PZC Eerste servicepunt in Kerkwerve Premier Kok reikt Freedoms Award uit aan Mandela Pronk zinspeelt op noodwet voor sluiting Borssele De Grevelingen verhoogt tarieven liggelden Eis 1,5 jaar voor poging tot doodslag Marchingband voelt zich tekort gedaan Meer ruimte voor individuele sporten in Westerschouwen dorpsraad nauw betrokken bij verdere invulling van project Hartfalen 0800 - 0231 231 (GRATIS) zeeuwse almanak Boter waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND vrijdag 24 mei 2002 AinrRinus Antonisse MIDDELBURG - Het dage- iijks bestuur van natuur- en re creatieschap De Grevelingen wil de tarieven voor liggeld in 2003 met 19 procent verhogen. Sinds de invoering van liggeld in 1996 zijn ze nog niet eerder aangepast. Daar is bij het be palen van het stijgingspercen- lage rekening mee gehouden. De tarieven voor parkeren wil het bestuur niet verhogen. Voor het laatst werden de parkeer- gelden in 2001 gewijzigd, in verband met de invoering van de euro. Sinds de komst van de parkeerbelasting in 1995 zijn de tarieven alleen in 1997 ver hoogd. Volgens het dagelijks bestuur wordt het vragen van parkeergeld algemeen geac cepteerd en doen zich in de praktijk geen onoverkomelijke problemen voor. Wel kan een verdere verhoging tot een zo genaamd 'verdringings-effect' leiden, waardoor inkomsten worden misgelopen. Erbij komt dat voor nieuwe parkeer- heffingen de automaten moe ten worden aangepast en dat kost 4500 euro. Voor 2003 re kent het dagelijks bestuur van het natuur- en recreatieschap op een tekort van ruim 825.000 euro. Dat is ten opzichte van 2002 een daling van 14 procent. Het tekort moet door de deel nemers in het schap (Rijk, vijf gemeenten en twee provincies) worden aangezuiverd. Voor de provincie Zeeland komt dat op ruim 82.500 euro, voor de ge meente Schouwen-Duiveland op ruim 17.600 euro. In de begroting is een bedrag van 210.000 euro opgenomen voor het verdiepen van het surfgebied Kabbelaarsbank. Dat is nodig vanwege de over last van kromme oesters. De provincie Zeeland schaft de duiksportverordening af, waardoor geen duikvergun- ningen meer (tegen betaling) nodig zijn. Het schap loopt daardoor een bedrag van ruim 8500 euro aan inkomsten mis. Het bestuur constateert dat het illegaal storten van afval toe neemt; dat geldt ook voor scha de door vandalisme. Het algemeen bestuur van het natuur- en recreatieschap be handelt de begroting 2003 in een vergadering op 27 juni. tor Ali Pankow KERKWERVE - Het eerste ser vicepunt op Schouwen-Duive land wordt gevestigd in dorps huis 't Zuudende in Kerkwerve. Hel houdt in dat het dorpshuis voor veel meer zaken gebruikt zal worden dan tot nu toe ge beurt. De inwoners van Kerk werve zullen in de nabije toe komst voor talrijke zaken die nu niet in deze kleine kern aanwe zig zijn, in het eigen dorpshuis terecht kunnen. De dorpsraad wordt nauw betrokken bij de concrete invulling van het servi cepunt. De gemeente speelt hiermee in op de mogelijkheid die de pro vincie biedt in Zeeland drie pi- lotprojecten met servicepunten uit te voeren. De twee andere proeven worden uitgevoerd op Noord-Beveland en Tholen. De Stichting Scoop gaat in op dracht van de provincie de pro jecten begeleiden. Wethouder A. van der Wouden zegt specifiek voor Zuudende te hebben gekozen op grond van het grote enthousiasme binnen de dorpsraad van Kerkwerve. De wethouder heeft vorige week overleg gevoerd over de invul ling van servicepunten met ver tegenwoordigers van alle dorpsraden binnen de gemeen te. Het viel hem op dat de dorps raad Kerkwerve er zeer gretig tegenover staat en hij wil dat enthousiasme graag honoreren. „Ik heb duidelijk aan de verte genwoordigers van de andere dorpsraden gevraagd of zij er moeite mee zouden hebben als het proefproject aan Kerkwerve wordt toebedeeld en dat blijkt niet het geval te zijn", aldus Van der Wouden. Het is hem tijdens dit overleg wel opgevallen dat er over beheer en invulling van dorpshuizen heel verschillend wordt gedacht. „Het lijkt me daarom goed met Zuudende dat rechtstreeks onder beheer van de gemeente staat ervaring op te doen met een intensiever ge bruik. Wellicht levert het ook creatieve ideeën voor de andere dorpshuizen op", zegt de wet houder. Enquête Volgens Van der Wouden moet er in korte tijd nog wel veel ge beuren ten behoeve van dit pi- lotproject. Hij wil de concrete invulling van het servicepunt zoveel mogelijk aan de bevol king c.q. de dorpsraad zelf over laten. Het is zaak dat er uiterlijk in oktober dit jaar een plan de campagne gereed ligt met de concrete invulling voor het ser vicepunt. „Natuurlijk staan we hier posi tief tegenover", zegt voorzitter R. van Kan van de dorpsraad Kerkwerve. Hij verwijst naar een enquête onder de bewoners waaruit blijkt dat er allerlei ideeën leven over de invulling door Maurits Sep MIDDELBURG - Demissionair premier Kok reikt de Four Free doms Award uit aan voormalig president Nelson Mandela van Zuid-Afrika. Hij wordt daarbij geholpen door A. Roosevelt. Zij isdc kleindochter van de grond legger van de Four Freedoms, Franklin Roosevelt. De uitrei king vindt plaats op zaterdag 8 juni in de Nieuwe Kerk in Mid delburg. Alle onderscheidingen worden uitgereikt door een duo, dat be staat uit een Nederlander en een Amerikaan. Oud-Eurocommis saris H. van den Broek mag met S Chapin, voormalig cultureel attaché van de stad New York, de onderscheiding voor vrijheid van meningsuiting overhandi gen aan Radio Free Europe/Ra dio Liberty. De Noorse oud-premier G. Brundtland krijgt haar medail le voor vrijwaring van gebrek uit handen van minister Brink horst van Landbouw, Natuur beheer en Visserij en K. Breisethvoorzitter van het Roosevelt Institute in New York. Brundtland is directeur- generaal van de Wereld Ge zondheids Organisatie. Oud-president E. Zedillo van door Aector Doorns MIDDELBURG - Officier van justitie F. van Es heeft gisteren voor de rechtbank in Middel burg tegen een 33-jarige vrouw uit de Zeeuwse hoofdstad we gens poging tot doodslag acht tien maanden cel geëist. De ver dachte heeft op 10 februari dit jaar in Middelburg een man met e(:n schaar gestoken. Het slacht offer liep daarbij verwondingen °P aan zijn hoofd en zijn arm. ^steekpartij speelde zich af in Jet drugsmilieu. De vrouw had de man en zijn vriendin opge- zocht om in hun woning geza- 1 uvenlijk cocaïne en heroïne te I Struiken. De verdachte had de duugs betaald. Toen ze ver goedde dat het slachtoffer te in-. van zo'n servicepunt en dat er ook bereidheid is onder de dorpsbevolking om zich daar als vrijwilligers voor in te zet ten. „Wij hebben als dorpsraad best ambitieuze plannen met het dorpshuis, maar ik wil eerst met de gemeente bespreken of ze haalbaar zijn. Op maandag 3 ju ni hebben we daar een nader ge sprek over met de wethouder", zegt Van Kan. Restaurant Van der Wouden wacht graag de voorstellen af, al geeft hij aan zelf ook wel gedachten te heb ben over zaken die in een servi cepunt ondergebracht kunnen worden. „In het kader van scheiden van wonen en zorg dat zo actueel is, zou je kunnen den ken aan een restaurantgedeelte waar ouderen gezamenlijk de maaltijd kunnen gebruiken, Misschien zou je een bank kun nen overhalen hier toch een pin- apparaat onder te brengen. En wie weet is het mogelijk in dit dorp waar geen buurtsuper meer is via een screen-systeem je boodschappen hier via inter net te bestellen en thuis te laten bezorgen", aldus de voorbeel den van de wethouder. Het eerste servicepunt op Schouwen-Duiveland komt in dorpshuis 't Zuudende in Kerkwerve foto Marijke Folkertsma Mexico wordt onderscheiden voor zijn inspanningen voor vrijwaring van vrees. Prof. dr. H. Witteveen en A. Schlesinger reiken die medaille uit. Witte veen, oud-directeur van het In ternationaal Monetair Fonds en ex-minister van Financiën, kreeg zelf in 1982 bij de eerste uitreiking van de Four Free doms Awards een medaille voor vrijwaring van gebrek. Schlesinger schreef onder meer een biografie over John F. Ken nedy. Abu Zaid De naar Nederland gevluchte Egyptische professor N. Abu Zaid krijgt de onderscheiding voor vrijheid van godsdienst. Hij ontvangt die uit handen van een collega-professor uit Lei den, W. Stokhofen van de Ame rikaanse dominee F. Church. Church, Schlesinger, Chapin en Roosevelt zijn allen lid van de board of directors van het Roo sevelt Institute in New York. Breiseth is voorzitter. De Rijksvoorlichtingsdienst heeft gisteren officieel bekend gemaakt dat naast koningin Beatrix ook prins Willem- Alexander en prinses Móxima bij de plechtigheid aanwezig zullen zijn, zoals de PZC vorige week meldde. halig werd en 'wit en bruin' als voorraadje wilde opslaan, kreeg ze het gevoel dat het fout zou gaan. „Hij had iets scherps in zijn mouw verstopt. Ik was bang dat ze me zouden rippen, want ik had nog veel geld op zak", zei ze. De Middelburgse verzekerde dat ze zelf eerst werd aangeval len en de schaar van het slacht offer had kunnen afpakken. Ze gaf toe hem bij de worsteling die daarna ontstond vijf keer te hebben gestoken, In het pand werden veel bloedsporen aan getroffen. Zij raakte zelf bij de steekpartij ook gewond. Beiden moesten in het ziekenhuis be handeld worden. De man en zijn vriendin waren het huis uitgevlucht. De rechtbank doet op 5 juni uit spraak. Tamboer-maïtre Patrick Struijk van de Marchingband Schouwen-Duiveland. foto Pieter Honhoff door Ali Pankow ZIERIKZEE - De Marchingband Schou wen-Duiveland zou zich het komende jaar eerst eens moeten bewijzen voordat de gemeente subsidie of een andere finan ciële ondersteuning verstrekt. Dat nega tieve ambtelijk advies is voorzitter R. de Groot van de Marchingband danig in het verkeerde keelgat geschoten. Hij vindt dat de leden van deze groep zich al op tal rijke manieren hebben bewezen. De Groot maakt dat kenbaar in een brief aan de gemeenteraad en gaf daar gister avond tijdens het raadsledenspreekuur nog eens een nadere toelichting op. De Marchingband Schouwen-Duiveland is weliswaar een gloednieuwe organisatie, maar vrijwel alle leden hebben al een lan ge staat van dienst. De meesten waren tot het najaar van 2001 lid van de drumband van de Koninklijke Harmonie Kunst Eer in Zierikzee. Ver schil in opvatting over de te volgen artis tieke koers leidde toen tot een breuk. De Groot begrijpt best dat een en ander ge voelig ligt, maar volgens hem doet dat niks af aan het feit dat de muzikanten van de marchingband al een lange staat van dienst van hebben. Volgens hem waren de successen bij het Wereld Muziek Concours in Kerkrade vorig jaar en bij het Neder lands Kampioenschap in 1999 in Barne- veld toch specifiek hun verdiensten, al werden die dan onder de vlag van Kunst Eer behaald, De Groot vindt dat dit ook geldt voor de organisatie van het KNFM Druma-festival de afgelopen ja ren. De tamboers die Kunst Eer de rug toe keerden en zich verenigden in de Mar chingband Schouwen-Duiveland willen vooral de showkant op met een band die zich graag op straat manifesteert en het publiek opzoekt. Investering De afgelopen maanden moest er gespeeld worden op in bruikleen gekregen instru menten van bevriende muziekverenigin gen. „Sinds vorige week hebben we nu ei gen instrumenten en met de uniformen is het ook geregeld", zegt De Groot. Hij er kent dat dit een flinke investering bete kent. „We hebben al met succes wat fond sen kunnen werven en wat sponsors kunnen binnenhalen. Verder lopen er nog aanvragen bij het Anjerfonds, het VSB- fonds en bij de SNS-bank, maar we reke nen natuurlijk ook op medewerking van de gemeente", zegt de voorzitter. De Mar chingband heeft een verzoek ingediend voor een startsubsidie tussen de 2500 en 7500 euro. Met een garantiestelling van de gemeente voor een lening bij een bank zou de vereniging echter ook content zijn. Volgens De Groot staat zijn club juist op het punt zich breeduit te manifesteren. Vanavond treedt de Marchingband voor het eerst naar buiten tijdens de avond vierdaagse in Burgh-Haamstede. Verder staan er optredens op de agenda voor de eilandelijke drumbanddag op zaterdag 1 juni in Zonnemaire, tijdens de taptoe in Oud-Vossemeer, op een internationaal concours in het Belgische Hamont en tij dens de Zierikzeese Avondvierdaagse. Bovendien zullen de tamboers van de Marchingband op zaterdag 28 september het Druma-festival organiseren. door Ali Pankow BURGH-HAAMSTEDE Sportcentrum Westerschouwen gaat zich in de nabije toekomst wellicht meer richten op de in dividuele sportbeoefening dan op wedstrijdsporten als zaal voetbal, basketbal en badmin ton. Daarvoor blijkt de belang stelling vooral in de Westhoek van Schouwen-Duiveland be hoorlijk terug te lopen. Volgens bedrijfsleider Lesley Wolters gaat het te ver nu al te beweren dat de zaal die thans nog voor deze wedstrijdsporten wordt gebruikt, met ingang van het nieuwe seizoen niet meer be schikbaar zal zijn. „Er is alleen nog maar een beleidsadvies in voorbereiding en bestuur en ge meente zullen daar toch zeker eerst een oordeel over moeten vellen", zegt Wolters. Ander zijds achtte hij het zijn plicht de vaste gebruikers van de zaal nog voor het zomerreces een signaal te geven dat er mogelijk drasti sche veranderingen op handen zijn. Die verenigingen moeten hun activiteiten geruime tijd vooruit plannen en hij wil ze niet pas in een laat stadium voor een voldongen feit zetten. „Van daar dat bij sommige groepen inderdaad is geïnformeerd hoe zij tegenover verhuizing naar bijvoorbeeld sporthal Onder dak in Zierikzee zouden staan", erkent de bedrijfsleider. Volgens GOES - De stichting Ooster- scheldeziekenhuizen in Goes houdt donderdag 13 juni een voorlichtingsavond over hart falen, de oorzaken, de gevolgen en de behandeling ervan. De in formatie, gegeven door A. Hok- ke, A. Liem, M. Witkam en E. Salawanej, is bedoeld voor hartpatiënten en overige be langstellenden. De bijeenkomst in het vergadercentrum van het ziekenhuis duurt van 19.30 tot 21.30 uur. Wolters gaat het niet in de eerste plaats om commerciële aspec ten, maar om het tijdig inspelen op maatschappelijke verande ringen. Hij constateert een te rugloop in de deelname aan zaalvoetbal en wisselvallig ver loop in het ledenaantal bij spor ten als basketbal en badminton. Anderzijds ziet hij zich juist veelvuldig geconfronteerd met de vraag naar meer ruimte voor tennis en naar een accommoda tie voor squash. Naar zijn mening heeft dat vooral te maken met de specifie ke bevolkingssamenstelling in de Westhoek met vaste bewo ners, tweede woningbezitters en recreanten. Kinderkennis Als bedrijfsleider moet hij con stateren dat Sportcentrum Wes terschouwen beter op die ont wikkeling zou kunnen spelen door de accommodatie aan te passen. „We bieden nu maar tot april de mogelijkheid voor in door-tennis omdat vanaf dat moment de tennishal wordt in gericht met de kinderkermis die gehele zomer voortduurt. In de maanden april en mei is er bij slecht weer echter ook nog vaak behoefte aan het binnen tennis sen. Daar zouden we dus aan kunnen voldoen als we onze an dere zaal daarvoor aanpassen." Hij benadrukt dat het nog lang niet zeker is of er inderdaad ook een ruimte voor squash wordt gerealiseerd. „Dat zou alleen met een inpandige verbouwing tot de mogelijkheden behoren." De bedrijfsleider erkent dat de betrokken wedstrijdsporters niet echt blij zijn met het feit dat ze wellicht naar een andere ac commodatie moeten uitwjken. „De badmintonners hebben bij voorbeeld moeite met de vloer in een sporthal waar ook tennis wordt gespeeld. Misschien moe ten wij als sportcentrum Wes terschouwen hen dan enigszins tegemoet komen in de aanschaf van ander schoeisel", overweegt Wolters als een voorbeeld van compensatie. door Harmen van der Werf DEN HAAG - Bij het ministerie van Vrom ligt een noodwet klaar om de kerncentrale Borssele alsnog op 1 januari 2004 geslo ten te krijgen. Een woordvoer ster van Vrom heeft dat gisteren bevestigd. Met de noodwet wilde de inmid dels demissionaire minister Pronk (PvdA) een belangrijk milieuthema van zijn partij als nog waarmaken, te weten een definitief einde maken aan de opwekking van kernenergie in Nederland. Pronk was van plan de noodwet nog in het kabinet te brengen, maar dat is volgens een voorlichtster van Vrom 'voorlo pig van de baan'. „Het staat op een laag pitje." De noodwet is dus nog niet helemaal van tafel, terwijl de nieuwe Tweede Ka mer zo goed als zeker voor het langer openhouden van de kerncentrale Borssele is. De nipte meerderheid van PvdA, D66, GroenLinks, SP en Chris tenunie voor sluiting van Borssele eind 2003 is door de verkiezingsuitslag van 15 mei verdwenen. Er is nu in principe een meerderheid van CDA, WD, Lijst Pim Fortuyn en SGP voor het in bedrijf houden van de centrale. De VVD is vastbe sloten de discussie over Borssele te heropenen, liet Kamerlid H. Voüte-Droste gisteren weten. Momenteel loopt er tegen de ei genaar van de centrale EPZ nog een proces dat is aangespannen door de rijksoverheid. De inzet van die rechtszaak is dat EPZ de kerncentrale toch op 1 januari 2004 sluit, zoals in 1994 afge sproken zou zijn. Voor de zomer wordt de uitspraak verwacht. Als de Staat deze zaak verliest, had minister Pronk willen pro beren de kerncentrale via een noodwet tot sluiting te dwin gen. Ook al zou dat wetsvoorstel zeer waarschijnlijk in de Eerste Kamer gesneuveld zijn op een meerderheid van CDA en VVD. Advertentie Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen Hij keek ernaar uit, maar zag er ook wat tegenop. Een vaartochtje over de Wester- schelde stond die Middelbur ger te wachten en zo'n kans krijgt hij niet zo vaak. Maar ja, als landrot-eersteklas is hij nauwelijks bekend met de gebruiken aan boord van vaartuigen. In ieder geval de kapitein een handje geven, nam hij zich voor. Lang ging het goed. Geen last van zeeziekte, de kapitein had een handje gekregen en de conversatie verliep aange naam. Totdat hij zich wilde verdie pen in het verleden van het vaartuig. Wat voor een boot dit oorspronkelijk was ge weest, vroeg hij de kapitein. Diens gezicht verstrakte. „Boot? Een schip zul je be doelen. Ik ben een schipper, geen boter!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 33