1 I I I Koster trekt stijgende lijn door Richard in wielerwonderland 13 Ook Nederland wantrouwt Blatter Hart van Bosselaar huilt na degradatie 15 16 17 18 19 jIeeuwse trainer promoveert met Excelsior naar eredivisie Verdediger van Dordrecht naar Kloetinge Yvonne Wisse grijpt naast EK Maradona mag Japan niet in Fifa heeft eigen beroepscollege maandag 27 mei 2002 Anticlimax voor Oostkapelle Tweede klasse lonkt voor Meeuwen Tb Fortis blijft in de overgangsklasse Van Keulen verrast op ZK zwemmen Afscheid in stijl voor Maaskant Voskamp toont zich echte winnaar Deen trotseert storm en kasseien 2D nor Barry van der Hooft fOLENDAM - De champagne jruppelde van z'n voorhoofd in i'noog. Adrie Koster had er ma- üngaan, want hij had Excelsior iojuist na vijftien jaar terug op ;et hoogste niveau gebracht. En jus speelt de satellietclub vol- end seizoen tegen de grote iroer. „Het zullen voor Feye- joord de twee moeilijkste wed strijden van het seizoen wor sen", zei de trainer. [ndecatacomben van het knus- seVolendam-stadion, waar Ex celsior met 2-1 verloor, wilde ie dereen zijn hand schudden, Adrie Koster wilde zelf eet liefst naar zijn spelers. As- jstent André Hoekstra maakte een verstandigere keuze en bleef inde gang staan. Twee minuten later kwam Koster het kleedlo kaal alweer uit. Het natte pak Jat hij op het veld al had gekre- i, was alleen maar natter ge worden. „Voor ons is vier keer scheeps recht", zei Koster, doelend op de eerdere mislukte pogingen te promoveren. ,,Ik denk dat het óver het hele seizoen terecht is, dat wij promoveren. Het kampi oenschap zijn we misgelopen, maar nu is het via de nacompeti- tiegelukkig alsnog gelukt. De oefenmeester trok (na ach tereenvolgens een zestiende, vierde en tweede plaats) inzijn vijfde seizoen de stijgen- lijn wederom door. Koster was wel zo eerlijk om te erken- nen dat zijn ploeg zojuist een wakke wedstrijd achter de rug had. Koster: „Je kon vooraf al zien er behoorlijk wat spanning opzat. Ik heb heel veel jonge spelers en alleen John Feskens omgaan met de span- ring van zulke wedstrijden. We wilden hier gewoon winnen, WÊÊÊIÊÊÊÊÊIÊHÊM Adrie Koster (rechts) viert met zijn spelers de promotie naar de eredivisie. want je gaat ervan uit dat Spar ta van Den Haag zal winnen. Maar op een gegeven moment hoorden we dat Den Haag met 3-0 voor stond en toen wist ik het zeker: dit is binnen." Dat Adrie Koster dat gevoel had, liet hij ook duidelijk mer ken. Hij gunde Brian Pinas en Thomas Buffel, die allebei naar Feyenoord terugkeren, al na een uur een publiekswissel. Het kwam het voetbal van Excelsior niet ten goede en de spelers le ken met hun hoofd al bij het feestje, de eredivisie en de ont moetingen met Feyenoord. Koster: „Die duels zullen onge twijfeld tot allerlei speculaties leiden. Maar geloof je nou echt dat wij de punten cadeau doen? Voor Feyenoord worden dat juist de moeilijkste wedstrijden. Die jonge spelers van ons zullen zich met name tegen hun 'eigen' club willen waarmaken." Tien spelers uit de huidige selec tie, waarvan er gisteren vijf in de basis startten, keren volgend seizoen niet meer terug en dus zal Excelsior de markt op moe ten. Jeugdige talenten zullen wel weer door Feyenoord be schikbaar worden gesteld, maar ervaring zal toch echt van bui tenaf gehaald moeten worden. ■HHWHKikHjja foto Juan Vrijdags/ANP Want de enige echt ervaren spe ler, de 36-jarige Feskens, zet een punt achter zijn carrière. „Het is inderdaad de bedoeling dat we er wat ervaren spelers bij gaan halen", erkende Adrie Koster. „We willen komend sei zoen een goede mix van jong ta lent en ervaring hebben, want met alleen jeugd kom je er niet. Door meer inkomsten uit televi sierechten en sponsoring zullen KLOETINGE - Hoofdklasser Kloetinge heeft voor het ver strijken van de overschrijvings- terraijn nog een speler aange trokken. Het gaat om Erwin van derWoerdt, die bij eerste-divi- sieclub Dordrecht'90 onder contract stond. De 25-jarige Van der Woerdt kwam bij de Zuid-Hollandse formatie niet in aanmerking vooreen nieuw contract en trok daarop zijn conclusies. Van der Woerdt, die in Fijnaart woon achtig is, kwam voordat hij naar Dordrecht'90 verkaste twaalf jaar uit voor RBC. De Braban- deris een verdediger. Hij kan zo wel in het centrum als op rechts kan spelen. Van der Woerdt is de vierde ver sterking voor Kloetinge. Eerder al werden doelman Merlijn Swennen (Feyenoord), midden velder/aanvaller Pieter de 1 (NTW) en verdediger I Micha Lekawael (Baronie) vast- gelegd. IMMELOORD - Karin Ruck- stuhl heeft in Emmeloord natio- j nale meerkamp wedstrijden ge- I wonnen. De atlete van Hellas uit I Utrecht tekende in de zeven kamp voor 5813 punten, bijna honderd meer dan de Vlissingse Yvonne Wisse (5719). Wisse mist hierdoor het EK. Ruckstuhl (21) kwalificeerde zich wél voor de Europese kam pioenschappen in München (6- II augustus). De richtprestatie van de atletiekunie is 6050 pun ten, maar atleten jonger dan 23 jaar hebben voldoende aan de internationale limiet (voor de zevenkamp 5750 punten). De negentienjarige Wisse was na de eerste dag nog klasse mentsleidster. De atlete van AAC Amsterdam verzamelde in vier onderdelen 3498 punten. Dat waren er negentien meer ^n Karin Ruckstuhl van Hellas uit Utrecht. Wisse won onder meer het hoogspringen (beste Nederlandse seizoensprestatie Van 1,79 meter) en de 200 meter (24,80 seconden). 0p de tweede dag bleek het ver springen cruciaal. Wisse liet er belangrijke punten liggen, ter- wijl Ruckstuhl er haar enige eerste plaats behaalde. Dat was opmerkelijk, omdat ze door een blessure al maanden niet kan trainen op de springnummers. Kapellenaar breekt door in Olympia's Tour door Björn Goorden AMSTERDAM - Zachtjes fluisterde zijn oude begeleider Gerard Geerligs hem wat raadgevingen in het oor. Lutte le ogenblikken voor het ruime halfuur van de waarheid; de tijdrit van zater dag. „Richard, probeer onderweg maar aan mooie dingen te denken." Slabbe- koorn antwoordde met een glimlach. „Dat hoef ik niet te proberen, want alles wat ik deze week meemaak fs mooi." Die uitspraak omvatte het gevoel dat Richard Slabbekoorn aan de vijftigste editie van Olympia's Tour over hield. Hoewel de KapeÜenaar na de tijdrit in Oss en omstreken een flinke buiteling maakte in het algemeen klassement, maakte hij naam. „Je mag gerust zeggen dat dit mijn grote doorbraak is geweest. Nooit eerder was ik zo sterk. En ik ben nog maar 21. De leeftijdslimiet voor Olympia's Tour ligt op 27. Ik mag hem dus nog vijf, zes keer rijden. Dan moet het me een keer lukken de eindoverwin ning binnen te halen." De nuchtere, als bescheiden bekend staande Zeeuw, deinst na afgelopen week niet meer terug voor gedurfde uit spraken. Het zelfvertrouwen is onge kend groot. Slabbekoorn fietst dezer dagen niet, hij zweeft. „Ik ben de oranje trui nu weliswaar kwijt", berustte de neo-amateur van Weba Van Vliet zater dag in de teleurstellende maar enigszins ingecalculeerde nederlaag in de tijdrit. ,Maar noem nog eens iemand die 'm vier dagen lang vast heeft kunnen houden? De voorgaande jaren ging het oranje om de dag naar een ander." En daaropvolgend met een brede grijns: „En wie zegt dat ik die trui morgen niet terugpak? De afsluitende etappe van Oss naar Amsterdam telt een aantal plaatselijke rondjes vol bochten voor dat er wordt gefinisht. Op zo'n parkoers is niemand sneller dan ik Ik ga dan ook gewoon voor de ritzege, misschien rij ik iedereen wel op drie minuten..." Het lukte de doorgaans toch zo realisti sche Kapellenaar niet de oranje trui te heroveren. Hij eindigde uiteindelijk als zesde in het algemeen klassement, Ra- bobank-coureur Mart Louwers eiste de eindzege voor zich op. Dat nam niet weg dat Richard Slabbekoorn in Amsterdam een wonderlijke week afsloot. Zaterdag, proloog in Almere, 4,8 kilo meter: Rabobank-renner Jens Mouris wint de 4,8 kilometer lange proloog van de kleine Ronde van Nederland. Zijn tijd: 5.50,18. Slabbekoorn wordt 47e in 6.10,67. Toch is de vorm al daar bij de Van Vliet-coureur. In de slotetappe in een rittenkoers in Luxemburg wordt Slabbekoorn een week voor de start van Olympia's Tour al derde. „In Luxem burg voelde ik mezelf elke dag wel tien procent beter worden. Al is dat mis schien wel wat overdreven." Zondag, Almere - Almere, 161,2 kilome ter: Richard Slabbekoorn, aanvaller in hart en nieren, valt aan. Ongeveer drie kilometer voor het einde strandt zijn uitlooppoging. Mark Vlijm (Axa) wint de massasprint voor Rabo-sprinttalent Hans Dekkers. Slabbekoorn finisht in de buik van het peloton op de 63e plaats. Maandag, Almere - Rockanje, 190,6 ki lometer: Zoals verwacht komt het op nieuw tot een massaspurt. Maar niet voordat het peloton één van Olympia's Tours strijdlustige renners vijf kilome ter voor de finish terug heeft moeten pakken. De Sloveen Jure Zrimsek ver slaat Axa-coureur Björn Cornelissen en pakt de oranje leiderstrui. Richard Slabbekoorn eindigt als zestiende. Dinsdag, Rockanje - Ossendrecht, 156 kilometer: Slabbekoorn slaat voor het eerst toe. Samen met Sean Sullivan komt hij voorop te zitten. Sullivan, win naar van de Omloop van de Braakman, wordt met fietslengten verschil simpel verslagen door de Kapellenaar. Het pe loton volgt op zeven seconden. „Uiteindelijk is die overwinning toch het absolute hoogtepunt geweest van deze week. Die zege is nog net iets mooi er dan de oranje trui", aldus Slabbe koorn. „Vooraf was ik al niet bang om met Sullivan de sprint aan te gaan en toen ik éénmaal aanzette was ik hem meteen kwijt." Richard Slabbekoorn in opperste concentratie voor zijn tijdrit foto Ad van Hasselt Woensdag, Hoogerheide - Tilburg, 150,3 kilometer: Slabbekoorn blijft opnieuw uit de greep van het peloton, grijpt net naast zijn tweede opéénvolgende dag zege maar wordt wel het podium opge roepen om de oranje leiderstrui, de groe ne puntentrui en de blauwe jongeren- trui aan te trekken. Slabbekoorn: „Ik zat met twee Rabo's en Maarten Lenferink (Tegeltoko) op kop. Ik koos het wiel van Kevin de Weert, maar die minderde vaart. Lenferink denderde over ons heen en had net iets teveel snelheid om hem nog terug te pakken." Donderdag, Buchten - Buchten, 188,7 kilometer: De koninginnerit door het Limburgse heuvellandschap wordt ge wonnen door sprinter Björn Cornelis sen. Slabbekoorn pareert een aanval op de leiderstrui en finisht in de grote kop groep als zevende. „Of ik zenuwachtig was toen die twee Rabo's samen op kop kwamen te zitten en vier, vijf minuten voorsprong pak ten? Nee, geen moment." Slabbekoorn houdt zich rustig, terwijl met name de ervaren wegkapitein van Van Vliet en kamergenoot Angelo van Melis zich de longen uit het lijf fietst om de vluchters terug te pakken. „Ik wist dat de laatste vijftig, zestig kilometers vlak waren en dat de twee Rabo's dan steendood zou den komen te zitten." Vrijdag, Buchten - Mierlo, 145,3 kilo meter: De oranje trui van Richard Slab bekoorn komt geen moment in gevaar en de Kapellenaar wordt vijfde. De Deen Glenn Bak haalt de ritzege binnen. Zaterdagochtend, Mierlo - Oss, 104,9 kilometer: De Van Vliet-f ormatie maakt indruk. „Ik denk dat we 90 van de 105 kilometer met de hele ploeg aan kop hebben gereden." Slabbekoorn (29e) wordt in een zetel naar de start van de allesbeslissende tijdrit gebracht. Hans Dekkers helpt de Rabo's aan hun tweede zege door Björn Cornelissen in de mas sasprint te verslaan. Zaterdagmiddag, tijdrit in Oss, 26,2 ki lometer: ,Ik moest acht seconden verde digen tegen de Nederlands kampioen tijdrijden Tja, dan moet je realistisch zijn." Slabbekoorn hoopt met heel zijn hart op het zoveelste wonder en gaat er vol voor, maar moet uiteindelijk 1.20 toegeven op Mart Louwers, die tweede wordt achter de Sloveen Gazvoda. Lou wers pakt het oranje, Slabbekoorn die twintigste wordt achter onder andere de knap presterende Johnny Hoogerland uit Yerseke (zeventiende op 1.21 van Gazvoda), zakt terug naar de zevende plek in het algemeen klassement. Zondag, Oss - Amsterdam, 161,1 kilo meter: De Van Vliet-ploeg sluit de suc cesvolle editie van Olympia's Tour in stijl af. Angelo van Melis gaat zegevie rend over de meet in Amsterdam. Slab bekoorn klimt nog een plaatsje en wordt zesde in het algemeen klassement. we best iets kunnen doen, al zul len we ons niet met veel andere clubs kunnen meten." De doelstelling van het samen werkingsverband met Feye noord blijft volgens Adrie Kos ter hetzelfde. „Wij blijven op leiden voor Feyenoord en in het beleid zal er weinig veranderen. Maar van deze promotie kan Feyenoord ook profiteren. Want de spelers die ze bij ons stallen, spelen dan allemaal op eredivi sieniveau. Ze kunnen zich dus verder ontwikkelen en daar door krijgt ook Feyenoord een beter beeld." Adrie Koster heeft in ieder geval vertrouwen in het volgend sei zoen. „FC Zwolle en RBC zijn nu ook gepromoveerd en met die ploegen kunnen wij ons meten. De doelstelling zal zijn dat we ons handhaven en ik ben ervan overtuigd dat wij boven die streep kunnen eindigen." Voortvarend Het laatste duel als eerstedivi- sionist was gisteren niet Excel- sior-waardig. De ploeg ging weliswaar voortvarend van start, zag Gill Swerts de paal ra ken, maar had geluk dat keeper Malkowski een inzet van Dion Esajas onschadelijk maakte. Feskens zorgde na 25 minuten met een droge knal voor 0-1, die vlak na rust door toedoen van Malkowski verloren ging. De Poolse sluitpost treuzelde en schoot de bal tegen de rug van Volendam-spits Donny de Groot: 1-1. En minuut voor tijd bezorgde invaller Reginald Fa- ria zijn ploeg de overwinning, maar toen scheidsrechter Os kam affloot waren ze dat bij Ex celsior alweer vergeten. Volendam - Excelsior 2-1 (0-1). 26. Feskens 0-1, 50. De Groot 1-1, 88. Faria 2-1. Scheidsrechter: Oskam. Gele kaart: Salden (Volendam). Aantal toeschouwers: 3000. door Rob van Rooijen ROTTERDAM - Tinus Bos selaar liet het Kasteel giste ren voor wat het is. Een van de grootste spelers die Sparta ooit heeft voortgebracht, wilde de degradatie niet meemaken. De tranen waren er al na de nederlaag afgelo pen woensdag tegen Excelsi or (1-2), meer leed kon zijn Sparta-hart niet verdragen. „Het is een ramp dat we op zo'n manier uit de eredivisie zijn geschopt. Dit is een af gang voor de spelersdie er in mijn ogen onvoldoende voor hebben geknokt", reageerde de voormalig international en ambassadeur van Sparta na de 3-1- nederlaag tegen ADO Den Haag. „Ik heb al veel meegemaakt, maar zo'n dieptepunt nog nooit. Ik ben er doodziek van Dat dit met mijn Sparta moet gebeuren, ongelofelijk. Maar die spelers van nu leven niet voor het voetbal zoals wij dat vroeger deden. Als we zon dags speelden, deed ik zater dagavond al mijn schoenen aan om het goede gevoel te krijgen. Moet je nu mee aan komen, met die jonge gas ten", aldus Bosselaar. De degradatie van Sparta was ook een schok voor Rinus Israel. Het voormalige brok dynamiet van Feyenoord speelde op het Kasteel bloed stollende derby's. Hij had zondag als trainer van ADO Den Haag „een klotedag". „Ik vind dit in en in triest voor Sparta. Zo'n mooie club en dan nu weg uit de eredivi sie. Dat mag toch niet gebeu ren. Ik had ze graag gehol pen, maar we moeten met ADO wel onze sportieve plicht vervullen. Sorry Frank." Nico de Borst van de Sparta Supportersvereniging kon zijn tranen nauwelijks be dwingen. „Het is vreselijk dat zoveel mensen energie in deze club steken en dan het vlaggenschip faalt. Ik kan wel janken dat Sparta zo diep kan zakken. Het wordt nu zaak dat we doorgaan met spelers die wel alles willen geven voor deze club Ook ADO-doelman Roland Jansen leed mee. Afgedankt bij Sparta, maar toch. „Dit is verschrikkelijk. Al is de de gradatie wel terecht: cijfers liegen nooit, Sparta is al lang Sparta niet meer." Voormalig Sparta-trainer Jan Everse deelde die me ning. „De laatste drie jaar is Sparta met veel geluk in de eredivisie gebleven, waarvan twee keer via de nacompeti- tie. Nu was het geluk er niet, Sparta kon het niet afdwin gen. Het voetbal is niets." De aangeslagen coach Frank Rijkaard maakte na afloop een verontschuldigend ge baar richting de trouwe aan hang. Hij kreeg als enige Spartaan applaus vanaf de tribunes. Rijkaard gaat wel iswaar de boeken in als de., eerste trainer die op Spangen degradeert sinds de invoe ring van het betaald voetbal, maar niemand ziet hem als de zondebok. De supporters wijten de teloorgang aan een falend bestuur. ANP Sparta - ADO Den Haag 1-2 (0-1 45. Van Eijkeren 0-1, 48. Hof stede 0-2, 52. Petrov 0-3, 75. De Fauw 1-3. Scheidsrechter: Ha verkort. Gele kaart: Boukhari (Sparta), Bodde (ADO Den Haag Aantal toeschouwers: 4820. Stand: Excelsior 6 3 1 2 10 1Q-8 Volendam 6 3 0 3 9 10-14 ADODenHaag 6 2 2 2 8 13-9 Sparta 6 2 1 3 7 1Q71 van onze sportredactie SEOUL - Tijdens het buitenge woon congres van de Fifa, mor gen in Seoul, moet Sepp Blatter duidelijkheid geven over de fi nanciële situatie van de wereld- voetbalfederatie. Afhankelijk van zijn antwoorden besluit de Nederlandse delegatie of het een dag later bij de presidents verkiezingen op de 66-jarige Zwitser zal stemmen. Ook Nederland volgt Blatter kritisch, die door zijn tegen standers wordt beschuldigd van bedrog, corruptie en mismana gement. Woensdag kiezen de Fifa-leden in Seoul de nieuwe president. Daarbij gaat het tus sen Blatter en de Kameroener Issa Hayatou (president van de Afrikaanse federatie). De Nederlandse afvaardiging bestaat uit Jeu Sprengers (bondsvoorzitter), Harry Been (bondsdirecteur) en Henk Kes- ler (directeur betaald voetbal van de KNVB). „Vooropgesteld: er zijn veel be schuldigingen richting Blatter, maar er zijn nog steeds geen bewij zen", zegt Sprengers, ook penningmeester van de Uefa, de Euro pese voetbalunie. „Als er zulke ernstige dingen over iemand worden beweerd, moet dat onderbouwd worden. Van onze kant is er wantrouwen over de financiële si tuatie van de Fifa. Schulden zijn er niet, volgens de Fifa althans, maar toekomstige inkomsten zijn nu al uitgege ven. Dat is geen gezonde situa tie." Het debacle rond het failliete marketingbureau ISL zou de Fifa volgens Sprengers 51 mil joen Zwitserse francs hebben gekost, 35 miljoen euro. Blatter zei gisteren tijdens een van zijn vele (quasi) goed-nieuws-shows in Seoul dat het om 25 miljoen euro gaat. „Maar", meent Sprengers, „dat valt allemaal niet meer exact te reconstrue ren." Daarom, zegt Sprengers, moet Blatter het wantrouwen wegne men, Maar hoe? „Het is afhan kelijk van de antwoorden die Blatter geeft. Het gaat niet al leen om een weergave van de winst- en verliesrekening, maar om een verslag van de manier waarop de voorbije vier jaar is geregeerd. Hoe zijn de zaakjes geregeld? Dat willen we nu wel eens exact weten." Een cruciaal punt tijdens het buitengewoon congres én voor het stemgedrag is of de steun die Blatter natio nale bonden heeft toegezegd, kan worden gewaarborgd. Het gaat om 1,25 miljoen euro per bond in vier jaar tijd. Sprengers: „De KNVB behoort tot de twin tig rijkste voetbalbonden ter wereld. Maar wat te denken van Suriname bijvoorbeeld? Die doen veel projecten die geba seerd zijn op de Fifa-steun. Dat geldt voor ongeveer nog hon derd landen. Daar stort echt de hemel in als dat geld wegvalt." ANP YOKOHAMA - In de jacht op de wereldtitel moet het nationale voetbalelftal van Argentinië het komende maand in Japan zon der de steun van Diego Marado na stellen. De voormalige ster speler krijgt geen visum wegens zijn drugsverleden. De 41-jarige Marado na is in het verleden betrapt op het gebruik van cocaïne. Mensen die met justitie in aan raking komen wegens drugsgebruik zijn in Japan niet meer wel kom. Maradona moest nog een teleurstelling in- IA.BA.N casseren. Uit respect voor 'pluisje' wilde de nationale voetbal bond van Argentinië geen enke le speler het shirt met rugnum mer tien geven. De Fifa stemde aanvankelijk met het voorstel in, maar besloot uiteindelijk dat ook een Argentijn het shirt met nummer tien moet dragen. Zo komt het dat reserve-doelman Bonano geen nummer 24 maar nummer tien krijgt. SEOEL - De Fifa neemt tijdens het wereldkampioenschap voetbal een eigen beroepscolle ge (TAF) in gebruik. Het tribunaal wordt actief zo dra een speler in beroep gaat te gen een schorsing van vier'of meer wedstrijden en bij beroep tegen uitsluiting wegens do ping. Het college zal binnen 24 uur uitspraak doen. DPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 13