Debat over spreiding leerlingen PZC Drempels funest voor paarden Brandweerkazerne feestelijk geopend '16 Zeewering vorig jaar op aantal plaatsen weer stuk afgekalfd Johan Willem Friso School Nieuwvliet organiseert reünie Boer kweekt begrip bij hulpverleners Bouw recreatieruimte kinderboerderij begint Raad Hulst wil brede discussie over gebiedsaf spraken basisonderwijs Bijeenkomsten ouders in spé Bazaar in Breskens Buutrace voor goede doel in Hulst zaterdag 25 mei 2002 door Jean-Lou de Gucht HULST - De fracties in de Hul ster gemeenteraad willen een open en brede discussie over een mogelijke gebiedsafbakening tussen de drie basisscholen Sint VVillibrordus, Nobelhorst en de Moerschans. Aan zo'n discussie moeten zo wel de scholen als de betrokken wijkraden deelnemen. Een groot politiek debat over de kwestie in de raadsvergadering van aanstaande donderdag wij zen alle partijen af. „We moeten in alle openheid praten over de voor- en nade len", zegt A. Hegger (Progressief Hulst). „Dat dient niet in de raad te gebeuren, maar moet sa men met alle betrokkenen in een aparte vergadering gebeuren." De andere partijen in de raad zijn het met haar eens. Burge meester A. Kessen voelt wel voor het idee. „Ik ben bereid een extra vergadering van de com missie Algemene Bestuurlijke Zaken bijeen te roepen." De gebiedsafbakening maakt deel uit van het raadsvoorstel om een krediet beschikbaar te stellen voor het tijdelijk huis vesten van basisschool Sint Wil- librordus. Uit een onderzoek naar de herkomst van leerlingen bleek dat een belangrijk deel van de leerlingen van de Sint Willibrordus afkomstig is uit andere wijken. Er dienen nu twee noodlokalen gebouwd te worden om de leerlingen te huisvesten. Bij een gebiedsafbakening kun nen leerlingen geweigerd wor den als ze les willen volgen op een school buiten hun eigen wijk. De gemeente wil zo tot een evenwichtige spreiding komen van de leerlingen over de drie scholen voor basisonderwijs. Discussie Wethouder van onderwijs P. Weemaes staat open voor een bvede discussie over de gebieds afbakening. „Scholen liggen mij zeer nauw aan het hart, dus het kan nooit geen kwaad om daar eens met de betrokkenen in alle openheid over te praten." Weemaes zegt niet te staan springen om de gebiedsafbake ning te gaan uitvoeren. „Wat we willen tegengaan is leegstand op de ene school en noodlokalen bouwen op de andere. Dat kost alleen maar geld zonder dat het wat oplevert. Dat geld kunnen we beter gebruiken om meer brede scholen in Hulst te gaan invoeren. Als ouders hun kinde- Een stokoude blusauto met dweilband moest de opening luister bijzetten. foto Charles Strijd door Sheila van Doorsselaer WESTDORPE - De nieuwe brandweer kazerne op de hoek van de Molenstraat- Singel in Westdorpe is gisteravond fees telijk geopend. Het korps heeft nu einde lijk een onderkomen dat voldoet aan de eisen. De vorige kazerne was hopeloos verouderd. De opening verliep niet helemaal glad jes, tot grote hilariteit van het publiek. Zo gaf directeur M. van 't Westeinde van Avesta Polarit (voorheen Outukumpu) een iets te hard rukje aan het touw wat vastzat aan het zeil dat het logo van het korps verborgen hield. Het touwtje knapte en een ladder moest eraan te pas komen zodat Van 't Westeinde (Avesta Polarit sponsorde het logo) met de hand het zeil kon verwijderen. Wethouder R. Noët van Sas van Gent viel de eer te beurt het logo aan de zijde van de Singel te onthullen. Vervolgens bediende hij een knopje en de kazernedeur schoof open. Uit de kazerne reed een stokoude blusau to met I eden van een dweilband als inzit tenden. Nou ja, reed, na amper twee me ter sloeg de motor af en was niet meer aan de praat te krijgen. Dat werd dus duwen. Onder luid applaus kweten zich brand weerlieden van deze taak. Tien jaar is onderhandeld over wat er met de oude kazerne moest gebeuren. Opknappen of nieuwbouw. Het werd nieuwbouw, op dezelfde plek van de ou de kazerne. Nieuwbouw was hard nodig. De oude ka zerne voldeed niet meer aan de Arbo-ei- sen, er waren geen goede sanitaire voor zieningen en de uitrukhal was te klein geworden. In de nieuwe kazerne zitten douches, een instructieruimte en een kantoor. De kosten van de hele nieuw bouw bedroegen zo'n 450.000 euro. Van daag houdt het Westdorpse korps open dag. Van een tot vijf uur kunnen belang stellenden de nieuwe kazerne komen be zichtigen. Daarnaast kunnen de bezoe kers zelf een zogenaamde roll-over test meemaken. Ze zitten dan in een in beugels gehangen auto van 3VO en worden op de kop ge hangen. Ook is de historie van het West- dorpse korps te zien, zijn Slachtoffer hulp, de EHBO en de Nederlandse brandwondenstichting aanwezig met een stand en komen ook de korpsen van Sas van Gent, Temeuzen en Zelzate op bezoek. ren echter naar de school in hun eigen wijk sturen is er geen en kel probleem." door Rolf Bosboom GOES - Er komt een onderzoek naar de kwaliteit van de oever- verdediging ter hoogte van Fort Ellewoutsdijk. Waterschap Zeeuwse Eilanden heeft deze aangewezen als proeflocatie. Aan de hand van de bevindin gen worden ook andere plaatsen in Midden- en Noord-Zeeland waar de vooroever zorgen baart onder de loep genomen. Om de stabiliteit van de water kering in de gaten te houden, volgt het waterschap de ont wikkelingen op de onderwater oever op de voet. De peilboot Meermin meet met geavanceer de apparatuur één keer per jaar de diepte vlakbij de wal. Door de gegevens te vergelijken met die van voorgaande jaren, kan worden vastgesteld of er sprake is van erosie of aanzanding. Uit de rapportage over 2001 komt naar voren dat de situatie bij Fort Ellewoutsdijk opnieuw is verslechterd. Aangezien de stabiliteit van de vooroever voor een groot deel afhankelijk is van de aanwezige oeververde diging, is nader onderzoek naai de kwaliteit van de bestorting nodig. In de rapportage is Elle woutsdijk aangewezen als proefproject. Het onderzoek wordt dit jaar in gang gezet. Aan de hand van de uitkomsten wil het waterschap kijken naar diverse andere zorgelijke loca ties. Het gaat daarbij om de pol ders Flaauwers (Schouwen- Duiveland), Borssele, Scherpe- nisse, Zuidwatering (Ritthem) en Breede Watering Bewesten Yerseke. Op die plaatsen is, blij kens de rapportage, de situatie vorig jaar gestabiliseerd. Zeeuwse Eilanden gaat dit en volgend jaar ook de vooroever nabij nollen en havendammen nauwkeuriger bekijken. Een aantal nollen en dammen is in middels zodanig verslechterd, dat de stabiliteit ervan niet meer kan worden gegaran deerd. Het betreft met name nollen en dammen bij de polders Zuidhoek en Borrendamme (Zierikzee) en Vierbannen (Ou- werkerk). Vorig jaar sloeg het waterschap alarm over de toestand van de vooroever ten oosten van deTo- tal-steiger in Vlissingen-Oost De helling van de oever is daar de afgelopen jaren zoveel steiler geworden, dat de veiligheid in het geding is. De afgelopen maanden is de oever over een lengte van 250 meter in op. dracht van Rijkswaterstaat van bestorting voorzien. Het waterschap heeft in 2001 verder extra oog gehad voor het gebied bij Ellewoutsdijk waar de Westerscheldetunnel uit komt. Daar is de oever uit voor zorg bestort met Boomse klei, die de trillingen van de tunnel- boor moest opvangen. Geduren de drie maanden, in de penode dat de boren Zuid-Bevelandbe- reikten, heeft De Meermin in tensief 'gepeild' om de stabili teit van de vooroever in de gaten te houden. Er werden geen bij zonderheden geconstateerd. TERNEUZEN - De kraamafde- ling van het Ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen start bin nenkort met informatie-avon den voor aanstaande ouders. De bijeenkomst is op dinsdagen daarna op elke derde dinsdag van de maand. Aanstaande ou ders hebben op deze manier de mogelijkheid alvast kennis te maken met de kraamafdeling. verloskamers en personeel. De informatiebijeenkomsten I worden gehouden in een van de vergaderzalen van het zieken huis De Honte in Temeuzen. Ze beginnen om 19.30 uur en duren tot ongeveer 21.00 uur. De eerste avond begint met een presentatie over bevallen in het ziekenhuis. Belangstellenden kunnen zich bij de kraamafde ling opgeven om een informa tieavond bij te wonen. Ook voor meer informatie kunnen ze daar terecht De kraamafdeling van Ziekenhuis Zeeuws-Vlaande ren is telefonisch bereikbaar op werkdagen van tien tot vijf. door Wilma Valk NIEUWVLIET - Oud-leerlin gen van de Johan Willem Friso School in Nieuwvliet, geboren tussen 1910 en 1983 zijn zater dag 1 juni uitgenodigd voor een reünie. Een comité heeft op ba sis van oude gegevens een lijst met maar liefst vijfhonderd na men samengesteld. Het idee werd geboren bij een kopje koffie en verder uitge werkt tijdens een praatje bij het boodschappen doen. Het idee werd een plan en uiteindelijk waren er vier inwoners van Nieuwvliet die een comité vormden: Janneke Klaaysen- Hoste, Maartje Luteijn-Min- derhoud, Jaap Minderhoud en Theo Hanenbergh. Klaaysen schreef een oproep in de dorps- krant 't Ondervalletje: „Er was al eens een reünie, maar alleen van twee jaargangen en ook al 15 jaar geleden en wij wilden meer. Ons plan was al eens uit gevoerd in Zuidzande en ook in Cadzand, dus waarom niet hier in SintePier?" De grootste moeilijkheid bleek hot vinden van alle namen, want de bedoeling was alle personen geboren tussen 1910 en 1983 uit te nodigen. Het vereiste nog heel wat creativiteit om al die name bij elkaar te krijgen. Jan neke, zelf 78 lentes tellend is nooit uit het dorp weggewest en kent dus heel wat families en hun kinderen, maar allemaal? Niemand mocht worden verge ten. Uiteindelijk bracht de school zelf uitkomst. Er waren nog haast alle absentielijsten BRESKENS - Kijken naar oude video's van Breskens en tevens genieten van koffie met verse wafels, dat kan vandaag in de Uitkomst aan de Langeweg in Breskens. Hier houdt de muziekvereni ging Breskens-Groede aan ba zaar waarvan de opbrengst ten goede komt aan de kerstshow 2002. Er is een rad van avontuur en er zijn diverse oud-Hollandse spelletjes om zich te vermaken. De bazaar en tevens de verkoop van wafels tart om negen uur en iedereen gaat door tot vij f uur in de namiddag. vanaf 1920 bewaard gebleven: Hierop werd genoteerd wie er afwezig was, en er waren veel dingen bijgeschreven waaruit we bijzonderheden konden op maken. Of moeder ziek was of de kinderen moesten helpen bij de aardappeloogst, dat soort dingen", vertellen Luteijn en Klaaysen. „Door deze lijsten hadden we een schat aan gege vens. Wij zijn alle namen langs gelopen: wie leeft er nog, wie is overleden? Toen zijn we gaan schrijven en bellen en vragen." Dat resulteerde uiteindelijk in een nieuwe lijst met maar liefst vijfhonderd namen. Hiervan hebben er binnen een week al 360 positief gereageerd. Hanen bergh is bezig met al het papier werk en zijn echtgenote zal op zaterdag 1 juni voor de nodige versnaperingen zorgen. Extra leuk is het, dat deze reünie, waar de oud-leerlingen van inmid dels ruim tachtig jaar oud wor den verwacht, plaatsvindt in de oude school van Sinte Pier, nu dorpshuis De Heerlijkheijt. HULST - De Hulster tonpraters die elk jaar met een ludieke buut het publiek vermaken, schon ken tot nu toe elk jaar een flink bedrag aan een goed doel. Dit jaar gaat het geld niet naar een vereniging of instantie, maar wordt een Buutrace geor ganiseerd Hiermee lossen de Buutreedncrs de belofte dat ze de hele bevolking tot doelgroep van het goede doel willen ma ken. De fietstocht is gratis en ie dereen mag meedoen. Deze zo geheten Buutrace wordt gehouden op zaterdag 15 juni, De start is op het Reynaertcolle- ge, locatie Gildenstraat tussen 12.00 en 13.00 uur. De fietsende deelnemers worden rond 17.00 uur terug verwacht, na een tocht van ongeveer 35 kilometer. Er wordt dus geen inschrijfgeld ge vraagd en toch kunnen de deel nemers mooie prijzen winnen omdat er een gratis loterij wordt gehouden. Die loten kunnen be machtigd worden tijdens de tocht. Met een aantal spelen kan men onderweg loten vergaren. Ook is er voldoende animatie bij de tussenstops. T. Noordhoek van Koetserij Het Gareel pleit samen met de VPB voor minder drempels en gladde bestrating op Schouwen-Duiveland. foto Pieter Honhoff door Famke van Loon BURGH-HAAMSTEDE - Stei le drempels en gladde bestra ting zijn niet bevorderlijk voor het welzijn van paarden. De Vereniging Paarden Branche Schouwen-Duiveland (VPB) en de Fok- en Menvereniging Schouwen-Duiveland pleiten daarom voor meer wegversmal lingen als verkeersremmers in plaats van de hobbels en meer speciale ruiter- en menpaden. In de notitie 'Verkeersveiligheid ruiters en koetsiers, welzijn paarden en pony's', die gisteren aan wethouder L. Geluk-Poort- vliet (verkeer en vervoer) is aangeboden, luidt de VPB de noodklok. In het kader van het project Duurzaam Veilig Ver keer worden steeds meer wegen op Schouwen-Duiveland voor zien van een scala aan verkeers remmers zoals drempels en plateaus. Hinderlijk voor dev koetsiers, evenals voor 'bus maatschappijen, professionele hulpverleningsdiensten en landbouwverkeer', zo stelt de vereniging. Daarnaast zijn de hobbels funest voor de paarden. Voorzitter H. van Oost wijst on der meer op de situatie op de Laone in Renesse, waar steile, harde drempels worden afge wisseld met stukken (bij regen gladde) kinderkoppen. „Die route is eigenlijk niet meer aan vaardbaar." De dieren lopen - zeker als ze ingespannen zijn voor een koets - bij een rondrit door de dorpen grote blessures aan hun benen op. Stuurboom Omdat de paarden niet zien waar zij hun voeten neerzetten verzwikken zij hun gewrichten, of krijgen een ferme klap op de schouders wanneer de stuur boom omslaat op de drempel. „Het begint met hele kleine din gen, maar het kan er toe leiden dat een paard na één jaar is af geschreven", onderstreept T. Noordhoek van Koetserij Het Gareel uit Burgh-Haamstede de ernst van de situatie Wethouder Geluk schrikt dui delijk van de mededeling dat sommige paarden na één sei zoen kreupel zijn. Zonder op de zaken vooruit te lopen zegt de verkeerswethouder toe de kwestie 'serieus' onder de loep te willen nemen. „Want als recrea tief product kun je als gemeente niet om (de paardenbranche, red.) heen." De verenigingen moeten niet de illusie hebben dat de drempels op Schouwen- Duiveland allemaal het veld zullen ruimen. Want de ge wraakte obstakels zijn hard no dig om autobestuurders te dwingen gas terug te nemen. „Sommige mensen gebruiken de auto toch haast als moordwa pen", aldus Geluk. Terug naar de tijd van wegen zonder verkeersremmers is ech ter niet wat de VPB wil. De paardenbranche pleit voor al ternatieven, die minder een aanslag plegen op de gezond heid van de dieren „Bijvoor beeld wegversmallingen, zoals ze op de Hogeweg en de Burgh- seweg in Burgh-Haamstede met behulp van onder meer planten bakken en paaltjes zijn aange legd, lijken enerzijds doelmati ge snelheidsremmers te zijn en anderzijds geen overmatige hinder te veroorzaken voor be trokken bestuurders." Stimuleren Ook meer 'specifieke ruiter- en menpaden' in de omgeving is een oplossing, temeer omdat de ruiters en koetsiers nu voorna melijk zijn aangewezen op de openbare wegen. De wethouder kan dit pleidooi in elk geval on derstrepen. Geluk: „Want het is het doel van deze gemeente het recreatief medegebruik zoveel mogelijk te stimuleren." door Jan Jansen BIERVLIET - Hulpverleners die agrariërs bijstaan, ontbreekt het vaak aan kennis van en be grip voor de typische problemen van de boerenstand. Om die kloof te dichten, houdt de Zeeuwse Commissie Identi teit van boerenorganisatie ZLTO op vrijdag 21 juni een voorlichtingsbijeenkomst in Biervliet. Een breed palet aan hulpverle ners is uitgenodigd en heeft toe gezegd te komen. Het gaat zo wel om vertegenwoordigers van gemeentelijke sociale diensten als pastores en mensen uit de psychiatrische hulpverlening. Bijkomend effect van de bijeen komst moet zijn dat agrariërs voortaan beter de weg weten te vinden naar de instanties. „Maar het is in de eerste plaats de bedoeling de hulpverleners wegwijs te maken", legt initia tiefnemer M. de Regt van de ZL- TO-commissie uit. „Agrariërs zijn zoetjesaan een verwaar loosde en onbegrepen groep ge worden, waar iedereen maarte- genaan schopt." De gemiddelde burger heeft vol gens hem nog maar weinig notie van hoe de sector werkt, de overheid legt boeren allerlei re gels op, die de internationale concurrentiepositie verzwak ken en afnemers vormen kartels die de prijzèn drukken. Het niet gering aantal boeren dat daar door in de verdrukking komt, hoeft bij hulpverleners niet op al te veel begrip te rekenen. „Dat komt ook omdat het sim pelweg aan kennis ontbreekt. Ze weten niet eens meer hoe je aardappels teelt, of die aan een boom groeien of in de grond Ook moeten hulpverleners vol gens De Regt beseffen dat pro blemen op een boerderij niet vergelijkbaar zijn met die in an dere bedrijven. De bijeenkomst op 21 juni is op het bedrijf van M. Uitdewilligen van Rumste aan de Konijnen bergweg in Biervliet. door Raymond de Frel TERNEUZEN - Met een haast verbouwereerde blik keek een stel eenden en kippen van de Terneuzense Kinderboerderij naar het schouwspel dat zich een paar meter verderop af speelde. Wethouder ErikKerck- haert kroop daar gistermiddag in de cabine van een graafma chine om vervolgens symbolisch het startsein te geven voor de bouw van een recreatiezaal. De nieuwe zaal, die dienst zal doen als ontmoetingsruimte, zal in gebruik worden genomen door de Stichting Tragel. Vorig j aar september deed de gemeen - te Terneuzen de vier hectare grote boerderij over aan de Stichting Kinderboerderij, die op haar beurt de exploitatie overdroeg aan de Stichting Tra gel. Dit hield in dat de verzor ging van de dieren en het onder houd rond de boerderij in handen kwam van mensen met een geestelijke handicap. „Het moet voor mensen met een geestelijke handicap mogelijk zijn om samen met familie lange tijd op de boerderij te vertoeven Je zou kunnen spreken van een 'dagje uit'. De ontmoetings ruimte zal dan ook voorzien zijn van een keuken en de nodige sa nitaire voorzieningen. We ho pen dat de bouw nog dit najaar afgerond zal zijn", aldus Piet van Alten van de Stichting Kin derboerderij. Met het project is zo'n 250.000 euro gemoeid. Meer dan de helft van dit bedrag moet nog bij elkaar worden ge sprokkeld. „Maar wij zijn in de veronderstelling dat dit goed komt, dus beginnen we gewoon met bouwen", zegt Van Alten. Na een korte introductie door Van Alten verkaste het gezel schap naar de bouwplaats, pal naast de huidige boerderij. Van Alten: „Er blijft een smal ge deelte tussen de boerderij en nieuwe ruimte onbebouwd. We willen voorkomen dat de geur uit de stallen in de ontmoetings ruimte komt, dus houden we een soort tochtsluis vrij." Wethouder Kerckhaert hees zich ondertussen in een witte 'doktersjas'en posteerde zich in de graafmachine. Een aantal cliënten van de Stichting Tragel hanteerde een schep voor het symbolische stukje arbeid

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 70