pzc Delia blijft in de plooi Gewone kropsla meer in trek Brouwerie sluit de Kreeftenkring Frisse zomergeurtjes W11 Restaurant De Brouwerie Horloge Washandjes Prince Kaarten Merbabies zaterdag 25 mei 2002 Kropsla wordt in ons land ook wel als botersla aange duid. Die naam dankt de sla aan (ie(boter)zachte en licht kruidi- jesmaak. Kropsla is rijk aan vi trine C en bevat een grote hoe- veelheid caroteen. Overigens iestaat kropsla voor bijna 95 sit water. Kropsla bevat, even- ilsveel andere groentesoorten iiechts heel weinig calorieën. Dat zou voor mensen die 'aan de üjn'zijn een aansporing kunnen inhouden om toch vooral meer a te eten. Echter maken rij,'al voordat de kropsla op het bord komt, het aanmerkelijk calorierijker door de sla aan te maken met vetrijke mayonaise, slasauzen en dressings. Pogin gen om vervangers van mayo- slasauzen en dergelijke op de marlet te brengen, slaan Diet of nauwelijks aan. Een uit zondering kan men maken voor producten op basis van yoghurt maarniet iedereen is er op ge steld en men grijpt nog graag te- rog op de pot met mayonaise of slasaus. Kropsla wordt in ons land weer veel en vrijwel het gehele jaar doorgegeten. Het is dan ook de meest populaire slasoort die we lennen. In de jaren '80 en '90 werden in ons land verschillen de andere slasoorten geïntrodu ceerd die voor kortere of langere a een zekere populariteit kónden genieten. Hierdoor stagneerde de groei van de con sumptie van de gewone kropsla wel enigszins. Daaraan is in middels een einde gekomen. We eten tegenwoordig weer meer a, ruim 20 kroppen per jaarper persoon. We laten de ijs bergsla, krulandijvie (frisée), lollo rosso, lollo bianco, eiken- i en de verschillende roodlofsoorten dan ook steeds vaker liggen op de plaatsen waai-ze ons worden aangebo den (markt, supermarkt, groen teman), Niettemin kunnen die slasoorten uitstekende diensten verlenen om gerechten te garne ren, Rauw Naast de gewone kropsla gaat de belangstelling steeds m eer uitnaar de kleinbladige sla soorten zoals veldsla, water kers, raketkruid (rucola) en ezelsoren die vrijwel allemaal in kleine toefjes groeien. Ook jon- gebladgroenten zoals spinazie, ipostelein, zuring en raapstelen reten we steeds vaker rauw als sla en dat slaat sinds enkele ja- goed aan. Niemand kijkt er mee vreemd van op wanneer een salade met kaas gepresenteerd wordt op een bedje van jonge spinazieblaadjes. Lamsoren, die eveneens tot de bladgroenten gerekend kunnen worden, kwamen tot voor enke le jaren vrijwel uitsluitend voor in Zeeland waar ze 'in 't wild' op de zilte gronden groeiden. Ze werden er niet alleen als sla ge geten maar ook gesmoord in bo ter. Ze hebben een ietwat zilte smaak en sluiten dan ook goed aan bij gerechten met zeevis. Dat neemt echter niet weg dat de Zeeuwen de gesmoorde lamsoren ook graag bij een bra ve (runder)gehaktbal opdienen. Lamsoren worden tegenwoor dig net als zeekraal gekweekt op percelen die men van tijd tot tijd onder zeewater kan zetten. Op Texel heeft men inmiddels goe de ervaringen opgedaan met het kweken van verschillende soor ten zeegroenten. Naast de gewone kropsla en de verschillende kleinbladige sla soorten is de mesclun sterk in opkomst. Mesclun hoort thuis in het zuiden van Frankrijk en het noorden van Italië. Oorspron kelijk is de mesclun een mengsel van de zaden van verschillende kleinbladige slasoorten, blad groenten en groene tuinkruiden zoals bladpeterselie, bladselde rij en kervel. De zaden werden op een perceel uitgezaaid en werden na verloop van tijd alle maal tegelijk geoogst. Tegenwoordig bestaat de mes clun uit verschillende in stukjes gescheurde slasoorten, jonge bladgroenten en grof gesneden tuinkruiden. De mesclun leent zich net als de kleinbladige slasoorten goed om met in stukjes gescheurde kropsla te mengen. Dergelijke salades laten zich uitstekend aanmaken met een dressing die bestaat uit een deel azijn en drie of vier delen (olijf)olie. Kies de azijnsoort die u het beste aan staat en neem voor de olie de al lerbeste olijfolie die er voorhan den is (extra vierge/vergine). In de meeste supermarkten en bij de groenteman wordt de sla ook kant-en-klaar, gewassen, drooggemaakt en in stukken ge scheurd, aangeboden. Reken voor schoongemaakte sla op 7 5 - 100 gram per persoon als het een bijgerecht betreft. Neem wat meer (ca. 25 gram per persoon) wanneer u een maaltijdsalade wilt samenstellen. Hans Belterman Volgende week worden in de da gelijkse rubriek recepten voor verschillende maaltijdsalades opgenomen. In de loop van de komende weken zullen meer van dergelijke recepten in de dagelijkse rubriek volgen. Naast de gewone kropsla gaat de belangstelling steeds meer uit naar de kleinbladige slasoorten zoals raketkruid (rucola) D it jaar draait het bij delen- te- en zomerparfums om om energie, vitaliteit en fris heid, Pas gewassen T-shirts, bloemen, en citrus, véél citrus. Twaalf jaar geleden was er al nétzomerparfum 'Sun' van Jil Sander. Nu is er dan ook einde- l'jkdemannenvariant. Deze geur bestaat uit drie 'emoties': energie, zonnevreugde en sen sualiteit. De geur is houtachtig, Net elementen van rozemarijn, nootmuskaat en bio-muskus. Tommy Hilfiger brengt de nieu mannengeur 'T', met het aro van pasgewassen T-shirts en Als extraatje voegde hij nog eens een 'Summer Co- voor mannen en vrouwen toe. Het resultaat zijn zeer risse bloemenwatertjes. wit en frisheid is ook het thema 'an Armani White. De 'hij' vari- Jnt heeft geurnoten als berga mot, citroen, tijm en kardemom, Z1] die van munt, gember, wit nout, kruidnagel en muskus. Naast de Eau de Toilettes van '°ng jaar is er nu een bad uodylijn met een bodyshampoo, 5°dylotion en deodorant. De geurDKNY is een ode aan de New York. DKNY Energy en Energy Man is de va op deze geurwaar venkel in verwerkt De opvolger van Azarro's mannengeur "True Lavender' heet 'Pure Lavender'. Ingredi ënten zoals steranijs en jenever bessen geven de geur pit. Speciaal voor sportieve types komt Adidas nu met 'Active Start'. Mint, fruit, bloemen- mandarijn en citrus beloven een energiek gevoel. Esprit gaat de zomer in met een 'vitaliteits- cocktail' die toepasselijk For My Vitality' heet met citrus, ko rianderbladeren, rozenhout en fresia's. Naast de Eau de Toilette is er een bodylotion en een douche gel. Verkwikkend is Summer- moods 'Day' van Lancaster, met citroenen, watervruchten, per ziken en sandelhout. Voor 's avonds is er Summer Moods Night. Jasmijnbloemen, kasj mier- en sandelhout, tonkabo- nen en groene bladeren beloven een sensuele nacht, net als 'Ametista' van Dicini Per Don na. Met deze geur wordt je ge huld in 'de vrouwelijke energie van de maan': een bloemige en oriëntaalse lucht. 'Exult' is een 'passievol' parfum van Naomi Campbell. Ze werd betoverd door de passiebloem, die centraal staat in de geur die opwinding, liefde en 'joie de vi- vre' moet uitstralen. Caroline Göttgens Delia Smith is een van mijn favoriete tuttige Engelse dames. Keurig haar, accentloos Engels, smettelo ze keuken in haar fraaie huis in Suffolk. En al jaren be roemd als tv-kok en kook boekenschrijfster (alleen al 15 miljoen exemplaren ver kocht van de laatste serie Keukengeheimen). Delia Smith schokte enkele jaren geleden de wereld van de snelle foodjockeys door te rug te keren naar de basis keuken. In haar programma How to Cook leerde ze de kijkers hoe ze het best een eitje kunnen bak ken of aardappels koken. Heel wat anders dan de wervelende kookshows van Jamie Oliver of Ainsley Harriott, en gericht op de doorsnee kok die de meesten van ons zijn. Bij Delia, die al 25 jaar kookprogramma's voor de BBC maakt, gaat alles zeer rus tig en zeer zorgvuldig. Af en toe laat ze giechelend zien dat er iets mis gaat, maar snel keert ze weer terug in de plooi. Haar tv-programma's gingen - uiteraard - gepaard met kook boeken en zojuist is haar Keu kengeheimen, deel III, versche nen. Daarin staan oude Engelse klassiekers (marmelade van bit tere sinaasappels, lemon curd), maar ook nieuwe recepten als Bloody Mary soep met wodka tomatensalsa. Verder besteedt ze veel aandacht aan de belang rijkste technieken voor het inmaken (heerlijke pickles Gi- ardiniere en een rokerige toma- tenchutney) en geeft ze tips voor de aanschaf van het juiste keu kengerei. Democratisch Keukengeheimen is ook een de mocratisch kookboek. Smith heeft via haar website (www.de- liaonline.com) haar lezers en kijkers gevraagd hun culinaire wensen aan haar kenbaar te ma- Delia Smith is de succesvolste kookboekenschrijfster in Engeland. ken. In twee hoofdstukken komt Smith tegemoet aan die wensen, met vetarme recepten en een hoofdstuk over koken bij feeste lijke aangelegenheden (waarbij opgenomen een reeks tips voor de organisatorische kanten van het feest). Andere ideeën deed Smith op bij de voetbalsuppor ters. Tot mijn grote verbijste ring zag ik onlangs de tuttige Delia hartstochtelijk als sup porter van Norwich City tekeer gaan. Het blijkt dat de kokkin directielid en mede-eigenaar is van deze Engelse eerste-divisie- clubBovendien leidt ze de cate ring van de vijf restaurants van de voetbalclub. Dus kunnen we er van uitgaan dat de gemiddel- foto Schuyt Co de Engelsman haar echt wel vertelt wat-ie lekker vindt, hoe wel vermoedelijk haar meeste gasten uit de sky-boxen komen. Jacques Hermus Delia Smith, Keukengeheimen deel Hl (uitg. Schuyt&Co, 240 blz., gebonden, 35,65 euro) PICKLES GIARDINIERE Lucy Crabb is chef-kok in een van de res taurants van de voetbalclub Norwich City. Dit is haar recept, dat zij 'pickles uit de Itali aanse tuin' noemt. Ingrediënten: Voor vier potten van 5 dl 225 gr. rode uien, geschild 225 gr. courgettes 350 gr aubergine 250 gr. venkelknol, bijgesneden 1 middelgrote rode paprika 1 middelgrote gele paprika 100 gr. kleine champignons 100 gr. kerstomaatjes (of kleine trostomaat- jes) 6 tenen knoflook, in dunne plakjes 7 eetlepels olijfolie ca. 8 dl goede witte wijnazijn 8 verse laurierblaadjes steeds 8 takjes verse rozemarijn en tijm 16 zwarte peperkorrels 175 g zeezout Verder heb je nodig: vier steriele potten van 5 dl. Bereidingswijze: Zet de groenten de avond tevoren in de pekel. Snijd alle groenten klein: de uien verticaal in achten, de cour gettes en aubergines in dikke lucifers, de venkelknol in punten. Ontdoe de paprika's van hun zaadjes en zaadlijsten en snijd ze in stukjes van 5 cm- Leg alle groenten (behalve de tomaten en knoflook) na elkaar in een schaal (niet van metaal) en bestrooi elk laag met zout. Overgiet ze met 1 3/4 liter water, zet er een bord met iets zwaars op zodat ze onder wa ter blijven, en laat de kom de hele nacht op een koele plaats staan. Laat de groenten de volgende dag in een vergiet uitlekken en spoel ze onder de koude kraan goed af. Schud er het overtollige wa ter af, dep ze met een schone theedoek droog en leg ze 3 uur uitgespreid op een andere theedoek om goed te drogen. Doe de groen ten in een kom en roer er de knoflook, toma ten en olijfolie door. Giet een dun laagje azijn op de bodem van de hete, steriele pot ten en doe er een laurierblad, een takje tijm en een takje rozemarijn in. Vul ze dan met de groenten, de rest van de kruiden en de peperkorrels en giet er zo veel azijn bij dat alles volledig onderstaat. Draai de potten rond om luchtbellen te verwijde ren en duw de groente echt goed onder de azijn voordat ]e de potten met azijnbesten- dige deksels afsluit. Laat ze afkoelen voor dat je er etiketten opplakt, en zet ze een maand lang op een koele, droge, donkere plaats om een milde smaak te ontwikkelen. De groente is zes maanden houdbaar. Met Restaurant De Brouwerie in Brouwershaven sluit zich voor mij de Schouwse Kreeftenkring. In het verrassende dijkhuisrestaurantje van Wim en Suzanne de Smit krijgt de Oosterscheldekreeft een bijzondere behandeling: hij (alleen de mannetjes worden gevangen, de vrouwtjes wor den teruggezet) krijgt op het rooster van de grill zijn speciale barbe- cuesmaak. Het is een mooie avond zodat ik het privilege geniet om in de serre, op de grens met de tuin, te mogen eten. Bui ten is het windstil en scharrelen cle kippen in de ren hun kostje op. Als ze nog voor donker op stok gaan, komen een paar duiven en een merel de rest jes van het voer oppikken. De keuken ligt tussen het eigenlijke restaurant op dijkhoogte en de lager gelegen serre; gastvrouw Suzanne de Smit pendelt treetje op, treetje af tus sen beide niveaus en neemt hoog en laag de tijd voor een praatje. De Brou werie is een 'Wijn aan Tafel'-restau- rant en besteedt als lid van deze kring van restaurants extra aandacht aan de wijnen. Ook hier is de Fumaio van Banfi uit Toscane de aanbevolen kreeften wijn, zoals in alle restaurants die de Kring van de Zeeuwse Kreeft vormen. De Brouwerie weet in een heel eigen huiselijke stijl het beste wat Zeeland heeft te bieden te brengen met een lichte Mediterrane toets: vis, schaal- en schelpdierenIn olij folie gebakken gamba's met een pikante saus (€17,02), Gestoofde zeetongfilets met witte wijnsaus en zeevruchten en in olijfolie gebakken tarbotfilets met morieljesaus (beide tegen dagprijs) zijn daar een voorbeeld van. Een specialiteit die al jaren op de kaart staat, is de op stro gebakken pa ling (€17,92), een gerecht volgens tra ditioneel Zweeds recept, waarbij de paling met stro in een aardewerken pot wordt bereid. De Carpaccio van Serranoham en Bündner Fleisch (€10,66) heeft Wim de Smit ontleend aan de keuken van Zwitserland waar hij geruime tijd werkte, Bündner Fleisch is het ge droogde vlees van koeien die zich te goed hebben gedaan aan de kruiden van de xAlpenweiden. Het Kreeftenmenu van De Brouwerie (€45,00) opent met Spaghettini 'Ma- risco', een smakelijke pasta met zee vruchten in een lichte tomatensaus met basilicum en marjolein, een luch- Molenstraat 31 Tel. 0111-691880 Fax.0111-692551 Sluitingsdagen: dinsdag en woensdag, maar in juli en au gustus 7 dagen open. Keuken open vanaf 17.30 uur Kinderen: aangepaste porties Rolstoel: moeilijk Vegetarisch: in overleg Roken: geen aparte ruimte, wel wil om iets te regelen tige starter die de weg baant voor het klapstuk: de Oosterscheldekreeft, een potige verschijning die even is gebak ken en vervolgens vervolmaakt op de kooltjes van de grill. Wim de Smit spuit er tijdens dit procédé nog wat gesmolten boter op. Het vlees van de kreeft heeft zijn beet behouden en krijgt een specifieke grillsmaak. De 'frisse romige citroensaus' die was aangekondigd op de kaart is inmid dels vervangen door een passender vi naigrette van olijfolie en limoensap met koriander, basilicum, tijm en ro zemarijn, het succes van het vorige kreeftenseizoen. De garnituur bij de ze superkreeft bestaat uit apart geser veerde frietjes, lamsoren, een frisse rabarbercompóte en een tweetal wit te asperges die wellicht wat te dicht bij de grill hebben vertoefd, want ze zijn een beetje doorgegaard. Crêpes, gevuld met Grand Marnier ijs, vormen het toetje. Overigens signaleer ik nogmaals een lekkernij uit Zwitserland bij de des serts op de kaart: Engadiner Nuss Coupe (€4,76), vanille- en caramelijs met walnoten. Voor €1,36 per bol serveert Suzanne de Smit ambachtelijk ijs van de Ame- liahoeve: bitterkoekjesijs, Amaretto- ijs, Grand Marnier-ijs, Caramelijs, roomboterbabbelaarijs en zelfs drop ijs. Op het kaasbordje (€7,94) prijkt tus sen Blue Stilton, geitenkaas, Camem bert, Manchego en Old Amsterdam ook een stukje Bündner Bergkase uit, u raadt het, Zwitserland. Op de website www.debrouwerie.nl staat trouwens behalve de hele menu- en wijnkaart een handige link naar Zwitserland. Rien van Reems Het Zwitserse horlogemerk Rado brengt een nieuw klokkie op de markt in de Sin- tra-lijn: de Rado Sintra Gold. Deze is bij een select aantal ju weliers verkrijgbaar in zwart of platina-kleur met 18-karaat gouden elementen. Hij ken merkt zich door 'een elegante verschijning en een sportief ka rakter'. Door te combineren met kleurschakeringen haakt Rado in op de huidige sieradentrends. Het model is vervaardigd uit hightech kras vast keramiek en saffierkristal. Dit huidvriende- lijke materiaal is bijna net zo hard als diamant en geeft het horloge een bijzondere glans. De prijs: 2895 euro. Weg met de plakhandjes en snuitjes. Zwitsal introdu ceert zachte wegwerpwasharid- jes die met een frisse lotion zijn geïmpregneerd. Met de was handjes kunnen ouders snel en gemakkelijk het hele lichaam van de baby een was- en opfris beurt geven. Gemakkelijk voor onderweg en onmisbaar in de zomer, beweert Zwitsal. Elk washandje is ruim voldoende voor een opfrisbeurt van het he le babylijfje. Bovendien hoeft het kindje niet afgedroogd te worden. De prijs: 3,50 euro. Lu heeft een 'ingenieus' koekje bedacht: Prince Start is een 'ideaal' koekje voor in de ochtend, als tussendoortje of voor bij het ontbijt. De koek jes zitten boordevol granen met traag vrijkomende suikers, die voor langdurig energie zorgen. Daarnaast bevatten de koekjes stukjes chocola, maar ook calci um, vitaminen en mineralen. Prince Start is, zoals het tegen woordig hoort, verpakt in mee- neemzakjes.Een pakje kost 1,85 Mo'Media speelt in op de trend van snel, eenvoudig en lekker koken, zoals vele jon ge koks dat doen in hun kook boeken. Maar die boeken sleep je niet mee naar de supermarkt. Daarom bedacht. Mo'Media handzame, geplastificeerde kookkaarten met daarop meer dere gerechten. Achterop staat een overzichtelijke boodschap penlijst. Er zijn vier van die 'Vanavond'-kaarten; voor pas ta, kip, salade en Thais. Alle re cepten zijn voorzien van icoon tjes, die aangeven hoe lang de bereidingstijd is, welke wijn er lekker bij is, hoe pittig een ge recht is enzovoorts. De recepten zijn van de hand van reis- en cu linair schrijver Alexander Bak ker. De kaarten zijn in de boek handel te koop voor 3,95 euro. Informatie: tel 076-5879333. 1\ /Tagische ze i-VXvoor klein e zeemeerminnen r kleine prinsessen. Deze Magie Merbabies, gele verd door speelgoedfirma Has bro, verhogen de dagelijkse badpret. De speciale parels in het zakje op de vin van de zee meerminnen, zorgen voor mooi gekleurde strepen in het water. 'Aanland' worden de Merbabies leuke meidenpoppen, omdat hun vinnen veranderen in echte benen. De Merbabies zijn er in twee soorten: de gewone en de prinsessen. Met navenante prij zen, van 9,99 tot 17,99 euro. Leeftijd: drie-plus.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 41