Malawi dreigt te verhongeren De Killing Fields van Malta PZC Vakantie 29 zaterdag 25 mei 2002 Collins wil het nog wel een keer voor doen. Hij vouwt zijn handen als voor een gebed, strekt zijn armen en maakt een trekkende beweging om hoog. Zo ging het ook drie maanden ge leden, toen hij in een kano dobberde op een zijtak van de Shire-rivier en pro beerde een waterlelie los te trekken. Centimeters diepe littekens vertellen wat daarna gebeurde. ,,De krokodil sleurde me uit de boot en trok me naar beneden." Collins snapt nog niet hoe hij het over leefde. Er volgde een worstelpartij en ik raakte buiten westen. Ondertussen hadden mijn vrienden alarm geslagen en waren ze met anderen in het water gedoken. Door met peddels te slaan en veel kabaal te maken, liet het beest los en verdween." Collins zweert nooit meer te duiken naar de bollen van waterlelies. Maar wat als binnen een paar weken, zoals iedereen verwacht, de honger opnieuw de kop opsteekt? Het dilemma is groot. De 'chief' van Chokolo, een dorp gele gen aan de oevers van de Shire, die in het uiterste zuiden van Malawi de grens vormt met Mozambique, heeft geen plan. Hij weet van de ouderen dat de laatste grote voedselschaarste en honger uit 1948 dateren.Ook toen aten mensen waterleliebollen en waren er grote problemen met krokodillen", zegt hijgezeten in de schaduw van de baobabboom. Het jagen op krokodillen en ze opeten, vindt hij geen optie. ,,Ze kunnen een mens in hun buik hebben. Ik wil geen problemen hebben met geesten", meent de chief. Collins staart hem wezenloos aan. Verdorde maïsvelden De oogst stelt dit jaar niets voor. Langs de rode stofwegen liggen volledig ver dorde maïsvelden. Frank Nawanje houdt voor het ministerie van Land bouw al 20 jaar de voedselsituatie in het district in de gaten„Er is water ge noeg. Malawi is gezegend met meren en rivieren die met hulp van irrigatie makkelijk vier goede oogsten per jaar mogelijk moeten kunnen maken." Maar irrigatie kost geld. Nawanje's ge bied beslaat 35.000 hectare, waarop 45.000 mensen wonen en boeren. „De mensen roepen om pompen. Een paar jaar terug hebben we er een aantal ge kregen maar van de twaalf die ik er ken, werken er maar vijf. Een pomp kan vier boeren van water voorzien, dus reken maar uit." Vroeger, onder dictator Hastings Ka- muzu Banda, was er terreur en ver trouwde niemand elkaar, maar werd de landbouw gesubsidieerd en werd er bij een hongersnood maïs uitgedeeld. In 1994 maakte Malawi kennis met demo cratie, en de nieuwe door IMF, Wereld bank en donoren voorgeschreven re gels: geen subsidies meer, een open markt en een afgeslankte overheid. Hulp en leningen worden afhankelijk van goed bestuur en sluitende begro tingen. Marktwerking werd het credo, en marktwerking is wat de bewoners ook in deze uithoek de afgelopen maanden echt hebben leren kennen. „We hadden geen maïs en moesten het in de winkel gaan kopen", zegt het dorpshoofd Colvin Sulaimana. Hij krijgt bijval van zijn familie. Een broodmagere vrouw roept kwaad: „In de winkels was bijna nooit maïs of niet te betalen. Een pak van 50 kilo kostte vijf keer de oude prijs. We hebben onze dieren moeten verkopen. En omdat ie dereen dat deed, waren de prijzen bela chelijk laag. Mooie democratie, ik wil Banda terug!" President Bakili Muiuzi, die sinds 1994 regeert en nu de grondwet wil verande ren opdat hij in 2004 voor een derde ter mijn gekozen kan worden, ligt onder vuur in binnen- en buitenland. Minis ters geven ronduit toe dat met de eco nomische crisis en honger een mogelij ke herverkiezing onwaarschijnlijk is. Maar,Muiuzi zit ook in de tang van de internationale gemeenschap. Het IMF weigerde vorige week de beloofde 47 miljoen dollar voor de begroting, om dat 'slecht bestuur en corruptie de fi nanciële hulp frustreren'. De donoren, inclusief Nederland, hebben de geld kraan ook dichtgedraaid. Dit terwijl Malawi op het punt stond juist weer op de lijst te komen van landen waarmee Nederland een ontwikkelingsrelatie wil onderhouden. Rampzalig „Het is rampzalig wat er gebeurt, De donoren hebben een overreactie ver toond - alles ligt nu stil, en dat zet bij de bevolking veel kwaad bloed. Boven dien is de regering weer tot lenen ge dwongen", zegt Jan Jaap Sonke. Hij is een Nederlander die al ruim een kwart eeuw actief is in Malawi, in de tweede regering van Muiuzi eerst vice-minis ter van financiën was en nu transport en openbare werken 'doet'. Sonke erkent dat er corruptie is, maar vindt dat Malawi te hard gestraft wordt voor fouten, die soms door de in ternationale gemeenschap in de hand zijn gewerkt. Een van de grootste schandalen is de verkoop van 's lands reservevoorraad maïs van 110.000 ton aan Kenia, op een moment dat Malawi al tekorten ver toonde. ,Het IMF vond dat een deel van de voorraad verkocht moest worden uit budgettair oogpunt. De regering heeft toen alles verkocht, wat natuurlijk stom is", zegt Sonke. Erger is dat een flink deel van die reserve, 30.000 ton, is 'verdwenen', Het vermoeden is dat mensen uit Muiuzi's entourage het graan gekocht hebben om het vervol gens op de eigen markt te verkopen voor de prijs waarover de vrouw eerder zo klaagde. De honger is dus ook de schuld van de overheid, maar óók van de internatio nale gemeenschap. In Malawi werden drie jaar lang aan het begin van het sei zoen 'starterspakketten' uitgedeeld aan boeren met daarin zaad en kunst mest. „Het werkte, want Malawi had een overschot"geeft een lid van de VN- voedselhulporganisatie (WFP) toe. Het project werd echter stopgezet, omdat het IMF van gesubsidieerde landbouw af wilde. En dus hongert Malawi verder. Het WFP voorziet een catastrofe als de zo sceptische donoren niet snel over de brug komen. Recent besloot de Euro pese Unie 95.000 ton graan en maïs te sturen, maar het totale tekort in Mala wi bedraagt zeker 600.000 ton. En dan zijn er ook nog Zimbabwe, Zambia, Mozambique, Lesotho en Swaziland, die dezelfde problemen hebben. De man van het WFP is duidelijk: „Bijna 20 miljoen mensen kunnen sterven. Wiens schuld het ook is, er moet wor den ingegrepen." Eelco van der Linden boedapest Vakantiebeurzen leveren zel den nieuws op, maar die van Utrecht had dit jaar een pri meur: Bosnië was terug. De ge middelde beursbezoeker moet sprakeloos zijn geweest. Bos nië? Was dat niet het land van de massamoorden, etnische zuive ringen, concentratiekampen, verkrachtingen? Ja, glimlachte de heer Adnan van het Bosnische Verkeersbu reau. Maar de misère was nu voltooid verleden tijd. „De in frastructuur en hotels zijn weer hersteld. De tijd is aangebroken om grenzen weer open te stellen voor stromen toeristen. Bosnië is vol natuur en geschiedenis." Nu kom ik vaak in Bosnië. De wegen zijn pokdalig en worden onveilig gemaakt door als poli tiemannen vermomde struikro vers met speedguns. De hotels zijn groezelig en rekenen dub bele prijzen voor buitenlanders. De natuur is inderdaad over weldigend. Maar een voettocht door de bergen is niet langer aan te raden, tenzij je gedetailleerde kaarten hebt van de mijnenvel den, Zelfs in het rijkere Kroatië, waar veel minder mijnen wer den gelegd, zal het nog twintig jaar duren voor het laatste exemplaar is verwijderd. De geschiedenis is vooral triest. In Sarajevo (12.000 doden) was op het plaveisel al de voetafdruk te bewonderen van Gravilo Princip, die hier met een welge mikt schot de Eerste Wereldoor log ontketende. Thans zijn er de granaatinslagen van de Serviërs bijgekomen. Veel van de schade die een mil joen granaten en mortieren er aanrichtten, is nu hersteld. Maar voor liefhebbers van ei gentijdse geschiedenis is er al tijd nog het platteland. Dorpen zijn verwoest, huizen platge brand, daken bezweken, muren doorboord. Vanuit Londen opereerde ooit het reisbureau 'Holiday for Ma niacs', dat toeristen naar plek ken bracht waar zij de kogels hoorden fluiten. Beiroet was een populaire bestemming in die dagen. Bosnië heeft voor deze categorie een deel van zijn aan trekkelijkheid verloren. Maar toerisme in Bosnië blijft voor alsnog oorlogstoerisme. In Mostar (4.000 doden) hebben ze dat goed begrepen. De souve nirshops verkopen ansicht kaarten van verwoeste straten en videobeelden van het instor ten van de oude brug. De reden om Bosnië te bezoe ken, is niet dat alles er weer nor maal is. Het. zal nog decennia duren voordat toeristen Srebre nica bezoeken, zoals zij Ausch witz aandoen of bijvoorbeeld Omaha Beach in Normandië. Bosnië is abnormaal, en wel licht om die reden interessant. In Jajce (500 doden) heb je het restaurant 'Boem!dat wordt gerund doorKroaten. Aan de Sava is er een café dat speciale - hogere - tarieven hanteert voor moslims. In Pale rijdt iedere Serviër in een Golfje, gestolen uit de VW-fabriek bij Sarajevo. De Lonely Planet Gids voor Kroatië heeft een wervende on dertitel op de kaft: 'Ga voordat de massa terugkeert'. Het Bos nische Verkeersbureau zou een variant daarop op zijn brochu res moeten afdrukken. 'Ga voordat de oorlog terugkeert.' Cees van Zweeden 7 atermorgen acht uur. Plof-plof, klinkt £Jhet in de Maltese badplaats Mellieha. Even later klinken schoten vanuit een ande re hoek. Vogelstropers betrekken hun uit kijkposten en schuttersputjes. Ongetwij feld maken ze vandaag opnieuw honderden slachtoffers. De Maltezen zijn beretrots op hun geschie denis. In 1565 sloeg het land, toen geregeerd door de kruisridders, een Turkse overmacht af. In 1798 nam Napoleon bij verrassing Malta in. Twee jaar later werden de Fransen er verdreven tijdens een volksoproer. Van 1940-1942 is de archipel 28 maanden lang vrijwel onafgebroken gebombardeerd door de As-mogendheden. Toch slaagden de Ita lianen en Duitsers er niet in om Malta te be zetten. Na deze heldendaden handhaven tiendui zenden Maltezen nog altijd de hoogste staat van paraatheid. Vanuit hun schuilhutten en wachttorens schieten ze op alles wat vliegt e(i geen motor heeft. Jaarlijks valt een mas sa vogels, volgens de hoogste schattingen drie miljoen, ten prooi aan stroperijen. Hel Malta ligt op de trekroute via het vasteland van ItaliëSicilië en Afrika en is daardoor in Principe de hemel voor vogelspotters. In werkelijkheid is het een hel. Een van de rampzaligste oordenjigt bij het dorp Qrendi bij de beroemde tempelcom plexen Hagar Qim en Mnajdra. Het naar zee afhellende terrein biedt een magnifiek uit zicht op het rotseilandje Filfla, het eerste stukje land voor trekvogels uit Afrika. Van- daaruit verder vliegen is meedoen aan Rus sische roulette. De tempels worden om zoomd door een massa jachthutten. De regeringen durft de vogeljacht niet te verbieden. Het land telt op een bevolking van ruim 380.000 namelijk 11.000 geregi streerde jagers en 3000 vallenzetters met vergunning. Naar schatting zijn er ook nog 5000 illegale stropers. Momenteel regeert in Malta de Nationalis tische Partij. Best mogelijk dat die binnen kort de macht verliest aan de socialisten. De aanhang van beide partijen is vrijwel gelijk. Mede daardoor ontbreekt het aan moed om een eind te maken aan The killing fields of Malta (term van internationale organisatie Bird watch). Vrijwel wekelijks staan er in de Engelstalige kranten, The Malta Times en The Indepen dent, ingezonden stukken van toeristen die woest zijn over de stroperijen. Vaak gaan die gepaard met de oproep Malta te boycot ten. Maltese vogelaars zien niets in een boycot. Zij beschouwen vakantiegangers als welko me pottenkijkers.Ook Vogelbescherming Nederland, wijst een boycot af. „Wij volgen wat onze zusterorganisatie Birdlife Malta aanbeveelt. Een boycot is alleen zinvol als deze ook effectief is", vertelt woordvoerder Kees de Pater. Wie vakantie wil vieren in een vogelvrien- delijke omgeving zal veel meer landen moe ten boycotten. Volgens Birdwatch leggen in Zuid-Europa jaarlijks 500 miljoen vogels het loodje. Italianen schieten jaarlijks 100- 150 miljoen vogels neer, naar schatting een tiende van alle trekvogels in het Middel landse Zeegebied. Franse jagers zijn goed voor 55 miljoen exemplaren, terwijl er in Portugal en Spanje ook miljoenen sneuve len. Griekenland is eveneens een slagveld, met het eiland Kos als koploper. Op Cyprus, nog geen EU-lid, heeft de jacht volgens Birdwatch bijna industriële vormen aange- nomen.De Maltese stropers hebben de pech dat hun dichtbevolkte land zo klein is (316 km2) dat de toerist er struikelt over de jachthutten en lijmstokken. Mede daardoor ligt Malta herhaaldelijk onder vuur. De vogelbescherming hoopt op verbetering als het land toetreedt tot de EU. De Maltese regering haalt van alles uit de kast om een uitzonderingspositie te krijgen en langduri ge overgangsregelingen uit het vuur te slepen. Daarbij wordt verwezen naar opi niepeilingen die uitwijzen dat slechts een kleine meerderheid warmloopt voor toetre ding tot de EU. Hard optreden tegen de stro pers zou er toe kunnen leiden dat de Malte zen toetreding in meerderheid afwijzen. Volgens Kees de Pater van Vogelbescher ming Nederland is dat pure chantage, „Het kan niet zo zijn dat Malta op dit punt tege moet wordt gekomen. Ik verwacht ook niet dat deze verzoeken worden gehonoreerd." Voorlopig zetten de Maltese jagers hun duistere werken nijver voort. Hun stroop tochten strekken zich zelfs uit tot in Afrika. Vrijwel maandelijks lopen stropers op de luchthaven Luqa tegen de lamp met koffers vol dode vogels. Die zijn bestemd voor ille gale preparateurs. Opgezette vogels vinden op Malta gretig aftrek. De stroperijen kunnen er toe leiden dat toe risten Malta gaan mijden. Ook daarom zal de regering uiteindelijk toch bakzeil moe ten halen. Het land drijft economisch voor ruim veertig procent op het toerisme. En geld is, zo leert de geschiedenis, een rich tinggevende factor in het politieke bedrijf, Aan de rand van de Sint Paulus-baai, ge noemd naar de apostel die hier schipbreuk zou hebben geleden, staat een kerk. De deur staat open voor de zaterdagavondmis. De vrome klanken mengen zich buiten met de droge knallen van de Maltese schutterijHet is nog steeds broedtijd Was Sint Franciscus hier maar gestrand. Willem Staat Slechts op enkele plaatsen, zoals bij Sannat op het eiland Gozo, geldt een jachtverbod. foto Willem Staat foto Eelco van der Linden/GPD Collins bij de rivier waar hij door een krokodil gegrepen werd Zuidelijk Afrika stevent af op een hongersnood erger dan die van 1984, toen in Ethiopië één miljoen mensen omkwamen. Het kleine Malawi, ingeklemd tussen Zambia en Mozambique is er het slechtst aan toe. Overstromingen en droogte, maar ook mismanagement en corruptie hebben 11 mil joen mensen met de rug tegen de muur gezet. „Je eet graszaad, duikt tussen de krokodillen op zoek naar bollen van waterlelies en je verlangt terug naar de dictatuur." IQUE AMB Zuster Clara bij een plattelandsziekenhuis in Malawi. Ze houdt een poster op, waarop geschreven staat dat het de plicht is van de man zijn familie te voeden en dat hij niet alles voor zichzelf mag houdenfoto Eelco van der Linden/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 29