Mountainbiken in de Ardennen Vianden lijkt Nederlands bezit Kajakken blijft mogelijk op rivier de Lesse W5 Luxemburg Amtrak Fietstaxi's Legoland Sauerland New-Zealand Djoser Zimmer Frei zaterdag 25 mei 2002 Veel Nederlanders ken nen Luxemburg vanaf de autosnelweg, op weg naar het zonnige zuiden. Of als het land waar je goedkoop kunt tanken in Martelange. Dat kan overigens nog steeds. Benzine is een eu rokwartje en diesel een euro dubbeltje goedkoper dan bij ons. Maar voorlopen, fietsen en treinen heb je geen brand stof nodig. Tijdens een actie ve vakantie lijkt het kleine Luxemburg opeens een groot hertogdom. En dat is het ook. Een groothertog dom. De plattegrond van de CFL, zoals de Luxemburgse spoorwegen zich afkorten, ziet eruit als een getekend mannetje. Twee benen, twee korte armen en een lijf komen overeen met de vijf toeristische regio's die het land kent. De benen gaan naar de Terre Rouge in het zuidwesten en de Moezelstreek in het zuidoosten. De 'rode aarde' (door de ijzer erts) was de mijnstreek in Luxemburg. Sinds 1981 zijn de mijnen dicht en de streek bloeit nu weer op, letterlijk. Tussen verroeste rails staan orchidee- en. De laatste drie levende ijzer- delvers leiden nu toeristen rond in een interactief museum in Rumelange. Het andere been leidt naar wijn; de Moezel biedt veel wit en een enkele bijna-rode, de Pinot Noir. Als de Luxemburgse wijn bouwers niet zo'n ruzie zouden maken - een zoveelste poging tot eenheid mislukte dit voor jaar - zou het product bekender zijn. De armpjes van het CFL-man- netje leiden naar Klein Zwitser land en de Luxemburgse Arden nen. De eerste naam is voor de streek rond Echternach, met de fantastische zandstenen rots formaties rond Berdorf waar je speleologie (grotonderzoek) of verstoppertje kunt spelen. Maar echte steile heuvels, diepe dalen en kronkelende ri viertjes vind je in de Luxemburgse Ardennen. Clervaux Daar gaan we ook mountain biken. In Clervaux. Dat is een stadje in het noorden van Luxemburg dat maar duizend inwoners telt. Maar er is een prachtige kerk, een klooster (met 25 monniken die allen niet- Luxemburgers zijn) en een wit kasteel. In die burcht zit het ge meentehuis, een propvol muse um dat aan het Ardennenoffen Buurgplaaz (558 meter). De meeste toeristen nemen hun ei gen bike mee, maar je kunt ze ook huren op campings en in fietsenzaken in de grotere dor pen. Die zijn trouwens vaak piepklein, de Luxemburgse Ar dennen kennen de charme van het dunbevolkte. Kamperen Ruim 450.000 Nederlanders per jaar gaan naar Luxemburg, zegt Jean-Claude Conter van het Nationaal Verkeersbureau. Vroeger gingen ze allemaal kamperen in de heuvels, met de aardappels en de doperwten in de achterbak. Nog steeds zijn de 'drie weken in de zomer'-cam- pinggasten belangrijk, maar er is een verschuiving naar kortere verblijven in het voor- of najaar. Daarbij gaat een groter deel in een hotel. Het is een trend: de mensen besteden meer en willen actief en avontuur gecombi neerd met luxe en gemak. Gelukkig kun je ook nog ge woon met je gezinnetje fietsen, op een gewone tweewieler over autovrije paden. Elf routes over in totaal 590 kilometer door heel Luxemburg staan in het boekje Velo Tour Luxemburg. Veel ervan zijn vlak, langs ri viertjes en oude spoorlijnen die nu zijn geasfalteerd of met sin tels belegd. De charme van dit werk is dat iedereen het kan en dat - zeker buiten de schoolva kanties - stilte en rust zijn ge waarborgd. Trein De derde vorm van actief bewe gen is verbonden aan de trein. „Onze wandeltochten voeren van station naar station. Zo kun je later vanuit de trein zien wat je allemaal hebt gelopen", zegt René Streffde hoogste baas van de Chemins de Fer Luxembour- geois (CFL). Ook de gids die bij deze vorm van vakantie-activisme hoort, is gemakkelijk, handig en com pleet, met afstanden, tijdsmar- keringen en hellingspercenta ges. De moeilijkheidsgraad is aangegeven met symbolen: één, twee of drie wandelschoentjes. Echt hard fietsen doen ze ook in Luxemburg. Zo trok de 85ste Giro d'Italia van Groningen door naar Luxemburg met als finishplaatsen Esch-sur-Alzet- te. 't Is te hopen dat ze tijdens de Giro ook nog Italië aandoen, want de sponsoring en de be hoefte tot tv-bekendheid leidt het wielrennen langzaamaan wel tot verre omleidingsroutes. Dat geldt zeker voor Luxem burg. Het land is nu al in de ban van de Tour de France, die op zaterdag 6 juli start in de hoofdstad, met een proloog van 7,3 kilometer door het oude centrum. De dag erna is er een eerste etappe van 195 puur Luxemburgse kilome ters die onder andere door stad jes als Vianden, Ettelbrück, Remich, Wormeldange en Ech ternach voert. Maandag 8 juli verlaat de derde etappe na 54 ki lometer het land, via Schengen. En dat is symbolisch, want dat kleine plaatsje is nu Europa- wijd bekend van het akkoord waardoor we onze paspoorten niet meer hoeven te laten zien aan de grens. Herman Veenhof Arnold Hoffmann: „Fietsen zonder helm is niet alleen dom maar ook verboden." sief is gewijd en de ontroerende fototentoonstelling Family Of Man, waarin in zwart-wit de mens is gevangen. De vijfhon derd beroemde en onbekende foto's - de verzameling van Ed- vard Steichen - verhuisden in 1995 van het prestigieuze Muse um Of Modern Art in New York naar dit Luxemburgse plaatsje. In Clervaux begint één van de vijftien langere mountainbike routes die Luxemburg kent. De aanleg ervan is niet zo simpel geweest, want het groothertog dom kent nog strengere milieu wetten dan Nederland. „We moesten wel iets doen, want an ders gaat toch iedereen gewoon wildfietsen", zeggen Carlo Kieffer en Soeraja van Riel, die de Mountain Bike Tour ontwik kelden. „De echte tegenstand kwam trouwens niet van de groene clubs, maar van de ja gers. Die willen het vooral niet tijdens het seizoen in het najaar." Dat leidt tot een raad selachtig zinnetje in het bijbe horend losbladig handboek: „Vermijd wegen en paden met borden die verwijzen naar Klopjachten". We stappen op de fiets, onder begeleiding van Arnold Hoff mann, met zijn FairBikers Luxemburgs neusje van de bikezalm. „Nederlanders doen nogal eens hun helm niet opDat is niet alleen dom, het is ook ge woon verboden." Als wij onze lijven de smalle paden ophijsen, glibberend over boomwortels en bladeren, klinkt het alsof je de skipiste afglijdt: 'Hop-op- op-op-op! De routes (vijftien met in totaal ruim 330 kilometer mtb-trail) zijn pittig, maar goed beweg- wijzerd en niet te lang. Kruis punten met autowegen en steile trajecten staan goed aangege ven op de kaartjes. Je passeert de mooiste plekken van de Oes- ling, zoals de Luxemburgers hun Ardennen noemen. Ook de hoogste top van het land, de Luxemburg is goed te vergelijken met de provincie Drenthe. Het groothertogdom, sinds oktober 2000 bestuurd door prins Henri (47), meet 80 bij 60 kilometer en telt 440.000 inwoners. Een derde daarvan woont in de hoofdstad Luxemburg. Een kwart is buiten lander en dat heeft alles te maken met de 240 banken en Europese instellingen die het groothertogdom kent. De afstand Utrecht-Vianden is 330 kilometer. Per auto neem je van af de snelweg Luik-Luxemburg de afslag Houffaiize of Bastogne. Met de trein kun je via Brussel, maar een mooiere route loopt via Maastricht, Luik en Clervaux. Naast hotels in elke prijsklasse kent Luxemburg 122 campings. De mooiste liggen in de Luxemburgse Ardennen in het noorden van het land. Naast vervoer per bus is er een aantrekkelijk systeem van spoorwe gen, met tientallen kleine stationnetjes en kleine geel-grijs-witte treintjes, die nagenoeg altijd op tijd rijden. Een aanrader is de Luxembourg Card, die per dag 9 kost of per drie dagen met een groep van vijf 44. Dat lijkt duur, maar is slim: gratis openbaar vervoer en gratis entree in ruim veertig musea en attracties. Informatie: er zijn drie uitstekende gidsen verkrijgbaar over fiet sen, mountainbiken en de combinatie wandelen/trein. Ze hebben uitneembare routekaartjes in plastic en goede overzichtskaarten. Velo Tour Luxembourg kost 15Mountain Bike Tour en Train and Tour beiden 12. Goede gratis brochures over Steden en Dorpen, Eten en Drinken en Campings zijn te verkrijgen via 070 - 3649041 of info@verkeersburo-luxemburg.nl. De site van het Nationaal Luxemburgs Verkeersbureau is www.ont.lu Op de kaart lijkt Vianden een hele stad. Maar hier wonen slechts 1600 mensen aan de oe vers van de Our en het is niet veel meer dan de gemoedelijke middeleeuwse kern rond de Grand Rue, die langzaam om hoog loopt naar het majestueu ze slot. Op 11 mei is het Maison Victor Hugo opengegaan, het witte huis aan de brug. De Franse schrijver, die dit jaar twee eeu wen geleden geboren werd, was banneling vanwege zijn banden met Franse communards. Hij beschreef het kasteel als onheil spellend en het volk als goed lachs. Dat lijkt niet veranderd. Het stadje zelf lijkt wel Neder lands bezit, zeker in de zomer. De laatste tien jaar was er een hotel Berg en Dal, een hotel Ora- nienburg, een Hof van Holland, Hotel Bingen heeft een restau rant De Klomp en er is een bou- cherie-charcuterie Jacobsen. In Auberge du Chateau zetelen Maria en Jean Nelissen-Beck- ers. Ze komen oorspronkelijk uit Geleen, maar wonen hier al veertig jaar. Jean Nelissen, die alleen in spraakzaamheid op de wielercommentatorlijkt - ook al passeert de Tour de France tijdens de geheel Luxemburgse etappe op 7 juli dit stadje - heeft veertig kamers en haalt zijn spullen vers. Het mooiste uitzicht op het kas teel is vanuit hotel Belvédère aan de Route de Diekirch. Ook daarin zwaait een Nederlander de scepter. Marijke Verhagen kocht het anderhalf jaar gele den van Luxemburgers. Ze had tien jaar ervaring als manager van Le Vieux Moulin in Assel- born, een museaal plaatsje in het noorden van Luxemburg. Zo'n beetje eigenhandig knapte ze het gebouw op. De inrichting is strak, maar warm, de keuken nu al gerenommeerd. Ook in de campingwereld is de Neder landse invloed merkbaar; in de gids van Camprilux staan tien tallen Hollandse gezinnen te boek die kampeerterreinen run nen in Luxemburg, Koloniaal willen ze geen van allen zijn. „De grootste fout die je hier kunt maken, is een klein land verwarren met het kleineren van mensen. Luxemburg is goed georganiseerd en kent strenge wetten." Omgekeerd kijkt de Luxemburger met belangstel ling naar Nederland. Met Duits Het kasteel van Vianden. foto's Luxembourg National Tourist Office land hadden ze slechte ervarin gen, over Belgen maken ook zij grappen. Kasteel Maar Luxemburg-Nederland ligt gecompliceerder dan een vakantie laat denken. En ner gens uit zich dat pregnanter dan in het kasteel van Vianden. Dat was ooit een Romeins castellum, een Karolingisch kasteel en daarna zetel van de graaf van Vianden, die heel Luxemburg regeerde. In 1417 viel het bij erfenis toe aan het geslacht Oranje-Nas- sau. De Oranjes woonden er nooit echt, maar het was wel hier dat Willem de Zwijger in een familieraad besloot tot ge wapend verzet tegen Spanje, vertelt gidsend historica Gaby Frantzen. Luxemburg hoorde bij Frank rijk, Spanje en Oostenrijk, maar viel in 1815 toe aan de Neder landse koning Willem I. Die liet zich er nooit zien, zette een Prui sisch garnizoen in het land en verkocht het kasteel in 1820 aan een scharrelaar. De verkoop ging letterlijk van een leien dak je- U it medelij den kocht Willem II - toen nog kroonprins - de ruïne zeven jaar later terug. Die Ne- Uitzicht over de stad Vianden. derlandse koning was even po pulair in Luxemburg als zijn va der ongeliefd was. Hij gaf het hertogdom een grondwet en toe gang tot de Duitse Zollverein, de douane-unie die handel en belastingverlichting beteken Amerikanen lijken de trein te hebben herontdekt, Na de aanslagen van 11 september vo rig jaar is het aantal passagiers bij Amtrak met zo'n veertig pro cent gestegen. Reden voor de Amerikaanse spoorwegmaat schappij om het na de Tweede Wereldoorlog sterk uitgedunde railnet weer uit te breiden. Daarvoor is financiële steun aangevraagd bij de overheid. Bezoekers van Kopenhagen kunnen zich deze zomer voor het eerst laten vervoeren door fietstaxi's. De driewielers van Deens fabrikaat, maar ge maakt naar Aziatisch voor beeld, zijn volgens de initiatief nemers goedkoper dan gewone taxi's, maar ook sneller. Tarie ven zijn nog niet bekend. Meer informatie: Kebenhavn Turistbureau, DK-1577 Keben havn V, telefoon 0045 - 70 22 24 42 en via het internet: www. visitcopenhagen.dk Deze maand is in Günzburg (Beieren) Legoland Deutschland geopend. In het 140 hectare grote park vlak bij de Autobahn van Ulm naar Augsburg, zijn in totaal 50 mil joen Legosteentjes verwerkt. De bezoekers kunnen er - net als in het 'moederpark' in Jutland - niet alleen honderden op schaal gemaakte gebouwen bewonde ren maar ook genieten van on der meer spectaculaire shows en een opwindende kanotocht door de jungle. Meer informatie: www.bayern.by In het bekende wintersport oord Winterberg in Sauerland verrees onder de naam 'Dodge City' een compleet country- stadje. Daarin worden muziek feesten georganiseerd waarop drankjes en gerechten in 'Wes tern-stijl' worden uitgeser- veerd. Ook is het mogelijk per koets een wild-west rit te maken door de omgeving. Er kan wor den gekozen voor verschillende arrangementen (inclusief over nachtingen) met volpension in een vier sterrenhotel. Prijs van af 169 per persoon. Meer informatie: Landhotel Grimmeblick, Am Langen Ac ker 5, D-59955 Winterberg-El- keringhausen, telefoon 0049 - 29817070 en internet: www. grimmeblick.de Nieuw-Zeeland heeft in 2001 ruim 25.000 Nederlanders ontvangen. Dat betekende wel iswaar een nieuw record, maar de stijging ten opzichte van 2000 bedroeg ruim vijf procent en dat was minder dan ver wacht. Tourism New Zealand schrijft het niet halen van de prognoses toe aan de afgenomen reislust na de aanslagen op 11 september de. Van Willem II staat het rui terstandbeeld nu nog trots in de stad Luxemburg. Maar pas an derhalve eeuw later pakte groothertog Jean de bouwval aan. Nu is het slot weer bijna als nieuw. Bij Djoser verscheen zojuist het zomermagazine met daarin nu al een greep uit de va kantietrips die de eigenzinnige Leidse reisorganisatie de ko mende winter organiseert. Daaronder een 14-daags kerst- verblijf voor gezinnen met kin deren in Zuid-Afrika en (in de herfst) een rondreis door Egypte voor dezelfde doelgroep, Verder ook veel nieuwtjes, prijsindica ties en losse verhalen. Het zo mermagazine kan worden aan gevraagd bij Djoser, Breestraat 125,2311 CM Leiden, telefoon 071-512 64 00. De grote 'klassieke' kajak vaart op het riviertje de Lesse in de Ardennen blijft mo gelijk. Dit ondanks een gedeel telijk vaarverbod van de Waalse minister Happart. Er kan nog steeds vanuit Houyet (21 km) of Gendron (12 km) worden ver trokken, zo luidt een 'nood kreet' van het familiebedrijf Lesse Kayaks uit Dinant. „We worden overspoeld met vragen", zegt de familie Pitan- ce. „Omdat iedereen denkt dat de gehele rivier de Lesse nu ta boe is. Maar dat geldt alleen voor de Boven Lesse. De klassie ker van Houyet naar Anserem- me wordt niet bedreigd. Er is veel verwarring ontstaan, om dat het gedeelte van de Lesse tussen Han en Houyet wel dicht is. Ons filiaal in Han hebben wij dan ook moeten sluiten en we hebben onze activiteiten ver plaatst naar de Ourthe vanuit La Roche." Met het besluit van Happart - waarover de twintig kayakbe- drijven, verenigd in een federa tie, zeer verbolgen zijn- is er nog 126 km water toegankelijk voor de bootjes op een totaal van 2700 km. Het verbod geldt on der meer de Ambleve, vanuit Coo, een gedeelte van de ooster en de wester-Ourthe en van de Our. „Het argument van Happart dat de kanoër vervuilt, slaat ner gens op aldus de familie Pitan- ce. „We hebben een eigen schoonmaakprogramma en zor gen zelfs voor het onderhoud. Als federatie hebben wij diverse voorstellen gedaan om de rivie ren te beschermen, maar de Waalse regering is daar niet op in gegaan.De familie, die sinds 1978 kanotochten organiseert, noemt de houding van Happart 'bekrompen en radicaal'. Gerard Chel Informatie: Lesse Kayaks, Pla ce de l'Église 2, 5500 Anserem- me-Dinant, België. Tel.: 0032- 82224397,fax: 0032-82226464, e-mail: info@lessekayaks.be. Onlangs kwam alweer de 14e editie uit van Zimer Frei, wat ongeveer aangeeft in wat voor een populariteit het boekje zich mag verheugen. Het gidsje biedt de gebruiker een selectie van circa 3500 logementen in Duitsland en Oostenrijk waar bij het accent is gelegd op adres sen die voor tussen de 12 en de 2 0 euro per persoon een 'nette ka mer met een goed ontbijt' aan bieden. Ook geeft Zimmer Frei nog een lijst van zo'n 700 voordelige va kantiewoningen. Het boekje kost 11 euro is te koop bij alle ANWB-kantoren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 35