Andersglobalisme is niet dood Vechtersbaas favoriet bij verkiezingen Colombia PZC PZC J Afbraak PvdA al jaren aan de gang Campagneleider wil verkiezingen a la VS liBSSe Wijdvertakte beweging biedt een verscheidenheid aan alternatieven te gast V V F V V F Vf' y' yf y' 24 mei 1952 vrijdag 24 mei 2002 Geen leiders, geen ideolo gie, geen toekomstvisie. Waarom de andersgloba- listen toch de toekomst hebben, terwijl ze volgens de critici geen positief alternatief bieden. Een to- taalantwoord bestaat in derdaad niet. Robert Went ziet dat er geen gebrek aan alternatieven is. Onder tussen blijkt een van de drie internationale onder nemers er inmiddels van doordrongen dat globali sering de kloof tussen arm en rijk groter maakt. door Robert Went Het was alsof de duivel ermee speelde. Precies op 11 sep tember begon de Britse zaken krant Financial Times een serie over de internationale bewe ging tegen globalisering. In een paginagroot artikel onder de kop 'Globalisation's Children Strike Back' werd 'de beweging' met nauwelijks verholen be wondering beschreven als plu riform en wijdvertakt. Ze weten waarover ze het hebben, schreef de krant, want er zijn veel des kundigen bij betrokken. En enigszins verbaasd: de meeste activisten zijn strikt genomen helemaal niet tegen globalise ring, maar voor een andere glo balisering. In de weken daarna werd de be weging in veel artikelen en com mentaren op sterven na dood verklaard. Na de aanslagen in de Verenigde Staten zou er geen ruimte meer zijn voor scherpe kritiek op of acties tegen de symbolen en gevolgen van het mondiale kapitalisme, zo luidde steevast de redenering. Maar de wens was de moeder van de ge dachte. Berichten over het overlijden van de antiglobaliserings-be- weging bleken schromelijk overdreven. De schaamteloze zakkenvullerij bij de inmiddels gedecimeerde energiegigant Enron en de diepe sociale en economische crisis in Argenti nië (een land dat jarenlang de aanbevelingen en theorieën van Amerikaanse economen en or ganisaties als het IMF en de We reldbank volgde) gaven nieuwe munitie aan critici van de huidi ge economische wereldorde. Terwijl reeds actieve organisa ties en bewegingen op zoek gin gen naar nieuwe actiemogelijk heden breidde de beweging zich verder uit met nieuwe mensen en groepen die zich met globali sering bezighouden. De bewe ging is daardoor zowel verbreed als verdiept. Steeds meer bewegingen en or ganisaties, ook in Nederland, houden zich op hun manier be zig met uitwassen en gevolgen van globalisering. Zij beschou wen zich als onderdeel van de internationale beweging van 'andersglobalisten'. Mede door dat meer wetenschappers en on derzoekers kritische boeken en artikelen publiceren over de huidige globalisering en hun steun uitspreken voor de an dersglobalisten, is sprake van een algehele verbreding van de beweging. In kranten als de Financial Ti mes en de Wall Street Journal, en tijdschriften als Business Week en The Economist is sinds de Azië-crisis van eind vorige eeuw veelvuldig zorgelijk ge waarschuwd dat de publieke opinie zich steeds meer tegen globalisering keert. Geen on zinnige observatie, want zelfs één op de drie multinationale ondernemers is volgens een on langs door Pricewaterhouse- Coopers gepubliceerd onder zoek inmiddels tot de conclusie gekomen dat globalisering de kloof tussen arme en rijke lan den groter maakt. De initiatieven van beleidsma kers, zoals de Belgische premier Verhofstadt, en van internatio nale organisaties als de Wereld bank en de Wereldhandelsorga nisatie om te komen tot een dialoog met niet-gouvernemen- tele organisaties (ngo's) zijn een erkenning van deze ontwikke ling. Dat leidt tot nieuwe tacti sche meningsverschillen en discussies. Een deel van de acti visten en ngo's vreest ingepakt of gebruikt te worden. Sommi gen weigeren daarom aan zulke activiteiten deel te nemen, ter wijl anderen dat alleen doen als hun onafhankelijkheid gega randeerd is en de bijeenkomsten openbaar zijn. Een veelgehoorde kritiek op de beweging van andersglobalis ten is dat ze geen positief alter natief heeft. Daarmee wordt ei genlijk bedoeld dat er niet één groot totaalantwoord is dat door iedereen in de beweging wordt omarmd, want aan alter natieven is op zich geen gebrek. Susan George, vice-voorzitter van de Franse afdeling van At- tac, een internationale bewe ging van andersglobalisten, stelt terecht in een interview in de New Scientist, dat er 'dui zenden alternatieven' bestaan. Polen Christoph Aguiton, lid van het internationaal bureau van At- tac in Frankrijk, onderscheidt in zijn vorig jaar verschenen boek 'Le monde nous appar- tient' ietwat schematisch drie polen in de internationale be weging: een radicale internatio nalistische pool, een nationalis tische of protectionistische pool en een hervormingspool, die zich zowel tegen het neolibera- lisme als tegen nationalistische antwoorden verzet. Deze laatste zet zich ook in voor een hervor ming van de internationale in stituties. Aguiton spreekt bewust van 'polen', om aan te geven dat geen sprake is van coherente po sities of stromingen. Een meer samenhangend alter natief dat op brede steun kan rekenen, zal niet achter de stu deertafel bedacht worden, maar de komende jaren kunnen ontstaan op basis van de voort schrijdende praktijk van bewe gingen met acties en alternatie ve voorstellen. Deze nieuwe ervaringen komen zeker, want wie kan serieus geloven dat ie dereen in de wereld zich neer zal leggen bij de toenemende we reldwijde inkomensongelijk heid, de afbraak van publieke voorzieningen en het gebrek aan mondiale sociale en demo cratische rechten en milieunor men? GPD/Folia Robert Went is gastonderzoeker aan de economiefaculteit van de Univer siteit van Amsterdam. De komeetachtige opkomst van Pim Fortuyn verbijster de de politieke elite in Neder land. Voor Kay van de Linde, bij Leefbaar Nederland For- tuyns campagnestrateeg, was die opkomst echter geen verrassing. In Amerika zag hij dat politici met een goed verhaal een bliksemcarrière kunnen maken. door Peet Vogels Kay van de Linde, die in de Verenigde Staten er varing opdeed in de campag ne van de Newyorkse burge meester Giuliani, was eerst verbijsterd. De Nederlandse verkiezingscampagne, dat was dag-in-dag-uit zaaltjes toespreken en de markt op gaan. 'Verspilde moeite', vond de man die Fortuyn een plek op de politieke kaart moet geven. „Televisie, daar draait het om." Om de aandacht van de tele visie te krijgen moest For tuyn flink van leer trekken, vertelt Van de Linde. „Pim chargeerde in het begin, dat levert aandacht op. Als je de aandacht van de media hebt, kun je je verhaal vertellen. Leefbaar Nederland en Pim waren vanaf het begin de un derdog. Dat hebben we be wust als campagnestrategie gebruikt." „Voor de kiezers maken de media onderdeel uit van het systeem van zittende macht hebbers. Die badinerende stukken in het begin in de kranten waren dus alleen maar goed voor ons. Wij zet ten ons af tegen de gevestigde orde, dus worden we aange pakt. Zo zien de kiezers het." Niet iederéén heeft dat door. „Wiegel (WD, red.) is een van de weinige politici die dat begreep. Mensen willen geen partijen om op te stem men, maar mensen." „De aiTogantie bij de andere partijen heeft het ons ook ge makkelijk gemaakt. Tot het laatst hebben ze Fortuyn niet serieus genomen. De PvdA was zelfs blij met Fortuyn. Ze probeerden hem in de rech terhoek te duwen. Dat be klijfde echter niet en leverde hem in de peilingen weer ex tra zetels op." Fenomeen Maar Fortuyn was ook een fenomeen dat het goed deed in de media. Van de Linde: „Een lijsttrekker is een com binatie van inhoud en geloof waardigheid. Het gaat om de beeldvorming. Pim was de eerste echte televisiekandi daat in Nederland. Het draait allemaal om de tv. Via de tv kun je direct het volk toespreken. Als Pim lijst trekker van de PvdA was ge weest had die partij 40 zetels gehaald." Fortuyn had echter nooit lijsttrekker van de PvdA kunnen worden, denkt Van de Linde. „Fortuyn wilde di rect naar de top doorstoten. Dat hoort niet in Nederland, daar moet je eerst tien jaar foldertjes ronddelen. Ik denk dat we naar een meer Ameri kaans systeem toe moeten, Daar zijn de partijen meer een platform voor debat. Tij dens de voorverkiezingen wordt de koers bepaald, dan wordt inhoudelijk gedebat teerd. Conservatieve en pro gressieve politici nemen het dan tegen elkaar op. De ene keer wint de een, dan de an der. Het voordeel is dat ze niet vastgebakken zitten aan een ideologie, zoals de WD en de PvdA." „De partijen in Nederland hebben er nog steeds niet veel van begrepen. In Nederland moet een veelbelovende poli ticus op zijn beurt wachten, Zo'n Femke Halsema (voor haar Kamerlidmaatschap overgestapt van PvdA naar GroenLinks, red.) moet voor haar carrière naar Groen Links. Dat zou niet nodig zijn als de PvdA een open-debat- partij zou zijn. In de VS heb ben ze via de partij een plat form om omhoog te komen, Daar kun je iemand van de troon stoten. In Nederland bepaalt nog steeds dezelfde kliek het beleid." GPD De afbraak van de PvdA is niet de laatste weken of maanden be gonnen, met de verkiezingsne derlaag van vorige week woens dag als dieptepunt. Al jarenlang is die aan de gang, met name op lokaal niveau. De PvdA heeft landelijk met premier Wim Kok de schade een aantal jaren nog beperkt kunnen houden, ivat het zicht ontnam op de afblad dering van de PvdA in veel ge meenten. Het zal de PvdA daar om meer moeite kosten om terug te komen dan het CDA na de harde klappen in 1994 en 1998. Want het CDA bleef het lokaal en provinciaal goed doen. door Harmen van der Werf Het is gemakkelijk dansen op een partij die toch al onder op ligt, op de PvdA. Dat is heel wat gemakkelijker dan kritiek leveren op een partij, de Lijst Pim Fortuyn, waarvan het boegbeeld bijna heilig is ver klaard. Onze Pim heeft alles 'wel' gedaan, tot zijn kandida ten in de Tweede Kamer het te gendeel hebben bewezen en net zo gewoon zijn geworden als ge vestigde politici. De nieuwe lei der, Mat Herben, heeft laten zien vliegensvlug te leren, door te stellen dat het CDA woensdag 15 mei is meegelift op het succes van de Lijst Pim Fortuyn. Politiek Nederland zal opnieuw tot rust komen. Voor D66 is dat het eenvoudigst. De democra ten zijn gewend aan diepe dalen en hoge pieken in de verkiezin gen. De VVD krijgt het moeilijk, al kunnen de liberalen vertrou wen op een natuurtalent als de missionair minister van Finan ciën, Zalm. Maar voor de VVD geldt ook dat aan de rechterzij de door de Lijst Pim Fortuyn een stevig gat is geslagen. De LPF heeft mensen aangesproken die eigenlijk bij de liberalen thuis horen, met name ondernemers die zich blijkbaar bij de WD niet meer thuisvoelen. De VVD moet meer kleur krijgen, min der ambtelijk worden. Basis Het ernstigst is de toestand voor de PvdA. Van eerste partij van Nederland met 45 zetels duike len naar de vierde plek met 23 zetels. Het verlies is gigantisch, maar niet verbazingwekkend, De sociaal-democraten hebben jarenlang op nationaal niveau boven hun stand geleefdZe zijn provinciaal en lokaal al lang niet meer de grootste, en dat moest zich eens vertalen in de Tweede Kamer. Langzaamaan is de basis onder de PvdA weggeschoven. Kijk de verkiezingsuitslagen in veel ge meenten in Zeeland er maar op na. Op Schouwen-Duiveland (Westerschouwen, Brouwer shaven, Zierikzee), in Kortgene en in Vlissingen spraken de so ciaal-democraten een groot kiezerspubliek aan. Dat is ver speeld door een gebrek aan goe de nieuwe mensen, door de op komst van lokale partijen die dichterbij kiezers staan, door het wegvallen van de traditio nele arbeiders-achterban en door zelfingenomen, gemak zuchtig gedrag van sommige PvdA-bestuurders. Met de benen op de tafel een ge meente besturen, wordt op een gegeven moment afgestraft. Het kan lang of kort duren, maar het gebeurt een keer. Dat is de PvdA in Vlissingen en andere 'rode burchten', zoals Rotterdam, overkomen. Lokale bestuurders kunnen dat de Lijst Pim For tuyn of de mislukte PvdA-voor man Ad Melkert aanrekenen, zij moeten ook de hand in eigen boezem steken. De Vlissingse PvdA-wethouder Kees de Keijzer is een goed ma nager, maar hij mist passie. Om over zijn collega Henk de Haas maar te zwijgen. Hij zat vóór de gemeenteraadsverkiezingen van 6 maait in zijn vakantiewo ning in Spanje, alsof het alle maal al wel geregeld was. Dat bleek ook zo, ondanks dat de PvdA in VI issingen opnieuw een flinke tik kreeg. De Haas werd 'gewoon' weer wethouder, mede dankzij CDA en WD. Het kan anders, hebben de PvdA-afdelingen in Veere en Middelburg bewezen. Door campagne te voeren, zich te la ten zien, aansluiting te zoeken bij de kiezers, wisten zij het ver lies te beperken (Middelburg) of door samenwerking met Groen Links (Veere) winst te boeken. Arrogantie van de macht, veel ambtenaren van de eigen club binnenhalen, zoals in Vlissin gen, en vooral het niet keihard ingaan op signalen uit de stad (de verloedering van de Bone- dijkestraat door toedoen van drugsdealers bijvoorbeeld), kosten politici in een democra tie op den duur figuurlijk de kop, En dan vergt het veel inzet om er weer bovenop te komen, zoals het CDA zelfs met een sterke basis heeft laten zien. door Frans Lindenkamp Autoriteit, dat is wat ons land nodig heeft. Deze uitroep ligt dezer dagen voor op de tong van het overgrote deel van de Colombianen. Zondag kiezen 24 mil joen stemgerechtigde bewoners van het door chronisch geweld verscheurde Zuid- Amerikaanse land een opvolger voor de slappe president Andres Pastrana. Door gebrek aan autoriteit zag hij geen kans vrede af te dwingen. Het was niette min zijn belangrijkste verkiezingsbelofte in 1998. In februari brak Pastrana defini tief de vredesonderhandelingen met de FARC af. De grootste guerrillabeweging van Colombia strijdt al 38 jaar tegen het wettig gezag in Bogota voor een recht vaardiger samenleving. Pastrana maakte twee grove inschat tingsfouten. Hij omarmde het Ameri kaanse drugsbestrijdingprogramma Plan Colombia en bleef tegen beter weten in er op rekenen dat het verzet - onder druk van het dreigende verlies van hun inkomsten uit de drugshandel - zijn vredesdeal zou accepteren. Ook Pastrana bleef geduren de het vredesproces stug vertrouwen op zijn charme en communicatieve capaci teiten en 1 iet zij n gezag nauwelij ks gelden Aan die laatste misrekening dankt Alvaro Uribe Velez het dat hij onder elf kandida ten de grootste kans heeft Colombia's vol gende president te worden. Uribe is een man die met de vuist op tafel durft te slaan, hoewel hij dat niet uit straalt. De ex-gouverneur van het depar tement Antioquia lijkt op het braafste jongetje uit de klas, maar achter zijn vriendelijke gezicht gaat een onvervalste havik schuil. Uribe (49) maakt geen ge heim van zijn hang naar autoritair be stuur. Onder hem wordt het ondermijnde staatsgezag hersteld, want daarin ziet hij de bron van alle ellende in Colombia. Uribe - ooit lid van de Liberale Partij, maar nu onafhankelijk kandidaat - wil korte metten maken met de coiruptie en de 'geïnstitutionaliseerde' straffeloos heid. Slechts drie op de honderd moorden leiden tot gevangenisstraf. Colombia staat bekend als een van de gevaarlijkste landen ter wereld. Het geweld eist jaar lijks 35.000 mensenlevens. Het onveilige klimaat ontneemt de lust tot investeren, Uribe heeft aangekondigd dat hij geen tijd wil verspillen aan oeverloos onder handelen waarmee de FARC - zoals hij stelt - Pastrana drie jaar lang aan het lijn tje hield. Zijn filosofie: vrede nu. Niet goedschiks, dan maar kwaadschiks. Uri be zegt een militaire oplossing niet te schuwen voor het conflict. Dat de FARC dit moment niet wil afwach ten, blijkt uit twee recente aanslagen op zijn leven. Medio april ontsnapte Uribe op o* é- oi08 gL oV"2' os"L. IL--IRRIRMMHBpmÊÊÊÊÊÊÊÊ Verkiezingsposters van Alvaro Uribe en Horacio Serpa foto Mariana Bazo/RTR een haar na aan de dood, toen in de Caribi- sche havenstad Barranquilla een zware bom ontplofte tijdens een verkiezingsma nifestatie. Drie omstanders verloren het leven. Sindsdien mijdt Uribe de open baarheid. Campagne voeren doet hij al leen nog maar via de tv. Ook zijn directe opponenten zijn behoedzamer geworden en laten zich na de ontvoering eind febru ari van presidentskandidate Ingrid Be- tancourt door de FARC alleen nog maar vervoeren in gepantserde wagens. Messias Deze harde opstelling heeft Uribe de bij naam Gewapende Messias opgeleverd. Tegenstanders en met name zijn directe opponent Horacio Serpa schilderen hem af als de kandidaat van de extreemrechtse paramilitaire zelfverdedigingsgi-oepen (AUC). Deze moordmachines bestrijden het marxistische verzet en terroriseren de daarmee sympathisei'ende plattelandsbe woners, dikwijls met heimelijke steun van het leger. Uribe maakt zich woest over in sinuaties in die richting, maar feit is dat hij de oprichting van burgerwachten in zijn departement stimuleerde toen hij gouverneur was. Sommigen daarvan knoopten hartelijke banden aan met pa ramilitairen. Ook is het een feit de AUC in tegenstelling tot de FARC de laatste maanden geen bloedbaden meer heeft aangericht. Kennelijk willen zij 'hun' kandidaat niet in de wielen te rijden. Maar de bevolking in de grote steden en met name de jonge kiezer ligt nauwelijks wakker van deze kritiek. Zij is de guerrilla meer dan beu en ziet in de 'gespierde' Uri be het enige alternatief voor de vrede, ook al weet niemand waar hij militair gezien op aanstuurt. Uribe houdt zich tot dusver wijselij k op de vlakte over de vraag hoe hij de guerrilla denkt aan te pakken. Wel toont hij zich voorstander van uitbreiding van de Amerikaanse militaire hulp. Die wil hij aanwenden voor het bestrijden van het verzet, maar ook belooft hij hard op treden tegen de paramilitairen. Tot nu toe beperkt de inmenging van Washington zich tot de drugsbestrijding, maar dat wil president Bush veranderen. In Washing ton worden FARC en AUC sinds kort in een adem genoemd met Al Qaeda. In de opiniepeilingen ligt Uribe een straatlengte voor op Serpa. Diens popu listische verkiezingsbeloften stuiten on der een meerderheid! van de Colombianen op ongeloof. Serpa was minister van Bin nenlandse Zaken onder president Samper (1994-1998). Die liet zijn verkiezingscam pagne financieren door het toenmalige Cali-drugskartel. Dit speelt Serpa (59) nog steeds parten. Hoewel hij een onbe smet blazoen heeft, associëren de Co lombianen hem met het kleffe liberale partijapparaat en alle corrupte lieden daaromheen Grote afwezige in de stem busgang is de Conservatieve Partij van de uitgaande president Pastrana. Diens kan didaat Juan Camilo Restrepo bleef dermate achter in peilingen, dat deze tra ditionele partij besloten heeft Uribe te steunen in zijn campagne. GPD HARING - Een beslissing van het college van rijksbemidde laars heeft een einde gemaakt aan een conflict in de haring visserij. Belangrijkste uit komsten zijn een verhoging van het loon en een gunstiger vakantieregeling voor matro zen. Het einde van het conflict betekent dat de visserij weer op gang komt, en ook dat de jaarlijkse haringrace niet lan ger bedreigd wordt. BURGEMEESTER - Een voor de gelegenheid uitbundig aan gekleed Oudelande haalde gisteren de nieuwe burge meester W.N. van Liere. Hij werd geïnstalleerd door waar nemend burgemeester Douw. RING - Het zoontje van scheepssloper Van de Marei heeft bij landingsboten die zijn vader aan het afbreken is op de vooroever van de Stoof- polder een gouden ring terug gevonden. De ring droeg de inscriptie 'W. Jumelet 1893', en bleek bij na vraag op het stadhuis de trouwring te zijn van J. van den Berg-Jumelet, oester- en mosselkweker in Bruinisse. De 86-jarige man had zijn ring een jaar geleden verloren, en was uiteraard zeer verguld met het terugvinden ervan. Dat was bovendien een geluk kig toeval, want de vindplaats komt alleen bij laag water droog te liggen. Uitgever: J. C. Boersema Hoofdredactie: A L. Oosthoek D Bosscher (adjunct) A. L Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 E-mail: redactie@pzc.nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax. (0118) 470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax (0113)273030 E-mail. redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax (0115)645741 E-mail redlern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel, (0114) 372776 Fax. (0114) 372771 E-mail redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax. (0111)454657 E-mall: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8 00 tot 17 00 uur Zierikzee, Goes en Hulst: 8.30-17 00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener concern De doof aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruik! voor onze (abonnementenadministratie en om u te ((aten) informeren over voor u relevante diensten en pro ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener ot door ons zorgvuldig geseiecteeroo derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij: PZC, afdeimg lezersservice, Postbus 18,4380 AA Vlissingen Internet: www pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden, zaterdags tot 13.30 uur. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag tijdens kantooruren zondag van 16 00 tot 18 00 uur Tel. (0118) 484000 Fax (0118) 470100 Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van 1.--) per maand 19,25 per kwartaal. 52,-- per jaar: 198,-- Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: abo@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode Losse nummers per stuk. maandag t/m vrijdag: 1,~ zaterdag:€ 1,50 Alle bedragen zijn inclusiet 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47 70.65.597 Postbank 35,93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen. Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd bij de advertentieorderafdeling. Tel: 0118-484321 Behoort tot ÜJGQGflGr eimg i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 4