Een gevoel van gelukzaligheid de storm Foster Parents blijft gevangen in het oog van 27 Duikopleidingen ter discussie zaterdag 25 mei 2002 De duikopleidingen zijn (weer eens) in opspraak. Worden cursisten nu wel of niet goed voor bereid op een avontuur onder de waterspiegel? En waarom zijn het in Zeeland vooral Belgen die be trokken zijn bij duikongelukken? Duikcentrum De Kabbelaar aan haven Kloosternol in Scharendij- ke heeft morgen (zondag) ter afslui ting van de Week van de Zee een moment van ongestoorde rust in de aanbieding. Wie even wil ontsnappen aan de waan van de dag en wil ervaren hoe het er onder het wateroppervlak uitziet, wordt aan de hand van een dia-serie en verschillende aquaria in gewijd in de geheimen van de Greve- lingen. Maar pas écht een indruk krijg je door zelf een duikpak aan te trek ken en een ontdekkingstocht langs de bodem te maken. Voor wie dat wil be staat de mogelijkheid (a raison van 39 euro) van een introductieduik met ge diplomeerde instructeurs. Goed, het duikpak zit en we staan - op de schuine dijkhelling balancerend - aan de waterrand. Het rimpelloze meer lonkt. Drie, vier stappen over de met wier bedekte stenen naar de wat vlakkere zandbodem blijken met de dertig kilo zware uitrusting een bijna ondoenlijke opgave. Wanneer de bar rière al struikelend is geslecht, mogen de zwemvliezen aan. Een kunst apart. Kij k eens naar het gemak waarmee in structeur Wietse de Vries er instapt. Hij wel... Het advies om het drijfvest op te blazen en de rubberen schoenen rustig op de rug dobberend in de flip pers te wurmen, biedt uitkomst. „Kwestie van een paar keer doen", verzekert de hulpzame duikleraar la chend. Dan de eerste test. Het ademapparaat in de mond, gezicht in het water en rustig doorademen. Een benauwd ge voel ontstaat rond de longen, waar schijnlijk doordat die niet gewend zijn aan de plotselinge pure luchttoe voer. Paniek blijft uit en dus mag door de knietjes worden gezakt. Voor de eerste keer helemaal onder water, on derwijl rustig doorademend als een vis. Zodra de voeten los komen van de bodem en er een gewichtsloze situatie ontstaat, openbaart zich een gevoel van ongekende gelukzaligheid. Geen ander geluid dan je eigen ademhaling en wegborrelende luchtbellen. De informatie in de korte instructievi deo die eigenaar Bas Mathijssen van de Kabbelaar voorafgaand aan een introductieduik toont, is toch niet he lemaal tevergeefs voorbijgegleden. Dat bij iedere meter dieper even de neus moet worden dichtgeknepen om de oren te klaren, is gelukkig blijven hangen. Dat geldt tevens voor het be sef bij het stijgen niet de adem in te houden, om longbeschadiging te voorkomen. Ongelukken Alleen al in Zeeland worden jaarlijks zevenhonderdduizend duiken gemaakt. De Vries is een zogeheten Padi-in- structeur. Meer dan de helft van alle duikopleidingen ter wereld wordt ge geven volgens deze in de Verenigde Staten ontwikkelde methode. We reldwijd zijn bijna vijfduizend duik centra bij de commerciële opleidings organisatie aangesloten. En wanneer we de instructievideo mogen geloven, ontdekken steeds meer mensen de duiksport. Helaas gaat dat ook ge paard met dodelijke ongelukken, zo als vorige week bij Wemeldinge. Een typische 'Belgenstek', aldus Mathijs sen. Populair, maar niet van gevaar ontbloot door dieptes van gemiddeld veertig meter én stroming. Dat het slachtofffer ook dit keer een zuiderbuur was, verbaast hem geens zins. „Negen van de tien keer zijn het Belgen." De opleiding daar is welis waar gedegen, maar sterk verouderd, geeft Mathijssen als reden. „Klinklare nonsens!weerspreekt de Vlaamse nationaal instructeur Pacal Eeck- houdt die bewering. Eeckhoudt is werkzaam bij de Neder landstalige Liga voor Onderwater sport (Nelos), een non-commerciële organisatie die samen met het Waalse equivalent als opleidingskoepel dient voor meer dan tweehonderd duik scholen. Nelos is op haar beurt aange sloten bij de Belgische Duik Federa tie, die strikt opereert volgens de standaard van de wereldduikfedera- tie CMAS. Dat betekent, benadrukt Eeckhoudt, voor het basisbrevet beslist niet die per dan vijftien meter. Pas bij de ver volgopleiding - en dan nog eens na minimaal dertig duiken - mag de toe gestane diepte worden verdubbeld. „Dus de bewering van Mathijssen dat er in België al heel snel naar veertig meter mag worden gedoken, waar door duikers op geringere diepte over moedig zouden kunnen geraken en daardoor onvoorzichtig worden, is pertinent onjuist!Ruim tweehon derd duikscholen in Vlaanderen en Wallonië zijn aangesloten bij de na tionale duikfederatie. Jaarlijks wordt de opleiding geëvalueerd en - waar nodig - bijgestuurd, aldus Eeckhoudt. Ook de trainers ontvangen met enige regelmaat bijscholing. „De mensen die bij ons hun brevetten halen, weten wel degelijk heel goed wat ze doen en hoe ver ze kunnen gaan." Eeckhoudt heeft zich laten informe ren over de toedracht van het ongeluk bij Wemeldinge. Het slachtoffer had niet de Nelos-, maar de Padi-oplei- ding gevolgd en maakte die fatale zaterdag haar tiende duik in de Oos- terschelde. Anders dan in eerste in stantie werd gesuggereerd, zegt hij, is ze samen met haar beide begeleiders gecontroleerd naar boven gekomen. Van grote paniek was geen sprake. Ook onjuist was de mededeling dat één van de begeleiders bij het voorval eveneens in een korte coma zou zijn beland, heeft Eeckhoudt begrepen. De vrouw zelf was eveneens gewoon bij bewustzijn toen ze op de kant zuurstof kreeg toegediend. Pas later is haar toestand verslechterd en over leed ze aan een overdruk in de longen. De in het Zeeuws-Vlaamse Retran- chement woonachtige Jean-Paul Roels bevestigt de lezing die Eeck houdt schetst voor wat betreft het op leidingsniveau in Vlaanderen. Zelf is hij sinds 1994 lid van een Nelos-duik- club in Brugge en heeft sindsdien on der meer in de Oosterschelde en Gre- velingen ervaring opgedaan. Dat het veelal Belgen zijn die verongelukken op de populaire Zeeuwse duikstek- ken, verbaast hem allerminst. „Het zijn ook bijna alleen maar Belgen die daar duiken. Dan is het van geen won der dat de balans naar die kant uit slaat indien een vergelijk met Neder landers wordt gemaakt." Volgens Roels geldt het Nelos-sys- teem als 'betrouwbaar en modern'. Dit in tegenstelling tot verschillende commerciële duikopleidingen die ook in België én Nederland (en anderelan den) kunnen worden gevolgd. De Padi steekt er wat de commerciëlen betreft evenwel op een positieve manier bo venuit, aldus Roels. Naast zijn Nelos- onderricht heeft hij ook de Ameri kaanse methode beproefd. „Geheel in de traditie van het land van herkomst zijn het cursusmateriaal en de in structies tip-top geregeld. Daar man keert niks aan. Maar het is net als bij iedere opleiding: hoe ga je er later in de praktijk mee om? Wanneer ik het juist inschat, duiken de Belgen meer in clubverband dan hun Nederlandse collega's. Dat is hoe dan ook veiliger." Automatische piloot Hij is het eens met de constatering van Padi-instructeur De Vries dat je een panieksituatie op een diepte van vijf tien meter (zoals in het geval van de Belgische) of meer heel moeilijk kunt trainen. Bovendien zijn het juist veel al ervaren duikers die door gemak zucht en overmoed in de problemen raken. De Vries: „Ze gaan er automa tisch vanuit dat het wel goed zit met hun materiaal. Of gaan - tegen beter weten in - nog even alleen verder het water in. Vergelijk het met autorijden. Met het halen van j e rij bewij s heb j e de basisvaardigheden onder de knie. Maar echte ervaring doe je pas op in de praktijk. Zodra je honderd keer de zelfde weg hebt gereden, dezelfde foto Marijke Folkertsma handelingen hebt verricht, heb je de neiging over te schakelen op de auto matische piloot. Levensgevaarlijk dusEn wie weet wat je doet wanneer je in paniek raakt onderweg. Waar schijnlijk een ruk aan het stuur in de hoop dat het goed uitpakt. Zo is het vaak ook bij duikers die vanaf een be paalde diepte te snel naar boven ko men." Alleen al in Zeeland worden jaarlijks 700.000 duiken gemaakt. Liefhebbers die ook in de meest exoti sche landen zijn geweest om de onder waterspiegel te bewonderen, zijn het er over eens: de mooiste duikstekken vind je in Zeeland. De Vries gebaart, met een armzwaai hem te volgen naar de kant. De duik zit er op. Langzaam aan wordt de wa termassa boven ons hoofd dunner, en laten de wolken zich weer zien. Geen moment gevoel van onveiligheid ge kend. De wandeling terug lijkt na de korte periode van gewichtloosheid, extra zwaar. Wanneer eerst de hand schoenen uitgaan, sijpelt het warm- geworden beschermlaagje water uit het pak. Alsof je in je broek staat te plassen, zo'n gevoel is dat. We zijn weer terug op aarde. Marcel Modde Namens Plan Nederland slaakt woordvoer ster Layana Mokoginta in het hoofdkantoor in Buitenveldert een diepe zucht. De uit komst van het hoger beroep is een nieuwe tegenslag voor de organisatie, die zich al tij den in het oog van de storm bevindt en er maar niet in slaagt naar kalmer vaarwater te laveren. Interim-directeur Rolph Pagano trok zich onlangs terug, nadat bekend was geworden dat hij 18.000 euro per maand zou ontvangen voor een driedaagse werkweek. Vijfduizend donateurs van de ruim twee honderdduizend besloten om die reden te vertrekken. En in 2000 was er het rapport van de commissie-De Boer, dat diep in mis standen bij een Foster Parentsproject op het eiland Haïti dook. Volgens de commissie-De Boer werd niet meer dan vijftig cent van el ke gulden direct besteed aan hulp aan de kinderen: 13.000 mensen stopten toen met hun donaties. Woordvoerster Mokoginta: „Het is voor ons dweilen met de kraan open. Wilgers en de werkgroep Gendt van meneer Van Schaijk dringen ons telkens weer in de verdediging Als het niet dit is, zoals nu met die folder, dan is het wel weer iets anders. Dit speelt al jaren, en het komt iedere keer weer terug. Dit soort mensen blijft aan de gang." 'Gemeen' is het woord dat ze het meest van toepassing vindt op de activiteiten van Wil gers, als er volgens haar al geen sprake is van 'haat'. „Wij zijn boos over de uitspraak van het hof. Meneer Wilgers komt straks weer met een nieuwe folder en dan begint het weer van voren af aanHij krijgt wel heel veel aandacht voor zijn beweringen. Wat de rechter volgens ons eigenlijk zegt is: als je onderzoekt op de manier van meneer Wil gers, dan zou het kunnen zijn dat er geld is dat niet helemaal op de goede manier is uit gegeven. De rechter kan geen uitspraak doen over de rechtmatigheid van die bewe ring, maar baseert zich op de vrijheid van meningsuiting." Maar hoe zit het dan met de beweringen over Barranquilla in Colombia, en de zon der geld achtergelaten kindertjes? Moko ginta: „Juist over Barranquilla ben ik zo ontzettend boos, Ik ben daar zelf geweest, ik heb vier jaar in Colombia gewerkt. Daarom weet ik uit eigen ervaring: wat meneer Wil gers daarover beweert, is zo ontzettend on waar. Ze zeggen dat ze die mensen hebben gevraagd of ze wisten wat Foster Parents Plan was. Nee, dat wisten ze niet, want in Colombia heeft iedereen het over Plan In- ternacional. En ze zeggen dat ze hebben ge vraagd of die mensen geld hadden gekregen. Het antwoord was nee, en dat klopt ook. We geven de mensen niet direct geld in handen. Als je dat doet, dan is de kans aanwezig dat het geld dat bestemd is voor kinderen uitge geven wordt aan alcohol of prostitutie, en dat kan natuurlijk niet de bedoeling zijn. Dus dan moet je dat op een andere manier aanpakken, en dat doen we ook. En tja, als ze zeggen dat de situatie daar schrijnend is, dan is dat, in vergelijking met Nederland, ook zo." „Barranquilla is juist geen goed voorbeeld. Natuurlijk zijn er van de talloze projecten die er lopen ook projecten waar het niet goed gaat. Dat kan niet anders, als je overal op de wereld werkt in soms de meest extre me omstandighedenDat is naar, en zou ook niet mogen." Volgens Plan-criticus Wilgers 'klopt in veel gevallen niets van de verhaaltjes bij de fo to's van de kinderen'. Wilgers: „Je mag van Plan Nederland ook nooit onverwacht op bezoek gaan: je moet het eerst keurig aan kondigen. Dan is er kennelijk nog tijd om een en ander ter plekke te regelen. Een en ander? Nou ja, vul dat zelf maar in." De dames van het Katholieke Vrouwengilde in Den Hoorn zeggen veel mensen te kennen die hun 'adoptiekindje' hebben opgezocht. „De mensen komen laaiend enthousiast te rug uit alle delen van de wereld. Het is dus niet zo dat ze allemaal naar één afgelegen dorpje zijn gegaan waar misschien het een en ander in scène is gezet." Luuk Kortekaas Foster Parents Plan Nederland, tegen woordig Plan Nederland geheten, ligt onder vuur. Berichten over slecht besteed geld, vertrekkende donateurs en een inte- nm-directeur met een royaal salaris zorgen ervoor dat de hulporganisatie in de hoek blijft waar rake klappen vallen. „Het is voor ons vervelend, maar het ergste is dat het slecht is voor het ontwikkelingswerk in het algemeen." Glimlachend kijkt Mahendra uit Nepal vanaf de foto de gulle geldschieters aan. Een vertederend Foster Parentskindje, dat is Mahendra beslist, maar sinds enkele jaren leidt deze beeltenis van de andere kant van de wereld ook tot verwarring. Maar toch bebben de leden van het Katholieke Vrou wengilde in Den Hoorn nog altijd veel ple zier in de zeventien kinderen in verschillen deontwikkelingslanden die zij al sinds 1987 steunen - ondanks de aanhoudende stroom van kritiek die de buitenwereld heeft op Foster Parents Plan (FPP), sinds kort omge doopt tot Plan Nederland. Je zit als sponsor van een Foster Parents- kind door de golf van negatieve publiciteit echt in de verdediging. Het lij kt wel of er een hetze aan de gang is tegen de organisatie", zeggen de dames van het Vrouwengilde. Zij verbazen zich over de stortvloed aan kritiek van de laatste maanden. „Geen instelling bgt zo onder vuur, terwijl er overal wel wat aan de hand is", zegt Ineke van Paassen, lid van het gilde. „Het. is een voortdurende an- hcampagne die volgens mij lijkt te zijn be gonnen zo rond begin 2000, het moment dat nunister Herfkens van ontwikkelingssa menwerking Foster Parents Plan de status gaf van medefinancieringsorganisatie. Daarvan zijn er maar liefst vijf (behalve FPP zijn dat Cordaid, Plivos, Icco en Novib), en die organisaties krijgen de beschikking over een deel van het overheidsbudget voor ontwikkelingshulpHet lij kt wel of er sinds dien bij andere hulporganisaties en indivi duen sprake is van jaloezie ten opzichte van Foster Parents; de koek moet nu over meer dere monden worden verdeeld." Advocaat J. Wilgers van de Stichting Pro ceskostenfonds Misbruikte Kinderen Fos ter Parents Plan uit Yerseke denkt er heel anders over. Hij strijdt al jaren tegen de hulporganisatie. Wilgers kan zich best voorstellen dat mensen ontroerd naar een fotootje van 'hun' kindje kijken, maar vindt het verder zinloos gedoe. „Waarom zou je kinderen financieel adop teren? Ik vind het walgelijk. Volgens mij is ontwikkelingshulp helemaal niet nodig als je de zaken in de wereld eerlijker verdeelt. Als je geld over hebt, geef het dan maar aan de schatkist. Dan kan iemand met een uit kering honderd gulden extra krijgen." Tot zover de inleidende beschietingen van Wilgers. Hij is prima gemutst, want deze week won hij in hoger beroep een proces te gen Plan Nederland. Het is een beetje een ingewikkeld verhaal, maar inzet van het proces was de tekst van een door zijn stich ting vervaardigde folder. Het gerechtshof in Arnhem oordeelde dat beschuldigingen in een folder over activiteiten van FPP in Co lombia bijna allemaal voldoende zijn on derbouwd. Schattingen De beschuldigingen gaan over activiteiten van FPP in de Colombiaanse stad Barran quilla in 1999 en 2000. In de folder staat dat geld voor de kinderen daar nooit is aange komen. De bewering van Wilgers dat er mil joenen zoek zijn, mag hij van het hof doen. De Zeeuwse advocaat geeft verschillende schattingen van het verdwenen geld, maar houdt het in een door hem aan te spannen nieuwe procedure op 16 miljoen euro Na mens 'de mensen van Barranquilla' wil hij dat geld terugvorderen van Plan, desnoods door de bestuursleden van de instelling per soonlijk aansprakelijk te stellen. Wilgers is uiteraard in zijn nopjes met de uitspraak. „Ik ben zelf in Barranquilla ge weest. Wat ik daar aantrof was verschrikke- foto GPD door de Colombiaanse overheid worden verzorgd. Wij hebben becijferd dat van ie dere gulden maar een klein deel daadwer kelijk in Colombia terechtkomt. Dat heb ben wij in die folder gezet. Het hof oordeelde dat we dat met genoeg redenen omkleed hebben, en dat we dat dus mochten publice ren." lijk. Met mijn cliënt Hennie van Schaijk hebben we huis aan huis afgelopen, en we hebben overal gevraagd wat die mensen ontvangen hebben. Het antwoord was tel kens: we hebben niets gezien. Plan Neder land schermt dan met het gegeven dat er in entingen zijn gedaan of dat er onderwijs is gegeven, maar dat zijn zaken die gewoon Joli, een Foster Parents-meisje in Togo.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 27