Oproep referendum geen stunt Commissie verzandt in plan slibdepot PZC Hulst houdt bijna twee miljoen over You can leave your hat on Progressief Hulst en CDA tegen reserve voor parkeergarage Protest Hoek tegen windmolen in tuin Voorzitter D&T: signalen burgers mogen niet worden genegeerd Ware liefde tussen mossels en zeekraal 11 Opleiding Vrede&Veiligheid Mandela krijgt prijs in Middelburg Snelheidsduivel betrapt Noodwet voor sluiting Borssele agenda Fietstoertocht e Interna vrijdag 24 mei 2002 Hnnr René van Stee OOSTBURG - Fractievoorzit ter L. Baarends van Dorpsbe langen Toerisme (D&T) in Oostburg ontkent dat de oproep tot een referendum over de nieu we naam voor de fusiegemeente in West-Zeeuws-Vlaanderen politieke bijbedoelingen heeft. Het is volgens hem niet de be doeling goede sier te maken met het momenteel zeer populaire referendum-item. Hiermee reageert de fractie voorzitter op krantenpublica ties waarin dit gesuggereerd wordt. „Van een verkiezings stunt is geen sprake. Sinds het raadsbesluit over het startdocu ment is genomen (waarin onder meer Sluis als gemeentenaam is vastgelegd), hebben we via onze website, per e-mail en via de te lefoon tal van reacties ontvan gen van mensen die de naam Sluis niet zien zitten. Dergelijke signalen mogen niet worden ge- door Sheila van Doorsselaer HULST - De boeken over 2001 van de gemeente Hulst worden gesloten met een overschot van ruim 1,9 miljoen euro. Hulst houdt meer over dan in 2000, toen hield de gemeente bijna 1,3 miljoen over. De hoge saldo is het gevolg van een hogere op brengst parkeerbelasting en bouwleges. De parkeerbelasting lijkt voor Hulst de kip met de gouden eie ren te zijn. De opbrengst par keerbelasting is 51.000 euro ho ger dan begroot. Door de ingebruikname van het Oranjebolwerk als betaalde parkeerplaats in september 2000 is het aantal parkeerplaat sen toegenomen. Bouwleges Ook de bouwleges spekten de kas van de gemeente. Door de uitgifte van grond aan bij voor beeld nieuwbouwwijk Groote Kreek in Hulst is in 2001 voor 53.0 0 0 euro méér leges voor bouwvergunningen en wel standstoezicht ontvangen dan geraamd. De gemeentelijke be lastingen leveren een belangrijk aandeel in de totale inkomsten van de gemeente. Over vorig jaar bedroeg de tota le opbrengst belastingen doorConny van Gremberghe TERNEUZEN - De leden van de commissie Ruimtelijke Orde ning en Milieu van de gemeente Terneuzen zagen gisteren dooi de bomen het bos niet meer. Tij dens de speciaal ingelaste ver gadering van de adviescommis sie over het zoveelste aangepaste plan voor een slib depot in de Koegorspolder, bleek dat politiek Terneuzen in middels het zicht verloren is over de voorwaarden waaraan dat depot zou moeten voldoen en de afspraken die met provin cie en Rijkwaterstaat gemaakt zijn. De PvdA'er J. Dubbeldam vroeg wethouder K, van der Hoofd dan ook om op zeer korte ter mijn alle afspraken, voorwaar den en convenanten die er met redactie zeeuws-vlaanderen Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC terneuzen Tel: (0115) 645769 Fax: (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Pascalle Cappetti René van Stee René Hoonhorst Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB hulst Tel: (0114) 372776 Fax:(0114) 372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail; redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl negeerd, zeker niet in een tijd waarin iedereen de mond vol heeft van het meebeslissen van burgers over gevoelige onder werpen. Juist om die reden wil len we een referendum", verklaart de D&T-fractievoor- zitter. Voorbehoud Baarends voegt er aan toe dat ook de D&T-fractie van het be gin af aan een duidelijk voorbe houd heeft gemaakt tegen Sluis als naam voor de fusiegemeente. Verder is hij verbaasd over uit spraken van burgemeester Straatsma van Sluis-Aarden- burg dat de nieuwe gemeente in het eerste jaar van de fusie Sluis (werknaam) heet. Dat zou ook zo in het wetsvoorstel staan. „Van dat wetsvoorstel zou ik dan graag een kopie zien, want deze uitspraak strookt absoluut niet met het feit dat de nieuwe gemeenteraad de naam be paalt", aldus Baarends. Het voorstel om een referendum te koppelen aan de gemeente raadsverkiezingen, is volgens de D&T-fractievoorzitter alleen ingegeven door praktische overwegingen. „Op deze wijze is er weinig extra organisatie mee gemoeid, ter wijl ook de kosten minimaal zijn", licht hij toe. Als mocht blijken dat de meerderheid van de burgers in Sluis-Aardenburg en Oostburg kiezen voor Sluis als nieuwe gemeentenaam, legt betrekking tot het depot ge maakt zijn nog eens op een rijtje te zetten, zodat de raad van Ter neuzen uiteindelijk een afgewo gen besluit kan nemen over de aanleg van het depot. Dat het depot, voor de berging van licht en zwaar verontreinig de uit de havens en Zeeuwse zeearmen in de Koegorspolder komt, staat inmiddels vast. Daarmee is de raad ruim een jaar geleden mee akkoord ge gaan. Onder voorwaarden wel iswaar, maar omdat de depot plannen steeds gewijzigd worden zijn - in de optiek van Dubbeldam en andere raadsle den - ook de voorwaarden aan aanpassing onderhevig. In het kader van de lopende mi- 1 i eu-eff ectrapporatageproce- dure had de commissie MER in Utrecht in februari het plan voor een depot van 48 hectare met kades van 5,5 meter hoog een een diepte van 12,5 meter aan een toetsing onderworpen. De commissie kwam tot de slot som dat Rijkswaterstaat er goed aan zou doen om de kademuren nog eens twee meter hoger te maken en de diepte van het de pot te verruimen tot 18 meter. Bijkomend gevolg zou dan zijn dat het uiteindelijke bergings terrein met een kwart zou kun nen slinken. Die vrijkomende ruimte in de polder zou dan ver volgens gebruikt kunnen wor den om het hogere depot beter in te passen in de - landelijke - om geving. Planopzet Rijkswaterstaat ging in het ad vies mee, met als gevolg dat de Terneuzense raad deze maand zich moet uitspreken over een herziene planopzet. Op de frac ties van D66 en de ChristenUnie na, bleken de overige partijen weinig moeite te hebben met de zoveelste verandering. Wel von den alle fracties dat Rijkswater staat alle moeite moet doen om het terrein landschappelijk goed in te passen, ervoor moet zorgen dat er een ruime groen- buffer en hoge geluidswal komt tussen het depot en de buurt schappen Spui en Schapenbout en dat de instanties vooral de contacten met het actiecomité optimaal moeten laten blijven verlopen. ongeveer zes miljoen euro. Bij een totaal aan inkomsten van ongeveer 31,8 miljoen is dit een aandeel van 19 procent. Het overschot over 2001 wordt aan de algemene reserve (huidig saldo: 2,6 miljoen) toegevoegd en wordt voor een bedrag van zo'n 380.000 euro aangewend voor werken in uitvoering. Het resterende bedrag is vrij te be steden. Voorgesteld is een bedrag van bijna 227.000 euro tereserveren voor aanpassingen op het ge bied van soft- en hardware en de inrichting van zalen na de res tauratie van het dak van het stadhuis. Hiervan is al een be drag van bijna 104.000 euro be schikbaar gesteld. Daarnaast is voorgesteld zo'n 113.000 euro af te zonderen voor het inhalen van de achterstand op de con trole van gebruiksvergunnin gen en brandpreventie. In de risicoparagraaf houdt Hulst onder andere rekening met eventuele tegenvallers bij het realiseren van grote projec ten en kosten in verband met bodemverontreiniging. De ge meente noemt hierbij de sane ring van woonwagencentrum De Rape in Hulst. Ook wijst de gemeente erop dat gebrekkige of te late informatie financiële consequenties kan hebben. Wethouder Kerckhaert opent humorvol het Schelde Jazz Festival. door Raymond de Frel TERNEUZEN - Terwijl het imposante Du vel Droomschip er op de Terneuzense Markt nog verlaten bij lag, verzamelden veel Zeeuws-Vlaamse jazz-die-hards zich gis teravond in Porgy Bess voor de opening van het 30e Schelde Jazz-festival. Daar hadden de jazz-liefhebbers al zicht baar zin in het lange, swingende en hoogst waarschijnlijk vermoeiende festival. Jan Menu en zijn begeleidingsband mochten de muzikale aftrap verrichten, maar niet voor dat wethouder E. Kerckhaert het festijn op een bescheiden, humorvolle wijze van een officieel intro had voorzien. Kerckhaert re fereerde aan de expositie die momenteel ter gelegenheid van het Schelde Jazz Festival wordt gehouden in de Grote Kerk in de Ter neuzense Noordstraat. „Ik zag daar op oude foto's een heleboel foute pakken en dito fou te brillen", zei Kerckhaert met een knipoog naar een aantal aanwezigen. Hij onderstreepte dat het festival voor Ter neuzen een belangrijk evenement is. „Het festival zorgt voor een hele positieve uit straling binnen de onze grenzenmaar voor al ook daarbuiten. Ook dit jaar is de organi satie er weer in geslaagd om een breed, toegankelijk programma neer te zetten." Mooie woorden van Kerckhaertmaar daar- foto Charles Strijd mee was het festijn nog steeds niet officieel geopend. „Ik werd eerst gevraagd om een stukje muziek te spelen. Ik ben heel muzi kaal, kan alle liedjes fluiten, maar maar met een instrument kan ik niet uit de voeten." En bedacht hij iets anders. „Ik heb gekozen voor de transformatie van bestuurder naar een swingende jazz-liefhebber. Als jonge bestuurder kan ik mij immers wel iets per mitteren." Vervolgens trok Kerckhaert zijn broeksriem en stropdas los, deed zijn panta lon en overhemd uit, om vervolgens het t- shirt met het logo van het Schelde Jazz Fes tival onder luid applaus te showen. Alleen het begeleidende 'You can leave your hat on' van Joe Cocker ontbrak nog... Bernard en Marie de Mul-Ploegaert foto Charles Strijd door Lieneke Fieret PHILIPPINE - Zoals het de echte inwoners van de mos- selstad Philippine betaamt, ontmoette het bruidspaar De Mul-Ploegaert elkaar tussen de mossels en de zeekraal. Gisteren vierden ze samen met de familie hun diaman ten huwelijk. Tijdens het knippen .van de mosselen sloeg de vlam niet meteen over, want Bernard (83) vond dat Marie (79) nog al langzaam werkte. Ber nard: „Ik dacht, als ik daar mee moet werken, dan komt het werk nooit af!" „Ik was ook nog maar veer tienjaar en knipte nog niet zo lang als hij", verdedigt Marie zichzelf. Bernard werkte na de bruiloft nog een tijd in de mossels en daarna baggerde hij in rivieren en kanalen in Nederland en Duitsland. Hij diepte bijvoorbeeld het Isa- bellekanaal uit toen de Braakman nog niet ingepol derd was. Ondanks de eerste strubbelingen tijdens het werk in de mossels werden ze toch verliefd op elkaar. Op het aanraden van Bernards moeder besloten ze in 1942 te trouwen, want dan hoefde Bernard niet naar Duitsland in dienst, „Het was niet mak kelijk, trouwen in de oorlog. Ik heb mijn eigen kostuum pje gemaakt en we hadden niet eens ringen van onszelf. Die moesten we lenen, want je kon ze toen nergens ko pen", legt Marie uit. Bernard en Marie trouwden zestig jaar geleden zelfs op twee verschillende dagen. Op 22 mei trouwden ze voor de wet en de dag erna ston den ze voor het altaar. „We moesten om acht uur 's och tends al in de kerk zijn. Ja, ik weet ook eigenlijk niet waar om dat nou zo vroeg moest hoor... Dan was de pastoor er vroeg vanaf zeker?", lacht Bernard. door Jean-Lou de Gucht HULST - Oppositiepartijen Progressief Hulst en CDA gaan niet akkoord met het voorstel van het college van B en W van Hulst om de meeropbrengst parkeerbelasting toe te voegen aan een in te stellen reserve par keergarage. In de commissie financiën zei A. Hegger (Progressief Hulst) dat de gemeenteraad van Hulst bij het BAM-plan nu juist had be sloten dat er geen parkeergara ge mocht komen. Het idee van wethouder W. Kaijser om over tien tot vijftien jaar een par keergarage onder de Grote Markt aan te leggen, noemde ze 'achterlijk'. Ook J, van Eek (CDA) zag een reserve parkeer garage niet zitten. Hegger had een andere bestem ming voor de meei'opbrengst. „Wij komen binnenkort met een plan wat het toerisme in de bin nenstad zal bevorderen. Het lijkt ons zinvoller om het geld daar aan te spenderen.Ook van Eek wist iets beters. „Het geld moet ten goede komen aan een nieuwe reserve om Hulst voor de toeristen aantrekkelijker te ma ken." Wat het plan precies in houdt, liet hij in het midden, maar het gaat volgens hem om vernieuwing van de binnenstad. Het CDA steunde wel het voor stel om een gedeelte van de meeropbrengst ten goede te la ten komen aan het toeristisch product Hulst. Het geld wordt gebruikt voor extra activiteiten van door de ondernemersver eniging Hulst Reynaertstad. Burgemeester A. Kessen: „Hulst is de laatste tijd nogal negatief Baarends zich hier zonder mor ren bij neer. „Dan is er niks aan de hand, maar heeft de burger wel zijn mening kunnen geven. En daar gaat het nu precies om", vindt Baarends. Hij sluit niet uit dat zijn fractie de burger even eens wil raadplegen bij de keuze van een nieuwe burgemeester voor de fusiegemeente in West Zeeuws-Vlaanderen. Dat zou volgens hem pas echt een staal tje democratie in optima forma zijn. MIDDELBURG - De nieuwe opleiding Oriëntatiejaar Ko ninklijke Landmacht in Zeeland is zo'n succes dat de organi serende ROC-vestiging in Middelburg ook een opleiding Vre de&Veiligheid start. Die eveneens eenjarige opleiding richt zich op scholieren die belangstelling hebben voor alle drie krijgsmachtonderdelen: Landmacht, Luchtmacht en Marine. Komend schooljaar begint de opleiding. De opleidingen stel len scholieren die nog geen zeventien zijn in staat zich vo:or te bereiden op een baan bij een van de krijgsmachtonderdelen. Wie slaagt, kan zeker aan de slag bij een van de divisies. Tij dens het studiejaar kan ook het diploma Algemeen Beveili gingsmedewerker worden behaald, en het praktijkcertificaat Kleine Blusmiddelen. Daarmee kan de geslaagde in de bevei ligingsbranche aan de slag. Van de 46 leerlingen die vorig jaar begonnen aan de opleiding Oriëntatiejaar Koninklijke Landmacht behaalden er 42 met goed gevolg de eindstreep. De opleiding is zo'n succes dat nu al zeker is dat het aantal klassen in het nieuwe schooljaar moet worden uitgebreid. MIDDELBURG - Premier Kok reikt op zaterdag 8 juni in de Nieuwe kerk in Middelburg de Four Freedoms Award uit aan voormalig president Nelson Mandela van Zuid-Afrika. Hij wordt daarbij geholpen door A. Roosevelt. Zij is de klein dochter van de grondlegger van de Four Freedoms, Franklin Roosevelt. Hiernaast krijgen Radio Free Europe/Radio Liberty, de Noorse oud-premier G. Brundtland, oud-president E. Zedil lo van Mexico en de naar Nederland gevluchte Egyptische professor N. Abu Zaid de onderscheiding. De Rijksvoorlich tingsdienst heeft gisteren officieel bekendgemaakt dat naast koningin Beatrix ook prins Willem-Alexander en prinses Maxima bij de plechtigheid aanwezig zullen zijn, zoals de PZC vorige week meldde. GOES - Een 21-jarige automobilist uit de gemeente Reimers- waal is in de nacht van woensdag op donderdag aangehouden voor het overtreden van de maximumsnelheid op de A58 ter hoogte van Goes. Hij reed 180 kilometer per uur op de snelweg waar een limiet van 120 geldt. Hiervoor kreeg hij een proces verbaal uitgereikt. DEN HAAG - Bij het ministerie van Vrom ligt een noodwet klaar om de kerncentrale Borssele alsnog op 1 januari 2004 gesloten te krijgen. Een woordvoerster van Vrom heeft dal gisteren bevestigd. Met de noodwet wilde de inmiddels demissionaire minister Pronk (PvdA) een belangrijk milieuthema van zijn partij als nog waarmaken, te weten een definitief einde maken aan de opwekking van kernenergie in Nederland, Pronk was van plan de noodwet nog in het kabinet te brengen, maar dat is volgens een voorlichtster van Vrom 'voorlopig van de baan'. „Het staat op een laag pitje." De noodwet is dus nog niet helemaal van tafelterwijl de nieu we Tweede Kamer zo goed als zeker voor het langer openhou den van de kerncentrale Borssele is. De nipte meerderheid van PvdA, D66, GroenLinks, SP en ChristenUnie voor slui ting van Borssele eind 2003 is door de verkiezingsuitslag van 15 mei verdwenen. Er is nu in principe een meerderheid van CDA, WD, Lijst Pim Fortuyn en SGP voor het in bedrijf hou den van de centrale. in beeld als koopstad. Deze ge luiden willen wij onderdruk ken." De meeropbrengsten zijn ontstaan door invoering van de euro. De introductie daarvan heeft er voor gezorgd dat de ta rieven van de parkeerbelasting zijn gestegen met 5,6 procent. STREEKACTIVITEITEN AXEL - 't Trefpunt, 9 30 uur: Koersbal; 13.00 uur: Kaarten en biljarten; De Halle, 14.00 uur: Kaarten en biljarten; 16.00 uur; Zitgymnastiek, Jeugdcentrum, 19.00 - 21.30 uur: Open inloop tieners van 12 toten met 15 jaar; CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur; Kaarten bieden en jokeren; GRAAUW - Gemeenschapscentrum, 13.30 uur; Spelmiddag; HENGSTDIJK De Vogel, 19.30 uur: Vleeskaarting; HOEK - De Lovenhoek, 13.30 uur; Kaar ten, biljarten en volksdansen; 19.30 uur: Gezelschapsdansen; HULST - De Lieve, 13.00 uur: Biljarten en bridge; 13.30 uur; Jaarvergadering KBO; Kantine HVV '24, 18.30 uur: Wandelvier daagse, KLOOSTERZANDE - Rozenhof, 13.30 uur: Kaarten; KOEWACHT - De Vlaschaard, 9,45 uur: Volksdansen; 13.00 uur; Biljarten; OOSTBURG Tienercentrum Time-Out, 15.00-18.00 uur: Bijeenkomst 12-tot 16- jarigen; Bibliotheek, 10.00 - 12.00 uur en 13.30 - 20.00 uur; Bijeenkomst met tuinarchi tect; SLUIS - Sporthal 't Zoute Vestje, 19.30 uur: Ruilavond; SLUISKIL Het Meulengat, 13.30 uur: Gym, volksdansen, kaarten, canasta en biljarten; SINT JANSTEEN - Café De Kroon, 14.00 uur: Kaarten; TERNEUZEN - De Veste, 13.30 uur: Soos voor mindervaliden Ons Verzetje, klaver jassen en biljarten; 't Zwaantje, 9.00 - 11,30 uur: Bowls; ZAAMSLAG Dorpshuis, 13.00 uur: Kaarten en biljarten. door Eugène Verstraeten HOEK - Bewoners uit de Ds Raamshof in Hoek protesteren tegen het verzoek van een bewo ner uit de Koudepolderstraat om in zijn tuin een windmolen neer te zetten. In totaal hebben zes omwonen den gereageerd op de aanvraag voor het plaatsen van de wind turbine. De bewoners wijzen er op dat het betrokken perceel di rect aan hun achtertuinen grenst. Door de geringe afstand zal de geplande windmolen vol gens hen ernstig afbreuk doen aan dit deel van de wijk. Dit vanwege een continue geluids belasting en, in de namiddag, door de langsflitsende slagscha duw. "Wij zijn van mening dat wind molens niet thuis horen in de on middellijke nabijheid van woonwijken, maar in speciaal daarvoor gekozen parken of eventueel op zeer gesoleerde lo caties. Daar kunnen molens van optimale afmetingen ecologisch zinvol hun werk doen", aldus de bewoners De onwonenden vinden dat de naar verhouding geringe hoe veelheid opgewekte energie van de windmolen in kwestie zeker niet opweegt tegen de nadelen. „Bovendien is het nog maar de vraag of deze categorie molens een positief rendement heeft, wanneer het totale energie plaatje bezien wordt, inclusief productie, aanleg en afbraak aan het einde van de levens duur." AXEL - De toerclub Axel houdt op zaterdag 25 mei de fietstoer tocht Axel-Zottegem-Axel. De deelnemers kunnen deze rit rij den over een afstand van 128 of 168 kilometer. De grootste af stand voert door de Vl aamse Ar dennen. Inschrijven kan gebeu ren in café Cambrinus tussen 7.00 en 9.00 uur voor de 168 ki lometer. Zij die de kortere rit fietsen, kunnen een uur latei- vertrekken. Verder zijn er ook tochten van 40 en 70 kilometer. Het parcours loopt geheel bin nen Zeeuws-Vlaanderen. Hier voor staat de inschrijving open van 7.00 tot 14.00 uur. Advertentie De sky-line van Vlissingen verenigf moderne functionaliteit, historische bezienswaardigheid en alles daar tussenin, Daarom hebben we deze Zwitserse designkast voor dat unieke waterfront gezet. Hij vertegenwoordigt in zijn soberheid een pure schoonheid, die in elke ruimte - nieuw of juist niet - harmonie schept. Hij is zo flexibel, dat hij overal past. Hij heeft niet eens een muur nodig om tegen te leunen. Eigenlijk is hij een bekroond kunstwerk met een zee aan bergruimte. Kees den Herder Interieurstylin Walcheren keesdenherder.nl Noordweg 1 25, Serooskerke, 0118-593030

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 41