Begrip luisteren is hype geworden PZC Taxateurs schatten waarde boeken nog altijd in guldens Geduld bedenker landgoederenplan Den Osse ten einde Opleiding Vrede&Veiligheid Taxichauffeur rijdt tegen hek Snelheidsduivel betrapt Vrachtwagen Axel gekanteld Verzet tegen windmolen in tuin weekenddiensten Reddingsbrigade houdt open dag bij Ouwerkerk agenda Asselbergs pleit voor helderheid naar burgers Nacht van Gebed in Zierikzee door Ali Pankow BROUWERSHAVEN - Het ge duld van J. Beeke, die het land- goederenplan Den Osse in Brou wershaven bedacht, is op. Hij heeft ten einde raad Advocaten kantoor Schaap Partners in Rotterdam ingeschakeld om bij het gemeentebestuur van Schouwen-Duiveland nu ein delijk eens voortgang af te dwingen in de planologisch pro cedure ten behoeve van zijn plan. Vele malen eerder drong hij tij dens openbare commissieverga deringen en in het raadsleden spreekuur aan op spoed, maar tot nu toe tevergeefs. Hij heeft steeds te horen gekregen dat de gemeente voorafgaand aan de benodigde bestemmingsplan wijziging eerst een beleidsvisie ten aanzien van landgoederen wil opstellen. Dat die notitie er nog steeds niet is, wordt toege schreven aan de personeelspro blemen op de afdeling Ruimte lijke Ordening. Volgens de brief die zijn advo caat nu aan de gemeenteraad heeft gestuurd, heeft Beeke daar op zich wel begrip voor. Anderzijds meent hij dat hij daar niet de dupe van behoeft te worden en dat de gemeente dan maar externe ondersteuning moet inschakelen teneinde de benodigde procedures in gang te kunnen zetten. Volgens Schaap Partners is daar ook aanleiding toe, omdat andere overheidsinstanties als provincie, waterschap en land inrichtingscommissie wel posi tief tegenover het landgoede- renplan zouden staan. Ook wijst de advocaat op een uiterst nade lige rechtssituatie waarin Beeke kan komen te verkeren als de planologische procedures niet tijdig zijn geregeld. Het betreft hier de landschappelijke inpas sing van vakantiepark Den Osse als onderdeel van de herinrich ting Schouwen-Oost. Een deel van de groenstrook voor de inpassing is geprojec teerd op de grond van Beeke. Hij heeft geen gebruik gemaakt van de afkoopvergoeding van over heidswege in de verwachting dat niet de groenstrook maar zijn eigen landgoederenplan hier ontwikkeld zou kunnen worden. Schaap Partners benadrukt dat met het plan van Beeke de landschappelijke inpassing vanuit particulier initiatief zou worden gefinancierd, terwijl aanleg en onderhoud van de be perkte groenstrook uit over heidsmiddelen moet worden be taald. Besluit De advocaat dringt erop aan dat de gemeenteraad in zijn verga dering van donderdag 30 mei een besluit neemt over de voort gang van het landgoederenplan. De brief staat echter op de lijst van ingekomen stukken en het voorstel is de verdere afhande ling ervan in handen van burge meester en wethouders te stel len. REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsou burgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl MIDDELBURG - De nieuwe opleiding Oriëntatiejaar Ko ninklijke Landmacht in Zeeland is zo'n succes dat de organi serende ROC-vestiging in Middelburg ook een opleiding Vre de&Veiligheid start. Die eveneens eenjarige opleiding richt zich op scholieren die belangstelling hebben voor alle drie krijgsmachtonderdelen: Landmacht, Luchtmachten Marine. Komend schooljaar gaat men ermee van start. De opleidingen stellen scholieren die nog geen zeventien zijn in staat zich voor te bereiden op een baan bij een van de krijgsmachtonder delen. Wie slaagt, kan zeker aan de slag bij een van de divisies. Tijdens het studiejaar kan ook het diploma Algemeen Beveili gingsmedewerker worden behaald, en het praktijkcertificaat Kleine Blusmiddelen. Daarmee kan men in de beveiligings branche aan de slag. Van de 46 leerlingen die vorig jaar begon nen aan de opleiding Oriëntatiejaar Koninklijke Landmacht behaalden er 42 met goed gevolg de eindstreep. Ze waren ver deeld over twee klassen. De opleiding is zo'n succes dat nu al zeker is dat het aantal klassen in het nieuwe schooljaar moet worden uitgebreid. De Zeeuwse opleiding haalde een boven gemiddeld slagingspercentage. Van de 42 geslaagden stroomt tachtig procent daadwerkelijk door naar de Landmacht. MIDDELBURG - De politie heeft gisternacht een 20-jarige taxichauffeur op de bon geslingerd. De man reed over de Mid delburgsestraat uit de richting Middelburg. Vermoedelijk wilde hij de verkeersheuvel links voorbij rijden, maar bij het zien van een politieauto die stilstond in de Badhuisstraat, stuurde hij naar rechts. Hierdoor reed hij met zijn voorwiel te gen de verhoging van de verkeersheuvel en verloor de man de controle over zijn auto. Hij kwam tegen een metalen hek tot stilstandDe taxi en het hek raakten beschadigd. De bestuur der bleef ongedeerd. GOES - Een 21-jarige automobilist uit de gemeente Reimers- waal is in de nacht van woensdag op donderdag aangehouden voor het overtreden van de maximumsnelheid op de A58 ter hoogte van Goes. Hij reed 180 kilometer per uur, waar een li miet van 120 geldt. De man kreeg een proces-verbaal. AXEL - Een gekantelde vrachtwagen zorgde donderdagna middag even voor overlast op de Langeweg in Axel. De chauf feur raakte lichtgewond. Hij kwam uit cle richting Westdorpe en nam de rotonde bij Drieschouwen richting Hulst. De la ding papier lag vermoedelijk niet goed vast en is gaan schui ven. Daardoor helde de vrachtwagen over en kantelde in de berm. De chauffeur is met beenletsel per ambulance naar het ziekenhuis vervoerd. HOEK - Bewoners uit de Ds Raamshof in Hoek protesteren te gen het verzoek van een bewoner uit de Koudepolderstraat om in zijn tuin een windmolen neer te zetten. In totaal hebben zes omwonenden gereageerd op de aanvraag voor het plaat sen van de windturbine. De bewoners wijzen erop dat het be trokken perceel direct aan hun achtertuinen grenst. Zij voor zien een continue geluidsbelasting en, in de namiddag, de langsflitsende slagschaduw. De omwonenden vinden dat de naar verhouding geringe hoeveelheid energie die de windmo len oplevert, niet opweegt tegen de nadelen. 25 en 26 mei 2002 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 SCHOUWEN-DUIVELAND Huisartsen: Zierikzee, vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: J. B. Visser, Zierikzee, tel. (0111) 413965. Spreekuur van 11.00-11.30 uur. Schouwen-Westhoek en Brouwers haven, zat. 08.00-zon. 08.00 uur: M. Leenhouts en J. J. Roth, Dijkstraat 32, Scharendijke, tel. (0111) 691280; zon. 08.00-ma. 08.00 uur: A. Baas, G. van Beek-Verbeek en P. Keulers, Burghse- weg 54, Haamstede, tel. (0111) 651861. Spreekuurvan 11.30-12.00 uuren van 16.30-17.00 uur. Bruinisse, Nieuwerkerk en Oosterland, vrij. 17,00-ma. 08.00 uur: R. Smits, Molenweg 61, Oosterland, tel. (0111)641280. Tandartsen: J. J. Bakker, Oude Haven 4, Zierikzee, tel (0111)413016 Spreekuur 16.30-17.30 uur. Apotheken: Apotheek "Zierikzee", Dam 18, tel. (0111 412906, geopend za. van 09.00-12.30 uur en van 16.30 -17.30 uur. Zo. van 12.00- 12.30 uuren 18.00-18.30 uur. Oosterschelde Thuiszorg: Schouwen-Duiveland: Tel. (0113) 249111. Dierenartsen: Weekenddienstartsen Schouwen-Dui veland voor spoedgevallen bereikbaar via telefoon 412180. Spoedgevallen spreekuur gezelschapsdieren zaterdag 13.00-13.30 uur, Grevelingenstraat 17 te Zierikzee. OUWERKERK - De Reddings brigade Zierikzee Duiveland houdt morgen op het strandje aan de Zuidbout bij Ouwerkerk een open dag voor alle belang stellenden. Gedurende deze dag zal het ma terieel getoond worden en is er uitleg te verkrijgen over de werkzaamheden van de briga de. Tijdens de demonstraties ko men zaken aan de orde waar de reddingsbrigade regelmatig mee te maken krijgt, zoals dui k- ongevallen. Bij een van de oefe ningen kunnen enkele bezoe kers ook meedoen. De Reddingsbrigade wil tijdens deze open dag tevens de aan dacht vestigen op de geldinza melingsactie voor een nieuwe reddingsboot. De open dag wordt gehouden van 10.00 tot 16.00 uur. Kees den Herder Walcheren www.keesdenherder.nl Noordweg 1 25, Serooskerke, 0118-593030 INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Taxateurs 1. van Gent en A. Molendijk hebben gisteren oude en antieke boeken op hun waarde geschat. foto Marijke Folkertsma door Famke van Loon ZIERIKZEE - De boeken worden noncha lant uit de tas gegraaid en ploffen neer op de tafel. De drie taxateurs trekken pijnlij ke gezichten bij al dit geweld. Zelf gaan ze aanmerkelijk voorzichter om met de exemplaren, waaraan na bestudering een prijskaartje wordt gehangen. De eigena resse van de boeken is niet financieel bin nengelopen, maar met iets minder non chalance verdwijnen de verzamelwerken van Vondel weer terug in de tas. Religieuze boeken, een oude 'chronyk', de presentatiefolder van de Studebaker en Asmodee, een krant uit de negentiende eeuw waarin op satirische wijze het nieuws werd belicht. Schouwen-Duive land haalde gisteren zijn boekenkasten leeg om oude en antieke boeken op hun waarde te laten schatten door drie taxa teurs. W. van Gent (Ridderkerk), A. van der Steur (Haarlem) en A. Molendijk (Al- blasserdam) bestuderen met afwisselend enthousiasme de werken die hen door ruim vijftig bewoners worden voorgelegd. „Je ziet ze zelden nog zo mooi", stelt Van der Steur als hij twee delen van Het Vader- landsche woordenboek bewondert. Spij tig voor de Zierikzeese eigenaar dat hij niet alle delen in zijn bezit heeft. „Com pleet en in deze staat is dat zo drie-, vier duizend gulden waard." Ook het geda teerde aardrijkskundig woordenboek is niet compleet. De Haarlemse antiquair is over dit boekwerk minder lovend. Het heeft 'wat geleden', constateert hij. De Zierikzeeënaar maalt er niet om: „Ik heb pas nog een stukje over Zierikzee gelezen. Érg leuk." Schouwen-Duiveland is vooral naar de taxatie- en inkoopdag gekomen om wat meer te weten te komen over 'die oude boeken', die al jaren op de plank staan. Erfenis Ook een boek uit 1708 gaat weer terug mee naar huis. Hoeveel de eigenaresse er ook voor zou kunnen krijgen. „Het komt uit een erfenis. Ik wil het niet verkopen, maar er gewoon wat meer over wetenHet heeft toch meer emotionele waarde voor me." Haar tweede boek, dat in 1953 lange tijd in het water heeft gelegen, is zwaar beschadigd en financieel gezien alleen nog interessant vanwege de platen. „Die oude platen leveren los zo honderd gulden per stuk op." Deze praktijken zijn de taxateurs een gruwel. „Vaak worden prenten en kaarten uit de boeken gehaald en apart verhandeld. Het boek zelf heeft dan niet zoveel waarde meer", legt Molen dijk uit. Een lijvig boekwerk van RC. Hooft wordt aanvankelijk nieuwsgierig ter hand genomen, maar wanneer blijkt dat de bijbehorende platen ontbreken, ebt het enthousiasme weg. De taxateurs zelf blijven altijd nieuwsgierig welke boeken uit de tas getoverd worden. Molendijk, stuit op een aantal kinderhoeken uit de achttiende eeuw, die nog in goede staat zijn. 'Zeldzaam', zo meent de deskundige, omdat de meeste kinderboeken uit die tijd al verloren zijn gegaan. Bij het scheiden van de markt krijgen de antiquairs nog een bijzonder, klein boekje onder ogen. Een 'Tassenbuch' met een be schrijving van de terugtocht na de bevrij ding van een strafkamp in Duitsland naar Nederland. De verteller is een oom van de eigenaresse. Van Gent: „Als handelswaar heeft het geen waarde, maar het heeft wel emotionele waarde. Goed bewaren." STREEKACTIVITEITEN BURGH-HAAMSTEDE - Sportcomplex DFS, 18.30 uur: Start avondvierdaagse. vrijdag 24 mei 2002 Hoor Famke van Loon ZIERIKZEE - Het is de Neder landse voorjaarshit van 2002. De overheid moet beter luiste ren naar haar burgers. Ook in woners van Schouwen-Duive land wijzen hun college en gemeenteraadsleden steeds meer op deze plicht. Volgens burgemeester J. Asselbergs te recht. Niet omdat er in de afge lopen jaren niet geluisterd zou zijn. „Er is een kloof tussen zeg gen en doen." De gemeente moet daarom beter laten zien dat zij wel degelijk een luisterend oor heeft. ZIERIKZEE - De Christenge meente Zierikzee treedt op als organisator voor de Nacht van Gebed vanaf vanavond 22.00 uur tot morgen 6.00 uur. Het be treft een initiatief van de Stich ting Open Doors. Deze organi satie zet zich wereldwijd in voor ondersteuning aan christenen in landen waar sprake is van verdrukking of vervolging. De bedoeling van deze nacht is dat de deelnemers zich in gebed inzetten voor geloofsgenoten die vele nachten moeten door brengen in gevangenissen of po litiecellen. De verwachting is dat er deze keer in 230 plaatsen in Nederland en België 's nachts wordt gebeden. De deelnemers van verschillen de kerkelijke achtergrond bren gen samen de nacht biddend door. In korte gebedsronden, vi deoprogramma's vertoond, af gewisseld met tijden voor gebed en pauzes. De videobeelden gaan over landen waar christe nen om hun geloof worden ver volgd of verdrukt. De Nacht van Gebed wordt gehouden in Zie rikzee in het Multifunctioneel Centrum aan de De Huybert- straat. Toenmalig D66-raadslid J. van der Veer schonk het college bij een begrotingsvergadering al eens een groot oor. Een luiste rend oor, als ludieke, maar kri tische noot over de gang van zaken binnen de Schouwen- Duivelandse gemeentepolitiek. Anno 2002 prijkt het luisteren van overheid naar de burgers hoog op de politieke agenda. „Luisteren als begrip is een hy pe geworden. En terecht. Lan delijk heeft het veel aandacht. Door leefbaarheidspartijen en de LPF is er heel veel het accent opgelegd", stelt burgemeester Asselbergs vast. De roep om een luisterend oor suggereert dat bestuurders de laatste j aren hun eigen gang zijn gegaan. Ook Asselbergs hoort de verwijten dat 'ze niet luiste ren'. „'Ze' is dan de afvalbak van alles wat met de overheid te maken heeft. Het is een cultuur omslag die sterk voelbaar is in onze samenleving. De overheid heeft dat zelf uitgelokt door het dualisme naar voren te schui ven. Het openbaar bestuur moet transparanter gemaakt worden omdat de rollen van college en gemeenteraad en hun bevoegd heden niet meer duidelijk zijn." Doof Maar dat de bestuurders doof zijn geweest voor opmerkingen van de inwoners gaat er bij de burgemeester niet in. „Ik ben van mening dat er echt geluis terd is. Kijk naar het belang hebbenden parkeren voor Zie rikzee, waar burgers alle kans hebben gekregen hun zegje te doen. Uit de analyse blijkt hoe de gemeente met die inspraak is omgegaan." Schouwen-Duive- landers zijn ook ruimschoots aan het woord gelaten in de dis cussie over het nieuwe theater. Gezien de massale belangstel lingbij dergelijke gelegenheden vindt Asselbergs dan ook niet dat de beweerde kloof tussen burgers en politiek bestaat. „We zien hoge opkomstcijfers bij de verkiezingen, bij raadsvergade ringen zit de publieke tribime bomvol. Burgers zijn hier echt betrokken bij het gemeentebe stuur." Schouwen-Duivelanders praten veelvuldig mee over de toekomst van het eiland, zoals in het debat over het nieuwe theater in november vorig jaar. foto Pieter Honhoff Deze betrokkenheid steekt af tegen de geluiden die deze da gen veelvuldig klinken: bewo ners voelen zich roependen in de woestijn. Niet altijd terecht vin den zowel Asselbergs als com municatie adviseur G. van Breugel. „Luisteren betekent ook handelen. En dat kost tijd", aldus Van Breugel. Want inspre ken betekent niet dat het college of de gemeenteraad direct ter plaatse zijn plannen aanpast. De woontorens van Noorder polder zijn op een roerige com missieavond razendsnel ge schrapt, maar (zichtbaar) effect van inspraakreacties laat door gaans langer op zich wachten. „Die reacties (over de parkeer- vergunningen, red.) uit het Ha venkwartier willen we serieus oppakken. Maar het college zit met een probleem: we redden dat niet binnen deze ultra korte termijn. We zijn bereid daar wat aan te doen, maar na de zomer." Burgerverslag Asselbergs denkt daarom dat veel heersende onvrede wegge nomen kan worden wanneer de gemeente duidelijk aangeeft hoe de bestuurders met reacties van inwoners zijn omgegaan. Het burgerverslag - het rapport dat de burgemeester volgens de regels van het dualisme ieder jaar zal schrijven - lijkt hem een goede plek voor die analyse. „Ik zal daarin iets vertellen over de relatie tussen onze burgers en de gemeente. Het vormt een uniek middel om te laten zien dat de overheid wel luistert. Hoe gaat de gemeente met haar burgers om. Beelden die er nu zijn bij stellen." Dat de burgemeester in deze 'in vloedsmeter' zal moeten con stateren dat niet alle opmerkin gen van burgers op termijn worden omgezet in actie spreekt volgens Asselbergs voor zich. Want alle wensen uitvoeren kan niet. „Als bestuurder ontkom je nooit aan die spagaat. Bij be leidsbeïnvloeding heb je met meer mensen te maken. Belang rijk is daarom datje kunt uitleg gen waarom je nee moet zeg gen." Eerlijkheid en duidelijkheid zijn geboden. Asselbergs wil af van de kloof tussen 'zeggen en doen', het gat tussen de ambities en wat de gemeente uiteindelijk waar kan maken. De gemeente raad zal daarbij als eindverant woordelijke niet genoeg hebben aan één luisterend oor. Voor de vereiste belangenafweging zijn tenminste twee oren nodig. „Dat is wel het risico in het dua lisme: dat de gemeenteraad de dingen gaat regelen en het colle ge gaat tegensputteren. Het gaat om hoor en wederhoor: één oor bij het college en één oor in de gemeenschap." Advertentie Room by Wellis Design Award De sky-line van Vlissingen verenig! moderne functionaliteit, historische bezienswaardigheid en alles daar tussenin. Daarom hebben we deze Zwitserse designkast voor dat unieke waterfront gezet. Hij vertegenwoordigt in zijn soberheid een pure schoonheid, die in elke ruimte - nieuw of juist niet - harmonie schept. Hij is zo flexibel, dat hij overal past. Hij heeft niet eens een muur nodig om tegen te leunen. Eigenlijk is hij een bekroond kunstwerk meteen zee aan bergruimte.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 35