PZC Forse tarief stijging afgewezen Kloosterzandse palingroker ontwikkelt geheim recept Maatjes vieren feest in circusstijl Pachters openen wanhoopsoffensief Co van Schaik wordt lijsttrekker fractie PvdA in Terneuzen Kerckhaert trekt kandidatuur voor gemeenteraad in Algemeen bestuur waterschap wil lasten huishoudens en kosten beperken Vrachtwagen in Axel gekanteld cwi 0800 - 0231 231 (GRATIS) zeeuwse almanak Boter ZEEUWS-VLAANDEREN vrijdag 24 mei 2002 Mr Henk Boot ÏERNEUZEN - De water schapslasten voor de Zeeuws- Vlaamse huishoudens en grond eigenaren mogen vanaf volgend jaar met hooguit 4,5 procent omhoog en niet met 7,5 tot 10 procent zoals eerder de bedoe- [Dat stelt een meerderheid van de algemene vergadering van het waterschap Zeeuws-Vlaan- deren. Dat gezelschap, onder aanvoering van bestuurslid F. Hamelink uit Zaamslag, veegde gistermiddag tijdens de vergadering van het waterschap bovendien de vloer aan met de [voorjaarsnota 2002. Ineen motie werd het dagelijks bestuur opgedragen om snel te komen met een visie hoe het wa terschap de komende jaren ver der wil. Strekking van de kri tiek: de kosten rijzen de pan uit, vooral de huishoudens en de grondeigenaren moeten daar voor bloeden en het dagelijks bestuur van het waterschap verzuimt aan het geven wat ze doet om de organisatie doelma tiger te laten werken. Fusie Vanuit de vergadering werd zelfs geopperd om serieus na te denken over een fusie met het waterschap De Zeeuwse Eilan den, omdat er dan zuiniger ge werkt kon worden. Ook de omvang van het medewerkers bestand (170 man) werd ter dis cussie gesteld. Het dagelijks bestuur wees de snoeiharde kritiek van de hand. Dat de tarieven zo fors omhoog moeten, is volgens onder ande ren dagelijks bestuurslid E. "hls uit Aardenburg een kwestie van overmacht. „De wateroverlast vorig najaar en de maatregelen die we moesten treffen, de cao's die een stuk ho ger zijn uitgepakt dan wij wen selijk vonden, de inflatie die in ons land erg hoog is en het feit dat wij als bestuur doen wat ons is opgedragen door het alge- .AXEL - Een gekantelde vracht wagen zorgde gisternamiddag even voor overlast op de Lange- wcgin Axel. De chauffeur is met beenletsel per ambulance naar het zieken huis vervoerd. De chauffeur kwam uit de richting Westdorpe en nam de rotonde bij Drie- schouwen richting Hulst. De la ding papier lag vermoedelijk niet goed vast en is gaan schui ven. Daardoor helde de vracht wagen over en kantelde in de berm. meen bestuur, maakt dat we niet anders kunnen", zo sprak hij bijna wanhopig. Ook een pleidooi van de dage lijks bestuursleden J.Steijaert uit Graauw en T.Wemaer uit Sluis om de ogen niet te sluiten voor de realiteit, vond uiteinde lijk geen genade bij vijftien van de 26 aanwezige leden. Het da gelijks bestuur zegde wel toe dat er een vacaturestop komt en dat het wil bezien over er voor de komende periode wellicht na dere maatregelen te treffen zijn om de kosten in de hand te hou den. Maar voor de korte termijn zag het geen uitweg, ,,U zegt dat het serviceniveau omhoog moet, maar dat tegelijkertijd ook de tarieven omlaag moeten, ik zie echt niet in hoe", aldus Wemaer. Maar de indieners van de motie gaven geen krimp en willen dat het dagelijks bestuur het hele beleid opnieuw tegen het licht houdt, waarbij het extra kri tisch moet zijn op de kosten. „Het kan niet zo zijn dat we lo vend zijn over de begroting die u ons toen voorhield en dat we nu met zo'n geheel anders getoon zette voorjaarsnota worden ge confronteerd. U moet de tering naar de nering zetten", aldus de oproep vanuit de algemene be- Een circusact voor de kinderen van basisschool De Maatjes in Biervliet. door René van Stee BIERVLIET - Op basisschool De Maat jes in Biervliet was het gistermiddag groot feest omdat de school dit jaar 75 jaar in hetzelfde gebouw aan de Schoollaan zit. Het is hiermee meteen ook het oudste nog in gebruik zijnde schoolgebouw in de gemeente Terneu- zen. Ter ere van het vijftiende lustrum was het schoolplein omgetoverd in een cir cuspiste, compleet met strobalen en een entree. Hier verzorgden de leerlingen van de school een circusvoorstelling, waarvoor ze 's ochtends onder leiding van leden van circusschool Jopie uit Utrecht hard hadden geoefend. De jeugdige artiesten maakten de hooggespannen verwachtingen meer dan waar. Voor minstens honderd volop genietende vaders, moeders, opa's, om a's, medeleerlingen, leerkrachten en overige belangstellenden maakten ze er een spetterende show van. Onder de jeugdige acrobaten zat een aantal echte waaghalzen. Met name hoogstandjes als ballopen koorddansen, de trapeze en de ladders bezag het publiek met grote instemming en bewondering. De show werd aan elkaar gepraat door de leerlingen Bart Ingels en Mark Doorn. Zij kweten zich bijzonder goed van die taak. SpreekstalmeesterBart 'wist niet altijd precies wat de act voorstelde', maar dat temperde zijn aanstekelijke enthousiasme niet. Dat gold evenzeer voor de goochelacts 'het hoofd dat drie keer in de rondte werd gedraaid' en 'de verdwijnende duim'. Dit laatste optreden dreigde nog even verkeerd af te lopen toen de goochelaar in kwestie de duimen van zijn beide as sistenten niet direct bij hun rechtmati- foto Charles Strijd ge eigenaar wist te bezorgen. De kleu ters stalen de show met twee dompteurs en tien leeuwen. Hoewel de koningen der roofdieren vervaarlijk brulden, ble ken ze ongevaarlijk. Omdat ze niets kwaads in de zin hadden, was er zelfs geen kooi rond de piste gezet. Een van de leeuwen vond zelfs nog even de tijd om met zijn vriendje in het pu bliek een afspraakje te maken om 's middags bij hem thuis te komen spelen. Hiermee had hij meteen ook de lachers op zijn hand. De feestelijke middag werd afgesloten met 'Maatjestaart' en limonade. foor Henk Boot TERNEUZEN - De 1500 pach ters in Zeeuws-Vlaanderen «orden 'monddood' gemaakt els ze vanaf volgend jaar niet langer in het waterschap mogen zitten. Lukt het hen niet om het provinciebestuur alsnog op an dere gedachten te brengen, dan volgen er waarschijnlijk juridi sche stappen. Dat bleek gisteren tijdens de vergadering van het waterschap Zeeuws-Vlaanderen. De pachters bezetten nu nog twee van de dertig bestuursze tels in het waterschap Zeeuws- Vlaanderen. Uit dien hoofde kunnen ze meepraten over za ken als wegenonderhoud in de polder en de hoogte van het wa terpeil in de poldersloten. Die twee bestuurszetels staan op de tocht, omdat de provincie "leent dat de pachters volgens fo reglementen te weinig mee betalen aan het waterschap. De financiële bijdrage is niet hoger dan 3,28 procent van de totale kosten die het schap jaarlijks maakt. Dat moet officieel 3,33 Procent zijn, willen de pachters 'n aanmerking komen voor een zetel. Overgewaardeerd In feite zijn ze nu met twee be stuurszetels al overgewaar deerd en aan die situatie wil de Provincie, die toeziet op nale- ^ng van de regels, vanaf vol gend jaar een eind maken, ot ontstentenis van de pach ters die menen dat de bereke nen niet stroken met de wer kelijkheid. „De registratie die "et waterschap erop na houdt, is '"compleet. Men baseert zich op fogaven van grondeigenaren en net schap checkt dan of die ge-v gevens kloppen met die van de Grondkamer. Maar als u van een aantal grondeigenaren geen antwoord terugkrijgt, wil niet zeggen dat die hun grond of de len daarvan niet verpacht zou den hebben", aldus hoofdinge land E. Baecke, die namens de pachters in het bestuur zit, gis termiddag. Dat leidt volgens hem tot een vertekend beeld over het werke lijke aantal pachters. „De pro vincie baseert zich weer op de registratie van het schap en die trekt dus ook verkeerde conclu sies", aldus Baecke die bijval kreeg van C. Buijsse, Hij vroeg het dagelijks bestuur van het waterschap om de pro vincie alsnog dringend te ver zoeken om het eerder ingeno men standpunt over het schrappen van de bestuursze tels te herzien. Dat moet dan snel gebeuren want op 20 no vember worden nieuwe verkie zingen voor het waterschapsbe stuur gehouden. Houdt de provincie voet bij stuk, dan dreigt Baecke naar de rechter te stappen om zijn gelijk te halen. Dijkgraaf W. de Graaf wil het gevoel dat de pachters gedu peerd worden door strikte nale ving van de regels, nog wel aan de provincie overbrengen. Maar duidelijk is dat hij weinig kans van slagen ziet, hoe 'ver rekte jammer' De Graaf dat ook voor de pachters vindt. Hij wil de pachters via structureel overleg met hun bond wel bij het waterschap blijven betrekken. Ook vanuit de categorie ingeze tenen kwam nog een handrei king om de pachters wel zitting te laten nemen in de adviescom missies van het schap. Maar dat gebaar van wethouder P. Wee- maes uit Hulst, werd door Baeke bruusk afgewezen. door Edy de Witte KLOOSTERZANDE - Ronnie Andriessen uit Kloosterzande heeft samen met zijn vrouw Marleen een nieuwe manier be dacht om paling te zouten alvo rens de delicatesse de rookpot ingaat. Met dit angstvallig ge heim gehouden recept dacht hij hoge ogen te kunnen gooien bij het open Zeeuws kampioen schap palingroken. Zijn vermoeden werd afgelopen weekeinde in Kerkwerve be waarheid. Hij kaapte daar voor de tweede keer de Zeeuwse titel weg en liet een veld van negen tien deelnemers - palingrokers uit onder meer Volendam - ach ter zich. „Zeg maar dat ik een gladde aal ben", zegt de 55-jari- ge Andriessen. „Zoals verwacht gaf de smaak de doorslag. Ter wijl de punten van de andere deelnemers voor de smaak van hun eindproduct rond de zes schommelden, kreeg ik van de driekoppige jury een 8,5 op mijn eindlijst." Andriessen stookt al twintig jaar geregeld de rookpot op. Hij reisde voor de zesde keer af naar de Zeeuwse titelstrijd. In 1997 werd hij al eens Zeeuws kampi oen. Palingroken is een zeer inten sieve bezigheid. Andriessen: „Het schoonmaken en zouten van de paling kost al flink wat tijd. Dan begin je de rookpot op te stoken met beuken- of eiken hout. Als de vlam er eenmaal goed inzit, gaat er zaagmeel op. Dat geeft het effect van een bar becue. Eerst wordt de paling met open deksel tien minuten op tachtig graden droog gerookt. stuursvergadering. De motie moest tot opluchting van het dagelijks bestuur overigens niet beschouwd worden als een mo tie van wantrouwen. Maar het algemeen bestuur verwacht wel dat het dagelijks bestuur bin nenkort met een drastisch aan gepaste nota komt. door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - De Axelse wet houder Co van Schaik is door de ledenvergadering van de PvdA- afdeling Terneuzen met grote meerderheid gekozen tot lijst trekker voor de komende raads verkiezingen voor de nieuwe ge meente Terneuzen. De andere kandidaat voor het lijsttrekkerschap, de Terneu- zense wethouder Erik Kerck- haert, heeft na de stemming zijn kandidatuur voor de gemeente raadsverkiezingen ingetrok ken. Hij wil geen gewoon raadslid worden in de nieuwe kanaalzonegemeente. Het bestuur had Van Schaik (52) op de eerste plaats gezet vanwe ge zijn kwaliteiten als ervaren bestuurder en omdat hij heeft bewezen de belangen van de burgers te kunnen behartigen en een goed contact heeft met de inwoners. Tevens weet hij vol gens het bestuur de principes van de PvdA 'bestuurlij k goed te vertalen in resultaten voor de inwoners en de gemeentelijke samenleving'. Ook zijn visie op hoe de nieuwe gemeente eruit moet zien, was voor het bestuur een argument om hem als lijst trekker voor te dragen. „Ik ben blij dat ik de kar van de Partij van de Arbeid mag trek ken", reageerde Van Schaik. „Vooral omdat ik er erg veel zin in heb om de nieuwe gemeente Terneuzen voor de inwoners zo aantrekkelijk mogelijk te ma ken. Dat is voor mij een nieuwe uitdaging. Het is een totaal nieuwe functie, een nieuw ge bied, nieuwe problemen. Daar kan ik mijn jarenlange ervaring in Axel goed gebruiken." Gezien het dramatische verlies van de PvdA tijdens de Kamer verkiezingen is het nog lang niet zeker dat Van Schaik in de nieu we gemeente ook weer wethou der wordt. „Tot nu doen er al elf partijen mee aan de gemeente raadsverkiezingen. Ik ben blij dat er voor de kiezers veel keu zemogelijkheden zijn. Dat bete kent ook dat we ons als Partij van de Arbeid duidelijk moeten profileren. En dat gaat lukken. We hebben een helder program ma en wij hebben er zin in om dat aan de kiezers te presente ren. En mocht ik geen wethou der worden, dan zal ik als raads lid of fractievoorzitter met net zoveel enthousiasme de belan gen van de burgers verdedigen." Kandidatenlijst De PvdA-kandidatenlijst be staat verder uit: 2. Ron de Mey er, 3. Jan Dubbeldam, 4. Marnix van Oyen, 5. Rien de Regt, 6, Cees Lief ting, 7. Nazli Atmac- Kilic, 8. Ko Doorns, 9. Jan Jonk man, 19. Gijs van den Berg. 11. Wim ten Hoor, 12Hennie Klein Hesseling-van Viegen, 13. Jean- nine van Hecke, 14. Jörg Stahl, 15. Roger van Hoecke, 16. Chris Ollebek. 17. Peter Dierkx, 18. Otto de Waele, 19. Jaap van der Leeden, 20. Daan Hamelink, 21. Jaap Schieman, 22. Ineke de Waal, 23. Jan platschorre, 24. Willie Vink, 25. Theo Sarneel, 26. Ali Yurtkap, 27. Edy de Bock, 28. Marja Dierijck, 29. Marleen Quataert-van Aver- maete, 30. Cor Schrijvers. Ronny Andriessen met zijn trofees en de rookpot. foto Camile Schelstraete Daarna wordt het proces voort gezet met gesloten deksel. De tachtig palingen per rookbeurt, zo'n tien kilo, sudderen daarna nog een uurtje verder op een temperatuur tussen de zestig en tachtig graden." In Kerkwerve kregen de deelnemers elk zes palingen aangereikt. Uiteinde lijk moesten ze er drie voorleg gen aan de vakjury. Deze beoor deelde de lekkernij op kleur, smaak, gaarheid en rimpelig heid. Braderieën Het Nederlands kampioen schap laat hij aan zich voorbij gaan. „Het moet hobby blijven. Ik presenteer me liever aan het publiek op braderieën en festi viteiten in de regio. Er is dan zo veel vraag naar gerookte paling dat Marleen en ik onze handen meer dan vol hebben. Om vijf uur 's morgens stijgen de rook pluimen al uit de rookpot op. Te gen de tijd dat de buren uit bed komen, is het rookproces achter de rug. Ze moeten er geen last van hebben. Vroeger ging ik zelf eerst de paling nog vangen. Dat is nu helemaal niet meer te doen." Het succes stijgt Ronnie An driessen niet naar het hoofd. „Een 'dikke nek' kun je van deze hobby niet krijgen. Mijn nek wordt, net als mijn gezicht, al leen maar rood door de warmte rond de rookpot. Mijn trofeeën stal ik wel in mijn kraampje uit. Een beetje trots mag ik toch wel zijn?" De komende tijd is de Zeeuws kampioen present op de Midzo merfeesten in Hengstdijk (eind juni) en de Molenstraatfeesten (begin juli) in Kloosterzande. door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - De Terneuzense PvdA-wethouder Erik Kerck haert heeft zijn kandidatuur voor de komende gemeente raadsverkiezingen in de nieuwe gemeente Terneuzen ingetrok ken. Kerckhaert nam het besluit na dat de ledenvergadering van de PvdA-Terneuzen deze week niet hem, maar J. van Schaik uit Ax el tot lijsttrekker koos. Hij voelt er niets voor in de nieuwe ge meente weer gewoon raadslid te worden. Kerckhaert zei gisteren 'zeer te leurgesteld' te zijn dat hij het niet geworden is. Toen het afde lingsbestuur hem in april als tweede op de voorlopige kandi datenlijst plaatste, zette Kerckhaert daar al kritische kanttekeningen bij. Door de Terneuzense wethouder tot lijsttrekker te bombarderen had het afdelingsbestuur van de PvdA volgens hem kunnen laten zien dat het durft te kiezen voor verandering en vernieuwing. De lijst was en is volgens hem geen goede mix van jong en oud en van mannen en vrouwen. Met drie Axelaars bij de eerste zes was er ook geen sprake van een spreiding over de kernen. „Ik sta daar nog steeds achter", aldus Kerckhaert. „Ik denk dat er electoraal gezien niet uitge haald is wat er in zit." Omdat ook het CDA al een oude rot uit Axel bovenaan de kandidaten lijst heeft staan, had de PvdA zich volgens Kerckhaert kun nen onderscheiden door een jonge, talentvolle, enthousiaste kandidaat naar voren te schui ven. „De leden hebben toch gekozen voor de meeste bestuurlijke er varing", zegtKeckhaert. „Dat is voor mij heel zuur. Het betekent dat mijn inzet blijkbaar niet aangesproken heeft bij de par tijleden en het afdelingsbe stuur." De 41-jarige Kerckhaert volgde ruim een jaar geleden wethouder Stahl op. „Dan zit je ineens in een baan waarin je je helemaal geeft. Je gaat de uitda ging aan en dan wil je het werk ook voortzetten. Daarom zou het nogal frustrerend zijn om straks weer als raadslid terug te moeten keren. Daar bewijs ik mezelf en de partij geen dienst mee. Daarom heb ik besloten dat het beter is mijn toekomst elders te zoeken." Waar die toekomst ligt, weet hij nog niet precies. Voordat hij wethouder werd, werkte Kerck haert bij hettoenmalige Ar beidsbureau, nu Centrum Werk en Inkomen (CWI). Hij kan daar nog steeds terugkeren, „Daar heb ik nog steeds een dienstver band en dus kan ik daar altijd weer terugkeren." Kerckhaert kwam in mei 1990 in de Terneu zense gemeenteraad. De PvdA Terneuzen betreurt de beslissing van Erik Kerckhaert, maar respecteert zijn keuze. Advertentie Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen Hij keek ernaar uit, maar zag er ook wat tegenop. Een vaartochtje over de Wester- schelde stond die Middelbur ger te wachten en zo'n kans krijgt hij niet zo vaak. Maar ja, als landrot-eersteklas is hij nauwelijks bekend met de gebruiken aan boord van vaartuigen. In ieder geval de kapitein een handje geven, nam hij zich voor. Lang ging het goed. Geen last van zeeziekte, de kapitein had een handje gekregen en de conversatie verliep aange naam. Totdat hij zich wilde verdiepen in het verleden van het vaartuig. Wat voor een boot dit oorspronkelijk was geweest, vroeg hij de ka pitein. Diens gezicht verstrakte. vBoot? Een schip zul je be doelen. Ik ben een schipper, geen boter!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 39