PZC Herinrichtingsplan opgediept Scholieren leggen laatste hand aan betonnen kano Premier Kok reikt Freedoms Award uit aan Mandela Borsele stemt in met komst WCT Pronk zinspeelt op noodwet voor sluiting Borssele lovende woorden voor vergeten visie over Vlissingse binnenstad Eigenaar restaurant hoort 240 uur taakstraf eisen Middelburgse en Vlissingse hockeyclub gaan samen 0800 - 0231 231 (GRATIS) zeeuwse almanak Boter WALCHEREN vrijdag 24 mei 2002 ■jnnrEdith Ramakers GISSINGEN - Hoe mooi een herinrichtingsplan voor een ge deelte van de nieuwe Vlissingse binnenstad ook was, het ver dween in een bureaula om er twee jasfrniet naar om te kijken. Die conclusie kan worden ge lrokken na de presentatie giste ren van de stedenbouwkundige visie 'Van arbeidersstad aan de IVesterschelde naar Toeristen stad aan de mooiste rede van Europa'. Maker van de visie is S, Mook van Bureau Architec ture Human (BAH) uit Rotter dam. De opdracht kwam van economische zaken van de ge meente Vlissingen. Dat de lijvige maquefte en visie, die volgens ingewijden ruim (5.000 euro hebben gekost, gis teren getoond werden, is te dan ken aan Buro Beeldende Kunst Deze kunstsector van de gemeente kreeg onlangs van het gemeentebestuur het verzoek om via kunst in de openbare ruimte bezoekers en bewoners de stad te leiden. Ambte naar L, Riekwell van BBK wist vanhet bestaan van Mooks her inrichtingsplan, diepte het op en wilde de kunstopdracht daaraan koppelen.Want Mook schoont de binnenstad voortref felijk op in de visie. Hij maakt er eindelijk een geheel van en p zullen de kunstenaars moeten anticiperen", zei Riekwell. Onder bewoners is de gedachte de Vlissingse binnenstad - het Keizersbolwerk, Bellamy- park, Nieuwendijk, Zeilmarkt en het Arsenaalplein- op te fris- springlevend. Dat bleek gisteravond bij de drukbezoch te bijeenkomst. „Een mooi zei een inspreker, „maar over welke termijn spreken we het te realiseren?" Mook: „Voor uitwerking van het idee hebben we nog zeker één jaar j nodig. Vijf jaar daarna zal pas I delaatste nieuwe steen de grond j ingaan. "Er waren meer aan wé- I zigen die zich lovend uitlieten over de visie. „Waarom blijft een plan zo lang ongezien in de la liggen?", vroeg gesprekslei der N. Out zich af. „Zijn er be stuurders in de zaal die hierover duidelijkheid kunnen geven?" De verantwoordelijke wethou der, H. de Haas, was niet aanwe zig. Collega-wethouder L. Pop- pe-de Looff reageerde in zijn plaats: „Het is de eerste keer dat ik dit resultaat zie. We hebben er in het college nog niet over ge sproken. Het plan spreekt me welaan." Over de reden van de trage be handeling kon ze geen duide lijkheid verschaffen. Mook heeft naar de binnenstad gekeken met de ogen van een buitenstaander. „Ik wil met de ingrepen bereiken dat een toe rist denktwat is het hier leuk, ik wil hier terugkomen. Lukt dat, dan is het verblijven voor de be woner ook aangenamer." Logischer De wandelroute vanaf de boule vard naar het Arsenaal moet lo gischer worden. „Bij het Kei zersbolwerk houdt het al op. In het bolwerk zou een onderne mer een bedrijfje op moeten kunnen zetten, om de loop te ac tiveren. Ook nieuwe bolwerken langs de Koopmanshaven kun nen er voor zorgen dat 'er iets gebeurt'. Een voetgangersbrug over dezelfde Koopmanshaven zal de relatie van Vlissingen met het water versterken. Het Bellamypark moet in zijn visie een stedelijk plein worden, waar het verkeer aan een kant elkaar passeert. „De zonzijde is bestemd voor de horeca, de ter rassen, evenementen en in de winter kan een ijsbaan aange legd worden." De Nieuwendijk moet verkeersluw worden. Vol gens Mook staan ondexmemers welwillend tegenover het idee om tegen de kade van de jacht haven aantrekkelijke terrassen te maken. Door de keuze van bestrating en meubilair moet de wandelroute naar de cultuurcluster, met het Arsenaal, het Maritiem Mu- doorMaurits Sep MIDDELBURG - Demissio nair premier Kok reikt de Four Freedoms Award uit aan voormalig president Nelson Mandela van Zuid- Afrika. Hij wordt daarbij ge holpen door A. Roosevelt. Zij is de kleindochter van de grondlegger van de Four Freedoms, Franklin Roose velt. De uitreiking vindt plaats op zaterdag 8 juni in de Nieuwe Kerk in Middel burg. Alle onderscheidingen wor den uitgereikt door een duo, dat bestaat uit een Nederlan der en een Amerikaan. Oud- Eurocommissaris H. van den Broek mag met S. Chapin, voormalig cultureel attaché van de stad New York, de on derscheiding voor vrijheid van meningsuiting overhan digen aan Radio Free Eu rope/Radio Liberty. Brundtland De Noorse oud-premier G, Brundtland krijgt haar me daille voor vrijwaring van gebrek uit handen van minis ter Brinkhorst van Land bouw, Natuurbeheer en Visserij en K. Breiseth, voor zitter van het Roosevelt In stitute in New York. Brundt land is directeur-generaal van de Wereld Gezondheids Organisatie. Oud-president E. Zedillo van Mexico wordt onderscheiden voor zijn in spanningen voor vrijwaring van vrees. Prof. dr. H.Witte- veenen A. Schlesinger reiken die medaille uit. Witteveen, oud-directeur van het Inter nationaal Monetair Fonds en ex-minister van Financiën, kreeg zelf in 1982 bij de eer ste uitreiking van de Four Freedoms Awards een me daille voor vrijwaring van gebrek. Schlesinger schreef onder meer een biografie over John F. Kennedy. Abu Zaid De naar Nederland gevluch te Egyptische professor N. Abu Zaid krijgt de onder scheiding voor vrijheid van godsdienst. Hij ontvangt die uit handen van een collega professor uit Leiden, W. Stokhof, en van de Ameri kaanse dominee F. Church. Church, Schlesinger, Chapin en Roosevelt zijn allen lid van de board of directors van het Roosevelt Institute in New York. Breiseth is voor zitter. De Rijksvoorlichtingsdienst heeft gisteren officieel be kendgemaakt dat naast ko ningin Beatrix ook prins Wil- lem-Alexander en prinses Maxima bij de plechtigheid aanwezig zullen zijn, zoals de PZC vorige week meldde. jgorAector Dooms middelburg - Een 55-jarige inwoner van Middelburg hoor negisteren voor de rechtbank in ■Middelburg een taakstraf van '10 uur en vijf maanden voor waardelijke gevangenisstraf ei sen wegens fraude. ^verdachte zou een aantal ja nnet personeel in zijn restau rant zwart uitbetaald hebben. Oarmee heeft hij verzuimd voor 117,000 gulden aan sociale. Premies af te dragen aan de Be drijfsvereniging. „Hij heeft een puinhoop gecreeërd en bewust gerommeld met personeel. Het is een indrukwekkende lijst zwartwerkers", aldus officier van justitie F. van Es. Het Griekse restaurant van de verdachte is failliet gegaan. Daarom kon strafpleitster C. Kouijzer leven met de werk straf. „Gelukkig geen boete. Hij had moeite met de Nederlandse taal en hij is administratief niet geschoold", zei ze over haar cli ënt, die niet op de zitting ver scheen. De rechtbank doet op 5 juni uit spraak. Voor de drukbezochte discussieavond over het herinrichtingsplan voor de Vlissingse binnenstad werd de maquette uit de kast gehaald. foto Lex de Meester zeeum, galerietjes en de Wil- voor klassieke muziek voorzien, pleister, verdient het om een bijvoorbeeld. De twee literaire lem3 leiden. „Ter hoogte van de Het Arsenaal, als belangrijke fontein te krijgen. De fontein vriendinnen waar Vlissingen Zeilmarkt is een muziekpodium Vlissingse toeristische trek- van Betje Wolff en Aagje Deken, trotser op kan zijn." door Gerrit van Loon VLISSINGEN - Docent Klaas van den Berg is nog niet hele maal gerust over de betonkano. De bodem zou iets te dik zijn. En dat kan de leerlingen van de af deling grond-, water- en wegen- bouwkunde van het ROC Zee land in Vlissingen tijHens hun eerste betonkaho-raee'weieens snelheid kosten.'" Aanstaande zondag doen de zes leerlingen mee aan de 25e internationale betonkanorace in Loon op Zand. Ongeveer twee maanden heb ben de leerlingen over de vijf meter lange en tachtig centime ter brede kano gedaan. De kunst is om het juiste soort mengsel van beton te vinden. Met hulp van Leo de Ridder van de Vlis singse betoncentrale VTO is een betonmortel bepaald. Drie staafjes staal in de lengte van de kano zorgen ervoor dat de boot zijn stijfheid bewaart en on breekbaar is. Het Vlissingse team bestaat uit de leerlingen Frans Hazen, Ro bert van Schaik, Robert Steur, Matthijs van de Velde, Ivo Wit- teman en Niels van der Zwaan. Tijdens praktijkuren op school maakten ze de kano gereed voor de start. Teams Het ROC Zeeland doet met één herenteam mee aan het evene ment dat georganiseerd is door het Baronie College in Breda en de opleiding Civiele Techniek van de Hogeschool Brabant in Tilburg. Alle teams, heren teams, damesteams en mixed teams, bestaan uit twee perso nen. In totaal doen vijfendertig herenteams, elf damesteams en tien mixedteams mee. Alleen leerlingen die zelf aan de betonkano hebben gewerkt, mogen roeien. De kano's moeten na afloop van de races door de deelnemers van het terrein wor den verwijderd. En elke school dient over de bouw van het vaartuig een constructieverslag in te leveren. Het ROC Zeeland schrijft in haar verslag dat het eerste betonmengsel iets te nat was. Na vijf dagen was dat euvel verholpen en ziet de keerwand er betrouwbaar uit en zijn geen scheurvormingen waargeno men, schrijft het Zeeuwse team. Verder moet in het constructie- verslag de afmetingen, type ka no, de bewapening, drijfvermo- gen en waterdichtheid vermeld worden. De betonkano uit Vlissingen weegt ongeveer 2050 kg. „We hebben de betonkano zelf ge maakt. En dus niet afgekeken bij andere scholen die al eerder door Mieke van der Jagt HEINKENSZAND - Een meer derheid in de gemeenteraad van Borsele is gisteravond akkoord gegaan met het voorkeursalter natief voor de Westerschelde Container Terminal (WCT) met als enige voorwaarde dat de ver dubbeling van de Sloeweg eer der wordt gerealiseerd. Een mo tie van de PvdA-fractie, waarin veel meer en veel hardere voor waarden werden gesteld, haal de het niet. De collegepartijen, CDA, WD en SGP/Christen Unie, hebben voldoende vertrouwen in een convenant met Zeeland Sea ports en de provincie. Daarin wordt onder meer een miljoen voor de leefbaarheid van de Borselse dorpen en twee miljoen voor natuurcompensatie in vorm van Sloebos beloofd. De oppositiepartijen wilden veel meer: grotere woning- bouwcontingenten om de druk op de woningmarkt door WCT- werknemers te verlichten, in vesteringen in de infrastruc tuur, garanties over woning bouw in de Sloerandkernen en zekerheden over het voorkomen van overlast en gevaar voor de buurgemeenten Goes, Kapelle en Reimerswaal. Gi'oenLinks diende zelfs een motie in om de beslissing over de Borselse me dewerking aan de WCT uit te stellen tot alle consequenties zijn onderzocht. De motie van de PvdA werd met elf tegen zeven stemmen ver worpen, evenals die van Groen Links. In dezelfde stemvei'hou- ding werd het voorstel van het college aangenomen. De colle gepartijen hebben zoveel ver trouwen in het college, in gede puteerde staten en in Zeeland Seaports, dat ondertekening van het convenant hen de beste weg lijkt. pagina13:commissie steunt aanleg stellen. Dan kun je soms niet eens lekker hockeyen." Streng deelde mee dat de Vlis singse en Middelburgse leden zitting zullen nemen in een werkgroep, die de fusie verder vorm moet geven. De colleges van de gemeente Vlissingen en Middelburg zullen binnenkort een brief ontvangen van de ver enigingen waarin gevraagd wordt om medewerking te ver lenen aan de verhuizing naar de sportboulevard, tussen Middel burg en Vlissingen. „Nadelen van de fusie zijn in de vërgadénng ook aan de orde ge komen. Er zijn leden die een ver lies van identiteit voorzien. An deren merkten op dat het toch jammer is dat we hier uit de stad weg zullen gaan. Maar op spor tief gebied gaan we er behoor lijk op vooruit. Dat argument heeft het gewonnen", zei Tiggel- door Edith Ramakers VLISSINGEN - De leden van de Middelburgse Mixed Hockey Club (MMHC) en de Mixed Hoc key Club Vlissingen (MHCV) hebben geen fundamentele be zwaren tegen een fusie. Dat bleek gisteravond in beide drukbezochte ledenvergaderin gen. De verwachting is dat in de zomer van 2004 de fusieclub de nieuwe accommodatie aan de sportboulevard op Vrijburg kan betrekken. De voorzitters F. Streng van MMHC en N. Tiggelman van MHCV zeiden dat het merendeel van beide clubs overtuigd was van de noodzaak om te fuseren. Tiggelman: „Zwaax-wegend is geweest dat we met maar 300 le den heel moeilijk volledige teams in de verschillende leef- tijdscategoi'ie kunnen samen- ROC-scholieren van de afdeling grond-, water- en wegenbouwkunde doen in een zelfgebouwde boot mee aan de internationale betonka norace in het Brabantse Loon op Zand. foto Lex de Meester door Harmen van der Werf DEN HAAG - Bij het ministerie van Vrom ligt een noodwet klaar om de kerncentrale Borssele alsnog op 1 januari 2004 geslo ten te krijgen. Een woordvoer ster van Vrom heeft dat gisteren bevestigd. Met de noodwet wilde de inmid dels demissionaire minister Pronk (PvdA) een belangrijk milieuthema van zijn partij als nog waarmaken, te weten een definitief einde maken aan de opwekking van kernenergie in Nederland. Pronk was van plan de noodwet nog in het kabinet te brengenmaar dat is volgens een voorlichtster van Vrom 'voorlo pig van de baan'. „Het staat op een laag pitje." De noodwet is dus nog niet hele maal van tafel, tei*wijl de nieu we Tweede Kamer zo goed als zeker voor het langer openhou den van de kerncentrale Borsse le is. De nipte meerderheid van PvdA, D66, GroenLinks, SP en ChristenUnie voor sluiting van Borssele eind 2003 is door de verkiezingsuitslag van 15 mei verdwenen. Nu is in principe een meerderheid van CDA, WD, Lijst Pim Fortuyn en SGP voor het in bedrijf houden van de centrale. De WD is vastbesloten de dis cussie over Borssele te herope nen, liet Kamerlid'H. Voüte- Droste gisteren weten. Momen teel loopt tegen de eigenaar van de centrale EPZ'nog een proces dat is aangespannen door de rijksoverheid. De inzet van die rechtszaak is dat EPZ de kern centrale toch op 1 januari 2004 sluit, zoals in 1994 afgesproken zou zij nVoor de zomer wordt de uitspraak in dit proces ver wacht. Als de Staat deze zaak verliest, had minister Pronk willen pro beren de kerncentrale via een noodwet tot sluiting te dwin gen. Ook al zou dat wetsvoorstel zeer waarschijnlijk in de Eerste Kamer gesneuveld zijn op een meerderheid van CDA en WD. Advertentie hebben meegedaan. Dat is onze Zeeuwse trots te na", vertelt Rob Stufkens. Hij is decaan en eigenlijk 'manusje van alles' op het ROC in Vlissingen. Vervoer Vandaag wordt de betonkano in Vlissingen startklaar gemaakt. Stickers van de school en de sponsorende betoncentrale VTO sieren de ranke boeg. Mor gen vertrekt het team naar Bra bant. Middels een aanhangwa gen met houten blokken en autobanden wordt de boot naar het 't Blauwe Meer in Loon op Zand vervoerd. De betokanorace zondag is de 25e editie. Het lustrum wordt gevierd. Zaterdag, de dag van aankomst, wordt in de avond een feest gegeven met optredens van het All-round ox-kest Tree O Four, Johnny Sharona en Ka rin La Fleur. Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen Hij keek ernaar uit, maar zag er ook wat tegenop. Een vaartochtje over de Wester schelde stond die Middelbur ger te wachten en zo'n kans krijgt hij niet zo vaak. Maar ja, als landrot-eersteklas is hij nauwelijks bekend met de gebruiken aan boord van vaartuigen. In ieder geval de kapitein een handje geven, nam hij zich voor. Lang ging het goed. Geen last van zeeziekte, de kapitein had een handje gekregen en de conversatie verliep aange naam. Totdat hij zich wilde verdie pen in het verleden van het vaartuig. Wat voor een boot dit oorspronkelijk was ge weest, vroeg hij de kapitein. Diens gezicht verstrakte. ,,Boot? Een schip zul je be doelen. Ik ben een schipper, geen boter!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 9