PS Borsele stemt in met aanleg WCT Scholieren te water in kano van beton Pronk heeft noodwet sluiten kerncentrale in zijn la liggen Premier Kok reikt Freedoms Award uit aan Mandela Willibrorduskerk in de steigers Vrijwilligers buigen zich over toekomst schelpdiermuseum Samenwerking tussen Gors en Zuidwester laad wil wel snellere verbreding Sloeweg Protest tegen windmolen in de tuin 0800 - 0231 231 (GRATIS) zeeuwse almanak Boter toMieke van der Jaqt 3EINKENSZAND - Een meer derheid in de gemeenteraad van Borsele is gisteravond akkoord ^nan met het voorkeursalter- ualief voor de Westerschelde Container Terminal (WCT) met ais enige voorwaarde dat de ver dubbeling van de Sloeweg in de lijdnaar voren wordt gehaald. Ben motie van de PvdA-fractie, waarin veel meer en veel harde re voorwaarden werden gesteld, laaide het niet. De collegepar tijen, CDA, VVD en SGP/Chris ten Unie, hebben voldoende vertrouwen in een convenant met Zeeland Seaports en dé pi-o- vincie. Daarin wordt, onder meereen miljoen voor de leef baarheid van de Borselse dor pen en twee miljoen voor na tuurcompensatie in vorm van Sloebos beloofd. De oppositiepartijen wilden veel meer: grotere woning- bouwcontingenten om de druk op de woningmarkt door WCT- werknemers te verlichten, in vesteringen in de infrastruc tuur, garanties over woning bouw in de Sloerandkernen en zekerheden over het voorkomen van overlast en gevaar voor de buurgemeenten Goes, Kapelle en Reimerswaal. Motie GroenLinks diende zelfs een motie in om de beslissing over de Borselse medewerking aan de WCT uit te stellen tot alle conse quenties zijn onderzocht. GroenLinks-raadslid C. Traas is ervan overtuigd dat niemand de WCT nog wil, als de gevolgen duidelijk zijn. De motie van de PvdA werd met elf tegen zeven stemmen verworpen, evenals die van GroenLinks. In dezelfde stemverhouding werd het voor stel van het college aangeno men. Een poging van P. Boonman van de Lokale Partij Borsele, öm de voorwaarden in de PvdA-motie aan die over de verdubbeling van de Sloeweg toe te voegen, strandde. De collegepartijen hebben zoveel vertrouwen in het college, in Gedeputeerde Staten en in Zeeland Seaports, dat ondertekening van het con venant hen de beste weg lijkt. pagina 13: commissie steunt aanleg containerterminal door Harmen van der Werf DEN HAAG - Bi j het ministe- [j rie van Vrom ligt een noodwet klaar om de kerncentrale Borssele alsnog op 1 januari 2004 gesloten te krijgen. Een woordvoerster van Vrom heeft dat gisteren bevestigd. Met de noodwet wilde de inmiddels demissionaire mi nister Pronk (PvdA) een be langrijk milieuthema van zijn partij alsnog waarmaken, te weten een definitief einde ma ken aan de opwekking van kernenergie in Nederland. Pronk was van plan de nood wet nog in het kabinet te bren gen, maar dat is volgens een voorlichtster van Vrom 'voor lopig van de baan'. „Het staat op een laag pitje." De noodwet is dus nog niet he lemaal van tafel, terwijl de nieuwe Tweede Kamer zo goed als zeker voor het langer openhouden van de kerncen trale Borssele is. De nipte meerderheid van PvdA, D66, GroenLinks, SP en Christen- Unie voor sluiting van Borsse le eind 2003 is door de verkie zingsuitslag van 15 mei verdwenen. Er is nu in princi pe een meerderheid van CDA, WD, Lijst Pim Fortuyn en SGP voor het in bedrijf hou den van de centrale. De WD is vastbesloten de discussie over Borssele te her openen, liet Kameiiid H. Voü- te-Droste gisteren weten. Momenteel loopt er tegen de eigenaar van de centrale EPZ nog een proces dat is aange spannen door de rijksover heid. De inzet van die rechts zaak is dat EPZ de kerncen trale toch op 1 januari 2004 sluit, zoals in 1994 afgespro ken zou zijn. Voor de zomer wordt de uitspraak in dit pro ces verwacht. Als de Staat deze zaak ver liest, had Pronk willen probe ren de centrale via een nood wet te sluiten. Ook al zou dat wetsvoorstel zeer waarschijn lijk in de Eerste Kamer ge sneuveld zijn op een meerder heid van CDA en WD. BEVELANDEN/THOLEN vrijdag 24 mei 2002 doorMaurits Sep MIDDELBURG - Demissionair premier Kok reikt de Four Free doms Award uit aan voormalig president Nelson Mandela van Zuid-Afrika. Hij wordt daarbij geholpen door A. Roosevelt. Zij is de kleindochter van de grond- er van de Four Freedoms, Franklin Roosevelt. De uitrei king vindt plaats op zaterdag 8 juni in de Nieuwe Kerk in Mid delburg. Alle onderscheidingen worden uitgereikt door een duo, dat be- staatuit een Nederlander en een Amerikaan, Oud-Eurocommis saris H. van den Broek mag met S. Chapin, voormalig cultureel attaché van de stad New York, de onderscheiding voor vrijheid van meningsuiting overhandi gen aan Radio Free Europe/Ra dio Liberty. De Noorse oud-premier G. Brundtland krijgt haar medail le voor vrijwaring van gebrek uit handen van minister Brink horst van Landbouw, Natuur beheer en Visserij en K. Breiseth, voorzitter van het Roosevelt Institute in New York. Brundtland is directeur- generaal van de Wereld Ge zondheids Organisatie. Vrees Oud-president E. Zedillo van Mexico wordt onderscheiden voor zijn inspanningen voor vrijwaring van vrees. Prof. dr. H.Witteveen en A. Schlesinger reiken die medaille uit. Witte- veen, oud-directeur van het In ternationaal Monetair Fonds en ex-minister van Financiën, kreeg zelf in 1982 bij de eerste uitreiking van de Four Free doms Awards een medaille voor vrijwaring van gebrek. Schlesinger schreef onder meer een biografie over John F. Ken nedy. De naar Nederland gevluchte Egyptische professor N. Abu Zaid krijgt de onderscheiding voor vrijheid van godsdienst. Hij ontvangt die uit handen van een collega-professor uit Lei den, W. Stokhofen van de Ame rikaanse dominee F. Church. Church, Schlesinger, Chapin en Roosevelt zijn allen lid van de board of directors van het Roo sevelt Institute in New York. Breiseth is voorzitter. Maxima De Rijksvoorlichtingsdienst heeft gisteren officieel bekend gemaakt dat naast koningin Beatrix ook prins Willem- Alexander en prinses Maxima bij de plechtigheid aanwezig zullen zijn, zoals de PZC vorige week meldde. door Mieke van der Jaqt 's-HEERENHOEK - Werklui van de Bouwgroep Peeters uit Middelburg zijn begonnen met de res tauratie van de Willibrorduskerk in 's Heeren- hoek. De toren staat in de steigers en er wordt vol- op gewerkt. Er is ook nogal wat te doen aan het monument, dat in 1874 werd gebouwd op de plaats waar eerder, gedurende een krappe tachtig jaar, een kleiner kerkje dienstdeed als katholieke kerk. Voor een bedrag van een half miljoen euro moet er voeg - en metselwerk worden hersteld, natuursteen wor den vervangen, het leien dak krijgt een grote beurt evenals het houtwerk in de toren en er moet wat aan het uurwerk gebeuren. De Bouwgroep Pee ters is daar zeker een half jaar mee bezig. De toren van 's Heerenhoek, eigendom van de Wil- librordusparochie en inmiddels erkend als Rijks monument, is een mooi voorbeeld van de neo- gothische kerken die in de negentiende eeuw wer den gebouwd toen het katholieken alweer een poosj e was toegestaan om in alle openheid hun ge loof te belijden. In 's Heerenhoek brachten de pa rochianen, zeker niet vanuit een weelderige posi tie, geld bijeen om een Godshuis te bouwen in de beste, negentiende-eeuwse, katholieke traditie: ruim bemeten, degelijk en met een rijk gedeco reerd interieur. De restauratie is al langer hard nodig, maar de kerk, die 70 procent subsidie krijgt van het Rijk, stond aldoor niet hoog genoeg op het prioriteiten lijstje. Er waren altijd nog te veel kerken en torens die er slechter aan toe waren. Pas toen 's Heeren hoek naar de derde plaats van het Zeeuwse lijstje was geklommen, vielen plotseling de nummers een en twee af omdat daar de restauratiewerk - zaanehden wegens uiteenlopende omstandighe den niet konden beginnen. Zo kon 's Heerenhoek de plannen maken die nu eindelijk worden uitge voerd. Met kerst zullen de 's Heerenhoekers de kerk betreden onder een volledig herstelde, veili ge toren, mét een nieuwe bliksembeveiliging door Rolf Bosboom YERSEKE - Vrijwilligers van het Schaal- en schelpdierenmu- seum in Yerseke werken aan een toekomstvisie. Pas aan de hand daarvan wordt bepaald of het museum verhuist naar een an dere locatie. Dat antwoorden burgemeester en wethouders van Reimerswaal op vragen van raadslid A. Juinelet (Christen- Unie). Jumelet vroeg vorige maand om opheldering over de toekomst van het museum, waarover al lange tijd wordt gesproken. De ChristenUnie voelt zelf veel voor een verhuizing naar De Zaete, maar dat ziet de gemeen te niet zitten. Burgemeester A. Verbree heeft zelf herhaalde lijk een voorkeur laten blijken voor een locatie op of bij de oude oesterputten. Sinds kort staat het Schaal- en schelpdierenmuseum op eigen benen, doordat Reimerswaal uit het samenwerkingsverband met andere Bevelandse gemeen ten op museumgebied is ge stapt. Reimerswaal wilde niet meedoen aan de ambitieuze plannen van het samenwer kingsverband voor het Museum voor Zuid- en Noord-Beveland in Goes. Werving De ChristenUnie heeft erop aangedrongen dat het gemeen tebestuur zo snel mogelijk con creet wordt over de toekomst van het museum in Yerseke. Burgemeester en wethouders wijzen in hun reactie op de wer ving van nieuwe vrijwilligers die de afgelopen tijd heeft plaatsgevonden. Dat heeft acht mensen opgeleverd, naast de drie die zich al voor het museum inzetten. De leden van de groep zijn on langs bij elkaar geweest voor een eerste kennismaking. Tij dens die bijeenkomst is afge sproken dat een 'startnotitie' wordt opgesteld waarin wordt gekeken naar zowel de nabije als de verre toekomst van het museum. De locatie moet daarin ook aan de orde komen. Aan de hand van de notitie wil het ge meentebestuur een beslissing nemen. Er zijn ook andere ontwikkelin gen waar rekening mee moet worden gehouden, aldus B en W. Zo loopt er al een onderzoek naar de toeristische en recrea tieve mogelijkheden van de oes terputten. Bovendien speelt de mogelijke verkoop van De Zaete een rol. Daarover laat het colle ge weten dat er nog altijd ge sprekken worden gevoerd met een kandidaat-koper, maar dat nog niet bekend is 'of en wan neer de besprekingen succesvol kunnen worden afgerond'. Op de vraag van de Christen- Unie of via een referendum de mening van de inwoners van Yerseke over de mogelijke ver koop van De Zaete kan worden gepeild, antwoordt het college dat het volgens de wettelijke re gels niet gaat om een besluit dat in aanmerking komt voor een referendum. HOEK - Bewoners uit de Ds Raamshof in Hoek protesteren tegen het verzoek van een bewo ner uit de Koudepolderstraat om in zijn tuin een windmolen neer te zetten. In totaal hebben zes omwonen den gereageerd op de aanvraag voor het plaatsen van de wind turbine. De bewoners wijzen er op dat het betrokken perceel di rect aan hun achtertuinen grenst. Ze vrezen een continue geluidsbelasting en langsflit- sende slagschaduw. door Esme Soesman GOES - De samenwerking tus sen de stichtingen het Gors en Zuidwester is niet nieuw, maar er zijn wel voortdurend nieuwe ontwikkelingen. Om alles wat al tot stand is gebracht te bekrach tigen én als beginpunt voor nieuwe vormen van samenwer king ondertekenden J. Hulstein van het Gors en L. Boekhoff van Zuidwester gistermiddag een officiële samenwerkingsover eenkomst. Dat deden zij in tearoom en ca deaushop nummer 9 in Goes. Een plaats waar de samenwer king van cliënten van beide in stellingen die actief zijn voor mensen met een verstandelijke handicap, al lang en breed een feit is. De stichtingen kunnen, verklaren Hulstein en Boekhoff, als lerende organisaties volop gebruik maken van eikaars er varingen en kennis. Het Gors is expert als het om dagbesteding voor verstandelijk gehandicap ten gaat en bovendien heel goed bekend in de Bevelandse regio. Huize Den Berg valt sinds een jaar of twee onder Zuidwester, die wat intramurale zorg betreft volop ervaring heeft opgedaan. Schuif je met elkaar om tafel dan kun je optimaal - is de rede nering - werken aan kwesties als crisisopvang of logeerhui zen. De twee stichtingen streven ook nieuwe vormen van samenwer king na. Zo willen de betrokke nen zich in gezamenlijkheid buigen over bijvoorbeeld dag opvang voor mensen met een zware verstandelijke handicap, waarvoor het niet zo simpel is tot een zinvolle dagbesteding te komen. Ook in organisatorische zin zijn beide stichtingen in middels met elkaar vergroeid. Zo wordt samengewerkt op het gebied van personeel en organi satie. door Gerrit van Loon VLISSINGEN - Docent Klaas van den Berg is nog niet hele maal gerust over de betonkano. De bodem zou iets te dik zijn. En dat kan de leerlingen van de af deling grond-, water- en wegen- bouwkunde van het ROC Zee land in Vlissingen tijdens hun eerste betonkano-race weieens snelheid kosten. Aanstaande zondag doen de zes leerlingen mee aan de 25e internationale betonkanorace in Loon op Zand. Ongeveer twee maanden heb ben de leerlingen over de vijf meter lange en tachtig centime ter brede kano gedaanDe kunst is om het juiste soort mengsel van beton te vinden. Met hulp van Leo de Ridder van de Vlis- singse betoncentrale VTO is een betonmortel bepaald. Drie staafjes staal in de lengte van de kano zorgen ei-voor dat de boot zijn stijfheid bewaart en on breekbaar is. Het Vlissingse team bestaat uit de leerlingen Frans Hazen, Ro bert van Schaik, Robert Steur, Matthijs van de Velde, Ivo Wit- teman en Niels van der Zwaan ROC-scholieren met hun beton kano. foto Lex de Meester Tijdens praktijkuren op school maakten ze de kano gereed voor de start. De grootte van de boot moet zo goed mogelijk over het wateroppervlakte verdeeld zijn. Als het vaartuig compacter was, is de kans groter dat de kano zinkt. Het ROC Zeeland doet met één herenteam mee aan het evene ment dat georganiseerd is door het Baronie College in Breda en de opleiding Civiele Techniek van de Hogeschool Brabant in Tilburg. Alle teams, heren teams, damesteams en mixed teams, bestaan uit twee perso nen. In totaal doen vijfendertig herenteams, elf damesteams en tien mixedteams mee. Constructieverslag Alleen leerlingen die zelf aan de betonkano hebben gewerkt, mogen roeien. De kano's moeten na afloop van de races door de deelnemers van het terrein wor den verwijderd. En elke school dient over de bouw van het vaartuig een constructieverslag in te leveren. Het ROC Zeeland schrijft in haar verslag dat het eerste betonmengsel iets te nat was. Na vijf dagen was dat euvel verholpen en ziet de keerwand er betrouwbaar uit en zijn geen scheurvormingen waargeno men, schrijft het Zeeuwse team. Verder moet in het constructie verslag de afmetingen, type ka no, de bewapening, drijfvermo- gen en waterdichtheid vermeld worden. De betonkano uit Vlissingen weegt ongeveer 2050 kg. „We hebben de betonkano zelf ge maakt. En dus niet afgekeken bij andere scholen die al eerder hebben meegedaan. Dat is onze Zeeuwse trots te na", vertelt Rob Stuf kens. Hij is decaan en eigenlijk 'manusje van alles' op het ROC in Vlissingen, De betonkano-race zondag in Loon op Zand een happening van jewelste wordt, is zeker. Bier, frisdrank, vruchtensap en wijn zijn onbeperkt gratis te verkrijgen. Vandaag wordt de betonkano in Vlissingen startklaar gemaakt. Stickers van de school en de sponsorende betoncentrale VTO sieren de ranke boeg. Mor gen vertrekt het team naar Bra bant. Middels een aanhangwa gen met houten blokken en autobanden wordt de boot naar het 't Blauwe Meer in Loon op Zand vervoerd. De betokanorace zondag is de 25e editie. Het lustrum wordt gevierd. Zaterdag, de dag van aankomst, wordt in de avond een feest gegeven met optredens van het All-round orkest Tree O Four, Johnny Sharona en Ka rin La Fleur. Advertentie Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen Hij keek ernaar uit, maar zag er ook wat tegenop. Een vaartochtje over de Wester schelde stond die Middelbur ger te wachten en zo'n kans krijgt hij niet zo vaak. Maar ja, als landrot-eersteklas is hij nauwelijks bekend met de gebruiken aan boord van vaartuigen. In ieder geval de kapitein een handje geven, nam hij zich voor. Lang ging het goed. Geen last van zeeziekte, de kapitein had een handje gekregen en de conversatie verliep aange naam. Totdat hij zich wilde verdie pen in het verleden van het vaartuig. Wat voor een boot dit oorspronkelijk ivas ge weest, vroeg hij de kapitein. Diens gezicht ver-strakte. „Boot? Een schip zul je be doelen. Ik ben een schipper, geen boter!" Een steigerbouwer aan het werk bij de Willibrorduskerk. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 27