Zalm wil afspraak bezuinigingen Meer mannen aan de erectiepil Levenslang geëist voor drievoudige moord Dordrecht Draaideurcrimineel zwaarder gestraft Camera's tegen bumperkleven Den Helder blundert met oudsten Vrouw wekenlang naast dode man Ter Horst verhuist naar volkswijk Virus zeehonden gesignaleerd VVD en CDA oneens over opzet van regeerakkoord Wetenschappers spelen met zandkastelen Spoorwegnet eigendom van Staat Brand bij Heli's Angels niet aangestoken Justitie staakt onderzoek naar strafvervolging Pim Fortuyn Meldingsplicht transactie boven de 15.000 euro DRIEBERGEN - De verkeerspolitie heeft een nieuw hulp middel gekregen om het gevaarlijke en hinderlijke bumper- kleven op de snelwegen aan te pakken. Met een mobiel video systeem gaat zij automobilisten die onvoldoende afstand houden vastleggen. De nieuwe videotechniek is een aanvulling op de opvallende en onopvallende surveillancewagens die bumpex'klevers op heterdaad proberen te betrappen. De videobeelden worden direct door een computer geanalyseerd. Overtreders worden meteen aan de kant gezet voor een forse bon of inname van het rijbewijs. De eerste videolocaties zijn de A2 bij Breukelen en Vianen, de A12 bij Woerden en Wou denberg en de A27 bij Houten. ANP DEN HELDER - De gemeente Den Helder heeft deze week tot twee keer toe een overleden persoon uitgeroepen tot oudste inwoner van de stad. De fout is volgens een woordvoerster ontstaan door de invoe ring van een nieuw computersysteem. Woensdag overleed de oudste inwoonster. De gemeente liet weten dat de bijna 102- jarige mevrouw Gotzsch voortaan als oudste Helderse door het leven zou gaan, maar diezelfde dag bleek dat zij vorige week was gestorven. Uit het bevolkingsregister kwam vervolgens een andere vrouw naar boven, die de oudste inwoonster zou zijn. Dat was de 100-j arige mevrouw Baalde-Van Vliet, maar zij bleek vori ge maand al te zijn overleden. ANP GRONINGEN - Een verwarde vrouw uit Delfzijl heeft enkele weken met haar overleden echtgenoot in huis gezeten. Vol gens een woordvoerder van de politie had de 40-jarige vrouw niet door dat haar man dood was. Pas dinsdagavond besefte de vrouw dat haar 47-jarige man was overleden. Zij belde vervolgens haar familie. De vrouw is opgenomen in een psychiatrisch ziekenhuis. ANP NIJMEGEN - Burgemeester Guusje ter Horst van Nijmegen gaat verhuizen naar een volkswijk in haar stad. De burge meester kondigde bij haar aantreden vorig jaar al aan dat zij elk jaar in een ander stadsdeel wil gaan wonen. Ter Horst woonde sinds april vorig jaar in een gehuurd appar tement aan de Waalkade. Ze verhuist per half juli naar een rij - tjeswoning aan de Groenestraat, op de rand van het Willems kwartier. In deze buurt wonen veel allochtonen. Ter Horst (PvdA) wil tussen de mensen van haar stad wonen. Zij hecht, aldus een woordvoerder van de gemeente, minder waarde aan de representatie van haar huis. ANP ROTTERDAM - De recente zeehondensterfte bij het Deense eiland Anholt wordt veroorzaakt door hetzelfde virus dat in 1988 tot een massale sterfte onder deze dieren leidde. Dit blijkt uit onderzoek door viroloog A. Osterhaus en weten schappelijk medewerkers van de zeehondencrèche in Pieter- buren. De resultaten hiervan zijn gisteren bekendgemaakt. Vooralsnog lijkt het virus zich niet verder te hebben verspreid naar andere zeehondenpopulaties, aldus Osterhaus. Ruim een kwart van de 250 zeehonden bij Anholt is de afgelo pen weken doodgegaan. ANP zaterdag 25 mei 2002 doorJaco van Lambalgen sn Maarten Brakema DEN HAAG - VVD en CDA zijn het nog niet eens over de opzet van een regeerakkoord dat de basis moet vormen voor het be leid van het nieuwe kabinet. VVD-leider Zalm wil dat er ge detailleerde afspraken worden gemaakt, vooral over de ver wachte bezuinigingen. CDA- onderhandelaar Balkenende vindt het voldoende als CDA, VVD en LPF een akkoord op hoofdlijnen sluiten. „De nieuwe bewindslieden moeten weten waar ze aan be ginnen", zei Zalm gisteren na een gesprek met informateur Donner. „Het kan geen wild westakkoord worden. Vooral over vervelende onderwerpen moeten duidelijke afspraken worden gemaakt." De LPF haakt aan bij de WD. „Wij wil len op cruciale punten zeker heid, maar moeten niet een ak koord schrijven dat over de hele linie duimendik is", verklaarde LPF-leider Herben De drie onderhandelaars gaan ervan uit dat de kabinetsforma tie snel geregeld kan zijn. Geen van hen ziet grote programma tische verschillen. Informateur Donner gebruikt dit weekeinde om "in hapklare brokken' de standpunten van de partijen op papier te zetten. Zo worden de onderhandelaars van CDA, LPF en VVD precies op de hoogte gesteld van eikaars idee- en. Maandagochtend gaan Balke nende, Herben en Zalm naar Donner om te praten over de agenda voor de komende week. 's Middags worden de eerste in houdelijke gesprekken gevoerd. Tot nu toe verlopen de gesprek ken 'plezierig, maar ook zake lijk', aldus de woordvoerder van de informateur gisteren. Hij be nadrukte dat er nog niet inhou delijk is onderhandeld. Als het aan WD-onderhande- laar Zalm ligt, dan worden vol gende week ook lijstjes gemaakt van mogelijke bezuinigingen. Een werkgroep van hoge amb tenaren berekende deze week dat het nieuwe kabinet bijna vier miljard euro moet bezuini gen. Donner wil ook afspraken maken over een aantal belang rijke beleidsterreinen. Het gaat dan om het vreemdelingenbe leid, de WAO en de hele financi ële paragraaf. Wat Zalm betreft moet ook de uitbreiding van de Europese Unie aan de orde ko men. De WD heeft aangekon digd daarover een veto uit te willen spreken als de financiën niet goed zijn geregeld. De LPF heeft eerder gepleit voor een re ferendum over de uitbreiding. „Het regeerakkoord hoeft geen heel boekwerk te zijn, maar mijn fractie moet er wel ver trouwen in hebben", aldus Zalm. „Balkenende wil stabili teit, dat wil ik garanderen." LPF-leider Herben pleit ook voor stevige financiële afspra ken. „We willen het goede uit de boedel van Paars halen: het fi- nancieel-economisch beleid. Om die redenen zijn wij blij dat de WD nu aanhaakt", ver klaarde Herben. GPD NOORD WIJK - Een techniekstudent loopt met een vlag die van een zandkasteel is gevallen. Gisteren werd op het strand bij Noordwijk een wetenschappelijke fortenwedstrijd gehouden. Teams van onder meer de TU-Delft en Rijkswaterstaat spraken al hun kennis aan om het ultieme fort te bouwen. Winnaar werd het fort dat het langst stand hield tegen het wassende zeewater. foto Edward Oudenaarden/ANP door Maarten Brakema DEN HAAG - De bij de verkie zingen gedecimeerde PvdA heeft precies een dag na de in stallatie van de Tweede Kamer in nieuwe samenstelling toch al het eerste succes binnen. Het kabinet besloot gisteren zoge heten draaideurcriminelen har der aan te pakken. „We zullen eens zien wie de langste adem heeft", sprak toenmalig PvdA-lijsttrekker Melkert in februari bij de start van de verkiezingscampagne in Arnhem over deze 'veelplegers'. En hoewel hij nu zelf niet meer op de voorste rij in de Tweede Kamer zit, geeft het kabinet hem toch zijn zin. Tegen mensen die meerdere malen vergelijk bare delicten begaan kan in de toekomst een straf worden ge- eist die eenderde hoger is dan normaal. Dat is exact wat Melkert in de hitte van de verkiezingsstrijd DEN HAAG - De Staat wordt per 1 juli definitief eigenaar van het spoorwegennet en de spoor- organisaties Railinfrabeheer, Railverkeersleiding en Railned. Demissionair minister Netelen bos van Verkeer en Waterstaat en interim-president directeur K. Noordzij van NS hebben dat gisteren meegedeeld. De over eenkomst vloeit voort uit de Spoorwegwet die de Tweede Kamer in april heeft aangeno men. In de praktijk verandert er wei nig. Sinds de activiteiten waren gesplitst, was de overheid ver antwoordelijk voor het spoor. Zo betaalde de overheid al het onderhoud en aanleg van de fails. Juridisch vielen de drie or ganisaties en het spoor echter °og onder de NS. Met de over eenkomst draagt de Staat nu ook juridisch verantwoorde lijkheid voor de rails en de drie organisaties. De aandelen van Railinfrabe heer. Railverkeersleiding en Railned worden ondergebracht bij Railinfratrust. Het is de be doeling de drie onderdelen sa nten te voegen tot één railbe- driif. ANP voorstelde: „We moeten eens ophouden dit soort jongens over de bol te aaien en te verdedigen. Van die groep zeg ik: keihard aanpakken." Nu staat nog in het Wetboek van Strafrecht dat recidive als ver zwarende omstandigheid geldt bij een aantal groepen van ver mogens-, gewelds- en beledi gingsdelicten. In die gevallen kan de straf met eenderde wor den verhoogd. Het kabinet wil nu dat het in herhaling vallen als strafverzwarende omstan digheid meer algemeen gaat gelden. Straks vallen daardoor ook mensen die herhaaldelijk de Opiumwet en wapen wetgeving overtreden onder de regeling. Opsteker Op de opsteker voor de PvdA valt overigens wel wat af te din gen. WD-Kamerlid Nicolaï presenteerde immers al ver vóór de verkiezingscampagne een plan van 22 punten op het ge bied van criminaliteitsbestrij ding, met inbegrip van zwaar dere straffen voor recidive. Hij bepleitte eveneens dat rechters de straf in zulke gevallen met eenderde zouden moeten verho gen. Het kabinet was er echter destijds niet voor en de PvdA evenmin. Later ging de PvdA toch overstag. Nicolaï, droog jes: „Sommige kranten schre ven ook al eerder dat de PvdA wat dit betreft plagiaat pleeg de." GPD Het clubhuis van de Heli's Angels aan de Wenckebachweg brandt af. foto Evert Elzinga/ANP van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De brand die gisterochtend een groot deel van het clubhuis van de Heli's An gels aan de Wenckebachweg in Amsterdam in de as legde, is niet aangestoken. Er komt volgens een woordvoerder van de politie dan ook geen onderzoek door de technische recherche. Het is nog niet duidelijk wat dan wel de oorzaak is. Volgens de brandweer begon het vuur in de buurt van de bar. De brand in het clubhuis brak uit rond mid dernacht. Het voorste deel van het gebouwtje ging verloren Toen het vuur ontstond waren er een paar mensen in het club huis. Een persoon raakte licht gewond. Door de geïsoleerde ligging van het gebouw had de brandweer moeite er bij te ko men. Bovendien was er aanvan kelijk een tekort aan bluswater. Ter ondersteuning zette de brandweer een blusboot in. De politie hield een lid van de Heli's Angels aan wegens po ging tot doodslag. De man reed tijdens de brand met zijn ter reinwagen op een agent in. Hij wordt maandag voorgeleid aan de officier van justitie. Een gespecialiseerd bedrijf is gisteren meteen aan de slag ge gaan met het verwijderen van het asbest dat vrijkwam tijdens de brand. Volgens de brandweer is het asbest aangetroffen in gevelpla ten, maar gaat het om zoge noemd hechtgebonden materi aal, waardoor het gevaar op verspreiding van de gevaarlijke vezels vrij klein is. ANP ROTTERDAM - Het Openbaar Ministerie zal haar onderzoek naar een mogelijke strafvervol ging tegen Pim Fortuyn staken. Volgens een woordvoerder van Justitie vervalt de grond voor rechtsvervolging als de betrok kene komt te overlijden. Het of ficieel besluit moet nog vallen, maar vast staat nu al dat de zaak wordt geseponeerd. De instellingen en burgers die enkele maanden geleden aan gifte deden tegen Pim Fortuyn wegens discriminatie van min derheden krijgen daar binnen kort bericht van, aldus de woordvoerder. Toen hij in een Volkskrant-in terview de islam een 'achterlijke cultuur' noemde en pleitte voor afschaffing van artikel 1 van de Grondwet, dat discriminatie op grond van ras, sekse of geloof verbiedt, werd een paar hon derd aangiftes gedaan. Fortuyn haalde zich verder de woede van diverse migranten organisaties op de hals door de islam een gevaar voor de Neder landse samenleving te noemen. Drie organisaties deden aangif te. Het Openbaar Ministerie in Rotterdam onderzocht daarop of Fortuyn strafrechtelijk ver volgd kon wox-den. Voordat hier echter een besluit over kon wor den genomen werd de politicus vermoord. GPD door Floor de Booys en MelchiorZeeman DEN HAAG - De vraagnaar pil len die erectieproblemen ver helpen, stijgt exponentieel. De middelen van de merken Viagra en Uprima zijn aan een opmars bezig, vooral in de Randstad, met een piek in de zomer. De verkoop van de oudere hulp middelen blijft stabiel. Dat blijkt uit het gisteren gepre senteerde onderzoek van de stichting Farmaceutische Ken getallen, verbonden aan de apo thekersorganisatie KNMP. Vooral in de Randstad verloopt de verkoop van de pillen goed. „Dat ligt volgens ons aan de vrijere levensstijl van de Rand stedeling, al worden de pillen inmiddels ook in de steden in het oosten van het land goed ver kocht", meent een woordvoer ster van de KNMP. Maar dat ge geven van die vrijere seksuele moraal en mindere sociale con trole is niet nader onderzocht. Seksuoloog Jan Schipper, ver bonden aan het Haagse Zieken huis Leyenburg, vermoedt dat mannen uit de Randstad bij erectieproblemen eerder naar Viagra grijpen omdat er in de grote steden meer aandacht voor is. „Er zijn meer poliklinie ken seksuologie, dus de huisarts kan makkelijker dooxwemij- zen." Daarnaast rust er volgens Schipper in de Randstad min der een taboe op seks dan op het platteland: „Er is absoluut een andere cultuur Als je alleen al kijkt naar het enorme erotische aanbod in grote steden. Op het platteland heb je dat niet en is men er eerder toe geneigd on volkomenheden te accepteren, deels ook uit schaamte, In de Randstad is die drempel veel la ger en gaat men er meer van uit dat alles maakbaar is. Seks dus ook." De laatste stelling wordt onderschreven door de apothe kers. „De Randstedeling wil di rect een oplossing voor zijn pro bleem", stelt de KNMP. Paardenmiddel De seksuoloog is ovex-igens heel blij dat er Viagra is. „Vroeger kon ik bij erectiepi'oblemen al leen injecties met androskat voorschrijven. Dat is een paar denmiddel met vaak vervelende bijverschijnselen." Een van die bijwei'kingen is een erectie die uren aanhoudt. Schipper: „Heel vex*velend, want die kan weef- selschade vex'oorzaken. Je moet er onmiddellijk mee naar de eer ste hulp voor een tegeninjectie." Bij Viagra neemt de erectie di rect na het orgasme vanzelf af. De pil werkt bovendien ook al leen maar als de man zelf al op gewonden is, maar er zijn bij werkingen. „Hoofdpijn, wazig zien en opvliegers. Dat komt omdat de kleine bloedvaten worden vernauwd en de bloed- toevoer tijdelijk vermindert." Bij mannen die door faalangst geen erectie kunnen krijgen, schrijft de seksuoloog bij voor keur een korte kuur voor: „Puur om hun zelfvertrouwen op te peppen. Daarna lukt het meest al wel weer op eigen kracht." Bij sommige mannen heeft het erectieprobleem een puur licha melijke oorzaak: „Die schrijf ik wél levenslang Viagra voor." Bij fabrikant Pfizer zijn ze toch nog verrast door het succes van Viagra, hoewel er een uitgebreid marktonderzoek aan is vooraf gegaan. „In Nederland hebben ongeveer 200.000 mannen erec tieproblemen. Een groot deel er vaart dat niet als een probleem, die zijn gewoon te oud. De groep waarop wij ons i'ichten is onge veer 60- a 70.000 personen groot", zegt Dick Vente van Pfi zer. Vorig jaar is voor ruim negen miljoen euro aan erectie-stimu lerende middelen uitgegeven. Het overgrote deel ervan betreft de pillen. Aan injecties is een miljoen euro gespendeei-d. GPD van onze redactie binnenland ROTTERDAM - Officier van justitie M. Mol heeft gisteren voor de rechtbank in Dordrecht levenslang geëist tegen twee Schiedammers van respectieve lijk 29 en 34 jaar die verdacht worden van de moord of het me- deplegen van de moord op drie inwoners van Dordrecht. Tegen een derde, 20-jarige verdachte eiste de aanklager 20 jaar cel en tbs. De drie mannen wox-den door het Openbaar Ministerie ver antwoordelijk gehouden voor de moord vorig jaar november op een 39-jarige vx-ouw uit de Giessenstraat in Dordrecht, haar 16-jarige dochter en haar even oude vriendje. Het proces wordt uit veiligheidsoverwe gingen gehouden in de extra be veiligde rechtbank in Rottex"- dam. De slachtoffers werden geboeid en hun monden werden met tape afgeplakt. Ze kregen een krant over het hoofd voordat ze met een schot door het hoofd werden gedood. Een 35-jarige man die ook in de woning was, wist te vluchten. De 11-jarige dochter ontspx-ong de dans. De drie verdachten dachten vol gens de officier van justitie in de woning veel geld aan te treffen. De drie vex-dachten wordt dan ook tevens diefstal met geweld ten laste gelegd. Behalve geld zijn sieraden en een laptop ge stolen. De buit zou uit ruim 15.000 gulden bestaan. Vete De verdachten kenden de 35-ja- rige man uit de computerwe reld. De destijds 19-jarige ver dachte sprak daags tevoren met de man af dat hij zou langsko men om een vete tussen de 34- j arige verdachte en de Dordte- naar te beslechten. De verdachten schoven de schuld gisteren in eikaars schoenen en zeiden allen dat ze de woning aan de Giessenstraat hadden verlaten, voordat de fa tale schoten werden gelost, De 34-jarige verdachte verklaarde onschuldig te zijn. Mol ziet hem echter als de initiatiefnemer en degene die de dodelijke schoten loste. De jongste verdachte \verklaar- de na afloop 'dat het niet de be doeling was dat er drie doden zouden vallen'. Daar sloot de 29-jarige verdachte zich bij aan. Ook erkende hij de diefstal met geweld en gaf hij aan de schade claim van de familieleden te willen betalen. ANP Uitspraak 7 juni. DEN HAAG - De meldings plicht voor ongebruikelijke transacties wordt uitgebreid. Advocaten, notarissen, belas tingadviseurs, accountants en makelaars moeten contante transacties boven de 15.000 eu ro voortaan ook melden. Ook dienen ze bij vermoedens van witwassen aan de bel te trekken. Het kabinet is gisteren met dit voorstel van demissionair mi nister Zalm van Financiën ak koord gegaan. De melding van ongebruikelijke transacties is al verplicht voor banken, wisselkantoren en bij voorbeeld casino's. Ook hande- laren in dure goederen als au to's, boten en antiek, vielen al onder de meldingswet. In 2001 meldden ze ruim 76,000 opval lende betalingen, een record. Een jaar eerder registreerde het meldpunt in Zoetermeer 48.000 transacties. Voor de meeste bex-oepsgroepen is een uitzondering gemaakt voor juridische dienstverlening om te voorkomen dat er een drempel voor rechtshulp ont staat. Advocaten en notarissen hoeven daarom alleen onge bruikelijke transacties te melden die ze bij financiële ad viezen tegenkomen. Ook ac countants en belastingadvi seurs zijn niet meldingsplichtig als ze iemand in een rechtszaak bijstaan. Trust- en administra tiekantoren zijn wel verplicht te melden. Met de uitbreiding van de mel dingsplicht sluit Nederland zich aan bij het recent ver scherpte Europese beleid tegen witwassen. Na de aanslagen op 11 septem ber in de VS is er veel aandacht voor de financiering van terro risten. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 3