Alles kan in de dierenzorg PZC liedjes Radio Times blaast stof van oude Zeeland populairste provincie aan kust Debuut-cd van Tapharheejl helpt prima tegen depressies 14 Makelaar schaft watertorens in Vlissingen en Oostburg aan Specialisatie Jaarboek 2002 kunst cultuur VU-orkest speelt in Grote Kerk zaterdag 25 mei 2002 OOSTBURG - De watertoren van Oostburg is verkocht aan Arjen de Pagter. De makelaar van De Pagter Vastgoed in Mid delburg is al eigenaar van de Middelburgse watertoren. Hij maakte van dit impostante bouwwerk, inclusief het achter liggende pompstation, een kan toorruimte voor zijn bedrijf en een penthouse. In 1999 ontving De Pagter de Watertorenprijs voor de herin richting van de Middelburgse toren. Hij heeft nog geen con- crete plannen voor de Oost burg- >se watertoren. Als liefhebber heeft hij hem naar eigen zeggen j ook enigszins uit hebzucht ge- kocht. ..Het is een mooi object. .Ik houd van watertorens. Dat blijkt ook wel uit mijn laatste [aankoop: de watertoren van Vlissingen", zegt De Pagter. e Voor de Oostburgse watertoren f is De Pagter inmiddels al bena derd door een architect met plannen voor vijf appartemen ten Volgens hem is dit niet meer dan een ideetje. De Pagter zegt nog stevig na te denken over de (mogelijkheden die de toren i biedt. Hierbij geldt als belang rijkste uitgangspunt dat het (aanzien ervan niet ingrijpend wordt veranderd |.,,Een woonbestemming valt jniet op voorhand uit te sluiten Een ander idee is een huurder zoeken die een leuk plan heeft, j Hierbij kan worden gedacht aan een reclamebureau, een kan toorruimte of een expositie ruimte. Een derde mogelijkheid is dat we advertenties plaatsen ,om belangstellenden op te roe pen hun ideeën of plannen ken baar te maken. Hieruit zouden •p we dan een keuze kunnen ma ken", licht de Pagter toe Het hoogste gebouw in West- Zeeuws-Vlaanderen, al meer dan vier jaar buiten werking, zou ruim een week geleden door zijn eigenaar Delta Nutsbedrij ven bij inschrijving worden ver kocht. Uiteindelijk deed De Pagter een bod dat in de buurt van de verlangde minimumprijs kwam. Over de aankoopprijs wil hij niks kwijt. ..Hou het er j maar op dat beide partijen er te vreden over waren door Emile Calon Vandaag start de week van het huis dier. Identificatie en registratie is het thema van de week waarin het ver antwoord huisdierenbezit centraal staat. Met behulp van zeer kleine chip onder de huid kan elk dier een unieke code krijgen. Die code is af te lezen met een speciaal apparaat, waarna de eige naar in een paar muisklikken via inter net is te traceren. De dierenarts wordt steeds meer een specialist. In het Zeeuwse zijn nog steeds dierenartsen die alles met vleu gels, poten of schubben behandelen. Maar de toekomst is aan de gespeciali seerde arts, voorspelt M. Berrevoets uit Yerseke. Zij en haar collega L. Huiskes hebben die specialisatie al gedeeltelijk doorgevoerd. Het duo behandelt alleen nog gezelschapsdieren zoals honden, katten, konijnen en vogeltjes. Paarden, koeien, varkens en schapen laten ze over aan collega's. In grotere plaatsen is de specialisatie vaak al veel verder doorgevoerd. Daar zijn dierenartsen de zich uitsluitend be zig houden met bijvoorbeeld katten. Daarnaast zijn er collega's die zich ge specialiseerd hebben in een zintuig of een bepaald terrein of een aandoening. Moeiteloos somt Berrevoets op: oogspe cialisten, neusspecialisten, internisten, cardiologen, oncologen, anesthesisten. Ze zwijgt even waarna ze vervolgt .Al les is mogelijk."' Ze geeft toe dat het wel wat wrang is dat dieren in Zeeland toegang hebben tot een gezondheidszorg waar menig Afri kaans gezin alleen maar van kan dro men. Zo bevat de praktijk van de Dierenkli niek Yerseke een 'cardiocap', zodat tij dens operaties de beide artsen precies kunnen zien hoe het gesteld is met de hartfunctie, longfunctie en tempera tuur van het zieke dier. Ook kunnen ze direct bloedonderzoek doen en is er een speciale afgeschermde kamer voor het nemen van röntgenfoto's. Specialisatie is volgens Berrevoets no dig omdat de mensen een steeds betere behandeling eisen. Ook vindt de over heid dat dierenartsen afzonderlijke certificaten moeten behalen voor ze be paalde diersoorten mogen behandelen. ,Het is bovendien zeer moeilijk om alle kennis op niveau te houden." Op het gebied van gezondheidszorg is de dierenwereld volgens haar zeer ver gelijkbaar met de mensenwereld. Zo heeft ook de alternatieve gezondheids- Dierenarts Berrevoets leest de informatie op de chip die dit hondje vlak onder de huid met zich meedraagt. foto Willem Mieras zorg zijn plaats veroverd in de dierge neeskunde. Homeopathische behande lingen zijn zeer normaal en een dierenarts staat zeker niet met zijn ogen te knipperen als het baasje vraagt of via acupunctuur de pijn van Boris wat ver licht kan worden Berrevoets vindt die vergaande specia lisatie niet vreemd. Als geen ander er vaart ze hoe belangrijk huisdieren voor veel mensen zijn. Menig hondkat of ca via neemt een volwaardige plaats in het gezin in, vertelt ze. Niet alleen bij al leenstaande ouderen, ook bij tal van anderen. Er zijn families die dan ook kapitalen betalen om ervoor te zorgen dat hun Loesje nog wat langer leeft. Want medische zorg kan heel duur zijn, aldus de dierenarts. Een huisdier verze keren is mogelijk, maar de verzekeraar stelt altijd een limiet, zodat er vaak als nog een flinke rekening voldaan moet worden na een behandeling. Euthanasie is iets waar Berrevoets bij na dagelijks mee te maken heeft. Vol gens haar komt het nauwelijks nog voor dat een hond of kat op een natuurlijke manier sterft. Daar heeft ze geen enkel probleem mee. Ze vindt het niet meer dan terecht dat baasjes hun dier op het einde een verlossend spuitje laten ge ven. Ze weigert echter pertinent zo'n spuitje als er geen medische noodzaak is. Als bijvoorbeeld de dood van een dier de eigenaar beter uitkomt in ver band met zijn vakantieplannen. Even wordt ze fel als ze herinnerd wordt aan zulke verzoeken. ,,Dat doen we niet," zegt ze op een indringende wijze. Als een dier overleden is, zorgt Berre voets ook voor nazorg. Zo stuurt ze al tijd een persoonlijk gedicht en belt ze ook nog een of enkele malen op om te weten te komen hoe het met de 'de fami lie' gaat, Ze vindt zo'n nazorg niet meer dan logisch, omdat de dood van een dier vaak een zeer ingrijpende gebeurtenis is De liefde voor het dier gaat zo ver dat mensen na de dood van hun huisdier kiezen voor een speciale begrafenis of een aparte crematie. Ook op dat gebied kan volgens haar alles. Dierenkliniek Yerseke houdt woensdag 29 mei een open dag. Bezoekers kunnen dan een kijkje nemen in de praktijk aan de Molen laan 24 en informatie inwinnen over elektro nische identificatie en registratie van een huisdier. door Emile Calon MIDDELBURG - De Zeeuwse economie kreeg vorig jaar een kapitaalsinjectie van 533 mil joen gulden afkomstig uit de portemonnee van de Neder landse toeristen. Een jaar eerder gaven ze 458 miljoen gulden uit en in 1999 spendeerden ze 504 miljoen gulden, zo blijkt uit het Continu Vakantie Onderzoek. Ten opzichte van 2000 scoorde toeristisch Zeeland vorig jaar op alle fronten aanmerkelijk be ter bij het vakantiebezoek van gasten uit eigen land. Het jaar 2000 staat in de boeken van de Zeeuwse recreatiesector bijge schreven onder het hoofdstuk 'slechte jaren'. Als echter wordt gekeken naar 1999, volgens di recteur R. de Reus van het Bu reau voor Toerisme Zeeland (BTZ) een redelijk goed jaar, blijkt dat 2001 op alle terreinen nog iets béter scoorde. Zo brachten vorig jaar 1,88 miljoen Nederlanders hun vakantie door in het Zeeuwse, tegenover 1,54 miljoen een jaar eerder en 1,75 miljoen in 1999. Samen wa ren ze goed voor 10,22 miljoen overnachtingen tegenover 8,73 miljoen in 2000 en 9,63 een jaar eerder. Het onderzoek toont verder aan dat toeristen steeds korter in Zeeland vertoeven. De gemid delde verblijfsduur op een vaste standplaats bedroeg vorig jaar gemiddeld 4,4 dagen. „De kort ste ooit in Zeeland gemeten," al dus De Reus. Die op toeristische standplaatsen daalde van 6,7 naar 6,4. De laatste jaren is het aantal overnachtingen per va kantie op vaste standplaatsen geringer dan landelijk (5,9). De verblijfsduur op toeristische plaatsen is vergeleken met ove rig Nederland (5,8) relatief lang. Al met al is De Reus tevreden. „De Zeeuwse resultaten zijn in vergelijking met die van overig Nederland goed te noemen." Zo was Zeeland vorig jaar weer de populairste kustprovincie. En met een marktaandeel van het aantal vakanties van 10,6 pro cent moest Zeeland alleen Gel derland, Noord-Brabant en Limburg voor laten gaan. De re creatiesector krijgt volgens De Reus steeds meer te maken met een consument die op het aller-1 laatste moment beslist waar hij zijn vakantie doorbrengt. Dat heeft alles te maken met de grote mobiliteit en de vele vakantie- en adv-dagen. Waren een aantal jaren terug de weekeinden van Pasen, Hemelvaart en Pinkste ren de momenten om er voor de zomer nog even op uit te trek ken, tegenwoordig is een vrije vrijdag en maandag zo opgeno men en kan het stel of het gezin bijna letterlijk de laatste secon de nog voor een lang weekeinde afreizen. De BTZ-directeur merkt op dat de recreatiesector bij deles moet blijven. „Trends goed in de ga ten houden en nieuwe produc ten ontwikkelen." Zo vindt hij het niet meer dan vanzelfspre kend dat bedrijven voor hun gasten wandel-, skeeler- en fietsroutes uitzetten. Want gas ten willen volgens hem vooral samen wat beleven. Ook is er een groep mensen die al zoveel heeft gezien en gedaan dat zeirj weer behoefte krijgt aan een ze kere mate van rust, mede als compensatie voor het drukke le ven en de steeds grotere ruimte lijke druk. Die groep moet naar Zeeland worden gelokt, vindt De Reus. „Want wij hebben rust en ruimte te bieden." De Reus kan nog niet voorspel len of de komende zomer eea succes wordt. Hij heeft daar nog geen enkel inzicht in. Wel is hij tevreden over het paas-, hemel vaart- en pinksterweekend „Die waren goed." BRESKENS - Het nieuwe jaar boek voor 2002 van de Heem kundige Kring West Zeeuws- Vlaanderen 'Aaneengeregen tijdankers' wordt vanmiddag, zaterdag, om drie uur gepresen teerd in de Napoleon Hoeve ie Breskens. In de bundel staat naast zeven andere artikelen, tevens de ge schiedenis van Fort Napoleon beschreven door R. Immerseel. Ook presenteert de Heemkundi ge Kring een nieuwe wervings folder. en ineens zit ik ermee aan tafel. Ze bleek kort daarop tachtig te worden en met de bruidegom van toen heb ik afgesproken dat wij als cadeau op haar feest twee liedjes zouden zingen. Ik heb mijn vakantie ervoor ver zet, want als ergens mensen zouden zijn die ons moesten ho ren, was het daar. Rita Reys liep er rond. Skip Voogd en ook men sen van Munich Records." Die maatschappij toonde zich dezelfde avond zeer geïnteres seerd in het uitbrengen van een album. Dat is inmiddels klaar, met gastbij dragen van Sanny Day en jazz-zanger Ronald Douglas die de cd ook heeft ge produceerd. Zondag 16 juni wordt het album in het CineCa- fé in Vlissingen gepresenteerd, een week vóór Radio Times naar de Verenigde Staten afreist voor deelname aan het wereldkam pioenschap voor barbershop- kwartetten. Wat de cd gaat doen, durft Van der Meule niet te voorspellen. „Daar gaat het ook niet om. Wij zijn er trots op de eerste Nederlandstalige bar- bershop-cd te hebben gemaakt. Het is niet de start van een carri ère. maar de afronding van een paar jaar werk Cd-presentaties Radio Times: za 15 juni Zaal 't Krukske, Sint Michiels gestel, 15.30 uur, zo 16 juni CineCafé Vlissingen (met Sanny Day), 15.30 uur. Info www.radiotimes.nl VEERE - Het VU-orkest geeft op zaterdag 15 juni een concert in de Grote Kerk in Veere. Het optreden is een onderdeel van de zoniertoernee van het orkest. Het VU-orkest geeft die week concerten in Brugge, Lochuim, Utrecht, Amsterdam en Veere Op het programma staan de ne gende symfonie van Bruckner en het zelden uitgevoerde viool concert van Schönberg met als soliste Emi Obi Resnick. Het VU-orkest is het amateur-sym fonieorkest van de Vrije Univer siteit in Amsterdam; het bestaat uit meer dan honderd leden. Emi Obi Resnick is in 1969 ge boren in New York. Op jonge leeftijd debuteerde zij in Carne gie Hall; tegenwoordig verdeelt zij haar tijd tussen de VS en Eu ropa. Resnick is concertmeester van het Radio Kamerorkest. Tapharheejl, hierop archieffoto nog zes leden tellend. De bezetting is inmiddels verder gegroeid tot tien personen. foto Willem Mieras door Naomi Voet GOES - „Reggae, gemixt met een beetje ska. Maar eigenlijk van alles wat." Dat is wat je moet verwachten als je de cd be luistert van Tapharheejl (spreek uit: tafereel). In 't Beest in Goes wordt morgen het schijfje ge presenteerd. De tien leden van de band heb ben vorig jaar in Baarland de eerste prijs gewonnen tijdens een talentenjacht. Zo kregen ze de kans een cd te maken. En die is nu klaar. De cd met zes num mers heeft geen naam. „Noem het maar de naamloze schijf", zegt Steven Heinsius, zanger van de band. Drie dagen zijn de jongens van Tapharheejl bezig geweest om de cd op te nemen. Een bijzon dere gebeurtenis, want het is hun eerste cd. „Over twee jaar willen we op Lowlands staan", zegt Heinsius, die het allemaal wel ziet zitten. Maar eerst moe ten ze naam maken De cd wordt verkocht tijdens optredens en in enkele winkels. „Niet in de Free Record Shop", waarschuwt Heinsius. „Daar zijn wij tegen Geen enkele mu ziek die bij hen in de rekken staat spreekt ons aan." Verder wordt de cd opgestuurd naar verschillende zalen in heel Ne derland om te zorgen voor meer optredens. Moeilijk Tapharheejl bestaat nu twee jaar. De band begon klein, met maar een paar ledenOp dit mo ment maken tien jongens tussen de zestien en twintig jaar deel uit van de band De vreemde naam 'Tapharheejl' komt voort uit een avondje brainstormen rond het kampvuur. Heinsius: Iemand zei plotsel ing: 'Wat een leuk tafereeltje hier.' Dat heb ben we toen maar als naam ge nomen, zo moeilijk mogelijk ge schreven." Behalve de basismuzikanten die iedere band nodig heeft, zoals een zanger, gitarist, bassist en een drummer, hergbergt defor matie ook een toetsenist, één van de jongens speelt schuif- trombone, er zijn twee broertjes die trompet spelen en tot slot is er iemand die met de scratches het geheel afmaakt. Op de cd staan voornamelijK Engelstalige nummers, meteen enkele Nederlandse song ertus sen, „De muziek die wij maken is lekkere feelgood-muziek Weg met de depressies. Voel je je klote? Luister onze muziek' beweert Heinsius. Presentatie Tapharheejl staat op 21 juni op Anywave, het muziekfestival w Brogum in Zierikzee Samen met de bands Beef Mark Foggo laten ze hun mu ziek horen Maar eerst word! morgen de 'naamloze schijf ge' presenteerd met een optreden tijdens de Ska Matinee in 't Beest in Goes. Om 15.00 uur gaat de zaal open. Heinsius: gaan gewoon lekker een feestje bouwen." Willard Bekkers, Marco Lamcrs, Luc Schoute en Rob van der Meule (vlnr)vormen samen het unieke kwartet Radio Times, foto Koos Borg geren geslagen. Vervolgens ben ik met een aantal vrienden die liedjes gaan zingen Om de ver veling van het ziek zijn tegen te gaan, maar ook om me weer in te zingen voor mijn rol in Les Mi serables Bariton Van der Meule vroeg Luc Schoute (bas) uit Vlissin gen, en de Boschenaren Marco Lamers (lead) en Willard Bek kers (tenor) samen met hem zijn arrangementen van Weet je nog wel, Bloesem van seringen en Boemeltje van Purmerend te zingen. „Dat vonden we alle maal zo leuk", herinnert hij zich. „Inde arrangementen voor barbershop klonken deze num mers authentiek en toch vol strekt nieuw. We besloten ermee door te gaan." Encyclopedie Van der Meule heeft het archief van de NOB, bibliotheken en antiquariaten doorgesnuffeld op zoek naar meer liedjes. „Ik heb nummers gevonden die Skip Voogd, die voor onze cd een hoestekst heeft geschreven, niet eens kende. En dat wil heel wat zeggen, want op dit gebied is die man een wandelende encyclo pedie Het is jammer dat deze liedjes, die vfoeger werden uit gevoerd door The Ramblers, het Vara Dansorkest en The Millers nog maar bij een kleine groep mensen bekend zijn. Jack Bul- terman van The Ramblers, die veel van de liedjes heeft ge schreven, is echt een genie. Die doet niet onder voor Glenn Mil ler. De nummers uit de jaren veertig en vijftig blijken uitstekend ge schikt voor de barbershopstijl, aldus Van der Meule. „In princi pe kun je alles in die stijl arran geren, zelfs The Beatles en Bach, maar wat mij betreft moet het harmonisch wel aan de regels voldoen. Er moet een bepaalde harmonische progressie in de nummers zitten, wat bij veel van de huidige populaire liedjes niet het geval is. Aan de andere kant moet het ook niet te veel in de richting van jazz-akkoorden gaan Zelfs als je die liedjes hebt, is het geen sinecure daar de goede arrangementen bij te schrijven. De kunst is om het simpel te houden. Juist dat is moeilijk. Eigenlijk bestaan er geen barbershoparrangeurs voor Nederlandstalige liedjes Natuurlijk is Tulpen uit Am sterdam wel eens gearrangeerd voor een barbershopkoor, maar in hun repertoire is dat een cu riositeit Wij hebben maar twee Engelstalige nummers op ons repertoire Die zijn bij ons cu riositeit." In kleding, logo en presentatie heeft het kwartel zich een imago aangemeten dat verwijst naai de jaren 40. Toch is bij de keuze van het repertoire gelet op lied jes die niet te oubollig of ouder wets zijn. „Radio Times is een stichting", verklaart Van der Meule. „Ons doel is een muzi kaal verleden weer in de schijn werpers te zetten. Liedjes die het verdienen, blazen wij nieuw leven in Omdat het om Neder landse liedjes gaat, blijken we een veel breder publiek aan te spreken dan alleen barbershop- lief hebbers." Toch heeft het even geduurd voordat een cd kon worden ge maakt Op eigen kosten is dat erg duur, en bij platenmaat schappijen 'moet je mensen kennen', aldus Van der Meule. Dat lukte omdat hij tijdens een bruiloft toevallig naast Sanny Day kwam te zitten, de vroegere zangeres van The Millers. „Ik dacht: 'Wat?!' Daar heb ik tien tallen opnames van afgeluisterd door Ernst Jan Rozendaal OOST-SOUBURG - Vrijwel het complete barbershoprepertoire is Engelstalig. Het Zeeuws-Bra bantse close harmony kwartet Radio Times gaat daarin veran dering brengen. Volgende maand presenteren de vier zan gers de cd Weet je nog wel, vol Nederlandstalige liedjes uit de jaren 40 en 50. „Het is repertoire waar ten onrechte een laag stof op is gekomen", zegt zanger/ar- rangeur Rob van der Meule uit Oost-Souburg. Hi j is de oprichter van het kwar- tot Radio Times Maar als initia- I tiefnemer noemt Van der Meule een andere naam, die van Cor de j Vos uit Goes. „Vier jaar geleden zong ik in Les Miserables in ,'j Antwerpen. Vrij kort na de pre- i mière werd ik ziek en ik ben twee maanden thuis geweest. Cor kwam bij mij op bezoek met een cassettebandje met Neder landstalige nummers. Hij vond het wel wat voor mi j om die in de barbershopstijl te arrangeren. Ik luisterde ernaar en vond ze inderdaad hartstikke leuk. Zo dra ik rechtop kon zitten, ben ik .►j. achter de piano aan het arran-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 56