jOndernemer aast op Mondragon BRISTOL J Lokale spreekbuis voor bruine vloot 13 Verkeersdrempels funest voor paarden PEND 0 UUR MORGEN GEO VAN 13.30-17.01 Wijkagent krijgt na driejaar eerherstel T - - Meer dan 70.000 occasions vind je op zeeuwse almanak Bus I Belgische projectontwikkelaar zoekt locatie voor theater Zeewering vorig jaar Wandelingen door de duinen w—ÊÊm Regentonnen staan klaar Lading truck schuift op auto Advertentie a-Olffi „,r „cciAKtl (ajual 7 D^btN PER V'EhK OPtN 5RUTE BUlTEMEPOR7M£RK£h OudeZoutdijk2-4, Hulst Tel:31(01(1141312058 wjw.outdoor-and-travel.nl IlÉtec* 18 1 TERNIUZCN: Noords/raat door Famke van Loon ZIERIKZEE - De ondernemers van de Bruine Vloot van Zierik- zee hebben zich verenigd in de Belangen Organisatie Beroeps Zeilschippers Zierikzee. Met deze krachtenbundeling willen de schippers bereiken dat in de plannenmakerij minder óver hen en meer mét hen wordt ge sproken en beslist. De belangenorganisatie roert zich voor het eerst openlij k in de discussie over de parkeerver- gunningen voor Zierikzee en het beoogde stopverbod voor het verkeer op 't Luitje. Maar de doelstellingen en plannen rei ken verder. Binnen een maand wil het bestuur de beleidsnota Kerend Tij op tafel hebben, zo verklaart voorzitter P. Groen, waarin de ambities van de Zie- rikzeese schippers voor de ko mende vijf jaar uiteen worden gezet. De schippers van de Bruine Vloot van Zierikzee, die varen Advertentie via het boekingskantoor De Zeeuwse Stromen, voelen zich al enkele jaren een onderge schoven kindje. In tegenstelling tot Noord-Holland en Friesland zijn de voorzieningen in de Zeeuwse havens amper toege sneden op de oude schepen. En dat terwijl deze chartervaart een belangrijke bijdrage levert aan het in stand houden van de maritieme erfgoed. „Twaalf duizend bezoekers komen hier voor jaarlijks speciaal naar Zie rikzee", stelt voorzitter Groen. Plaatselijk Landelijk verdedigt een vereni ging al langer de belangen van deze groep ondernemers. Maar in de praktijk blijkt Zeeland nog vaak 'het einde van de we reld'. Daarnaast zijn bepaalde kwesties en problemen volgens Groen toch vooral 'erg plaatse lijk'. „Recent nog is gebleken hoe kwetsbaar de Bruine Vloot is. Er blijken veel misverstan den: altijd wordt gedacht dat de mensen in dienst van het boe- kinjpkantoor varen; maar het zijn zelfstandige ondernemers. Daarnaast bemerkten we dat er heel veel over de vloot en niet met de vloot wordt gesproken." Om specifiek voor de Zierikzee- se schippers een spreekbuis te zijn is daarom de Belangen Or ganisatie Beroeps Zeilschippers Zierikzee opgericht. Het eerste wapenfeit van de be langenorganisatie is een brief aan de gemeenteraad van Schouwen-Duiveland. De on dernemers dreigen buiten de boot te vallen bij de verdeling van de aanstaande parkeerver- De schippers van de bruine vloot in Zierikzee hebben een belangen organisatie opgericht. foto Marijke Folkertsma gunningen voor de Zierikzeese binnenstad. „Gezien het feit dat het merendeel van de onderne mers in de zeilende passa giervaart per jaar meer dan zes maanden hun residentie te Zie rikzee houden, willen wij u dringend verzoeken hen bij de uitvoering van het parkeerbe leid te oormerken als bewoners van de stad Zierikzee." Onoverkomelijk Daarnaast waarschuwt de ver eniging dat een algeheel stop verbod op 't Luitje tot 'onover komelijke problemen' zal leiden bij de aan- en afvoer van hun passagiers, Het behartigen van de belangen betekent wat de voorzitter be treft niet alleen het reageren op plannen van andere instanties zoals de gemeente Schouwen- Duiveland, het Zierikzees On dernemers Collectief (ZOC) of het Nationaal Park Ooster- schelde. Zo staat de herinrich ting van de havens van Zierik zee op de rol De belangenor ganisatie wil daar in een vroeg stadium over meepraten en dui delijk de mogelijkheden en on mogelijkheden voor deze vloot op een rijtje zetten. Groen: „Binnen een maand komen wij met de beleidsnota Kerend Tij. Daarin beschrijven we wat we over vijf jaar bereikt willen heb ben met de vloot." Net ontwaakt uit zijn slaap, kijkt de jonge Goesenaar be duusd uit zijn ogen als hij de voordeur opent om de krant te halen. De vertrouwde groene brievenbus op de bruine paal die normaal aan de weg staat, is in geen vel den of wegen te bekennen. Hevig mopperend belt hij met de Posterijen „Oh, uw brievenbus gesto lenDas nie zo mooi mijn heer", blaat de wakkere da me van klantenservice. Bij gebrek aan een gleuf in de deur, is het uiteraard geen probleem de post even vast te houden. En na het opnemen van wat gegevens, belooft ze plechtig dat de nieuwe kast (tegen betaling) zo snel mo gelijk naar het plaatselijke kantoor wordt gestuurd. De Goesenaar wil haar net bedanken voor de hulp, als ze er vrolijk aan toevoegt: „Om de brievenbus op te halen, krijgt u een afhaalbericht thuisgestuurd." Kinder-, knutsel-, thema- of verkleedfeestje? Het Kinderpaleis Pottenmarkt 22 4331 LM Middelburg tel. 0118-638351 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND zaterdag 25 mei 2002 l «AliPankow 4, ia ZIERIKZEE - Twee projectont- nikkelaars uit België zijn geïn- In' itresseerd in de renovatie van iel complex Mondragon aan uii Oude Haven en Paardenstraat "I jZierikzee als congrescentrum J g theater. 39 Zij klopten deze week bij wet- in bouder A. van der Wouden van f' puur aan om de mogelijkhe id Jen voor hun plannen te toetsen. 2, Dewethouder wil hun voorstel- 4 lendinsdag eerst binnen het col- [{ge bespreken voordat hij er relf een mening over ventileert. Ia' „Deze projectontwikkelaars, 1° ;en vader en een zoon, zijn op wek naar locaties in Nederland o- roor de ontwikkeling van hore- h ca- en theaterprojecten. Zij springen in op de ruimte die in Jet collegeprogramma wordt te geboden voor de ontwikkeling le van private plannen voor 3] Mondragon", zegt Van der Wou- 1, Jen. Hij heeft de belangstellen- U' Jen kenbaar gemaakt dat het J' gemeentebestuur wat betreft Mondragon is 'uitgestudeerd' alshet gaat om een schouwburg, maar dat het anderen vrij staat met plannen te komen. I „Voor de opzet van alleen hore- 7, cagelegenheden als een grand- café, restaurant of congrescen trum hebben ze ons in feite niet nodig, maar over een theater be- - staan er natuurlijk wel bepaal- Je ideeën", zegt Van der Wouden. Hij heeft de project- ontwikkelaars uitgelegd dat het 1 gemeentebestuur bij een podi- umaccommodatie in Zierikzee denkt aan een theater met min- l stens driehonderd stoelen. „Een congrescentrum waarin een aaltje met bijvoorbeeld veertig zitplaatsen beschouwen we niet als een theater", aldus de wet houder. Toneeltoren Volgens hem tonen de onderne mers zich goed op de hoogte van 1 de argumenten die tegen Mond- ragon als theater kunnen wor- - den aangevoerd, zoals het ont breken van een toneeltoren en de logistieke problemen rond de dichtbebouwde locatie in de binnenstad. „Zij achten het daarom van belang eerst een haalbaarheidsonderzoek te la ten uitvoeren naar de mogelijk heden om hier weer een theater te vestigen. Ze hebben mij ge zegd daar ongeveer een maand voor nodig te hebben. Voordat ze zo'n onderzoek laten uitvoe ren, willen ze echter wel van mij een intentieverklaring dat het gemeentebestuur htm nadere plannen vervolgens serieus zal bestuderen. Zonder die inten tieverklaring willen ze niet in vesteren in zo'n haalbaarheids onderzoek", zegt Van der Wouden. Private plannen Hij vindt echter dat hij daar als wethouder niet alleen een be slissing in kan nemen en heeft de Belgische projectontwikkelaars toegezegd hun voorstel dinsdag binnen het college aan de orde te stellen. Volgens de wethouder zijn private plannen voor de ontwikkeling van een theater in Zierikzee, zonder dat het de ge meente geld kost, zeer welkom. Hij erkent dat het, gezien de vele investeringen die op het ge meentebestuur afkomen, nog een hele toer zal worden binnen drie jaar voor eigen rekening een podium voorziening te reali seren. Anderzijds meent hij dat de huidige situatie met profes sioneel podiumaanbod in enke le dorpshuizen ook niet al te lang mag blijven voortduren. door Rolf Bosboom GOES - Er komt een onderzoek naar de kwaliteit van de oever verdediging ter hoogte van Fort Ellewoutsdijk. Waterschap Zeeuwse Eilanden heeft deze aangewezen als proeflocatie. Aan de hand van de bevindin gen worden ook andere plaatsen in Midden- en Noord-Zeeland waar de vooroever zorgen baart onder de loep genomen. Om de stabiliteit van de water kering in de gaten te houden, volgt het waterschap de ont wikkelingen op de onderwater oever op de voet. De peilboot Meermin meet met geavanceer de apparatuur één keer per jaar de diepte vlakbij de wal. Door de gegevens te vergelijken met die van voorgaande jaren, kan worden vastgesteld of er sprake is van erosie of juist aanzan- ding. Uit de rapportage over 2001 komt naar voren dat de situatie bij Fort Ellewoutsdijk opnieuw is verslechterd. Aangezien de stabiliteit van de vooroever voor een groot deel afhankelijk is van de aanwezige oeververde- diging, is nader onderzoek naar de kwaliteit van de bestorting nodig. In de rapportage is Elle woutsdijk aangewezen als proefproject. Het onderzoek wordt dit jaar in gang gezet. Polders Aan de hand van de uitkomsten wil het waterschap kijken naar diverse andere zorgelijke loca ties. Het gaat daarbij om de pol ders Flaauwers (Schouwen- Duiveland), Borssele, Scherpe- nisse, Zuidwatering (Ritthem) en Breede Watering Bewesten Yerseke. Op die plaatsen is, blij kens de rapportage, de situatie vorig jaar gestabiliseerd. Zeeuwse Eilanden gaat dit en volgend jaar ook de vooroever nabij nollen en havendammen nauwkeuriger bekijken. Een aantal nollen en dammen is in middels zodanig verslechterd, dat de stabiliteit ervan niet meer kan worden gegaran deerd. Het betreft met name nollen en dammen bij de polders Zuidhoek en Borrendamme (Zierikzee) en Vierbannen (Ou- werkerk). Vorig jaar sloeg het waterschap alarm over de toestand van de vooroever ten oosten van de To- tal-steiger in Vlissingen-Oost De helling van de oever is daar de afgelopen jaren zoveel steiler geworden, dat de veiligheid in het geding is. De afgelopen maanden is de oever over een lengte van 250 meter in op dracht van Rijkswaterstaat van bestorting voorzien. Het waterschap heeft in 2001 verder extra oog gehad voor het gebied bij Ellewoutsdijk waar de Westerscheldetunnel uit komt. Daar is de oever uit voor zorg bestort met Boomse klei, die de trillingen van de tunnel- boor moest opvangen. Geduren de drie maanden, in de periode dat de boren Zuid-Beveland be reikten, heeft De Meermin in tensief 'gepeild' in het gebied om de stabiliteit van de vooroe ver in de gaten te houden. Er werden geen bijzonderheden geconstateerd. KOUDEKERKE - De Stichting Duinbehoud organiseert op 1 juni twee wandelingen door de duinen van Walcheren. De wan deling begint in Dishoek. Onder leiding van een natuur- consulent wordt in de richting van Vlissingen gelopen. De wandeling is vijf kilometer lang. De wandelingen beginnen om 10.00 en 14.00 uur. De Stich ting Duinbehoud bestaat dit jaar 25 jaar, Daarom worden verschillende activiteiten ge houden. Voor meer informatie: www.duinbehoud.nl. ZIERIKZEE - Bewoners die bij degemeente in het kader van de actie Ton voor Water een regen- Ion bestelden, kunnen die van- Jaag tussen 9.00 en 12.00 uur ophalen bij de Reinigingsdienst aan de Deltastraat 37 in Zierik zee. De belangstelling voor de aan koop van een regenton blijkt dit jaar minder dan in 2001. Vorig jaar schaften ruim 200 mensen een regenton aan. Dit keer rea geerden er circa honderd inwo ners op het aanbod. Doel van de actie is mensen aan te zetten tot bewuster en zuiniger gebruik van water. De initiatiefnemers van Ton voor Water zijn het cen- frum voor internationale sa menwerking COS Zeeland, de Zeeuwse Milieufederatie en het IVNconsulentschap Zeeland. T. Noordhoek van Koetserij Het Gareel pleit samen met de VPB voor minder drempels en gladde bestrating op Schouwen-Duiveland. door Famke van Loon BURGH-HAAMSTEDE - Steile drem pels en gladde bestrating zijn niet bevor derlijk voor het welzijn van paarden. De Vereniging Paarden Branche Schouwen- Duiveland (VPB) en de Fok- en Menver eniging Schouwen-Duiveland pleiten daarom voor meer wegversmallingen als verkeersremmers in plaats van de hob bels en meer speciale ruiter- en menpa- den. In de notitie 'Verkeersveiligheid ruiters en koetsiers, welzijn paarden en pony's', die gisteren aan wethouder L. Geluk- Poortvliet (verkeer en vervoer) is aangeboden, luidt de VPB de noodklok. In het kader van het project Duurzaam Veilig Verkeer worden steeds meer wegen op Schouwen-Duiveland voorzien van een scala aan verkeersremmers zoals drempels en plateaus. Hinderlijk voor de koetsiers, evenals voor 'busmaatschap pijen, professionele hulpverleningsdien sten en landbouwverkeer', zo stelt de vereniging. Daarnaast zijn de hobbels funest voor de paarden. Voorzitter H. van Oost wijst onder meer op de situatie op de Laone in Renesse, waar steile, harde drempels worden af gewisseld met stukken (bij regen gladde) kinderkoppen. „Die route is eigenlijk niet meer aanvaardbaar." De dieren lo pen - zeker als ze ingespannen zijn voor een koets - bij een rondrit door de dorpen grote blessures aan hun benen op. Stuurboom Omdat de paarden niet zien waar zij hun voeten neerzetten verzwikken zij hun ge wrichten, of krijgen een ferme klap op de schouders wanneer de stuurboom om slaat op de drempel.,Het begint met hele kleine dingen, maar het kan er toe leiden dat een paard na één jaar is afgeschre ven", onderstreept T. Noordhoek van Koetserij Het Gareel uit Burgh-Haam- stede de ernst van de situatie. Wethouder Geluk schrikt duidelijk van de mededeling dat sommige paarden na één seizoen kreupel zijn. Zonder op de zaken vooruit te lopen zegt de verkeers wethouder toe de kwestie 'serieus' onder de loep te willen nemen. „Want als recre atief product kun je als gemeente niet om (de paardenbranche, red.) heen," De ver enigingen moeten niet de illusie hebben dat de drempels op Schouwen-Duive land allemaal het veld zullen ruimen. Want de gewraakte obstakels zijn hard nodig om autobestuurders te dwingen gas terug te nemen. „Sommige mensen gebruiken de auto toch haast als moord wapen", aldus Geluk. Terug naar de tijd van wegen zonder ver foto PieterHonhoff keersremmers is echter niet wat de VPB wil. De paardenbranche pleit voor alter natieven, die minder een aanslag plegen op de gezondheid van de dieren. „Bij voorbeeld wegversmallingen, zoals ze op de Hogeweg en de Burghseweg in Burgh- Haamstede met behulp van onder meer plantenbakken en paaltjes zijn aange legd, lijken enerzijds doelmatige snel heidsremmers te zijn en anderzijds geen overmatige hinder te veroorzaken voor betrokken bestuurders." Ook meer 'specifieke ruiter- en menpa- den' in de omgeving is een oplossing, te meer omdat de ruiters en koetsiers nu voornamelijk zijn aangewezen op de openbare wegen. De wethouder kan dit pleidooi in elk geval onderstrepen. Ge luk: „Want het is het doel van deze ge meente het recreatief medegebruik zo veel mogelijk te stimuleren." door Miriam van den Broek NIEUW- EN SINT JOOSLAND - Wijkagent T. Fraanje uit Nieuw- en Sint Joosland heeft eerherstel gekregen van de poli tie Zeeland. De agent werd in 1999 valselijk beschuldigd van seksueel misbruik van arrestan ten. De zaak werd geseponeerd toen bleek dat er geen enkele grond bestond voor de beschul digingen, maar de nasleep duurde nog jaren. De toenmalige korpsbeheerder van de politie Zeeland, burge meester B. Spar van der Hoek, vond dat Fraanje in de fout was gegaan omdat hij tegen de regels in twee arrestanten met elkaar in contact bracht. Daarvoor werd hij in 2 000 gestra ft met een voorwaardelijke ontslagaan zegging met een proeftijd van twee jaar. De rechtbank vernie tigde het strafbesluit van de korpsbeheerder omdat de straf niet in verhouding stond tot wat de agent had misdaan. De korpsbeheerder ging tegen die beslissing in beroep. Die zitting heeft nog niet plaatsgevonden. De huidige korpsbeheerder, burgemeester K. Schouwenaar, heeft inmiddels het ingestelde hoger beroep tegen de uitspraak van mei 2000 ingetrokken. In november 2000 werd een reïntegratieplan opgesteld. Dat is niet uitgevoerd omdat Fraan je zich door de nasleep en het in gestelde hoger beroep nog steeds tekort gedaap voelde. „Teneinde u een handreiking te doen om uit de impasse te gera ken, heb ik naar aanleiding van de zitting van de bestuursrech ter besloten het ingestelde ho ger beroep in te trekken", schrijft de korpsbeheerder aan de agent. „Ik herhaal dat de wij ze waarop de strafzaak destijds door de officier van justitie is beëindigd, voor de organisatie betekent dat u voor onschuldig wordt gehouden en dat die kwestie u niet wordt nagedra gen De politie Zeeland en Fr aanje willen alsnog met de reïn tegratie beginnen. GOES - Een vrachtwagen is gis termiddag op het Tiendenplein in Goes een deel van zijn lading verloren. De pallet, die niet goed was vastgezet, kwam deels op de au to van een 34-jarige man uit Duitsland terecht. Niemand raakte gewond. Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 61