Huis kopen minder in trek Leraar in Nederland krijgt slecht betaald Vreugde en verdriet bij installatie Kamer Ruzie om Fortuyn leidt tot vertrek van voorman Journaal TU Delft bevestigt dip huizenmarkt Boom met chip leeft langer Hoofdbestuur FNV stapt op Gedenkteken vijf jaar in berm OM dreigt met stappen tegen DCA Herbouw Zeven Provinciën hervat Nederland dikker dan gedacht Ex-beveiliger Oranje vrijgesproken Veel kiezers twijfelden nog tot het laatst vrijdag 24 mei 2002 (Topambtenaren: verlaag aftrek hypotheekrente I pEN HAAG - De Centraal Eco- I nomische Commissie, een colle- I »e van topambtenaren van Financiën, Sociale Zaken en Economische Zaken, heeft CDA-informateur Donner een advies voorgelegd waarin de maximale renteaftrek van hy- I potheken wordt beperkt. Die af- I irek kost de staat jaarlijks zo'n I Zes miljard euro. Eerder deze week stelde de CEC dat een nieuw kabinet er goed 1 aan doet om voor nieuw beleid circa vier miljard euro te bezui nigen, gelet op de enigszins ha perende economische motor. Daardoor is volgend jaar waar schijnlijk geen sprake meer van een begrotingsoverschot. De CEC suggereert nu dat de maximale hypotheekrenteaf trek gedurende de looptijd zou moeten dalen, zoals bij een an- nuiteitenhypotheek het geval is. Beperking van de hypotheek renteaftrek is in politieke zin geen haalbare kaart. Zeker niet als de informatie uitmondt in een centrum-rechtse coalitie. Hypotheken zijn in de loop der jaren frivoler en ingewikkelder geworden. De insteek van de ontwikkelaars is vaak: een zo hoog mogelijke belastingaftrek door maximaal gebruik te ma kenvan alle wettelijk toegesta- nemogelijkheden. De koper kan daardoor meestal meer lenen, terwijl de netto lasten laag blij ven. De schatkist levert zo een hogere bijdrage. GPD door Achille Prick DEN HAAG - Steeds minder huishoudens zijn van plan een woning te kopen. Vooral oude ren en mensen met geld stellen de koop steeds vaker uit omdat ze geen huis kunnen vinden dat voldoet aan hun wensen. Jonge ren die voor het eerst een huis willen kopen, lopen vaak vast op de hoge prijzen. Tegelijker tijd wint het huren van een wo ning, met name bij ouderen, weer aan populariteit. Dat zijn enkele conclusies uit het onderzoek 'Huizenkopers in Profiel' van onderzoeksbureau OTB van de TU Delft. Het on derzoek werd uitgevoerd in op dracht van de NVB, de vereni ging voor projectontwikkelaars en bouwondernemers. Volgens het onderzoek denkt een half miljoen huishoudens er serieus over na om binnen twee jaar een huis te kopen. Dat is ruim 200.000 minder dan een jaar eerder. ,,De stabiliserende huizenprij zen waren al een eerder signaal dat de gekte op de huizenmarkt voorbij is, met deze dalende koopzin hebben we een duide lijk tweede signaal", reageert onderzoeker P. Boelhouwer van OTB. „Mede door de toegeno men economische onzekerheid zijn mensen toch wat voorzich tiger geworden. Daarbij komt dat er van prijzendaling geen sprake is, terwijl de huizenprij zen op een behoorlijk hoog ni veau liggen. Met name voor starters is dat een groot pro bleem." Traditioneel Uit het onderzoek blijkt verder dat de gemiddelde Nederlandse huizenkoper in 2001 bereid was voor een woning 18 procent meer te betalen dan een j aar eer der. De ideale koopprijs lag op 256.000 euro. Voor de ideale wo ning is de koper bereid daar ge middeld nog zo'n 34.000 euro bovenop te gooien. De wensen van de kopers zijn nog steeds vrij traditioneel: twee ondereen kap, 150 vierkante meter en een tuin van tien meter diep. De belangstelling voor het hu ren van een woning is weer toe genomen. ,,Met name ouderen merken nu dat ze een aardig be drag kunnen krijgen voor hun koopwoning, maar zien tegelij kertijd dat ze flink extra geld moeten bijleggen als ze willen doorstromen naar de droomwo- ning. Ze kiezen daarom vaker voor een huurwoning. Het lijkt er op dat er de komende jaren dan ook een tekort zal ontstaan op de markt voor typische oude renwoningen." Een ander probleem voorziet Boelhouwer op de vinex-loca- ties. „Daar worden stevige prijzen gevraagd, terwijl de wo ningen steeds duidelijker niet voldoen aan de, toch al dalende, vraag. De verhouding tussen prijs en kwaliteit is daar zoek." Parkeren Een grote blunder noemt Boel houwer bijvoorbeeld de par keervoorzieningen. „Het aantal tweede auto's per huishouden loopt snel op, terwijl op de vi- nex-locaties slechts rekening is gehouden met 0,8 auto per huis houden. De huizen staan ook te dicht op elkaar en de architec tuur sluit vaak niet aan op de wensen." GPD BLOEMEND AAL - Alle bomen van de gemeente Bloemendaal krijgen een chip onder hun schors. Met een handcomputer kan dan eenvoudig worden bij gehouden hoe het met de boom gaat. De gemeente zegt met het loepassen van de techniek geld le kunnen besparen bij het on derhoud. Volgens de gemeente hebben de bomen geen last van het inbren gen van de chip. Door beter on derhoud kunnen ze gezonder blijven en langer meegaan. De chip wordt ingebracht onder de boomschors en heeft een eigen I nummer. ANP UTRECHT - Het hoofdbe stuur van FNV Bondgeno ten stapt eerder op. De be stuurders denken dat het hen niet lukt nog meer noodzakelijke bezuini- I gingen binnen de bond door te voeren. „De weer stand in de organisatie is te groot geworden", zei voorzitter H. de Vries van FNV Bondgenoten giste ren. Het hoofdbestuur rekent het zichzelf aan dat on danks forse ingrepen als I snijden in het personeels bestand, het nog niet is ge lukt om van FNV Bondge- noten een gezonde organi satie te maken. De vak bond houdt daarom ver vroegd verkiezingen voor een nieuw bestuur. Aan vankelijk zou in januari 2004 een nieuw hoofdbe stuur worden gekozenNu is het de bedoeling dat al aan het einde van dit jaar verkiezingen plaatsvin den. Volgens De Vries was het de bedoeling dat FNV Bondgenoten dit jaar op een tekort zou uitkomen van ongeveer 4,5 miljoen euro. „We kwamen na het eerste kwartaal al uit op een tekort van 1,9 miljoen euro. Forse ingrepen zijn nog steeds nodig." Volgens de voorzitter is onder personeel en leden echter zoveel weerstand gegroeid, dat het hoofd bestuur er geen vertrou wen in heeft de reorgani satie tot een goed einde te brengen. „Het is beter als er een nieuw bestuur komt met nieuw krediet." In de afgelopen twee jaar zijn volgens De Vries pijn lijke maatregelen geno men voor zowel het perso neel als de leden van de bond. „Het aantal werk nemers is teruggebracht met ongeveer 20 procent, de jubileumuitkeringen zijn gehalveerd en de con tributie is 10 procent ver hoogd." I He ondernemingsraad noemt het een moedig be sluit van het hoofdbe stuur. „De reorganisatie is voor een heel stuk gereali seerd, maar het lukte niet om alles op zijn pootjes te recht te laten komen", al dus OR-voorzitter J. Ver- heij. ANP door Carine Neefjes AMSTERDAM - Leraren in Ne derland verdienen veel minder dan hun collega's in het buiten land. Wel moeten ze harder wer ken voor hun relatief lage sala ris, omdat de klassen hier veel groter zijn dan in omringende landen. Ook geeft de Neder landse leerkracht gemiddeld meer uren les. In Frankrijk en Duitsland, waar docenten meer verdienen, is er geen tekort aan leraren. Dat blijkt uit een onderzoek van onderwij seconoom Ib Water reus aan de Universiteit van Amsterdam dat gisteren is ge presenteerd. Waterreus reisde het afgelopen jaar de wereld rond om te bekijken wat leraren verdienen. Hij vergeleek de sa larissen in Nederland, Duits land, Frankrijk, Zweden, Enge land, Australië, Nieuw-Zeeland en de Verenigde Staten. Daarbij kwam ons land als zuinigste uit de bus. Zo verdient een Duitse leraar 4,3 euro per uur per leer ling, zijn Nederlandse collega de helft. Ook is de werkdruk op scholen hier veel hoger. Nergens zijn de scholen en klassen zo groot. In Frankrijk zitten er gemiddeld 12,8 leerlingen in een klas; in Nederland zijn dat er 17,2. Bo vendien maken leerkrachten hier veel meer uren: een Franse leraar geeft per j aar 519 lesuren zijn Duitse collega 685 en de Ne derlandse docent steekt daar met een gemiddelde van 868 les uren per jaar met kop en schou ders bovenuit. Dat zowel Frankrijk als Duits land geen lerarentekort heeft, heeft ook te maken met de hoge re werkloosheid in die landen. Toch speelt het hogere salaris ook een rol. „In onze buurlan den is het loon van een leraar vergelijkbaar met iemand die een hbo-opleiding heeft en in het bedrijfsleven werkt. Dat is in Nederland niet het geval", al dus Waterreus. Bonussen Volgens hem moet het onderwijs met het bedrijfsleven gaan con curreren en extra bonussen in stellen voor mensen die voor de klas willen gaan staan. „Bij voorbeeld een flinke randstad toeslag voor meesters en juffen op achterstandsscholen, Ik ben ervan overtuigd dat vooreen be ter salaris meer mensen het on derwijs in willen." GPD foto Phil Nijhuis/GPD maakt de leegte pijnlijk duide lijk. Ook waarnemend Kamer voorzitter Weisglas en premier Kok staan in hun herdenkings toespraak stil bij het gemis dat zich zal doen voelen nu Fortuyn niet zelf aan het parlementaire debat kan meedoen. Onwezenlijk Voor de debutanten van de LPF is de installatie er een van ge mengde gevoelens. „Onwezen lijk", noemt Cor Eberhard het gebeuren. „Dit deed me wel iets, het idee dat Pim er niet bij zit." Veel tijd om die situatie te laten bezinken is er niet. Eberhard wil de komende weken gebruiken om zijn weg te leren kennen. „En dan komen al die commis sies en portefeuilles wel." CDA- Kamerlid Annie Schreijer- Pierik maakt hem echter me teen attent op de procedurever gaderingen in de commissies volgende week. „Heel belang rijk", zegt ze tegen Eberhard, die er een beetje vermoeid bij staat te kijken. Joao Varela wordt inmiddels nog eens ondervraagd over het migrantenstandpunt van de LPF, Ferry Hoogendijk staat de pers te woord over de formatie onderhandelingen. En zo wordt de LPF al meteen opgenomen in het Haagse circus, GPD pagina 13: Fred Dekker, man met een missie Ad Melkert, Wien van den Brink en Paul Rosenmöller tijdens een onderonsje in de nieuwe Kamer. door Lianne Sleutjes en Peet Vogels DEN HAAG - Op een bankje in de hal van de Tweede Kamer neemt het zojuist beëdigde VVD-Kamerlid Loek Hermans zijn post door. „Ha, meteen raak", zegt hij bij de eerste en velop die hij openritst. „Van me zelf afkomstig. Ongekend, die mensen uit Zoetermeer sturen stépels post', grijnst hij. Onder aan de stukken prijkt zijn eigen handtekening, als demissionair minister van Onderwijs. Twee uur eerder schudde zijn fractiegenoot Frank de Grave, demissionair minister van De fensie, de hand van fractievoor zitter Mat Herben van de Lijst Pim Fortuyn. Nog vijf minuten zal De Grave z'n baas zijn. Her ben verdiende voor zijn politie ke carrière zijn brood als hoofd redacteur van defensiebladen. Na de beëdiging als lid van de Tweede Kamer zijn ze gelijken. Herben doet het goed, vindt De Grave: „Verrassend naturel." De oude kabinetsleden die nu in de Kamerbankjes zitten, hou den twee petten op tot het nieu we kabinet is geïnstalleerd; demissionair minister én Ka merlid. „Maar het woord voeren doen we niet. Over geen enkel onderwerp", zegt Hermans. Onwennig lopen nieuwe parle- Mat Herben (1) en Ferry Hoogendijk (r) hebben overleg voorafgaand aan hel debat over de Kamervoor zitter. Hoogendijk zit op de plaats die oorspronkelijk bedoeld is voor Fortuyn. foto Robert Vos/ANP mentariërs rond in het Kamer gebouw. Familieleden sjouwen rond met film- en fotocamera's. Bij het betreden van de grote Kamerzaal kijken zelfs de oude rotten op het nieuwe stoelen- schema. De politieke aardver schuiving na de verkiezingen betekent een stoelendans. Ge zoen en schouderklopjes zijn niet van de lucht. LPF'er Wien van den Brink hangt amicaal met zijn armen op de schouders van Ad Melkert (PvdA) en Paul Rosenmöller (GroenLinks). De ze gezellige sfeer verdwijnt ech ter snel als de overleden Pim Fortuyn wordt herdacht. Een vlaggetje met de foto van de ver moordde lijsttrekker op de plek waar hij had moeten zitten LEEUWARDEN - In Friesland wordt het voor nabestaanden van verkeersslachtoffers mogelijk om op de plaats van het on geval een gedenkteken in de berm te plaatsen. Het monument mag maximaal vijf jaar blijven staan. Af en toe komt een verzoek bij de provincie binnen om in de berm langs een provinciale weg een gedenkteken te plaatsen. De provincie wil daar aan meewerken. Het moet alleen wel tijdelijk zijn. Ook mag de verkeersveiligheid niet in het ge dingzijn. De hoogte, van bijvoorbeeld een houten kruis, mag niet meer zijn dan 60 centimeter. Om het verkeer niet in gevaar te bren gen, mag het geen glinsterende materialen of lichtgevende kleuren hebben die weggebruikers kunnen afleiden. GPD DEN HAAG - Het Openbaar Ministerie heeft de Antilliaanse luchtvaartmaatschappij DCA in een brief gedreigd met straf rechtelijke stappen als DCA zich niet houdt aan de afspraken over bolletjesslikkers. Volgens het OM maakt DCA zich schuldig aan medeplichtig heid aan drugssmokkel, omdat ze het negatief reisadvies ne geert dat de douanerecherche afgeeft over passagiers die drugs zouden smokkelen. Het OM dreigt over te gaan tot aan houding van de gezagvoerder, dan wel de inbeslagname van het vliegtuig. Aanleiding voor de brief van het OM is het doorlaten van tien vermeende bolletjesslikkers vorige week. ANP LELYSTAD - De Bataviawerf in Lelystad hervat begin juni de herbouw van het voormalige VOC-schip De Zeven Provin ciën. Dat is mogelijk door een bijdrage van de Stichting Doen, een welzijnsinstantie die tot en met 2004 jaarlijks een bedrag van 45.000 euro beschikbaar stelt. Het project heeft bijna tweeënhalf jaar stilgelegen vanwege geldgebrek. ANP VOORBURG - Het feitelijke percentage van mensen met overgewicht is bijna 5 procent hoger dan het Centraal Bureau voor de Statistiek in Voorburg jaarlijks berekent. Uit licha- melij k onderzoek van de GGD blij kt dat mensen zichzelf vaak iets langer en iets lichter opgeven dan ze in werkelijkheid zijn, Dat betekent dat niet 44 procent van de Nederlanders te zwaar is, maar bijna de helft. Volgens onderzoeker F. Otten van het CBS komt dat doordat zijn organisatie normaal ge sproken onderzoek doet in de vorm van zelfrapportages. Nu de GGD de lengte en het gewicht van deelnemers exact heeft opgemeten, is het verschil duidelijk geworden. ANP DEN HAAG - De rechtbank in Den Haag heeft een 60-jarige man uit Rijnsburg gisteren vrijgesproken van verkrachting. Het voormalig hoofd beveiliging Koninklijk Huis werd ervan verdacht een 45-jarige schoonmaakster meerdere malen te hebben verkracht. Volgens de president van de rechtbank heeft de man wel een seksuele relatie gehad met de vrouw. Zij achtte echter niet be wezen dat er sprake was van dwang. Officier van justitie A. Nederpelt eiste vorige week woensdag drie jaar cel. Volgens justitie heeft de man zijn positie mis bruikt toen hij de schoonmaakster meerdere malen ver krachtte. ANP van onze redactie binnenland HILVERSUM - De redactie van het NOS Journaal heeft behoef te aan een andere stijl van leiderschap. Omdat de woens dagavond teruggetreden hoofd redacteur Nico Haasbroek zich daar niet in kon vinden, heeft hij zelf geconcludeerd dat hij beter kon vertrekken. Dat heeft direc teur R. Bierman (NOS RTV) gis teren gezegd. Uitspraken van Haasbroek in het BNN-mediaprogramma Storing waren de druppel die de emmer deed overlopen. Haas broek zei in dat programma dat het, achteraf gezien, niet ver standig was dat verslaggever Job Frieszo zwaaide met het programmaboekje van cle ex treemrechtse CD en daarbij een vergelijking trok met Fortuyn. „Naar aanleiding van die uit zending is op de redactie een groot verschil van inzicht ont staan over de rol die een hoofd redacteur moet spelen", zegt Bierman. Haasbroek probeerde er in Storing, volgens Bierman, genuanceerd over te spreken, maar de redactie ziet liever dat haar hoofdredacteur als een 'vaderfiguur' achter haar staat. Zo'n rol wil de kritische Haas broek niet spelen. Maandag heeft vrijwel de gehele Jour naalredactie het vertrouwen in Haasbroek opgezegd. „Haasbroek werd aangetrok ken om vernieuwing te brengen. Dat heeft geleid tot een vrucht bare ontwikkeling, waarin di verse veranderingen tot stand Advertentie Waarschuwing Kruidvat heeft kindernachtlampjes uit de verkoop gehaald. Deze lampjes werden vanaf dinsdag 14 mei 2002 per twee op een blisterkaart verkocht voor 0,99. De lampjes kun - nen gevaar opleveren, omdat is gebleken dat de kapjes kunnen loslaten. Dit artikel is geleverd door Self Import Agencies met streepjescode 8711295331732. Wij verzoeken u deze lampjes niet te gebruiken en terug te brengen naar het dichtstbijzijnde Kruidvatfiliaal. U ontvangt dan uw aankoopbedrag retour. Voor nadere informatie kunt u bellen met (020) 494 08 68. Onze welgemeende excuses voor dit ongemak. kwamen. Maar het Journaal heeft nu behoefte aan een ande re stijl, waarin niet alleen geke ken wordt naar invloeden van buitenaf. Men wil als één team opereren, en daarbij ook oog hebben voor vernieuwing." Bierman weet nog niet hoe de opvolging van Haasbroek wordt geregeld. „Duidelijk is wel dat Haasbroek een rol blijft houden in de door ons gewenste ver nieuwing." ANP/GPD DEN HAAG - De laatste uren voor de gang naar het stemhokje is voor 15 procent van de kiezers beslissend geweest voor hun uiteindelijke keuze. Eenvijfde van de stemmers heeft op het laatste moment toch nog voor een andere partij gekozen dan ze in het weekeinde voor de Tweede-Kamerverkiezingen van plan waren. Dit blijkt uit een representatief onderzoek door de Vrij e Univer siteit in Amsterdam en het bu reau Blauw Research. Het thema normen en waarden was voor 22 procent het belang rijkste voor het bepalen van een keuze, gevolgd door criminali teit en asielzoekers. Bijna de helft van de ondervraagden vindt dat het roer op deze pun ten volledig om moet. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 3