PZC Oefening uit de auto kruipen Wachtlijst Rio aangepakt I MORGEN GEOPEND VAN 13.30-17.00 UUR 13 /BRISTOL/ Brugman Dorpsraad bepleit bouw Philippiens woonzorgcentrum Folklorefestival boos om intrekken subsidie TAqjffofópo Turen over de Schelde Man overleden na ongeval bij Cerestar zeeuwse almanak Bus Meer dan 70.000 occasions vind je op Sluis steekt 35 mille in dmolenproject Vrouw beroofd van schoenen Extra indicatiemedewerkers moeten voor oplossing zorgen Onvrede over verkeerslichten kruising N61 en Haarmanweg ZEEUWS-VLAANDEREN zaterdag 25 mei 2002 door Lieneke Fieret PHILIPPINE - De dorpsraad van Philippine wil dat de ge meente Sas van Gent samen met de Regionale Zeeuwsch-Vlaain- se Woningbouwvereniging (RZ- VW) op zoek gaat naar een plek voor een woon- en zorgcomplex. Dit verzoek wex-d donderdag avond geformuleerd tijdens de vergadering van de raad. Volgens de dorpsraad is het voor de oudere bewoners van Philip pine van belang dat deze voor ziening in hun woonplaats er komt. Want als ze niet meer zelf standig kunnen wonen, moeten ze in de huidige situatie altijd naar een andere plaats verhui zen Op dit moment wordt nog geke ken wat de beste locatie is voor een mogelijk zorgcentrum. De gemeente heeft drie plaatsen op het oog, waarvan er één het ge schiktst is. Maar volgens wet houder R. Noët hebben de be langhebbende organisaties nog een lange weg-te gaan. Dit om dat er problemen zijn op de be oogde locatie, zoals grondver- vuiling. Bovendien vraagt hij zich af of een woon- en zorg complex financieel haalbaar is in Philippine. ,,Zo'n complex moet in de buurt van een verzor gingstehuis zijn, of de verzor ging moet in het gebouw zelf ko men. Dit brengt extra kosten met zich mee en is dat financieel wel haalbaar-?", vraagt Noët zich af. De gemeente Sas van Gent staat achter de plannen van de dorps raad. Ook de zorginstellingen in de buurt zijn enthousiast over het idee. ,,De woningbouwver eniging heeft contact gehad met diverse zorginstellingen en ze zijn allemaal geïnteresseerd", zegt voorzitter Bram van Hoeve van de dorpsraad uit Philippi ne. Het is nog niet bekend welke zorginstelling het verzorgende gedeelte voor een mogelijk woon- en zorgcentrum voor zijn rekening zal nemen. SAS VAN GENT - De 43-jarige M. Eggermont uit Sas van Gent, die woensdag bij werkzaamhe den op het terrein van het mais- verwerkende bedrijf Cerestar van een wagen viel is vrijdag in het Universiteitsziekenhuis van Gent aan zijn verwondingen be zweken. De Arbeidsinspectie en het be drijf zelf stellen een onderzoek in naar de oorzaak van het fata le ongeval. De medewerker werkte bijna 25 jaar bij het Sas- se bedrijf. Advertentie TERNEUZEN: Noordstraat IS door Jean-Lou de Gucht HULST - De Stichting Muziek- en Folklorefestival Hulst is ver bolgen over het feit dat het col lege van B en W de begroting voor de feestelijkheden rond de opening van de Kelder manspoort in Hulst op 15 en 16 juni heeft gehalveerd. „Na eerst van wethouder Wee- maes te horen gekregen te heb ben dat ons plan door uw college was goedgekeurd, inclusief de bijhorende begroting, kregen we te horen dat de collegebeslis sing anders luidde", schrijft voorzitter O. Vosveld in een brief aan het gemeentebestuur van Hulst. „Ons inziens is dat niet met elkaar te rijmen en zelfs tegenstrijdig." Omdat het college bij het stand punt bleef dat vijfduizend euro genoeg was voor de organisatie, zag de stichting zich genood zaakt om het programma flink aan te passen. Een expositie van de Keldermanspoort, een podi um op de Grote Markt, stads- gidsen op rijtuigen en bewaking zijn daarom geschrapt. De Stichting Muziek- en Folk lorefestival Hulst had de plan nen op verzoek van de gemeente uitgewerkt om het gereedko men van de restauratie van de Keldermanspoort te betrekken bij het festival. „Het festival op 15 en 16 juni leek ons een uitste kende sfeer oproepen om de af ronding van deze middeleeuwse poort te vieren", schrijft het col lege in het raadsvoorstel. In de commissie financiën trok A. Hegger (Progressief Hulst) van leer tegen de gang van za ken. „Het college geeft maar vijfduizend euro subsidie. Jam mer dat het festival eerst meer dan tienduizend euro beloofd is. Wethouder Weemaes is weer eens op z'n schreden terugge keerd. Dat zijn we in Hulst zo langzamerhand wel gewend." Advertentie Net ontwaakt uit zijn slaap, kijkt de jonge Goesenaar be duusd uit zijn ogen als hij de voordeur opent om de krant te halen. De vertrouwde groene brievenbus op de bruine paal die normaal aan de weg staat, is in geen vel den of wegen te bekennen. Hevig mopperend belt hij met de Posterijen. „Oh, uw brievenbus gesto len? Das nie zo mooi mijn heer", blaat de wakkere da me van klantenservice. Bij gebrek aan een gleuf in de deur, is het uiteraard geen probleem de post even vast te houden. En na het opnemen van wat gegevens, belooft ze plechtig dat de nieuwe kast (tegen betaling) zo snel mo gelijk naar hét plaatselijke kantoor wordt gestuurd. De Goesenaar wil haar net bedanken voor de hulp, als ze er vrolijk aan toevoegt: „Om de brievenbus op te halen, krijgt u een afhaalbericht thuisgestuurd." TERNEUZEN - De gemeente raad van Terneuzen vindt dat Rijkswaterstaat de wensen van politiek Terneuzen niet zomaar kan negeren. De raad stemde vorig jaar onder voorwaarden in met de aanleg van een slibdepot in de Koegorspolder. Eén van de voorwaarden was dat het kruispunt Haarman- weg-Rijksweg 61 - het gevaar lijkste kruispunt tussen Bres- kens en Terhole- veiliger zou worden. De raad sprak zich uit voor de aanleg van een rotonde op het kruispunt. Verschillende fracties namen vorige maand met verbazing kennis van het plan van Rijks waterstaat om het bewuste kruispunt te voorzien van een verkeerslichtinstallatie. De rijksdienst had voor die voor ziening 450.000 euro vrijge maakt. Vrijwel alle fracties ga ven donderdagavond blijk van onvrede over krantenberichten daarover. Volgens PvdA'er J. Dubbeldam mag en kan Rijks waterstaat afspraken die met de gemeente zijn gemaakt niet zo maarnegeren. Volgens de rijksdienst is de aan leg van een rotonde bij de Haar- manweg nog wel degelijk een optie. Het punt is alleen dat ver- keersdeskundigen van de dienst tot de slotsom zijn gekomen dat een verkeerslichtinstallatie op het kruispunt uit oogpunt van de verkeersveiligheid en door stroming de beste oplossing is. Mocht de Terneuzense raad niet gevoelig zijn voor die argumen ten, dan kan volgens Rijkswa terstaat altijd nog aan een ro tonde gedacht worden. door Lieneke Fieret TERNEUZEN - Wethouder P. Hame- linck (sport en recreatie) van de ge meente Terneuzen nam gisteren als eer ste de nieuwe verrekijkers aan de Scheldeboulevard in Terneuzen in ge bruik. De plaatsing van de verrekijkers ter hoogte van het Stadhuisplein kostte de gemeente Terneuzen helemaal niets. De firma Nebemat uit Veldhoven draait namelijk voor de kosten op, en int ook de opbrengsten. Want belangstellenden die een kij kj e willen nemen door de ver- rekijker moeten daar wel voor betalen. Voor vijftig eurocent kan men twee mi nuten van. dichtbij genieten van het scheepvaartverkeer. Voor één euro mag je vijf minuten kijken over de Schelde boulevard en de zee. Met de verrekijker kan je een heel eind naar links en naar rechts kijken, maar helemaal rond draaien is niet mogelijk. Kunstwerken De kijkers kunnen maar 180 graden draaien, zodat omwonenden niet bang hoeven te zijn dat ze begluurd zullen worden door nieuwsgierige wande laars op de zeedijk. Het plaatsen van de verrekijkers is een onderdeel van het plan om de Scheldeboulevard aantrek kelijker te maken voor wandelaars. Zo zijn er al bankjes geplaatst, en verlich ting. De komende tijd volgen er nog meer veranderingen op de boulevard: er zullen informatieborden, kunstwer ken en prullenbakken worden ge plaatst. Bovendien zal over het huidige asfalt een nieuwe laag worden aange bracht, zodat het geheel beter is afge werkt. door Lieneke Fieret TERNEUZEN - Het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zee land (ROVZ) en 3VO stonden gisteren met een 'autogordel-si mulator' op de stedelijke scho lengemeenschap De Rede in Terneuzen voor een lesje in ver keersveiligheid. Leerlingen en docenten konden in deze simu lator leren hoe ze hun gordel los moeten krijgen, als de auto op de kop in de sloot ligt. Maar wat gebeurt er met je in de simulator? De simulator wordt handmatig 180 graden om de lengte-as gedraaid, zodat de in zittende op de kop komt te han gen. „De draaibeweging gaat bewust heel snel, dat is mis schien wel even schrikken voor de 'patiënt', maar komt wel overeen met de werkelijkheid", vindt René Meester, van ROVZ. „Als je een ongeluk of aanrij ding krijgt en de auto slaat over Advertentie I VAN 12.00 TOT 18.00 UUR KEUKENS BADKAMERS Hulst, Absdaalseweg 19 voor meer informatie bel gratis: 0800-0234560, of kijk op www.brugman.nl de kop, dan moet je ook in een panieksituatie weten hoe je moet reageren. Veel mensen krijgen bij een ongeluk hun gor del niet los, omdat er dan teveel spanning op staat." Voordat iemand in de simulator stapt, krijgt hij eerst instructies wat er moet gebeuren. „Je moet de voeten op het dashboard zet ten. Vervolgens duw je met de linkerarm zo tegen het dak, dat je niet met je hoofd op het dak valt als je ondersteboven hangt", legt Meester uit. „Daar na leg j e de kin op de borst en zet je flink kracht met je benen zo dat je dieper in de autostoel komt te zitten en er geen span ning meer op de gordel staat. Als je al deze handelingen hebt ge daan, kan je met je rechterhand de gordel losmaken en uit de au to kruipen." De inzittenden van de simulator moeten met de handelingen wachten tot de in structeurs van 3VO zeggen wat je moet doen. Veel leerlingen van De Rede vielen gisteren ech ter naar beneden, omdat ze te snel de gordel losmaakten en niet naar de instructies luister den. „Drie van de 23 leerlingen die we tot nu toe hebben gehad, deden het goedde rest klapte op het dak, omdat ze te ongeduldig zijn." De simulator is bedoeld om mensen te leren hoe ze zich uit hun auto kunnen bevrijden al die over de kop is geslagen. foto Charles Strijd Niet iedereen wil de simulator proberen. „Sommigen zijn een beetje bang dat het pijn doet, maar dat is niet zo. Het is juist goed om het een keer gepro beerd te hebben, zodat je weet wat je moet doen als het echt ge beurt", zegt René Meester. „Over het algemeen krijg ik best leuke reacties: dan zijn ze blij dat ze het geprobeerd hebben. Behalve natuurlijk diegene die op hun kop vallen, die schrikken en zijn een beetje verbaasd dat het niet zo makkelijk ging als ze dachten..." De kantelsimulator stond de laatste tien dagen al op vijf verschillende plaatsen in Zeeland, Vandaag zal hij de voor de laatste keer opgesteld staan op de brandweerdag in Westdorpe. Advertentie Advertentie Kinder-, knutsel-, thema- of verkleedfeestje? Kom eens kijken bij: Het Kinderpaleis Pottenmarkt 22 4331 LM Middelburg tel. 0118-638351 o| jn SLUIS - Sluis-Aardenburg wil !n ]5.l)00 euro Europese subsidie i besteden aan drie deelprojecten té dieaansluiten bij het Molenpro- jectEuregio Scheldemond in de Zwinstreek. té Het gaat hierbij om vergroting lg van de veiligheid rond de molen ,jj uRetranchement, de bouw van v an informatiecentrum bij de bt zelfde molen en plaatsing van e. informatiepanelen bij zeven- lienmolens in de Zwinstreek, Heteerste project omvat de aan- planting van een haag die is voorzien van vier hekken, waar- door bezoekers voortaan nog maar langs één route de ingang van de molen kunnen bereiken ij en de ronddraaiende wieken 5: geen gevaar meer voor argeloze |e omstanders opleveren. De in to formatiepanelen zijn bedoeld el om de bekendheid van de mo- ia lens te vergroten en completere informatie te verschaffen. Het betreft hier tien molens in si tenderen, vijf in de gemeente Oostburg en twee in Sluis-Aar- denburg. Om bezoekers van uit- ig gebreide informatie over de mo lt len in Retranchement en zijn la geschiedenis te kunnen ver schaffen, is voorzien in een nieuwe ruimte aan de noord- oostzijde van het gebouw, waar nu nog een vervallen opslag ruimte is gevestigd. De totale kosten van de drie deelprojecten bedragen onge veer 70.000 euro. De Europese in subsidie dekt naar verwachting i- 50 procent, zodat de gemeente 35,000 euro dient bij te dragen, i- Het voorstel wordt dinsdag be- sproken in de raadscommissie burgerzaken en middelen, die om 20.00 begint in de raadzaal van het Belfort in Sluis. n GOES - In de nacht van donder- n dagopvrijdagisopdeKloeting- - seweg in Goes een vrouw van haar schoenen en een plastic tas s beroofd. Een man dwong de e vrouw haar schoenen uit te doen enrukte een plastic tas uit haar handen. door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - Het Regionaal indicatie Orgaan (Rio) in Zeeuws-Vlaanderen verwacht binnen twee weken een plan te kunnen presenteren voor het oplossen van de omvangrijke wachtlijst. Het plan voorziet onder meer in een uitbreiding van de beschik bare uren voor indicatiestellers met 25 procent. Er zullen in dat kader ook twee nieuwe indica tiemedewerkers woi'den aange steld. Het Rio bepaalt of mensen in aanmerking komen voor zorg. Dat varieert van simpele aanvragen, zoals een verzoek om krukken na een knie-opex'a- tie, tot gecompliceerde aanvra gen. Zoals de beoordeling van de noodzaak tot opname in een verpleeg- of verzorgingshuis. De wachtlijst bij het Rio is op dit moment opgelopen tot bijna achthonderd mensen. Dat is on acceptabel, vindt het Rio zelf. Maar ook de Zeeuwse patiën tenorganisatie Het Klaverblad stelt dat de wachttijd onaan vaardbaar hoog is opgelopen. Beide partijen hebben overleg gehad over de kwestie en delen dezelfde zorgen, zo laten ze in een vei'klaring weten. Flexibel Het Klaverblad zegt hoopvol gestemd te zijn ten aanzien van het plan dat er nu aan komt. De patiëntenorganisatie heeft ook hoge verwachtingen van de ont wikkeling van een zogenaamd robuust Rio. Daarbij moeten de Zeeuwse Rio's in één organisatie gaan samenwerken. Dat zal er volgens Het Klaverblad in voor zien er één flexibele organisatie onstaat. „Pieken in de diverse regio's kunnen dan beter wor den opgevangen", stelt het Kla verblad. „Iedereen krijgt dan binnen twee a drie dagen de in dicatie-adviseur op bezoek en kan binnen twee weken het in- dicatiebesluit verwachten. Het Rijk stelt geld beschikbaar voor de oprichting van een ro buust Rio, maar dan moet daar wel voor 1 juli éen besluit over genomen worden. De West- Zeeuws-Vlaamse gemeenten hebben al gedreigd niet akkoord te gaan met de voi-ming van een robuust Rio voor Zeeland, als niet eerste de wachtlijstproble men in Zeeuws-Vlaanderen worden opgelost. foto Charles Strijd Wethouder P. Hamelinck mocht als eerste door de nieuwe verrekijkers kijken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 67