Vóór abortus, tegen de verdelging van de bladluis In boeven ben ik niet geïnteresseerd Wie en wat Portet van een verdachte veganist Criminoloog Fijnaut 25 Maandag 6 mei begint voor hem zoals elke werkdag. Bij zijn vaste bakker koopt hij zijn broodje, 's Avonds is de 32-jarige Harderwijker wereldnieuws. Van moord verdacht op Pim Fortuyn. Een portret van een Zeeuwse jon gen die in Wageningen radicali seerde. Hij vertikte het om op de leren bank van zijn moeder plaats te nemen. Berekende dat voor dierproeven op de Landbouwuniversiteit tien miljoen fruitvliegjes werden gebruikt. Hij verschanste zich bij een milieu-actie in Wageningen in een boomhut, maar douchte zich gewoon thuis. Vóór abortus, maar fel tegen het verdelgen van bladluis. Een milieufreak die auto reed. De verdachte van de moord op For tuyn hield er extreme denkbeelden op na. Altijd bereid tot discussiëren. Nooit had de ander gelijk. Maar in staat een mens te liquideren? Vrien den en familie reageren ontzet en verbijsterd: hoe goed kennen we hem eigenlijk, waarom vond hij dat de lijsttrekker van LPF dood moest? Pijnlijk is hen duidelijk geworden dat de Harderwijker een dubbelleven leidde. Dat hij een pistool had en kon schieten was niemand bekend. Stie kem moet hij geoefend hebben op ver laten plaatsen, in het bos of in een ou de steenfabriek. Natuurlijk sprak de Harderwijker over Pim Fortuyn.Wie niet in Neder land?", beaamt Sjoerd van de Wouw, vriend en collega. „Nooit was Fortuyn een item waartegen acties waren geboden." Het milieu speelde ook he lemaal geen rol in deze verkiezings campagne. Fortuyn was daarin niet slechter of beter dan anderen. Al ver klaarde de op het platteland van Vel- sen opgegroeide politicus zich onom wonden voorstander van de jacht en de bontindustrie. Slachten was volgens Fortuyn niet iets gevoelloos. Voor de soep bestelde zijn moeder een kip bij zijn vader. Ge fascineerd keek de jonge Pim toe hoe de kip na het afhakken van de kop nog meters over het erf rende. 'Voor iets in de pan komt, moet het wel eerst dood' zei Fortuyn in het jagersblad van 7 fe bruari. Zes jaar terug slachtte de Rotterdammer, inmiddels 'stadspro- fessor', met een bevriende slager ei genhandig een koe. Fortuyn wilde de kleinschalige boerenbedrijven van vroeger terughalen. De verdachte richt in 1992 de Vereni ging Milieu-Offensief op. VMO voert ellenlange juridische procedures tot aan de Raad van State om uitbreiding van intensieve veeteeltbedrijven te voorkomen. Hij en en Sjoerd van de Wouw trekken ook intensief op in het belang van organisaties als Wakker Dier, Lekker Dier en Bont voor Die ren. Gesloten boek Hij worstelt ermee dat zijn denken en doen over dierenwelzijn en grote le vensvraagstukken absoluut niet stro ken met de leef- en denkwereld van zijn directe omgeving. Te vaak stoot hij in heftige discussies zijn neus. Zelfs zijn radicale linkse vrienden ha ken af als ze hem niet meer kunnen volgen. Hij wordt uitgelachen, ge kwetst. Slechts weinigen zijn in staat een goed beeld te schetsen. Over zijn houding als milieu-activist is veel be kend. Zijn privéleven vormt welhaast een gesloten boek. De wortels liggen in Middelburg. Daar wordt hij op 9 juli 1969 geboren. Zijn broer is twee jaar ouder. Moeder is van Britse afkomst. Vader - werk zaam in het onderwijs - overlijdt na een slopende ziekte; zijn jongste zoon van de wereld die absoluut geen die ren hoeft te doden. Van fruit en groen te kun je ook leven. Door dieren te be schermen, beschaaf je de mens, vond hij De domheid van anderen daar over kon hij niet verdragen." Slagers In de jaren negentig trekt de ex-Mid delburger aandacht als 'boomhutbe woner'. Op het 'gekraakte land van Pudoc' (grafisch bedrijf) wordt als protest tegen de woningnood een ten tenkamp opgezet. Hij is een van de laatste 'landkrakers' die uiteindelijk van het terrein vertrekt. Vlak voor de kerstin 1989 haalt hij als Lekker Dier- activist met enkele medestanders de plaatselijke slagers in Wageningen het bloed onder nagels vandaan. Ge kleed in met 'bloed' besmeurde witte jassen parkeert hij een bakfiets vol konijnen op de stoep van slagerij Elings. De actie 'tegen overvloedige consumptie van vlees' escaleert zoda nig dat de slager de actievoerders op hardhandige wijze wegwerkt. De activist wordt steeds vaker met agressie geconfronteerd. Ingegooide ruiten, dreigbrieven en hatelijke tele foontjes. Op dinsdag 15 juni 1995 wordt zijn auto op de kop gezet. Te genover De Gelderlander laat hij manmoedig weten zich niet door het Boerenoff ensief te zullen laten intimi deren. De agrariërs zijn Milieu-Offen sief spuug- en spuugzat. Maar de ac tievoerder is juist extra gebrand om zijn milieu werk voort te zetten. Wel duikt hij onder. Talloze malen veran dert hij daarom van woonstek. Zijn post laat hij opsturen naar postbus adressen, nooit naar zijn woonadres. Herfst 2001 verhuist hij naar Harder wijk en trekt in bij zijn 39-jarige vriendin. Beiden zijn dolgelukkig als hun dochtertje wordt geboren. Des ondanks belandt de kersverse vader daarna op het randje van overspan nenheid. Het doorspitten van milieu vergunningen valt de dossiervreter van VMO steeds zwaarder. Toch merkt niemand iets van de plan nen waarmee hij rondloopt. Op maandagavond 6 mei komt de banen pooler niet thuis bij zijn gezin. Om 18.11 uur, bij een benzinestation naast het mediapark in Hilversum, wordt hun echtgenoot en vader over meesterd door agenten in een kogel vrij vest. Met het moordwapen in de hand. Enkele uren na de moordaan slag ligt ook het leven van zijn vrien din in puin. Verbijsterd en ontredderd hoort ze de rechercheurs aan. Rade loos tast ook zij in het duister. Al bijna drie weken volhardt, voor zo ver bekend, de vermeende moorde naar van Pim Fortuyn in het stilzwij gen over het hoe en waarom. Het rechercheteam hoort alleen zijn naam. De politie ondervraagt hem ook over de onopgeloste moord op Chris van der Werken, een milieu ambtenaar uit Nunspeet. Vol span ning wacht iedereen op zijn verlossen de verklaring. Een motief. De pers stort zich daarvoor massaal op links- Nederland. Radicale splintergroepen worden ontrafeld in de hoop verban den te ontdekken. Ook links radicaal Wageningen weet zich in de schijnwerpers. Een aantal kernleden in deze universiteitsstad duikt onder. Ze pakken hun rugzak en gaan even 'op vakantie'. Winkeltjes sluiten. De geijkte trefcentra zijn leeg. Telefoons gaan uit. E-mailadressen worden opgeheven. Actiegroepen kuisen hun internetpagina's van foto's van actievoerders en informatie over actienieuws. Logisch, vindt Judith, een kennis: „Zolang hijzwijgt, zwij gen wij ook. Aan speculaties over mo gelijke motieven voor de moord doen we niet mee." Henk van Gelder en Paul Bolwerk is dan 17Al op de lagere school koes tert de Zeeuwse jongen belangstelling voor dieren, milieu en de natuur. Hij is lid van de Wereld Natuur Fonds Ran gers, die bijvoorbeeld de duinen vrij maken van zwerfvuil. Vissen geeft een kick. Wel zielig voor de wormen en de vissen. Eigenlijk klopt dat niet. Maar ja, iedereen vindt dat blijkbaar nor maal. Net als vlees eten. Hij wil ermee stoppen en krijgt prompt ruzie met zijn ouders. Zowel op basisschool De Dunenburch als de Stedelijke Scholen Gemeen schap (atheneum) SSGM in Middel burg valt de jongen amper op. Oud conrector J. van Weele herinnert zich hem als een 'pluizebollerige altemati- vo die goed kon leren'. Geen sportieve jongen. „We waren de kneusjes van de tennisvereniging", schaterlacht de oud-gymnasiast Frank van der Zee. Als vijftienjarige vrijwilliger komt de jonge dierenvriend door zijn rechtlij nige opstelling in conflict met de lei ding van de Vogelopvang Walcheren. Het redden van vogels en het met val len doden van muizen die vogelvoer opeten, getuigt naar zijn opvatting van een inconsequente houding. „Hij kon geen compromissen sluiten. Alles wat leefde moest ten koste van alles beschermd worden", schetst het toen malig beheerderspaar Liesbeth en Ben Baukema van het vogelopvang centrum. In 1987 wordt hij veganist als hij in Wageningen milieuhygiëne gaat stu deren; zuivel, eieren en andere dierlij ke producten worden door hem afge zworen. In datzelfde jaar studeert zijn latere vriendin (en moeder van zijn dochtertje) aan de LUW af als vee- teeltdeskundige. Ze leren elkaar ken nen via de Wageningse afdeling van actiegroep Lekker Dier. De vriendin manifesteert zich als hoedster van het welzijn van dieren op internationale transporten. Vier jaar verblijft de ex-Middelburger op de LUW ('87-'90). Hij haalt zijn propedeuse. Maar steeds meer ver schuift het accent van studeren naar actievoeren. Zo zet hij zich in voor vermindering van proefdiergebruik op de universiteit en sluit zich aan bij anti-vivisectiebond NBBV. Mede studenten confronteert hij met gewe tensvragen als 'wil je snijden in een doodgelegen big of in haaien, die sterven als bijvangst van haringvisse- rij?' „Volgens zijn berekening werden op de universiteit tien mil j oen fruitvlieg jes voor dierproeven gebruikt. Daar trok hij dan ook ten strijde tegen. Wij, medestudenten, lachten daar om. Daar reageerde hij dan weer heel schaapachtig op", herinnert Frank van der Zee zich. De tennismaatjes van weleer trekken weinig met elkaar op, maar komen elkaar telkens weer tegen. Eerst in Middelburg, later in Wageningen. Even wonen ze zelfs nog in dezelfde flat. Als Wageningse student ziet Van der Zee zijn oud-klasgenoot radicaliseren. Ande re oud-studenten noemen hun voor malige flatgenoot 'zachtaardig, gedreven, compromisloos en con sciëntieus'. Met zijn (veganistische) levensstijl valt de ex-Middelburger uit de toon. Op het balkon van zijn flat op de twaalfde verdieping liggen al tijd strobalen, waarop champignons groeien. Ook in zijn moestuin is hij driftig in de weer met stro en duiven- poep. Buren houdt hij vriendelijk maar beslist op afstand, In 1991 be landt hij in de alternatieve woonge meenschap Droevendaal. 'De Droef' aan de rand van Wageningen gold als een kweekvijver voor links-kritische mensen. „Vredelievende types met een hoog geiten-wollen-sokken-ge halte. De sofste plek om te wonen", schetst oud-'burgemeester' Patrick Jansen. Tijdens de hoog oplaaiende strijd (tot oktober '98) voor het behoud van de houten barakkencomplexen in de vrijstaat Droevendaal houdt de vega nist zich afzijdig. Geen interesse in dat geneuzel, verklaart een oud-be woner. Geregeld drinkt hij een kop thee, rookt hij joints en deelt LSD. Hij leeft voor zijn gevoel in een we reld, waarin heel veel niet klopt. Hij voelde zich toen onbegrepen. En trok zich terug. In zijn visie was alles be zield. Stenen, groente. De mens - met zijn eigen ik - zelfs extra De hoeder zaterdag 25 mei 2002 De arrestatie van de oud-Middelburger, die wordt verdacht van de moord op LPF-lijsttreker Pim Fortuyn. foto Ton Kastermans/GPD Criminoloog Cyrille Fijnaut. foto Mare Bolsius/GPD Hij bezit meer dan twee-, misschien wel drie duizend boeken over zware criminaliteit die hij allemaal heeft gelezen. Hij heeft meer dan twintig grote onderzoeken geleid naar zo ongeveer alle facetten van de misdaad en de be strijders ervan. Daarover heeft hij in twintig jaar meer dan tweehonderd lezingen gehouden en dan hebben we het alleen over lezingen van wetenschappelijk belang. Want criminoloog Cyrille Fijnaut is niet te beroerd om tegen alleen reiskostenvergoeding voor plaatselijke afdelin gen van de Plattelandsvrouwen of Rotary's een avond te vullen. In zijn zitkamer in Tilburg zegt de hoogleraar straf recht: „In boeven ben ik niet geïnteresseerd. Boe ven zelf zijn niet interessant in de zin van: dat is nou iets dat ik als geval op zich graag zou willen bestude ren. Politiek niet, intellectueel niet en sociaal niet. Ik ben meer geïnteresseerd in de kloof tussen overheid en samenleving: een overheid die regels, grenzen maakt en de misdaad die die grenzen pverschrijdt. Om dat veld goed in kaart te brengen moet je weten wat er gebeurt, zowel binnen de politie als binnen de zware misdaad. Mensen bestuderen de misdaad dik wijls toch een beetje van buitenaf. Ze hebben moeite om met zware misdadigers te communiceren. Maar het is essentieel te weten waarom men de rechtsstaat en de democratie aan de laars lapt. Pas dan weet je hoe je daarop moet reageren." „Ik denk dat eike nieuwe ontwikkeling in de samen leving nieuwe vormen van misdaad met zich mee brengt. De samenleving produceert zijn eigen mis daad door de grenzen die steeds getrokken worden. De communisten wilden een misdaadloze maat schappij creëren. Maar ook zij hadden normen en grenzen, nou we weten allemaal hoe het met hun rechtshandhaving was gesteld." „Ik ben wel gefascineerd door de manier waarop mis dadigers hun hersens gebruiken. Zo'n Hakkelaar, die kun je niet begrijpen als je zijn biografie niet kent. De Belgische psychiater en hoogleraar Etiënne De Greeff heeft in indrukwekkende biografieën beschre ven hoe mensen ertoe komen om zeer zware delicten te plegen. Ik heb daar veel aan gehad bij mijn onder zoek naar corruptie binnen de politie. Bij De Greeff kun je dan lezen hoe die mensen hun gedrag rationali seren, daar een rechtvaardiging voor opbouwen, dan hun eigen normen opzij zetten en uiteindelijk toch geld aannemen. Zo'n proces gaat dikwijls langzaam. Het kan wel een, twee jaar duren voor ze zover zijn." Fijnaut zit in de commissie die de moord op Pim For tuyn onderzoekt. Hij wil hier dan ook niets over kwijt. „Ik kan zelfs niet vertellen waarom ik niets wil zeggen. Meteen na de aanslag ben ik door werkelijk iedereen gebeld en ik heb tegen niemand iets gezegd. Wat later: „Nee, ik kan al helemaal niets zeggen over het milieu-activisme in Nederland." Cyrille Fijnaut groeide op in een gezin van zeven kin deren in Heerlen als zoon van een brigadier van poli tie. „Midden tussen de mijnwerkers. Veel mensen denken dat de multiculturele samenleving iets van deze tijd is, dat is dus niet zo. Bij mij in de klas kwam 60 tot 70 procent van de kinderen uit Polen of van el ders in Europa. Mijn beste vriendje was een Italiaan. Alle conflicten van nu waren er toen al in Heerlen." Op zijn twaalfde ging Fijnaut naar het klein-semina- rie in Deurne. „Ik wilde wat van de wereld zien en het missionaris zijn trok me wel. Het was een combinatie van avontuur en geloof.In de vierde klas zag hij het niet meer zitten. „Het was begin jaren zestig en ik zag de breuk ontstaan tussen de manier waarop het semi narie functioneerde en wat daarbuiten gebeurde. De open geest van bisschop Bekkers maakte de gesloten heid van zo'n instituut alleen maar groter. Ik heb het gymnasium daar gewoon afgemaakt, ik heb absoluut geen negatieve gevoelens over die tijd. De kwaliteit van het onderwijs was enorm, ik profiteer er nog da gelijks van." Na zijn eindexamen wilde Fijnaut niet naar een uni versiteit. „Ik wilde actie, maatschappelijke actie." Hij koos voor de politieacademie, studeerde af met uitsluitend negens en werd inspecteur bij het korps in Tilburg. Bij de politie viel Fijnaut op omdat hij overal zelf bij wilde zijn; bij de ongevallen, bij de huiselijke twisten, de bekeuringen, de inbraken. „De collega's zagen me wel als wat apart. Het was in die tijd heel vreemd als een inspecteur ter plaatse wilde zijn." In 1965 liep hij mee met de studentendemonstraties in Parijs. Weer terug in Tilburg zag hijdat het politiekorps geen ant woord had op de ontwikkelingen van de moderne tijd Daarom ging hij opnieuw studeren. In Nederland be stond er geen studierichting Politie en Justitie. Zo vertrok hij naar Leuven waar hij voor Criminologie en Strafrecht kon kiezen. Hij deed er een jaar korter over dan voorgeschreven en nam er Filosofie bij. „Er zijn jaren geweest met dertig examens. Ik had zo'n honger." Afgestudeerd wilde Fijnaut in Nederland een studie centrum oprichten over en ten bate van de politie. Den Haag voelde daar niets voor. Toen vroeg Leuven of hij niet terug wilde komen om een proefschrift te schrijven. Later werd hij hoogleraar in Rotterdam, waar de democratie naar zijn zin veel te ver was door gevoerd, Bekend is zijn reactie op een werkstuk van drie studentes die hij naar huis stuurde met de mede deling: 'De enige samenhang die ik heb kunnen ont dekken is het nietje in de linkerbovenhoek. Ga eerst uw huiswerk maken, dan praten we verder'. Hij was blij met zijn professoraat in Leuven. Sinds 1999 is hij ook hoogleraar in Tilburg. „In Leuven draaide het om onderwijs, er bleef te weinig tijd voor onderzoek over. Dat heb ik hier in Tilburg wel. Islam De New York University nodigt regelmatig hooglera ren uit de hele wereld uit om gedurende een half se mester gastcolleges te geven. Fijnaut gaat daar om de twee jaar heen en is sinds kort voor de derde keer terug. Meestal gaan hem een stuk of achttien post zakken vol boeken vooruit. Dit jaar was hij speciaal gevraagd college te geven over het internationale ter rorisme, toegespitst op de islam. „In 2000 is in Amerika een rapport verschenen van de top uit de veiligheidssector. Dat rapport was alarme rend. Het voorspelde terroristische aanslagen waar bij zoveel mogelijk mensen gedood zouden worden, een acutebedx'eiging van Amerika. Ik heb dat rapport wel meegekregen. Maar 11 september was een van de aanslagen in een hele lange reeks, die steeds heftiger werd. Tot begin jaren tachtig zag de Amerikaanse overheid het terrorisme als een bijverschijnsel van de Koude Oorlog. Tot die tijd had het weinig kans, de Sovjet-Unie controleerde de ene helft van de wereld, Amerika de andere. Maar rond 1982 krijgen ze in Amerika door dat Rusland een reus op lemen voeten wordt en als dan de aanslag in 1984 op de marinebasis in Libanon plaatsvindt, wordt al snel duidelijk dat die losstaat van de Sovjet-Unie." „Khomeini in Iran was zo'n nieuwe kracht, waar de Russen ook geen greep meer op hadden, terwijl ze dat gebied vroeger goed controleerden. Het gaat nu om allerlei zelfstan dige netwerken en allemaal tegen Amerika." „In Europa kijkt men heel dubbel naar de Verenigde Staten. Aan de ene kant is er het verwijt van een we reldwijde bemoeizucht, maar aan de andere kant wordt er ook van alles van ze verwacht. Vooralsnog vindt Fijnaut dat de politie in Nederland de zware misdaad op een andere manier moet aan pakken. „Er gebeurt te weinig, het gaat allemaal te traag, er is te weinig samenhang. De overheid denkt te licht over de zware criminaliteit. De politie heeft daar geen goed antwoord op. Ze bekijken ieder geval nog te veel apart terwijl je het als één groot, en vooral urgent probleem moet zien. Dat probleem dringt nu wel door tot de regering, maar ik zie nog geen daad krachtig beleid. Ik ben niet ongerust, maar wel be zorgd. De ernst wordt verschrikkelijk onderschat." Celine Rutten Geboren in Heerlen in 1946. 1986 - 1997 hoogleraar Erasmus Universiteit Rotterdam, 1989 tot heden: hoogleraar Katholieke Universiteit Leuven. 1996 tot heden: gasthoogleraar aan de New York Uni versity. 2000 tot heden: hoogleraar aan de KUB in Tilburg. Hij is een autoriteit op het gebied van wetenschappe lijk onderzoek naar de georganiseerde misdaad. Hij is vooral bekend door zijn werk voor de commissie-Van Traa en de commissie- Dutroux in België. Fijnaut zit nu in de commissie die, onder leiding van mr. H. van de Haak, onderzoek doet naar de beveili ging van wijlen Pim Fortuyn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 25