Thoolse visie uit de kast PZC Aan een afgebrande schuur is niks leuks Rotterdamse jeugd komt weekje op Kapelse Cederhof is kwart eeuw oud adem in Zeeland Document in november af Kerkdienst Workshop en concert met klarinettist Walter Boeykens ROC start opleiding Vrede en Veiligheid Geld voor kindervakantieweek Snelheidsduivel betrapt Taxichauffeur rijdt tegen hek Drankrijder aangehouden Vrachtwagen Axel gekanteld Brandweer blust stapel hout Renovatie weg in Hansweert kost 80.000 euro agenda iloorEsme Soesman SINT-MAARTENSDIJK - Na hel einddebat in januari bleef het beangstigend stil rondom Bestemming Tholen; de toe komstvisie van de gemeente Tholen. Schijn bedriegt, want, na een tussenstop, is de Thoolse toekomstvisie is achter de schermen alweer ter hand geno men. In januari 2003 moet er een definitief document bij de raadsleden op tafel liggen. Tot die tijd is er nog heel wat te doen. Begeleidingsgroep, raadsleden, panels en bevolking worden gaandeweg opnieuw gevraagd zich over het docu ment in wording uit te spreken. Vorige week is het eerste deel van het traject geëvalueerd en is de 'doorstart' van het project besproken. Een eerste versie van het uiteindelijke document moet, zo is de planning, halver wege augustus worden gepre senteerd. Begin november wordt er een informatieavond bestemd voor Thoolse inwoners. Een week la ter praten gemeenteraadsleden de definitieve toekomstvi- sieop grond van alles wat tot die lijd besproken is. Het definitie ve stuk wordt eind november in elkaargedraaid, waarna - na te met de begelei de gemeenteraad er in januari volgend jaar een eindoordeel over mag vellen. In het eerste kwartaal van 2003 worden ook buurgemeenten en provincie van de uitkomsten van de toekomstvisie op de hoogte gesteld. Nadat het plan was opgevat een Thoolse visie op de komende 25 jaar op te stellen, is in sneltrein vaart een programma voor dat doel opgezet. Die haast was no dig, want uitgangspunt was dat de politieke partijen op Tholen de bevindingen meteen konden gebruiken in de aanloop naar de gemeenteraadsverkiezingen November vorig jaar zijn er drie publieke debatten gevoerd. De uitkomsten daarvan vormden - samen met uitkomsten van en quêtes, panelgesprekken en het interactieve forum - de basis voor het in december gehouden bouwstenendebat. De thema's wonen, werken en leven stonden in dit debat cen traal. In januari van dit jaar volgde het afsluitende raadsde- bat, waarna een pauze werd in gelast met het oog op de verkie zingen. In de tussentijd zijn de uitkom sten op een rijtje gezet. Hieruit worden de komende maanden thema's gedestilleerd die onder andere via workshops nader uitgediept zullen worden. Voor dit traject losbarst wordt de nieuwe gang van zaken eerst nog in de commissie algemeen bestuur besproken. Deze verga dering staat woensdag 5 juni ge pland. GOES - De oud-katholieke ge meenschap Zeeland houdt 25 mei ter gelegenheid van het feest van de Heilige Drievuldig heid een kerkdienst in de dag kapel naast de rooms-katholie- ke Maria Magdalenakerk aan de Singelstraat in Goes. De dienst begint 's ochtends om half elf en woi'dt voorgegaan door pastoor K. Hofman uit Den Haag. doorEsme Soesman KAPELLE - Muziekvereniging Ons Genoegen uit Kapelle houdt zaterdag 25 mei een workshop met klarinettist Wal ter Boeykens. De studiedag waaraan muzikanten uit Zee land en Noord-Brabant mee doen, wordt afgesloten met een uitvoering door de deelnemers en een concert van het Clarinet Choir Walter Boeykens. Boeykens, als leraar verbonden aan het Koninklijk Muziekcon servatorium in Antwerpen, neemt in Kapelle beginnende en professionele muzikanten on der zijn hoede. Het gelegen heidsorkest laat 's avonds het reultaat horen van een dag lang studeren onder leiding van kla rinettist en muziekpedagoog Boeykens Hoogtepunt van het concert is het optreden van het 45 klarinettisten tellende Clari net Choir Walter Boeykens. Dit in 1981 opgerichte orkest musiceert op topniveau en gaf eerder al concerten in Parijs, München, Engeland en Japan. De musici die deel uit maken redactie bevelanden/tholen Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113) 273000 Pax: (0113) 273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Rob Paardekam Esme Soesman Koen de Vries (sport) centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl van het ensemble zijn allen leer lingen of oud-leerlingen van Boeykens, van de conservatoria in Amtwerpen of Rotterdam. Als leraar is de klarinettist overi gens aan meerdere scholen ver bonden; onder meer in Parijs en Turijn. De workshop wordt gehouden in het gebouw van muziekver eniging Ons Genoegen in Ka pelle tussen 10.00 en 17.00 uur. Het concert wordt gegeven in De Vroone in Kapelle en begint om 19.30 uur. MIDDELBURG - De nieuwe opleiding Oriëntatiejaar Ko ninklijke Landmacht in Zee land is zo'n succes dat de orga niserende ROC-vestiging in Middelburg ook een opleiding Vrede&Veiligheid start. Die eveneens eenjarige opleiding richt zich op scholieren die be langstelling hebben voor alle drie krijgsmachtonderdelen: Landmacht, Luchtmacht en Marine. Komend schooljaar gaat men ermee van start. De opleidingen stellen scholieren die nog geen zeventien zijn in staat zich voor te bereiden op een baan bij een van de krijgsmachtonderdelen. Wie de opleiding met goed ge volg afsluit, krijgt gegaran deerd een baan bij Landmacht, Luchtmacht of Marine. Tijdens het studiejaar kan ook het di ploma Algemeen Beveiligings medewerker worden behaald, en het praktijkcertificaat Klei ne Blusmiddelen. Daarmee kan men in de beveiligingsbranche aan de slag. Van de 46 leerlingen die vorig jaar begonnen aan de opleiding Oriëntatiejaar Koninklijke Landmacht behaalden er 42 met goed gevolg de eindstreep. Ze waren verdeeld over twee klas sen. De opleiding is zo'n succes dat nu al zeker is dat het aantal klassen in het nieuwe school jaar moet worden uitgebreid. Op 21 plaatsen elders in het land worden soortgelijke opleidin gen gegeven. De Zeeuwse opleiding haalde een bovengemiddeld slagings percentage. Van de 42 geslaag den stroomt tachtig procent daadwerkelijk door naar de Landmacht. KATTENDIJKE - Het Juliana Welzijn Fonds steekt 700 euro in de kindervakantieweek Kattendijke. Het bedrag is met dit doel voor ogen toegekend aan de Vereniging Dorpsbelangen Kattendijke. In 2001 gaf het Juliana Welzijn Fonds in totaal 15 miljoen euro weg, verdeeld over ruim 1700 goede doelen. Het Juliana Welzijn Fonds probeert een steentje bij te dragen aan projecten om mensen volwaardig kunnen laten mee draaien in de samenleving. Een leefbare buurt maakt daar on derdeel van uit. GOES - Een 21-jarige automobilist uit de gemeente Reimers- waal is in de nacht van woensdag op donderdag aangehouden voor het overtreden van de maximumsnelheid op de A58 ter hoogte van Goes. Hij reed 180 kilometer per uur op de snelweg waar een limiet van 120 geldt. Hiervoor kreeg hij een proces verbaal uitgereikt. MIDDELBURG - De politie heeft gisternacht een 20-jarige taxichauffeur op de bon geslingerd. De man reed over de Mid delburgsestraat uit de richting Middelburg. Vermoedelijk wilde hij de verkeersheuvel links voorbij rijden, maar bij het zien van een politieauto die stilstond in de Badhuisstraat, stuurde hij naar rechts. Hierdoor reed hij met zijn voorwiel te gen de verhoging van de verkeersheuvel en verloor de man de controle over zijn auto. Hij kwam tegen een metalen hek tot stilstand. De taxi en het hek raakten beschadigd. De bestuurder bleef ongedeerd. KATS - Een 33-jarige man uit Oost-Souburg is gisternacht op de N256 ter hoogte van Kats aangehouden wegens rijden on der invloed. Hij trok de aandacht van de politie doordat hij met groot licht reed in een wagen zonder kentekenplaat en daarbij een rood stoplicht negeerde. De bestuurder bleek 2,5 keer meer alcohol te hebben gedronken dan is toegestaan. Hij moest zijn rijbe wijs inleveren en dient zich binnenkort voor de rechter te ver antwoorden. AXEL - Een gekantelde vrachtwagen zorgde donderdagna middag even voor overlast op de Langeweg in AxelDe chauf feur raakte lichtgewond. Hij kwam uit de richting Westdorpe en nam de rotonde bij Drieschouwen richting Hulst. De la ding papier lag vermoedelijk niet goed vast en is gaan schui ven. Daardoor helde de vrachtwagen over en kantelde in de berm. De chauffeur is met beenletsel per ambulance naar het ziekenhuis vervoerd. ARNEMUIIDEN - De stadsgewestelijke brandweer heeft woensdagnacht een grote stapel hout van omgezaagde bomen geblust aan de Oude Dijk in Amemuiden. De vuurgloed was vanaf rijksweg A5 8 goed zichtbaar. De melding kwam om tien uur woensdagavond binnen. De twee gealarmeerde tankau tospuiten hadden tot één uur 's nachts nodig om het vuur te blussen. De brandweer gaat uit van kortsluiting. De eetzaal van de Cederhof. foto Willem Mieras door Esme Soesman KAPELLE - Ver zat stichtingsvoorzitter I. Haverhoek er een kwart eeuw geleden niet naast toen hij, bij de opening van ver zorgingstehuis Cederhof in Kapelle, sprak over 'een huis voor de dag van mor gen'. Nog altijd oogt het Kapelse zorgcen trum modern, vindt directeur F. de Jong. Al wordt wel nagedacht over verdere ver nieuwing. Het gebouw waarin zorgcentrum Ceder hof is gevestigd bestaat dit jaar 25 jaar. Reden voor allerlei feestelijke activitei ten. Ook is het een kwart eeuw geleden dat de verouderde tehuizen Vredebest in We- meldinge en Pomona in Kapelle samen gingen, met Cederhof als concreet resul taat. Die fusie ging destijds overigens niet zonder slag of stoot, want de inwoners van Wemeldinge zaten er bepaald niet op te wachten de zorgvoorziening in het eigen dorp kwijt te raken. Dat euvel is inmid dels opgelost. Een kleine twee jaar gele den werd met de bouw van de Wemel een kleinschalig wozoco (woonzorgcomplex) op het dorp geopend. Vijftien mensen met de indicatie verzorgingshuiszorg kunnen daardoor in Wemeldinge (blijven) wonen. In Cederhof in Kapelle kunnen 74 mensen met een verzorgingshuisindicatie en 20 mensen met een verpleeghuisindicatie te recht. Hoewel 'het huis' helemaal niet ver ouderd oogt, zijn de kamers volgens de huidige maatstaven aan de kleine kant. Het plan bestaat om te verbouwen zodat er grotere appartementen kunnen worden gecreëerd. Aanleunwoningen Een architectenbureau bestudeert de mo gelijkheden. Grotere kamers zullen ten koste gaan van het aantal verzorgings plaatsen, zegt De Jong. Onder de rook van Cederhof zal dan extra zorg aan mensen in aanleunwoningen worden geboden. In de nabijheid van het zorgcentrum liggen 22 aanleunwoningen en tientallen senioren woningen. Al deze voorzieningen functioneren onder de vlag van Stichting Ouderenzorg Ka pelle. Vooralsnog blijft Cederhof echter gewoon zoals het is. Mocht verbouw daadwerkelijk tot de mogelijkheden be horen, zegt De Jong, dan zal de uitvoering ervan pas rond 2006 een feit zijn, Musical Toekomstplannen genoeg dus, maar dit jaar is er juist ook aandacht voor de ge schiedenis van Cederhof. Om het 25-jarig bestaan te vieren worden dit jaar regel matig extra activiteiten voor bewoners, personeel en vrijwilligers georganiseerd, zoals een door het personeel opgevoerde musical, uitstapjes en een optreden van de Zeeuwse koorschool. Een bijzondere acti viteit is de Ontmoetingsdag op zaterdag 25 mei, bestemd voor iedereen die in het heden of verleden bij het Kapelse zorg centrum betrokken is geweest. De bijeen komst is aangekleed met bazar, kraam pjesmarkt en Vlaamse volksspelen. Ook zijn er foto's en films van Cederhof door de jaren heen te zien. De Ontmoetingsdag wordt gehouden tussen 13.00 en 17.00 uur in het zorgcentrum in Kapelle. vrijdag 24 mei 2002 Brandweercommandant Wout van Houwelingen: „Het is mooi als je iets kunt bereiken voor mensen in nood." foto Willem Mieras door Ingrid Huibers COLIJNSPLAAT - Een man van weinig woorden en eentje die zijn emoties het liefst 's a- vonds laat alleen op de bank verwerkt. Het laatste waar scheidend commandant Wout van Houwelingen (59) van het brandweerkorps Noord-Beve land op zat te wachten was een interview. Maar hij wilde toch ook 'zijn mensen' niet teleur stellen, dus vooruit dan maar. Wat Van Houwelingen zoal heeft meegemaakt de afgelopen veertig jaar? „Ach, er waren grote branden en kleine bran den, maar echt iets bijzonders? Nee, dat gelukkig niet." Kom bij Van Houwelingen niet aan met 'een leuke fik', want daar is hij absoluut niet van ge diend. „Een brand is pas prach tig als je voor de mensen zoveel mogelijk behouden kan", vindt hij. „Zo'n afgelikte schuur; daar is echt niks leuks aan." Op 19-jarige leeftijd begon Van Houwelingen bij het toenmalige brandweerkorps van Colrjns- plaat om 'lekker een beetje te spuiten'. Maar al snel kreeg het gevoel dat hij zijn medemens wilde helpen de overhand. „Het is mooi als je iets kunt beteke nen voor mensen in nood," Waar Van Houwelingen slecht tegen kan zijn de metershoge rapporten over het werk van de brandweer tijdens dé rampen in Enschede en Volendam. „In het veld moet je soms in een paar se conden hele belangrijke beslis singen nemen en die worden dan achteraf vanachter een bureau, door mensen die nooit iets heb ben meegemaakt, zo gemakke lijk onderuit gehaald. Daar heb ik best wel eens moeite mee." Kleuterschool Echt schokkende branden of ongelukken kan Van Houwelin gen zich zo direct niet herinne ren. Zijn vrouw Hannie weet er echter wel een paar. Zoals een koolmonoxidevergiftiging op de kleuterschool in Colijns- plaat, ruim twintig jaar gele den. „Daar zat één van onze jongens toen op school. Twee meisjes waren zo van hun bank je gekukeld. Bewusteloos. Daar heb ik 's nachts echt wakker van gelegen", vertelt ze. „Maar het is gelukkig goed afgelopen", vat Van Houwelingen de zaak ver volgens kundig samen. En dan verontschuldigend: „Praten, daar hou ik niet zo van. Ik ben meer een doener.Hij kan er zelf wel om lachen. „Als ik soms iets moet uitleggen, doe ik dat ook met zo min mogelijk woorden. Maar dan snapt niet iedereen wat ik bedoel." Even is het stil. ,,,Ach ja, zo heeft ieder een wat hè." Zonder het vele re gelwerk om de brandweerorga nisatie overeind te houden zal het straks best kaal zijn, denkt Van Houwelingen. Nooit meer stukken lezen, oefenavonden leiden en vergaderingen voor bereiden. Maar ook het biertje op de kazerne zal hij best mis sen. Toch heeft Van Houwelin gen geen seconde getwijfeld. „Op 1 juni ben ik precies veertig jaar bij de brandweer. Dan is het ook mooi geweest." Vrijwilliger De afgelopen decennia heeft Van Houwelingen de vrijwillige brandweer zien uitgroeien tot een steeds professionelere orga nisatie. „Er komt nu zoveel op je af, dat is als vrijwilliger niet meer te behappen." Hij draagt de scepter met vertrouwen over aan Eric Hol, de eerste betaalde commandant van de Noord-Be- velandse brandweer. Nu alleen het afscheid nog. „Daar hou ik glad niet van", meldt Van Hou welingen ten overvloede. „Toen ik 25 jaar bij de brandweer zat, hadden ze me erin geluisd met een partijtje, maar daar kreeg ik lucht van Toen ben ik gewoon doorgereden. Maar ja toen dacht ik: 'Wout dat kun je glad niet maken. En toen ben ik maar weer omgekeerd." HANSWEERT - Voor het reno veren van het verzakte wegdek op het kruispunt Maarten- broersweg/ Boomdijk in Hans- weert is 80.000 euro nodig. Lekkages in het rioolstelsel moeten worden gedicht en het wegdek moet weer op de oor spronkelijke hoogte worden ge bracht. De gemeenteraad van Reimerswaal vergadert dinsdag 28 mei over het voorstel. De firma Oomen, gespeciali seerd in rioolonderzoek en ri oolrenovaties, gaat het werk uitvoeren. Zij heeft het riool ge reinigd en met een camera het riool van binnenuit geïnspec teerd. De rioolput is ongeveer 30 centimeter verzakt en de riool- pijpen die in deze put uitkomen zijn hierdoor op diverse plaat sen gebroken. Door de lekkages is er een grote hoeveelheid zand in het riool terecht gekomen, waardoor ook de weg is verzakt. Volgens de firma Oomen is het niet mogelijk om alleen de lek kages te repareren. De inspec- tieput moet volledig vervangen worden en ook de rioolleidingen die daarop uitkomen. Dit moet zo snel mogelijk gebeuren. door Naomi Voet GOES - Dit jaar komen weer zo'n vijftig kinderen uil Rotter dam en omgeving naar Zuid- Beveland om in de week van 20 juli tot en met 27 juli te genieten van de frisse lucht in Zeeland. De Actie Frisse Lucht, verzorgd door stichting Humanitas, vindt ieder jaar in Zeeland plaats. Opnieuw zoeken vrijwil ligers van Humanitas naar gast gezinnen voor de kinderen. Humanita§ zorgt ervoor dat kinderen van vijf tot achttien jaar voor wie een jaarlijkse va kantie niet vanzelfsprekend is, dit toch kunnen meemaken. Meestal komen de kinderen uit gezinnen waarvan de ouders ge scheiden, ziek of werkloos zijn en vaak hebben zij gedragspro blemen. De kinderen worden via het maatschappelijk werk in Rot terdam aangemeld. Vervolgens wordt er gekeken naar hun situ aties. Lang niet alle kinderen Advertentie Room by Wellis Design Award De sky-line van Vlissingen verenigt moderne functionaliteit, historische bezienswaardigheid en alles daar tussenin. Daarom hebben we deze Zwitserse designkast voor dat unieke waterfront gezet. Hij vertegenwoordigt in zijn soberheid een pure schoonheid, die in elke ruimte - nieuw of juist niet - harmonie schept. Hij is zo flexibel, dat hij overal past. Hij heeft niet eens een muur nodig om tegen te leunen. Eigenlijk is hij een bekroond kunstwerk met een zee aan bergruimte. Kees den Herder mogen mee naar Zeeland. Er worden bepaalde eisen gesteld waar het kind en zijn of haar si- tuatie'aan moeten voldoen. Op dit moment treffen vier vrij willigers voorbereidingen en zijn op zoek naar gastouders voor de kinderen. Hanna Goedee is een van hen. „Nog on geveer tien gezinnen zijn nodig. We hopen ieder jaar weer meer kinderen mee te kunnen krijgen zodat er ooit nog eens twee bus sen vol naar Zeeland kunnen af reizen. Nu is dat nog niet moge lijk door geldgebrek en door de strenge eisen die aan de situa ties van de kinderen worden ge steld," Normaal In de vakantieweek logeren de kinderen bij gewone gezinnen De gastouders moeten zo nor maal mogelijk leven, het is niet de bedoeling dat ze iedere dag met het kind naar een pretpark gaan. Door deze vakantie kun nen kinderen zich ontspannen, meedraaien in andere gezinnen en hun zorgen een weekje ontlo pen. De vrijwilligers van Huma nitas willen tijdens de week ook nog wat organiseren voor de gastgezinnen en kinderen sa men, zodat gastouders contac ten met elkaar kunnen leggen. Of dit gaat lukken weten ze nog niet. Dat hangt af van het geld dat beschikbaar is. Goedee: „Gastouders kunnen de vrijwilligers dag en nacht be reiken en altijd opbellen als er problemen zijn. Zelf bellen wij ook een keer om te kijken hoe het gaat. Voor veel kinderen is het erg wennen om in een 'ge woon gezin' te logeren. Zij zijn ellende thuis gewend." keesdenherdernl Noordweg 125, Serooskerke, 0118-593030 I STREEKACTIVITEITEN BERGEN OP ZOOM - Gertrudiskerk, 13.00 - 16.00 uur Torenbeklimming; 13.00 - 16.30 uur: Bezichtiging monu menten; GOES Leger des Heils, Leliestraat 24, 9.00 -12.00 uur: Verkoop kleding en meu beien tbv maatschappelijke dienstverle ning; Bibliotheek, 20.00 uur: Italiaanse avond; KRABBENDIJKE Centrum, 18.30 uur; KRUININGEN Ons Dorpshuis, 13.00 17.00 uur: Biljartclub senioren; RILLAND - De Wiekslag, 18.00 uur: Start avondvierdaagse;

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 29