pzc Ambtenaren weer onder spanning Emoties zijn niet altijd zoet Vrees voor afkalven zeewering PZC Animo voor regentonproject daalt sterk Rotonde Ringbaan West in Goes wordt nu netjes afgewerkt 15 Nieuwe functieomschrijvingen zorgen voor onrust op N-Beveland Vierdaagse in Biezelinge Concert T0PVEILING Dief steelt schoenen van vrouw Lading truck schuift op auto Debat over beschaving Man overleden na bedrijfsongeval Rechter steunt dwangsom camping Vliegers maken Samenzang Praten over Zeeuwse erven Wielerronde in Ovezande zaterdag 25 mei 2002 j yr Naomi Voet GOES - Het aantal bestelde re gentonnen dat in de provincie besteld is in het kader van de ac- I lie'Een ton voor water', is ver bleken met voorgaande jaren 'jnde meeste gemeenten sterk jfgenomen. '■j' at. te kunnen de regenton- een worden opgehaald bij de ge meentewerkplaatsen in de ver schillende gemeenten. De actie 'Een ton voor water' wil mensen bewuster en zuiniger laten om gaan met water. Het is een initi atief van de Zeeuwse Milieufederatie, het INV Con sulentschap Zeeland en het Centrum voor Internationale Samenwerking COS-Zeeland. Zeeuwen kunnen voor 11 euro een kunststof regenton kopen. Daarvan gaat 45 0 euro naar een drinkwaterproject in Bangla desh. De gemeenten Noord-Beve land, Kapelle, Goes, Tholen en Reimerswaal doen voor het tweede jaar mee aan de actie. VoorBorseleis dit jaar het derde jaar regenton-jaar, In de meeste gemeenten, met uitzondering van Reimerswaal en Noord-Be veland, zijn er dit jaar aanzien lijk minder tonnen besteld. Goes kreeg vorig jaar 225 ton nen bestelingen, dit jaar maar 98, In Borsele worden nu onge veer 600 regentonnen door in woners gebruikt; 163 Inwoners bestelden dit jaar een ton, in 2001 waren dat er 213. Ook in Kapelle is het aantal bestellin gen gedaald. Terwijl het er in 2001 nog rond de 180 waren, werden dit jaar maar 55 tonnen besteld. In de gemeente Tholen bestelden 115 inwoners een ton, vorig jaar waren dat er 147. In de gemeenten Reimerswaal en Noord-Beveland is sprake van een toename. In Reimers waal bestelden 89 inwoners vo rig jaar een ton, dit jaar zijn dat er 121. In Noord-Beveland ten slotte, zijn dit jaar 62 regenton nen besteld. Vorig jaar waren heter 36. doorlngrid Huibers IwiSSENKERKE - Opnieuw is er onrust ontstaan binnen de ambtelijke organisatie van de gemeente Noord-Beveland. Waren eerder een slecht func- lionerend gemeentebestuur en een rommelige organisatie van ie ambtenarij debet aan een ge spannen sfeer, nu zorgen nieu we functie-omschrijvingen voor commotie. 'Logisch', vindt hoofd samenle- yingszaken H. Doddema. ,,Het is altijd een spannende periode als je aan mensen hun stoelen komt. Het gaat toch om hun broodwinning." in het deze week verschenen [unctieboek worden alle taken van de medewerkers nauwkeu rig beschreven en soms her schikt. Het is de bedoeling dat - zodra de ondernemingsraad zich over de functie-omschrij vingen heeft uitgesproken - alle REDACTIE BEVELANDEN/THOLEIM Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax:(0113)273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Rob Paardekam Esme Soesman Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl werknemers op de banen 'reage ren'. ,,We spreken bewust niet over solliciteren", zegt Doddema. „Mensen hoeven geen brief te schrijven. Wel vragen we ieder een om door middel van een for mulier gemotiveerd aan te ge ven of hij op zijn huidige plek terug wil keren." Dat zal volgens Doddema geen aardverschuiving teweeg bren gen. „Het gros van de mensen keert op hun oude post terug. Alleen kan het zijn dat er aan de functie-omschrijving iets ver anderd is." Slechts een aantal functies is volgens Doddema op essentiële punten gewijzigd. Wel is het mogelijk dat mensen op een andere dan hun huidige functie reageren. Ook kan het nodig blijken dat er bepaalde aanvullende opleidingen moe ten worden gevolgd om een nieuw omschreven functie uit te kunnen voeren. Alle betrokken ambtenaren kunnen de komende twee we ken hun eerste reactie kwijt aan de OR, die vervolgens een offici eel advies zal formuleren. Spannende tijd „Het is een spannende tijd", meent OR-voorzitter A. Schrij ver. „Iedereen hoopt natuurlijk dat vooral de financiële kant van de zaak positief uitvalt, maar op dat gebied verandert er doorgaans weinig." Het herwaarderen van alle functies binnen de ambtelijke organisatie was één van de aan bevelingen van organisatiebu reau Deloitte Touche Bakke nist, dat ruim twee jaar geleden het functioneren van de ge meente onder de loep nam. De conclusies van de onderzoekers logen ernietom. Zowel bestuur lijk als ambtelijk moest het roer volledig om, anders zou het voortbestaan van de zelfstandi ge gemeente gevaar lopen. Met de reorganisatie van het ambtelijk apparaat werd dik een jaar geleden een begin ge maakt met de benoeming van een geheel nieuw management team. Sindsdien wordt er hard gewerkt om de Noord-Beve- landse burgers beter van dienst te kunnen zijn. Zo wordt er gekeken hoe brieven beter kun nen worden beantwoord en aan vragen van bijvoorbeeld bouw vergunningen of subsidies sneller en eenduidiger kunnen worden afgehandeld. BIEZELINGE - De ouderraad van basisschool De Linge in Biezelinge houdt haar jaarlijkse avondvierdaagse van maandag 27 tot en met 31 mei. De afstanden die gelopen wor den zijn vijf of tien kilometer. De start is elke dag tussen 18.30 en 19.00 uur. Deelnemers kunnen zich op vrijdagavond 24 mei tussen 19.00 en 20.30 uur in schrijven bij De Linge aan de Noordstraat of maandagavond bij de start vanaf 18.15 uur. I BAARLAND - Muziekvereni- ging Prinses Juliana verzorgt op maandag 27 mei een concert in de muziektent in Baarland, j Het concert staat in het teken van de jaarlijkse Anjercollecte en begint om 19.45 uur. Bij slecht weer wordt het concert I yerschoven naar maandag 3 ju- 'HET MIDDELBURGS VEILINGHUIS' zaterdag 8 juni in de Concert- en Gehoorzaal te Middelburg Aanvang: 14.00 uur Fraaie collectie schilderijen, horloges, meubilair, tapijten, zilverwerk, etc., etc. Kijkdagen 7 juni-15.00 tot 20.00 uur 8 juni-10.00 tot 11.30 uur Veilingmeester A. I. Verhage 0118-627639 06-^3360501 www.hetmiddelburgsveihnghuis.nl I Dichteres Jopie Meerman-Ottevanger: veilig in de polder, de goede zijde van de grens. door Jeanne de Nijs THOLEN - Ze schrijft, zoals ze zelf bij wijze van spreken zegt, 'haar hele leven al'. Noemt taal 'haar speelgoed', het ge reedschap ook om haar emoties ruim baan te geven. De herkenning die ande ren in haar gedichten blijken te vinden stimuleerde Jopie Meerman-Ottevan ger (56) uit Tholen daarmee naar buiten te komen. Inmiddels is de aangevulde versie van haar bundel De goede zijde van de Grens verschenen. Ze wijst op het gedicht op pagina 49: „Een hemelsblauive lucht spant als een kleed/van kant tot kant/daaronder witte bloemen met een gouden hart/het zijn er echt ontelbaar veel/Tien fietsers trainen in het Zeeuwse land." „Die gevoelens als je over de Philips- dam rijdt. Dat is zo heerlijk, zo fijn dat je daar iets mee kunt." Soortgelijke emoties roept het fluitekruid in het voorjaar in de Thoolse bermen bij haar op. „De stralend witte wolken/van bloeiend fluitekruid/veroorzaken het onaardse geluid/dat wonderlijk genoeg niet door de oren/maar door de ogen binnendringt." Hoe positief ze ook in het leven staat, ook bij Jopie zijn de emoties niet altijd zoet. Het kan bij haar inwendig - en als gevolg daarvan ook op papier - wel eens flink spetteren. Wanneer anderen aan 'haar' Tholen komen, aan de plekjes waar zij nou juist zo aan hecht. „Ik ben te veel een Thoolse om een heleboel din gen zomaar op zijn beloop te laten. Ik ben geen barricademens, maar ik kan het nooit laten om te reageren.Een van die pijnpunten is het Oudeland, een ge hucht met begraafplaats even buiten de stad Tholen, De plaats waar haar moe der is opgegroeid, waar zij zelf als kind op bezoek ging bij opoe en opa, die daar nu hun laatste rustplaats hebben. Toen Waterschap Zeeuwse Eilanden een wedstrijd uitschreef om 'parels in de polder' aan te wijzen, klom Jopie dan ook meteen in de pen om het Oudeland aan te prijzen. „Het is daar zo rustiek, die bomen, de weel, daar geniet je ge woon van. Toen we er op een zondag middag aan het wandelen waren, zag ik dat alle bomen gerooid waren. Een klap in je gezicht. Het mooiste plekje, zo had ik het net aangemeld, was totaal ver nield." Op papier Thuisgekomen kwam het 'zeer' meteen op papier. „Nu ik deze herfst de weg op nieuw bewandel/voel ik een kilte, een gevoel van verraad/Wie is de mens die alle beschutting heeft gestolen/van mijn voorgeslacht, het is een wrede daad." De Thoolse doet het nog eens dunnetjes in dialect over wanneer op boomfeestdag weer jonge boompjes op het Oudeland zijn aangeplant. Ze wenst de Fraxinus excelsior dat ze 'ma hrööt muhhe ööre. En besluit het ge dicht met 't Is wezeluk waer, je trap 'n mens flink op z'n ziele/a'je z'n striengen afkapt, z'n ivortels hae verniele." Het waterschap heeft het Oudeland inmid dels als 'parel' aangemerkt, de inzen ding beloond met een bank waar recre anten even kunnen rusten. Ook voor de dreiging van de uit Brabant oprukken de industrie, tot vlakbij de Thoolse dij ken, gaf Jopie jaren geleden al een noodsein. „En verderop de wereld, vol industrie en welvaart/Ik voel me veilig in de polder, de goede zijde van de grens." Waarmee meteen de titel voor haar bundel was ontstaan. De herziene uitgave is overigens een productie waar het hele gezin Meerman bij betrokken is. De foto op de voorzijde is van echtgenoot Gerrit, zoon Pieter verzorgde de lay-out, de fotografie van achter- en binnenzijde was in handen van zoon Martijn, De foto's bij de ge- foto Willem Mieras dichten zijn van schilderijen die Jopie zelf maakte, haar andere hobby. Bij zonder trots is de Thoolse er ook op dat zorgcentrum Ten Anker, waar ze als te lefoniste/receptioniste werkt, haar bundel heeft gekozen als cadeau op de 'dag van de medewerker' op 12 mei. Alle medewerkers en vrijwilligers van de zorginstellingen in Tholen, Sint- Maartensdijk, Poortvliet en Sint Phi- lipsland kregen een exemplaar. Al bij al reden voor de Thoolse dichteres om te constateren dat ze nog steeds 'aan de goede zijde van de grens' zit. Ze prijst zichzelf gelukkig met haar gezin, ge zondheid, wijst af en toe genietend op een specht, een winterkoninkje, een li- belle in de tuin waarop ze vanuit de ser re zicht heeft. Haar positieve instelling is merkbaar in de gedichten in het hoofdstuk 'Zorg' in de nieuwe bundel. Vertalingen van voorvallen die ze met haar speciale antenne oppikt in Ten Anker. Over die vrouw die moest verhuizen van de afdeling verzorging naar de verpleging bijvoorbeeld. Het gaat over de geschenkenmaand decem ber, de tegenstelling tussen het 'alles hebben wat iemand zich maar wensen kan' en de hoop van het oude dametje dat ze toch een paar spulletjes mag meenemen naar haar nieuwe kamer. „Wat geef ik jou? Wat geef jij mij?/Dat heb ik al, waar zet ik dat weer neer?/Ik heb geen plek, geef mij maar geld/De oude dame zegt: het is zo moeilijk, zus ter/ 'k mis al zoveel van wat er vroeger was/Die ene foto en dat kleine kastje, dat mag toch wél mee?" door Rolf Bosboom GOES - Er komt een onderzoek naar de kwaliteit van de oever verdediging ter hoogte van Fort Ellewoutsdijk. Waterschap Zeeuwse Eilanden heeft deze aangewezen als proeflocatie. Aan de hand van de bevindin gen worden ook andere plaatsen in Midden- en Noord-Zeeland waar de vooroever zorgen baart onder de loep genomen. Om de stabiliteit van de water kering in de gaten te houden, volgt het waterschap de ont wikkelingen op de onderwater oever op de voet. De peilboot Meermin meet met geavanceer de apparatuur één keer per jaar de diepte vlakbij de wal. Door de gegevens te vergelijken met die van voorgaande jaren, kan worden vastgesteld of er sprake is van erosie of juist aanzan- ding. Uit de rapportage over 2001 komt naar voren dat de situatie bij Fort Ellewoutsdijk opnieuw is verslechterd. Aangezien de stabiliteit van de vooroever voor een groot deel afhankelijk is van de aanwezige oeververde diging, is nader onderzoek naar de kwaliteit van de bestorting nodig. In de rapportage is Ellewouts dijk aangewezen als proefpro ject. Het onderzoek wordt dit jaar in gang gezet. Aan de hand van de uitkomsten wil het waterschap kijken naar diverse andere zorgelijke loca ties. Het gaat daarbij om de pol ders Flaauwers (Schouwen- Duiveland), Borssele, Scherpe- nisse, Zuidwatering (Ritthem) en Breede Watering Bewesten Yerseke. Op die plaatsen is, blij kens de rapportage, de situatie vorig jaar gestabiliseerd. Zeeuwse Eilanden gaat dit en volgend jaar ook de vooroever nabij nollen en havendammen nauwkeuriger bekijken. Een aantal nollen en dammen is in middels zodanig verslechterd, dat de stabiliteit ervan niet meer kan worden gegaran deerd. Het betreft met name nollen en dammen bij de polders Zuidhoek en Borrendamme (Zierikzee) en Vierbannen (Ou- werkerk). Vlissingen Vorig jaar sloeg het waterschap alarm over de toestand van de vooroever ten oosten van de To- tal-steiger in Vlissingen-Oost. De helling van de oever is daar de afgelopen jaren zoveel steiler geworden, dat de veiligheid in het geding is. De afgelopen maanden is de oever over een lengte van 250 meter in op dracht van Rijkswaterstaat van bestorting voorzien. Het waterschap heeft in 2001 verder extra oog gehad voor het gebied bij Ellewoutsdijk waar de Westerscheldetunnel uit komt. Daar is de oever uit voor zorg bestort met Boomse klei, die de trillingen van de tunnel- boor moest opvangen, Geduren de drie maanden, in de periode dat de boren Zuid-Beveland be reikten, heeft De Meermin in tensief 'gepeild' in het gebied om de stabiliteit van de vooroe ver in de gaten te houden. Er werden geen bijzonderheden geconstateerd. GOES - In de nacht van donderdag op vrijdag is op de Kloe- tingseweg in Goes een vrouw van haar schoenen en een plastic tas beroofd. De 18-jarige vrouw fietste om kwart over twaalf over de Kloetingseweg in haar woonplaats. Uit tegenoverge stelde richting kwam een man aanfietsen die moedwillig te gen haar aanreed. De man dwong vervolgens de vrouw haar schoenen uit te doen en rukte een plastic tas uit haar handen. Nadat de vrouw de schoenen had afgestaan is de man wegge fietst in de richting van het station. In de plastic zak zat een trainingsbroek. De vrouw is niet gewond geraakt. GOES - Een vrachtwagen is gistermiddag op het Tienden plein in Goes een deel van zijn lading verloren. De pallet, die niet goed was vastgezet, kwam deels op de auto van een 34-ja- rige man uit Duitsland terecht. Niemand raakte gewond. GOES - Het Humanistisch Verbond houdt morgen een debat over de toekomst van de beschaving. Deelnemers zijn hoogle raar economie Arjo Klamer, CDA-Kamerlid Siem Buijs, PvdA-gedeputeerde Gert de Kok en stedenbouwkundige Huub Droogh. Het debat wordt gehouden in boekhandel De Koperen Tuin in Goes en begint om 13.30 uur. Het Humanis tisch Verbond signaleert de tendens dat de overheid zich de afgelopen jaren steeds meer heeft teruggetrokken om ruimte te maken voor de markt. Daardoor is de samenleving sterk 'geëconomiseerd' geraakt. Het verbond vraagt zich af of sa men met de publieke sector ook de beschaving in de uitver koop wordt gedaan. Die vraag is uitgangspunt voor het debat SAS VAN GENT - De 43-jarige M. Eggermont uit Sas van Gent, die woensdag bij werkzaamheden op het terrein van het maisverwerkende bedrijf Cerestar van een wagen viel en met zijn hoofd op een betonnen vloer terechtkwam, is vrijdag in het Universiteitsziekenhuis van Gent aan zijn verwondingen bezweken. De Arbeidsinspectie en het bedrijf zelf stellen een onderzoek in naar de oorzaak van het fatale ongeval. De me dewerker werkte bijna 25 jaar bij het Sasse bedrijf. DEN HAAG - De gemeente Schouwen-Duiveland mocht camping Kloet in Zierikzee met een dwangsom dwingen om een aantal caravans weg te halen. Dat heeft de Raad van State deze week bepaald. Campingexploitant M Kloet kreeg in 1999 van de gemeente een dwangsom aan de broek omdat hij te veel stacaravans had staan. Hij moest de caravans, die al waren verhuurd, onmiddellijk weghalen. Kloet, die zich als crimineel behandeld voelde, vond het belachelijk dat hij niet langer de tijd kreeg om een oplossing te vinden. Bovendien deed de voormalige gemeente Zierikzee veel minder moeilijk dan de nieuwe gemeente Schouwen-Duiveland. Die zou bo vendien nog met twee maten zou hebben gemeten. Andere mi- nicampings, zoals camping Kooman, zouden geen dwangsom hebben gekregen terwijl ook zij te veel caravans hadden. De Raad van State is het met de gemeente Schouwen-Duive land eens dat Kloet ten onrechte vijftig tenten en caravans op zijn terrein toeliet. Kloet mocht ten hoogste tien tenten of an dere kampeermiddelen neerzetten. Ook ziet het rechtscollege geen bewijzen dat Kloet ten opzichte van Kooman zou zijn be nadeeld. door Mieke van der Jagt GOES - De nieuwe rotonde in de Ringbaan West in Goes, het ver keersplein dat de Ringbaan,Van Hogendorplaan en Klein Frankrijk met elkaar verbindt, krijgt op 3, 4 en 5 juni 's avonds de definitieve afwerking. De ro tonde ligt er al een jaar een beet je slordig bij omdat de funde- rings- en de asfaltlagen zich naar de ondergrond van uiteen lopende samenstelling moesten zetten. Nu dat gebeurd is, kunnen de definitieve asfalt- en deklagen worden aangebracht. Dat ge beurt in de avonduren omdat overdag veel verkeer van de ro tonde gebruik maakt. Het ver- keerspleintje zal daarom drie avonden van 19.30 tot ongeveer 23.00 uur voor alle verkeer zijn afgesloten. De afsluiting wordt met borden kenbaar gemaakt. Een omleiding vindt het ge meentebestuur van Goes, van wege het geringe gebruik 's avonds, niet nodig. De rijbanen worden van zwart asfalt, de fietsstroken krijgen een donkerrode asfaltlaag en de markeringen worden in duur zaam materiaal uitgevoerd. Daardoor moet de veiligheid op het kruispunt, die met de aanleg OOSTKAPELLE - In het Zeeuws Biologisch Museum tussen Oostkapelle en Domburg wordt morgen een workshop ge houden, ter afsluiting van de Week van de Zee. In samenwerking met Kite Gal lery Juggling Store uit Middel burg kunnen vliegers gemaakt worden. Het is de bedoeling ze daarna uit te proberen op het strand. De workshop duurt van 11.00 tot 14.00 uur en de mini- mum-leeftijd voor deelname is acht jaar. GOES - De Maria Magdalen- acantorij houdt zondag 26 mei een Sing-In in de Grote Kerk in Goes. Liefhebbers van samenzang kunnen vanaf 17.00 uur beken de liederen Verschillende musi cerende dominees zorgen voor de muzikale begeleiding. De bijeenkomst begin om 16.30 uur. al aanzienlijk is toegenomen, nog verder worden verbeterd. Uiterlijk 1 oktober zal het werk worden bekroond met een kunstwerk. Op de rotonde komt een toren te staan van de hand van Nicolas Dings. De toren herinnert aan de vroegste ge schiedenis van Goes, waar al in de twaalfde eeuw een toren werd gebouwd. Ook moet de to ren verwijzen naar de mottekas- telen, de aarden verdedigings werkjes op de vliedbergen, waarop soms pallisadentorens werden gebouwd. Het ontwerp voor het open kunstwerk sym boliseert ook het samenkomen van verschillende functies rondom de rotonde: wonen in de Goese Polder, nijverheid in Klein Frankrijk en kantoren bij de ZLM. Het project kost inclu sief kunstwerk 580.000 euro. GOES - De Stichting Land schapsbeheer Zeeland organi seert een aantal bijeenkomsten over streekeigen erven. Ze zijn bedoeld voor iedereen die eigenaar is van een erf of mensen die geïnteresseerd zijn in de historie van erven in Zee land. De bijeenkomsten worden gehouden in het MiC-MEC Wal cheren aan de Korenbloemlaan te Vlissingen en wel op 4, 11 en 28 juni vanaf 19.00 uur. Op 26 juni wordt een excursiedag ge houden. OVEZANDE - In Ovezande wordt morgen de plaatselijke wielerronde gehouden. Vanaf 12.00 uur is er een dikkeban- denwcdstrijd voor de jeugd en zijn er wedstrijden voor jong ta lent uit de regio. Om 13.00 uur volgen deB-en C- trimmers en om 14.15 uur de A- trimmers. De tweede helft van het programma is ingeruimd voor de traditionele solexrace en demonstraties met minimo- toren. Het thema voor de solex race is de imagocampagne van de provincie. De inschrijving voor alle wedstrijden is bij het Trefpunt in de Hoofdstraat. De Ronde van Ovezande valt samen met de jaarlijkse kermis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 57