land Openbaar onderwijs zelfstandig iBRISTOLi 13 Eind aan ruimtenood mytylschool Asbestvervuiling Likaterrein lijkt mee te vallen Bovenkruiertje draait al 250 jaar SIPT Wijkagent krijgt na drie jaar eerherstel Onderzoek naar eigen bestuur voor basisscholen Goes en N-Beveland Jongen gewond door val in ruim Jaarmarkt in Lewedorp Meer dan 70.000 occasions vind je op (fi) AutoTrack.nl PEND OUUR 1 MORGEN GEO I VAN 13.30-17.0i zeeuwse almanak Bus n BEVELAIMDEN/THOLEN zaterdag 25 mei 2002 fonr Rolf Bosboom jOES - Er komt een onderzoek jaar het verzelfstandigen van jd openbaar onderwijs in de jjnieenten Goes en Noord-Be- ifland. Eerst wordt gekeken loe daar binnen het onderwijs idf over wordt gedacht. la totaal worden er twaalf scho- betrokken: de Prof. dr. iohnstammschool, De Zuid- resthoek en De Tweemaster in Goes, Schengehof in 's-Heer Arendskerke, de Kloetingse- school in Kloetinge, De Katten- schulp in Kattendijke, de 5tamperiusschool in Wilhelmi- De Achthoek in Wol- phaartsdijk, Het Stelleplankier inColijnsplaat, de Prinses Mar- in Kats, De Zuid- vliet in Kortgene en De Vliete in Rissenkerke. In beide gemeenten bestaat nog je traditionele situatie dat het voor het ir onderwijs ook als schoolbestuur fungeert. In di verse andere gemeenten is al een verzelfstandigingsoperatie in ;ang gezet. Goes en Noord-Be- sland beginnen daar nu aan. ,Het bestuur hoort niet meer bij degemeente te liggen, maar bij demensen zelf, dus direct bij de scholen", vindt wethouder G Schippers (onderwijs) van de gemeente Noord-Beveland. Gunstig In Goes wordt ook al langer over iietonderwerp nagedacht. Daar 1999 een voorbereidende stap gezet door een 'boven schools' managementteam voor liet gehele openbaar basison derwijs in de gemeente in te voe ren. De bevindingen daarvan zijn overwegend gunstig, zodat verdere verzelfstandiging in beeld komt. Degemeente heeft bovendien al ervaring in het voortgezet on- Daar is het Goese Ly ceum vrijwel los van de lokale overheid komen te staan, door onderdeel werd van de scholengroep Pontes. WILHELJVQNADORP - Een tienjarige Duitse jongen is gis- ernstig gewond ge raakt op een schip in Wilhelmi- j. Het schip lag bij de sluis loenhet kind in het ruim viel. De jongen werd met rug- en hoofd letsel in een traumahelikopter vervoerd naar het ziekenhuis in Hotterdam. LEWEDORP - In Lewedorp wordt vandaag de jaarmarkt 'en. Er zijn kramen en di- attracties, zoals een springkussen en een rad van fortuin. De markt duurt van 11.00 tot 16.00 uur. f Advertentie Volgens de Goese wethouder M. 't Hart zijn de voordelen van een zelfstandig bestuur voor het openbaar onderwijs onmisken baar. ,,Er komt daardoor meer zeggenschap bij de scholen en de ouders te liggen. Doordat zij zelf gaan besturen, kunnen za ken ook sneller en flexibeler worden geregeld. Aangezien het bij het basison derwijs gaat om een veel kleine re schaal dan bij het voortgezet onderwijs, wil Goes verder kij ken dan haar gemeentegrenzen, 't Hart: Daarom zoeken we ge sprekspartners op Noord-Beve land." Een van de redenen om juist met die gemeente in de slag te gaan, is het feit dat er op enke le onderwijsonderdelen al wordt samengewerkt. Het onderzoek waartoe het Goese college van burgemeester en wethouders deze week be sloot, bestaat volgens 't Hart in eerste instantie vooral uit het aftasten van de meningen in het 'onderwijsveld'. Daarnaast dienen allerlei prak tische en technische zaken te worden uitgewerkt. Er moet bij voorbeeld worden gekeken naar de geldstromen, die bij verzelf standiging totaal anders gaan lopen. Als tussenstap naar volledige verzelfstandiging wordt ge dacht aan het instellen van een 'bestuurscommissie', die het be stuur van de scholen op zich neemt. „Dat is een pragmati sche manier om het onderwijs op enige afstand van de ge meente te zetten", aldus 't Hart. Wat zijn collega Schippers be treft is het niet de bedoeling di rect zowel de Noord-Beveland- se als de Goese scholen onder één bestuurlijke paraplu te brengen. In eerste instantie streeft hij naar een zelfstandig bestuur voor de vier openbare basisscholen in zijn gemeente. Op termijn zou dat kunnen uit groeien tot een groter verband, waarbij hij nadrukkelijk ook een samenwerking met het voortgezet onderwijs in Goes voor ogen heeft. Kinder-, knutsel-, thema- of L, verkleedfeestje? Kom eens kijken bij: Het Kinderpaleis Pottenmarkt 22 4331 LM Middelburg tel. 0118-638351 In 1981 kreeg de molen een nieuwe kap (foto onder). De molen bij Nisse is sinds de restauratie weer in volle glorie te zien. door Mieke van der Jaqt NISSE - De molen van Nisse, of eigen lijk die van 's Heer Abtskerke, bestaat dit jaar 250 jaar. Op een bord, net onder het kruispunt van de wieken, prijkt al thans het jaartal 1752. De gemeente Borsele, eigenaar van het achtkantige bovenkruiertje, is van plan dat te vieren tijdens het Schaapscheerdersfeest van Nisse, dat per traditie de derde zater dag van juni wordt gehouden, op 15 ju ni, dus. De molen die aan de Gerbernesseweg, vroeger Molenweg, op een heuveltje van een meter hoog staat, hoort bij 's Heer Abtskerke, dat vroeger veel rijker en uitgestrekter was dan Nisse, waar de molen net niet binnen de bebouwde kom staat. Het is een typisch Zeeuwse molen: een achtkantige grondzeiler zonder stelling. Uitgevoerd in zwartge- teerd hout lijkt de molen erg op die van Borssele, alleen is die groter. Het had weinig gescheeld of de molen had de 250e verjaardag niet gehaald. Tot 1949 draaide het molentje uitslui tend op de wind, maar daarna kwam er een motor bij in het keldertje van het huisje ernaast. Toen de laatste molenaar, Rinus Moer land, ophield met malen, had de tand des tijds zich al tegoed gedaan aan het monument. Doordat het niet meer ge bruikt werd, ging het in snel tempo ach teruit. Aan het einde van de jaren zeventig was het zo droevig gesteld met de molen, dat jeer dwars doorheen kon kijken. De Be velanders maakten zich zorgen, de Zeeuwse Molen luidde de noodklok en de gemeente Borsele vond de middelen om het molentje te kopen. Met subsidies van het Rijk en de provincie konden restaurateurs uit Leeuwarden worden aangetrokken, die in 1982 klaar waren foto's Willem Mieras met het karwei. Tot die tijd was niet duidelijk hoe oud de molen was. Ergens in een balk stond wel 17.., maar de cij fers die er achter stonden waren onlees baar. De restaurateurs wisten de molen uit eindelijk te dateren op 1752. Inmiddels is de molen bij Nisse al aan de tweede vrijwillige molenaar toe. De Kloetinger M. Verhulst zette de wieken tot voor een paar jaar terug regelmatig naar de wind. Nadat hij ermee ophield, diende M. Mol uit Driewegen zich aan om het instrument in conditie te hou den. Want een molen die niet draait, gaat eraan. Daaraan helpen minder po pulaire type's als boktor en hout wurm maar al te graag mee. Tijdens het Schaapscheerdersfeest zal de molen als vanouds gepavoiseerd zijn. De trotse eigenaar, de gemeente Borsele, zal zakjes meel uitdelen om het publiek te laten merken wat een prachtding van 250 jaar oud allemaal nog kan. In de piepkleine ruimte achter het deurtje wordt informatie verstrekt over molens in het algemeen en deze in het bijzonder. Overigens wordt de molen, of liever de kap, al jaren bewoond. Een paar toren valken kweekt er ieder jaar een broed sel op. Van muizen heeft de vrijwillige molenaar dan ook weinig last. Advertentie vasü.tu 7 DAGEN Ptfi V/tEK DPEN GROTE BUIIEUSPORTMERKEN (UCK16£yiCHl) lEMtft Oude Zoutdijk 2-4, Hulst Tel 31(0) (114) 312058- 'WAv.outdooc-aod-travel.nl - n door Rolf Bosboom GOES - De gemeente Goes wil bijna 450.000 euro investeren om de ernstige huisvestingspro blemen van mytylschool De Sprienke op te lossen. De school krijgt er twee lokalen bij. Bo vendien zijn er diverse inpandi ge aanpassingen nodig. De Sprienke zit dringend om meer ruimte verlegen. Het hui dige gebouw aan het Vivaldipad Advertentie De autosite voor heel Nederland is bovendien onvoldoende toe gerust voor het hedendaags spe ciaal onderwijs. Zo zijn er te weinig werkplekken voor de ambulante begeleiders en ont breekt het aan ruimte om ouder- gesprekken te kunnen voeren. Gezien het huidige aantal leer lingen en de prognose voor de komende jaren heeft de school recht op negentien lokalen, ter wijl er nu zeventien zijn. Een uitbreiding met twee lokalen is daarom nodig. Door de eerste etage te verbouwen en opnieuw in te richten komt er bovendien ruimte vrij om spreekruimten en extra werkplekken te realise ren. De werkzaamheden kosten in totaal 446.000 euro. De uitbreiding van De Sprienke is opgenomen in het jongste huisvestingsprogramma onder wijs, dat volgende maand aan de gemeenteraad wordt voorge legd. Het programma voorziet ook in een uitbreiding van de Dr. C. Steenblokschool aan de Zuidvlietstraat met een vijfde lokaal. Daarvoor is 227.000 eu ro nodig. Verder krijgt het Cal- vijn College geld om her en der vroegtijdig glas te vervangen en voegwerk te vernieuwen. Het huisvestingsprogramma gaat verder in op de huisves tingsproblemen van diverse an dere scholen. Zo is inmiddels duidelijk dat het pand Bergweg 6, momenteel nevenvestiging van Groot Stelle, voorlopig niet beschikbaar komt. Aanvanke lijk was de locatie in beeld om daar gezamenlijke nieuwbouw voor De Vliedberg en De Tweern te plegen. Daarvoor moet echter eerst het hoofdgebouw van Groot Stelle (Bergweg 14) zijn verbouwd, wat volgens de ge meente een 'moeizaam en lang traject' is. Vliedberg Voor De Vliedberg, nu gehuis vest in een verouderd semi-per- manent gebouw aan de rHen- dendreef, wordt omgezien naar een andere stek. Momenteel wordt gedacht aan nieuwbouw in de uitbreiding van het £>ta- door Mieke van der Japt KAPELLE - De afsluiting van het Likaterrein in Kapelle wordt vandaag gedeeltelijk on gedaan gemaakt. Vorige week liet de gemeente Kapelle het ter rein in overleg met de eigenaar afsluiten, omdat in puinlagen die als fundering zijn gebruikt, asbestdeeltjes zaten. Uit aan vullend onderzoek bleek echter dat de hoeveelheid asbest mee valt. Kapelle nam een tijdje geleden zelf het initiatief om het terrein, waarop boxen, loodsen en ande re ruimten worden verhuurd, te onderzoeken. De gemeente wil het terrein aankopen om er op termijn woningbouw te kunnen plegen. Uit een pot voor stede lijke vernieuwing gaf de provin cie een subsidie voor verken nend bodemonderzoek. Uit boringen onder de beton- vloer kwamen niet gebonden asbestdeeltjes naar boven, wat voor de Arbeidsinspectie en de Gemeenschappelijke Gezond heidsdienst (GGD) reden was om aanvullend onderzoek te ad viseren. De gemeente nam opnieuw het bureau Oranjewoud in de arm en liet, ook naar het advies van GGD en Arbeidsinspectie, de boel afsluiten. Versoepeld De resultaten van het aanvul lend onderzoek hebben er gis teravond toe geleid dat de maat regelen wat konden worden versoepeld. In de tuinen die aan het Likaterrein grenzen zijn geen verontrustende waarden gevonden en ook op het verhar de gedeelte van het terrein blijkt het veilig. De stukken die niet verhard zijn moeten afgesloten blijven, omdat betreden en be werken eventuele deeltjes los zou kunnen maken. Gisterenavond laat heeft Oran jewoud in de verhuurde ruimten nog zogenaamde plak- en veeg- monsters genomen. Afhankelijk van de uitslag daarvan kunnen de huurders van ruimten in de loodsen vandaag tussen tien en drie uur hun spullen weghalen Als op auto's caravans en andere roerende goederen asbestdeel tjes worden gevonden, moeten die eerst door deskundigen wor den afgespoten. Leveren de plakmonsters geen asbestdeel tjes op, dan kunnen de spullen gewoon zonder meer mee. Als ook de veegmonsters geen ge vaar opleveren, lijkt het moge lijk dat de huurders gewoon in en uit kunnen blijven lopen, zo lang ze maar niet op het onver harde gedeelte van het buiten terrein komen. Overigens heeft de gemeente dat fysiek onmoge lijk gemaakt met een afzetting. Coulant Inmiddels zijn omwonenden en de betrokken gebruikers van het Likaterrein op de hoogste ge steld. Kapelle wil, al is er geen direct gevaar voor de volksge zondheid, het zekere voor het onzekere blijven nemen. Dat de gemeente er alles aan doet om betrokkenen te informeren, is volgens een woordvoerster van de gemeente, een logisch gevolg van de gang van zaken. „De ver huurder is weliswaar verant woordelijk maar wij hebben een onderzoek gedaan, wij hebben gehandhaafd en dan moeten we ook zo coulant zijn om het netjes verder te regelen. Bovendien willen we niet dat mensen zich onnodig druk maken. We willen zo duidelijk mogelijk zijn." De WD-f ractie in de gemeente raad van Kapelle heeft het col lege vragen gesteld over de kwestie bij Lika. De fractie wil weten welke normen bi] de on derzoeken gehanteerd zijn en of de zaken wel netjes zijn gere geld met de betrokken onderne mers. Ook willen de liberalen weten hoeveel tijd er zat tussen de constatering van de vervui ling en het handelen van de ge- meerite. door Miriam van den Broek NW- EN ST JOOSLAND - Wijkagent T. Fraanje uit Nieuw- en Sint Joosland heeft eerherstel gekregen van de poli tie Zeeland. De agent werd in 1999 valselijk beschuldigd van seksueel misbruik van arrestan ten. De zaak werd geseponeerd toen bleek dat er geen enkele grond bestond voor de beschul digingen, maar de nasleep duurde nog jaren. De toenmalige korpsbeheerder van de politie Zeeland, burge meester B. Spar van der Hoek, vond dat Fraanje in de fout was gegaan omdat hij tegen de regels in twee arrestanten met elkaar in contact bracht. Daarvoor werd hij in 2000 gestraft met een voorwaardelijke ontslagaan zegging met een proeftijd van twee jaar. De rechtbank vernie tigde het strafbesluit van de korpsbeheerder omdat de straf niet in verhouding stond tot wat de agent had misdaan. De korpsbeheerder ging tegen die beslissing in beroep. Die zitting heeft nog niet plaatsgevonden. De huidige korpsbeheerder, burgemeester K. Schouwenaar, heeft inmiddels het ingestelde hoger beroep tegen de uitspraak van mei 2000 ingetrokken. In november 2000 werd een reïntegratieplan opgesteld. Dat is niet uitgevoerd omdat Fraan je zich door de nasleep en het in gestelde hoger beroep nog steeds tekort gedaan voelde, „Teneinde u een handreiking te doen om uit de impasse te gera ken, heb ik naar aanleiding van de zitting van de bestuursrech ter besloten het ingestelde ho ger beroep in te trekken", schrijft de korpsbeheerder aan de agent. „Ik herhaal dat de wij ze waarop de strafzaak destijds door de officier van justitie is beëindigd, voor de organisatie betekent dat u voor onschuldig wordt gehouden en dat die kwestie u niet wordt nagedra gen." De politie Zeeland en Fraanje willen alsnog met de reïntegra tie beginnen. tionspark. De mogelijkheden daarvan worden onderzocht. De Tweern heeft nu twee loca ties: aan de Lijnbaan en de Evertsenstraat. De voorkeur gaat uit naar het opdoeken van de locatie Lijnbaan en alles on derbrengen aan de Evertsen straat. Uit onderzoek is geble ken dat daar voldoende ruimte is. Een definitief besluit wordt binnenkort verwacht. De gemeente is verder zoekende naar een oplossing voor De Wis sel. Het gebouw aan de Indu striestraat is veel te krap gewor den. De kavel biedt echter onvoldoende mogelijkheden voor uitbreiding. Met de school is afgesproken dat zij eerst een notitie opstelt over de ervaren problemen en de mogelijke op lossingen. Het huisvestingspro gramma onderwijs wordt dins dag 28 mei besproken in de raadscommissie maatschappe lijke ont wikkeling. Deze bijeen komst wordt gehouden in het stadhuis aan de Grote Markt in Goes en begint om 19.30 uur. 18 1 TIRHtUllN: Noordslraal Net ontwaakt uit zijn slaap, kijkt de jonge Goesenaar be duusd uit zijn ogen als hij de voordeur opent om de krant te halen. De vertrouwde groene brievenbus op de bruine paal die normaal aan de weg staat, is in geen vel den of wegen te bekennen. Hevig mopperend belt hij met de Posterijen. „Oh, uw brievenbus gesto len? Das nie zo mooi mijn heer", blaat de wakkere da me van klantenservice. Bij gebrek aan een gleuf in de deur, is het uiteraard geen probleem de post even vast te houden. En na het opnemen van wat gegevens, belooft ze plechtig dat de nieuwe kast tegen betaling) zo snel mo gelijk naar het plaatselijke kantoor wordt gestuurd. De Goesenaar wil haar net bedanken voor de hulp, als ze er vrolijk aan toevoegt: „Om de brievenbus op te halen, krijgt u een afhaalbericht thuisgestuurd."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 55