Sanering visserij duur betaald Regionale omroep verdient steun van Zeeuwse politiek PZC Bio-criminelen hebben vrij spel Sint Petersburg was voor Poetin harde leerschool Europese Commissie stelt vlootreductie van veertig procent voor te gast 25 mei 1952 Duizenden vissersboten naar de sloop en een Euro pese waterpolitie die hard optreedt tegen illegale visvangst. Volgende week presenteert de Europese Commissie rigoureuze maatregelen om vis en vis sers te redden. De sane ring wordt duur betaald. door Frank Hendrickx Professor Alexander Joe- riev schuift even het boordje van zijn hemd opzij om te illustreren in welk poli tiek klimaat Vladimir Poetin wist te overleven. De hals van de hoogleraar politieke psy chologie is getekend door verschrikkelijke littekens, een aandenken aan 'de sme rigste politieke campagne ooit'. Joeriev maakte in 1996 sa men met Poetin deel uit van het team dat de herverkie zing van burgemeester Sobtsjak van Sint Peters burg moest veilig stellen. En kele dagen voor het openen van de stembussen werd er aangebeld bij het apparte ment van Joeriev. De weten schapper deed open en kreeg drie liter bijtend zuur over zich heen. „De huurmoorde naar wilde me daarna neer schieten, maar hij schoot mis omdat hij een paar druppels zuur in zijn ogen had gekre gen. Het kogelgat zit 'nog steeds in mijn tapijt." Het is nog steeds moeilijk een stempel te drukken op de nieuwe Russische leider. In het buitenland oogt hij vaak modern, redelijk en soms charmant. In Rusland laat hij ook zijn andere gezicht zien, hard en meedogenloos. Poe tin schrikt voor weinig terug. De Sint Petersburgse jaren waren volgens Joeriev beslis send voor de ontwikkeling van Poetin. „Communist, li beraal, democraat, al die ter men uit het begin van de ja ren negentig zeggen Poetin niets, net zoals ze het Russi sche volk niets meer zeggen. Poetin heeft de Russische realiteit geaccepteerd", meent Joeriev. En de bete kent volgens Joeriev dat on der het mom van democratie en vrijheid in Rusland chaos en geweld de overhand kre gen. De campagne van 1996 in Sint Petersburg was daar het beste voorbeeld van. Het team van Sobtsj ak stond per manent onder druk. Er wa ren bedreigingen, smeercara- pagnes en aanslagen. Poetin liep in die tijd met een lucht drukpistool op zak. Joeriev kreeg dreigtelefoontjes en betaalde uiteindelijk de prijs voor zijn betrokkenheid." Het moet een pijnlijke erva ring zijn geweest voor de hui dige president, want volgens Joeriev wist niemand beter dan Poetin dat 'we de verkie zingen nooit konden win nen In Moskou was besloten dat Sobtsjak moest vertrek ken en geen middel werd daarbij onbenut gelaten. „Uiteindelijk ging Sobtsjak eronderdoor. Hij kwam me opzoeken in het ziekenhuis en zei: „Zo wil ik niet eens burgemeester worden." De socioloog Leonid Kisel- man denkt dat Poetins drang naar controle in Sint Peters burg ontstond. „Hij maakte destijds een zeer ongemak kelijke indruk", zegt Kisel- man, die ook deel uitmaakte van het campagneteam. „Po etin was als een violist die de trompet moest bespelen." Kiselman ziet in de hopeloze situatie tijdens de campagne van 1996 ook de bron van Poetins latere harde optre den tegen kritische media. ,Hij is er bang voor, omdat ze zijn positie kunnen onder mijnen. Poetin wil ze onder controle hebben." Gagarin Dat Poetin uitgroeide tot president verbaast psycho loog Joeriev niet. „Velen in Sint Petersburg zagen niets in hem. Hij is geen Brezjnev of Jeltsin. Toch heeft hij grote verborgen kwaliteiten. Op hetpsychologische vlak is hij vergelijkbaar met kosmo nauten. Die moeten onder de moeilijkste omstandigheden hun taken voor ogen houden. Poetin is voor mij een politie ke Gagarin." GPD zaterdag 25 mei 2002 door Mare Peeperkorn Zonder vis valt er niets te vis sen. Op deze 'natuurwet' lijkt weinig af te dingen, hoewel de EU-landen dat sinds jaar en dag wel proberen. Steeds op nieuw worden wetenschappe lijke adviezen over uitstervende vissoorten overboord gezet, uit angst voor boze vissers die ha vens en rivieren blokkeren. Om lege zeeën te voorkomen, eist Europees Commissaris Franz Fischler (Landbouw en Visserij) nu harde maatregelen: een reductie van de Europese vlootcapaciteit met veertig pro cent. Het zijn zonder meer de ingrij pendste visserij voorstellen ooit, die Fischler dinsdag aan zijn collega's presenteert. Alles bij elkaar opgeteld moeten er zo'n veertienduizend van de in totaal honderdduizend visserssche pen naar de sloop, blijkt uit de voorlopige en nog vertrouwelij ke plannen van de Commissaris. In capaciteit (tonnage) is de te ruggang nog groter: veertig pro cent. Dat komt ruwweg neer op het uit de vaart nemen van de totale Italiaanse vloot. Nederland le vert volgens de plannen 180 van de ruim duizend kotters en trawlers in. Minder boten bete kent minder vissers en minder werk in de verwerkende indu strie. Hoeveel van de ruim vijf honderdduizend banen in de Europese visindustrie (Neder land: elfduizend) verloren gaan, is nog onbekend. Wel duidelijk is dat de afvloeiingsregelingen en sloopplannen flink wat geld gaan kosten. Niet alleen de vis maar ook de sanering wordt duur betaald. Fischler heeft evenwel weinig keus. De afna me van de visbestanden is zon der overdrijving dramatisch te noemen. Ten opzichte van de ja ren zeventig is de hoeveelheid volwassen vis in Europese wate ren bijna gehalveerd. In de Mid dellandse zee is ruim zestig pro cent van de visbestanden onder de biologisch kritische grens (nodig voor voortbestaan) be land. Nu nog doodnormale soorten als kabeljauw en heek dreigen te verdwijnen. De vloot capaciteit is, afhankelijk van de vissoort, dertig tot zestig pro cent groter dan nodig. „Als we zo doorgaan sterven vele vissoorten in de EU uit", schrijft Fischler in zijn voorstel len. De commissie zet helder uiteen wie allemaal schuld hebben aan deze crisis. Ten eerste zijn daar de EU-ministers voor Visserij die ieder jaar tijdens hun tradi tionele nachtelijke 'quota-ver gadering' in december bepalen hoeveel er gevangen mag wor den. Rond vier uur 's ochtends zijn alle goede voornemens en wetenschappelijke adviezen vergeten, en ligt er opnieuw een biologisch onverantwoord re sultaat op tafel. Zelfs als Brussel vanwege een absolute noodsituatie een be perkte (drie maanden) visstop erdoor drukt, schromen be windslieden als demissionair staatssecretaris Faber (Visserij) niet om te vragen of er geen uit zondering mogelijk is voor de Nederlandse vissers. Fischler steekt de hand ook in eigen boezem. De Commissie subsidieert immers met honder den miljoenen euro's per jaar de modernisering van de vloot. Ge volg: grotere schepen met ster kere motoren en nog meer capa citeit. Bijvangst De vissers zelf gaan evenmin vrijuit. De illegale vangst is om vangrijk, wat niet vreemd is ge zien de gebrekkige controle. Daarnaast is er sprake van een aanzienlijke bijvangst aan jon ge vissen door het soort netten dat wordt gebruikt. Voeg deze betaalt voor ieder vissersschip dat uit de vaart gaat moet om hoog, terwijl de modernise ringssubsidie onmiddellijk dient te verdwijnen. Technische verbeteringen van de netten kunnen helpen de te jonge bij vangst te verminderen. Verder stelt Fischler voor de controle op de vangsthoeveel- heden serieus aan te scherpen. Samenwerking tussen de visse- rijpolities van de verschillende EU-landen, hogere boetes en op den duur Europese inspecties moeten de vissers bij hun quota houden. Observatiesatellieten die de schepen volgen en elek tronische logboeken zijn daar bij goede hulpmiddelen. Verzet Het zijn verregaande voorstel len die op fors verzet zullen stui ten. Een voorproefje daarvan was vorige maand al zichtbaar toen Commissaris Loyola de Pa- lacio (Transport) in een briefje aan 'dear Franz' haar „zorg^; verbazing en ongerustheid" uit te over diens voorstellen. De Pa- lacio was voorheen minister voor Landbouw en Visserij in Spanje, na Griekenland de lid staat met de meeste visserssche pen. Fischler uit Oostenrijk (de Alpenstaat heeft geen enkel vis sersschip) toonde zich niet on der de indruk. De kans is dan ook groot dat zijn voorstellen - met wat 'sociale bijsturing' - het in de Commissie halen. Dan verplaatst het strijd toneel zich naar de lidstaten. Behalve Spanje (bijna achttien duizend boten) zullen Grieken land (twintigduizend), Italië (zestienduizend), Portugal (elf duizend) en Frankrijk (negen duizend) er alles aan doen om de plannen te verwateren. Slagen deze landen in hun op zet, dan voorziet Commissaris Wallström (Milieu) voor vis en vissers een regelrechte ramp. Triest stemmend voorbeeld is Canada, waar na jaren van overbevissing al tien jaar geen kabeljauw gevangen mag wor den. Iets dichter bij huis ligt de Noorse zee waar 25 jaar lang de haringvangst taboe was. GPD zaken bij de neiging van vissers om onder een andere vlag (van een land met minder strenge re gels) te gaan varen, en het is dui delijk dat van de sector niet al teveel beterschap valt te ver wachten. Fischler stuurt dan ook aan op strakke afspraken. Ten eerste wil hij af van de jaar lijkse quota-afslag tussen de ministers. In plaats daarvan verlangt de Commissaris meer jarenplannen, gebaseerd op de beste wetenschappelijke advie zen. De slooppremie die Brussel Wat Fischler betreft blijven 180 Nederlandse vissersschepen aan de kant. foto Ruben Oreel door Istvan Kövi en Dylan de Gruijl De Barry Horn Brigade, ac tiegroep De Rode Haan, het Dierenbevrijdingsfront. De Ve- luwse biobranche denkt dat daarachter vijf of zes activisten schuilgaan, onder wie mogelijk de man die wordt verdacht van de moord op Pim Fortuyn. Justitie moet de aanslagen van de laatste jaren opnieuw onder zoeken, vinden de gedupeerden Zoals de aanslag bij Brinky Poultry Trading in Ermelo op zondagochtend 11 juli 1999. Volgens de verzekeringsspecia list beschikten de daders over een plattegrond; precies bij luchtpijpen in de muur waren brandhaarden, waar alles was weggeblazen. Het zou duiden op gebruik van explosieven. Het bedrij f werd in de as gelegd„Er hadden slachtoffers kunnen vallen", zegt directeur B. van den Brink. „Hier vlakbij is de Gamog, die Ermelo van gas voorziet. Je moet er niet aan denken dat dat de lucht in vliegt." De aanslag werd opgeëist door het Dierenbevrijdingsfront in het actieblad Ravage. De daders -bleven onbekend. Van den Brink mocht het politiedossier inzien; het omvatte tot zijn ver bijstering één A-viertje. „Ik .kreeg te horen dat het geen prio riteit had. De politie zegt nog steeds dat het gaat om brand stichting, maar het was een aan slag met explosieven." Van den Brink: „Het gaat om hooguit vijf, zes fanatici, ofwel criminelen die zo'n actie als mo tief gebrui kenHij droeg de po litie namen aan. Het leidde niet tot arrestaties. Van den Brink vroeg na de moord op Fortuyn vergeefs om heropening van het onderzoek. Nertsenfokker Dick van den Hul uit Putten zegt sinds de moord op Fortuyn te weten met wie hij temaken heeft. „Krijg ik nu een bezwaarschrift van de Vereniging Milieu-Offensief (VMO), dan zal ik het gevoel hebben dat er een misdaadorga nisatie achter me aan zit. Met die procedures kunnen ze over meer tekeningen van onze be drijven en huizen beschikken dan wij zelf. Ze weten precies waar ze een aanslag kunnen ple- gen." Liefst vijftien keer voerde de verdachte van de moord op For tuyn namens de VMO bezwa- renprocedures tegen Van den Huls nertsenfokkerij Minkcon BV, dat negen vestigingen telt. Een stil, stug en vasthoudend mens, zo leerde Van den Hul zijn opponent kennen. „Het opstel len van de bezwaren deed hij zelf. Hij ging 's nachts met de ca mera op pad om bewijzen te ver zamelen voor de slechte toe stand waarin de dieren zouden verkeren. De VMO distantieert zich nu van moord op Fortuyn, maar die man was gewoon de VMO." De nacht van vrijdag 9 april 1999 lieten actievoerders bij Minkcon BV in Putten honder den nertsen ontsnappen. De ac tie werd opgeëist door de Barry Horn-brigade, genoemd naar een Britse dierenactivist. De po litie deed onderzoek, maar de prioriteit was niet hoog, merkte de nertsenfokker. „Het is ook een capaciteitsprobleem; ik ge loof dat de politie 's nachts één auto heeft i n Putten én Ermelo Nu lopen er waakhonden en be wakers rond. Een twee meter hoog hek met prikkeldraad moet actievoerders buiten hou den. Brandstichting Bij de eerste aanslag hield de re cherche vol dat het kortsluiting was, zegt directeur W. Soeten- dal van pluimveetransportbe drijf Van de Pol in Kootwijker broek. „De derde keer gingen ze wel uit van brandstichting, maar was ik verdachte." Soe- tendal moest kort daarvoor naar een andere verzekeraar overstappen, omdat de vorige hem na twee miljoenenbranden kwijt wilde. Zondagmorgen 29 januari 1995 brandden zeven trucks van Van de Pol uit bij de Barneveldse pluimveecentrale. Op 9 septem ber 1997 volgden er negen bij het huidige Storteboom in Put ten. Op 4 januari 1999, weer bij de Barneveldse pluimveecen trale, verloor hij er negen. De verzekering keerde 2,8 mil joen uit. „Naar de na-schade kun je fluiten, die is ook bijna twee miljoen", zegt Soetendal. Hoewel de derde aanslag werd opgeëist door actiegroep De Ro de Haan, kreeg Soetendal nooit de indruk dat justitie er veel werk van maakte. „Terwijl om wonenden bij een aanslag een Saab van het terrein zagen rij den en het kenteken doorgaven. Hoe kan dat nou?" GPD pagina 25: voor abortus, tegen verdelgen bladluis Het gaat financieel niet goed met Omroep Zeeland en on danks bezuinigingsmaatrege len is er nog geen zicht op een betere toekomst. Op 17 mei presenteerde de omroep een ambitieus beleidsplan. Ideeën genoeg, maar de vraag voor de provinciale politiek is: steken we onze nek uit voor de om roep? door Harry van Waveren en Joop van de Merbel Ruim drie jaar geleden is besloten de verantwoor delijkheid voor de regionale omroepen over te dragen aan de provincies. In de over gangsperiode die volgde raak ten de omroepen financieel in het slob. De bijdragen aan de omroep zijn nauwelijks meer verhoogd, terwijl de kosten snel opliepen. Het Rijk en de provincies steg- gelden twee jaar over de hoe veelheid geld en de verdeling ervan. Halverwege de discus sie in Den Haag moest de om roep acuut bezuinigen. Tot ie ders spijt verdwenen hierbij diverse programma's en ande re voorzieningen. De brede waardering voor de omroep komt hiermee onder druk te staan. Inmiddels zijn de pro vincies en Den Haag eruit. Het bedrag dat naar Middelburg komt is bekend, maar het is ontoereikend om Omroep Zee land voor enige jaren perspec tief te bieden. Hoe nu verder? Doorgeefluik Voor het CDA is het bel ang van een vitale Omroep Zeeland duidelijk. De omroep vervult een belangrijke integrerende rol in de provincie, waarbij lo kale en regionale thema's wor den belicht en tegenstrijdige opvattingen en belangen naar voren worden gebracht. Nu de zorg voor de regionale omroep is overgedragen aan de provin cie willen wij niet volstaan met het spelen van doorgeefluik. Provinciale Staten stelden in december 2000 in de cultuur nota vast dat Omroep Zeeland een onmisbaar medium is. Bij zo'n uitspraak past een actieve opstelling. Het eerste obstakel waar we als Statenleden tegenaan lo- Bert van Leerdam, 'het gezicht' van Omroep Zeeland Radio. pen, is de haast mythische dis cussie over de journalistieke onafhankelijkheid. Laten wij helder zijn: We zijn niet ge neigd om ons te bemoeien met de programmering, maar ie dereen zal erkennen dat de re gionale pers macht en invloed heeft, die ook doorwerkt in de provinciale politiek. Als er nu Rijks- en provinciaal geld gaat naar de publieke regionale omroep, dan vinden wij het van groot belang dat de om roep zich over de uitoefening van haar taak ook openlijk en publiekelijk wil verantwoor den. Dit is voor ons de reden om te pleiten voor een onaf hankelijke programmaraad bij de omroep. Deze taak ligt momenteel bij het algemeen bestuur. Door nu de zakelijke aspecten over te laten aan een klein bestuur, kan de pro grammaraad zich wijden aan de inhoud. Het bestuur kan te vens als gesprekspartner fun geren voor de provincie; de programmering is hierbij geen issue. Discussie Wij willen actief betrokken zijn bij de regionale omroep, maar wat betekent dat nou? Volledige ondersteuning van het zojuist gepresenteerde be leidsplan 2002-2006? Nee, er kan geen sprake zijn van het zonder politieke discussie overnemen van de wensen van de omroep. Vanuit de provin ciale politiek is gevraagd om dit plan en het siert het bestuur van de omroep en de directeur dat met gestreefd is naar mid delmatigheid, maar dat geko zen is voor een ambitieus plan. De jaarlijkse kosten voor het plan zijn geraamd op 2,9 mil joen euro. Het is duidelijk dat de Provincie Zeeland dit be drag niet kan opbrengen zon der andere prioriteiten te laten Bekeken moet worden wat voor de provincie belangrijke onderwerpen zijn. Wat ons be treft gaat het dan onder meer om de toegankelijkheid van de programma's voor alle Zeeu wen (ondertiteling), behoud van waardevolle opnamen (ar chivering) en verdere verster king van de mogelijkheden voor het leveren van kwaliteit, actualiteit en regionale her kenbaarheid, alsmede een ef ficiënte bedrijfsvoering. Dit kan worden bereikt door een combinatie van een te overzie- foto Lex de Meester ne verhoging van de structure le bijdrage en gerichte inci dentele bijdragen. Daarnaast zullen het provin ciebestuur en het omroepbe- stuur in Den Haag samen moe ten pleiten voor de overige gelden. De kosten van een calamiteitenzender is een verantwoordelijkheid voor Binnenlandse Zaken. Het is onbegrijpelijk dat deze ver antwoordelijkheid nog niet is genomen. Het idee om 24 uur per dag uit te zenden klinkt buitengewoon interessant, maar is voor de provincie ze ker op termijn onbetaalbaar. In november 2001 aanvaardde de Tweede Kamer de motie Wagenaar, waarin de regering is opgeroepen samen met de provincies en de omroepor ganisaties het toekomstper spectief in te kleuren voor de regionale omroepen. De staatssecretaris heeft hierop geantwoord, dat hij over de brug wil komen als de provin cies het voortouw hebben ge nomen. Wat het CDA betreft doen we dat snel. Omroep Zee land verdient steun! De auteurs zijn lid van de CDA-Statenfractie. WEST-DUITSLAND - De Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk hebben overeen stemming bereikt over het verdrag waarmee West-Duits- land zijn soevereiniteit terug krijgt. Het verdrag wordt morgen ondertekend. De her nieuwde zelfstandigheid wordt in West-Duitsland ove rigens niet uitbundig gevierd. PLAT DAK - De gemeente raad van Baarland heeft be sloten, het bouwplan voor vier woningen te laten aanpassen. Het plan gaat uit van een plat dak en dat is niet gewenst, vindt de raad. Door de aanpas sing van de plannen worden de huizen wel 700 gulden duur der; de huur komt dan op 6,50 gulden per week. GEVANGENEN - Ongeveer tachtigduizend Noord-Kore- aanse krijgsgevangenen op het eiland Koje verzetten zich fel tegen hun bewakers. Een geal lieerde officier heeft onder meer Molotov-cocktails ge vonden in de barakken. De Amerikaanse, Canadese, Brit se, Griekse en Nederlandse be wakers hebben wegversper ringen opgesteld, houden traangas gereed en beschikken over machinegeweren om de gevangenen onder controle te krijgen. Uitgever: J. C Boersema Internet: www.pzc nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-maiT web@pzc.nl Hoofdredactie: A. L Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax. (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax. (0113) 273030 E-mail: redgoes@pzc nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax (0115)645741 E-mail redtern@pzc nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114) 372776 Fax. (0114) 372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax. (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee, Goes en Hulst: 8.30-17.00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur Auteursrechten voorbehouden Uitgeveril Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concem De door o aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dal wordt gebruikt voor onze (abonnementen)adnvnistralie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en pro ducten van de titels en de werkmaatschappiien van Wegener ot door ons zorgvuldig geselecteerde derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schnfteli|k melden bijPZC. afdeling lezersservice, Postbus 18,4380 AA Vlissingen Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden, zaterdags tot 13 30 uur. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag; van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0118) 484000. Fax (0118) 470100. Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van /,--) per maand 19,25 per kwartaal: 52,-- perjaar 198,-- Voor toezending per postgeld! een toeslag E-mail: abo@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk; maandag t/m vrijdag: zaterdag; 1,50 Alle bedragen zijn inclusief 6% BW Bankrelaties ABNAMRO 47 70 65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen. Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd bij de advertentieorderafdelmg. Tel: 0118-484321 Behoort tot UJGQGnGr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 4