Lutherse kerk kwetsbaar PZC PZC VVD peilt meningen burgers via website Nut en Uitspanning viert 25e verjaardag met Drumbanddag 15 Jongen gewond Bingomiddag Veel zorg en geld nodig voor monumentaal gebouw in Zierikzee Rechter steunt dwangsom camping Voor duizenden weg bij inbraak Man overleden na bedrijfsongeval Tuinset voor Hospice Walcheren Dief steelt schoenen van vrouw T0PVEILING Open huis De Yerseput zaterdag 25 mei 2002 Dorpsraad Scharendijke ISCHARENDIJKE - De dorps raad Scharendijke houdt dins- I jag 28 mei een openbare verga- i (lering in De Putmeet. Tijdens deze bijeenkomst zal ci- vlel technisch medewerker j Scheele van de gemeente een toelichting geven op de reeds lang bepleite reconstructie van de Platteweg in Scharendijke. Verder zullen de plannen voor het realiseren van een zorgzone nader aan de orde komen. De aanleg van de Jongeren Ont moetingsplek (JOP) bij de sport accommodatie is bijna gereed. De jeugd wordt op dit moment betrokken bij het schilderwerk. Dedorpsraad hoopt op zaterdag 8 juni de officiële opening te kunnen verrichten. Over het be heer van de JOP is de dorpsraad nog in overleg met enkele ou ders. Tijdens de vergadering op mei zullen daarover nadere mededelingen worden gedaan. De bijeenkomst in De Putmeet begint om 20.00 uur. Vergadering stadsraad BROUWERSHAVEN - De stadsraad Brouwershaven houdt woensdag 5 juni een openbare, vergadering in Het Tonnenmagazijn. De agenda vermeldt onder meer de bespreking van het verkeers plan Brouwershaven en de aan schaf van speeltoestellen bij de school. Bij de bestuursverkiezi- ingzijn voorzitter R. Bolderman enbestuurslid J. van Dongen af tredend en niet herkiesbaar. Als nieuwe bestuursleden worden J.van den Boogert en C. van Dongen voorgedragen. Na de pauze neemt voorzitter Bolderman afscheid van de stadsraad met lezing over de ge schiedenis van de Smalstad, waarbij het accent zal liggen op de maritieme historie. De bij eenkomst begint om 20.00 uur. WILHELMINADORP - Een tienjarige Duitse jongen is gis termiddag ernstig gewond ge raakt op een schip in Wilhelmi- nadorp. Het schip lag bij de sluis toen het kind in het ruim viel. De jongen werd met rug- en hoofd letsel in een traumahelikopter vervoerd naar het ziekenhuis in Rotterdam. Spektakel met terreinwagens op strand Ouddorp OUDDORP - Automobilisten die van het ruige werk houden, kunnen dit jaar weer hun hart ophalen op het strand van Oud dorp. Daar wordt op zaterdag 8 juni een speciaal parcours uit gezet dat een beroep doet op alle mogelijkheden van de four- wheel-drive terreinwagens. Organisatoren Stichting JeeBee en de VW Ouddorp hebben H. Bex uitgenodigd, die met zijn truck uit de roemruchte rally Parijs-Dakar een demonstratie terreinrijden zal geven. Om 11 uur gaat het spektakel van start. Vanaf 's middag één uur kunnen bezoekers zelf instappen om met een ervaren chauffeur ach ter het stuur zelf het terreinrij den te ervaren. Rond vier uur Verplaatsen de auto's zich weer naar achter de duinen. ZIERIKZEE - De ANBO Zierik zee houdt donderdag 30 mei in het eigen gebouw De Paternos ter een bingomiddag waar di verse prijzen bij te winnen zijn. De bijeenkomst begint om 14.00 REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl De Evangelisch-Lutherse kerk op de hoek van de Pieterseliestraat en het Gat van West Noord Westen bezit een rijke historie. foto's Marijke Folkertsma door Betty Blikman ZIERIKZEE - Klein maar fijn, die betiteling geldt voor het kerkgebouw van de lutheranen. Het monument neemt slechts een bescheiden plaats in op de hoek van de Pieterseliestraat en het Gat van West Noord Westen in Zierikzee. Het is een fraai maar evenzeer broos bezit voor de kleine Evangelisch Lutherse Gemeente in deze stad. Het on derhoud van het interieur biedt een voortdurende zorg. De vol gende geldinzamelingsactie dient zich aan. Grote stukken pleisterwerk zitten los. Daar moet snel iets aan worden ge daan. De twee witte loden zwanen op het dak verwijzen naar Luther. Ze herinneren aan een histori sche voorspelling van de Tsje chische kerkhervormer Johan nes Hus. Vertaald betekent zijn naam 'gans'. Toen hij naar de brandstapel werd geleid om te sterven als martelaar, sprak hij de profetische woorden: „Ik word gebraden als een gans, maar na mij komt een zwaan, die de dood zal ontvluchten." Hus doelde daarmee op Maar ten Luther. De geschiedenis van de Luther se kerk in de Nederlanden be gon in 1566. Hoewel er in Zie rikzee al snel sympathisanten kwamen, duurde de stichting van een lutherse gemeente tot in het begin van de 18e eeuw. Lu thers predikant ds. J. Treytel uit Middelburg, logeerde In 1712 bij een Zierikzeese vriend. Tij dens zijn bezoek preekte hij twee maal voor een groep luthe ranen in een herberg De Noord se Hemel in de Verrenieuw- straat. Herbergierster Geertruyd Teu- nisse was van van Noorse af komst. Haar etablissement was een ontmoetingsplaats voor de vele Scandinavische zeelieden, die in die tijd hier verbleven. Hiermee was de aanzet voor een plaatselijke gemeente gegeven. Eigen ruimte Deze groep kreeg in 1713 een ei gen ruimte toegewezen, een on derdeel van het voormalig adel lijk huis Ravestein. Het werd aangeduid als de Schotse kerk. Huis Ravestein was in de 15e eeuw eigendom van Adolf van Kleef. Hij had veel bezittingen op Schouwen-Duiveland en was onder andere heer van Dreischor. In dit dorp liet hij het 'stenen huis', later slot Winden burg, geheel nieuw optrekken. Adolfs zoon Philips stierf kin derloos en het leegstaande huis Ravestein verviel aan de stad Zierikzee. Het stadsbestuur be- slootin 1617hethuis, het grond gebied en het aangrenzende Schuttershof te verkavelen en te verkopen. Het adellijke huis werd niet helemaal afgebroken, maar voor een deel ingericht als woning voor oude leden van het vissersgilde. Dit Vissershuis heeft tot 1901 bestaan. Een ander gedeelte werd be schikbaar gesteld aan de (kleine Schotse gemeente om er gods dienstoefeningen te houden. Waarschijnlijk waren erin 1713 weinig Schotse zeelieden meer aanwezig, zodat de lutheranen het mochten gebruiken. Tien jaar later werd er een kerken raad gevormd en in 1729 wordt ds. J. Schumann als eerste pre dikant benoemd. Groei Geld om het kerkgebouw aan te passen was er niet voldoende. Dat veranderde in 1752 nadat ds. Casparus van der Heide zijn intrede had gedaan. Hij was een geleerde man en een begaafd spreker met als gevolg dat het ledenaantal sterk groeide. Ook diverse leden van de stadsrege ring traden toe. Dat bleek be langrijk toen de lutherse ge meenschap met ruimtegebrek kreeg te kampen. Voor uitbrei ding van het gebouw was im mers toestemming van het stadsbestuur vereist. Op 18 fe bruari 1755 werd een verzoek ingediend om het kerkgebouw te verbouwen. Ook verzocht men het onderhoud van de bui tenkant ten laste van de stad te doen komen. Beide verzoeken werden gehonoreerd en de plan nen werden snel gerealiseerd onder leiding van de Zierikzee se timmerman Frans Ruping. De kerk kon al op 18 januari 1756 worden ingewijd. Hoe blij men was met de uitbrei ding van de kerk, is nog te lezen in de tekst op de arduinsteen bo ven de ingangspoort. 'Vraagt gij aanschouw er s, ivie dit huis heeft uitgebreid? 't Is 's hemels liefde en gunst der achtbare overheid'. Tevredenheid heerste alom en tot de Franse tijd leidde de gemeente een bloeiend be staan. In 1798 telde de groepe ring zelfs 210 leden, Maar toen begon de handel enorm terug te lopen en trokken er veel buiten landse lutheranen weg. In 1808 waren er nog 150 leden over en sindsdien zette de dalende ten dens zich voort. Onderhoud Tegenwoordig bestaat de Evan gelisch-Lutherse kerkgemeen schap, zoals de officiële naam luidt, uit 37 actieve leden die veel moeite doen om het gebouw in goede staat te houden. De burgerlijke gemeente draagt tot hun geluk nog steeds de zorg voor de buitenkant van het kerkgebouw. Het onderhoud van de binnenkant blijkt im mers een taak die al zwaar ge noeg is. In 1990 werd het interi eur helemaal opgeknapt. Daar ging een grote actie om geld in te zamelen aan vooraf. Het geld werd onder andere bestemd om de muren te behandelen tegen de invloed van het zoute water dat tijdens de watersnoodramp in 1953 in de muren was getrok ken. Verder werd de hele kerk geschilderd en opgeknapt. Het resultaat was geweldig. Echter, de werking van het zout blijkt van zeer lange duur. We derom bladdert nu het pleister werk van de muren. Het echt paar Van der Bijl-Pannekoek uit Brouwershaven koestert als trouwe evangelisch lutheranen al jaren lang het fraaie kerk op de hoek van het Gat van West Noordwesten. Er moet geld ko men voor het herstel van de mu ren en dus hebben zij samen met andere vrijwilligers het initia tief genomen voor een mini- markt op zaterdag 8 juni onder deBeuze in Zierikzee. Vanaf 's ochtends acht uur zul len daar allerlei snuisterijen te koop zijn ten bate van het goede doel. door Famke van Loon ZIERIKZEE - De afdeling Schouwen-Duiveland van de VVD gaat de meningen van be woners peilen via internet. De bedoeling is dat zij op de websi te hun hart luchten over maan delijks een nieuw, actueel on derwerp. Naar aanleiding van een bezoek van de liberale frac tie van Provinciale Staten op 4 juni staat de eerste peiling in het teken van bouwen en wo- Partijen proberen op steeds meer verschillende manieren burgers te betrekken bij de lo kale, provinciale of landelijke politiek. Ook de Schouwen- Duivelandse afdeling van de WD wil met behulp van haar website nieuwe groepen inwo ners bereiken. „In het verleden hebben we daar nog niet genoeg mee gedaan. Ik denk dat het één van de middelen is om meer mensen te bereiken. Want som mige mensen hebben wel meer te doen dan naar de WD te ko men", legt woordvoerster C. de Paepe uit. De VVD is daarom een nieuwe actie gestart. Onder het motto 'wij horen graag uw mening' kunnen bezoekers van de web site aan de hand van een onder werp hun vragen en opmerkin gen doorgeven. Iedere maand, zo is het plan, zal de afdeling een nieuw, actueel item opppakken. Dat kan een onderwerp zijn dat landelijk speelt, maar inwoners zullen ook zeker hun zegje mo gen doen over lokale kwesties. Meepraten Gisteren is deze manier van meepraten begonnen. In het ka der van de provinciale verkie zingen - volgend jaar maart - is als eerste thema 'bouwen en wo- DEN HAAG - De gemeente Schouwen-Duiveland mocht camping Kloet in Zierikzee met een dwangsom dwingen om een aantal caravans weg te halen. Dat heeft de Raad van State deze week bepaald. Campingexploitant M. Kloet kreeg in 1999 van de gemeente een dwangsom aan de broek omdat hij te veel stacaravans had staan. Hij moest de caravans, die al waren verhuurd, onmiddellijk weghalen. Kloet, die zich als crimineel behandeld voelde, vond het belachelijk dat hij niet langer dé tijd kreeg om een oplossing te vinden. Bovendien deed de-voormalige gemeente Zierikzee veel minder moeilijk dan de nieuwe gemeente Schouwen-Duiveland. Die zou bo vendien nog met twee maten zou hebben gemetenAndere mi- nicampings, zoals camping Kooman, zouden geen dwangsom hebben gekregen terwijl ook zij te veel caravans hadden. De Raad van State is het met de gemeente Schouwen-Duiveland eens dat Kloet ten onrechte vijftig tenten en caravans op zijn terrein toeliet. Kloet mocht ten hoogste tien tenten of andefe kampeermiddelen neerzetten. Ook ziet het rechtscollege geen bewijzen dat Kloet ten opzichte van Kooman zou zijn bena deeld. VLISSINGEN - Uit een woning aan de Verkuijl Quakkelaar- straat in Vlissingen zijn tussen woensdagmiddag en vrijdag middag diverse goederen weggenomen. Onbekenden hebben de toegang geforceerd en computerappartuur, audioappara- tuur en sieraden weggenomen. De waarde van de goederen bedraagt meer dan zesduizend euro. SAS VAN GENT - De 43-jarige M. Eggermont uit Sas van Gent, die woensdag bij werkzaamheden op het terrein van het maisverwerkende bedrijf Cerestar van een wagen viel en met zijn hoofd op een betonnen vloer terechtkwam, is vrijdag in het Universiteitsziekenhuis van Gent aan zijn verwondingen bezweken. De Arbeidsinspectie en het bedrijf zelf stellen een onderzoek in naar de oorzaak van het fatale ongeval. De me dewerker werkte bijna 25 jaar bij het Sasse bedrijf. MIDDELBURG - De Stichting Vrienden van het Hospice Walcheren heeft gisteren geld voor een tuinset gekregen. Het bedrag van 1850 euro is ingezameld door serviceclub Inner Wheel Walcheren. Het hospice is een huis, waar mensen in hun laatste (terminale) levensfase zo optimaal mogelijk in een privésf eer begeleid en verzorgd worden.. Het huis wordt opge zet door Zorgstroom Walcheren. De Stichting Vrienden van het Hospice houdt zich bezig met fondsenwerving, de be kendheid vergroten van het hospice en het ondersteunen van vrijwilligers. Er zijn inmiddels meer dan honderd donateurs. GOES - In de nacht van donderdag op vrijdag is op de Kloe- tingseweg in Goes een vrouw van haar schoenen en een plastic tas beroofd. De 18-jarig'e vrouw fietste om kwart over twaalf over de Kloetingseweg in haar woonplaats. Uit tegenoverge stelde richting kwam een man aanfietsen die moedwillig te gen haar aanreed. De man dwong vervolgens de vrouw haar schoenen uit te doen en rukte een plastic tas uit haar handen. Nadat de vrouw de schoenen had afgestaan is de man wegge fietst in de richting van het station. In de plastic zak zat een trainingsbroek. De vrouw is niet gewond geraakt. voormalige leden van de drum band van de Koninklijke Har monie Kunst Eer in Zierikzee. De Marchingband wil zich juist wel specifiek manifesteren als showoi'kest met straatoptre dens tijdens allerlei evenemen ten. Het grotendeels nieuw gevorm de slagwerkorkest van Kunst Eer presenteert zich vanavond voor het eerst aan het publiek tijdens de jaaruitvoering in sporthal Onderdak. Aanvanke lijk zou dit slagwerkorkest ook van de partij zijn op de drum banddag in Zonnemaire, maar dat kan niet doorgaan. „We vin den dat eigenlijk heel jammer, maar plotseling werd bekend dat we op zaterdag 1 juni einde lijk mogen optreden in De Efte ling. Als we aan die uitnodiging geen gehoor geven, moeten we wellicht weer heel lang wachten op een volgende kans. Vandaar onze keus voor De Efteling", al dus secretaris T. Raaijen van Kunst Eer. De Drumbanddag in Zonne maire begint met een gezamen lijke rondgang door het dorp van alle deelnemers. Dat zijn de drumbands uit Brouwershaven Burgh-Haamstede, Renesse, de Marchingband en natuurlijk het jubilerende Nut en Uitspan ning zelf. De optredens per groep worden afgewisseld met presentaties van enkele majo- rettenkorpsen en van de Clown Billy met zijn vriendje, 's Avonds verzorgt Inter Scald is Pipes and Drums uit Vlissingen een concert en is er een drive-in- show van Sound-Weeve in het dorpshuis. door Ali Pankow ZONNEMAIRE - Landelijk blijken steeds meer muziekver enigingen moeite te hebben hun drumband te behouden. Ook op Schouwen-Duiveland is er sprake van een verschuiving van straatoptredens naar meer podiumpresentaties als slag werkorkest. Van de twaalf ei- landelijke muziekverenigingen beschikken er slechts vijf over een eigen drumband. Desalniettemin gaat muziek vereniging Nut en Uitspanning in Zonnemaire de uitdaging aan zaterdag 1 juni een eilandelijke drumbanddag te houden. Het evenement geldt als viering vanhet 25-jarig jubileum van de drumband van Nut en Uitspan ning. Ook de jubilerende vereni ging signaleert dat het moeilijk is als drumband het hoofd bo ven water te houden. De over koepelende Landelijke Muziek Organisaties (LMO's) spelen daarop in met een enquête om de oorzaken te onderzoeken. De resultaten moeten bijdragen aan een Masterplan voor de to tale amateur-drumbandsector. Nut en Uitspanning wil het mu ziekevenement zaterdag 1 juni in Zonnemaire een bijdrage le veren aan het verbeteren van het imago van de drumbandsec tie. Tot de deelnemers behoort ook de nieuwe Marchingband Schouwen-Duiveland. Deze groep bestaat voornamelijk uit nen (ook in de kleine kernen)' gekozen. De reacties van Sehouwen-Duivelanders zullen aan de liberale verkiezingspro grammacommissie worden meegegeven, wanneer die op 4 juni het eiland bezoekt. Dat juist met dit onderwerp de af trap wordt genomen, spreekt voor de woordvoerster voor zich. De Paepe: „Eén van onze tien punten bij de gemeenteraads verkiezingen was dat wonen in de kernen tot de mogelijkheden moet behoren. Wij beseffen dat je daar niet alleen als gemeente over beslist, maar dat we daar bij mede afhankelijk zijn van de provincie." Advertentie) li 'HET MIDDELBURGS VEILINGHUIS' zaterdag 8 juni in de Concert- en Gehoorzaal te Middelburg Aanvang: 14.00 uur Fraaie collectie schilderijen, horloges, meubilair, tapijten, zilverwerk, etc., etc. Kijkdagen 7 juni -15.00 tot 20.00 uur 8 juni-10.00 tot 11.30 uur Veilingmeester A. I. Verhage 0118-627639/06-23360501 «.helmiddelburgsveilinghuis.nl I KERKWERVE - Waterschap Zeeuwse Eilanden houdt zater dag 1 juni van 10.00 tol 14.00 uur open huis bij de gerenoveer de afvalwaterzuiveringsinstal latie De Verseput nabij Kerk- werve. Bezoekers krijgen een rondlei ding van ongeveer een half uur. Daarbij wordt uitgelegd hoe ri oolwater zodanig schoon wordt gemaakt dat het weer terug de natuur in kan en hoe er wordt omgegaan met het zuiverings slib dat achterblijft. De instal latie is gevestigd aan de Verse- putsweg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 63