Nederland even één groot afkickcentrum De NOS gaat vol gas, maar met een begrenzer 23 WK voetbal PZC zaterdag 25 mei 2002 Dit jaar géén Oranjetaferelen op de campings. foto Jasper Juinen/ANP Geen zinderende spanning. Geen fabrieken die op halve kracht draaien. Geen stampvolle kroegen-met-breedbeeld. Niet eens een penaltysyndroom. Ne derland moet verplicht afkicken nu Oranje voor het eerst in veer tien jaar een toptoernooi mist. Een land vol ontwenningsver schijnselen zoekt een houvast. „Straks juichen we allemaal voor de underdog." Intrigerende stelling: tijdens een groot sportspektakel als het WK- voetbal schieten de echtscheidings cijfers omhoog. Een opgeklopt fabel tje? Of de waarheid? Sportsociologe Annelies Knoppers, docente aan de Universiteit Utrecht, waagt zich niet aan boude uitspraken. „Je hoort dat verhaal vaak. Het is bijna een soort volkswijsheid. Maar ik heb nog nooit koele cijfers gezien." Niemand die dus kan voorspellen of een WK zonder Oranje veel huwelij ken zal redden. Maar vergelijkings materiaal uit het buitenland doet ver moeden dat ons land veel gebroken harten bespaard blijft. „Volgens on derzoeken in de States is er na grote American football-wedstrijden veel meer huiselijk geweld. De EHBO- posten stromen vol met vrouwen. Nie mand weet precies de oorzaak. Maar wellicht laat de agressie op het veld, gecombineerd met drank, alle echte lijke problemen exploderen." Vredige zomer Minder kapot gegooid servies en min der knallende ruzies: Nederland wacht een vredige zomer. Maar ook een saaie zomer. Geen koude rillingen bij het volkslied. Geen wildvreemden die elkaar na een bloedstollende ver lenging platknuffelen. Geen nationa le discussie over SeedorfDe bittere eliminatie van Oranj e berooft een hele natie van een vloedgolf aan emoties. Wat nu? Het wordt nog een hele toer om De Grote Leegte op te vullen, vreest Knoppers. „We zullen ons leven anders moeten ordenen. We zijn niet meer gezamenlijk supporter van één team. Het patroon kan alle kanten op. Of we gaan gevarieerd kijken, pikken er de leukste wedstrijden uit. Of we kiezen massaal voor de underdog die de ene na de andere favoriet velt. Plot selinge helden doen het altijd goed." Massaal achter de reuzendoder. Leuk, vooral voor de liefhebber. Maar het kan de ravage voor de Nederlandse moneymakers nooit goedmaken. De tactische grollen van Louis van Gaal in Ierland boorden de zakenwereld tientallen, zo niet honderden miljoe nen door de neus. Containers vol oranje-prullaria konden de vergrui- zer in. Vooral de reclamebranche is één van de grote verliezersDe Ster re kende vorig jaar nog likkebaardend op zeer lucratieve tv-blokken tijdens het WK. Zeker na de recordwinst van Euro 2000. In de rust van de halve fi nale tussen Nederland en Italië tou- cheerde'Loekie' 70.000 euro per halve minuut. Na de uitschakeling van Oranje wacht volgende maand nog slechts een aalmoesHet maximale ta rief blijft steken op 27.500 euro (fina le). Een fikse aderlating. „We lopen zes tot zeven miljoen mis", biecht Ster-directeur Julius Minnaar op. „Een grote financiële klap. Het en thousiasme van de adverteerders is stukken minder. Nederland speelt niet en dat heeft een enorme invloed." Zo'n grote impact dat de Ster, zowat voor het eerst sinds de stomme film, campagne moest voeren om de eigen blokken te slijten. Reclame voor re clame. Bizar. Minnaar: „We móésten de beleving wel aanwakkeren. Want we willen de zendtijd vullen. Dat is gelukkig nog aardig gelukt. De finale is bijna uitverkocht, de rest gaat de goede kant op." Hoewel er altijd on verkoopbaar spul zal overblijven. Chma-Costa Rica: letterlijk een blok aan het been. „Zo'n wedstrijd komt hier 's morgens op het scherm. Dan kun je echt geen toptarief vragen. Duizend euro, dat is het wel." De reisbureaus hebben veel minder kopzorgen. Stiekem wordt handen wrijvend de zomer afgewacht. Eigen lijk heeft een Oranje-loos WK alleen maar voordelen. Het vakantiegedrag van de Nederlander volgt een over zichtelijk patroon: ruim van te voren boeken en weinig annuleringen. Dat is nogal anders als heel het land ze- nuwpillen slikt voor de buis. „Bij een groot toernooi regent het last-minute- boekingen", weet Mirjam Dresmé, zegsvrouwe van de ANVR, koepel van de Nederlandse reisbranche.Mensen wachten tot het allerlaatste moment of Oranje doorgaat. Ze durven niet op vakantie te gaan uit angst dat ze daar geen beelden van hun jongens zullen ontvangen. En dus passen ze hun schema aan." Sabbatjaar Niettemin zullen ook de touropera tors moeten wennen aan het sabbat jaar dat het Nederlands elftal zich permitteert. Het brede scala aan WK- reizen, zoals bijvoorbeeld in 1998 En géén hossende menigten. foto Phil Nijhuis/GPD naar Frankrijk, is versmald tot wat verdwaalde li jnvluchten naar het Ver re Oosten. Alleen de ware voetbalfa naat zal nu nog in de ijzeren vogel stappen. Dresmé: „Je vliegt niet zo maar voor een weekendje naar Zuid- Korea of Japan. Dat snappen tour operators natuurlijk ook. Ze hebben ongetwijfeld heel weinig op die route ingekocht." En dat is maar goed ook. Vooral de Nederlandse boeren danken hogere machten dat Kluivert en co in Dublin kans op kans verprutsten. In Zuid-Korea is immers mond- en klauwzeer uitgebroken. De schade was niet te overzien geweest als dui zenden Oranje-gekken het virus had den meegenomen. „Dat had wel eens op een ramp kunnen uitlopen. Zo erg is die uitschakeling nog niet." Isoleercel Roep dat laatste niet in de kroeg-met- breedbeeld, volksbuurt of bierfa- briek. Het Grote Trauma is nog steeds niet verwerkt. De verstokte Oranje fan herrijst pas weer nadat het laatste fluitje in de finale heeft geklonken. Wat niet betekent dat iedereen in juni de isoleercel induikt. Want zelfs een trauma heeft grenzen. „Voetbal is en blijft een volkssport", zegt sportso ciologe Annelies Knoppers ten over vloede, „Dus zullen de mensen straks toch in groten getale wedstrijden gaan kijken. Alleen zal één cruciale factor grotendeels ontbrekende emo tie. De massa kan zich niet associëren met het nationale team. De spanning wordt niet opgevoerd, er worden geen verwachtingen gecreëerd, er is minder opwinding. Dat hele proces, dat we in de sociologe'framing' noemen, ont breekt." Of de sympathieke Belgen zouden voor een daverende stunt moeten zor gen. „Dan hebben we toch nog een gezamenlijke favoriet. Plaatsvervan gend nationalisme. Want een voetbal fan moet natuurlijk altijd ergens vóór zijn." Roel Wiche Van Nijnatten: „We hadden het hele WK wat graag Van Nistelrooy gevolgd. Hij had tot speler van het toernooi kun nen uitgroeien. Voor hem is het echt drama- '1Sch dat Oranje zich niet heeft gekwalifi- Hadden, als, dan. Het blijft bitter dat het Nederlands elftal er niet bij is in Japan en Zuid-Korea. Chris vanNijnatten, chef voet bal bij Studio Sport, proefde rond de oefen wedstrijd van Oranje tegen de VS, on langs in Boston, zelf het chagrijn. „Er is ■jog steeds een kater en die hebben wij ook. w zijn investeringen gepleegd in de ver wachting dat Nederland zou gaan. Tot Dub- •mging iedereen daar ook vanuit. Ik las in HA Today een prikkelend zinnetje in het verslag over dat oefenduel. Dat zinnetje is 1 niij blijven hangen. 'Het Nederlands elf- lal, een team dat er op de een of andere ma- nier in is geslaagd om zich niet te plaatsen voor het WK'. Zo is het natuurlijk ook. Men snapt daar niets van in het buitenland. Met het WK voor de deur probeert Van Nij natten die negatieve bijgedachten te elimi neren. „Je moet het uiteindelijk accepteren. In sport kun je verliezen, ook als je eigenlijk beter bent. Het is wel sterk van invloed dat Oranje er niet bij is. Het bepaalt met welke inzet, hoeveel personeel je gaat werkenWat voor programma's je brengt. En de sfeer is een stuk minder." Verslaggever Voor de manier waarop Studio Sport het WK in de huiskamer brengt, heeft de absen tie van Oranje flinke consequenties. Zo gaan er wel zeven commentatoren - Theo Reitsma doet het openingsduel en de finale - naar het WK, maar niet één verslaggever. ,We hadden er twee willen sturen. Maar wat is het rendement? Dat is beperkt. In samen spraak met de hoofdredactie hebben we be sloten om ze thuis te houden." Dat levert al gauw een besparing op van twee tot drie ton, rekent Van Nijnatten voor. „Dat geld sparen we liever uit voor het eerstvolgende EK. Ik hoef niet uit te leggen dat het de komende jaren geen vetpot zal zijn bij de media. Het is inleveren geblazen. Over de financiële kant van de zaak wil Van Nijnatten zich niet al te druk maken. „Daar is een andere afdeling mee bezig. Ik ben chef voetbal, ik moet het toernooi journalistiek benaderen. Ik had het ook mooi gevonden als er veel reclame was verkocht rond de wedstrijden van Oranje, hoewel de NOS daar maar een beperkt deel van krijgt. De kijker zal desondanks op zijn wenken worden bediend, belooft Van Nijnatten. „Ieder nadeel heeft zijn voordeel", para fraseert hij nog maar eens Johan Cruijff „Voor ons is het een journalistieke uitda ging om de kwaliteit van de uitzendingen zo hoog mogelijk te krijgen. Alle wedstrijden komen live op tv en op wedstrijddagen is er 's avonds op prime-time een anderhalf uur durend programma waarin de hoogtepun ten ruim aan bod komen." „Een lange samenvatting van de belang rijkste wedstrijd, een historisch blok en korte reportages. Twee vaste duo's presen teren: Humberto Tan met Wim Rijsbergen en Tom Egbers met Youri Mulder. Er zullen weinig tot geen studiogasten zijn, alleen als daar een nadrukkelijke aanleiding voor is. Pas vanaf de achtste finales zullen we pro beren elke wedstrijd in perspectief te plaat sen. In die poules heeft dat nog weinig zin. Cruijff zal vier keer te zien zijn om de balans op te maken, terug te blikken, trends te sig naleren en eventuele incidenten te duiden. Al met al denk ik dat het in die avonduren een heel aardig programma oplevert. Een programma met heel veel beelden en na drukkelijk geen talkshow." Hij is niet bang dat de belangstelling zonder Oranje erg zal tegenvallen. „Er zijn straks genoeg mooie dingen te zien. Echte liefheb bers gaan naar die wedstrijden kijken, dat is klaar. Als het toernooi vordert worden dat er meer. En in het beslissende stadium zijn het er nog meer. Maar volle voetbalcafés zul je weinig te zien krijgen." Oefenduel De veelgehoorde opvatting dat het mis schien wel goed is dat Oranje eens een keer op een groot voetbaltoernooi ontbreekt, wordt niet door Van Nijnatten onderschre ven „Ik denk niet dat het zo werkt. Het kan juist heel negatief doorwerken. USA Today schreef dat van de echte voetballanden Ne derland de grootste afwezige is. Je naam lijdt eronder. Ik sprak voor het oefenduel van Nederland tegen de VS Jacques Hermans, die voetbal- coach is op de universiteit van Cincinnatti. „Ik hoop wel dat Oranje wint, want anders beginnen mensen zich hier af te vragen wat ze eigenlijk met een Nederlandse coach moeten." Topsport is keihard en dat geldt ook voor de journalisten die het moeten verslaan, weet Van Nijnatten uit eigen ervaring. „Neder landse verslaggevers zullen daar merken dat ze een land vertegenwoordigen dat niet meedoet. Het zal voor hen veel moeilijker zijn om overal bij te komen". Ook zonder eigen verslaggevers ter plaatse zal Studio Sport een journalistiek verant woord product afleveren, belooft Van Nij natten. „Met Oranje erbij zouden we alles uit de kast hebben gehaald. Nu gaan we ook vol gas, maar met een begrenzer." Hij ver heugt zich er op, vanwege het werk en als liefhebber. „En", relativeert hij de gevolgen van de afwezigheid van Oranje toch nog maar een keer, „nu slaap ik lekker elke nacht thuis. Anders had ik een maand daar gezeten." Jos Pak

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 23