Stijging zeespiegel onvoorspelbaar PZC Napoleon was beperkt strateeg Enzymen op maat voor papierindustrie Wereldwijde studie naar gevolgen van broeikaseffect Algengroei Victoriameer Nieuwe manen rond Jupiter Vulkaan goed voor plantensoorten Einde van de Wasserbombe Steeds minder soorten postzegels zaterdag 25 mei 2002 ■oor Jan Ottens [ÏRECHT - Dat de zeespiegel is jjlegen, blijkt onomstotelijk jimetingen. De wereld wordt ijrraer, de stijging zal dus jxrgaan. Utrechtse weten- iibappers verfijnden het com- •ylcrmodel dat berekent hoe- dat in deze eeuw zal zijn. ten ijsberg van maar liefst 76 ;ji7 kilometer raakte begin de nmaand los en begon aan zijn tent naar het noorden. Het is gadeel dat afbrak van de Ross- jplaat voor de kust van Ant- acliea, ter hoogte van Nieuw- leeland. [^gebeurtenis is een herhaling mi midden maart, aan de oost- gat van het Antarctisch schiereiland, ter hoogte van Cfcili. Daar raakte in de Wed- Jsllzeeeen 3250 vierkante kilo- ®ter groot deel van ijsplaat Larsen B los om vervolgens in i'iiizenden ijsbergen en schot- buiteen te vallen, een proces ,ial 35 dagen duurde. Larsen B sas in de voorbije vijf jaar al Kslig procent van zijn opper- dakte kwijtgeraakt. En begin vorige week werd be- lend dat de Alpengletsjers op kiNieuw-Zeelandse Zuiderei- bnd dit jaar meer ijs veiiox-en sn er bijkwam en dat het hier bij om een van de grootste ver- bezen van de afgelopen 25 jaar pat, Hoger fbrekende ijsplaten en smel- Lmdegletsjers: de wereld wordt sarmer en dus komt in de ocea nen het water steeds hoger te itaan. Eenvoudig genoeg. Maar ilswe willen weten hóéveel ho- •or, dan wordt het moeilijk. De computermodellen waarvan ;et.enschappers zich bedienen ai daarover uitspraken te doen ajnnog verre van volmaakt. Onderzoek dat het Instituut snor Marien en Atmosferisch Werzoek (IMAU) van de Uni citeit Utrecht al elf jaar ver- ichtop de Groerilandse ijskap, •daarvan een illustratie. Waar kt internationale gezelschap ia klimatologen dat het 'ver- fcrkte broeikaseffect' bestu deert, er nog van uitgaat dat het smeltende ij s van Groenland de ze eeuw maximaal 9 centimeter aan de zeespiegelstijging zal bijdragen, komen de Utrechters tot een gferuststellender resul taat van dertig procent minder. ,,De boodschap is inderdaad dat het minder erg is", zegt dr. Wou ter Gi'euell,maar pas op: er zijn nog zoveel andere factoren die meespelen en die in de modellen nog niet allemaal goed worden meegenomen." Albedo Greuell noemt een paar voor beelden: de verandering in cir culatiepatronen boven Groen land waar méér depressies méér neei'slag (sneeuw) betekent, de invloed daarop van veranderen de oceaansti'omingen en ook de albedo, de fractie van de zonne straling die door het ijsopper- vlak wordt teruggekaatst. Dat laatste, verduidelijkt Greu ell, is van belang omdat de ener gie voor het smelten van ijs gro tendeels wordt geleverd door geabsorbeerde zonnestraling. Waax-bij telt dat sneeuw meer zonlicht weerkaatst dan ijs. „Van de albedo als functie van ruimte en tij d weten we nog veel te weinig", aldus Greuell. De Utrechtse klimatoloog vat de betrekkelijkheid van het Gx'oenland-onderzoek ook nog eens samen door ex-op te wijzen dat de vooi-spellingen over de zeespiegelstijging gebaseerd zijn op het werk van 'misschien wel duizend onderzoekers'. „Wij zijn hier met z'n vijftienen, we dragen dus niet meer dan een steentje bijmaar wel een nood zakelij k steentje." Dat de zeespiegel stijgt, blijkt onomstotelijk uit metingen. Stonden de oceanen gedurende de laatste ijstijd zo'n 120 a 130 meter lager dan nu en is er aan de stijging sindsdien al enkele eeuwen geleden een einde geko men, in de afgelopen honderd jaar bedroeg ze weer ongeveer 15 centimetex-, Greuell: „Dat is natuurlijk niet zoveel, maar ie dereen weet dat het wel eens nóg warmer zou kunnen worden en dan wil je er toch meer van af weten." Metingen op de Groenlandse ijskap, verricht door het Instituut voor Marien en Atmosferisch Onderzoek, foto IMAU/GPD Met name twee factoren droe gen aan de jongste stijging bij. Eén is dat het zeewater warmer werd en daardoor uitzette. De stijging die daaruit in de voor bije eeuw voortvloeide, wordt gesteld op 3 tot 7 centimeter, maar wordt voor de komende honderd jaar geschat op 11 tot 43 centimeter. Drie ijsmassa's De tweede factor is de volume verandering van het ijs op het vasteland, het smelten van ijs kappen en gletsjers. Öe proces sen daarbij zijn niet ovex-al ge lijk. Daai'om onderscheidt men drie ijsmassa's: Antarctica, Groenland en de rest van kleine- re gletsjers en ijskappen. Als al het ijs van Antarctica zou smel ten, zou het water in de zeeën ruim 60 meter rijzen, de Groen landse ijskap zou een stijging van x'uim 7 meter opleveren, maar de rest niet meer dan een halve meter. In een zeer veel realistischer scenario van een 'beperkte' op- wanning (van hoogstens 4,5 graad gemiddeld over de aarde in deze eeuw) zien de cijfers er echter heel andex-s uit. Op Ant arctica is het zó koud, dat er ook dan nog steeds nauwelijks smelt optreedt. De antarctische bij drage aan de zeespiegelstijging sinds 1900 was -1 tot 5 centime ter en kan in de komende eeuw - 16 tot 7 centimeter zijn, waarbij de grote verschillen verklaard worden uit onder andere de on zekerheid over smelten aan cle ene kant en aangroei van de ijs kap door verhoogde neerslag aan de andere kant. Een warme re atmosfeer kan meer watex-- damp bevatten en dat zou tot meer sneeuwval kunnen leiden. Groenland heeft in de afgelopen eeuw van -1 tot 1 centimeter aan de hogere waterstand bijgedra gen, texwijl de schatting voor de komende honderd jaar -3 tot 9 centimeter beloopt. Maar juist van de voor smelten veel gevoe liger gletsjers en kleine ijskap pen elders wordt de bijdrage steeds groter: in de afgelopen honderd jaar nog 2 tot 4 centi meter, in de komende honderd jaar 1 tot 23 centimeter-. Dat kan dus in het ergste geval ongeveer een derde van de totale stijging (11 tot 77 centimeter) uitmaken. Wat veranderen nu de berichten over de antarctische ijskappen aan dit verhaal? Greuell: „Ineen evenwichtsituatie valt er op Antarctica evenveel massa in de vox'm van sneeuw op het conti nent als er aan massa in de vorm van ijs afbreekt aan de rand. Het afbreken van gx-ote stukken ijs- plaat zegt dus niets, tenzij het op grote schaal gebeurt. Het deel van de Lax-sen B-ijsplaat dat nu afgebx-oken is, is onge veer veexiig px-ocent van het vo lume dat jaarlij ks in geheel Ant arctica afbreekt. Larsen B is in de afgelopen jaren inderdaad veel kleiner geworden, maar toch gaat het ook daar om een heel klein stukje van dat enorme Antarctica." Voxmen de Nieuw-Zeelanclse gletsjex's dan wel al een ernstig signaal? „In de afgelopen 25 jaar zijn globaal de gletsjex-s een stuk kleiner geworden, maat niet overal. Zoals bij het broei kaseffect er ook delen op aarde zijn waar het juist niet warmer wordt, zo zijn er ook gletsjers, zoals in de Scandinavische lan den waar ze door een vei'hoogde neerslag sinds tien a twintig jaar langer worden." GPD GENT - De verstikkende algenexplosie in het Victoriameer in Oost-Afiika is een probleem dat de wetenschappei-s reeds en-; kele jaren bezighoudt. Hoofdschuldige voor de wildgx-oei in; de algen zou de vraatzuchtige Nijlbaars zijn die x-ond 1950 in het meer werd uitgezet. Volgens deze opvatting heeft de Nijl-i baars rampzalige kettingreacties binnen het voedselweb eri in het ecologisch evenwicht van het meer veroox-zaaktEen in ternationaal team van deskundigen heeft nu met een boor-; kern stalen uit de bodem van het meer gehaald en plots ziet' het verhaal van de algenwoekering er helemaal anders uit. Dr. Dirk Verschuren van de Vakgroep Biologie van de Univer-; siteit van Gent coördineerde het internationale team. „Uit de bodemsedimenten van het Victoriameer blijkt dat de eutro fiëring of de veralging van het meer reeds in de jaren 1930 op gang is gekomen. Dat is dus lang voor de inti-oductie van dé Nijlbaars in 1950", zegt Verschuren. GPD WASHINGTON - Amerikaanse astronomen hebben elf nieu we manen rond de planeet Jupiter ontdekt. Dat hebben we tenschappers van de universiteit van Hawaii gemeld. De astronomen hebben de manen in december 2001 vanaf Mauna Kea op Hawaii met behulp van de telescoop CFHT (Canada-Frankrijk-Hawaii) waargenomen. De manen heb ben diameters van tussen de 2 en 4 kilometer. Sterrenkundigen zijn op de hoogte van het bestaan van 38 manen rond Jxxpiter, inclusief de elf nieuw ontdekte. AFP UTRECHT - Een legendarische vulkaanuitbai-sting vaagde in 1883 alle leven weg van de eilandengx-oep Krakatau tussen Java en Sumatx-a op Indonesië. Tegenwoordig beschikt het natuurgebied over een grote rijkdom aan plantensoorten. Dat stelt T. Parrish van het Nederlands Instituut voor Oecologisch Onderzoek (NIOO-KNAW) bij de Universiteit Utrecht. De onderzoekster, die deze maand promoveerde, baseert zich op een aantal tropische expedities en DN A-onderzoek. De In donesische eilanden die de Krakatau vormen, zijn een goede natuurlijke testcase voor vex-stoorde tx-opische regenwouden: Voor het eerst onderzocht zij de genetische variatie binnen soorten aan de hand van DNA-patronen op Kx-akatau, andere eilanden in de Sunda Straat en het vaste land van Java en Su matra. De genetische variatie op Krakatau was vergelijkbaar met die op het vaste land. Dit verraadt wat zij noemt een goe de zaadverspreiding. ANP NEW YORK - Het gen dat in tomaat de afrijping regelt, is ge vonden. Tomaten worden daardoor voller van smaak en zijn bovendien langer houdbaar. Ook zou datzelfde gelden voor aardbei, banaan, meloen en ander zacht fruit. De ontdekking is gedaan door onderzoekers van de Cornell universiteit in Ithaca, New York. Het gaat om het zogenoemde RIN-gen, dat de bloemvorming' bepaalt, meer specifiek dé vorming van het kroontje boven op de rode vrucht. De vondst levert het eerste moleculaire inzicht in rijping van tomaten die los staat van hormonen. Normaal worden toma ten gx-oen geplukt, zodat ze tegen een stootje kunnen tijdens het vervoer. De vruchten worden vei'volgens afgerijpt door toediening van ethyleen, een hormonaal eiwit. Maar die kunstmatige afrijping zorgt voor een wat laffe smaak, waart door de Duitsers de tomaat bestempelen als 'Wasserbombe" Volledige afrijping aan de plant geeft een vollere smaak. En dat wordt nu mogelijk dankzij deze vondst. GPD door Peter de Jaeger «AGENINGEN - Papier wordt ieeds vaker hergebruikt en laarmee wordt het moeilijker J«kwaliteit te handhaven. Om lal probleem te stoppeix, kun je «enzymen op maat aan toevoe- [en.Het Wageningse ATO zoekt :aar de beste eiwitten hiervoor. •Ombossen te sparen wordt pa ler al tientallen jaren herge- Siuikt. Het aantal keren dat we wd papier opnieuw gebruiken Onbekend. Oud papier dat aan :e deur wordt opgehaald be- YORK - De panda en de parte neushoorn staan op de [fade lijst van ernstig bedreigde diersoorten. Natuurbescher ming moet niet alleen soorten beschermen, maar tevens popu nies in de gaten houden. „Het Verdwijnen van populaties zegt Neer over het verlies aan biodi versiteit dan het uitstex*ven van voorten", zegt Paul Ehrlich van de Stanford Universiteit. dij ziet het verdwijnen van po pulaties als een voorbode van uitroeiing van diersoorten. Toch bestaan er geen schattingen van de huidige populatieverliezen. Ehrlich en collega's hebben deze blus aangepakt voor bijna twee honderd zoogdieren. Ze verge leken de verspreiding van deze soorten vóór en na de komst van mens in de bekende leefge bieden. Hieruit bleek dat meer dan de helft van de dierlijke po pulaties is verjaagd uit zijn oor spronkelijke leefomgeving, mtsterving is geconcentreex-d in pbieden met een enorme bevol- '■utigsdichtheid zoals in Zuid- Wst-Azië. Of in gebieden met "•grijpende invloed van de mens op de natuur door inten sieve jacht en landbouw, zoals de Afrikaanse dunbevolkte Sahara. Australië spant de rioon met het grootste aantal verdwenen zoogdieren, it de studie blijkt dat dereduc- hein populaties groter is dan de wereldwijde verdwijning van forten. Het verlies aan zoog- hierpopulaties is momenteel hen procent, schatten de onder- bekers. GPD staat uit een mengsel van nieu we en tientallen keren herge bruikte papiervezels", zegt Henry van der Valk van het in stituut voor Agrotechnologisch Ondei'zoek (ATO). Wél weten we dat bij elk herge bruik de hoeveelheid en kwali teit van de vezels minder wor den. Dat verlies wordt door de papierindustrie gecompenseerd door er allerlei chemicaliën bij te stoppen. Die toevoegingen worden bij elk hergebruik gro ter. Maar verlies van kwaliteit van recyclepapier kan ook wor den verholpen door enzymen toe te voegen. Dat is beter voor het milieu." Hiervoor is vorig jaar een speci aal Europees papierproject op gezet waaraan bedrijven en in stituten meedoen uit Finland, Denemarken, Wales, Portugal, Israël en Nederland. Het ATO in Wageningen coördineert de stu die, die drie jaar gaat duren, en regelt bovendien een Neder lands project op dit gebied. Papier wordt bij elkaar gehou den door celluloseketens, af komstig van hennep, jute en hout. Echter, door hergebrxxik slijten deze bindende vezels, ze worden gladder en korter. Het internationale onderzoeksteam zoekt naar enzymen die de pa pierwezels weer rafelig maken, waardoor ze beter aan elkaar kunnen binden. Ondex-zoeker Van der Valk: „Het moeten en zymen zijn die hun werk niet al te goed doen, anders blijft er niets van de vezels over. Ze moe ten op een gecontroleerde ma nier aan de vezels knagen. Der gelijke specifieke enzymen, die vaak ook nog speciale cellulose- bindingseiwitten maken, zijn gevonden in schimmels en bac teriën." De bindingseiwitten zorgen er voor dat de enzymen aan het cellulose plakken en zo beter hun werk kunnen doen. Aan zo'n bindingseiwit kan boven dien nog een andere verbinding worden gekoppeld, zoals een vulmiddel of een stof die het pa pier beter beschrijfbaar maakt. ATO-onderzoeker Van der Valk: „Krantenpapier moet bijvoor beeld aan heel andere eisen voldoen dan papier voor de opmaak van een notariële akte", zegt Van der Valk. Afhankelijk van de toepassing kan de papierindustrie straks kiezen uit een scala van enzymen, met of zonder bindingseiwitten, al of niet gekoppeld aan kwali teitsverbeterende chemicaliën. GPD door James McGonigal De Verenigde Naties hebben 2002 uitgeroepen tot het Internatioxxale Jaar van de Ber gen (IYM), omdat bergen, even als de oerwouden, in toenemen de mate worden bedreigd door temperatuurstijgingen en hout kap. De UNPA, de Postadmini stratie van de VN, haakte daar 24 mei op in met de uitgifte van twaalf zegels. Van elke waarde vier; de zegels op zich zitten weer in velletjes: 4x4 stuks. Op de zegels pieken de volgende bergen: de Khan Tengri, 7010 meter, Kazachstan (34 dollar cent), de Kilimanjaro, 5895 me ter, Tanzania (34c), de Mount Foraker, 5304 meter, VS (80c) en de Paine Grande, 3050 meter, Chili (80c); de Weisshorn, 4505 meter, Zwitserland (0,70 Zwit serse frank), de Mount Fuji, 3776 meter, Japan (0,70 fr.), het Vinson Massif, 4897 meter, Ant arctica (1,20 fr.) en de Karnet, 7756 meter, India (1,20 fr.); de Mount Cook, 3754 meter, Nieuw-Zeeland (0,22 de Ween- se VN-emissies zijn sinds 1 ja nuari in euro's), de Mount Rob- son, 3954 meter, Canada (0,22 de Rakaposhi, 7788 meter, Pa kistan (0,51 )en deSagax-matha, 8850 meter, Nepal (0,51Erzijn 255.000 velletjes aangemaakt met de 34 en 80c-zegels, 240.000 met de zegels van 0,70 en 1,20 fr. en 275.000 met de eurozegels van 0,22 en 0,51, Inmiddels hebben enkele lan den zegels gewijd aan het 'Jaar van de Bergen'. Dat zijn; Bhu tan, China, Duitsland, Italië, Kyrgystan, Liechtenstein, Mi cronesië, Slovenië, Taiwan en IJsland. De VN heeft verder de afgelopen tijd de volgende zegels uitge- bi'acht; een permanente 1,30 fr.-. zegel met het Ax'ianapark in Ge- nève, deel VII in de reeks be dreigde dieren (4 x 0,90 fr.); een permanente zegel van 80 c. met een groep kinderen met postze gels, deel VII bedreigde dieren (4 x 34c), zes permanente ze gels in euro-waarden met mo numenten die op de Wex-eldex-f- goedlijst van de UNESCO staan: de Semmering-Bahn (0,07), de Pferdenschwemme in Salzburg (0,51), de Ruine Agg'stein (0,58), Hallstatt (0,73), Stift Melk (0,87) en Kapitel- schwemme in Salzburg (2,03) en DEN HAAG - Napoleon (1769-1821), de op Corsica geboren Franse keizer die heel Eu ropa aan zijn voeten wilde krijgen, maakte van zijn land een voorloper van de totalitai re staten van de twintigste eeuw. En dat op basis van de Franse Revolutie (1789), die een einde beoogde te maken aan dictatoria le heerschappij over souvereine volkeren. Napoleon was als militair een uitstekend vakman. Zijn vermogen kaarten te lezen en op basis van berekeningen de moderne lo gistiek van een leger vorm te geven, waren de basis van zijn serie overwinningen op het slagveld. Zijn politieke achtergrond droeg daaraan bij: bij zijn militaire avonturen in Europa, het Midden-Oosten en in Rusland werd hij, anders dan zijn wisselende coali ties van tegenstanders, niet gehindei'd door overleg of tegenspraak. Hij was alleenheer ser in de grootste Europese macht van zijn tijd en wendde die macht voortreffelijk aan. Tegelij kertij d was Napoleon als strateeg be perkt. Hij zag niet dat de Britse macht ter zee zijn politiek-militaire aspiraties op het vasteland van Europa zou breken. Boven dien gaat hij de geschiedenis in als de man die Frankrijks rol op het wereldtoneel in één klap definitief beperkte door de verkoop van de Franse bezittingen in de nieuwbak ken Verenigde Staten van Amerika in 1803. Wat de Amerikanen noemen 'The Louisiana Purchase' omvatte de verkoop van ruim 2,1 vierkante kilometer Amei'ikaans grondge bied, het gebied van dei-tien latere staten, voor vijftien'miljoen dollar (omgerekend een dubbeltje per hectare). Destijds een be drag waar Napoleon weer een paar jaar ooi- log mee kon voeren, maar een strategische miskleun van een veel grotere orde. „Zo werden de Vex'enigde Staten de mo gendheid die uiteindelijk het meeste pi*ofi- teerde van de Bonapartische tijd", schrijft de Britse historicus Paul Johnson in een nieuwe, beknopte biografie van Napoleon Bonaparte. Dat is geen overdrijving. Met de aankoop verdubbelde de Britse ex-kolonie zijn grondgebied met land vanaf de Mis- sisippi tot de Rocky Mountains, van de Golf van Mexico tot de grens met Canada. Johnsons boek verschijnt in de serie korte biografieën die tegelijkertijd wordt uitge geven in de VS (Viking Penguin), Engeland (Weidenfold. Nicolson) en Nedexiand (Ba lans). Het zijn handzame portretten van we reldfiguren, variërend van Boeddha en Leo nardo da Vinci tot Elvis Presley en Daiwin. Dat deze serie ietwat Angelsaksisch van sa menstelling is, is geen wonder. Dat blijkt ook uit het boek over Napoleon. Koning Lo- dewijk van de Nederlanden wordt amper genoemd en in het kox*te, maar heldere ver slag van de Slag bij Waterloo 1815Napole- ons zwanenzang) wordt de i*ol van het Ne derlandse cox-ps geheel weggelaten. Dat vei-hindei'de bij Quatre Bras onder leiding van de Prins van Oranje, de latere koning Willem II, dat de Fransen de Pruisen in de pan hakten, als gevolg waarvan later de Hertog van Wellington toch nog kon zege vieren. Johnson zet helder uiteen waarom Napole on, op cle golven van de Fi-anse Revolutie deel VII in de serie bedreigde dieren (4 x 0,51). Het jaar 2001 was door de VN uitgeroepen tot internationaal 'Year of Dialog Among Civili zations'. Daaraan gaven de vol-; gende postadministraties ge hoor: Albanië, Algerije, Anguil- la, Armenië, Arnba, Australië Oceanië, Bulgarije, Cuba, Egypte, Ethiopië, Filippijnen, Frans-Polynesië, Iran, Jorda nië, Katar, Kazakstan, Koe weit, Kroatië, Macedonië, Ma dagaskar, Marokko, Mexico, Moldavië, Nepal, Nigeria, Oe kraïne, Pakistan, Polen, Portu gal, Roemenië, Rusland, San Marino, Slovenië, Spanje, Sri Lanka, Tanzania, Tsjechische Republiek, Tunesië, Uganda, Napoleon zag niet dat de Britse macht ter z« zou breken. drijvend, kon uitgi'oeien tot een succesvol militair. Hij maakte gebruik van de dienst plicht, waardoor zijn legers enonne verlie zen konden vex*werken. Frankrijk kende een geweldig propaganda- apparaat en de pers was gelijkgeschakeld. Interne tegenstanders werden onschadelijk gemaakt door een efficiënte geheime dienst. Napoleon zette de Franse politiek met sehijnverkiezingen en nep-democratiscjxe evenementen naar zijn hand - allemaal erfe nissen van de dooi'geslagen revolutie, die andere zaken had gebracht dan vrijheid, ge- zijn aspiraties op het vasteland van Europa lijkheid en bi'oederschap. Volgens Johnson moet Napoleon worden gezien als de schep per van de moderne totalitaire staat. De lessen uit dit deel van de geschiedenis wer den gelukkig niet getrokken in de periode van Hitier. Ook hij keek niet verder dan zijn Europese neus, onderschatte Rusland, ne geerde de VS en dacht dat zeemacht Enge land wel tot onderhandelen kon worden ge dwongen. En weer liep het anders. GPD Paul Johnson: Napoleon - vertaald door Han Meyer; Uitgeverij Balans, 192 pag., €.17,90. Uruguay, Vaticaanstad, Ver enigde Arabische Emiraten, Wallis et Futuna, Wit-Rusland, Zimbabwe en Zuid-Korea. In veel landen is een identiek mo tief gebi-uikt: de wieken van een molentje tegen een blauwë lucht. Daarbij worden de wie ken gevormd door poppetjes die de volken van de wereld symbo- liseren, een witte, een gele, een zwarte en een rode. Voor verzamelaars van zegels met Nederlandse link: Gambia gaf zes zegels uit gewijd aan Eu.- ropese vorsten met koningin Beatrix en koning Albert II van België; Grenada kwam met een serie ter gelegenheid van 100 jaar Nobelprijs met onder meer Van 'tHoff; Grenada Carriaeou, zeeslagen, onder meer Texel en Scheveningen; Ghana, 100 jaar Nobelprijzen met onder ande!-' ren Paul Crutzen. Hero Wit

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 9