinet'. Excelsior keert na vijftien jaar terug naar de eredivisie. De Rotterdammers verloren op de slotdag van de nacompetitie bij Volendam (2-1De nederlaag had geen gevolgen omdat de enige overgebleven concurrent, Sparta, op eigen veld verloor van ADO Den Haag met 1-3. Sparta komt daardoor voor het eerst in de geschiedenis van het be- taalde voetbal niet meer op het hoog- 1 T? CbT:- 1 Q ste niveau uit. I O k vj# radio en televisie: 2; binnenland: 3; buitenland: 5; radio en te levisie: 6; zeeland 7, 9 en 11; gezondheid: 12; sport: 13, 14, 15,16,17,18,19 en 20 door Sal Stam DEN HAAG - Op de planeet Mars zijn grote hoeveelheden ijs ontdekt. De ijsvlakten liggen vlak onder het oppervlak van onze kleinere zusterplaneet. Het is de belangrijkste vondst die ooit op Mars is gedaan. De Amerikaanse ruimtevaart organisatie NASA zal donder dag met officiële mededelingen komen over de historische ont dekking. De Britse krant The Sunday Times bracht het nieuws gisteren al naar buiten. De ontdekking geeft opnieuw voedsel aan het vraagstuk of er ooit leven op Mars is geweest. Deskundigen sluiten niet uit dat de NASA zal besluiten om bin nen twintig jaar een bemande vlucht naar Mars uit te voeren. De ontdekking van de ijsvlak ten werd gedaan door de Ameri kaanse ruimtesonde Odyssey, die sinds vorig jaar bezig is ge gevens te vei zamelen De ijs vlakten strekken zich uit vanaf de polen tot bijna aan de eve naar. De hoeveelheden zijn zo groot dat ze de overblijfselen zouden kunnen zijn van wat ooit oceanen waren Als dat het ge val is, dan is de kans groot dat er ooit leven was op de planeet. Tot nu toe had geen enkele ruim tevaartorganisatie serieuze plannen om een mens naar Mars te sturen, omdat er dan niet vol doende water mee kan om te overleven. De ontdekking van het ijswater kan nu alsnog een stevige impuls geven aan het sturen van bemande ruimte- vlucht. De astronauten zullen dan beschikken over water. Eerder onderzoek wees erop dat op Mars veel ijs moest zijn. Al leen wist niemand waar. Het lijkt er nu op dat het ijs zich on der een laag stof en los gesteente bevindt. ANP (Advertentie) sel geven. President Joaquin Chissano, die gisteren de plaats van de ramp bezocht, sprak van een 'vernietigende horror' en kondigde drie dagen van natio nale rouw af. Hij riep op tot soli dariteit en het geven van bloed, en te wachten met het trekken van conclusies. GPD president. Eerder op de dag be kritiseerde hij nog de Palestijn se leider Arafat. Het Israëlische leger trok gister ochtend opnieuw Kalkilya op de Westelijke Jordaanoever binnen. In deze stad geldt een uitgaansverbod. Volgens het le ger voerden de troepen huiszoe kingen uit. Zaterdag waren Israëlische mi litairen Bethlehem en Toelka- rem binnengetrokken. Gisteren verlieten ze deze autonome Pa lestijnse steden weer, nadat ze huizen hadden doorzocht op zoek naar vermeende militante Palestijnen. Het leger was in Bethlehem op zoek naar een plaatselijke leider van de militante Islamitische Ji had. AFP/RTR/DPA straat. postcode plaats: telefoon. BI noteert u mij voor een proefabonnement van m/v 6 weken voor 15,- Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer: j handtekening: PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens. In de colofon treft u nadere informatie aai 8"713214"000002' Jft? noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 19,25). per kwartaal met automatische incasso 52,-). per jaar met automatische incasso 198, Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1