Ploeg zet Simoni uit de Giro PZC Twee prijzen voor Van de Bunt Chivu langer bij Ajax WK-koorts stijgt sterk in Brazilië Ferrar jaagt de roem van Lance achterna 21 Slabbekoorn blijft in leiderstrui Olympia's Tour De Boer blijft bij Barcelona ADO verliest Honkballer breekt record Erik Dekker weer aan de start Rodriguez naar schaatsploeg TVM Ivan Sokolov naar NK schaken Golflegende Sam Snead overleden FC Utrecht is geklaag Adelaar beu zaterdag 25 mei 2002 doorAndré Hoogeboom AMSTERDAM - Cristian Chi- vuzal niet vertrekken bij Ajax. Dit liet de aanvoerder gisteren weten na de oefenwedstrijd te gen DWV waarmee Ajax het seizoen afsloot. Er zou veel belangstelling voor de Roemeen zijn, met name uit Italië. Eerder liet Chivu al we- ten dat hij niets meer kon leren bij Ajax. Het kampioenschap en de deelname aan de Cham pions League volgend seizoen, gevoegd bij zijn goede relatie met trainer Ronald Koeman hebben de libero doen beslui ten niet te vertrekken. Ronald Koeman liet ook weten dat wat hem betreft Zlatan Ibrahimovic mag vertrekken. De dure Zweed, die een teleur stellend seizoen achter de rug heeft, bevindt zich nu in Japan waar hij zich voorbereidt op het wereldkampioenschap. Koeman: „Het is duidelijk dat Mido mijn eerste keus is. We staan open voor clubs, meer voor Ibrahimovic dan voor Machlas." De keuze van Koeman is op merkelijk. De trainer is lyrisch over de voetbalkwaliteiten van de Zweed, maar uiterst kri tisch over zijn mentaliteit. Nu heeft hij zich duidelijk uitge sproken en gekozen voor Machlas. „We hebben drie spe lers voor twee posities. En een speler als Ibrahimovic moet spelen." Volgens voorzitter Van Praag zou er al belangstel ling zijn voor de spits, vooral uit Italië. GPD van onze sportredactie CAMPOBASSO - Dopingperi- kelen blijven de Ronde van Ita lië beheersen. Na de uitsluiting van voormalig winnaar Garzelli verdween gisteren ook Gilberto Simoni uit de Giro. De winnaar van vorig jaar werd voor de start van de twaalfde etappe door zijn ploeg Saeco teruggetrok ken. En ook de Italiaan Roberto Sgambelluri van Mercatone Uno startte niet. Hij werd posi tief bevonden op nesp, de nieu we verbetering van het bloeddopingmiddel epo. In de trine van Simoni werd bij een Controle in de aanloop naar de (Jiro sporen van cocaïne gevon- BARCELONA - Frank de Boer (31) speelt ook het komende sei- ioen bij Barcelona. De record international heeft met de Spaanse club overeenstemming bereikt over een verlenging van lijn aflopende contract met één jaar De toekomst van De Boer was lange tijd onduidelijk. Door de rentree van Louis van Gaal als trainer van de Catalaanse top club kwam er een opening in de moeizame onderhandelingen. „Met Louis als trainer durven we een contract voor een jaar wel aan", liet zaakwaarnemer Cohen weten. ANP den. De renner, die donderdag de elfde etappe won, wijt de vondst aan de verdovende injec tie van een tandarts op de dag van de controle. Girobaas Carmine Castellano maakte het vertrek van Simoni uit de ronde bekend. Diverse ploegleiders wensten dat de renner zou stoppen om het ima go van de Ronde van Italië niet nog meer te besmeuren. Castellano betreurde dat het re sultaat van de contra-expertise van Simoni niet al voor de start van de Giro bekend was. De wielrenner testte namelijk op 24 april, zestien dagen voor de pro loog in Groningen, al positief. Denis Lunghi won gisteren de twaalfde etappe, van Campo- basso naar Chieti. De Italiaanse wielrenner uit de Calpack- ploeg kwam na 201 kilometer alleen aan. Hij had een dikke halve minuut voorsprong op twee achtervolgers: de Duitser Bert Grabsch (Phonak) en de Italiaan Lorenzo Bernucci (Landbouwkrediet). Het pelo ton finishte op ruime achter stand. De Duitser Jens Heppner uit de Telekom-ploeg behoudt de roze trui. Slabbekoorn Richard Slabbekoorn uit Ka- pelle houdt nog steeds stand in Olympia's Tour. De klasse mentsleider finishte gisteren in de etappe van Buchten naar Mierlo in de voorste geleden van het peloton en behoudt zijn acht seconden voorsprong op tijd ritspecialist Mart Louwers van de Rabo-ploeg. Het wil overigens maar niet luk- Hoor Frits Bakker PHILIPPINE - Het rossige hoofd maakte even een klein knikje naar de rondemiss, alsof I het zijn dagelijks werk is. De spurt op de brede aankomstweg inPhilippine, tegen zijn concur rent van de laatste kilometers, verraadde ook al iets van de grootheid die hij met zich mee draagt in zijn eigen omgeving. De 18-jarige Tyler Ferrar uit Washington is na twee overwin ningen in Amerika deze week overgewaaid naar de Europese toer. En daarin maakte het hele juniorenpeloton gisteren kennis (net zijn klasse. De jonge Amerikaan start van daag in de tijdrit van de Junio- rendriedaagse van Axel als laatste en dus als leider van het klassement. Het zal niemand na gisteren verbazen wanneer de concurrentie tevergeefs een aanval doet op zijn positie. Ty ler Ferrar is namelijk een supe rieure tijdrijder, maar bovenal een renner met een onver schrokken flair. Net, als die andere eigenzinnige Amerikaan, die een kleine tien jaar geleden voor het eerst naar Europa kwam om later het mon diale wielrennen op zijn kop te zetten. Zo zou Tyler het ook wel willen, vertelde hij gisteren na zijn winnende spurt in de eerste rit van de Driedaagse. „Wie is je grote voorbeeld", werd hem ge vraagd. En Tyler moest er geen Seconde over nadenken. „Lance natuurlijk Tiende op het WK tijdrijden van vorig jaar, als eerstejaars ju nior, twee keer gewonnen dit jaar in eigen land en nu met de Amerikaanse selectie afgereisd naar Axel. Frans Maassen ken de hem alleen van naam. „Ik Leeuwarden - ado den Haag speelt ook volgend seizoen inde eerste divisie. De club uit de derde grootste stad van het land slaagde er gis termiddag tijdens de resterende dl minuten van het woensdag gestaakte duel met Volendam toet in de eerder opgelopen ach terstand van 0-1 goed te maken. ADO Den Haag verloor uitein delijk met 1-2. ADO Den Haag - Volendam 1-2 (0-2 D De Groot 0-1, 42. Buijs 0-2 strafschop), 90. Bodde 1-2 Pcheidsrechter: Temmink. Aantal toeschouwers: 0. ANP ken met het keurkorps van Ra bobank. De adjudanten van ploegleider Nico Verhoeven trekken tijdens de vijftigste edi tie van Olympia's Tour elke dag naar het front, maar met de fi nish in zicht sneuvelen ze tel kens weer. In de zesde etappe tussen Buch ten en Mierlo speelde Verhoeven de troef Kenny van Hummel uit. De rappe Gelderlander zou in de spurt het karwei moeten afma ken, maar de bankploeg werd volledig verrast door een uitval van de Deen Glenn Bak. De twintigjarige renner demar reerde drie kilometer voor de aankomst en hield op de streep een meter voorsprong over. De eindoverwinning prevaleert voor Rabobank boven ritzeges. Voordat morgen een renner van Rabobank de oranje leiderstrui krijgt uitgereikt, zal eerst Ri chard Slabbekoorn (Van Vliet- Gazelle) moeten worden inge- denk dat we de eindzege wel al kunnen vergeten", zei de ploeg leider van Rabobank gister avond, toen hij de schade bin nen zijn ploeg had opgemaakt en het klassement na één etappe onder ogen kreeg. Want Tyler Ferrar gaat na de schifting in de openingsrit, die door regen en wind werd geteis terd, in tijd gemeten niet alleen aan kopHij reed de twee laatste ronden van de etappe van Ter- neuzen naar Philippine (over 124 kilometer) samen met de sterke Rus Kondrashkov, die hij in een lange eindsprint tien me ter achter zich liet. En op eerbiedige afstand van die twee vluchters volgde in een kleine achtervolgend groepje de Belg Mario Ickx, die volgens in siders ook al zo'n renner is met een snelle tijdrit in de benen. „Dat wil dus zeggen", zo beaamde Frans Maassen, „dat we de slag aardig hebben ge mist." Thomas Dekker, al goed voor acht overwinningen, was er bijvoorbeeld niet bij in de kop van de wedstrijd. „Ik heb nog wel geprobeerd wat op gang te brengen, maar niemand wilde meewerken", treurde de kop man uit de Raboploeg, die met een bang voorgevoel over de streep reed. „Want ze zullen wel kwaad zijn in de ploeg. „Ben je gek, hij hoeft niet bang te zijn", reageerde Maassen. „We hebben niet eens de ploeg om hier drie dagen de koers te controleren. Ik denk niet dat we nu nog op de eindzege moeten gokken, maar een etappe win nen moet kunnen." Klimrit En als Maassen gelijk krijgt, dan gaat het vandaag in Axel (tijdrit en etappe) en morgen in de Vlaamse klimrit vooral tus sen een stoere Amerikaan en een schichtige Rus om de eindzege. Met een splijtende demarrage, op een van de kasseistroken die de eerste etappe zo onvoorspel baar maakten, sloegen ze het veld uit elkaar. De traditie van cle openingsrit werd verstoord. Wie op een massale aankomst gokte, kon het al ver voor de fi nale vergeten. Rabo-kopman Thomas Dekker is na één dag al kansloos en ook de Fin Vastaranta hoeft zich geen illusie meer te maken op de eindzege. De Axelse driedaagse mag zich nu al opmaken voor de huldiging van een Amerikaan, een Rus of een Litouwer. Dat is in de rijke historie van de wed strijd nooit eerder vertoond. Bart Voskamp won gisteren de tijdrit in Mechelen en verstevigde daarmee zijn leidende positie in de Ronde van België. fotoVirginie Lefour/EPA haald. De jonge renner uit Ka- pelle heeft acht seconden voor sprong op Mart Louwers, de tijdritspecidlist van Rabo. Vandaag is het alles of niets voor Slabbekoorn, want de tijdrit staat op het programma. Die zal waarschijnlijk beslissend zijn voor het eindklassement. Ronde van België In de Ronde van België behield Bart Voskamp de leiding van het algemeen klassement. De ren ner van de Bankgiroloterij- ploeg won het tweede gedeelde van de tweede etappe, een tijdrit over 14 kilometer rond Meche len. De Fransman Damien Nazon schreef 's ochtends het eerste deel op zijn naam, een rit over 116 km van Knokke naar Me chelen. Hij klopte zijn broer Jean-Patrick in de sprint. Voskamp was een paar uur later in de tijdrit twee seconden snel ler dan de Fransman Sylvain Chavanel. De Italiaan Manuel Quinziato eindigde derde op zes tellen. De Belg Ludo Dierckx- sens werd vierde op negen se conden. 'Sterke Ludo' is in het klassement nu tweede op elf se conden van Voskamp. De Nederlander, die donderdag al leider was in Knokke-Heist dankzij bonificatieseconden onderweg, overtuigde zijn ploegleider Johan Capiot van een goede afloop. „De twee laat ste ritten zijn niet overdreven lastig. Met de ervaring die Vos kamp heeft, moet hij het zeker kunnen redden. Te meer daar hij een sterke ploeg achter zich heeft." AFP/ANP MILWAUKEE - Het Ameri kaanse profhonkbal is twee re cords rijker. Rechtsvelder Shawn Green van de Los Angeles Dodgers kwam gisteren in het duel bij de Mil waukee Brewers zes keer aan slag en sloeg vier homeruns, een twee honkslag en een honk- slag. Dat was goed voor 19 honken en daarmee brak de 29-jarige spe ler een 48 jaar oud record in de majors. Hij was bovendien de tweede honkballer die dit sei zoen vier homeruns in een wed strijd sloeg. Green, die dit hele seizoen pas drie homeruns had geslagen, zorgde er voor dat de Dodgers gehakt maakten van de Brewers: 16-3. GPD door Jan Dagevos KRUININGEN - De meeste aandacht tij dens de provinciale sportverkiezing ging gisteravond uit naar Marjorie van de Bunt. De Terneuzense mocht tijdens het drukbe zochte gala 'Night of the Sports' in Kruinin- gen twee prijzen in ontvangst nemen. Van de Bunt werd gisteravond winnaar in de categorie aangepast sporten. De Zeeuws- Vlaamse, die tijdens de paralympics in Salt Lake City één gouden (biatlon) en drie zilve ren medailles (langlaufen) won, vergaarde de meeste stemmen (45). Ze bleef de andere twee genomineerden, zwemmer Jark Zilve- rentant en skiër Arnold Polderman ver voor. Later op de avond mocht Van de Bunt nog een keer op het podium komen. Uit handen van gedeputeerde Lous Coppoolse kreeg ze de Life Time Award. Deze prijs, die voor het eerst werd uitgereikt en die vergezeld ging van een bedrag van 500 euro, is bestemd voor een instantie, club, organisatie of spor ter die zich erg verdienstelijk heeft ge maakt. Van de Bunt kreeg de prijs, omdat zij met haar prestaties de gehandicaptensport na drukkelijk onder de aandacht heeft ge bracht. De 33-jarige Terneuzense skiloop- Marjorie van de Bunt viel gisteravond in Kruiningen twee keer in de prijzen. foto Willem Mieras ster haalde in haar loopbaan tien medailles op de drie Paralympics waaraan ze mee deed. In haar klasse (met de handicap van een verlamming aan de linker onderarm) was ze jarenlang de beste op biatlon en be hoorde ze tot de topdrie in het langlaufen. Van de Bunt heeft inmiddels een punt achter haar loopbaan gezet. Sportman Jean Paul de Bruijn werd uitgeroepen tot sportman van het j aar. De bilj arter uit Hulst kende een prima seizoen. Hij werd zowel nationaal als Europees kampioen bandsto ten. Daarnaast maakte hij furore in de lan delijke competitie driebanden. Onlangs prolongeerde hij in Wijchen zijn Europese titel bandstoten. De Bruijn won gister avond de 'slag' van zeezeiler Piet Vroon en korfballer Dennis Voshart. In de categorie sportvrouw was Monique Nuijten de sterkste. Voor de Goese turnster was het al de tweede keer dat ze deze prijs in ontvangst mocht nemen. In 2000 werd ze ook al tot sportvrouw van het jaar ge kroond. Nuijten bleef gisteravond zwem ster Annabel Kosten en atlete Yvonne Wisse voor. Nuijten maakte het voorbije seizoen furore met de nationale ploeg. Oranje werd op het WK in Gent vijfde, de hoogste klasse ring ooit. De turnster van het Nijmeegse De Hazenkamp was er onlangs tijdens het EK in Patras ook weer bij, toen de nationale ploeg een zilveren medaille behaalde. Silvana Bauer prolongeerde haar titel. Evenals vorig jaar werd de tennister uit Kruiningen uitgeroepen tot sporttalent. Ze had dit jaar zware concurrentie te duchten van wielrenner Johnny Hoogerland en tur ner Anthony van Assche, maar wist toch be slag te leggen op de bokaal De schakers van het Witte Paard uit Sas van Gent werden tot sportploeg van het jaar ge kozen. Het team promoveerde vorig seizoen naar de hoogste klasse. Hoewel het avon tuur kort was, verzamelde de ploeg bij de uitverkiezing toch de meeste punten. 'S-HEERENHOEK - Erik Dekker zal maandag de competitie hervatten. De wielrenner uit de Raboploeg neemt deel aan de kermiskoers van Strombeek in België. Daarna start hij in de Ronde van Luxemburg, die gereden wordt van 30 mei tot en met 2 juni. Dekker kwam op 23 maart ten val in de klassieker Milaan-Sanremo. Daarbij liep hij een fractuur op in het lin ker bovenbeen. De renner werd daags daarna geopereerd in het Eemland Ziekenhuis in Amersfoort. Op 20 april maakte Dekker weer zijn eerste trainingsritje. Op het moment van de val stond hij nummer een op de wereldranglijst. Dekker richt zich op de Ronde van Frankrijk. ANP RIJSWIJK - De Amerikaanse schaatsster Jennifer Rodriguez rijdt het komende seizoen voor TVM. De winnares van olym pisch brons op de 15 0 0 meter in Salt Lake City tekent een con tract voor een jaar bij de ploeg van coach Gerard Kemkers Rodriguez moet nog wel een aantal details met de Ameri kaanse schaatsbond uitwerken. Rodriguez eindigde dit jaar als vierde bij het WK allround in Heerenveen. In de TVM- ploeg kan ze als een goede sparringpartner fungeren voor An drea Nuyt en Renate Groenewold. ANP LEEUWARDEN - Ivan Sokolov heeft zich bereid verklaard in de toekomst uit te komen voor het Nederlandse schaakteam. Op grond daarvan heeft de in Oegstgeest wonende Bosniër een wild card ontvangen voor het NK dat van 19 tot en met 29 juni in Leeuwarden wordt gehouden. Sokolov werd in het verleden al twee keer kampioen van Nederland. In Leeuwar den bindt hij de strijd aan met zeven grootmeesters en twee internationale meesters. John van der Wiel begint aan zijn 24e NK. Bij de vrouwen is Zhaoqin Peng de voornaamste trek pleister. De wild card ging naar de Friezin Petra Veenstra. ANP HOT SPRINGS - Golflegende Sam Snead is donderdag avond, vier dagen voor zijn 90e verjaardag, in zijn huis in Hot Springs (Virginia) overleden. Slamming Sam is recordhouder in het golf met 135 toernooizeges. Snead beëindigde twintig jaar geleden zijn carrière. Sneads handelsmerk was zijn strooien hoed, die hij altijd droeg om zijn kaalheid te verber gen. De US Open won Snead nooit, hij werd vier keer tweede. In 1965 werd hij met 53 jaar de oudste toernooiwinnaar in de Tour door de Greater Greensboro Open op zijn naam te bren gen. RTR UTRECHT - FC Utrecht gaat een boekje opendoen over de vertrokken coach Frans Adelaar. Bestuur, directie en raad van commissarissen vinden dat de ex-prof met modder gooit en de club in diskrediet brengt. De club zal vandaag tijdens een persbijeenkomst de ware redenen van het vertrek van de trainer toelichten. „Opzienbarende mededelingen", voegt technisch directeur Han Berger eraan toe. Adelaar nam zelf ontslag bij de club, waarmee hij twee keer Europees voetbal haalde. De Utrechter gaf de verstoorde werkrelatie met Han Berger op als belangrijkste reden voor zijn vertrek. In diverse media schilderde hij de technisch directeur af als een boeman die Adelaar het succes niet gunde. Ook zou het bestuur af spraken niet nakomen. ANP foto Sergio Moraes/Reuters van onze sportredactie RIO DE JANEIRO - Hoewel het Braziliaanse voetbalelftal een alles behalve goede periode achter de rug heeft, is het hele land zo langzamerhand weer in de ban van het WK-voetbal, dat volgende week in Japan en Zuid-Korea begint. Vooral in Rio de Janeiro stijgt de voetbalkoorts. Hele straten worden versierd, onder meer met muurschilde ringen, zoals deze met superster Ronaldo van Inter Milan (links) en Ronaldinho Gaucho van het Franse Paris Saint Germain. De Chinese voetballers hebben een voorschot j\-)RÏ genomen op een snelle uitschakeling op het WK. De selectie stuurde vanuit het trainingskamp in Sjanghai een brief naar de media waarin het team zich bij voorbaat ver ontschuldigt voor zwakke en te leurstellende prestaties. China debuteert op het WK en speelt in groep C met Costa Rica, Brazilië en Turkije. Het schrijft dat de ploeg door gebrek aan er varing en kwaliteit vermoede lijk niet die resultaten kan be halen die het publiek verwacht. De ploeg kan de fans teleurstel len, mogelijk zelfs ergeren, staat in de brief. Het schrijven is slecht ontvangen. „De spelers zijn geen echte Chinese man nen", schrijft de Sjanghai Daily in een commentaar. Het Engelse elftal is weer een middenvelder kwijt. Danny Murphy (Liverpool) blijkt tij dens de training in )het Zuid-Koreaanse Sogwipo de linker voet te hebben ge broken. De voet zal in het gips worden gezet voor een periode van drie weken. Bonds coach Eriksson heeft Trevor Sinclair van iAPAN West Ham United als vervanger opgeroe pen. Die had juist het trainingskamp in Zuid-Korea verlaten omdat Kieron Dyer van Newcastle United ondanks een blessure alsnog werd opge nomen in de selectie. Murphy was door Eriksson in de selectie opgenomen voor zijn gebles seerde ploeggenoot Steven Ger- rard. Ook de middenvelders Beckham en Butt, beiden opge nomen in de selectie, revalide ren van blessures

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 21