India wijst elk overleg af Blair overweegt keiharde aanpak van asielzoekers Concurrentiepositie EU ten opzichte van VS is zorgwekkend Draagbare schuilplaats tegen kernaanval Pakistan treft voorbereidingen voor mogelijke oorlog Overval Franse geldwagens VN-baas fluit Kosovaren terug over grenswijziging Vierde gekaapte vliegtuig op weg naar Witte Huis Actie Wadden als werelderfgoed Afghanen ruilen dochters voor eten Brein aanslagen Filipijnen gepakt China meldt vondst grote gasbel Partij Nepal schorst premier Onderzoek naar conflict op de Molukken vrijdag 24 mei 2002 Japan zet voet dwars op conferentie i over walvisjacht I SH1M0N0SEKI - De intema- I (ionale commissie die de jacht op walvissen in goede en be- perkte banen moet leiden, de flVC, heeft gisteren voor het eerst inheemse volken de jacht op de walvissen ontzegd. Het gaat om kleine bevolkings groepen die voor hun overleven op beperkte schaal aan walvis vangst doen, wat de IWC 'zelf voorzieningswalvisvaart' noemt. Het voorstel van de VS en Rusland voor hun geïsoleerd levende, walvis verorberende onderdanen aan de Poolcirkel haalde het niet. Deze tegenslag voor inheemse volken, zoals eskimo's, is een ge volgvan een steeds verder esca lerende ruzie op de bijeenkomst van de IWC in de oude walvis vaardershaven Shimonoseki in Japan. Dit land heeft gisteren bewerkstelligd dat de visrech ten voor deze inheemse volke ren niet worden verlengd. Vol gens de Japanse delegatieleider Morimoto azen die op de meest bedreigde soorten. Normaal gesproken krijgen de inheemse volkeren telkens vrij wel automatisch het recht een beperkt aantal walvissen te vangen. Japan wist echter onder meer met Cai'ibische ministaat jes 'een blokkerende minder heid' op te trommelen om de verlenging van deze rechten te van onze redactie buitenland NEW DELHI - Met een drei gende oorlog tegen kernmacht Pakistan, krijgen angstige In diërs binnenkort de kans om een verplaatsbare schuilplaats aan te schaffen, die bescher ming biedt bij een kernaanval. Een prominent Indiaas mili tair-onderzoekscentrum heeft gisteren laten weten een draagbare schuilplek te heb ben ontworpen, waar maxi maal dertig mensen voor 96 uur plaats kunnen nemen. De schuilplaats is voorzien van een eigen energievoorziening, wateropslagplaats en toilet ten. Het kan ook dienst doen als commando- of observatie post en als communicatiecen trum. Het ontwerp is in de eerste plaats bedoeld voor mi litairen, maar kan ook worden aangeschaft door particulie ren. De prijs voor het draagba re optrekje is nog niet vastge steld. De spanningen tussen aartsvijanden India en Pakis tan is de laatste dagen opnieuw stevig opgelopen. Beide kern- mogendheden hebben hon derdduizenden militairen langs hun grenzen samenge trokken. RTR door Hendriekus Wiltjer NEW DELHI - Premier Vajpay ee van India heeft overleg met Pakistan over de opgelopen spanningen in de omstreden re gio Kashmir uitgesloten. De in ternationale bezorgdheid over een gewapend treffen tussen beide kernmachten groeit met de dag. Langs de bestandslijn in Kashmir hadden gisteren op nieuw beschietingen plaats. Pakistan heeft aangekondigd troepen te willen terugtrekken van de VN-missie in Sierra Leo ne. Ook manschappen die in het westen van Pakistan zijn gele gerd in het kader van de strijd tegen het internationaal terro risme in Afghanistan worden overgebracht naar de grens met India, aldus het ministerie van Informatie in Islamabad. Premier Vajpayee zei aan het eind van zijn driedaagse bezoek aan Kashmir dat hij 'teleurge steld' was over het falen van Pa kistan om terroristische acties te voorkomen. „Beloftes wor den niet nagekomen. Daden moeten bij woorden worden ge voegd. Dat is niet gebeurd." Toch sloeg hij een iets minder oorlogszuchtige taal aan. Vol gens hem is de 'hemel onbe wolkt'. Maar zelfs in een wol kenloze hemel kan af en toe een 'bliksemschicht' voorkomen, aldus de premier. Hij zei te ho pen dat de bliksem zou uitblij ven. Woensdag sprak Vajpayee ten overstaan van troepen aan het front nog over 'de beslissen de strijd' die India zou moeten uitvechten over Kashmir. Pakistaans minister van Bui tenlandse Zaken, Sattar, riep de Verenigde Naties op druk op New Delhi uit te oefenen om het land te bewegen tot gesprekken over Kashmir. Hij spreekt van een 'explosieve situatie'. Sattar omschreef in een brief aan VN- secretaris-genei'aal Annan In dia als 'een arcogante macht', die de strijd tegen het interna tionale terrorisme gebruikt als een excuus voor agressie. Intussen worden in Pakistaanse steden voorbereidingen getrof fen voor een mogelijke oorlog. Zo werden in Lahore op dertig kilometer van de Indiase grens tienduizend ziekenhuisbedden gereedgemaakt. Ook mobiele medische teams staan klaar. Verder worden enorme hoeveel heden basisbehoeften opgesla gen in pakhuizen. Beschoten Langs de Indiaas-Pakistaanse bestandslijn gingen opnieuw drie Indiase dorpen in vlammen op. Volgens het televisiestation Star News werden in totaal vijf tig doxpen vanuit Pakistan be schoten. Ook in de Indiase pro vincie Punjab wei'd geschoten. Volgens Pakistaanse militaire bronnen zijn aan hun zijde de afgelopen dagen vijf militairen en twintig burgers om het leven gekomen door beschietingen. Langs de grens staan 250.000 Pakistaanse troepen tegenover 750.000 Indiase militairen sinds een aanslag op het Indiase par lement eind vorig jaai\ De internationale gemeenschap maant tot kalmte en is een di plomatiek offensief gestart. ANP/AFP/DPA Japan wil daai'mee zijn gram halen op de vele tegenstanders van de commerciële walvis vaart. Die hebben van de week Japans herhaalde verzoek afge wezen om vier Japanse kustge- meenschappen op grond van hun culturele band met de wal visvaart een quota van in totaal vijftig dwex'gvinvissen te geven. De Japanse claims zouden via de normale procedures in over weging worden genomen. Japan wilde echter onmiddellijk zijn vijftig vinvissen. De vrees bestaat dat Japan de IWC verder kan ondex'mijnen. Als een Amerikaanse eskimo straks een walvis vangt, dan roept Tokio mogelijk dat de VS zich niet aan de afspraken van het IWC houdt en dat Japan dat dusookniet hoeft te doen. MP PARIJS - De Franse politie was gisteravond op zoek naar tiexx mannen die 's middags in een buitenwijk van Parijs twee geldwagens hadden overvallen. De geldwagens wei'den klemge reden door meerdere auto's waarin zich een tiental zwaar bewapende mannen met bivak mutsen bevond. Een geldwagen wist te ontkomen. AP Een Indiase inwoner uit het grensdorp Maniari verzamelt tarwekorrels in zijn door Pakistaanse granaten vex-woeste huis. foto Aman Sharma/AP door Cees van Zweeden PRISTIN A - De VN-baas van Kosovo, de Duitser Steiner, heeft gisteren het Kosovaar- se parlement teruggefloten. Het door etnische Albanezen gedomineerde parlement had een grenswijziging vaxx Kosovo afgekeurd. Maar vol gens Steiner gaat het parle ment niet over grenzen. De etnische Albanezen zijn woedend over de grenswijzi ging die vorig jaar werd overeengekomen tussen buurland Macedonië en Joe goslavië. Krachtens de over eenkomst tussen beide lan den komt 2500 hectare Kosovaars grondgebied in Macedonië terecht. Steiner besliste dat het par lement geen recht van spre ken heeft in de zaak, omdat Kosovo formeel tot Joegosla vië behoort. Na de oorlog van 1999 tussen de NAVO en Joe goslavië werd slechts besloten dat Kosovo als pro tectoraat door de Verenigde Naties werd bestuurd. Vorig jaar deden de Kosovaarse Serviërs pas aan de parle mentsverkiezingen mee, na dat zij van de VN de garantie hadden gekregen dat het pax-lement Kosovo niet onaf hankelijk kon verklaren. Het besluit van Steiner is een domper voor de Albanezen, die onafhankelijkheid wil len. Extra zuur is dat de 2500 hectare bij Macedonië komt, waar Albanezen vorig jaar in opstand kwamen. Veel van de rebellen die toen de wa pens opnamen, wax'en uit Kosovo afkomstig. De Kosovaarse Albanezen zeggen dat het omstreden ge bied bij Kosovo hooxd, omdat het in het oude Joegoslavië deel uitmaakte van wat toen de provincie Kosovo was. In de streek wonen enkele tien- duizendeix mensen, onder wie vluchtelingen uit Mace donië. GPD WASHINGTON - Het vliegtuig dat op 11 september werd gekaapt en neerstortte in Pennsylvania, was op wegnaar het Witte Huis. Dit heeft Al Qaeda-leider Abu Zubaydah gezegd. Hij wordt door de Amerikanen gevangen gehouden. 0p de rampdag in september werden vier vliegtuigen gekaapt door negentien kapers. Twee toestellen boorden zich in de Twin Towex-s inNew York en een stortte neer op het Pentagon, het ministerie van Defensie in Washington. Het viex*de toestel haalde zijn doel niet, waarschijnlijk omdat de passagiex-s de kapers bestormden en het vliegtuig neerstortte. Zubaydah, die in maart in Pakistan werd opgepakt, heeft zijn Ame rikaanse ondervragers infonnatie verstrekt die ei'op wijst dat het toestel op weg was naar het Witte Huis. Zubaydah is de op twee na hoogste leider van het terreurnetwerk Al Qaeda van Osama bin La den. Hij wordt op een onbekende plaats vastgehouden. AFP van onze redactie buitenland LONDEN - De Britten overwe gen dx-aconische maatregelen om de voortdurende stroom ille galen en asielzoekers naar Groot-Brittannië in te dammen. Dit heeft de Britse krant The Guardian gisteren gemeld. Premier Blair heeft persoonlijk de leiding genomen van het Britse asielbeleid. Hij over weegt marineschepen in te zet ten om mensensmokkelaars al in de Middellandse Zee te on derscheppen. Transportvlieg tuigen van de luchtmacht zou den moeten wox-den ingezet om grootschalige uitzettingen uit te voeren. Dit staat in een docu ment dat de krant is toege speeld. Het geheime 'actieplan' om 'een x-adicale reductie van het aantal op niets gebaseerde verzoeken om asiel' te bewerkstelligen, is opgesteld door het ministerie van Binnenlandse Zaken, in op dracht van de premier. Het voorstel is woensdag in het ka binet bespi'oken. Een woord voerder van premier Blair liet gisteren weten dat het gaat om 'een van de beleidsopties die worden onderzocht'. Het betreffende document be pleit de koppeling van de Britse (en Europese) hulp voor landen waar de immigranten vandaan komen aan hun bereidheid om afgewezen asielzoekers terug nemen. Londen onderzoekt verder of het onder de Conventie van Dublin mogelijk is asielzoekers die vanuit Fx-ankrijk door de Eux-otunnel naar Groot-Brit- tannië komen, terug te sturen naar Frankrijk. Groot-Brittan- nië voert al maanden besprekin- Vluchtelingen in het Franse kamp in Sangatte, nabij de Kanaaltunnel. gen met Frankrijk over een betere contx'ole op het vluchte lingenkamp Sangatte. Dat kamp ligt vlak bij de Kanaal tunnel en vluchtelingen uit Sangatte proberen dagelijks door de tunnel het Kanaal over te steken. Franse kranten be richtten gistei-en dat Fxanki'ijk bereid zou zijn het kamp te sluiten, als Londen de 1300 asielzoekers die in het kamp verblijven, op zou nemen. Con- sexvatieve leden van het Britse Lagerhuis noemden zo'n rege ling van het probleem 'absurd'. Een woordvoerder van de Fran se regering sprak gisteren tegen dat er overeenstemming over de zaak zou zijn bereikt. Ook de Britse minister van Buitenland se Zaken, Straw, liet gistermid dag weten dat Londen had gevi'aagd om sluiting van Sangatte, maar dat er geen ak koord over de voorwaarden is bereikt. Sancties Maandag had Blair een gesprek met de Spaanse premier Aznar, de huidige voorzitter van de EU HANNOVER - De Duitse deelstaat Nedersaksen begint een campagne om publieke steun te verwelven voor ei'kenning van de Waddenzee als wex-elderfgoed. Het wad voor de Duitse, Nederlandse en Deense kust voldoet volgens de Nedersaksische minister van Milieu aan alle eisen voor opname op de werelderfgoedlijst van Unesco. Brede steun onder de bevolking is echter noodzakelijk. Vandaar de campagne, die onder meer zal bestaan uit advertenties en een brief aan lokale politici. Nederland, Duitsland en Denemarken hebben zich in oktober 2001 al uitgesproken voor de erkenning van de Waddenzee als werelderfgoed. Dat de VN-organisatie met de aanvraag in stemt, geldt als zeker. AP MEDFORD - De droogte en het gebrek aan voedsel in Afgha nistan zijn zo ernstig dat mensen op grote schaal hun dochters verkopen om te kunnen eten. De meisjes worden verkocht aan huwelijkspartners. Sommigen zijn niet ouder dan zeven. Dit blijkt uit een gistex-en verschenen rapport van een hon- gersnooddeskundige, dat werd opgesteld in opdracht van de Amex-ikaanse regeringsorganisatie voor ontwikkelingssa menwerking Usaid. Het aantal Afghaanse huishoudens dat beschikt over een be trouwbare bron van voedsel is gekelderd van 59 procent in 1999 en 2000 naar 9 procent nu. AP ZAMBOANGA - Een arrestatieteam van de Filipijnse politie en de militaire inlichtingendienst heeft een moslimextremist aangehouden, die exvan verdacht wordt het brein te zijn ach ter een reeks x'ecente bomaanslagen in het zuiden van de Fili pijnen. Noor Mohammad Umog werd woensdag aangehouden toen hij een restaurant verliet in de stad Cotabato. Hij zou aan het hoofd staan van een speciale eeixheid van de extremistische groep Abu Sayyaf. AP PEKING - China heeft gistex-en bekendgemaakt in het noor den van Binnen-Mongolië zijn grootste gasbel tot nu toe te hebben aangeboord. Het nieuwe veld is volgens vooxdopige gegevens 602,5 miljard kubieke meter groot en zou kunnen levex-en aan Peking en an dere grote steden in het oosten van China, die vanwege over wegend gebx-uik van olie en kolen kampen met ernstige lucht - vei-vuiling. Verwacht wordt dat het nieuwe gasveld in de regio Erdos per jaar rond 6,5 miljard kuub gas zal opleveren. AP KATHMANDU - De regerende Congrespartij in Nepal heeft gisteren premier Sher Bahadur Deuba geschorst. Zijn partij genoten zijn boos, omdat de premier de ontbinding van het parlement heeft bewex-kstelligd. Koning Gyanendia van Nepal ontbond woensdag op aam-a den van de premier het pax-lement. Minister van Informatie en Communicatie Gupta zei dat de ministei'-president vond dat hij zijn grondwettelijke verplichtingen niet kon nakomen, omdat de regerende Nepali Congi'espartij hem dat belette. De ontbinding kwam een dag voor het debat over verlenging van de noodtoestand. Die zou het leger meer bevoegdheden hebben gegeven in de strijd tegen de rebellen. RTR/ANP door Hetty van Rooij BRUSSEL - De landen van de Europese Unie moeten alle zei len bijzetten om te voorkomen dat ze de wereldwijde concur rentieslag verliezen. Als de pro ductiviteit niet omhoog gaat en er geen ernst wordt gemaakt met economische hervormin gen, dan raakt Europa ten op zichte van de Verenigde Staten onherstelbaar ver achterop. Dat zal ten koste gaan van banen, van inkomen en van de hoge Eu ropese levensstandaai-d. Die waarschuwing komt van Eurocommissaris Liikanen, be last met ondexmemersbeleid en informatiemaatschappij. Hij onderstx-eept zijn woorden met een gisteren gepubliceei'd rap- pox-t van de Eui'opese Commis sie, waarin de productiviteit in de afzonderlijke lidstaten wordt vergeleken met die in de VS en Japan. Uit de cijfers blijkt dat de EU veel verder achtex-- blijft dan voorzien en dat de in dividuele lidstaten onvoldoen de aandacht besteden aan onderwijs, training, technolo gie, automatisering en liberali sering van de markt. „Voor de meeste nieuwe banen is min stens middelbare school nodig", zegt Liikanen. De EU-landen geven naar de zin van de Com missie ook nog steeds te veel geld uit aan staatssteun, hoewel de bedragen omlaag gaan. Van de EU-landen heeft alleen Luxemburg een arbeidsproduc tiviteit die zich kan meten met die in Amerika. Nederland zit als goede Europese tweede pal onder het Amerikaanse niveau; Portugal sukkelt achteraan. Gemiddeld bedraagt de Euro pese arbeidsproductiviteit tweederde van die in de VS. Liikanen legt met zijn roep om actie de vinger op de zere plek. Twee jaar geleden hebben de leidex*s van de vijftien EU-lan den afgesproken om de Europe se economie zodanig om te vor men dat ze in het jaar 2010 wereldwijd de concuri-entie aan kan. Maar keer op keer blijft de uitvoering steken in nationale belangen, onderlinge menings verschillen en goede bedoelin gen. Tijdens de top in Barcelona in maai*t liep de liberalisexing van de Europese energiemarkt vast op taai verzet van Frank rijk. Die verdeeldheid heeft een hoge prijs, zegt Liikanen. „Als de lidstaten en het dagelijks be stuur van de Unie hun eigen voornemens niet serieus nemen, komt er van het strategische doel niets tex-echt en dat zal de Europese burger merken." GPD foto Michel Spingler/AP Aznar zei dat zijn land bezig is met een plan voor strenge maat- ï-egelen tegen illegale immigra tie, dat volgende maand op de top in Sevilla aan de Europese leiders zal worden voorgelegd. Sancties tegen landen die met meewei'ken aan het indammen van de stroom illegale immi granten, zijn onderdeel van dat plan. Blair zei na afloop van het ge- sprek met Aznar dat illegale im migratie 'een van de dringend ste kwesties van dit tijdpex-k is'. ANP Advertentie JAKARTA - De Indonesische president Megawati gaat een oixafhankelijk team samenstel len dal onderzoek zal doen naar manieren om het conflict op de Molukken op te lossen. Het on derzoek moet binnen zes maan den zijn afgerond, aldus minis ter Yusuf Kalia gisteren. De Indonesische regering wil onder meer weten wat precies ten grondslag heeft gelegen aan de golf van geweld tussen mos lims en christenen die in 1999 begon. De studie zal ook oog moeten hebben voor de rol van bewegingen als de RMS, de Vrije Republiek der Zuid-Molukken. De regering in ballingschap van de RMS zit in Nederland. Yusuf zei niets te voelen voor bemoeie nis van de Verenigde Naties. De regering in ballingschap van de RMS heeft weinig vertrou wen in het onderzoek. Het krijgt alleen waax-de als de internatio nale gemeenschap zich ermee bemoeit. „Indonesië heeft zelf deel aan het conflict. Alleen in ternationale betrokkenheid kan de onafhankelijkheid waarbor gen", zegt minister Wattilete. „Wij hebben aanwijzingen dat het Indonesische leger is be trokken bij de gewelddadighe den." Hij doelt onder meer op het bloedbad onder christenen in het dorp Soya. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5