Heppner is Duitse Zoetemelk Coulthard heeft alles mee PZC X: 19 Verbruggen: renners zijn zondaars beu Contra-expertise Sgambelluri en Zakirov positief Boogerd blijft zwakke tijdrijder Heppner schittert op z'n oude dag in de Giro ffiffns.l" 3 Er w "S es "T ssSBISfe.'. ^-"?,WHariboro NMarlbog^jLj.' Toernooizege handbalsters Derde verlies volleybalsters Tweede zege Castroneves Drievoudige Franse crosszege Rijke medailleoogst in Medemblik Hockeysters uit voorzorg weg IOC diskwalificeert skilopers Dode in rally van Oostenrijk Van den Burgh pakt triatlontitel Kipkoech wint Twente Marathon Sjeng Schalken kent geen ongunstige loting Argentijns tennis bezig aan opmars maandag 27 mei 2002 foskamp wint jonde van België Hal UcHE-EN-FAMENNE - 'jjrt Voskamp heeft een mter- en: jiionaal aansprekende wiel- wedstrijd op zijn naam ge- Wreven. De kopman uit de Jankgiroloteri j ploeg verdedig- '50 justeren in de vierde en laat- frit van de Ronde van België eke sjnleidende positie met succes. Nederlandse wielrenner - iodhaafde zich voor in het pe- Ge- ïon en constateerde tevreden tjide tweede sprintzege van de '°- jjgcti Jan Svorada voor hem gevolgen had. Voskamp -12, ïjonde zich een echte winnaar, v de slotfase maakte hij per- jjonlijk een aanval van de ransman Chavanel, een he nrijke concurrent, in de stro- De l?nderegen ongedaan. ?iamp dankt zijn eindzege i3n een prima proloog, woens- jag, waarin hij vierde werd. Een •ag'later in de door Svorada ge- sonnen eerste rit greep hij de gderstrui door bij elkaar ge brokkelde bonificatiesecon- den. De vroegere luitenant van filter Jeroen Blijlevens was jaarna de sterkste in een secon- ipel. Voskamp, bijna 34 jaar, M; tas het zijn eerste zege in een ansprekende ronde. En in de tonde van België de opvolger nn Frans Maassen, die twaalf pargeleden de beste was. „Toch sas ik onzeker tot het laatste aoment. Tijdens de klim in de laatste ronde dacht ik dat het rog kon misgaan. Zeker toen Chavanel en Vinokourov ont snapten. Toen heb ik nog een ter gereden dat het zwart voor nijnogen werd." foskamp wil nog een paar jaar door. „Als Andi-ei Tsjmil tot zijn SJekan doorgaan, moet mij dat oklukken. Vooral omdat ik de laatste twee jaar weer veel ple in het wielrennen heb ge- tegen." foor zijn kleine ploeg was het wekeinde niet helemaal een testbende. Remco van der Ven zaterdag bij een valpartij jen zware hersenschudding op. Armstrong komt in de ïorm voor de Tour de France. De Amerikaanse wielrenner gisteren de Grand Prix ilidi Libre op zijn naam. Zijn Eerste plaats in het algemeen üassement kwam in de vijfde en laatste rit niet in gevaar. ANP NUMANA - Hein Verbruggen is goed over de rooie. De Neder landse voorzitter van de Inter nationale Wielren Unie (UCI) ierklaarde furieus te zijn over de dopingaffaires in de Ronde van Italië. „Dedopingzondaars weten niet wtze hun collega's en hun vak Veel renners zijn het zat, vragen me of het mogelij kis ie schuldigen definitief uit te stoten", zei Verbruggen zondag in een vraaggesprek met de Franse sportkrant l'Equipe. «Ik ben furieus. Ik ben er zeker van dat de recente winnaars van ie grote internationale ronden, ie wereldbekerwedstrijden en ie wereldkampioenschappen •absoluut schoon zijn. In de ana lysesvan hun urine zat niets dat wees op het gebruik van medi camenten. Helemaal niets. Daarom ben ik er ook van over- 1 dat grote prestaties gele- kunnen worden zonder al die vuiligheid. Maar je blijft al tijd valsspelers houden." Verbruggen verzekerde dat de Internationale Wielren Unie al les doet wat het moet doen om doping tegen te gaan. „Kijk naar de problemen met ferriti- ne, dat twee jaar geleden op dook. Dat probleem is praktisch opgelost. Een positief geval be tekent overigens niet dat dat au tomatisch de verantwoordelijk heid van de ploeg is. Een renner tan op eigen houtje werken. Kijknaar Frigo vorig j aar.AFP SAN GIACOMO - De contra expertises van de Russische wielrenner Faat Zakirov en zijn Italiaanse collega Roberto Sgambelluri hebben het resul taat bevestigd van hun eerste positieve dopingcontrole voor aanvang van de Ronde van Ita- De twee renners zijn als eersten betrapt op gebruik van Nesp, de verbetering van het bloeddo- Ptngmiddel epo. Zakirov van de Panaria-ploeg verliet de Giro nade vijfde etappe. De 28-jarige coureur liep tegen de lamp bij een controle voor aanvang van deproloogin Groningen. Sgam belluri trok zich vrijdag na de twaalfde rit op aanraden van eijn werkgever Mercatone Uno terug. Hij was positief bij een eontrole in de dagen voor de Gi ro. AFP van onze sportredactie NUMANA - Na de proloog in Groningen, die hem een plaatsje in de toptien oplever de, merkte Michael Boogerd dat hij op de goede weg was als tijdrijden Maar 6,5 kilometer tegen het horloge is andere koek dan de ruim dertig die gisteren op een golvend par cours rond Numana moesten worden afgelegd. Van alle klassementsrenners was de Hagenaar toch een van de zwaksten, 43ste op 3.04. De kopman van de Rabo's moest zelfs z'n knecht Jan Bo ven voor hem dulden. De Gro ninger was 15 seconden sneller (38e). Ook zonder noemens waardige druk blijkt Boogerd in deze discipline veel tekort te schieten. Als gevolg van deze ondermaatse prestatie duikel de hij in het algemeen klasse mentvan 13 naar 17 en lijkt een slotklassering in de toptien nauwelijks nog haalbaar. De man van de dag in Numana was Tyler Hamilton. De Ame rikaan, die in de US-Postal- ploeg naam maakte als eerste luitenant van Lance Arm strong en nu bij het Deense CSC Tiscali de rol van kopman heeft gekregen, gaf alles en ie dereen op het ruim 30 kilome ter lange traject het nakijken. Tot dusver, zoals ook zaterdag weer bleek in San Giacomo, schiet hij echter bergop tekort om serieus mee te dingen naar de ultieme roze trui. Vandaag is er een rustdag en morgen gaat het richting de Dolomie ten. Daar wacht een spannend slot van de Giro, want tussen de nummer één (Jens Heppner) en de nummer tien (Rik Ver- brugghe) zit slechts een tijd spanne van ruim twee minu ten, 2.13 om precies te zijn. door Dick Heuvelman NUMANA - Nonno Heppner wordt-ie steevast genoemd in de Gazzetta dello Sport, de Itali aanse sportkrant die al 85 jaar het patronaat voert over de Giro d'Italia. Nonno is Italiaans voor opa. Maar opa Heppner, voor naam Jens, fietst al meer dan een week in het roze, ten teken dat hij het peloton aanvoert. Ook gisteren in de tijdrit rond de Adriatische badplaats Numana verdedigde de 37-jarige Duitser met succes z'n leidersrol en be leeft hij z'n finest days van z'n Zoetermelkachtige carrière. De roze act van Jens op z'n ouwe wielerdag heeft tot dusver ech ter maar bitter weinig publici teit opgeleverd. Door alle do pingaffaires is zijn bijzondere prestatie nagenoeg onderge sneeuwd en dat werd afgelopen donderdag pijnlijk duidelijk na afloop van de bergtocht naar Campitella Matese. Waar het zaaltje voor de persconferentie van de besmette ritwinnaar Gil- berto Simoni bijkans uit z'n voegen knapte, moest Heppner het vervolgens met zegge en schrijve één belangstellende journalist doen. Dat werd de Nederlandse pr- man Luuk Eisenga van het Duitse Team Telekom te gortig. Na drie vraagjes vond hij het welletjes en stapte geagiteerd met z'n gelegenheidskopman op. „Belachelijk gewoon, zo weinig respect voor een renner die zoveel presteert. Maar ja, zo gaat dat in de wielrennerij hè, doping is veel belangrijker. Jens "MMU Jens Heppner bezig aan de tijdrit. foto Stefano Rellandini/Reuters verdient dit gewoon niet." Eisinga was gisteren de eerste die Heppner opving na z'n suc cesvolle verdediging van het lei derstricot. „Hij is een knokker, gaat tot het uiterste. Meestal doet hij dat voor anderen, maar nu is alle eer eens voor hem. Dat heeft-ie verdiend. En hij geniet er zelf ook zo van. Rijden in de leiderstrui van een grote ronde is maar weinigen gegeven." Inmiddels heeft de man die Heppner meestal van dienst is, Jan Ullrich, z'n superknecht vanuit de Heimat gefeliciteerd. 'Der Jan' deed dat vanuit de lap penmand, waarin hij al nage noeg het hele seizoen bivak keert en waar hij zeker voor de Tour de France niet uit tevoor schijn zal komen. Ullrich heeft veel aan Heppner te danken. Mede dank zij hem won hij zo wel de Tour de France als de Ronde van Spanje. Desondanks heeft Heppner ook nog wat z'n eigen palmares kun nen werken. De voormalige Os- sie uit Gera, die in 1991 de eerste kneepjes van het professionele vak bij Peter Post (Panasonic) leerde, heeft 25 overwinningen op z'n erelijst staan. De mooiste was een Touretappe in 1998. De Nederlandse wielerliefhebbers J JpR 3Tt~ zm'Zl 3?I b ..-"fSKETSJf SE -&0rmr -Ï—w- HSR» David Coulthard leidt de dans in de Grand Prix van Monaco en wordt gevolgd door Michael Schumacher. fotoRemyde la Mauviniere/AP Schot maakt einde aan zegereeks Schumacher door Hans Koenekoop MONTE CARLO - David Coulthard weer hield gisteren in het prinsdom Monaco Mi chael Schumacher van een vijfde achter eenvolgende overwinning in een Grote Prijs van de formule 1. De Schotse autocoureur troefde met zijn McLaren de Ferrari van Schumacher af in de smalle straten van Monte Carlo. De Duitse viervoudig wereldkampioen, die zijn honderdste race voor het vermaarde Italiaanse automerk reed, was niettemin zeer verguld met zijn tweede plaats. Hij ver stevigde zijn leidende positie in het klasse ment om de wereldtitelNa zeven van de ze ventien races heeft Schumacher liefst 33 punten voorsprong op zijn naaste belagers Juan Pablo Montoya en broer Ralf Schuma cher. Coulthard bracht het team van McLa ren Mercedes de eerste zege van dit seizoen in de formule 1. Hij won van kop af. De Schot trok bij de start iets sneller op dan de Colombiaan Montoya, die in zijn Williams BMW op pole position stond. Motoya was de grote verliezer van de dag; hij viel na 47 van de 78 ronden uit met een opgeblazen motor. De race op het 3,37 kilometer lange straten- circuit in de mondaine badplaats Monte Carlo was vooral de laatste twintig ronden spannend. Michael Schumacher drong aan, maar hij kon nergens een gaatje vinden om Coulthard in te halen. Het verschil op de meet bedroeg een seconde. „Geweldig", juichte Coulthard, die zijn twaalfde zege in een Grote Prijs vierde. „Het seizoen liep tot nog toe moeizaam. Het leek wel alsof win nen er niet meer inzat. Vandaag liep alles prima. Onze problemen met de tractie, de trekkracht van de motor, lijken opgelost." Schumacher gaf Coulthard alle eer. „Hij heeft het verdiend. Ik bleef het proberen tot het einde toe. In Monte Carlo weet je het nooit, het kan in de laatste bocht nog wor den beslist. Maar ik kreeg geen enkele kans David te passeren. Hij reed solide." Ferrari bleef dit keer kritiek bespaard. Het team haalde twee weken geleden bij de Gro te Prijs van Oostenrijk de woede van con currenten en fans op de hals. Teamgenoot Rubens Barrichello reed op zeker naar de winst, maar moest van de ploegleiding in de laatste ronde inhouden om kopman Schu macher voorbij te laten komen. President Luca di Montezemolo van Ferrari beloofde zaterdag dat zijn formule-1-renstal geen teamorders meer zal gebruiken in de race om de wereldtitel, ANP herinneren zich Heppner vooral als de man die een onreglemen taire sprint a deux uitvocht met Bart Voskamp. Beiden werden gediskwalificeerd. Hoewel hij dit najaar 38 wordt, is Heppner nog (lang) niet aan het einde van z'n wielerlatijn. Hij is druk be zig de Zoetemelk van Duitsland te worden. „Ik kan mijn werk nog makkelijk aan en heb er veel plezier in." GPD NOTWILL - De Nederlandse handbalsters hebben gisteren door een overtuigende zege op Frankrijk het vierlandentoer- nooi in het Zwitserse Notwill gewonnen. Oranje was eerder te sterk voor de tweede keus van Duitsland en Zwitserland. Topscoorster Olga Assink, tegen Frankrijk goed voor zeven treffers, werd verkozen tot beste speelster van het toernooi. Oranje bereidde zich in Notwill voor op de dub bele ontmoeting met Portugal. Beide landen strijden op 2 en 8 juni voor een plaats op het EK. SHANGHAI - De Nederlandse volleybalsters hebben op het oe- fentoernooi in Shanghai de der de nederlaag geleden. Gisteren was Italië met 3-0 te sterk. De setstanden waren 23-25, 21-25 en 28-30. Eerder verloren de speelsters van bondscoach Frig- one met 0-3 van China en 2-3 van Cuba. ANP INDIANAPOLIS - De Brazili aanse coureur Helio Castrone ves heeft zondag de befaamde Indy 500 voor het tweede opeen volgende jaar op zijn naam ge bracht. De 27-jarige coureur bleef in Indianapolis de Ameri kaan Paul Tracy voor. Arie Luy- endijk, met zijn 49 jaar de oud ste deelnemer, eindigde als veertiende. ANP CASTIGLIONE DEL LAGE - De Franse motorcrossers heb ben de vijfde wedstrijd om de wereldtitel gedomineerd. Bij de Grote Prijs van Italië op het circuit van Castiglione de Lago won Michael Maschio de race in de 125cc-klasse. In de kwartliterklasse zegevierde Mi chael Pichon. In de 500cc ging de overwinning naar Yves De- maria. In de strijd om de wereldtitels leidt Maschio in de 125cc met 110 punten. Pichon voert het WK-klassement in de 250cc aan met 113 punten. In de zwaarste klasse gaat de Belg Stefan Everts, zondag derde, aan kop met 112 punten. ANP MEDEMBLIK - De achttiende editie van de Spa Regatta in Medemblik heeft Nederland een rijke medaille-oogst opgele verd. In vijf van de elf olympische klassen eindigden Neder landse zeilers zondag op het podium. Goud was er voor Mitch Booth en Herbert Dercksen in de Tornado-klasse. Met ook nog eens drie keer zilver en twee keer brons was het vijfdaagse zeiltoernooi voor de Nederlandse afvaardiging dik geslaagd Nooit eerder bij de befaamde Spa Regatta was Oranje zo sterk vertegenwoordigd op het ereschavot. Booth en Dercksen, eer der deze maand tweede bij het Europees kampioenschap, stelden gistreren op spectaculaire wijze de eindzege veilig. Het, olympische duo eindigde tijdens de negende en laatste ra ce op het onstuimige IJsselmeer op de derde plaats, net vol doende voor de gouden medaille. ANP NEW DELHI - De Amerikaanse vrouwenhockeyploeg heeft zaterdag uit voorzorg vróegtij dig India verlaten. De ploeg zou in de eerste week van juni drie WK-kwalificatiewedstrijden tegen India spelen, maar de Amerikaanse regering heeft on langs haar staatsburgers afgeraden naar India of Pakistan te reizen, vanwege de gespannen verhouding van de twee lan den. Het is al de tweede keer dat de Amerikaanse hockeysters zich voortijdig terugtrekken van een WK-kwalificatie-eve- nement. Vlak na de aanslagen in de VS van 11 september 2001 verliet de ploeg hals over kop Frankrijk. RTR KUALA LUMPUR - Het Internationaal Olympisch Comité (IOC) heeft twee Oostenrijkse deelnemers aan de Olympische Winterspelen in Salt Lake City alsnog gediskwalificeerd. Het schrapte Marc Mayer en Achim Walcher, deelnemers aan cle Noordse nummers, uit de uitslagen wegens bloeddoping. Het IOC heeft hun coach en een medisch begeleider uitgesloten van de komende twee Spelen wegens betrokkenheid. RTR PINGGAU - De rally van Oostenrijk is overschaduwd door de dood van Jutta Gebert. De 34-jarige navigator uit Wenen van coureur Beppo Harrach was op slag dood nadat de auto in de buurt van Pinggau van de weg was geraakt en tegen een boom gebotst. De coureur is met ernstige verwondingen opgenomen in een ziekenhuis. De rally werd direct gestaakt. SID NIEUWKOOP - Triatleet Casper van den Burgh is zondag in Nieuwkoop Nederlands kampioen op de halve triatlon ge worden. De Leidse atleet had voor 2,5 kilometer zwemmen, 84 kilometer fietsen en 20 kilometer lopen 3 uur, 55 minuten en 58 seconden nodig. Hij finishte in het open kampioenschap ruim voor de Zweed Jonas Colping, die 3.58.24 noteerde. Bij de vrouwen won Sione Jonkstra de nationale titel in een tijd van 4.25.37. ANP ENSCHEDE - Raymon Kipkoech schreef gistei-en de 34e in ternationale Twente Marathon op zijn naam. De Keniaan liep de 42 kilometer en 19 5 meter in 2 uur, 12 minuten en 3 6 secon den. Hij had een seconde voorsprong op zijn landgenoot Wes ley Chelule. ANP door Leo van de Ruit PARIJS - Een regenbui over Ro land Garros symboliseerde het verdriet van het Nederlandse tennis. Niet meer dan vier spe lers in het hoofdtoernooi enkel spel van het tweede grandslam dit jaar. Miriam Oremans zei na een verloren oefenpotje tegen de Amerikaanse Lilia Osterloh (7- 9): „Ik herinner mij dat we met negen Nederlandse meisjes in de Australian Open speelden." Bij de mannen had Nederland vijf, zes jaar geleden nog zeven spelers in de tophonderd van de wereld. Anno 2002 spelen Sjeng Schalken en Raemon Sluiter voor de titel in het Franse Open mannen naast Miriam Oremans en Seda Noorlander bij de vrou wen. Alle andere kandidaten struikelden in de kwalificatie toernooien. Voor Schalken en Sluiter was de loting niet ongunstig. De Lim burger ontmoet vandaag in de eerste ronde de 21-jarige Peru aan Ivan Miranda, een qualifier zonder erelijst. Zijn prijzengeld van 38.000 dollar is nog geen honderdste deel van wat Schal ken verdiende. Op naam en faam zou deze Zuid-Ameri kaan, die in het voortraject van 'nobody's' won, geen probleem voor de 30e plaatste Schalken moeten zijn, ware het niet dat Sjeng ziek is. „Verkouden en zweterig", verdween hij al vroeg in zijn hotelkamer. Om elk risico uit te sluiten blies Schalken de middagtraining en een oefen partij tegen de Amerikaanse kanshebber Andre Agassi af. Raemon Sluiter trainde wel naar hartelust, had geluk dat de regenwolken wachtten tot hij klaar was met hun natte ontla ding. De Rotterdammer ont moet morgen de Thai Paradorn Srichaphan. „Net als ik geen specifieke gravelspeler", wist Sluiter die wel .ontwetend was van het feit dat zijn tegenstan der, in navolging van paus Jo hannes Paulus, altijd de grond kust en een beetje aarde (in Pa rijs rode gravel) in de zak van zijn tennisbroek stopt. Sluiter: „Nou, ik hoop dat hij na de wed strijd tegen mij een nederlaag in zijn zak steekt." Alles goed met Sluiter. Niet zo met Seda Noorlander, De ex centrieke Haagse was gisteren onvindbaar voor de NOS die met haar Roland Garros wilde voorbeschouwen. „Volgens mij logeert ze op een camping", zei Oremans. Noorlander bellen kon niet, want ze geeft niemand haar nummer. Ze is bang dat haar beltegoed te snel opraakt als ze vaak wordt opgebeld. Noorlander speelt in de eerste ronde tegen de als 18e geplaats te Russin Tatjana Panova. In twee eerdere onderlinge duëls kreeg ze klop. Mocht ze nu weer verliezen, dan houdt ze in elk geval 10.500 euro over en kan ze weer een poosje vooruit in het tenniscircuit. Winnen levert 17.500 euro op. Mooi getal Hoe lang Miriam Oremans nog voortgaat, is onduidelijk. Vorig jaar kondigde ze aan dat dit jaar 2002 haar laatste zou zijn, maar een verlenging is ook ni et onmo gelijk. „Deze Roland Garros is mijn 47e grandslam op rij. Vijf tig vind ik een mooi rond getal. Wimbledon speel ik volgende maand zeker en als ik me voor de US Open plaats, kan ik wellicht de Australian Open 2003 halen om de vijftig te vieren", rekende de bijna 30-jarige Brabantse voor. Oremans speelt de eerste ronde tegen Daily Randriantefy, 25 jaar, uit Madagascar. Twee maal, in Sydney 1997 en Cold Coast 2002, verloor Oremans van deze 25-jarige speelster die als 165e van de wereld naar Pa rijs kwam. „Een bijtertje vanaf de baseline. Ik zal er al mijn vechtlust tegenover moeten zet ten." ANP DÜSSELDORF - Het Argen tijnse tennis is in opmars. Bij de mannen staan negen spelers in de tophonderd. Vooral op gravel zijn de Züid- Amerikanen ijzersterk, wat za terdag resulteerde in een over tuigende winst van de World Team Cup in Düsseldorf. In de finale had Rusland geen schijn van kans: 3-0. Enkelspelers Jose Acasuso en Guillermo Canas en het dubbel Gaston Etlis/Lucas Arnold lie ten de tijden herleven van de grote namen Guillermo VilaS en Jose Luis Clerc. Zij wonnen in 1980 voor het laatst de prestigi euze teamwedstrijd voor Ar gentinië. DPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 19