Het mysterie van de Rift Valley PZC Doseren van pillen kan veiliger Brutaliteit is aangeleerd Pas op met teken Nieuwe methode doden kankercellen 12 Satelliet tegen Afrikaanse koorts Aangeboren afwijkingen Steeds meer pillen Levensverwachting stijgt Hoge bloeddruk en stress Behandeling van borstkanker Testikels controleren opvoeding swb maandag 27 mei 2002 LONDEN - Kankercellen be vriezen en dan bewerken met een giftige stof zou wel eens een nieuw wapen kunnen zijn in de strijd tegen de dodelijke ziekte. Dat staat in het British Journal of Cancer. Anders dan chemotherapie, die behalve kankercellen ook gezonde cellen doodt en bij werkingen heeft zoals haaruit val, valt de nieuwe methode al leen aangetaste cellen aan. De belasting voor de patiënt zou minimaal zijn. Bij cryochemotherapie, zoals de nieuwe, gecombineerde me thode wordt genoemd, gaan ijskoude naaldjes in de tumor. Zij doden de meeste kankercel len en het antikankermiddel bleomycine maakt het karwei af. Het bevriezen van kanker cellen, cryochirurgie, is geen nieuwe techniek, maar die ver nietigt niet alle gevaarlijke cel len. En een paar achtergeble ven kankercellen kunnen ervoor zorgen dat de ziekte weer de kop opsteekt. Door de combinatie met bleomycine worden alle kankercellen ge dood. „Het middel dat we gebruiken, is uiterst giftig, maar het kan alleen bevroren cellen binnen dringen, wat betekent dat on bevroren gezond weefsel ge spaard wordt", legt de Franse onderzoeker Luis Mir uit Hij ontwikkelde de methode sa men met de Amerikaan Boris Rubinsky. Mir en Rubinsky ontdekten dat het bevriezen van cellen het membraan (de buitenkant) be ter doordringbaar maakt. Zo kunnen grote moleculen zoals van medicijnen, die niet door het membraan heen kunnen, de bevroren kankercellen binnen dringen. De onderzoekers ge bruikten zeer geavanceerde beeldtechnieken om er zeker van te zijn dat ze alleen aange tast weefsel bevroren. Hoewel de techniek alleen is getest op cellen van melanoom, een huidkankergezwel, kan die volgens Mir werken voor de meeste soorten vaste tumoren. RTR door Ben Apeldoorn RIFT VALLEY - Amerikaanse klimatologen menen met be hulp van weersatellieten epide mieën te kunnen bestrijden; sterker, te kunnen voorkómen. Aan de hand van satellietgege- vens vonden zij het antwoord op de vraag waarom gemiddeld el ke vijf jaar in Oost-Afrika een mysterieuze virusinfectie de kop opsteekt: de Rift Valley- koorts. De primaire oorzaak er van blijkt in oceaanstromingen te liggen. Met die wetenschap kunnen op tijd maatregelen, zo als vaccinatie, worden geno men. Gemiddeld elke vijf jaar ge beurt er iets geheimzi nnigs in de uitgestrekte savannen van Oost-Afrika. Vrijwel al het vee, dat daar als belangrijkste bron van inkomsten gehouden wordt, valt dan ten prooi aan een met hoge koortsen gepaard gaande virusinfectie, die al bijna 70 jaar lang als Rift Valley Fever (RVF) bekend is. Vooral zwangere schapen en geiten zijn het slachtoffer; meer dan 90 procent verliest de nog ongeboren vrucht door een spontane abor tus, en van de al geboren lamme ren en geitjes sterft ook nog eens gemiddeld driekwart.. De virusinfectie wordt overge bracht door muggen en via geïn fecteerd vlees. Ook al door de meestal langdurige droogte in het uitgestrekte Rift Valley-ge- bied, dat dwars door Ethiopië, Kenia en Tanzania loopt, bete kent zo'n epidemie een ramp voor miljoenen. Mensen sterven overigens vrij zelden aan het vi rus, maar het kan wel hersen vliesontsteking (meningitis) en aandoeningen van het netvlies veroorzaken, met blijvende blindheid als gevolg. Tientallen jaren al breekt men zich het hoofd over de vraag waarom de epidemie gemiddeld elke vijf jaar de kop opsteekt, maar onderzoekers van het Amerikaanse Goddard Space Flight Center (GSFC) in Alaba ma lijken daar nu het antwoord op te hebben gevonden. Dat is maar goed ook, want de laatste uitbraak van RVF dateert van ruim vier en een half jaar gele den. Er staat dus nog dit jaar weer iets te gebeuren. „We heb ben ontdekt dat de periodiciteit van gemiddeld vijf jaar samenhangt met geregeld op tredende temperatuurverschil len in grote hoeveelheden oceaanwater", zegt Assaf Anyamba van het GSFC. „De twee belangrijkste vormen daarvan zijn El Nin_o - een enorme hoeveelheid relatief warm water in de Stille Oceaan ten westen van Zuid-Amerika - en een minder bekend, maar soortgelijk verschijnsel in de In dische Oceaan, bekend als de Indische Oceaan Dipool. Ge middeld elke vijf jaar vinden deze twee vrijwel gelijktijdig plaats, prompt enkele maanden later gevolgd voor overvloedige regenval in Oost-Afrika, waar door de savannen vergeven zijn van ondiepe poelen met daarin ontelbare muggenlarven. Die komen met miljarden tegelijk uit, steken mens en dier, en brengen zo het virus over." door Leonoard van den Berge Wanneer u voor uw plezier of werk regelmatig in na tuurgebieden komt, loopt u het risico om door een teek gebeten te worden. Een beet van deze kleine spinachtige beestjes kan in Nederland bij de mens de ziekte van Lyme veroorzaken. Een ernstige ziekte waarbij na verloop van tijd klachten van het zenuwstelsel, de gewrichten en het hart kunnen ontstaan. Ziekte van Lyme Teken zien er uit als bruin zwarte spinnetjes en zijn maar 1 tot 3 millimeter groot. Van maart tot november komen ze voor in bossen, duinen, struiken en hoog gras, wachtend op die ren of mensen die voorbijko men. Wanneer deze parasieten op uw lichaam terechtkomen bijten ze zich vast in uw huid om zich vol te zuigen met bloed. Na een paar dagen zijn ze verzadigd en laten ze los. Soms zijn teken besmet met een bacterie die de ziekte van Lyme kan veroorza ken. De meeste mensen die ge beten worden, worden niet ziek maar in sommige gevallen kun nen er klachten ontstaan. De ziekte van Lyme is een infec tieziekte die in drie stadia ver loopt, maar het komt ook voor dat een stadium voorbij gaat zonder dat er zich klachten voordoen. Tijdens het eerste stadium, drie dagen tot drie weken na de tekenbeet kan er rond de plaats van de beet een rode, ringvormi ge huiduitslag ontstaan die zich geleidelijk uitbreidt. Deze huiduitslag is altijd een reden om naar de huisarts te gaan. Ie mand kan zich ook grieperig voelen met hoofdpijn, koorts en vermoeidheid. In het tweede stadium, enkele weken of maanden na de teken- beet, kan men last krijgen van uitstralende pij n in arm of been, dubbel zien, neiging tot flauw vallen, pijn of zwelling van de gewrichten of hartritmestoor nissen. In het derde stadium, maan den tot jaren na de besmetting, kunnen chronische huid-aan doeningen, ernstige loopstoor- Als van origine viroloog (virus- deskundige) raakte Anyamba bijna zeven jaar geleden betrok ken bij de interpretatie van sa- tellietbeelden om ziekten van gewassen op te sporen. Sinds medio 1999 leidt hij een team GSFC-onderzoekers die zich, samen enkele andere instituten, bezighouden met de vraag waarom Oost-Afrika elke vijf jaar door die koortsepidemie getroffen wordt. De relatie tus sen de temperatuurverschillen in de genoemde oceanen met overvloedige regenval kwam naar voren uit jarenlange tem- peratuurregistraties door een weersatelliet, de NO AA, die de waterlagen in beide oceanen peilde. „Uit de satellietregistraties van de temperaturen van waterhoe- veelheden in zowel de Indische als de Stille Oceanen kan nu dus maanden van tevoren bepaald worden wanneer in het gebied overmatig veel regen te ver wachten is. Als die periode aan breekt, moeten de gebieden worden geselecteerd die het snelst groen worden. Dat zijn de eerste gebieden waar het uitko men van muggenlarven met in secticiden zoveel mogelijk dient te worden bestreden, en waar tevens mens en dier gevacci neerd moeten worden.' Hier lijkt dus een urgente taak weggelegd voor de regeringen van de landen in Oost-Afrika. Urgent, want naar verwachting zal de eerstvolgende grote uit braak van RVF nog dit jaar plaatsvinden, hoewel men uit de NOAA-registraties nog niet heeft kunnen opmaken wan neer dat gebeurt. GPD nissen en gewrichtsklachten optreden. Voorzorgsmaatregelen Wanneer u er de komende maanden in of buiten Zeeland op uit trekt, moet u er voor zor gen dat u zich niet beet laat ne men! Door goede voorzorgs maatregelen te nemen geeft u de teek geen kans. De beste manier om besmetting te voorkomen, is het vermijden van contact met struikgewas en hoog gras. Dit kunt u doen door op de paden te blijven en bedek kende kleding te dragen. U kunt zich ook beschermen door een goed insectenwerend middel te gebruiken met DEET. Kleding Als u in de natuur bent geweest is het belangrijk om uw huid en kleding en die van uw kinderen liefst dezelfde dag te (laten) controleren op teken, vooral op plekken waar de huid warm en vochtig is, zoals in liezen, knie holten, oksels. Bij kinderen worden teken vaak op het hoofd, in de hals, achter de oren en bij de haargrens gevonden. Als u een teek binnen 24 uur ver wijdert is de kans dat u ziek wordt te verwaarlozen. Het is wel belangrijk dat u dit op de juiste manier doet! 1. Neem een pincet waarmee u de teek goed kan vastpakken, bijvoorbeeld een epileer- of spe ciale tekenpincet; 2. plaats het pincet over de teek, zo dicht mogelijk op de huid. Verdoof de teek vooraf niet met alcohol, een brandende sigaret of andere middelen. De teek kan van schrik zijn maaginhoud met bacteriën in uw huid legen, waardoor de kans op besmet ting juist groter wordt; 3. trek de teek er voorzichtig draaiend uit. Zorg ervoor dat u de teek niet plat drukt; 4. ontsmet het wondje met alco hol of jodium en noteer de da tum van de tekenbeet. Huisarts Nadat u een teek heeft verwij derd is het niet nodig om direct naar uw huisarts te gaan. Doe dit wel wanneer u één of meer van de eerder beschreven klach ten hebt, en noem de datum waarop u gebeten bent: dit is be langrijke informatie voor uw huisarts. De ziekte van Lyme wordt met een kuur van antibio tica behandeld. Leonoard van den Berge is werkzaam als sociaal verpleeg kundige bij de GGD Zeeland. Als u meer wilt weten over Te ken en de ziekte van Lyme kunt u telefonisch contact opnemen met de gezondheidwijzervan de GGD Zeeland, tel 0113-249434. Een deel van de Rift Vallei in Kenia ten Noorden van Nairobi. In de jaren dertig werd hier de Rift Valley Fever voor het eerst als zodanig her kend. door Paulus Smits BREDA - Vergissingen bij het uitdelen van medicijnen aan ziekenhuispatiënten of be woners van verzorgings- en verpleeghuizen kunnen fatale gevolgen hebben. Door per soneelstekorten in de zorg en de daardoor toenemende werkdruk wordt de kans op dat soort fouten alleen maar groter. Het doseren van pillen kan veel veiliger, namelijk door zeer goed afgestelde machines, waarvan de werking ook nog eens nauwkeurig wordt gecontroleerd. Twee jaar geleden investeerden negen Bre dase apothekers in een geautomatiseerd do seringssysteem voor medicijnen. Ze richt ten daarvoor een bedrijf op, dat werd onder gebracht naast de apotheek van een van de deelnemers. Nu heeft Health Pack een nieuw bedrijfspand in gebruik genomen, breidt het aantal werknemers nog steeds uit en groeit de kring van afnemers gestaag. Health Pack stelt gecompliceerde medicijn pakketten samen voor met name oudere patiënten. Bewoners van verzorgingshui zen en verpleeghuizen, maar ook patiënten die thuiszorg krijgen, hebben vaak uitge breide lijsten van pillen die ze moeten slik ken. Fouten In de meeste Nederlandse tehuizen is de praktijk dat verpleegkundigen of verzor genden elke dag (of week) doosjes gereed maken met vakjes waaruit op gezette tijden een dosering moet worden ingenomen. Daarbij worden nogal eens fouten gemaakt. Jaarlijks komen 87.000 mensen onnodig in het ziekenhuis terecht door verkeerd ge bruik van medicijnen. In navolging van landen als Japan en Zwe den komt in Nederland langzaam het in zicht dat een verfijnd systeem van geauto matiseerde dosering veel menselijke fouten kan voorkomen. Het in Roosendaal geves tigde bedrijf 4C Care is een van de impor teurs en van doseringsmachines^het bedrijf Het medicijn-doseringssysteem ontlast de verzorgenden. levert ook de software die daarbij hoort. Apothekers of groothandels gebruiken de machines om de medicijnverstrekking aan patiënten zo veilig mogelijk te maken. Ze weiken als volgt: in een grote kast worden de receptvoorschriften voor een patiënt in gevoerd In de kast bevinden zich vierhon derd bakjes met de meest voorgeschreven medicijnen. Op basis van de informatie over wat de patiënt nodig heeft, selecteert het apparaat een weekvoorraad. Die wordt ver volgens per innamemoment verpakt en uit gedraaid (inclusief alle beschrijvingen per innamemoment). Tenslotte levert het apparaat een rol af met alle middelen voor een week. Ter controle bekijken enkele me dewerkers vervolgens alle pakketten, voor dat ze naar de patiënten gaan. Wat nu nog voor ongeveer 1600 verzor gings-, verpleeghuizen wordt geleverd, vindt straks op grotere schaal ook elders toepassing. In ziekenhuizen bij voorbeeld, voorspelt C. Thijs van 4C Care. Deze auto matische medicijnbewaking is niet alleen goed voor de patiënt, ook werkt het goed voor het voorraadbeheer van het zieken huis, voor de signalering van overgebruik of zelfs diefstal en ter voorkoming van over schrijdingvan houdbaarheidsdata. De kosten van de medicijndosering komen op vijftig eurocent per dag. Het steekt Van Aalten dat over vergoeding daarvan bij elke individuele patiënt moet worden onderhan deld met het ziekenfonds. „Als er familiele den zijn die de toediening van de pillen kun nen controleren, vindt het ziekenfonds het niet nodig dat wij de dosering in brengen. Ze vergeten dat dit systeem en de controle die wij eraan hebben toegevoegd, vele fouten kunnen voorkomen." Een bijkomend voordeel is dat het zorgper- soneel de dosering niet meer hoeft te regelen en dat controles in de tehuizen ook veel min der nodig zijn. GPD HOUSTON - Om de kans op aangeboren (geestelijke) afwij- i kingen bij een baby zo klein mogelij k te houden, is het niet per f se nodig het kind te verwekken op of vlak bij de dag van de ei- sprong. Ruim ervoor of erna vrijen levert geen extra risico op concludeert JSimpson (Baylor College of Medicine Houston) in het medisch vakblad The Lancet. Hij baseert zich op een i onderzoek bij 963 vrouwen. Hiermee weerlegt hij de opvat ting dat 'minder verse' ei-of zaadcellen bijdragen aan aange- 1/ boren afwijkingen. GPD v* AMSTERDAM - Alledaagse levensproblemen en ongewenst gedrag worden steeds vaker met pillen (psychofarmaca) te lijf gegaan, constateert het Nederlandse Rathenau Instituut in een onlangs verschenen rapport. Reclame en voorlichting vanuit de farmaceutische industrie, alsook het afnemen van het taboe op pillen voor psychische aandoeningen en de wachtlijsten voor andere vormen van behandeling dragen hieraan bij, aldus de opstellers van het rapport. GPD CAMBRIDGE - In de welvarende landen stijgt de gemiddelde levensverwachting al bijna twee eeuwen lang constant met drie maanden per jaar. Er is daarom geen enkele reden aan te nemen dat de maximale levensverwachting van de mens bin nenkort zal worden bereikt, stelt J. Oeppen (universiteit Cambridge) in het wetenschappelijk tijdschrift Science op grond van een studie naar de levensverwachting in diverse landen, waaronder Nederland. GPD NEW YORK - Kinderen van mensen met hoge bloeddruk rea geren sterker op stressvolle omstandigheden dan kinderen wier ouders geen hoge bloeddruk hebbenDe versterkte reac tie uit zich onder andere in een sterkere toename van de hart slag en bloeddruk en negatiever woordgebruik. Dat schrijft N. Frazer (universiteit West Verginia) in het vakblad Health Psychology. Hij baseert zich op een vergelijkend onderzoek bij 64 personen. GPD NEW YORK - Genisteïne, een bestanddeel van soja en veel voedingssupplementen, vermindert de werking van tamoxi fen, een veel gebruikt middel bij de behandeling van borst kanker. Dat concludeert Y Ju (universiteit Illinois, Urbana-Champai- gn) in het vakblad Cancer Research uit proeven met muizen. Vrouwen die worden behandeld met tamoxifen zouden daar om zo min mogelijk genisteïne-houdende producten tot zich moeten nemen, stelt Ju. GPD NIJMEGEN - Zoals vrouwen hun borsten controleren, zou den mannen regelmatig hun testikels moeten controleren op de aanwezigheid van kankergezwellen. Dat adviseert H. de Boer (UMC St Radboud, Nijmegen) in het medisch vakblad The Lancet. Hij schrijft dat naar aanleiding van een sterfge val bij een 17-jarige jongen als gevolg van niet-opgemerkte zaadbalkanker. Als zaadbalkanker vroegtijdig wordt ont dekt, is genezing mogelijk. GPD door Annie de Vreugd We vloeken en tieren wat af in dit land. In het verkeer, op het sportveld, in het café en op het schoolplein. Overal vlie gen vloeken en schuttingtaai je om de oren. Maar liefst 70 pro cent van de jongeren onder de 24 jaar bedient zich regelmatig van grove taal. Naarmate de leeftijd vordert en we ouder en wijzer lijken te worden, neemt het vloeken af. Echter, nog steeds 18 procent van de 65-plussers vloektDit alles bleek in het j aar 2000 reeds na onderzoek van het NIPO. Niets wijst erop dat in de tus- senliggende tijd deze aantallen zijn verminderd, integendeel. Waar je ook komt, in welke be volkingslaag je je ook begeeft, knallende vloeken en vuile scheldwoorden blijven in de mode. Of er nu een tegenslag verwerkt moet worden of juist een succes is geboekt. In de thuissituatie zien we deze landelijke tendens terug. Ou ders krijgen meer dan ooit grote monden van hun kinderen. En ook docenten in het voortgezet onderwijs krijgen heel wat te verhapstukken. Als kinderen hun ouders of leerkrachten een grote mond geven, stellen zij zich op gelijke hoogte met hen, de autoriteit valt weg. Enerzijds is dat niet zo vreemd. Ouders en leerkrachten bespreken veel meer dingen met kinderen dan pakweg dertig jaar geleden. De mening van kinderen telt veel meer mee en dat is voor kinde ren heel verwarrend. Het ene moment mogen ze met de groten meepraten, het volgende mo ment moeten ze zich stil houden. Op zich is het een gezonde ont wikkeling dat kinderen ook mo gen meedoen in het maatschap pelijke verkeer, dat ze inspraak hebben. De balans slaat echter wel eens te ver door, soms lijkt het wel of kinderen met grote monden het voor het zeggen hebben. De grens tussen gezon de mondigheid en brutaliteit is vervaagd. Grof taalgebruik past ook in de huidige machocultuur. Met een grote mond valt veel te berei ken. Het leven wordt er echter signalen wijzen erop dat veel mensen danig genoeg beginnen te krijgen van de verbale agres sie om hen heen. Uit genoemd NIPO-onderzoek bleek ook dat ongeveer 70 procent van de be volking zich groen en geel ergert aan het gevloek en getier. Als we het over brutaliteit en vloeken hebben, begeven we ons op het gebied van normen en waarden. Een moeilijk terrein, omdat voor ieder individu an dere normen gelden. Iedereen heeft andere ideeën over wat nog best kan en over wat echt niet meer door de beugel past. Ook elke situatie kent andere waarden; op het sportveld gel den andere regels dan in de kerk. Voor de rust in huis is het verstandig dat ouders duide lijkheid scheppen over wat zij in hun gezin nog tolereren en wat niet. Kinderen, ook al zitten ze in de moeilijke puberfase, hoe ven hun ouders niet uit te maken voor rotte vis. Moeder is geen kutwijf en vader geen lui. Als kinderen dit soort taal uitkra men tegen hun ouders, is er echt een grens gepasseerd. Dat moet de kinderen ook goed duidelijk worden gemaakt. Ongewenst Het gevaar is wel dat vader zich zo druk maakt dat dochterlief zijn vrouw uitmaakt voor een trut, dat hij al scheldend vervalt in het nu juist zo ongewenste ge drag. De regels in huis gelden ook voor de ouders, respect dient wederzijds te zijn. Veel ouders zijn zo moe gewor den van het steeds maar weer moeten ingrijpen, dat ze capitu leren. Het lijkt een gevecht tegen de bierkaai, waar jij corri geert laat een ander het afwe ten. Het is per slot van rekening ook geen schande meer dat je kind een grote mond heeft, je bent heus geen uitzondering met een vloekend kind. Veel ou ders zeggen er maar niets meer van, misschien groeien de kin deren er wel overheen. Niets is minderwaar, brutaliteit is simpelweg een verkeerde ge woonte die vooral door grote inzet van de ouders weer kan worden afgeleerd. Het beste is natuurlijk proberen te voorko men dat deze slechte gewoonte ontstaat. De vloekende kleuter moet al stevig in zijn nekvel worden gepakt. Voor hem is het leven nog heel ingewikkeld en hij heeft er nog geen idee van da' je tegen oma anders praat dan tegen klasgenootjes. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 12